M. de VRIES Zeer zware slag voor grote Westduitse partijen Frans i H-bom /liegtuig wierp op Moeroeroa RUIMT ALLES OP M. de VRIES meisje de koninc Tweede atoomproef in Stille Zuidzee Zege van Bento Kittj bij de zesjarigen Noord Korea bij laatste acht? RANDSTAD Presburg nv. LEERLING- VERKOOPSTER LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 JUl!. Geen subsidie meer uit de staatskas (Van onze correspondent te Bonn) De drie in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen is een zware slag toegebracht. Het con stitutionele hof in Karlsruhe kwam gisteren tot de uitspraak, dat het in strijd is met de grond wet, dat de partijen het afgelopen jaar 38 mil- gende inkomsten van een partij contributies van de leden aou< moeten bestaan, is de opbrengst 1 deze contributies sleet»ts een fra< van hetgeen een modern partij-) paraat aan geld verslindt. Deze z een financiering van staatswege g te keuren. Zij deed dit op grond i artikel 21 van de grondwet, volg welk artikel de pairtijen bij de p tieke wilsvorming van het volk m werken. Wie zulk een belangrijke dracht vervult, zo rodeneren de par tijen, dient ook door de staat te joen mark subsidie uit de staats- en deelstaats- kassen ontvingen. Deze financiële regeling vloei de voort uit een besluit van de Bondsdag, dat de financiering van de in de Bondsdag vertegen woordigde partijen mogelijk maakte. wetgever de bedoeling maatregelen te nemen tegen een herhaling situatie in de republiek van Weimar, toen zovele groot-industriëlen noodlottige invloed op de groei de NSDAP kregen, omdat zij Hitiers partij met giften in het leven hiel den en groot maakten. Voor de christen-democraten er de liberalen (de „vrije democraten": is de beslissing van gisteren de hard ste slag. Hun financiële situatie i toch al zeer labiel en zij missen het partij-apparaat om de contributies doeltreffend te innen. TYegin in 1959 bij de Bondsdagverkiezingen Bondsdag vertegenwoordigd waren. Aanvankelijk waren het vijf miljoen mark, bestemd voor „politiek-opvoe- dende arbeid". Nu uijn het er al miljoen, terwijl d« „deelstaten" niet van de steun profiteerden, om dat zij niet in de Bondsdag x vertegenwoordigd. Zij zeiden, het in strijd was met de grondwet, dat niet alle partijen in de Bonds- Anti-prijzen Een anti-prijs is toegevoegd aan de 100 of meer kunst- en literaire prijzen, dtie jaarlijks in Italië worden uitgereikt. Deze sprookjesptijszal worden toegekend aan het meest onverdiende succes van het jaar in de catego rieën film, letterkunde en schilderkunst. In de organisatiecommis sie hebben bekende schrij vers als Alberto Arbasino en Ennio Flajono zitting. De commissie zegt met deze anti-prijzen het publiek te doen beseffen hoe gemakke lijk het is door de moderne massa-technieken valse en vage culturele waarden te verspreiden. De ivinnaars gekozen door een jury van 200 deskundi- m, wordt met een grote plechtigheid bekendgemaakt op 22 oktober. De „sprookjesprijzen" van 1 miljoen lire gaan niet naar de winnaars. Aangezien het „anti-prijzen" zijn zal de winnaars verzocht worden de som te betalen voor de aan koop van verdienstelijke lite ratuur en kunstwerken ten behoeve van gevangenissen en opvoedkundige instellin gen. De winnaar, die niet wil betalen krijgt een oorkonde, waarin hij een „slechte ver liezer" wordt genoemd, aldus de commissie. zelfde Jaar op het punt stond uit spraak te doen grepen het land Hes- achterdeur gevonden wordt, staat vast dat de partyen door deze on By de CDU worden renteniers langs de leden gestuurd, die voor Partij in en verklaarden dat elke gel delijke hulp van staatswege