3L ermió op kei water Veere wordt een tweede Sneeker meer Showen met speedboat is levensgevaarlijk ZOMERS VERTIER OP DE PLASSEN ZATERDAG 16 JULI 1966 LEroSCH DAGBLAD LD-EXnn Zelfs voor de meest inge wijde watersportliefhebber is niet helemaal duidelijk, waar aan de Kaag en Loosdrecht hun vermaardheid hebben te danken: aan de ideale vertier- kansen op het water of op de kantBontekoe en Kompas op het Kaageiland en Van Dijk in Oud-Loosdrecht korte lings versterkt met Pim Jacobs' Go Go-club aan d'overzij bieden in het weekeinde in schemerig donker een warm, rokerig en joelig vermaak aan een jeugdig publiek, dat voor het merendeel nauwelijks de binnenkant van een boot heeft gezien. Maar wat hindert dat! Voor de anderen de trekkers per boot, de weekeind-zeilers, de dagtoerders. de wedstrijdzeilers die van plas tot plas gaan is er nog zoveel Om te beginnen de hele natuur. De ideale manier om een mooie dag op het water te besluiten, is wanneer de wind wat gaat lig gen, de lucht rose en lila kleurt, plotseling een visje naast de boot opspringt in het verstillende water, dat gaandeweg de witte zeiltjes loost de ideale dagsluiting is dan de boot vast te binden aan die van vrienden voor een praatje-na. En een glaasje-na. Geschraagd door vader Cats: Wie zijn tijtje weet te gissen, wie zijn touwtje weet te slpitsen en zijn glas te roer heeft staan, die kan voor een bootsman gaan Hier waaien de wegen wat uit een. Je kunt, geankerd in de luwte aohter het riet, zelf koken, op een butagasflesje. En je kunt de wal op gaan voor nog een glaasje-na, dan een hapje frites, kip, gerookte pa- stijl. Op zaterdagavond is het er doorgaans feestelijk, met muziek en bal, evenals aan de overkant, op het Kaageiland, in 't Kompas en de Bontekoe. waar in het hoog seizoen ook doordeweeks vooral jong tot zeer jong de show maakt. Warmond heeft aan het water het rustieke Meerrust met muziek en dans. Eten kan men op het Kaag eiland prima bij Tante Kee, vlak bij de veerpont, en aan de overzij de van de Ringvaart in het kippen- restaurant Puck. BRAASSEM. Na de brand in restaurant Zeegers is het paviljoen bij de grote jachthaven nog niet herbouwd en dat heeft in Oude Wetering de lawaaiig-f eestelij ke avondpassering lamgelegd. Maar paviljoen De Brasem met ztfn lie ve, parkachtige haventje, grote bar en voortreffelijke keuken is er gedistingeerd nog steeds. De zeilvereniging, hoewel dit jaar in het bezit gekomen van een jacht haven, heeft nog geen lokaliteit. Verder: caffetjes in Woubrugge en niet te vergeten wandelen in de grote polder. NIEUWKOOP. Rust en intimi teit. Enig feestgedruis klinkt tij dens mooie weekeinde rond jacht haven Plaszicht. Gezellig is het ver der in 't Vliegend Paard en de Hollandsche Leeuw, beide oud-Hol lands. LOOSDRECHT. De Grote Fees telijkheden (jazzconcours!) spelen zich altijd af bij de jachthaven Van Dijk, omringd door koffiebar Capuccino en het nachtclubachtige Go Go van Rita Reys en Pim Ja cobs. Je kunt hier elke dag ergens (en iets) anders eten. REEUWIJK. Tja, Reeuwijk veel plassen, waarvan twee de 's-Gravenbroeksche plas en het meertje Elfhoeven het meest be varen. Rustig en volgens kenners het schoonste watergebied in Ne derland. Een „must" is een avond wandeling rond de meren. „Die raceboten zijn een aan houdende zorg voor ons", ver telt de heer A. H. Lödel, post- commandant van de Rijkspoli tie te water in Warmond, die o.a. op de Kagerplassen pa trouilleert. Slechts op een klein deel van de plassen, honderd hectare, mag snel worden ge varen. „Maar vorig jaar wer den 414 vergunningen voor het varen met een speedboat ver leend. Dat zijn er natuurlijk veel te veel voor zo'n kleine oppervlakte en er komen steeds meer van die dingen. Wie zo'n bootje heeft, is dan ook gauw geneigd elders op de plassen te gaan racen. Het is de cate gorie, die zich schuldig maakt lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Showen voor het publiek op het terras Dagbladreclame doet klanten behouden, verloren klanten terug winnen, nieuwe klanten maken, goodwill kweken. ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD aan de meeste overtredingen. De zeilers hebben er een be hoorlijke hekel aan!" De raceboten geven de politie te .vater veel werk in de zomermaan den, maar op een ander front heeft zij het makkelijker gekregen, in haar strijd namelijk tegen de ze deloosheid (het „rietzeilen" zeggen de kenners). Nog steeds worden el ke zomer enkele processen-verbaal uitgedeeld wegens „aanstootge vend gedrag" in boten of het hooi land. „maar in vroeger jaren wa ren het er beduidend meer", al dus de heer Lödel. „Er is een tijd geweest, dat meisjes van 14 en 15 jaar, die zich eerst hadden zitten bedrinken, zich 's avonds laat op de „Dit wordt een tweede Sneeker meer maar dat kan nu eenmaal niet zó snel, als vele denken". De man, die het zegt is de onderwij zer L. J. van Boven, die tevens de VVD-directeur van Veere is. Sinds de afsluiting bij het Veerse gat, nu vijf jaar geleden, groeit rond het Veerse Meer een groots recrea tiegebied, maar de belangstelling voor de watersport is juist in die jaren nog veel sneller toege nomen dan de voorzieningen, die vanuit het Niets moesten worden getroffen. „Er was niet eens een behoorlij ke haven voor kleine bootjes. Stil water maakte voor kleine jachten de kademuren huizenhoog. Aller eerst moest dus de vissershaven aangepast worden aan de nieuwe eisen, maar tegelijkertijd wilde we de karakteristiek van Veere niet aantasten", zegt de heer Van Bo ven. „Heel die outillage wordt een dure grap maar geld is niet de enige factor. We zitten hier met uitbreidingsmoeilijkheden en de bestaande jachthaven kan nog slechts in de richting van de mo- steigers min of meer te koop aan boden." Vier jaar geleden hebben Warmond, Alkemade en Haarlem mermeer een gezamenlijke verorde ning in het leven geroepen, welke alleen onder zeer stringent voor waarden toelaat,'dat minderjarigen in een boot overnachten. Sindsdien is het aantal excessen beduidend teruggelopen. „En op heel drukke dagen is er helemaal niets aan de hand. Dan controleert als het ware het publiek het pu bliek". de meest gelezen courant voor Leiden en omstreken Er gebeuren, verhoudingsgewijs, tamelijk veel ongelukken met ra ceboten, ook al omdat de inzitten den soms de neiging hebben om te „showen", b.v. door bij top snelheid (50 tot 70 per uur) in een nonchalante houding op de rand van de boot te zitten. „Maar ze kennen de krachten van het wa ter niet", vertelt de heer Lödel, „bij het nemen van een bocht kan het gebeuren, dat zo'n bootje een flinke klap krijgt." Dat overkwam vorig jaar een jongen, die op de rand van zijn speedboat zat. Hij viel in het water en even later voer de boot, die een cirkel had gemaakt, over zijn been. Het slacht offer heeft maanden in het zieken huis gelegen. Bij een ander, soort gelijk ongeval bleef de bestuurder ongedeerd en vloog de boot na een „wilde rondvaart" in het weiland. Vorig jaar was er een vrouw, die de motor startte toen deze in zijn versnelling stond. De boot schoot met een ruk vooruit en de vrouw viel in het water. Al cirkelend kwam het