SINGER 'n cadeau van f 150: Adam: een reus onder de Franse beeldhouwers kunst kaleiöoscoQP Holland ditmaal Festival trok meer bezoek Tienduizend musici eizen naar Kerkrade ANDERS BONDEMAN SPEELDE OP ORGEL TRIOMFATORKERK 1 Weer veel voor plannen volgend jaar van Opeenstapeling blokken marnier 5,1 ""VRIJDAG 15 JULI 1966 SI LEIDSCH DAGBLAD MONTEVERDI-HERDENKING ri (Van onze kunstredactie) In het Holland Festival 1967 zal speciaal aandacht worden het feit, dat 400 jaar geleden de componist Monti- lETLerdi werd geboren. De Westduitse componist Hans Werner LRHenze komt naar ons land om er onder zijn leiding eigen werk WAte laten uitvoeren. 114 Dit deelde gisteren de voorzitter r z'an het Holland Festival, mr. H. J. 1 leinink, mee. Van Monteverdi zal de ilibera „Orpheo" onder leiding van f |£rano Maderna, worden uitgevoerd oor de Nederlandse Opera, het Na- s&jonale Ballet en het Ned. Kamer- ierwfest. Op het programma staan ook ■kêtg opera's „Piqué Dame" van Tsjai- n ^owski, waaraan hoogstwaarschijnlijk esst)listen van de Bolsjoi-opera mee- Ol'erken en „Lulu" van Alban Berg, ijk iet als solisten o.a. An ja Silja. De ierlijnse opera voert onder Henze „Elegie für junge Liebenenden" t, mogelijk met medewerking van riedrich Fischer Diskau. Onderhan- •ld wordt nog over uitvoering van in tweede opera door het Berlijnse isemble. Wat de concerten betreft: in het blland Festival 1967 zal het Con- ■rtgebouworkest onder leiding van ernard Haitink, onder meer het Var Requiem" van Britten uitvoe- alsmede de Maria Vespers van bnteverdi. Het Concertgebouworkest ook concerteren onder leiding van Eugen Jochum, Claudio Abbado en Jean Fournet. Het Residentie-Orkest zal om. op het reportoire nemen „Requiem" van Ligeti en een mis van Mozart. Gastdirigenten bij dit orkest zullen zijn Bruno Baderna en de Rus Rodzjeswenski. Voor het eerst zal er samenwerking zijn tussen het Ned. Kamerorkest en het Ned. Kamerkoor voor de uitvoe ring van Bach-Kantates. In het voor nemen ligt het om ook een Passion van Schütz uit te voeren. De toneelmanifestatie met de op voeringen van Waremar was een suc ces. waarmee de traditie in ere werd hersteld. „Elckerlyc" blyft gehand haafd. De diverse evenementen zijn deze zomer veel beter bezocht dan in voor gaande jaren. Het bezoek was goed, alleen de voorstellingen van buiten landse toneelgezelschappen waren moeilijk te bevolken. De proef met jazz en film in het Pestival is alleszins een succes ge worden. zij het, dat het bezoek bij de jazzconcerten is tegengevallen. Wereldmuziekconcours Vele gala-concerten in de prachtige nieuwe muziekhui (Speciale berichtgeving) Kerkrade is gereed om ongeveer 10.000 muzikanten en wellicht 50 kal zo veel bezoekers van het Wereld Muziek Concours in de ko tende 30 dagen te ontvangen. Vanavond opent Staatssecretaris jas in de spiksplinternieuwe muziekbal het vijfde wereld muziek- mcours. Minister Vrolijk heeft op het laatste nippertje laten weten it hij in verband met dringende regeringsaangelegenheden niet If naar Kerkrade kan komen om het lustrumconcours te openen, et festival zet vanavond in met een gala-concert door het Amster- imse Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, met edewerking van de piano-soliste Martha Argerich. Het laat zich aanzien dat het mu- ikgebeuren ditmaal een ander ka der zal hebben dan de vier vori- W.MC.'s. Daar zijn verscheidene rzaken voor aan te wijzen. Onge- er een derde deel van de verre be- ekers zal o.a. niet meer de Kerk- adse gastvrijheid kunnen genieten, aar wordt buiten de klankstad „in- kwartierd". Dat knabbelt iets van t echter volksfeest, dat het overi- ns muzikaal hoogfeest tot nu toe is weest, af. Ook de dreigende slui- van de „domaniale" en de „Wil- i Sophie" drukt een stempel op muziekfeest. De nog wel gevul- beurzen van de mijnwerkers gaan tger open en sneller dicht. Dat de concerten in Rotterdam en Amsterdam bijna steeds werden ge geven voor uitverkochte zalen, bracht de directeur, mr. J. den Daas, er toe te wijzen op het feit, dat het kunnen beschikken over een goede accom modatie om concerten te geven, van doorslaggevende betekenis is om pu bliek te trekken. Het gereed