LEIDSCH DAGBLAD Diensttijd Landmacht korter Drie leeuwen breken los in vliegtuig Boerderij Meerrusl Warmond JAARLIJKS GROOT TUINFEEST S^iTi ©NV. JAMIN Lichting najaar 1967 GUNSTIGER Conflict Westlandse" met Zwolsman Kabinet nog niet uit de problemen Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 JULI 1966 No. 31922 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur; J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, fO,8S per week, (bij vooruitbetaling;) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Zestien maanden voor gewone dienstplichtigen voor specialisten en onderofficieren 18 maanden De diensttijd bij de Koninklijke Landmacht zal met twee tot drie aanden worden verkort. Dit heeft de minister van Defensie, de heer P. S. de Jong, gisteren meegedeeld op een persconferentie in Den Haag. Volgens de nieuwe regeling gaat het merendeel van e dienstplichtigen na 16 maanden met klein verlof (thans 18 aanden) en wordt de diensttijd voor de specialis\en, dienstplich- ge onderofficieren en adspirant-officieren bekort tot 18 maan- en (varieert thans van 20 tot 21 maanden). De lichting, die in het najaar 1967 opkomt, zal er voor het eerst i profiteren. Door de thans twee maanden ver ende basisopleiding in te passen in voortgezette opleiding van vier panden, is de eerste oefenopleiding trnggebracht van 6 tot 4 maanden, keuring en selectie, die thans tij- >ns de basisopleiding geschiedt, is U»r voren geschoven. Dat wil zeg- in dat de dienstplichtige zo nodig olge tijd voordat hij onder de wa pen komt, enkele dagen wordt op- troepen. (De eerste keuring op 18- irige leeftijd blijft normaal gehand- »fd). Het oude onderscheid tussen spe- lllsten, officieren en onderofficie- n, die een diensttijd hadden te rvullen van respectievelijk 20 en maanden is afgeschaft. Voor ieder- tn in deze categorie dienstplichti- tn geldt voortaan een diensttijd in 18 maanden. Dat betekent voor ene groep een winst van twee tónden, voor de andere van drie ZOMERPRIJZEN BREESTRAAI 173 Verkoop tijdelijk 1 e etage. Lid Stichting Bontwaarborg. WEERBERICHT i onze weerkundige medewerker) et regenfront dat wij gisteren oven Engeland al naderbij zagen Men, bereikte vanochtend ons md. Het trekt in de richting van rankrijk. Achter dit front draait de vakke tot matige wind naar Mrdwest tot noord. Hierdoor zal tl weer morgen gunstiger ver- pe» dan vandaag al blijft vooral het binnenland de kans op een iii nog aanwezig. Op de Britse landen gaat de luchtdruk iets ijgen door het hogedrukgebied roen de Oceaan, dat zich heel vigzaam naar het oosten uit- 'tidt. Bij een verdere uitbreiding idens het weekeinde kan dit de tlgende week een gunstige in- toed krijgen. De depressies van de Oceaan iHen ons dan niet meer kunnen treiken en het weer krijgt er een if stabieler karakter door met flt neer zonnige perioden. Daar Ji we ook aan toe, want tot nu geeft juli nog eer groot tekort zon te zien. STRAND VERWACHTING De kleine depressie die vanochtend 0 Ierland lag, trekt langzaam weg ow het ooocen. Enkele buien maar plaatselijk opklaringen. Matige K vrij krachtige wind tussen west 'noordwest. Te koel: overdag onge- W17 graden, zeewater ruim 16 gra- Vooruitzichten: een toenemende "f van hoge druk komt Ierland na- wtyj en zal de komende dagen sta ffer en ook zonniger strandweer a. 17 JULI to op: 04.40 uur; onder: 20.52 uur. kan op: 03.04 uur; onder: 21.03 uur. 