bord rijnland-Wes tf alen zet oude coalitie voort Noodlanding verstoort (bijna) huwelijk HERENHUIZEN SASSENHEIM RUMOER ROND HARING Brussel heeft ruimte ook voor Nederlandse medische studenten Socialisten zullen gunstiger ijdstip moeten afwachten PjpAG 15 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD De bekende Agfacolor Universal rolfilm kost nu nog maar 3 kwartjes meer dan een zwart/wit film. Maakt nu échte kleuren foto's - ze zijn zoveel mooier! Éeid, an onze correspondent in Bonn) at atgiopen zondag de ver- jgen in de deelstaat Nrd.- id-Westfalen tot een over- voor de socialisten had- is intussen de nieuwe jng voor dit dichtst-bevolk- fodustrie-rijkste „land" van Mdsrepubliek nog niet ge- j. De kansen zijn echter het 1st, dat. ondanks de stem- envinning van de SPD, de coalitie tussen de christen- iraten (CDU) en de libe- (FDP) zal worden voort- Dit is mogelijk omdat deze partijen na de verkiezingen 101 zetels in de landdag n (resp. 86 en 15) en de )9 zetels. en de CDU wordt grote druk kabinetsformateurs in Düssel- tgcoefend om er voor te zor- de CDU-FDP- coalitie wordt iet. Dit streven is ingegeven |e zorg om het kabinet-Er- Bonn, dat eveneens een DP- coalitie is. Nadat Erhard dens de verkiezingscampagne legd, dat hijzelf bij een ne- van zijn partij daarvan de ton zijn, hoort men hem hier- niet meer spreken. Wel staat dat de positie van de kanse de uitslag van afgelopen Düsseldorf aanzienlijk is omgeving is er daarom alles op uit tijd te winnen, tr de voortgezette, doch wan- DU-FDP-coalitie in de ko- tjjd met steun uit Bonn kans D de boven het Roergebied de onweerswolken te doen af- met name een werkelijke k te vinden van het kolen- p, en bij de bevolking de eer veiligheid isserssehepen de zijde van de Scheepvaart- Ie zijn verschenen enige wen- belang kunnen zijn voor gheid van vissersschepen. Dit wek van de I.M.C.O. (het In- onale Intergouvernementele Advies Orgaan), elangrjjkste hiervan zijn: le toegangsdeuren en andere gen bij het verslechteren van er goed gesloten houden. trjjspoorten moeten in goede d zijn en blijven en goed wor- sloten bij slecht weer. •i en andere zware voor- i zeevast borgen en zo ik opbergen. ospoorten altijd gangbaar niet borgen, speciaal bij losgestorte vis zonder zich van te voren Igd te hebben, dat alle kee- jn opgetuigd of aange- onder alle omstandighe- mtal gedeeltelijk gevulde ring mogelijk. Gedeeltelijk iks zijn altijd gevaarlijk, p voor achterop-lopende :eën die schuin van ach- inkomen. Als het schip zwaar lellen direct vaart verhinderen, lem onder alle omstandigheden vrijboord of uitwatering in teneide het schip zeevaardig Uden. Schenk speciale aandacht aan Wiende ijsafzetting op een schip tem alle maatregelen om het hiervan te bevrijden. angst zou kunnen wegnemen voor een dreigende inflatie, zou het wel licht mogelijk zijn binnen een half jaar of een jaar verkiezingen te doen uitschrijven, die een beter re sultaat voor de CDU zouden ople veren. Een voorstander van de coalitie tussen CDU en FDP is de fractie voorzitter van de CDU in de land dag, Grundmann. Maar Grundmann heeft al heel weinig invloed op kan selier Erhard, want hij was het, die tijdens het laatste verblijf van de kanselier in Parijs samen met par tijgenoten poogde Rainer Barzel in plaats van Erhard tot voorzitter van de CDU te doen verkiezen. De aanvankelijk voor mogelijk ge houden minderheidsregering van de SPD is met dit alles hoogstwaar schijnlijk van de baan. Het zou de SPD niet baten het roer in han den te nemen op een moment waar op krachtdadig