Ondernemend Leids duo in Engeland bestolen Vriendelijk Advertentie Sjiek eten Warmbloedpaarden in de Rijnstreek VEEL VEE EN EEN GOEDE STEMMING Mitterrand ontvouwt verkiezingsprogram Nationale garde in Chicago ingeschakeld ZATERDAG 16 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In V©lendamaner kostuum op pad Wat voor twee Leidse jongens de vakantie van hun leven had kunnen worden is uitge lopen op een nogal wrange te leurstelling. Theo van Dam (19. verkoper in een meubelzaak en in zijn vrije tijd leider van een thea terbureau) en Wilbert Devilee (18. fotograaf en verkoper in een fotozaak) begonnen enkele weken geleden enthousiast aan een grappig plan. Gekleed in Volen- dams kostuum, gewapend met Goudse kaasjes, dia's van de bol lenvelden en een repertoire van Engelse cabaretliedjes, trok het ondernemende tweetal naar En geland om daar liftend door het land te trekken, voorstellingen te geven in jeugdherbergen, voor hinderen of voor iedereen die het maar wilde zien. Ze hadden zich terdege voorbereid op deze „va riété-vakantie", maar aan de plannen kwam abrupt een eind toen zij in een bus in Schotland werden bestolen. De beide Leidse jongens raakten daar hun geld, een fototoestel en een filmcamera kwijt, bij elkaar een ivaarde van meer dan duizend gulden. Dat betekende een overhaaste te rugtocht. Vrijwel zonder geld, zonder paspoorten die waren met het geld verdwenen en stevig teleur gesteld moesten Theo van Dam en Wilbert Devilee veel eerder dan zij hadden verwacht de terugreis naar Nederland aanvaarden. Hetgeen niet betekent dat ze geen plezier hebben Thuis bij Theo van Dam in het piepkleine kamertje waar hij met Wilbert het theaterbureau „Laretto" organiseert blijken de leuke er varingen het alweer te hebben ge wonnen van de strop. Glunderend vertellen de beide Leidse jongens al thans over de dwaze avonturen die zij op hun toch nog twee weken du rende tocht door Engeland en Schot land hebben meegemaakt". We trokken in onze Volendamse kos tuums ontzettend veel belangstel- BEVORDERINGEN I LEIDSE AVOND H.B.S. Bij de Leidse avond-h.b.s. vonden de volgende bevorderingen van leer lingen uit Leiden en omgeving plaats: Voorbereidende klas bevorderd naar 1ste studiejaar HBS: C. E. van Berkel, H. van Diest, mej. A. M. M. Kalshoven, P. C. van der Niet, L. A. in Tienen, mej. P. Verhoef, A. v. d. Kroef, mej. O. v. d. Heide. Herexamen: 3. Bevorderd naar het 2de studiejaar in de 3-jarige opleiding HBS-A (di ploma 5-jarige cursus): H. Kettenis. P. Lepelaar, F. Pasman, D. Slot houwer. mej. W. E. Verhoog, Th. Weizenbach, J. P. Zandbergen, M. Doeven, P. C. Goosen, D. Graveland, W Hanekamp, J. P. Juffermans. P. B. Leurink, mej. A. C. M. Peschier, J. Th. Peters, H. A. M. Pierrot, mej. G. Remmelzwaal, R. A. H. Schipper. Herexamen 3. Bevorderd naar het 3de studiejaar m de3-jarige opleiding IIBS-A examenklas (diploma 5-jarige cur sus) A. Barnhoorn, mej. L. Bosman, J. F. M. van Gooi, W. F. M. de Jong. A. C. A. Leppers, A. P. Naaktgebo ren. P. Nagtegaal, N. Smit. G. Struik, J. J. F. Swalen. mevr. M. D. Ver voort. J. P. de Vries. Herexamen.7. Bevorderd naar het 2de studiejaar van de 4-jarige opleiding HBS-B (di ploma 5-jarige cursus)C. J. W. Berg. A. Bongers, mej. L. E. Brokaar, J. C. Brummelkamp. P. M. I. van Gooi, J. Langeveld, F. van Leeuwen, mej. S. Lepelaar, C. A. M. Tetteroo. Herexamen: 6. Bevorderd naar het 3de studiejaar van de 4-jarige opleiding HBS-B (di ploma 5-jarige cusus)J. Dorrepaal, A. D. H. Eigenbrood, C. B. Harten, mej. C. C. M. Heemskerk. E. J. v. d. Lee, mej. Z. T. Nederlof. Herexamen: 1. Bevorderd naar het 4de studiejaar van de 4-jarige opleiding HBS-B W examenklas (diploma 