'oogwater in Katwijk te 02.05 en uur. Laagwater te 10.21 en 22.50 ff. "8 juli: hoogwater 02.52 en 15.24 laagwater: 11.10 en 23.38 uur). «t nummer bestaat uit 18 pagina's maanden. Wordt de dienstplichtige bij opkomst direct naar een depot voor de (verkorte) opleiding gediri geerd, degene die is uitgekozen om specialist, onderofficier of officier te worden, gaat regelrecht naar wapen- school, kaderschool of school voor re serve-officieren. Veel vlugger De nieuwe regeling, die de parate tijd van de dienstplichtigen (12 maanden» niet aantast en dus geen afbreuk doet aan de NAVO-verplich- tingen, is tot stand gekomen op ini tiatief van de chef van de generale staf, luitenant-generaal P. van der Veen. De generaal is tijdens een be zoek aan Zwitserland tot de ontdek king gekomen dat de rekruten daar veel vlugger worden geschoold dan bij ons. Na twee maanden staat men er op aanmerkelijk hoger peil. Ver gelijking van de programma's leverde het inzicht op dat best het een en ander kon worden geschrapt, of over gebracht naar de parate tijd. Hoewel de diensttijdverkorting tot gevolg heeft dat de landmacht 5.000 man minder behoeft te kleden en te voeden (10 procent), levert het nieu we systeem geen financiële besparing op. De 10 miljoen die men minder I Gevolg van kapitaalschaarste? Hypotheekbank legt beslag op huizen van de E. M. S. Tussen de Exploitatie Mij Scheveningen en een der grote geld gevers. de Westlandsche Hypotheekbank zijn ernstige moeilijk heden gerezen. Als uitvloeisel hiervan heeft de Westlandsche hypotheekbank gisteren een deurwaardersexploit laten betekenen aan een aantal huurders van de EMS te Scheveningen. In de exploiten wordt medegedeeld dat huren en pachten met ingang van 15 juli niet meer aan de EMS. maar aan de Westlandsche Hypotheekbank moeten worden betaald. 'behoeft uit te geven, gaat voorlopig weer weg aan de kosten van reor ganisatie van de opleiding en de in voering van een andere keurings- en selectieprocedure. Waarschijnlijk kunnen een of twee depots worden gesloten. Tachtig procent De Kon. Landmacht herbergt on geveer 80 procent van de dienst plichtigen. Omdat de opleiding daar heel anders is opgezet, wordt voor de Kon. Luchtmacht en de Kon. Ma rine vooralsnog geen verkorting van de diensttijd overwogen. Met een diensttijd van 16 maanden voor de landmacht zit Nederland op het ni veau van landen als Frankrijk (16), België (15), Denemarken (16 tot 14) en Italië (15). Westduitsland heeft een diensttijd van 18, de Verenigde Staten van 24 en Noorwegen van 12 maanden. CONTROLETOREN TOT PILOOT: „STOP ZE DAN IN JE TANK" Een chartervliegtuig met drie leeuwen aan boord heeft giste ren op het vliegveld van Brus sel een noodlanding moeten ma ken omdat de dieren waren los gebroken. Het was een chartervliegtuig van een Zwitserse luchtvaartmaatschap pij, dat drie leeuwen overbracht van Düsseldorf naar Londen. In de buurt van Brussel gekomen voelde de gezagvoerder, de 36-jarige Paul Wuhrmann, een Zwitser, een natte neus aan zijn been snuffelen. Even stijf van schrik zag hij dat het een van de roofdieren was, het dier Was er blijkbaar in geslaagfd de sta len afsluiting van de kooi te openen. Terwijl de leeuw met belangstelling naar de talloze handgrepen en me ters in de stuurhut keek riep de pi loot met angstige stem het vliegveld van Brussel op met de mededeling dat hij een leeuw bij zich had. Op de controletoren dacht men eerst aan een grap; een van de per soneelsleden zei fijntjes: „Stop hem dan in je tank". Met moeite kon de gezagvoerder de controletoren over tuigen van de waarheid van zijn mededeling, waarop hij toestemming kreeg te landen. Agressief Inmiddels bleek dat ook de andere twee roofdieren los waren. Bij het naderen van de landingsbaan werden de dieren agressiever en moest de medepiloot Max Schomenberger een bijl gebruiken om de dieren op afstand te houden. Intussen was beneden doorgedrongen dat het ernst was. De oproerpolitie werd gealarmeerd en brandweer en politie met machine geweren spoedden zich naar de lan dingsbaan terwijl het vliegtuig werd „neer gepraat". Zodra het vliegtuig stilstond sloegen de mannen in de cockpit een ruit in en repten zich naar buiten. Direct daarop gooide de brandweer een net over het vliegtuig om de leeuwen binnen te houden, dat door de roofdieren, die hun weg versperd