Tourwinnaar Lucien Aimar imponeert in tijdrit niet I SPORT-" -"daag 1 Nino Denti zegeviert in Parijs Pet Prinsenpark juicht: Franse zege op de veertiende rit. •röm: ■t ka m FRANCE Tour in cijfers LUCIEN, JE HEBT HET NOG ZO SLECHT NIETJE KUNT BEST LACHEN. I Dl DUINDIGT Dag in de Tour BRIJPAO '5 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Laatste 50 kilometers kosten Aimar méér dan gehele Tour de France Alleen (Door Fred Racké) Parijs, donderdag Nu heb jij, Lucien Aimar, de Tour de rance gewonnen. Je reed in de gele trui het Prinsenpark binnen, een gevecht met de tijd, dat je meer aan krachten moet hebben im jkost, dan je in de hele Tour de France hebt gegeven. Vijftig f(j [ometer heeft men je aan je lot overgelaten, voor het eerst in deze mi de. aelfs wel een heel goede, maar dat zal dan nog moeten blaken. Voor lopig moet je je nog helemaal aan passen aan de nieuwe status, die wel een beetje onverwacht over je gekomen is. Je wist, in Nancy, toch ook nog niet precies dat de „grote baas" An- quetil al niet meer geloofde in een zesde Tourzege? En dat hij alleen maar was gekomen om Poulidor de voet dwars te zetten? Al had Je dat natuurlyk wel een beetje kunnen begrijpen, omdat kopman Jacques al zo weifelachtig was geweest met zijn beslissing om deel te nemen aan deze onkrachte ronde. Ja, een ontkracht ronde, want Fe lice Gimondi en Gianni Motta wa ren er niet. Je kent ze, Lucien, die twee. Als amateur reed je tegen hen in de Ronde van de Toekomst. En volgend jaar moet je hen weer ontmoeten, in de grote ronde van Frankrijk. Misschien ben Je niet bang voor Gimondi. Als je in die Toekomstronde niet een strafminuut Die vijftig kilometers kon je it sneller afleggen dan Ray- ind Poulidorof Jan Janssen. Hop t Hollander waavoor je toch ra p bang was geweest. Jij reed. u' den. die vijftig kilometers ook 1 i sneller dan Rudi Altig en rdinand Bracke. de Belg. En n nog ion slordige vijftien ip ireurs. Nee. je imponeerde if in die tijdrit, die voor een inde-winnaar zo vaak één glo- ue tocht langs de duizenden ytweest. Ml toh Juichte het Prinsenpark voor ^id%jgn Aimar. Want Je bent een osman en als een Fransman op reertiende juli de Tour de Fran- wint is er feest in Parijs, in heel Lllnürljk- Misschien, Lucien Aimar, uto; je gemerkt dat niet alle mensen het wéér volle stadion even hard iben gejuicht. Maar goed, ze wa- toch wel blij met je zege. Want Iepen niet heel hard „boe", zo- egen die arme Raymond Pouli- Of moest men daaruit juist op- m, dat men die brave Raymond I heftig verweet, dat hij jou, Aimar, niet had verslagen? "igiHScau LUCIEN AIMAR. Vergissing Ach, dat heeft „Poupou" toch niet eer gekund, toen hij zich zo ver- I? hrikkelijk had vergist, door te den- i n dat hy in Jacques Anquetil zijn ornaamste concurrent had. 31 Dat heeft Poulidor niet meer ge- gvi! nd, want toen de grote reken- lester Anquetil een streep onder de telling had gezet, was het spel al JjJ ipeeld Toen was de grote be min lermheer Geminiani al met de isE Idbuidel rondgegaan in de kara- »n en toen was jij, Lucien Aimar, benoemt tot de nieuwe Franse rog ootheid. En toen kon zelfs die ster- •s, i, maar oh zo domme Poulidor zijn weer begane fouten niet meer ledmaken. Daarom hoonde men