5-jarige cur sus): mej. Y. M. Dulfer, T. J. Dijk stra, A. R. Karsowidjojo, M. Pieterse, mej .J. c. C. Warmerdam. ling", vertelt Theo van Dam. ..Vooral in Londen hadden we veel bekijks". Die belangstelling beperkte zich niet tot de mensen op straat of de auto mobilisten (die steeds vrijwel zon der aarzelen een lift aanboden). Nee, ook journalisten vonden de bei de Hollanders een raar verschijnsel en in menige lokale krant prijkte een foto van de Leidenaars. Eenmaal zijn zij zelfs in een televisiepro gramma geweest, maar ze hebben dat zelf niet kunnen zien. In Dover begon het. Daar trok ken Theo en Wilbert hun Volendam se pakjes aan en stevende naar een jeugdherberg om spontaan wat te zingen en een klompendans ten beste te geven. Succes verzekerd. Over één ding zijn ze het hertgrondig eens: de Engelsen zijn ontzettend fijne men sen. Overal zijn ze vriendelijk en gastvrij ontvangen en na hun ver velende avontuur in de Schotse bus, sloeg die gastvrijheid bijna om in liefdadigheid. Via Londen ging de reis naar Edinburgh, waar Theo en Wilbert een Hollandse familie ont moetten die daar al jaren woonde. Ze werden gastvrij ontvangen. Kort na het vertrek bij die Hol landse familie, raakte Theo van Dam en Wilbert Devilee hun tas kwijt. „We hebben een advertentie gezet in een plaatselijk blad om te proberen onze tas terug te krijgen We hebben daar een paar dagen ge wacht. Al die tijd hadden we on derdak bij dat Hollandse gezin. Maar toen er geen reactie binnenkwam op die advertentie en ook de politie niets meer voor ons kon doen. zijn we be gonnen aan de terugreis". Op die terugreis hebben de Leidenaars on danks geldgebrek een serie fijne er varingen opgedaan. Zo werden ze een meegenomen door iemand van wie ze een lift hadden gehad naar diens kasteel, of althans, naar diens ont zettend grote huis (,,'t Was wel zo groot als de Lakenhal", weet Wil bert te verduidelijken). Daar hebben ze de nacht doorgebracht en uitste kend gegeten. Het liften naar Lon den liep die nacht namelijk een beetje tegen, maar uiteindelijk zijn ze er toch gekomen. Het bleek erg moeilijk om zonder paspoort in een Londense jeugdherberg te komen. Bij het consulaat in de Engelse hoofd stad werden de papieren weer in or de gemaakt en toen konden Theo en Wilbert op weg naar Dover. Hun laat. ste lift zou nog een heel plezierige blijken. Een Engelsman auto bood de beide Hollandse jon gens ze waren nog steeds gekleed in Volendammer kostuum aan met hem het diner te gebruiken in een restaurant langs de weg. „Heel sjiek gegeten hebben we daar", vindt Wil bert. Toen zij later bij deze man uit de auto stapten gaf hij hen twee pond (ca. 21 gulden i „Dat is om een beetje goed te maken wat andere Britten jullie hebben aangedaan", zei hij, terwijl hij wegreed, tegen de stomverbaasde Leidenaars Theo van Dam (links) en Wil bert Devilee in hun kantoor, ge kleed in de kostuinns waarin zij door Engeland trokken. (Foto LD Holvast) ze hard aan de opbouw van hun theaterbureau, dat zich toelegt op het organiseren van avonden, het bemid delen tussen artiesten en opdracht gevers, het op touw zetten van ta lentenjachten en andere activiteiten. Berooid, maar boordevol leuke er- 1 „We hebben nu nog niet zoveel werk, varingen, is het tweetal inmiddels maar zo tegen september hoop ik er weer aan de slag gegaan. Theo in een dagtaak aan te hebben", aldus de meubelzaak, Wilbert tussen de fo- j Theo van Dam, die zich wil gaan totoestellen. In hun vrije tijd werken toeleggen op kindervoorstellingen. Dc afdeling Zuid-Holland van het warmbloedpaardenstamboek de V.L.N. heeft vrijdag in het kader van de premiekeuringen 1966 keuringen gehouden te Bleiswijk en