Brazilië (zonder Pele) kwetsbaar Willy's dagboek KRANTEN BEZORGER Hongarije betovert Brazilianen j weer tot gewone stervelingenI KLEINE SENSATIE Noord Korea houdt Chili van zege: 1-1 GROTE FOUT Zwitserland houdt lang stand tegen Spanje (1-2) Remise voor Varkevisser STANDEN Koelbloedig spel Uruguay behoort tot favorieten NEVILLE VERLAAT NEDERLAND PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 JULI \y MimiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Vrijdag was de dag der verrassingen in de strijd om de Coupe Jules Rimet. Hongarije, tweede tijdens de wereldtitelstrijd van 1954, betoverde de Braziliaanse voetballers tot gewone stervelin gen en er bleef niet veel over van het team dat tweemaal achter een de titel had gewonnen. zaam maar verdiend van Zwitser land, maar misschien zal voor ve len de uitslag (11) tussen Chili en Noord-Korea de, grootste ver rassing: zijn geweest. Uruguay, West Duitsland, Portugal en Rus land zijn de leiders in de poules. Italië en Rusland de enige teams die nog zonder verliespunt zijn. Met 31 (11), dezelfde uitslag waarmee de Hongaren twee dagen tevoren van Portugal verloren, kwamen zij bijzonder sterk terug en in Boedapest mag men nu weer hopen tot de laatste vier te komen. In het kamp van de Brazllialen dat de grote fout maakte Pele, die niet ernstig geblesseerd is, niet op te stellen staat men ineens voor het feit dat de Portugezen in het middelpunt van de belangstel Üng ï|jn komen te staan aangezien Hongarije tegen Bulgarije wel eens een bijzonder gemakkelijke tegen stander kan krijgen en de zege aan Braziliaanse of Portugese zijde van het allergrootste belang wordt voor de kwart-finales. Uruguay heeft de leiding veroverd in Groep A door een 2—1 zege over Frankrijk en het staat vrijwel vast dat zij de laatste acht hebben bereikt, aangezien Mexico de laats te tegenstander is. Spanje is nog niet afgeslagen. Het won moei- ZwitserlandSpanje 12 (10). Quentln 1—0, rust, Sanchis 1—1, Amancio 11. Scheidsrechter: Ba- kranmow (Rusland). Toeschouwers: 20.000. Tot in de twaalfde minuut van de tweede helft slaagde Zwitserland er in zijn onverwachte 10 voorsprong tegen Spanje te handhaven, eerst toen wist de Spaanse verdediger San chis na een solo de gelijkmaker te scoren. De verbaasde Spanjaarden, die in de nu reeds kansloze Zwitsers onverwacht taaie tegenstanders von denden, konden na die gelijkmaker iets opgeluchter ademhalen en rechts buiten Amancio zorgde een kwartier voor tijd uiteindelijk voor de verdien de tweede Spaanse treffer. In de eerste dertig minuten van de wedstrijd toonde Spanje zich tech nisch de betere ploeg, die het sinds de nederlaag: tegen West- Duitsland op zeven plaatsen veran derde Zwitserse team in de ver dediging drukte. Geheel onverwacht namen de Zwitsers in de 31ste mi nuut dankzij Quentin de leiding er de verdedigings-grendel bleek de ge hele eerste helft voor de weinig over tuigende Spanjaarden, bij wie Suarez en Del Sol wederom niet in grote vorm staken, te sterk. Na de gelijk maker van Sanchis in de tweede helft brokkelde de Zwitserse muur echter langzaam maar zeker af en lukte het de Spanjaarden, die zich tot dan toe traag en slordig regelmatig vast- speelden in het Zwitserse doelgebied, meer ruimte voor het Zwitserse doel te scheppen. Amancio en Peiro wer den de gevaarlijkste aanvallers van het Spaanse team, maar het duurde toch nog tot de 74ste minuut Amancio de zege veilig stelde. Doelpu n teiimakers Het