v& terschijnlijk die arme Poulidor zo 3, in het Pare des Princes, ter- jij, Lucien, veel vriendelijk ap- aus kreeg. En soms ook wel toe- ■Dfchingen. a Iets anders, Lucien. Waarom lach- Je eigenlijk niet breeduit, zoals smjet een nieuwe vedette betaamt? «Kon je niet lachen, niet uitbundig W'ln, nu Je dan toch op vyfentwin- jarige leeftijd een Tour de Fran ce had gewonnen? Het kan natuur- wAk zijn, dat je zo erg veel had ssAoeten geven in die laatste tijdrit, Je tegenop moet hebben ge- als een atleet tegen de laatste van een uitputtende steeple- Het kan ook zijn, dat je nou bent: een wat norse jon- uit een dorpje blakbij Marseille, zout uit zee wordt gewonnen waar jy misschien een uitstekend •belmaker zou zijn geweest in de '""imeenschap, als je niet toe- ook nog een zeer behoorlijk :«enner was geworden. Onverwacht 'Vu Wn zeer behoorlijk wieleren- er ben je wei, Lucien. Of misschien Uitslag van de eerste helft van de 22ste etappe: 1. Ward Seis 111 km in 2.50.58. 2. Gerben Karstens, 3. Henk Nijdam, 4. Vandenberghe, 5. Plane- kaert, 6. Brands, 7. Grain, 8. Rik Wouters, 9. Vranken, 10. Raymond, 11. Jos van der Vleuten, 12. Van Schil, 13. Huysmans, 14. Benet, 15. Reybroeck, 20. Cees Haast allen z.t. Uitslag van de tijdrit Ram- bouilletParijs over 51-3 km: 1. Rudi Altig 1.06.48, 2. Bracke 1.06.55, 3. Pou lidor 1.07.29, 4. Otano 1.08.17, 5. Kar stens 1.08.38, 6. ex aequo: Perurena, Erendonea beiden 1.09 02, 8. Pingeon 08. 9. Gabica 1.09.09, 10. Echa- ia 1.09.11, 11. Janssen 1.09.21, 12. Van Springel 1.09.21, 13. Wolfshohl 1.09.23, 14. Diaz 1.09.28, 15. Uriona 1.09.33, 17. Nijdam 1-09.37, 22. Zilver berg 1.10.07, 24. ex aequo: Den Har- tog, Van der Vleuten beiden 1.10.17, 40. ex aequo: o.a. Haast 1.11.30, 47. Geldermans 1.11.54, 70. Wouters 1.13.47. Eindklassement: 1. Aimar 117.34.21, 2. Janssen op I.07, 3. Poulidor op 2.02, 4. Momene op 5.19, 5. Mugnaini op 5.27, 6. Van Springel op 5.44, 7. Gabica op 6.25, 8. Pingeon 8.22, 9. Kunde op 9.06. 10. Van den Bossche op 9.57, 11. Gomez del Moral op 10.18, 12. ex aequo: Ji menez en Rudi Altig op 11.18, 14. Uriona op 11.59, 15. Galera op 13.02, 35. Haast op 36.04, 44. Den Hartog .43, 46. Karstens 51.13, 64. Zilver berg op 1.14 08, 68. Wouters op 1.23.13, Geldermans op 1.25.23, 73. Nij dam op 1.28.20, 75. Van der Vleuten op 1.31.44. Puntenklassement 1. Willy Planckaert 211 pnt., 2. Karstens 188, 3. Seis 178, 4. Janssen 144, 5. Reybroeck 119, 10. Nijdam 71. Ploegenklassement 1. Langarica 355.02.45, 2. Geminia ni 355.20.17, 3. Plaud 355.21.49. 4. Ma- chain 355.29.05, 5. De Muer 355.40.06, II. Pellenaars 356-41.22. Toekomst Uitslag van de twaalfde en laatste etappe 1. Claude Guyot 3.57.39, 2. Durmin 3.57.46, 3. Benfatto 3.58.05, 4. Ducas- i. Samsyn, 6. Svorada, 7. Boszz- czynski, 8. Dalla Bona, 9. Cools, 10. Hava, 11. Van Neste, 12. Adler, 13. Combert, 14. Leitner, 15. Mucke, 26. Eef Dolman, 27. Willy Geraeds, 28- Harry Steevens. 29. Rini Wagtmans, 52. Eddy Beugels allen z.t. Eindklassement: 1. Denti 51.36.49, 2. Harry Steevens op 1.18, 3. Gomez op 2.53, 4. Bernard Guyot op 4.31, 5. Favaro op 4.53, 6. Van Neste op 7.04, 7. Bilic op 10.04, 8. Biolley op 10.42, 9. Dochljakov op 10.51, 10. Eddy Beugels op 11.22, 11. Tamanes op 11.42, 12. Troche op 12.15, 13. Ferera op 12.46, 14. Urba- novitsj op 13.01, 15. Eef Dolman op 13 25, 34. Rini Wagtmans op 38.37, 46- Willy Geraeds op 53.59. Puntenklassement 1. Harry Steevens 110 pnt., 2. Ben fatto 84, 3. Denti 84, 4. UrbanovitsJ 77, 5. Favaro 70. 