te Alphen aan den Rijn. Van deze twee was de keuring te Bleiswijk de belangrijkste. Om te beginnen waren er drie hengst veulens waarvan twee een le premie kregen. En dat zegt wel wat, want de maatstaf voor hengstveulens is streng! Het waren twee jongelingen uit stal H. P. den Haan te Oegst- geest, een vosbles zoon van Boris uit de stermerrie Desiree en nog een Boris uit de ster Dorothea, welke bei de stermerriën ieder een le premie kregen en aangewezen werden voor de kroonkeuring in Meerkerk op 6 augustus. Het waren hier allemaal paarden DE LEIDSE VEEMARKT (Van een deskundige medewerker) Over het verloop van markt en handel werden niet veel klach ten gehoord, er heerste een goede stemming. De aanvoeren waren op alle afdelingen goed tot groot, er was ook belangstelling en om 10.00 uur waren er veel gasten (toeristen en jeugd) op de markt. Het wil ons voorkomen, dat de veemarkt steeds meer belangstel ling trekt. Markt trekt ook Briljanten sieraden Moderne diamant-collectie. Ringen met briljant. reeds vanaf f 75,- Jnwcllcr VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. toeristen Toch blijft voor de handelaar, boer en mester het handelsverloop het be langrijkste en dat was gisteren be paald niet slecht. Ook is er sprake van een goede hooioogst. Er mag chis gerekend wor den op een goede stallbezetting en dat stimuleert de vraag. Er was een goede handel, mogelijk met uitzondering van de vette koeien en vette kalveren. De eerste soort vanwege de invoer van buitenlandse dieren. De gehele week viel dat op te merken en als dan de aanvoer op de markt wat aan de ruime kant is. merkt men dat di rect. Wel bleven de prijzen van het slachtvee, wat betreft de goede soorten, op het oude peil, de mindere klasse moest hier en daar een veer laten. De handel in vette kalveren ken merkte zich door een wat luie stem ming. De aanvoeren waren groot en dan is dit een normaal geval. Maar ook hier waren de allerbeste het eerst verkocht. De aanvoeren van melk- en vare koeien waren groter dan vorige week. Handel in melkkoeien stabiel met het oude prijspeil. Varekoeien lagen flauw in de markt. Notering: melkkoeien: f 1000/1275/ 1450; varekoeien: f 700/1000/1325; stieren (slacht)f 3,90/4,20/4,40 p. kg gesl. gewicht; slachtrunderen: f3,50/ 4,20/4,40 per kg. gesL gewicht; vette kalveren: f 2,80/3,/3,30 per kg. le vend gewicht. De nuchtere kalveren, hoewel wei nig ter markt, brachten goede prijzen op. WOLVEE. Had de vorige week het warme weer geen gunstige handel in de hond gewerkt, gisteren bij een veel grotere aanvoer - van 2100 naar ruim 2400 st. ontstond een vlugge handel. Een uitzondering hierop maakten de overjarige schapen, in welke rubriek het redelijk toeging. Reeds vroeg in de morgen vond de afvoer naar de slachterijen plaats. Het was een grote drukte, zowel bij de aan- als afvoer. Notering: vette schapen: f80 90/ 100: vorige week f 80/90/100: vette lammeren: f 100/115/130; vorige week f 95/110/125; zuiglammerenf 100/ 115/130; vorige week f90/110/125; weidelammerenf70'80'90: vorige week f 65/80/85. VARKENS. De vette varkensmarkt bleef deze week goed prijshoudend. Het aanbod was niet groot, doch dat was verwacht. Wel werden hogere prijzen verwacht. Vooral (door de vakanties) zijn de fijne delen, zoals ham en ribben in opgang en zijn deze praktisch aan het plafond ge komen. BIGGEN EN LICHTE VARKENS. Aanvoer iets kleiner en mogelijk daardoor een willige en vlotte han del. De biggen bleven duur en de lichte varkens gaven zeker geen la gere prijzen te zien. Ook hier zijn de verwachtingen hoog gestemd. Het wachten is op een grotere aanvoer. Notering: lichte varkens f 90/110/ 120; biggen f 65/74/78. van