Het kasteel Duivenvoorde iiersjes voor kinderen Gé Hofenk Oude luister bij kaarslicht er er ACHT- TOPPERS MANESCHIJN Arent Vermoord Geuzenleider Verbouwing EMIGRANTJE Stichting Neemt u een toto van een landschap.zet dan De film in de schaduw iets op de voorgrond(u in uwtoestel zetten! [krijgh dan meer diepte) De zon in uw rug maakt een fofo vlak. Schuin van opzij val lend licht geeftzeer mooie opnamen. laktu kleurenfoto's ■ografeer dan geen Lef op iderwerpen met dat de horizon a el bonfe kleuren. recht op uw fotc Fotografeer niet met- de camera schuin ach ferover. u kriigt dag verbekende toto's iTERDAG 1 L|||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW u de acht afwijkingen ln de belde bovenstaande tekeningen vinden? De Juiste oplossmg vindt U elders op deze pagina. De twee gedichtjes hiernaast zijn van de hand van een le zeres uit Oegstgeest, mevrouw A. Hagtingius-Seger. Zij pu bliceerde al eerder verzen on der haar pseudoniem Renny van Royen. (III) In Voorschoten ligt, tussen de Veurseweg en de spoor baan LeidenDen Haag, een kasteel in het polderland: Dui venvoorde, Over deze woning van een tak van het geslacht an Was senaar, het geslacht ook van de eerste Leidse Burchtgraven, is veel te vertellen en hebben wij ook al meermalen geschre- I ven Red.). Ons verhaal begint in 1226. In dat Jaar namelijk heeft Dirk van Wassenaar, de stamvader van de Leidse Burchtgraven, aan zijn jongere broer Philips een goed, genaamd „Duvenvoer- de" in leen. De naam Duven- voerde zou zijn afgeleid van Dobbe-voorde ofwel: voorde door het water de Dobbe, dat achter het kasteel loopt. In de geschiedenis van Dui venvoorde komen welgeteld ne gen bezitters voor, die de naam Arent dragen. De eerste, die deze naam droeg, was een zoon van de al genoemde Philips van Wassenaar. Hij ging zich als eerste Van Duivenvoorde noe men. De beide zoons van Arent I sneuvelden in 1301 in de strijd bij Veere, een gevecht dat drie jaar later zou resulteren in de bekende slag aan het Man-pad, waar Witte van Haamstede zijn plaats in onze geschiedenisboek jes zou gaan verdienen. Een veel latere telg uit het geslacht van Duivenvoorde, Arent III, raakte meer in de Hoekse en de Kabeljauwse twis ten verwikkeld dan hem lief was. Door graaf Willem V werd hij verbannen, maar door diens moeder Margaretha van Beieren werd hij even later weer toege laten. Hij moest nu zijn bezittin gen, die in beslag waren geno men, terugkopen. Inmiddels was echter ook zijn neef Jan van Noord wijk overleden. Arent III bleek de eerste rechten te heb ben om ook dit gebied van Noordwijk van de graaf terug te kopen. Voor dit alles was meer geld nodig dan Arent van Dui venvoorde bezat. Om deze moei lijkheid te overwinnen huwde hij de rijke Delftse patriciërs dochter Simone Sohia Bugge. Hiermee kon Arent III het nut tige met het aangename vereni gen. Uit dit huwelijk is in elk geval één zoon bekend die, kan het anders, ook Arent heette. Deze Arent IV kreeg het nog moei lijker dan zijn vader. Immers, op 12 september 1392 werd in Den Haag Aleida van Poelgeest ver moord, tezamen met de hof meester Willem Kuser. Albrecht van Beieren, die een grafelijk oogje op Aleida had, liet ogen blikkelijk een legertje uitrusten om de moordenaars te straffen. Tijdens deze straf-expeditie werd ook kasteel Duivenvoorde met de grond gelijk gemaakt, hoewel vast staat dat Arent IV met deze moord niets had uit te staan. Maar ja, vergissen is menselijk! Heer Arent herbouw de zijn kasteel mooier en groter dat 't ooit geweest was. Hoe 't er na deze vernieuwing heeft uit gezien, kunt u bekijken op het grote wandtapijt in de Leidse Lakenhal. Ook Arent VII heeft in de ge schiedenis danig van zich doen spreken. Zo weten we dat hij in 1568 door de beruchte Bloed raad van Alva werd verbannen uit Holland. Dit kwam zo: sa men met de „Heren" van Raep- horst en Brederode had Arent VII een privé-beeldenstormpje laten woeden in Noord-Holland. Rond de Kerstdagen wilden de „edellieden" enige tijd uitrusten. Dit haast modern aandoende plan werd uitgevoerd door on derdak te vragen bij de abt van het machtige klooster van Eg- mond. Het „geestrijk" leven be viel hen hier zó goed dat zij be- sloten enige tijd te blijven. De abt, die door zijn tijdgenoten om niet nader te noemen redenen „dronken Klaasje" werd ge noemd, had hierdoor de grootste