8. Eddy Beugels 58, 11. Eef Dolman 53, 24. Rini Wagt mans 28. Ploegenklassement 1. Italië 156.01.57. 2. Spanje 156.03.43, 3- Frankrijk 156.08.28, 4. Nederland 156.16.28, 5. Rusland 156.38.05. had gekregen voor die vechtpartij met die Belg, dan zou je zeggen ze nu in Frankrijk Gimondi wel verslagen hebben. Ja, toen Maar toen jij vorig jaar, in je eerste jaar als beroepsrenner, uitgeput op de flanken van de berg Ausbisque lag, Lucies, toen reed die zelfde Gimon di de berg af op weg naar een Tour zege. En hij heeft die zege binnen gehaald, helemaal alleen, althans met veel minder mensen om hem heen dan jij nu mocht gebruiken. Dat moet jij, Lucien Aimar, voorlo pig maar eens bedenken. Steun Nu zul je, Lucien, volgend jaar niet alleen staan. Dat is zeker. Je wordt in je groei gesteund door heel veel Franse mensen, die niet kun nen leven zonder dat ze een ve dette, een grootheid kunnen toejui chen. En men zal wel eens een vedette van je maken, in de kranten, voor de radio, voor de televisie. Het land heeft dat nodig. Maar dan moet je. Lucien, eens beginnen met tegen al die mensen wat vriendelijker te lachen. Nu even terug naar die tijdrit, Lucien. Toen, toegegeven, kon je moeilijk lachen. Toen reed daar voor je die vechtlustige Hollander. Jan Jansen. Je wist al zo ongeveer dat Jansen er niet zo heel erg veel moed meer op had. Want Janssen is geen tydrijder, net zo min, Lucien, als jij dat bent. Maar hij was misschien toch nog wel gevaarlijk, in zijn laat ste aanval en daarom moest ook jij alles geven. Gelukkig maar voor jou dat Janssen zo vergeefs had stormgelopen op de rond jou verza melde troepen. Nu kon hij, die zo hard had gewerkt, maar een halve minuut afknabbelen van de vijfen negentig seconden voorsprong die jij, Lucien, had. Maar wees er van overtuigd, omdat je het achter hem rijdend niet zelf hebt kunnen zien, neem van ons aan, dat die Jan Janssen gevochten heeft. En dat hij het waargemaakt heeft de eerste Nederlander te zijn die een tweede plaats in de Tour de France greep. Die Janssen, Lucien, was heel blij met zijn tweede plaats, zelfs een beetje ontroerd. Maar hij weet dan ook precies wat zo'n plaats waard is als je er zo hard voor hebt moe ten vechten. Vooral als je in je wiel rennerscarrière niet zo'n gespreid bed hebt gevonden als jij, Lucien, dat kreeg Nadenken Misschien heb jy, Lucien, later nog wel eens nagedacht over al die kerels, die wel een bos bloemen kre gen en ook een beetje applaus. En wat geld. Maar niet zo heel veel Die mannen die hun fietsen pak ten, in de tunnel naar het wielren nerskwartier verdwenen en op weg gingen naar huis, om vrouw en kin deren te kussen. Zij hadden een flinik stukje vam meer dan 4000 kilometer gefietst, omdat het zo moest van de heer Goddet die geld en invloed heeft en die jou, Lucien, tot een bevoorrechte man heeft uit verkoren. Nee, Lucien, je hebt het nog zo slecht niet. Je kunt bést lachen. Wy zullen, tenslotte, voorlopig maar niet verder ingaan op