lijstje van de doelpuntesmakers ziet er nu als volgt uit: Artïme (Argentinië), Augusto (Portugal), Beckenbauer (West-Duitsland) Be ne (Hongarjje), Halier (West- Duitsland), Malofeev (Rusland), met twee doelpunten. Vervolgens Amancio (Spanje), Banichewski Het internationaal dam toernooi in Leeuwarden is gisteren voortgezet met de partijen uit de achtste ronde. De uitslagen luiden: Kuyken (Zwit.) Schotanus 11. WiersmaBandstra 11. Germain (Haiti)Gordijn 20. Cazemir (Zwits.)Varkevisser 11. SybrandsClaessens (Belg.) 20. De stand op kop luidt: Schotanus en Sybrands 12 punten, Germain 11 punten. eerstedivisieclub Holland Sport heeft vier nieuwe spe lers aangetrokken: van ADO werden de 20-jarige Van Dullemen en de 25- jarige Th. Verlangen (beiden achter- spelers) overgenomen, van SW werd de 28-jarige back Th. Kleindijk ge kocht en van DWS werd de 24-jarige Rob Roosendaal teruggekocht. (Rusl), Barison (Italië), Borja Mexico) Bourgoing (Frankr.), Cor tes (Uruguay), Farkas (Honga rije), Garrincha (Brazilië), Haus- ser (Frankrjjk), Held (W-Dld), Marcos (Chili), Mazzola (Italië) Meszoely (Hong), Pele (Brazilië), Pirri (Spanje), Guentin (Zwitser land), Rocha (Uruguay), Sanchis (Spanje), Seung Zin (Noord-Ko- rea), Torres (Portugal) en Tostao (Brazilië) met ieder één doelpunt. Trainer Vicente Feola (Brazilië) zei na afloop van de ontmoeting tussen Brazilië en Hongarije „Wij speelden slecht en de Hongaren buitengewoon. Wjj waren nerveus omdat er enige mannen uit ons team waren geblesseerd", Hongaar se trainer Lajos Baroti, sloeg zijn handen voor de ogen toen zijn team met 3I voorstond en een van de spelers werd gewond. „Ons team heeft geweldig gespeeld, te meer daar wij de nederlaag tegen Portugal maar slecht hadden ver werkt". Ferenc Puskas, aanvoerder van het legendarische team in 1954 was in de wolken. „Wjj hebben weer een kans, jongens, jongens wie had dat gedacht". Hier juicht Brazilië nog. Tos tao heeft zojuist de gelijkmaker gescoord. Van links naar rechts: Alcino, Tostao, Gerson en Jair. Hongarije toon echter met 1-3 en dat betekende de eerste nederlaag van de Brazilianen in de wereld kampioenschappen sinds 12 jaar. Het was overigens ook Hongarije dat in 1954 Brazilië tijdens de schandelijk verlopen „Slag van Bern" de laatste nederlaag toe bracht. Het Noordkoreaanse voetbalteam, een krasse outsider in dit achtste toernooi om het wereldkampioen schap voetbal zorgde in Middlesbo- rough voor een kleine sensatie. Chili, geen schim van de ploeg, die in eigen land in 1962 het brons veroverde, werd volkomen verrast door het snel le en kwikzilverachtige spel van de kleine Aziaten. Weliswaar scoorde Marcos in de 26ste minuut uit. een penalty keihard langs de Noordkore aanse doelman, teleurstellen bleven de Chilenen voortdurend. Wie geloofd zou hebben, dat Chili met een grote overwinning te voorschijn zou komen, moet wel zeer teleurgesteld naar huis zijn gegaan of het moet zijn dat men zich slechts verheugd kan hebben op het conditioneel zo sterk aanvallend spelend voetbal van de Noordkorea- De grootste kans van de wedstrijd werd door de Chileen Landa in de 65ste minuut weggegeven toen hij vijf meter voor het Koreaanse doel naast schoot. De sensatie kwam pas in de 88ste minuut, een sensatie die door de Het Nederlandse volleybalteam heeft in de tweede ronde van een internationaal toernooi in Tiflis, waaraan door Bulgarije, Joego-Slavië en Georgië wordt deelgenomen, met 23 verloren van Georgië. De set standen waren: 15-10 14-16, 11-15, 15-12, 14-16. De Belg Ward Seis heeft giste ren het internationale wielercrite- rium in Brussel gewonnen in 1 uur en 29 minuten. De verdere uitslagen: 2. Georges van Coningsloo .België); 3. Eddy Merckx (België)4. Rik van Looy (België); 7. Felice Ghimondi (Italië) allen z.t. Groep A: Uruguay 2 110 3 Engeland 10 10 1 Mexico 10 10 1 Frankrijk 2 0 111 Vandaag: Mexico—Engeland. Groep B: W.