zagen, met woedend gebrul werd beantwoord. Aan nekvel Een dierkundige van de dierentuin te Antwerpen, dr. Agatha Geyzen, klom na aankomst direct naar de ka potte ruit in de stuurhut, stak moedig haar arm naar binnen en haalde de jongste leeuw aan zijn nekvel naar buiten alsof het een grote kat was. Ztf vond het echter verstandiger c— dat bij de twee grotere leeuwen niet te doen, maar te wachten totdat een nieuwe kooi uit het 48 km. verder gelegen Antwerpen zou zijn aange komen. In de loop van de middag werden de twee grootste leeuwen gevangen. Een dierenarts en verscheidene tem mers, uitgerust met netten en tou wen, gingen aan boord van het toe stel. Heel rustig legde men de dieren de lussen der touwen om de hals. Zij lieten zich gewillig meevoeren naar Een leeuwentemmer duwt een der losgebroken dieren in zijn kooi op het Brusselse vliegveld. een kooi die de dierentuin van Ant werpen ter beschikking had gesteld. Samen met het jongste leeuwtje wer den zij in de kooi in het vliegtuig ge zet dat naar Londen doorvloog - maar met een andere bemanning. De Britse markies van Bath ver klaarde in Warminster. West-Enge- land, dat de drie leeuwen aan hem toebehoren. Hij noemde ze beslist ongevaarlijk. Twee zijn acht maan den en de derde is vier maanden oud. De markies dri op zijn landgoed Warminster leeuwen houdt, zei ver der dat de drie dieren deel uitma ken van een groep van dertien leeu wen die hij eerder dit jaar in Ethi opië had gekocht. Zij werden van Addis Abeba via Frankfort naar Londen gevlogen. Tijdens een persconferentie is bekendgemaakt dat de dienst tijd bij de Landmacht met min stens twee maanden zal worden verkort. Van links naar rechts luitenant-generaal J. G Smit, luitenant-generaal F. van der Veen, staatssecretaris C. H. J. M. Peijenenburg en minister van De fensie P. J. S. de Jong. Tot dusver werden de huren en pachten van de winkels, restaurants en andere bedrijven op de Boule vard. die het eigendom zijn van de EMS aan haar overgemaakt. Bij het aangaan van de hypothecaire ver plichting werd evenwel overeengeko men dat de hypotheekbank het recht zou hebben de inkomsten van de be treffende objecten op te eisen. De overeenkomst, die in 1963 werd ge sloten. heeft totnutoe gefunctioneerd. De Westlandsche heeft het in deze tijd van kapitaalschaarste waarin vele bedrijven kampen met liquidi teitsmoeilijkheden. gebruik gemaakt van haar recht de betalingen van huren en pachten rechtstreeks voor zich op te eisen. Er wordt daarmee uitvoering gegeven aan de destijds gesloten overeenkomst. Het werd no dig geoordeeld de rechten te effec tueren. De huren en pachten moeten aan de hypotheekbank worden be- (Van onze parlementaire redactie) De ministerraad heeft het beraad over de Rijksbegroting 1967 nog niet kunnen afronden. Nadat men gisteren de gehele dag vergaderde, komt het kabinet maandag wederom bijeen om verder te praten over het uitgavenpeil voor volgend jaar en de wijze waarop men die uitgaven moet financieren. De moeilijkheden, waarvoor men zich ziet gesteld, zijn zeer omvangrijk. In politieke kringen gelooft men dat het kabinet nog wel enige zit tingen nodig zal hebben alvorens de rijksbegroting bij de Raad van State kan worden ingediend. Dat moet uiterlijk op 1 augustus geschieden. Hete hangijzers vormen nog steeds de belastingverlaging per 1 januari a.s., de huurverhoging, als mede de invoering van de arbeidson geschiktheidsverzekering en de volks verzekering tegen zware geneeskun dige risico's. De K.V.P.