je Tour zege. We zullen, Lucien, ook maar niet te voorbarig het woord „Wal- Advertentle RENBAAN WASSENAAR COURSE- AGENDA zaterdag 16 juli vijf uur woensdag 20 juli half drie zondag 24 juli half twee Jan Janssen heeft de eindover winning in de Ronde van Frank rijk niet kunnen grijpen. Zijn hoeede plaats de beste ooit door een Nederlander bereikt was voor zijn vrouw en dochtertje voldoende aanleiding hem harte lijk te feliciteren. kowiak" in de mond nemen, want een zo'n onbelangryke renner ben je toch ook weer niet. We zullen maar eens afwachten wat er van je wordt, Lucien Aimar, nu jy die Torn de France hebt gewonnen. Evenals de voorgaande jaren zal voor de samenstelling van het team. dait Nederland in de 100-km- ploegentijdrit tijdens het wereldkam pioenschap In Duitsland zal verte genwoordigen, een selectiewedstrijd worden gehouden. Op 19 juli rijden op het bekende parcours in de Haar lemmermeer met start en finish ln de Haarlemmermeer veertien ploegen van vier renners. Onder de deelne mers bevinden zich o.a. Harry Stee vens, Eddy Beugels, Eef Dolman, Ri ni Wagtmans, Piet Tesselaar, Leo Duyndam, Tiemen Groen, Fedor den Hertog, Jan van der Horst, Nol Kloosterman en André van Middel koop. Op deze laatste dag van de Tour, op Frankrijk's feestdag, is de beslissing dan gevallen. Althans, voor hen in de kara vaan, die nog niet wilden ac cepteren, dat Lucien Aimar de Tour al eerder had gewon nen. De tijdrit heeft geen schok kende veranderingen ge bracht. Ze heeft hoogstens nog eens onderstreept, dat Aimar, die op de achttiende plaats figureert, geen groot man in de strijd tegen het horloge is. Raymont Poulidor trouwens ook niet meer, want de zo teleurgestelde, brave „eeuwige tweede" slaagde er niet in een snellere tijd te maken dan de opeens weer zo raadselachtig goed rijden de Rudi Altig, die de éénen vijftig kilometers het snelst aflegde, vóór Ferdinand Bracke, de Belgische wereld kampioen der achtervolgers van wie overigens al wel be kend is, dat hij in dergelijke soloritten uitstekend uit de voeten kan. Jan Janssen, zoekend naar de goede versnellingpas laat in het juiste ritme komend, kon Aimar niet meer bedrei gen. Hij miste er trouwens het moreel voor: de man uit Ossendrecht had zich al voor de start gedeeltelijk bij de nederlaag neergelegd. Toch blijft zijn tweede plaats in deze Tour een voortreffelijke prestatie. Hij is ook de eerste Nederlander die dat verwe zenlijkte. Van de andere Nederlan ders in het ronde-gebeuren behoefde men weinig te ver wachten. Nadat Pellenaars was geconfonteerd met de verkeerde uitwerking van zijn al verkeerd gekozen taktiek (wedden op Haast als kop man) is de ploeg van Tele- Vizier een paar dagen in bui tengewoon sombere stem ming op de fiets gestapt. Het geschokte moreel kon echter via een etappezege van Nij dam, twee tweede plaatsen voor resp. Van der Vleuten en Karstens (in de halve etappe op de laatste dag die door Seis werd gewonnenweer wat worden gerepareerd en bovendien boekte Henk Nij dam nog een persoonlijk suc cesje door de laatste ronde in het Prinsenpark het snelst van alle renners af te leggen. Met vier etappeoverwinnin gen heeft TeleVizier toch een redelijk resultaat geboekt, al dient daarbij te worden aan