-Duitsland Argentinië 1 1 2 10 12 2 0 0 2 0 2—1 3—3 1—7 Vandaag: ArgentiniëW.-Duitsland. Groep C: Portugal 110 0 2 Hongarije 2 10 12 44 Brazilië 2 10 12 3—3 Bulgarije 10 0 1 Vandaag: Portugal—Bulgarije. Groep D: Rusland 110 0 Italië 110 0 Noord-Korea 2 0 11 Chili 2 0 11 Vandaag: ItaliëRusland. 3—1 0—2 3—0 UruguayFrankrijk 2-1 (2-1) Bourgoing (strafschop) 0-1, Rocha 1-1, Cortes 2-1, rust en einde. Scheidsrechter Galba (Tsjecho-Slo- wakije). Toeschouwers 35.000. Uruguay heeft toch wel duidelijk getoond tot de favorieten te moeten worden gerekend. Reeds in de eerste wedstrijd tegen Engeland, die in gelijkspel (0-0) eindigde heeft duidelijk kunnen waarnemen dat de Uruguezen een koelbloedig elftal heb ben, dat voor verrassingen kan gen. In een wedstrijd, die gel schetst kaai worden als de beste de tot nu toe gespeelde in groep A, wonnen zij met 2-1 van Frankrijk een overwinning die reeds bij de rust was bereikt. De Zuidamerikanen, die beducht zijn voor de uitgekookte tactiek de Europeanen en vooral tegen hen vertragend spelen, toonden door groot technisch vermogen en wend- Een Spaanse aanval op het Zwitserse doel. Doelman Elsener heeft de bal gegrepen, voordat Peid.ro gevaarlijk kan worden. Denis Neville gaat Nederland ver laten. De Engelse trainer, die 12 jaar in Nederland woonde en de laatste jaren o.a. Sparta en Holland Sport trainde, heeft een contract getekend als manager bij de Engelse amateur- club Canvey Island. Neville, die, toen Elek Schwarz plotseling Nederland verliet, naast Holland Sport ook het Nederlandse elftal onder zijn hoede had, was daar voor trainer van het Deense elftal, dat in 1948 derde werd bij de Olym pische Spelen. IBM-TOERNOOI Het zesde IBM-toernooi is giste ren geëindigd. De eindstand in de grootmeester- groep luidt: 1. Botwinnik (Rusl) 7,i; 2. Pomar (Spanjé) 5%: 3. Flohr (Rusl.) 5; 4. Zuidema (Nederland) 4%; 5. Barendregt (Nederland); Kuijpers (Nederland) Van Scheltin- ga (Nederland) en Szabo (Honga rije) allen 4; 9. Robatsch (Oosten rijk 3%; 10. Szilagyi. (Hongarije) 3. baarheid, hun overwicht. Opvallend daarbij is de koelbloedigheid voor een Zuidamerikaanse team, want zonder blikken of blozen aanvaardden zij de treffer van Bourgoin in de 15de mi nuut. Integendeel, met voortreffelijke aanvallen belaagden zij het Franse doel en het was reeds in de 27ste mi nuut dat Rocha een magnifieke pass over rechts opving en ineens inknal- de. Midvoor Sasia was de grondlegger van dit doelpunt en hij was het ook met Rocha en Cortes diie voor de tweede zorgde. Via de voet van Sasia kreeg Rocha de bal te pakken, speel de terug naar Sasia die het leer naar de vrijgekomen Cortes expedieerde. Tegen zijn schot was doelman Aubour machteloos. donderend gejuich werd begroet, ft Seung Zin, de man die vooral in; tweede helft een groot aandeel h« gehad in het aanvalspatroon van: Koreanen, was met zijn derde pogt succesrijk. Met een droog schot vi! 16 meter afstand zorgde hij voor lJ en een grote verrassing in groep; Lnstrumtoernooi Leidsclie Hout Wout van As, vorig