komen van „De Doe len" in Rotterdam is daarvan een sprekend voorbeeld. Het Rott. Philh. Orkest heeft reeds voor het komende concertseizoen alle plaatsen verkocht, zodat in der haast een extra serie concerten moest worden georgani seerd. Over de opera „Labyrint" was ook in de buitenlandse pers niet gejuicht. De zes voorstellingen, die de Ned. Operastichting van het werk heeft gegeven, waren echter tot de laatste plaats uitverkocht. Van het buitenlands toneel noemde mr. Reinink de „Bristol Old Vic", dat „Hemlet" en „Measure for measure" speelt, de Haizlip Stoiber Company komt met „Emperor Jones" van O' Neill. De gedachten gaan ook uit naar een manifestatie met experimenteel toneel. Nu begonnen is met de rubriek film in het Holland Festival op te nemen, gaat men hiermee door. Jazz-concerten komen volgend jaar opnieuw op het programma van het Holland Festival voor. Koopt u tijdens de vakantie uitverkoop-periode, tot uiterlijk 27 augustus, een Singer 611 of 631 Lady-Star schuine naald zigzag, dan krijgt u, inplaats van de koffer, een prachtig teak naaimachinemeubel cadeau (winkelwaarde maar liefst f 150.-!). 'n Sieraad in uw woning...'n groots cadeau om trots op te zijn! Profiteer van deze gulle Singer geste! Reserveer vóór u met vakantie gaat Leiden Haarlemmerstra.I 73 Leiden, Breestraat 21 Aphen a. d. R. Hooftstr. 207 Lisse, Kanaalstraat 26 Langeraar, G. v. Dijkstr. 16 DE CHANTILLEENSE MUUR In Dorpskerk Wassenaar AAFJE HEYNIS EN SIMON JANSEN In de serie „Avondtmusycken", welke gegeven wordt in de histori sche dorpskerk aan het Plein te Was senaar, concerteren a.s. dinsdag 19 juli de bekende altzangeres A af je Heynis en de organist Simon C. Jansen. Het programma vermeldt werken van Bach, Reger, Brevi, Burkhard, (Van onze correspondent) Tussen Compiègne en Parijs ligt Chantilly. Het is eeuwenlang een betrekkelijk klein stadje geweest, een streek-centrum dat voor een groot deel leefde van de paardenfokkerij. Chantilly heeft namelijk, behalve een van de aantrekkelijkste musea van Frankrijk, onder gebracht in het kasteel Condé, een grote renbaan. En overal vindt men de renstallen met de wat pompeuze, in Engelse stijl gebouiode villa's van hun gefortuneerde eigenaars en van hun al even rijke jockey's. Dat alles tussen hoog geboomte, ?nooie grasvelden en aan een vallei, waarover zich een enorm spoorwegviaduct spant als een Romeins aquaduct. Maar sedert een jaar of tien is Chantilly ook slaapstad voor Parij- zenaars geworden. Het betekent dat er grote woonblokken met gevels van 50 meter en langer zyn neergezet, van die architectonisch propere maar hopeloos vervelende gevallen, waar van de appartementen tegen veel te hoge prjjzen worden verkocht. En zijn verkocht! Gelukkig heeft men De reeks galaconcerten is niet r zo indrukwekkend, al zullen .de Garde Republiquaine uit Pa- de Wiener Sangerknaben, het itionaal Jeugdorkest van Israël it Groot Symfoniorkest van radio televisie uit Moskou zeker nog nduizenden bezoekers srkrade lokken. 240 amateurmuziekkorpsen uit 21 uden zullen in de vijf weekeinden ssen 16 juli en 15 augustus deel de idstrijd. Daarbij wordt vooral de anenstrijd tussen de korpsen ntpelveld, Bocholtz en Thorn mburg met spanning tegemoet ge- Veel aandacht wox-dt gevraagd vijf Amerikaanse drum- tnds, die met in totaal 564 jeugdi- muzikanten naar Kerkrade ko en. In het nogal met lurigheden gekruide program- aboekje verwacht het bestuur dat le andere voor de marswedstrijden geschreven korpsen, niet zonder incurrentievrees naar de Amerika In zullen lonken. Nog de vijf Amerikaanse „High- hool-bands" is ooit in ons land «getreden. Kerkrade, dat zelf niet minder 11 muziekkorpsen telt, ont- |Sangt vanavond haar gasten beslist ardig in een prachtige nieuwe ste- elijke muziekhal. Dat is de grote erdienste van het huidige W.M-C.