moet worden inge- Advertentle Bezoekdag van de aan de Narcissenlaan hoek Parklaanin Aanstaande zaterdag 16 juli van 25 uur. Inlichtingen: Zomer Centrum Zandvoort, Nassauplein 18, Den Haag. Telefoon 070—601281. In België Het Antwerpse blad „Volksgazet" heeft de Belgische overheid gevraagd een einde te maken aan een „ha- ringschandaal", waarbij in Nederland onverkoopbare haring in België wordt verkocht ajs maatjesharing. Op deze imitatie „Hollandse nieu we" zouden winsten worden ge maakt van 500 tot 700 procent. Bo vendien aldus het blad bestaat er een ernstig gevaar voor het uit breken in België van de „wormziek te." Volgens de „Volksgazet" wordt van de Nederlandse verse haring, die niet aan boord van de vissersvaar tuigen volgens de voorschriften is ge- gemaakt door de vis enkele uren in de pekel te leggen en met zout te be strooien. Deze behandeling is echter veel te kort om de eventuele vor men te doden. Het blad wijst er op, dat op deze wijze een verse haring, die voor één frank is ingekocht (7 cent), kan worden verkocht voor 7 of 8 frank (56 cent) terwijl de winst op echte Hollandse nieuwe slechts één frank bedraagt. grepen, terwijl ze geheel van de me dewerking van de oppositie afhangt. Ze doet er, van haar kant gezien, verstandiger aan af te wachten tot de voortgezette CDU-FDP- coalitie eventueel is vastgelopen om dan met des te meer verve de regeringstaaic over te nemen. Voor de liberalen blijven alle oplos singen even ongelukkig. Door haar voortgezette samengaan met de CDU haalt zij zich de kritiek van velen van haar vrienden op de hals. De sterke man van de FDP in Noordrijnland-Westfalen, de huidi ge minister van Binnenlandse Za ken in dit land, Weyer had echter de j mogelijkheid van een coalitie met de SPD van den bagimne aan van de I hand gewezen. Vooral in het FDP- hoofdkwartier in Bonn was men met deze vasthoudendheid niet altijd erg gelukkig. Het blijft echter de vraag in hoeverre een linkse koers van de FDP haar toch een dermate groot ledental zou kosten dat ze daardoor nauwelijks meer op de been zou kunnen blijven. Bovendien bevordert een dergelijke stap de groei van de ultra-rechtse NPD. (Van onze Haagse correspondent) Een lege benzinetank in zijn vierpersoons-sportvliegtuigje en een noodlanding op de Zeedijk van de Flevopolder ten noorden van Lelystad, heeft de romanti sche trouwplannen van een jonge Zweed en zijn lieftallige bruid doorkruist. Het huioelijk van Gunnar Persson uit Stockholm en Gunilla Birgitta Carlson uit Oro- brö is deze week niet volgens hun plannen in de Zweedse ambassa de in het hartje van Parijs vol trokken, maar in Rotterdam, waar de pastoor van de Zweedse kerk in allerijl zijn zegen gaf. De problemen voor het jonge paar begonnen in de lucht boven het IJs- selmeer, toen de machine van sport vlieger Persson een verzekerings- inspecteur in de Zweedse hoofdstad kuren vertoonde. Na een uitste kend uitgevoerde noodlanding op de dijk, bleek dat de benzinevoorraad tengevolge van tegenwind niet vol doende was geweest voor de reis (van Hamburg) naar Schiphol. Een tele foontje naar de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol bracht uitkomst. De vice- voorzitter van de vliegclub op Teuge, ir. H. J. Onkersmit, was onmiddellijk bereid met enkele jerrycans benzine naar de Flevopolder te rijden, zodat het toestel althans de reis naar Teu ge kon voortzetten. De vier inzitten den het bruidspaar en twee Zweedse getuigen brachten de nacht door in de omgeving van Teu ge, maar daar bleek, dat de reis naar Parijs vanwege het slechte