jaar winnt van het toernooi .heeft comform verwachting de halve finale in h hoofdnummer, het H.E.B., behn Gemakkelijk echter ging dat riL want de Noordwijker Gerard Pas I dwong hem met va-banque-spel 11 de uiterste inspanning. Het *|J tenslotte door het meer gevarieer- slagwerk van Wout van As 7-5,5 en daarmee had de no 1 geplaag speler een moeilijke hindernis go Een verrassende uitslag boekte ij derom Har Meijer met een 3 set overwinning op Jon Wesseling, 5-7, 6-3. Kanshebber lijkt ons naast Wrn van As zonder twijfel Bram MafoV Om de finale te bereiken zal de Ft cate-speler Frans Boelens dienen rug te wijzen. Vorige week in 't nooi van Leeuwenbergh fin LeldschfV dam bleef hij achtereenvolgens Boelens en Van As de baas, een herhaling van dat huzarenstuk zal, ook al zit daar zeker een ge! de kans voor Madura in, toch prestatie zijn. In het HDB viel laat op de dag, in de schemering, bijna nog verrassing toen het als no 1 gepl®fl ste duo door Van der Bergh—1i Wijngaarden tot een 3-sets p 91 werden gedwongen, 4-6, 6-1, 6-4 Boelens en Bonte. In het DEB heeft mevr. Van Be Henegouwen ervoor gezorgd dit organiserende vereniging in in één finale vertegenwoordigd zijn. Zij klopte in de halve fin ia Joke Bos met 4-6, 6-2, 6-4 voor verdient zy zeker een plut In de finale zal zij hoogst»lni schijnlek Joly O ver dij kink ontma 0 die in de halve finale ongetwj) Joke Groen zal terugwijzen. Cricketstanclen De competitiestanden bijgewerkt (t.m. 10 Juli) lulden: gesp. gew. m.i. gew mr dr. verl. mi. verf. mr pnfc. gem. Tweede Klas B.I. Ajax 9 16 2 31 Excelsior II 8 5 1 2* 24 Concordia 8 4 1 3 21 Quick Hg III -7 3 1 3 17 BCC Breda 8 3 5 17 Hermes DVS II 8 3 1 1 3 17 VOC III 8 3 5 17 Victoria 8 2 6 14 Derde Klas C. Groen Geel II 6 4 1 1 19 VUC II .612 3 16 Ajax II 8 1 2 3 2 21 ACC IV 6 3 3 15 Rood en Wit VI 6 2 1 3 13 Corcordia II 7 3 1 3 15 Bloemendaal III 7 2 1 1 3 13 Vierde Klas A. ACC V 4 2 2 18 HBS IV 5 2 2 1 19 Rood en Wit VII 5 3 2 14 Ajax IV 7 4 3 19 de Krekels III 8 4 4 20 Bloemendaal IV 6 1 14 8 Groen Geel III 7 1 3 3 7 Vierde Klas C. VUC III 6 14 1 22 Victoria II 7 15 1 25 Sparta III 6 2 1 3 17 Ajax III 6 12 1 2 15 BCC Berda II 8 2 1 5 13 VOC V 4 1 2 16 HCC VI 5 1 13 7 lie Gisteren is een begin gemaakt de finales in de groepen A en B de Davis Cup. De uitslagen lui den: Groep A: BraziliëFrankrijk 20; Edisor MandarinoPierre Darmon 36, 63, 62; Thomas KochFrancois Jauffret 26, 61, 6—3, 6—2. Groep B: West Duits landZuid-Afrika 2—0; Wilhelm BungertCliff Drysdale 6—3, 06, 86. 64; Ingo BudingKeith Diep raam 62, 61, 16, 64. (Advertentie) gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel I, Lelden. De Westduitse spelers, die in Ashbourne logeren, hebben een nieuwe hobby: haarknippen. Het elftal heeft een elektrische haarsnijder meegebracht en amuseert zich wonderwel met het bij snijden van eikaars haar. De spelers doen op het moment nog niet veel anders dan „trimmen". Niemand weet iets van het kappersvak af, waardoor de haren alleen maar korter worden, zonder dat er enige coupe valt te be speuren. Een van de officials zei: „We hebben erover ge dacht om iedere week een kapper uit de plaats waar wij logeren naar ons hotel te la ten komen. Maar het is niet nodig. Het gaat zo uitste kend". De blessure van Eusebio, een diepe snee boven het lin keroog, is gehecht. Er is geen twijfel aan dat hij vanavond in de wedstrijd Portugal Bulgarije De Noordkoreanen heb ben een onuitblusbaar opti misme. Zij