MET DE FOIJGA De jetsong van Brustem ZATERDAG 16 JULI 1966 Waekelndblirage Lettfseh Dagblad kennen de uitdrukking: de Starfighter duldt geen leken. Té Luftwaffe-ervaringen bewijzen dat. Dit vliegtuig is geen ^kinderspeelgoed. Het impliceert ook dat de vliegers op de «hf-lOi geen kinderen mogen zijn. Het is waar: de aanwezig heid van zeshonderd Luftwaffe Starfighters frustreert, vooral istils deze kostbare jagers niet regelmatig gebruikt worden. Oele van de honderden Duitse F-104's staan weg te roesten tientallen vliegbases. Er moet mee gevlogen worden. Die irfighter is immers het belangrijkste NATO wapen van dit lent. Daarom stapt een 21-jarige Luftwaffe-vlieger met luwelgks vierhonderd vlieguren in de F. 104 jet. Onvol- inde voorbereid. Dat blijkt desastreus te zyn. [et is een van de belangrijkste redenen van het Duitse falen: ratie in de vooropleiding. Een duidelijke zelfoverschat- ig, wellicht ingegeven door de omstandigheden, maar daar- ist ook een fatale Duitse karaktereigenschap. Toegegeven: idere Westerse luchtmachten, Amerikanen, Engelsen, Fran- i, Belgen en Nederlanders hebben zich sinds het opera- ineel worden van het eerste militaire straalvliegtuig men- il kunnen voorbereiden op het Mach-2 (2000 km. per uur) Öiegtuig. De Duitsers niet. Ze plukken daarvan nu de wrange (nichten. men, „begint het vliegen eigenlijk pas. Alles wat op een echte straal jager zit, zit ook op de Fouga", en dat is nodig. Zo'n kleine zes a zeven jaar gele den brak de gedachte baan dat de vliegeropleiding van de NATO luchtmachten eigenlijk van begin af aan op straalvliegtuigen zou moeten gebeuren. De Belgische luchtmacht ging daartoe op een ge geven moment over, kocht Franse Magisters en toog er aanvankelijk mee naar het Kongolese luchtruim boven Kamina. Veel vlieguren door goede weersomstandigheden, erva ren leerling-vliegers die terug zouden keren naar de Vlaamse en Waalse contreien. Onverhoopt stak de Kongolese rebellie een spaak in het Fouga wiel. Manschappen en materieel kwamen terug naar België. En Nederland ging om trent dat tijdstip samen doen. In tegratie, toverwoord in de NATO strategie. Onze redacteur rechtseven voor de vlucht met de Fouga straaltrainn van het Nederlandse opleidingsdetachement op de vliegbasis Brustum. die werd bestuurd door majoor AKoning (links) commandant Jetsong Op !\e opleiding van een Nederland- se straaljagerpiloot is gedegen, tficient en streng. De besten zijn jechts goed genoeg. Daarom ook er de Fouga CM-170 R Magis- een straaltrainer van Franse ;elij. De kleine straalmachine iets vrouwelijks vergeleken de F-104 Starfighter, de gewei- Uiterlijk is de Fouga op >en Frangaise: koket, slank de taile goed geproportioneerd, Frans sexbommetje tussen al- Amerikaanse „he-men". Dat weldadig aan. Toch mist Fouga de masculiene eigen- ippen niet, die er van worden Zo tegen Mach. 0.7 of 0.8 It de Magister, in steile boch- duikvluchten, puur militair, irgaloos wendbaar. Een kist ïen van het eerste uur leert jetvliegen. Dat is ook de 'ling. zit gekluisterd bovenop een :hute in de achterste stoel van Fouga. Rondom je welft zich i glazen canopy, de kap die met ruk kan worden afgeworpen iets fout gaat. 