aan alle partyen in en buiten de Bondsdag grote moeilijkheden komen. Opgave Volgens de laatste opgave van 1964 gaf de CDU dat jaar 32,4 miljoen mark uit. Dit bedrag was voor 17,9 miljoen uit openbare middelen ont vangen. slechts voor 3,2 miljoen uit contributies en voor 14 miljoen uit giften. Over deze giften legt geen der partyen gaarne openlyk rekening en verantwoording af. Ze speelden ook een rol by de overwegingen in de pleidooien in Karlsruhe. Door de nu gevallen uitspraak van het hof wordt namelyk gevreesd, dat de particuliere giften voor de partyen weer van zulke betekenis zullen worden, dat de industrie en de bankwereld van wie deze giften in hoofdzaak komen een democratisch onge zonde invloed op de partijen zullen krijgen. Ook in de grondwet had de mark krygen. By de liberalen gaat men in sommige afdelingen tydens de jaarvergadering met de hoed in stryd met de grondwet was. Zij wilden dus geen enkele financiële steun meer. Daarop begon de behan deling van het probleem opnieuw. By zyn uitspraak van gisteren heeft het hof van Karlsruhe beslo ten, dat alleen nog in de „noodzake lijke kosten voor een passende ver kiezingsstrijd" de staat uit de be lastinggelden kan bijdragen. „De grondwetgever heeft besloten ten gunste van een vrij en open proces van menings- en wilsvorming in het volk. Met dit besluit is echter een financiëring van alle gezamenlyke politieke activiteiten van staatswege niet in overeenstemming te brengen", aldus het hof. Hoewel er nog over gestreden zal worden wanneer precies de „verkie- zingsstrijd zal beginnen en eindigen" en er hier wellicht nog een kleine rond, of worden de gelden opgehaald door vrywilligers die tien procent van de opbrengst mogen houden. SPD Anders is het by de sociaal-demo craten. Allereerst vormen zy de enige party die haar in 1933 in beslag ge nomen vermogen heeft terug gekre gen. Bovendien steunt de SPD op een meer dan honderd jaar oude en beproefde organisatie, waarby geen pfennig verloren gaat. zy telt meer dan 700.000 betalende leden, van wie er ook 97 procent werkeiyk be taalt. Er is een leger van incasseer ders. De gevolgen van de noodlotstyding uit Karlsruhe zyn dan ook nog niet te overzien. Frankrijk heeft gisteren in de ze ventien dagen geleden begonnen reeks atoomproeven in de Stille Zuid zee de tweede proef genomen. Een kernbom werd door een vliegtuig af- serie Franse proeven werd „een ern- |na de Franse atoomproef van gisteren stige bedreiging van alle vredelieven- uitgegeven. Er zyn ook protesten ge- de naties ter wereld" genoemd. De komen uit kringen van de Japanse Japanse protestnota is onmiddenlyk 1 vissery. ste lagen van de dampkring. Evenals by de vorige proef was er sprake var» een kernsplitsing waarby plutonium werd gebruikt. Ook deze kernproef werd genomen bij het afgelegen atol Moeroeroa, on geveer 1300 km ten zuidoosten van Tahiti. Toen de paddestoelwolk zich Hollanders opnieuw sterker Slachtoffer kolendamp Het echtpaar J. Broers, mevr. J. Broers-Smilde en de inwonende zwa ger H. Smilde, zyn gistermiddag in tronauten van de Gemini-10 hoog over het gebied. Ze waren tevoren gewaarschuwd niet naar de verblin dende lichtflits te kyken. Wegens de Men dobberde op de vierde dag van de Kaagweek maar wat over de plassen. Hier en daar begon mén een buurpraatje, terwyi motorboten hun bejaardenwoning in Ruinerwold bedwelmd door kolendampvergif tiging. Om zes uur troffen buren de familie in bewusteloze toestand In de woonkamer aan. De bejaarden wer den, vormde de proef geen gevaar voor hen. Het was de eerste maal dat de Fransen een kernbom door een vlieg tuig lieten afwerpen. De eerste kern. uiterst voorzichtig moesten varen wilden zy niet het mikpunt van een spreekkoor worden. Dit alles in te genstelling tot de ochtend, toen een krachtige wind voor een redelijke stryd zorgde. Wel regende het af en den overgebracht naar het Diacones- sehuis in Meppel, waar de heer H. Smilde later op de dag is overleden. Het echtpaar Boers was vanochtend weer by kennis. 