blijven geloven dat zij zich kunnen plaatsen voor de halve finale. Het punt dat ze gisteravond tegen Chili be haalden (11) was reden om een receptie te geven, die tot diep in de nacht duurde. Eén van de voetbalnota belen die in het Royal Gar den hotel in Londen logeert, is de vice-president van de Amerikaanse voetbalbond, Harry Saunders. Hij is ervan overtuigd dat de Verenigde Staten bij de wereldkam pioenschappen in Mexico in 1970 de eindronde bereiken. De heer Saunders vertelde mij dat er 10 miljoen gulden is uitgetrokken voor het vol gend jaar, om voetbal in Amerika populair te maken. In vier jaren hoopt de heer Saunders dat Amerika be schikt over een nationaal elf tal dat rijp is voor een we- reldtoernooi. „In ieder geval", zei hij, „starten wij met een afdeling voor profs". En we betalen goed". De spelers gaan een vast salaris verdie nen van 200 gulden in de week en krijgen daarnaast premies voor gewonnen wed strijden of gelijke spelen. De trainingen worden uiteraard ook betaald. Dollars genoeg in de States. Het wereldkampioen schap voetbal heeft in Chili een wedloop op transistor radio's ontketend. In San tiago was gisteren, zo ver telde een Chileens radio-re porter mij, geen transistor meer te krijgen. „Het is hier verschrikke lijk vervelend", dat zeiden de spelers van de Franse ploeg na nog geen week wereld kampioenschap voetbal. Wo nende in Welyn Garden, een mooi tuindorp 50 km van Londen gelegen, wordt de verveling alleen maar onder broken door training en de steeds terugkerende tactische besprekingen. Zij wilden dan ook een dagje uit naar Lon den om een paar inkopen te doen, maar trainer Henri Guerin was keihard en zei „ivij zijn niet als toeristen naar Engeland gekomen, maar om te spelen in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal". Als troost ontvingen de spelers van een „fan" 400 flessen Bordeaux. Het is echter niet bekend of de wijn nu reeds of na de wedstrijden mag worden gedronken. „Ik zou willen dat alle Engelse spelers, dezelfde bal controle en lichaamsbeheer- sing hebben als de ploegen die in het eindtoernooi spe len", dat zei Ian McColl, de Schotse manager van FC Sunderland in tegenstelling tot de berichten in Engelse kranten als zouden de spelers uit Italië, Spanje en Zuid- Amerika met „derderangs" Engelse clubspelers te verge lijken zijn. Tevreden over het bij zonder faire verloop van de wedstrijden waren de scheidsrechters in dit wereld- toernooi. „Tot dusver is er geen speler van het veld ver wijderd en wij hopen dat het zo blijft". Slechts twee spelers kregen een waarschuwing. De tijdens de wedstrijd ItaliëChili ernstig gebles seerde Chileense aanvaller Armando Tobar zal niet in Engeland, maar bij zijn thuiskomst in Chili worden geopereerd. Voorlopig zal hij in het gips de wedstrijden kunnen bijwonen. De grootste „fan" van het Duitse team is de 46-ja- rige Dortmunder Hans Bau- mer, die sedert '54 niet min der dan 120 wedstrijden van het Duitse team meebeleefde. Midvoor Enrique Borja uit Mexico is eigenlijk tot het voetbal gekomen nadat hij als stierenvechter had ge faald. Zijn vader, een be roemde matador zei tegen zijn zoon nadat hij enkele keren in de arena geoefend had Jk zie het al, ga jij maar voetballen". Enrique Borja vatte dit lettelijk op en is nu een van de belangrijkste spe- Iers van het Mexicaanse elf tal. tere Trui eh ge fcii 'ngpl W h gië e reerd 8, le begi 1 dan

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6