getekend dat Karstens en de moreel zwakke De Roo. zeges in de zgn. „halve etappes" hebben behaald. Van de ploeg was Karstens ongetwijfeld de beste man. Een andere tactiek dan het „brengen" van Haast naar de bergen, zou de Leidenaar wel licht in de groene trui heb ben geholpen altijd nog een kostbaar tricot. Karstens heeft op sommige dagen uit stekend gereden. Tweemaal verraste hij bovendien in tijdritten. Zeker zijn vijfde plaats in de laatste tijdrit is zeer goed te noemen. De groene trui ging nu naar Willy Planckaert, die men gerust de ontdekking van deze Ronde mag noemen. Behalve over een scherpe sprint bleek de jonge, nog onbekende Planckaert over verrassende klimmerscapaci teiten te beschikken en de morele instorting, die men voor een zo jonge Tourdebu tant had gevreesd, is niet ge komen. Willy Planckaert be schikt over veel verborgen krachten. Men zal in de toe komst nog van hem horen. Goedbeschouwd is hij de eni ge nieuweling geweest, die deze eerst merkwaardige, la ter in de schaduw van kom- bines en verbonden voort sukkelende Ronde nog enige kleur heeft kunnen geven. De eindstand van de hoofdklasse (heren) van de zomercompetitie van de KNZB luidti 1. en 2. DZV en Rob ben 14-21; 3. HZPC 14-19; 4. AZPC 14-16; 5. Neptunus Amersfoort 14-10; 6. Meeuwen 14-10; 7. Neptunus Arn hem 14-8; 8. RZC 14-7. RZC degra deert; DZV en De Robben zullen maandagavond 18 juli in Den Hom mel in Utrecht een beslissingswed strijd om het kampioenschap spelen. Voor de eersite klasse B (heren) werd PSV-Nereus (Zaandam) 4-8. Door dit resultaat zal PSV maandagavond 18 Juli in 't Utrecht se Den Hommel een beslissingswed - strijd om het kampioenschap tegen ZIAN moeten spelen. De twee „grote" mannen van de kleine Tour. Links de Italiaan Nino Denti, winnaar van de gele trui, en rechts Harry Steevens (groene trui). (Van een speciale verslaggever) De wankele troon van Nino Denti heeft het in de laatste etappe van de Tour de l'Avenir 1966 niet begeven. De vermoeide 21-jarige Italiaan behield ook op de 162 km tussen Orleans en Parijs de door hem in de rit naar Turijn veroverde gele trui met de witte banden, voornamelijk omdat zijn ploegmakkers met de Fransen het tempo in het peloton zo hoog hielden, dat zijn naaste concur renten nog nauwelijks kans hadden om weg te komen. Zonder de incorrecte tussenkomst I van z«n Ploegmaker Favaro die in ^riandS. Het achttal van Jetke de voorlaatste rit Eddy Beugels en met de Limburger ook Riny Midden in het peloton, dat twee voor het klassement onbe langrijke koplopers nog niet een baanronde voorsprong had toe gestaan, arriveerde de duidelijk opgeluchte Denti in het Pare des Princes. Aan de spurt nam hij in het geheel niet meer deel. La chend liet hij zich uitdrijven aan de staart van de groep. Na Gui- do de Rosso in 1961 en Felice Gimondi in 1964 werd dus voor de derde maal een Italiaan win naar van de Toekomstronde, maar met alle respect voor de capaciteiten van lange, slanke Denti, dient toch wel te worden opgemaaktdat hij van het drie tal uitgesproken de minst over tuigende winnaar was. Twee knappe acties brachten hem onbedreigd aan de kop van het klassement: zijn aanwezigheid in de succesvolle ontsnapping naar Turyn en zijn sterke rijden in de