vliegweer niet kon doorgaan. Op losse schroeven De romantische huwelijksplannen kwamen op losse schroeven te staan, omdat de trouw vergunning uitdruk kelijk was uitgeschreven voor woens dag. Langdurige telefoongesprekken met Parijs, Stockholm en Rotterdam hadden tot resultaat, dat het bruids paar en de getuigen in razendsnelle vaart met een huurauto naar de Zweedse kerk in Rotterdam om daar in de echt verbonden te worden. (Het kerkelijke huwelijk is in Zweden gel- Vreemdelingen legioen marcheerde weer mee Aan de parade ter gelegenheid van Frankrijks nationale feest dag op de veertiende juli hebben gis teren voor het eerst sinds 1960 man schappen van het Vreemdelingenle gioen deelgenomen. Zij vielen in de Algerijnse oorlog in 1961 bij De Gaulle in ongenade. De Sowjetrussische premier Kosi- gin nam voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding 21 maanden ge leden deel aan een feest in een niet-communistisch landhij ver scheen op de receptie, die in de Franse ambassade ter gelegenheid van „Quatorze Juillet" werd gege ven. Kosigin stond met een glas champagne in de hand drie kwar tier op het gazon van de ambas sade met ambassadeur Baudet te praten. Onder de 1200 gasten be vonden zich nog vele andere hoge Russische functionarissen. Opruiming perzisehe tapiffen voor tafel of vloer 10-15-20% korting INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Oe Thant over het Portugese gebied in Afrika Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het voorstel van de Portugese minister van Buitenlandse Zaken voor besprekingen over de Portugese gebieden in Afrika tegen het einde van de komende algemenevergade ring van de Verenigde Naties. In een brief aan minister Nognei- ra houdt Thant vast aan zijn standpunt, dat ook over de politieke rechten van de bevolking van die gebieden moet worden gesproken. De secretaris-generaal schrijft, dat de besprekingen alle punten omvatten welke in de resoluties van de Vei ligheidsraad over Angola. Mozam bique en Portugees Guinea worden genoemd Nogueira had voorgesteld kwesties dig voor de wet). „We hadden ons huwelijk wel kunnen uitstellen", ver telde de bruidegom, „maar de kaar ten waren in Zweden al op de post gedaan en dan is het toch wel raar als je ongetrouwd weer thuis komt Gisteren is het jonge echtpaar als nog naar Parijs vertrokken voor de vlieg-huwelijksreis. PROVO'S CEL IN Een 19-jarige kunstschilder en een 18-jarige scholier zijn vanochtend door de rechtbank in Amsterdam ter zake van de verspreiding van een op ruiend geschrift (Provocatie num mer 13) veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie resp. twee weken. In de provocatie werd opgeroepen tot een demonstratie „tegen het ge welddadig politie-optreden" op zater dag 2 april bij de Dok werken, terwijl burgemeester Van Hall een verzoek om toestemming tot demonstreren op die dag had afgewezen. De provo Hans Tuynman is voor hetzelfde feit (eveneens verspreiding van Provo catie nummer 13) reeds eerder door het gerechtshof in Amsterdam tot twee maanden veroordeeld. Labour verliest zetel aau Wales De Britse Labourpartij heeft bij verkiezingen, die gisteren in Car marthen zijn gehouden, een Lager huiszetel verloren aan de „Plaid Cym- ru", de nationalistische partij van Wales, die daarmee voor het eerst in haar bestaan intrede in het parle ment doet. De kandidaat van Plaid Cymru, Gwenfor Evans, verwierf 16.179 stemmen. De Labourkandidaat kreeg er 13.743. Bij de verkiezingen van maart bedroeg de meerderheid van Labour nog 9.233 stemmen. De tussentijdse