'n Zuurstof- drukt onder je jukbeende- je hoofd ligt in de vaste greep witte polyester helm met lebril. In de voorste cockpit 1.57 normale omstandigheden het 1.83 tnein van de leer ling vlieger je de brede rug van majoor A. .63 ning commandant van het Ne- landse opleidingsdetachment, vertrouwenwekkend gezicht, iter zero six" is onze toren- rnaam. Twee kleine straalmo- n, Marboré's van vierhonderd stuwdruk elk, gillen naast je ouders toerentalladders. Majoor ling controleert de vlieginstru- iten, de stuurknuppel die ick" wordt genoemd, de meter van de motoren, uitlaattempe- ren en navigatie hulpmidde- Tussen de vele stemmen door in luidsprekertjes van je helm eken, een ontstellend wirwar stemmen, hoor je plotseling: Hes okay? Ja? Nou, dan gaan maar hetzelfde doen wat de dingen bij ons wordt geleerd", taxiën op naar een lang beton- Anderhalve minuut later bre- we door twee wolkenlagen r vijftienduizend voet. „Cra- zero six" is airborne I egratie et vliegplein Brustem bij St. Truiden, in een glooiend Bel- gebied dat zwaar is van bon te. is de eerste maar ook laagste ingplank naar het einddoel, dat heet. Leerling-vliegers van gië en Nederland, in een geïn- reerde voortgezette vliegoplei- '8. leren op deze basis de eer- beginselen van het jetvliegen. Igen zowel als Nederlanders heb- 1 dan al de zogenaamde elemen ts vliegopleiding dertig uur vliegen op de ouwe trouwe S-ll of Stampe SV-4 achter de rug. Te vens hebben ze dan een eerste test op vliegaanleg, een psychotechni sche en een vliegmedische keuring ondergaan. „Op de Fouga", zegt vijfduizend meter boven Hasselt, tussen een bergland schap van Columbus wolken, deint Crater zero six". De staalharde blauwe hemel strekt zich open voor je uit. Monotoon klinkt de stem van majoor Koning: „We gaan nu wat acrobatics doen". L.angzaam begint de horizon te hel len, de Mach meter voor je kruipt naar zevenhonderd kilometer per uur, de zon brandt op je hoofd en op hetzelfde moment van de optrek- manouevre uit de duik beginnen je poriën zweet te spatten. Dan val len we weer weg over de linker vleugel, recht op Hasselt aan, dat zoet speelt met speelgoed autootjs en in een kurketrekker beweging, de barrel roll zit je als een blok in je stoel. Het is helswarm. Meekijken, meekijken denk je, ook al kunnen je nekspieren je hoofd bijna niet op zijn plaats houden. Wereld, hemel en wolken verande ren voortdurend van stand: wij niet, denk je en je vraagt je in he melsnaam af hoe dat ding nog in dergelijke standen kan vliegen. Later hoor je dat een vlieger on der alle vliegstanden zijn kist moet leren beheersen. Daarom acroba tics, ontsnappings- en aanvalsma noeuvres in een eventueel toekom stig luchtgevecht met een eeuwig- aanwezige tegenstander. De Mar- bore's aan beide kanten van de aluminium romp, een zacht vibre rend en fluitend lichaam, sleuren ons door de lentelucht. We deinen als het ware op de melodie van een song, de jetsong van Brustem. Niet uitstappen 'yjyraarom word je straaljagervlie- ger? Bert van der Stelt, 20 jaar, Rotterdammer van geboorte, in het bezit van diploma HBS B een van die Nederlandse leerling- vliegers op Brustem zegt„Een vriendje van me was vlieger, op een bepaald moment dacht ik, he dat kan ik ook wel eens worden". En verder: „Vliegen is grandioos los zijn van de grond, van alles om het zaakje eens van boven af te kunnen bekijken. Dat is ver draaid grappig. Het geeft je voldoe ning. Het gaat eigenlijk allemaal Nederlandse leerling-vliegers volgen Brustem manoeuvreerde. zo safe, dat je van tijd tot tijd on willekeurig zit te verlangen naar het moment dat hei eens verkeerd zal gaan. Dat je moet gaan „voge len". De vliegveiligheid is in zo'n hoge mate opgevoerd dat er bijna niets verkeerd kan gaan. Alles wordt gechecked en gerechecked. Het enige wat beroerd is, is dat je onderweg niet even kunt uitstap pen om te kijken wat er aan man keert". Bert van der Stelt had zijn 140 vlieguren op de Fouga bijna voltooid. Na deze cursus volgt de Transitie Vliegopleiding ook weer samen met de Belgen op de T-33's van de vliegbasis Woens- drecht. Van der Stelts idealen? „Misschien katoensproeien in Afri ka, we zien wel....