zware Alpenrit naar Chamonix twee dagen later. Maar daarmee bleek Denti ook zyn kruit te hebben verschoten, want toen van zyn concurrenten de laatste dagen de één na de ander een tegenaanval plaatste, wist hy zich nog nauwelijks te verdedigen. Wagtmans en Willy Geraerds tegen de grond werkte zodat Italië op de laatste 25 km nog het tempo in het peloton kon gaan regelen, zou Den ti zelfs op de voorlaatste dag hoogst- waarschynlijk zijn trui aan Harry Steevens zyn kwytgeraakt. Door dit alles maakte Denti op de neutra le volgers allerminst een overtuigen de indruk. Daarby komt nog, dat de Ronde van de Toekomst dit jaar dui- deiyk minder sterk was bezet dan by voorgaande gelegenheden. Slechts vyf landen Italië, Frankryk, Spanje, Nederland en Rus land brachten een ploeg van be tekenis op de been. De andere naties fungeerden slechts als figuranten. De zwakte van het deelnemersveld wordt verder geïllustreerd door het grote percentage uitvallers slechts 59 van de 96 gestarte coureurs haal den Parys en het abnormaal hoge aantal valpartyen twee van elke drie renners bleken in het Prin senpark min of meer te zyn geha vend. Janssen, tot een vyf tal teruggebracht omdat voor Groen en Van der Horst de ronde te zwaar was en Tesselaar door een val werd uitgeschakeld, be haalde een ryke buit. De groene trui van Harry Steevens, de tweede plaats van de „witte", de tiende van Beugels en de vijftiende van Dol man in het eindklassement, twee in dividuele etappezeges, enkele over winningen in het dagploegenklasse- ment en een vierde plaats in de eindrangschikking der ploegen. Individueel gezien behaalde Har ry Steevens het beste resultaat, maar de byzonder onfortuiniyke Beugels „alleen de laatste drie dagen al kwam ik driemaal op mijn kop staan" deed nauwelyks voor hem onder en Eef Dolman volgde beide Limbur gers op korte afstand. De tweevoudige Nederlandse kampioen had het ln het begin nogal moeiiyk. Riny Wagtmans, in het begin al ver achteruit geworpen in het klas sement door een val, zag daarna de ronde voornamelijk als een geschik te gelegenheid om Internationale er varing op te doen. „Volgend Jaar kom ik terug en dan zal lk het heel wat beter doen. Ik moet minstens by de eerste tien kunnen eindigen", sprak hij aan de finish vol vertrouwen. De derde Lim burger, Willy Geraeds, was een nuttige helper, die naarmate de stryd vorderde logischerwys steeds minder gelegenheid kreeg eigen ini tiatief te ontplooien. Voor Nederland was de ronde overi gens nog bijna zeer slecht geëindigd. Minder dan vyftien kilometer voor het einde werd de ploeg nogmaals door pech getroffen, toen Beugels natuurlijk ook by en Steevens met enkele anderen ten val kwamen, doordat een hond plotseling de weg overstak. ,Jk was zo duizelig, dat ik stond te tollen op myn benen" zei Beugels na afloop, en we kwamen met moeite weer by. Voor de hinkende Steevens was echter in het Prinsen park alle ellende weer vergeten, toen hy, met een bos bloemen in zijn rechterhand, op de hoogste treden van het erepodium met fier geheven hoofd stond te luisteren naar het Wilhelmus, dat werd gespeeld voor hem omdat hy evenals in 1965 winnaar was geworden van het pun tenklassement.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9