het Gelders type en één hengst veulen kreeg een 2de prijs, een jonge Cavalarist uit de kroonmerrie Reina f.e. A. Ph. v. d. Breggen te Wad- dinxveen. Twee merrieveulens kregen ook ieder een le prijs: een zwarte doch ter van Adriaan uit de kroon Wie- neke, f.e. Ph. A. v. d. Breggen en een dochter van Noorman pref. f.e. den Haan. Van drie enters kregen twee vlot een le prijs: de heel mooie rijke Gilady. V. Ulex, uit een kroonmoe- der gefokt in Gelderland, eig. den Haan en de ook heel goede fraaie vosbles Gonnie V. Comandant uit de kroon Bottie, f.e. den Haan. Een derde premie twee tweejarige merriën kregen ieder een le prijs; de vosbles Francijntje, V. Vicomte uit de kroon Reina, f.e. A. Ph. v. d. Breggen, een niet groot maar heel mooi twenter met zser goede gaag en de mooie vosbles Trieneke. V. Admi raal uit de kroon Wier.eke. f.e. Ph. A. v. d. Breggen. beide te Waddinx- Van de driejarige merriën kreeg de j Gorkumse Eterla. V. Wieland, van H. P. den Haan. mooisoortig geheel een le prijs plus het praedicaat ster- Twee Zevier-dochters van G. A. j den Haan te Rijswijk kregen een 3de I premie en de achtj. Zodina, Utr. met noordelijke afstamming, van P. Barnhoorn te Noordwijk, kreeg een le prijs plus de ster. Naar Meerkerk voor de kroon mo gen dan de beide 4-jarige ster-moe ders van de le pr. hengstveulens: de voskol Desiree, V. Wachtmeester pref. uit de kroon Zerla en de bruin kol Dorothea, V. Olaf v. Wittenstein pref. uit de kroon Valentina: f.e. van beide v. H. P. den Haan te Oegstgeest. Alphen aan den Rijn teelde 4 merrie veulens van welke een Drentse staal- Vakantie voor miljoenen Drukte op de wegen viel mee De vakantie is' gisteren met volle kracht losgebarsten. Een kleine 200.000 bouwvakkers stopten ermee. I de textielfabrieken in het zuiden j gingen dicht en vele andere bedrij- ven sloten zich aan bij het plezierig I nietsdoen. Verder begonnen in ver- scheidene grote steden de school- vakanties. Resultaat: ruim een mil joen gezinnen kreeg vakantie en een groot deel ervan had maar één ge dachte: er op uit. De grote uittocht was gisteren o.m. j duidelijk te merken rondom het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht. waar het.veel drukker was dan nor maal, ofschoon van filevorming geen sprake was. Veel vakantiegangers j namen de trein. De N.S. schat het aantal vervoerde passagiers op 650.000 I Gisteren waren er volgens de A.N. W-B. al twee maal zoveel kampeer ders in ons land neergestreken dan het vorig jaar. Van de ruim 600 bij de A.N.W.B. geregistreerde kam- peerterreinen waren er 280 vol. Deze vertegenwoordigen veertig procent r van de totale capaciteit. Het. was vooral druk op de kampeerterreinen in de kuststreek en op de Wadden eilanden. Viel de drukte op de Nederlandse wegen over het algemeen wel mee. anders was dat in Oostenrijk, waar het verkeer de laatste dagen uren lang was gestremd, omdat veel Ne derlandse caravanrijders door een gebrek aan rijervaring strandden. De Oostenrijkse verkeerspolitie gaf via radiostations in de Nederlandse taal adviezen over rijtechniek in de ber gen. Takelwagens waren soms uren doende om auto-caravan-combinaties weer op gang te helpen. De moeilijkheden zouden vooral veroorzaakt worden door het niet tijdig kiezen van de eerste versnel ling op stijle berghellingen. Tsjechen wijzen nu Amerikaan uit De Tsjechische regering heeft de tweede secretaris van de Amerikaanse ambastade in Praag van spionage- activite'ten beschuldigd. Hij heeft gisteren opdracht gekregen het land binnen drie dag n te verlaten. Dit is een duidelijke vergelding voor de Amerikaanse beschuldigingen tegen twee Tsjechische diplomaten in Washington, aldus meldt Associated Press. Het Amerikaans ministerie van Buitenlandse Zaken maakte twee da gen geleden bekend dat de Tsjechi sche diplomaten Opartny én Pisk hadden geprobeerd het gebouw van het State Departement binnen te dringen met een elektronisch luister apparaat. Advertentie Regenkapje stuk? tesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werk! 