racebootje steeds dich- len De Koe worden doorgebroken. In de omgeving moet de zilte grond eerst bouwrijp worden gemaakt, en dat kost tijd. Bovendien leven we hier in een puur agrarisch gebied, waaraan niet zomaar grond kan worden onttrokken Niettemin: de uitlating over een „tweede Sneeker meer" is geen lo ze kreet. N u al weten tijdens de driedaagse zeilwedstrijden zoveel Fransen, Engelsen en Duitsers dit gebied te vinden, dat het inwoner tal van Veere verdubbeld wordt. Voor de wereldkampioenschappen O.K. klasse (van 5 tot 12 augustus- hebben zelfs Denen ingeschreven! Veere gaat van de nood een deugd maken door een erfenis van de inundatie, een krekengebied dat pas bij Veere werd gevoegd tot een recreatieterrein te maken, waar grote bungalows komen te staan. Een oude werkhaven van de Deltwerken wordt een nieuwe jachthaven. Praatje-na en glaasje-na op het terras ling of uitgebreider. Dat kan, overal, en doorgaans heel goed. En na het eten is er in de avond uren voldoende vertier, zoals uit onderstaand overzicht blijkt, al is dat vermaak niet overal even mas saal als bijvoorbeeld op het kam- peer-annex aanlegterrein in Eerne- woude (Friesland), waar 'szomers hele avondcompetities op het plan staan. KAGERPLASSEN. De Kaagsociè- teit. beschikkend over goede stei gers èn een goede keuken, heeft geen juke-box en is navenant in Raak! Een sportief vermaak in een Kaags etablissement. Maar met sport heeft het weinig te maken De haven van Veere. se Meer behoeven speedboten elkaar nog niet weg te varen. Toch is er een boat- verordening in de waarbij een maximumsnelheid worden voorgeschreven, ve voor gebieden, die speciaal speedboten en waterskiërs aangewezen. Toestanden in andere sportgebied hebben de woordelijke mensen rond het se Meer doen besluiten dit gebied-inopkomst de vrij strak te houden. De samenstelling van de Veerse meenteraad bijvoorbeeld borg voor, dat de streng gehandhaafd wordt het vermaak aan strakke moet voldoen. Men heeft kunnen constateren, dat een duidelijke selectie wordt maakt bij het publiek dat trekt. ter in de buurt van een duur jacht: een botsing kon niet uitblijven. Toen sprong de echtgenoot van de de vrouw in het water: ,,Ik duw heni wel naar het open water". Maar in plaats van een duwtje te geven kreeg hij zelf een klap. Bijna bewusteloos moest hij met een hersenschudding uit het wa ter worden gehaald. Kort daarna boorde het bootje zich in de wand van het jacht. Een zonderling aspect van dit soort ongelukken is de schadever goeding. De WA-regeling, de hier voor bestaat, dateert nog uit de tijd dat er geen racebootjes wa ren. De regeling komt hierop neer, dat bij materiële schade f 150 moet worden betaald voor elke kubieke meter waterverplaatsing, welke het aanvarende vaartuig heeft. Een ra cebootje heeft een verplaatsing van circa een halve kubieke meter. Als de eigenaar brokken maakt, hoeft hij dus slechts f75 te ver goeden, ook al bedraagt de schade honderden, zelfs duizenden gul dens „Voor zeilers is het dus zaak zich all-risk te verzekeren", aldus de heer Lödel, „anders hebben zij kans op een grote strop. En er varen nog veel mensen die niet verze kerd zijn". Bij Kamperland, een dorpje i die overzijde, stelt men zich ook de waterrecreatie in, evenals Wolphaertsdijk waar een Bó sche jachtclub een eigen thuiii ven heeft. In Kortgene gaat n de zaken Amerikaans aanpaü met botel, caravanterrein etc. I dere jachthavens, zoals by An muiden, zullen niet op zich It wachten. Op de 21 kilometer van het Ve i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10