verkiezingen waren no dig door het overlijden van de La- bourafgevaardigde van Carmarthen. Tijdens hun bezoek aan Suri name heeft het Prinselijk paar een bezoek gebracht aan Stoel maneiland. Dat het ijs tussen de hoge gasten en de kinderen van het eiland snel gebroken was blijkt uit deze foto. Indonesische rebel staat terecht In Djakarta is gisteren het pro ces begonnen tegen de voormalige majoor van de luchtmacht Gato Soekrisno (43). Hij was e^n van de leiders van de communistische staatsgreep van oktober vorig jaar. Er worden 15 getuigen gehoord. De zes andere leiders die tot dus ver zijn berecht, zijn ter dood ver oordeeld. De vonnissen zijn nog niet voltrokken, hangende de beslissing van Soekarno op de verzoeken om gratie. Vijf Britten voor (Van onze parlementaire redactie) Nederlandse studenten kunnen zonder meer tot de medische facul teit in Brussel worden toegelaten. Dat heeft prof. dr. J. Reuse, voorzit ter van de Brusselse geneeskundige faculteit de liberale tweede-kamer- rechtbank wegens frac,ie meegedeeld. De liberalen hadden dat bij de be- handeling van de studentenstop voor zeeroverij de medische faculteiten in de Twee- J I de Kamer al betoogd, maar minister Diepenhorst (Onderwijs en Weten Vijf Britse zeelieden zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens zeeroverij. Hun poging om op volle zee een Britse treiler over te nemen mislukte doordat de kapitein, die aan handen en voeten gebonden in zijn hut was opgesloten, ont snapte en een s.o.s. uitzond. De beschuldigde zeelieden werden gisteren met handboeien aan el kaar geklonken voor de recht bank gedaagd, waar besloten werd hen in verzekerde bewaring te hou den en maandag verder te verhoren. Aanklager James Angus zei, dat de vijf vissers, voordat de treiler Love- den vorige week zaterdag met bestem ming Noorwegen zee koos, hun plan nen al beraamd hadden. Toen het schip een paar uur buitengaats was werden de kapitein en vier andere bemanningsleden door de vijf be klaagden overvallen. Toen de kapi tein zichzelf wist te bevrijden en om hulp seinde stak het vijftal in een reddingboot met, mondvoorraad in zee begon naar Duitsland te betreffende regionale samenwerking j werden door een Duits schip onder tussen de staten in Afrika en de ge- schept, naar Emden gebracht en daar varen voor de vrede en veiligheid aan de Britse autoriteiten uitgele- in dat werelddeel te bespreken. verd. Ook geschikt voor Till f 9 ^li zwart/wit afdrukken! 1111 1 t-r V/ schappen» had het niet zonder willen geloven. Volgens zijn inlich tingen had het Belgische hoger on derwijs dezelfde moeilijkheden als het Nederlandse. Ook daar zou het moeilijk zijn voldoende wetenschap pelijk personeel te krijgen, terwijl men zich volgens de minister eren- min al te rooskleurige voorstellingen moest maken van de plaatsingsmo gelijkheden voor medische studenten. „Zonder numerus clausus is ook hier niets te beginnen", zo zei hij. De liberalen, die bij monde van prof. Witteveen volhielden dat de Ne derlandse afdeling van de Brusselse medische faculteit vanwege een on derbezetting blij zou zijn met Ne derlandse studenten, hebben later (telegrafisch) contact gezocht met prof. Reuse. Op de volgende vragen kregen zij de volgende antwoorden. Kunnen Nederlandse studenten zonder meer in Brussel worden toe gelaten? Antwoord: ja. Kunt u ze opvangen met de hui dige personeelsbezetting? Antwoord: volledig. Moet u daarvoor personeel uit Ne derland aantrekken? Antwoord: nee. Wat. is het maximum aantal stu denten dat u kunt plaatsen? Ant woord: er is geen numerus clausus. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft na het verwer- 1 pen van het wetsontwerp inzake de I medische studentenstop Brussel en I de geneeskundige studenten niet ver- i geten. Via de Nederlandse ambassade in Brussel is er met de Belgische rege ring een correspondentie gaande over de mogelijkheden voor Nederlandse studenten om in België medicijnen te studeren Onderzocht wordt hoeveel Nederlandse studenten eventueel kunnen worden geplaatst, of plaatsing uitbreiding van de weten schappelijke staven met zich mee zou brengen en of aan studenten, j die naar België uitwijken studietoe- I lagen die tot nog toe alleen golden I voor Nederlandse onderwijsinstellin- gen) kunnen worden toegekend. Over twee punten hoeft men zich het hoofd niet te breken. 1. De Nederlandse en de Belgische artsendiploma's worden (onder be- Reeds ongeveer 16 jaar bou- oen de twee broers Van der Smaii lan een miniatuur-stadje in Nootdorp. Alleen in de kerk van iit kunstwerk zitten ruim 12.500 iteentjes die alle stuk voor stuk net de hand zijn geperst en echt gemetseld. Op de foto een over zicht van het stadje. paalde voorwaarden) wederzij da erkend. 2. Er bestaat in België met name ln Brussel geen huisvestingspro bleem voor studenten. Herstel van Varkevisser Het Internationale damtoernooi ln Leeuwarden is gisteren voortgezet met de partijen uit de zesde en de zevende ronde. De uitslagen luiden: Zesde ronde: WiersmaSchotanus 02, BandstraGordijn 02, Kuy- kenVarkevisser 1—1, Germain tegen Claessens 20, CazemirSy- brands 11. Zevende ronde: Sybrands Viersma 11, Claessens—Cazemir 02, VarkevisserGermain 20. SchotanusBandstra 20. Gordjjn- Kuyken 1—1. De stand luidt: Schotanus 11 pt., Sybrands 10 pt„ Germain 9 pt. Avondwedstrijd Een grote opkomst van dames en heren CD-klassers. het waren er 200 in totaal, en het prachtige weer van gisteravond, juist uitgekozen tussen de vele depressies, maakte de avond- wedstrijd van de afdeling Leiden der KNAU tot een sportief genoegen. Er waren meerdere spannende finales en er vielen meerdere promoties te no teren naar een hogere klasse. UITSLAGEN: Hoog dames C: 1. H. de Jong (Sportief) 1.30: 1000 m heren C: 1. R. Strik (Holland) 2.38.6, 2. T. v. d. Meer (Fort.) 2.38.7; 1000 m heren D: 1. H. de Boer (AV '40 2.42.5, 2. H. v. Schalk (Metro) 2.42.8; speer dames D: 1. W. Haekema (N.-Br.) 31.66, 2. E. Blackmoor (Holl.) 30.59; kogel he ren C: 1. J. Kool (AV '40) 10.57, 2. C. Vermeulen (Gouda) 10.57: kogel heren D: 1. R. Vos (Gouda) 10.51, 2. J. Kleyweg (Gouda) 10.15; 3000 heren C: 1. W. Spaargaren (AVA) 9.10.8, 2. F. Streek (Sparta) 9.16.-; 3000 heren D: 1. L. Rodenburg «AAV '36) 9.37.2. 2. J. Bergmans Metro i 9.51.8; 400 dames D: 1. W. Lokker (LDA) 64.7, 2. T. d. Steur (LDA) 65.4; 200 dames D: 1. H. Kleyn (Cel.) 28.8, 2. G. Ver kade (AAV '36) 28,9; 200 heren C: 1. A. Verhoeff (Holl.) 23.5, 2. K. v. d. Molen (Holl.) 23.7; 200 heren D: 1. D. Borst (Bat.) 24.2, 2. J. Kleyweg (Gou da) 24.4; 200 heren D groep 2: 1. C. Kemp (Holl.) 24.1, 2. R. de Roo (Holl.) 24.2; 200 dames C: 1. G. Koopmans (Gios) 26.9, 2. A. Hogen- boom (Bat.) 27.2; kogel dames C: 1. W. Taekema (N.-Br.) 10.05, 2. T. La- man (Sparta) 9.90; kogel dames D: 1. E. Blackmoor (Holl.) 9.40, 2. L. Kouwenhoven <S. «Se L.) 8.87; hoog heren C: 1. J. Hoogeveen (Holland) 1.55, 2. R. Strik (Holl.) 1.55; speer heren C: 1. H. v. Schalk (Metro» 51.08, 2. W. Visser (HAV) 49.20; speer heren D: 1. D. Wilbrink (SCR) 44.41, 2. E. Visser (Holl.) 42.78.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13