- tichtingsbestuur. De periode, 'ereldvermaarde orkesten als ■amberger Symphoniker, het Lon- ens Philharmonisch Orkest of het Straatsburger Domkoor in een cir- ustent musiceerde, is nu voorbij. De lieuwe muziekhal biedt aan 3000 be oekers een zitplaats. Door het toe- n schuifwanden en hef- we podia kan in de hal desge 'cnst ruimte worden geschapen oncerten, kamermuziek, lezingen "leeluitvoeringen. Concert te Katwijk KLEURIGE EN LEVENDIGE AANPAK Bekende musici bespelen deze zomer het orgel van de Katwijkse Triamfatorkerk. Gisteren de Zweed Anders Bondeman uit Eksjö. die winnaar 1965 werd van het Haarlems internationaal orgelcon cours, doch dit jaar zijn titel moest afstaan aan de Fransman Isoir. Daar dit concours de prijsvolgorde vaststelt op de kunst van het improviseren, was te vervrachten, dat Bondeman met een Improvi satie zou afsluiten. Daarvóór stonden alleen Couperin. met delen van zijn „Messes pour les Paroisses" en Bach met zijn Parties „Sei gegriisset. Jesu gütig" op het prog die blokken nogal ver uit elkaar ge zet en tenminste oud geboomte en grasvelden zo veel mogelijk gelaten. Het gemeentebestuur heeft ook hier en daar een goed gebouw laten neer zetten zoals een lyceum. Verleden jaar is daarbij „de muur van Adam" gekomen, het meesterwerk van de beeldhouwer Henri-Georges Adam. Adams leven Adam is in 1940 te Parijs geboren. Zijn vader had een goudsmidsatelier en de zoon heeft dat ambacht na de oorlog van 1914-18 ook geleerd. Daarna bezocht hij ambachtsscholen en tekenacademies. Schilderijen en tekeningen uit zijn jonge jaren la ten zien hoe zeer hij zich betrokken voelde bij de sociale en politieke con flicten van zijn tyd. De Spaanse burgeroorlog inspireerde hem tot een reeks burijngravures. In 1939 moest hij in militaire dienst, in 1940 heeft hij in het militaire hospitaal van Besanqon gewerkt. Vain die tijd is een serie van 120 pentekeningen ge bleven met als thema gewonde sol daten, gevangenen, chirurgen en pa tiënten in het hospitaal. In 1942 begos hy wen. Korte tyd later Sartre, die hem vroeg Decors en Kostuums voor zijn stuk „De vliegen" te maken. Na de bevrijding expo- Dit lijkt weinig, maar men weet dat Partita een andere naam voor Suite is en het Kyrie van de Mis was er met z'n vijf coupletten, nog gevolgd door het 6de couplet van het Gloria en het Offertoire sur les Grands Jeux, dat het Gloria bekroont. Verder was de Improvisatie (in de Sonate vorm) driedelig. De eoncertgever heeft kennelyk zyn vreugde gehad aan het orgel. Door de variëteit van al het gespeelde kon het z'n hele klankentooi, ook in de soloregisters, ten toon spreiden. Wanneer het zo kleurrijk en levendig aangepakt wordt, met uitschakeling van klankmassiviteit, blijkt dubbel welk een prachtinstrument het is. Bondeman beschikt over een enorm vlugge geest en een zeer grote tech nische zekerheid, zodat zyn aandacht het volle pond krijgt voor de register- mogelijkheden en voor het modelle ren van de zinsbouw. De vertolking blijft daardoor in hoge mate welbe spraakt. Couperin's Mis is een heerlijk, voorna am-melodie us werk. Wie haar helemaal in de 21 (veelal korte) stuk ken horen wil ga vrijdag 29 dezer naar de Leidse Pieterskerk. Bach's blijmoedige Partita bergt ook een weelde aan arabesken, al vinden we in dit geval Couperin superieur om dat vooral in het voorlaatste deel wel iets van een verminderde inspiratie te merken valt. De Improvisatie werd gebouwd op een thema, door de enige Triomfator- kerk-organist Jan Welmers bedacht. Door z'n uitgebreidheid bezat het de kansen voor een veelzijdige en wijdse behandeling. Bondeman trok het naar het klimaat van Messiaen toe, maar vooral naar de zyde van Stra- winski. De improvisator, een ware fantast, leek het sterkst in de spre kende contrastkleuren van haast rea listisch dansende figuren, glashelder neergezet in opvolgende presentaties In het middendeel liet hij in de klei ne orgelpijpjes vogels fluiten, een hobby naar het hart van Messiaen. Belg stal etsen in Brussel Enige dagen geleden trachtte een 34-jarige Belg op de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft aan een kunst handelaar aldaar, maar wonende te Rotterdam, drie etsen van Rembrandt te verkopen. De handelaar ging daarop niet direct, in maar gaf de Belg een waarborgsom van f 7500. zodat hij de etsen bij zich kan hou den om nader te laten onderzoeken. De Belg is nu in zijn woonplaats Schaerbeek door de Brusselse politie aangehouden. Hij load op 8 juli de etsen gestolen in de Kon. Bibliotheek te