-ministers schijnen vooralsnog niet van uitstel te willen weten, zoals de socialisten in het kabinet verlangen. Van Hall ziek (Van onze A'damse correspondent) De burgemeester van Amsterdam is gisteren ziek uit zijn vakantieverblijf in Kudelstaart naar zijn woning in de hoofdstad teruggekeerd. Hij wordt geplaagd door een pijnlijke zenuwont steking in zijn kaak. Op advies van zjjn arts houdt hij enkele dagen rust Het is de bedoeling dat hij daarna met zijn vrouw naar het buitenland vertrekt. Volgend jaar? Over de wijze waarop de uitga ven volgend jaar moeten worden ge financierd, bestaat evenmin overeen stemming. Zelfs tussen minister Von deling en diens katholieke staatsse cretaris dr. Hoefnagels, schijnen daarover nog meningsverschillen te bestaan- De staatssecretaris voelt volgens welingelichte kringen weinig voor uitstel van de belastingverlaging en wil de middelen voor volgend jaar bjj voorkeur zoeken in verhoging van indirecte belastingen, iets dat de socialisten liever niet willen. Punt van overweging is ook de invoering van investeringsloon (spaarloon) ter beperking van de consumptie en ter verlichting van de kapitaalmarkt. Verpleegstersmoord Corazon Amurao. de 23-jarige Philippijnse verpleegster, die donder dag in Chicago aan de moordenaar van acht van haar collega's ont snapte door zich onder bed te verbergen, is gisteren verhoord. Zij bekeek een groot aantal foto's van bij de politie bekende zedenmisdadl- gers, doch dit leverde geen aankno pingspunten op. Een tekenaar zal op haar aanwijzingen een portret van de man maken. Telefoon 01711851 WOENSDAG a.s. 20 JULI ons tot besluit van de Kaagweelc. Verschillende orkesten o.a. Midnight Kwartet en Jay Jay Walkers. Geopend tot 4 uur's nachts. Entree f 1.50. Allang moeilijkheden Bij de Westlandsche was men niet bereid om nadere inlichtingen te ge ven over de koerswijziging. Men spreekt niet over debiteuren en de vorderingen, die men op hen heeft", zou luidde het commentaar. De heer Zwolsman verklaarde ver baasd: „Dit is nieuw voor mij, ik wil eerst nagaan wat er aan de hand is". Wel wees de heer Zwolsman er op. dat er allang moeilijkheden bestaan tussen de EMS en de Westlandsche. In de jaarverslagen is er voorzich tig op gezinspeeld. De kwestie is na tuurlijk ontstaan door de toegeno men schaarste op de kapitaalmarkt. Ook zei de heer Zwolsman. dat hij de directie van de Westlandsche had opgebeld en „we gaan de volgende week eens praten". ,.Er bestaat tussen ons een ver schil van inzicht over de wijze van aflossing. Hoewel de EMS al geruime tijd bezig is om de aflossing te ver snellen. De overeenkomst van 1963 gaat over de huren van een aantal panden en bijvoorbeeld de opbrengst van de entréegelden van de Scheve- ningse Pier, die dagelijks moet wor den afgedragen". De heer Zwolsman zei de huurders, die van het bezoek van de deurwaar der zijn geschrokken, graag gerust te willen stellen. „Ik zal er eens over denken hoe we dat doen. Denk er wel aan dat er geen beslag op de pan den is gelegd. Er wordt alleen maar uitvoering gegeven aan een overeen komst, zoals die in alle hypot heek - oontracten is opgenomen". Achter niet betaling? Voor de huurders en pachters maakt het in wezen niet veel uit aan wie zij de huur betalen, tenzij hij met gesloten beurzen wegens tegen prestaties wordt voldaan. Over de aard van de moeilijkheden doen uiteraard allerlei geruchten de ronde, waarbij de mogelijkheid wordt geop perd dat EMS ten achter zou zjjn met de termijnbetaling. Advertentie VOLAUTOMATISCHE (Advertentie) als "loetje" na de maaltijd ïjs van niet duur we! heerlijk (9ud teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 17 Juli 1866: De 2 hoogste prijzen der j 260ste staats-loterij, de f 100.000 en de f50.000 zijn, gelijk men weet, gevallen op No. 17503 en No. 10357. Die 2 nummers zijn, om zoo te zeg gen, een arithmetisch ana- gramma, want beide getallen zijn uit dezelfde cijfers sa mengesteld; een curiositeit, i die als een zeldzaamheid op merking verdient. De veeziekte brak weder 1 uit te Voorschoten en Koude- kerk. Te Zoetenooude en te Alphen is zij steeds kwaad- J aardig, zoo ook te Bodegra- J ven, waar zij zich meer en J meer uitbreidt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1