'T PLAKBAND DAT KLEEFT! (Van onze Parijse correspondent) De socialistische federatie onder leiding van de voormalige kandi daat voor het Franse presidentschap Francois Mitterrand, die alle linkse Henry Dunant is terug in Leiden De laatste dag van de varende vakantie aan boord van het Rode Kruisschip „J. Henry Dunant" werd een heel plezierige. Er was namelijk een jarige aan boord. Om zeven uur werd de jarige gast al gefeliciteerd door het personeel. De accordeon kwam er weer aan te pas en al gauw werd er een soort polonaise door de zalen gelopen. Namens de kapitein en het verplegend personeel werd een cadeautje aangeboden, 's Middags zong een van de gasten een lied, dat hij had gecomponeerd over de reis van de J. Henry Dunant. Een van de patiënten heeft de belevenissen aan boord op rijm gezet. Omstreeks kwart over vier kwam de J. Henry Dunant in Koudekerk aan. waar zich aan boord en op de wal de gebrui kelijke enthousiaste taferelen af speelden. Een deputatie van de Plat telandsvrouwenvereniging bood alle lot zij aardig geschenk kregen. Vrouwengilde van Rijndijk gaf wat zakjes met fruit. De plaatselijke af deling van de Nederlandse Christen vrouwen Bond schonk veertien lang speelplaten. Daarna kwam de mu ziekvereniging „K.N.A." de feest vreugde verhogen. Vandaag omstreeks acht uur kwam de J. Henry Dunant weer in Leiden aan. meester - dochter van W. J. de Vink te Bodegraven een le pry's kreeg, j Aardig geheel, van het Gronings type. Van de drie „Gelderse" kreeg een een 2de prijs, een dochter van Adri aan, uit Elma. f.e. A. G. M. Straat hof te Nieuwveen. Twee andere kre gen ieder een 3e premie, evenals het enig aanwezige enter van het Gro nings type. Van de drie-jarige merriën kreeg geen een le prijs; een 2de prijs was voor de vos Elma. V. Sturman. f.e. A. G. M. Straathof te Nieuwveen wnd. De twee aangegeven Groningse stemmerriën blessen afwezig en een andere ster die voor de kroon op kwam (Gelders type) werd niet af gevaardigd naar Meerkerk. Onderscheiding voor prof. dr. Kukenheim De Académie Francaise heeft de „Prix de la langue francaise" 1966 toegekend aan de Leidse hoogleraar prof. dr. L. Kukenheim. Op 15 decem ber zal deze prijs hem tijdens een speciale zitting van de Académie worden uitgereikt. partijen minus de communisten on der haar- vanen verenigt, heeft gis teren haar officiële programma be kend gemaakt. Een programma dat als basis voor de kamerverkiezingen van volgend jaar is bedoeld en dat. in principe natuurlijk ook verwezenlijkt zal wor den indien Mitterrands federatie de gaullisten dan mocht verslaan. Men mag in dit verband van een dege lijk werkstuk spreken, waaraan de leden van Mitterrands schaduwkabi net geassisteerd door een uitgebreid team deskundigen, dan ook vele maanden hard hebben gewerkt. Voor de buitenlandse politiek, speciaal ten aanzien van de oost-west-relaties en de ontbinding van de NAVO en an dere militaire blokken, zal men van een regering-Mitterrand weinig wij zigingen mogen verwachten in de lijn die generaal De Gaulle tot dus ver heeft gevolgd. Daarentegen spreekt de linkse federatie zich wél uit voor een geintegreerd en fede ralistisch Europa, waarby ook En geland zou moeten worden ingescha keld. Mitterrand verklaart zich ook bereid het verdrag van Moskou te gen voortzetting van a- en