Brussel. De etsen zijn nu weer in België terug en de kunsthandelaar kreeg zijn f 7500 weer in handen. j seerde hij zyn grote gipsfiguur „De liggende op de „Salon van de be vrijding". Picasso zag het en leende hem zijn atelier in Parijs, later ook zyn kasteel van Boisgeloup, waar Adam ruimte en rust had een grote Parijse tentoonstelling voor te berei- beeldhou- I jen jn ^ie jy,j heeft hy ook zyn eerste ontwerpen voor wandtapyten gemaakt. Van dan af begon zijn faam naar buiten door t« dringen en een lange, lange ry tentoonstel lingen in binnen- en buitenland is gevolgd. Thans even in de zestig en se dert enige jaren professor in de mo numentale kunst aan de Paryse Aca demie, kreeg Adam de gelegenheid in het Parijse museum voor moder ne kunsten een overzicht van zyn werk te geven. Het heeft uiteraard de afgunst van collega's opgewekt. Die verwijten André Malraux, de mi nister van culturele zaken, dat hij de 50.000 nieuwe Franse franken heeft uitgegeven aan het inrichten van de expositie. Metershoge Henri George Adam,,Het blad", drie meter hoog sculptuur, onder deel van de muur van ChantiHy hardheid van het geheel om te zet ten in een feest van kant en te genkant. van schaduw en slagscha duw, van hoogten en diepten, enz. Die muur van Chantilly, staande in het water en er zich in weer spiegelend, is alsof een rriis blokken marmer heeft gestapeld. Blokken die in zyn handen kleine steentjes zijn geweest, met zorg gekozen, ge slepen en versierd. beeldhouwe „Spiegel der Historie" beelden moesten met hef-1 te Zalt-Bommel zoveel By de_ Europese Bibliotheek N V. het eerste geva- trucs, kranen, loopbanen mankrachten als uit de tijd v&n de farao's" (aldus nog steeds die col lega's) eerst In het museum en daar- trappen en gangen naar de tenschappen. 'e~ De hoop wordt gekoesterd, dat dit maandblad zijn weg naar historie- minnend Nederland zal vinden. Het rieerde en fraai geïllustreerde mer verschenen van „Spiegel der Historie". het nieuwe maandblad geschiedenis en haar hulpwe- Grote formaten Adam is namelyk als beeldhouwer een man van grote formaten. Trou wens niet alleen als beeldhouwer maar ook als graficus en als ontwer per van wandtapijten. Bij die laats te zyn er, die 6 bij 7 meter of, zo als die voor het Cultureel Centrum De Beyerd te Breda, 10 bij 2'* meter groot zijn. En bij de sculpturen heb ben sommige een hoogte van 3 of deskundige :rzorgde Zyn meesterwerk vooralsnog een muur V£ lengte voor het lyceum tilly. Zijn hoogtepunt v meter hoog blok marmei op de splijtkant heeft blyft maakt indruk. Talrijke op dit gebied bekende specialisten hebben hun medewer king toegezegd. Het eerste nummer bevat bijdra gen van mr. drs. J. J. Beyerman, oud-archivaris van Dordrecht (Het „Smeekschrift der Edelen van 1566». mr. A. van Schilfgaarde, oud Rijks archivaris in Gelderland Maria Clara von Delwig. de laatste bewoon ster van de Doornenburgdr A, 1 a OI van Hulzen, leraar geschiedenis 'Onderdrukking en verzet in de Ne- echter i derlanden, 400 jaar geleden», dr. J. 3t> meter Schouten, directeur stedelijke musea ran Chan- Gouda <Het stedelijk pijpen en aar- mt een 3 dewerkmuseum „De Moriaan" te dat Adam Goude, Jan Duevetter van het Open- nhem Historie ird met j luchtmuseum ANDERS BONDEMAN. poto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Zee) geometrische figuren. Men kan zeg- van mode en klederdracht», André gen dat hij zijn ciseleurs-opleiding Lehr, docent Beiaardschool Amers- is trouw gebleven. Ook al zyn de foort (Detonerende klanken uit de sculpturen niet in marmer overge-j 18de eeuwse beiaardgieterijdr. A. brachte etsen dan zijn zij toch wel t W. E. Dek leraar geschiedenis (Ge uit dezelfde opvatting voortgesproten nealogische tabellen bij de geschie- Adam houdt van het ruwe materiaal, j denis der Nederlanden» en G. D. van I Eerst geeft hij het een vorm, die het j der Heide, beheerder Scholkans-Mu- J zo min mogelyk in zyn omtrekken seum (Het huishouden in het ver- aantast. Daarna versiert hy het met leden». details, die een sierlijk en bewogen Dit eerste nummer belooft alle 1 spel schijnen om de stugheid, de goeds voor de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7