1 op de grond genomen. De eerste se- 1 rie kernproeven is met de explosie i van gisteren afgesloten. In augustus 1 volgen nog twee proeven met bom- 1 men van dezelfde categorie, te weten niemand zich lets van aan. Het was toch immers Kaagweer In de ochtend was er wel wind en Regenboogklasseteamwedstry d HollandFriesland 94,370 punten. 1. Hofland <De Kaag), 2. Alberda (Sneek), 3. Van Wyk (De Kaag). 4. 1 met een explosieve kracht van min- 1 der dan honderd kiloton. Bij de laat- ste proef wordt een „opgevoerde" atoombom tot ontploffing gebracht. Deze zal door de toevoeging van hiervan profiteerden o.a. de Friezen. Hoewel de Friezen nu beter uit de bus kwamen, konden zij toch niet tot winst komen.- Het werd een kleine nederlaag: 2,1 pnt. Voor de Kaag Bakker <De Kaag», 5. De Wilde (Sneek). 6. Röfekamp (Sneek). 7. De Vries (Sneek), 8. Tol (De Kaag), 9. Oppenhuizen (Sneek). De Goederen (De Kaag) werd uitgesloten. thermonuclea're elementen een min- 1 stens even grote kracht ontwikkelen als de laatste bom die de Chinezen boekte Hofland een keurige overwin ning, door in de eerste ronde het ini tiatief van zijn teamgenoot ir. Bak- 12 m2. klasse: 1. Guldemond, 2. Vink. Finnjollenklasse: 1. Kagchelland, 1 le zal bij deze kernproef, die in de eerste helft van september plaats- 1 heeft, aanwezig zyn. Op de eerste Franse kernproef in de Stille Oceaan volgde een stroom Egon Rolf van den Baumen heeft het in de derde Valkenrace niet ge haald. Wel heeft hy een ronde het veld aangevoerd, maar kruisende op weg naar het Norremeer ging het Vryheidsklasse1. Stas, 2. Sche pers. Flying Juniorklasse: 1. Ozinga, 2. mej. van Duyl. Schakelklasse: 1. Verworst, 2. Van van kritiek, o.a. van de zyde van F Amerika en Engeland. Frankrijk be- hoort nr'et tot de ondertekenaars van het „kernstopverdrag van Moskou" 1 dat kernproeven in de dampkring, in de ruimte en onder water verbiedt Intussen heeft Japan er krachtig mis. Jan Stenhuis, later overwin naar, verging het beter. In dit rak lieten ook Piet van Buren (2) en Jan de Wilde (3) Rolf von den Bau men links liggen. Van Buren ((2-2-2) krijgt nu een kleine kans op de hoofdprys, waarvoor Rolf v. d. Bau men de beste papieren heeft. Bergen. 12 voetsjollenklasse: 1. De Goede ren, 2. Bulters. Valkenklasse: 1. Stenhuis, 2. Van Buren. Regenboogklasse: 1. Van Wijk, 2 Alberda.' 16 m2. streepklasse1. Bauer, 2 by Frankrijk op aangedrongen verde- re atoomproeven in het zuiden van de Stille Oceaan af te gelasten. De De resultaten van de gisteren ge houden wedstryden in de Kaagweek Vissers. Pampusklasse: 1. De Boer, 2 Zaayer. Tijdens het posten voor het gebouw van de Chinese legatie in Den Haag stonden nieuwsgie rigen en politie-agenten via de televisie naar de voetbalwed strijd PortugalBrazilië te kij ken. KNCB XI - Oxford Gisteren is in Rotterdam een twee daagse wedstrijd begonnen tussen een KNCB-team en Oxford University. De cijfers van de eerste dag zijn: Oxford 150/4 gesloten. KNCB 156/4 tfjd. Batting Oxford: Toft 50, Ash- worth 51. Marshall 19 not out, Gilliat 17. Bowling KNCB: Lijphuizen 2/54, Oostra 2/15; Batting KNCB: Rikse 75 not out, Cats 18, Kramer 47 not out. Bowling Oxford: Hilber 1/5, Eas ter 1/29, Elviss 2/31. Quick