h-bom- proef-explosie te ondertekenen. Ten aanzien van de binnenlandse politiek wordt de noodzaak van de bouw van 600.000 woningen per jaar bijna het dubbele aantal van nu n van de nationalisatie van alle Franse banken bepleit. Ook zal de grondwet aan een herziening moeten worden onderworpen om het gewicht van de natie te verhogen, ten koste van de huidige almacht van de pre sident der republiek. Veredelde kassabon" bij N.S (Van onze Utrechtse correspondent) Een soort „veredelde kassabon" gaat dit najaar op acht kleine sta tions het met de hand uitgeschreven plaatsbewijs vervangen. De Neder landse Spoorwegen nemen deze proef om tot een gemakkelijker admini stratie te komen en om het tijdro vende invullen van binnenlandse „passé partouts". de blanco-plaatsbe wijzen die de lokettisten en de cen trale administratie van de N.S. zo veel werk geven, te vermijden. De nieuwe plaatsbewijzen worden in een machine gedrukt, dat uiterlijk enige overeenkomst heeft met een kasregister. De tekst op de kaartjes bestaat behalve uit vertrekstation en datum, uit gegevens in cijfer- en let- tercoderingen. Op de achterkant van de kaartjes is de betekenis van de letters aan gegeven. Van de cijfercode voor de oestemmingsstations krijgt het pu bliek lijsten op een folder. De „kas sabon" krijgt een kartonnen om slagje. Ter voorkoming van misverstand: deze'kassabons komen dus niet in de plaats van de grote aantallen in machines gedrukte kartonnen kaar tjes, maar hebben alleen betrekking op de ter plaatse uitgeschreven bil jetten. Drieduizend leden van de nationale garde zijn gisteren ingeschakeld om een eind te maken aan de relletjes, plunderingen en schietpartijen in de negerwyk van Chicago. Gouverneur Kerner van Illinois riep hen op op verzoek van de burgemeester van Chicago, Daley. Drie nachten lang hebben plunde rende benden een waar schrikbewind uitgeoefend in de stad. waar het bij zonder warm is. Het kwam zelfs tot schietpartijen tussen de politie en sluipschutters, die zich op de daken |van de huizen genesteld hadden. By Een neg er-politieman sleept een jonge neger weg die weigerde door te lopen tijdens een van de vele relletjes in Chicago. deze schietpartijen kwamen een jon ge neger en negerin om het leven. Vandaag bleven de relltjes voor het eerst ook na het aanbreken van de dag voortduren. De politie is op ver schillende plaatsen slaags met plun deraars en een politie-eenheid in de wijk vroeg om meer munitie. Duitse studenten worden extremer Een toenemend aantal Duitse stu denten neemt een extreem-rechts po litiek standpunt in. Dit heeft de rec- tor-magnificus van de Justus Liebig universiteit te Giessen bij Frankfort gisteravond verklaard. Voor de televisie gaf dr. Richard Kepp uiting aan zyn bezorgdheid over het feit, dat 20 pet. van de 5000 studenten aan de universiteit van Giessen aanhangers zijn van de Nationaal-Democratische partij van Duitsland. Deze partij is ontstaan door het samengaan van een aantal rechtse groeperingen en bepleit een krachtige nationalistische politiek voor Duitsland. Kepp voegde hieraan toe, dat hek rechtse element op andere universi teiten ongeveer 15 pet bedraagt. Hl) zei, dat het rechts radicale element onder de studenten groter is dan on der de volwassenen. In dezelfde uitzending verklaarde Helga Pross, hoogleraar in de socio logie te Giessen, dat het studenten blad aldaar een extreem nationalis tische tendens heeft, propaganda voert tegen de huidige politiek struc tuur in de Bondsrepubliek en ras senvooroordeel propageert. De hoofd redacteur van het blad is een voor aanstaand lid van de Nationaal-De mocratische party.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3