„ Kapitein Hans Stoorvogel, 34 jaar instructeur VVO, 2600 vlieguren o.a. op Meteor en Hunter, in 1957 gebrevetteerd, vertelt daarna: „Je bent vlieginstructeur maar ook psy choloog. De jongens hebben wel eens huiselijke problemen, die moet je samen met hen oplossen. Met problemen vliegen, is niet mogelijk Het eist je voor de volle honderd procent op. Als je tijdens een in gewikkelde landingsmanoeuvre op èèn motor, 's nachts of tijdens snert weer, aan je meisje zit te denken (het meisje dat vliegen zo gevaarlijk vindt en chanteert met: vliegen opgeven of anders uit el kaar gaan) dan gaat het mis. Eigenlijk moesten we veel meer ouderdagen organiseren, om ouders meisjes, verloofdes te kunnen la ten zien dat vliegen niet gevaarlij ker is dan autorijden". Kapitein Stoorvogel vindt evenals alle andere kaderleden op Brustem de samenwerking met de Belgen uitstekend. Recht op de aslijn nnerugzakkend naar de baan van -*• Brustem praat majoor Koning vlieger met 3200 straaljager uren, met de verkeerstoren van de basis. De hel van de zon, waaruit in de oorlogsjaren Messerschmitts en Focke Wulfs op Spitfires en Hur- canes of omgekeerd doken onge zien en meedogenloos wordt minder warm. Een radareenheid op de grond de ground control led approach praat ons binnen. „You're steady on the centre line" „U vliegt recht op de aslijn van de landingsbaan af' neuzelt de stem van de operator. Elektroni sche instrumenten hebben het nu voor het zeggen. Als we een kwartier later, ont daan van vliegeroverall, chute helm en masker, naar het diner- tje van de Belgische basiscomman dant kolonel A. de Smet stappen, klinkt die kreet nog na in je oren. De leerling vliegers op Brustem vliegen, „steady on the centre li ne" van de vrije wereld. Met de Starfighter in het verschietEn met Brustem als efficiënte basis. JOAN KLOOSTERMAN. Elementaire Vliegeropleiding (EVO) op vliegbasis Woensdrecht, dertig vlieguren op Fokker S.ll Instructor, eerste test op vliegerkwaliteiten. 0 Voortgezette Vliegeropleldlng (WO) op vliegbasis Brustem In België, 140 vlieguren op Fouga CM-170 Magister tweezits straaltrainer. Eerste begin selen voor toekomstig operationeel vliegen bij de squadrons, mitralleur- en raketschieten, nacht- en formatie- raketschieten, nacht- en formatie- vliegen. 9 Transitie Vliegeropleldlng (TVO) wederom op vliegbasis Woensdrecht, 85 vlieguren op T-33 —Shooting Star trainer. Brevettering na een ruim anderhalf jaar durende opleiding tot militair vlieger met „groot militair vliegbrevet". Operationele Conversie Cursus (OCC) op de vliegbasis Eindhoven op jachtbommenwerper F-84 F Thun- derstreak, duur vijf maanden, eis 250 vlieguren, Operationele Conversie op vliegba sis Twenthe, omscholing op F-104 Starfighter via TF-104 tweezltter, na een tiental vlieguren op dit type solo en daarna Indeling bij de operationele Starfighter squadrons op vliegbasis Leeuwarden, Twenthe en Volkel. Se- Tactische Luchtstrijd- ichtei of Coi ledi ging. Duur van vooropleiding tot F-104 ongeveer 2fc Jaar. Kosten voor het Rijk: 250.000 gulden. Totaal aantal vlieguren vereist:

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7