Boys - Sparta Opstellingen voor de morgen te spelen wedstrijd. Sparta: Oosterhout De Groot, Benson, Eikenbroek, L-aze- roms, Ter Horst, Vidal. Onsman, Bouman, Bosveld, NN. QUICK3-BOYS: Vooys, Remmelz- waal, Haasnoot. Aandewiel, Den Hollander, C. Vooys, De Best, v. d. Plas, Van Leeuwen, Pluimgraaff en Harteveld. (Van medewerker) De abnormale weersomstandighe den een wolkbreuk teisterde gis teravond de Hilversumse baan waren oorzaak van meerdere verras singen en vele kanshebbers werden door uitschakeling buiten gevecht ge steld. Bento Kitty (Wagenaar sr.) zegevierde in de Grote Prijs der Zes jarigen, gevolgd door Bravour S en Brlon v. d. Lente. De km-tyd van de winnaar (1.27.-!) sprak boekde len over de uiterst zware baan. De eerste afdeling voor 2-jarigen werd een 1.33.2 zege voor de Hairos Il-dochter Freya Hollandia (Eeren- berg) en in de tweede afdeling triom feerde Flinstone (Oudshoorn» in een 1.38.-k.m.-tijd. De eerste triokoersen gaven sur prises. Eline Vere (J. van Dooye- weerd) nam de Witte Raaf-prijs voor zijn rekening, gevolgd door Erro II en Emprit S; trio f. 2.185. Zus Hanover (Hartman) won een fel gevecht met Yewel Boy de Valkprijs. Y Y Hanover werd derde en het trio betaalde f. 2.197.80 f. 1.—. In de eerste afdeling van der pagaai-prijs hield Adonis SillL (Coevoet) juist stand tegen deL slotaanval van Zypani. In de tw- afdeling raakte Beautiful Star inr wonnen positie van de benen werd kansloos. De buiten wedr schappen lopende Xandor won? gevolgd door Astrid van PeterhtL Zippy Erebus. Cochinzanger S (Heskes) klopt de Wachtelprys de steeds leidi Diamantvink S gedecideerd en ij slotdraverij bleef Eliza Mac (Ei lenborg) gemakkelijk de baas j Chopin (Heyman). Uitsla| De uitslagen luiden: K Fakkelingprijs, 1ste afd.: 1. 5.10, pl. 2,-, 2.90, Dooyeweerd) 1/30.5. 2. Erro n, 3 \i prlt f Zege op Italië (1-0) Mlddlesborough: Groep D: Noord Korea-Italië 1-0 (1-0) Pak Do0 Ik 1-0 rust en einde. Scheidsrech ter Schwinte (Fr). Toeschouwers 15.000. Het elftal van Noord-Korea, dat voor de aankomst in Engeland het grootste vraagteken vormde van de zestien landen, die zich gekwali ficeerd hadden voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap. heeft gisteren voor één van de grootste verrassingen tot nu gezorgd. De Aziaten, die vele voetbalken ners al verbaasd hadden door hun technische kwaliteiten, schakelden Italië uit. De Azurri, na hun indruk wekkende overwinningen in de voor bereidingswedstrijden, beschouwd als één van de favorieten, zijn in dit achtste toernooi om de Coupe Jules Rlmet kansloos ten onder gegaan. Edmondo Fabbri, de Italiaan se keuzeheer, had na de nederlaag van zaterdag tegen Rusland (01) zijn formatie op vele plaatsen ge wijzigd. Landini. Guaneri, Janich en Fogli maakten hun debuut in het toernooi terwijl Perani, Ba- rison en Rivera, die tegen Rusland niet van de party waren, hun rentree maakten. Het heeft de Azurri niet gehol pen. Nu hadden de Italianen wel pech dat zy tien minuten voor de rust „Spielmacher" Bulgarelli kwijt raakten. De Italiaan verdraaide by een botsing met een Koreaan zyn linkerknie en moest met een draag baar van het veld worden gebracht. Zes minuten later kreeg het Italiaanse moreel opnieuw een geduchte knauw toen Pak Doo Ik een aarzeling in de achterhoede uitbuitte en Albertosi kansloos liet: 1-0. Ondanks het gemis van Bulgarelli hadden de Italianen toch voort durend een veldoverwicht, zy slaagden er echter niet in de massie ve muur van verdedigers, die Kore- anen voor hun doelman Li Chan Myang optrokken, te doorbreken. Tweemaal in de 54e en 61e minuut was Rivera dichtbij een treffer. De Koreaanse doelman redde beide ke ren echter uitstekend. V (T. L. Öudshoorn) 1.38.0, 2.