moeite zijn gasten weg te krij gen. Dit lukte hem tenslotte door hen bij zijn confrators in het klooster van Heiloo langs te sturen! Toch was de verbanning niet van lange duur. In 1572 zien we hem alweer als één van de lei ders van de watergeuzen voor den Briel. Toen de politieke he mel wat was opgeklaard, kwam Arent VII voorgoed naar Dui venvoorde terug. Hij huwde met Theodora van Scherpenzeelop Duivenvoorde vinden we hun portret in verschillende forma ten en soorten. Hun kleinzoon heette voor de variatie Johan. Hij huwde met Maria van Voorst. Deze Johan noemde zich als eerste, na het uitsterven van het oude geslacht Van Wasse naar, Van Wassenaar van Dui- vènvoorde. Ook zijn andere fa milieleden namen nu deze oude naam over. Zo krijgen we in de geschiedenis de bekende ge slachten Van Wassenaar-War- mond en Van Wassenaar-Ob- dam. Deze Johan van Wasse naar van Duivenvoorde is de man, die niet alleen Duiven voorde ingrijpend liet verbou wen, maar ook is hij de bouwer van het grote huis in Den Haag op de hoek van de Kneuterdijk en de Lange Voorhout. Tegen woordig is in dit huis van Dui venvoorde de bank van Mees Co gevestigd. De verbouwing van het kas teel Duivenvoorde zelf was wel zo ingrijpend, dat van de oude vorm weinig meer te herkennen viel. De rechter- en de midden vleugel zijn sindsdien onveran derd gebleven, zodat u het resul taat van deze verbouwing zelf kunt gaan zien. De linkervleugel kreeg zijn huidige gedaante pas DE ZAAK VOOR LEI DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'k Sta aan 't raam op blote voeten weggekropen in 't gordijn: alle huizen zijn veranderd in de lichte maneschijn. 't Is. of met een toverstafje iemand ze heeft aangeraakt en elk huis. zover ik zien kan. tot een droomhuis heeft gemaakt, 'k Zou wel heel ver willen wandlen op die manelichte weg, maar het is of 't maantje fluistert: ..Gauw in bed. hóór wat ik zeg!'' Al mijn broers en zusjes klagen als de afwas moet gedaan, maar ik wil wel alle dagen bij het afwasteiltje staan, niet omdat mijn handen jeuken bij het zien van al die vaat. maar omdat je in de keuken dan bij 't ronde raampje staat: blauwe bergen, groene dalen, licht bebost, een stukje zee. Boven al die borden, schalen glijd ik met een zeilschip mee. onder Arent IX. Ook de grote Marot-zaal in de rechtervleugel is ingericht in opdracht van Arent IX: het werk werd uitge voerd door de beroemde archi tect en tuinontwerper Daniël Marot. Na al deze verbouwingen had Duivenvoorde tenslotte de grondvorm gekregen van een „U". De ingang lag in het ach teruit springend middenstuk, maar was slechts bereikbaar via een brug, die haaks op de mid denvleugel stond. Een klein poortje gaf vanaf de brug toe gang tot een klein binnenplaats je tussen de beide vleugels. Wie nu het kasteel bezoekt, ziet een heel andere brug en helemaal geen poortje. De brug, die we nu voor het kasteel aantreffen, heeft de vorm van een groot bordes, dat vóór de beide vleu gels langs loopt. Dit alles is het resultaat van een verbouwing in 1830, die is uitgevoerd door de Engelse architect Donaldson. Deze „bouwkundige ingreep" was echt nodig, want het kas teel had lange tijd leeg gestaan nadat het nog enkele jaren was verhuurd voor f 400 per jaar! Tegenwoordig is kasteel Dui venvoorde niet meer in het bezit van leden van het oude geslacht. In 1957 stierf de laatste bezitter. Baron W. A. A. J. Schimmelpen- ninck van der Oye. In 1965 over leed ook zijn zuster, nadat zij echter Duivenvoorde had onder gebracht in een stichting. Deze stichting Duivenvoorde heeft het kasteel laten restaureren en het zijn oude luister terug gegeven. Architect Canneman heeft niet alleen kans gezien de sporen van het afvuren van de beruchte V2's weg te werken, maar gaf het tevens zijn oude bekoorlijkheid terug. Zo heeft het meer dan 750 Jaar oude kas teel dan eindelijk gas en elektri citeit gekregen! Toch vinden de avondrondleidingen juist plaats bij kaarslicht. Dat helpt om het verleden te laten herleven! ED. JANSON. VOOR MOOIE VAKANTIEFOTO'S Kom er ACHT-er 1. vlaggetje scheepje rechts 2. oogjes van vrouw op boekje op de grond 3. staart van vogeltje 4. het boek dat man op stoel leest is dunner 5. sok van man links 6. lepeltje uit kopje weg 7. meer gras rechts 8. poot van ligstoel langer

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11