}[e Duffy, 3. Fay du Commerce, wi. if/lfl pl. 3.30, 2.40, 2.60, koppel 7.-, cov.fejg Grote Prijs der 6-jarigen: 1. Kitty (J. Wagenaar) 1.27.0, 2. Bnre S. 3. Brlon v. d.. Lente, wl. 5.&O0' 1.80. 2.20, 4.70, koppel 8.30, COV.Hff Valkprijs: 1. Zus Hanover (8L, Hartman) 1.27.-, 2. Yewel Boy, 3. wl. 4.50, pl. 1.60. 3.9 (H. J. L. Coevoet) 1/27.4, 2. i top rise, wl. 5.40, pl. 2.40 5.90, koppel 15.70 i Peterhof, 3. Zippy Erebus, v 5.- koppel 7.-. trio 2150. 5.10 koppel 8.70. Moeilijke win! voor Hollemai Jan Holleman heeft het In I tweede ronde van het toernooit Katwyk aan Zee niet gemakkeli)!| had. De Zeistenaar Hugen dfj' hem tot een uiterste krachtsina ning: 36. 60, 75. Verder i liep de stryd conform de vera ting. Gerard Pasma komt weer| in vorm, 64, 62 op Post. De Tl sers Kellerman en Grohman tooi aan dat er met hen geducht ii ning zal moeten worden gehocl Eerstgenoemde klopte Van der» (61, 64) en laatstgenoemde kelde Vroegop uit met 6—2, 6-1 In het d.e. C werd de gepltó Evelien Kengen door mevr. De F' ter aan de kant gezet, 75, 5—1,1 Otto Koenders bleef in het W Grimbergen in twee sets de F» 6—3, 6—2. het meest veelzijdige UITZENDBUREAU in het westen des lands, vraagt voor directe uitzending stenotypistes Ned. (hele dagen) Stenotypiste mod. talen Stenotypiste Ned. (halve dagen). Typistes Nederlands Typistes mod. talen Statentypistes Facturiste Nederlands (Hillegom) Dictafoniste Nederlands Elke RANDSTAD-kracht is geheel sociaal verzekerd. Verhoogde tarieven. Aanmelden maandag t.m. vrijdag van 9 tot 12 uur en van 13.30—17 uur. N.V. RANDSTAD UITZENDBUREAU Leiden - Tel. 34299 - Hoflaan 129 (by Vyf Meilaan) Slagerij Biedt zich aan, net persoon, middelbare leeftyd, als hulp in de winkel op de zaterdagen. Genegen in de middag of avonduren uit te benen. Kan zonodig a.s. zaterdag aan vangen. Brieven bureau van dit blad onder no. 47937. WEDEROPBOUWWET De burgemeester van Voor schoten brengt ter openbare kennis, dat burgemeester en wethouders voornemens zyn met toepassing van artikel 20 der Wederopbouwwet aan B. van Wyk, alhier, vergunning te verlenen tot oprichten van een woning met tandartsen praktijk aan de Migchelbrink- laan, zulks met overschrijding van de achtergevel, rooilyn. Belanghebbenden kunnen hun eventuele bezwaren tegen het realiseren van bovengenoemd bouwplan binnen één week gedurende welk tydvak het bouwplan ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt schrif- telyk ter kennis van burge meester en wethouders bren gen. Voorschoten, 21 juli 1966. De burgemeester voor- Kostuums v.a79.— Pullovers 18.99 Colbers v.a39.— Wollen vesten 19.75 Junior overhemden 4.99 Pantalons v.a24— 0verhemden 9.95 Regenjassen v.a39.— p Weekenders Fantasievesten v.a. 5.99 (enkele stuks) 7.95 Haarlemmerstraat 749 Leiden - Tel. 21075 v.h. DE BOLSTER SALOMONSTEEG 1, LEIDEN - TEL. 20003—30717 Het adres voor al uw repa raties zoals het bekleden van Uw trappen, opnieuw over trekken van al uw meubelen. Tevens meubeltoonkamer- verkoop. Gevraagd een voor het schoonhouden van winkel en magazynen. 3 Och tenden per week. Loon f 3.per uur. Aanmelden tussen 9—18 uur DONKERSTEEG 15. In onze nieuw te openen speciaalzaak in f KINDER- en KLEUTERKLEDING heb» plaats voor Wij bieden U naast een goed sal* leuke en prettige werkkring op I nieuwe afdelingen. Sollicitaties kunt U richten aan de firma De' Haarlemmerstraat 137 te Leiden of tussen I' 18.00 uur aan onze zaak. LEIDEN. KATWIJK RUNSBURC r .y j

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4