Wanneer wij Pele verkopen betekent dat revolutie KRANTEN BEZORGER Willy's dagboek Geen recorddeelname aan 46ste Kaagweek SPORT- vandaag 2 Sleutelstad-dames veroveren de titel DIESBERGEN VRU^ACT 15 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Het totaal aantal toe schouwen voor de tot dusver gespeelde acht wedstrijden in het toernooi om de wereldbeker bedroeg 836.137, wat een ge middelde van 1/2.017 toeschou wers per wedstrijd betekent. Het Londense Wembley trok de meeste kijkers, n.l. 130.000 voor twee wedstrijden. De wedstrij den m Middelsbrough en Sun derland stonden het minst in de belangstelling. Voor beide ont- moetingen slechts 50.205 toe schouwers. Chili moet het voor de rest van het toernooi zonder achter speler Armando Tobar stellen. De 28-jarige Chileen liep tijdens de woensdag in Sunderland ge speelde wedstrijd tegen Italië zo'n zware blessure aan zijn rechterknie op dat een operatie noodzakelijk bleek. Hij zal voor lopig drie maanden rust moe ten houden. Voor Chili staat het kampi oenschap overigens onder een minder gélukkig gesternte. Naast Tobar liepen nog zes spelers letsel op. De stemming in het Chileense kamp is dan ook tot onder het nulpunt ge daald. Indien twee of meer lan den met een gelijk aantal pun ten uit de bus komen, dan beslist het doelgemiddelde welk land naar de kwartfinales gaat. In geval van een gelijk aantal punten en gelijke doélcijfers beslist het lot. Coach Alf Ramsey denkt midvoor Bobby Charlton en rechtsbuiten Alan Ball zaterdag in de tweede voorronde-wed strijd tegen Mexico weer te kunnen opstellen. Beide spelers liepen in de ontmoeting met Uruguay lichte verwondingen op. Een Duitse firma heeft een grammofoonplaatje met de ti tel „voetbal-Willy" op de markt gebracht. De eerste platen zijn reeds aan de Duitse spelers, officials en bondstrainer Hel mut Schön gezonden. Terwijl de Russische voet ballers gisteren in Bunderland aan het trainen waren, is hun nationale vlag, die vorige week in Durham was gehesen, op raadselachtige wijze gestreken en ontvreemd. Een weinig sportief gebaar, dat door één van de Russische officials, Alexander Henderson, dan ook werd vergeleken met de dief stal van de Coupe Jules Rimet. De Braziliaanse tennister Maria Esther Bueno verblijft nog steeds in Engeland, waar zij van tijd tot tijd in een klein toernooi uitkomt. Alle wedstrij den speelt zij echter in de buurt, van liet trainingskamp van het Brazilaanse voetbalelftal, want Maria Ester Bueno wü de ko mende weken haar grote talen kennis gebruiken om de voet ballers als tolk te kunnen bij staan. Het eerste onderzoek naar het gebruik van doping heeft een negatief resultaat opgele verd. Bij geen van de zestien onderzochte spelers (Duitsers, Brazilianen, Engelsen, Bulga ren, Noordkoreanen, Urugue- zen, Russen en Zwitsers) kon het gebruik van opwekkende middelen worden aangetoond. WIELRENNEN Hugens wint in België De Nederlandse wielrenner Jan Hugens heeft gisteren in het Belgi sche plaatsje Koersel een profronde over 132 kilometer gewonnen. Hu gens legde de afstand af ln drie uur veertien minuten. Jo de Roo werd twaalfde en Kees Snepvangers twin tigste. Tevergeefs bod van Inter Milaan 3.570.000) (Van onze speciale verslaggever) |r»navond kan worden beslist welke landen zlcli kwalificeren voor de laatste acht in dit eindtoernooi om de wereldtitel voetbal 1966: de acht beste landenteams ter wereld. FrankrijkUruguay in het Lon dense White City-stadion, Brazi lië—Hongarije (dat al eenmaal heeft verloren), Spanje tegen het zwakke Zwitserland (5-0 tegen West-Duitsland), de dappere, maar praktisch gezien onbekwame Koreanen tegen Chili. Beslissingen kunnen vallen, maar altijd moet men in voetbal, rekening houden met zoals cricketters zeggen de glorieuze onzekerheid in dit spel. Een vergelijking tussen twee ploegen die nooit eerder tegen el kaar hebben gespeeld is niet meer dan een trek aan een sigaret. Het is niets. ie cotes in de Londense kantoren, waar men kan wedden op de win naars in het eindtoernooi, worden bestormd. Engeland wedt graag. Maar na iedere wedstrijd stijgen of dalen de cotes als een ther mometer in zomer of winter. Zeker is dit: Argentinië, eigenlijk outsider, is plotseling als een ko meet, omhoog gekomen. Vergeet de Argentijnen niet. Engeland lacht. Het elftal van ,,Good old Brittain", dat gisteravond de wedstrijd Frankrijk tegen Mexico zag, keek alsof zij een amateur wedstrijd aanschouwden. Er is geen enkele twijfel: Engeland en Uru guay zullen als de twee besten van de groep-Londen, de eerste groep, een plaats vinden bij de laatste acht. Alleen dit: welk elftal zal eerste worden? Nederlaagtoernooi van Blauw Zwart yQuick Boys "verovert «beker De Supportersbeker, de inzet van |||de nederlaagwedstrijden die het 'l'jeugdelftal t.e.m. 21 jaar) van het WWassenaarse Blauw Zwart jaarlijks «peelt, is door het Katwijkse Quick W Boys gewonnen. De Katwijkers slaag- au! den er gisteravond als enigen in Blauw Zwart een nederlaag toe te 'engen. Met 2—3 zegevierde Quick oys, nadat eerder deze maand Was senaar en RiJnsburgse Boys een 3—2"' nederlaag hadden geleden. In de eerste helft kwamen Quick Boys en Blauw Zwart tot aantrekke lijk voetbal. Gescoord werd er in die 'periode niet. Dat gebeurde pas na de wisseling. Ben Vogels gaf Blauw Zwart toen de leiding, maar door Kees van Duyvenbode (strafschop) en Kees Dijkdrenth verkregen de lj Katwijkers een stevige greep op de 1" beker. Zelfs de gelijkmaker van Vo- W gels kon Quick Boys niét verontrus- 9" ten. Twee minuten voor het einde «orgde An dries van Leeuwen ervoor tot de (eerste en enige) nederlaag 1' van Blauw Zwart een feit werd. Geschiedenis In de twee groep treedt West-Duits land duideljjk naar voren. Niet al leen de 5-0 zege, die uiteraard geen enkele twijfel overliet, maar voor al de manier waarop de voorhoede de tegenstanders onophoudelijk bleef attaqueren, maakte geschie denis. En niet Spanje, maar waar schijnlijk, Argentinië zal dan met West-Deutsland voorkomen op de lijst van de beste acht van de we reld. Groep C: het wordt natuurlijk Brazilië. Met wondervoetballer Pe le de man die alleen een we- reldtoernooi kan winnen, wordt Brazilië eerste in deze groep. En tweede? Misschien Portugal, dat nog altijd beschikt over een to venaar als Eusebio, al heeft hij dan ook een aantal hechtingen in zijn voorhoofd. Portugal ontnam met 3-1 Hongarije de winst. Als de Hongaren wederom verliezen kun nen zij, gedesillusioneerd, naar huis. In de vierde groep zijn de Noord koreanen kansloos. De winnaars, in de ogen van de kenners, zijn Italië en Rusland. Vanavond eerst zal met enige zekerheid kunnen worden vastgesteld, welke landen zich zullen plaatsen t>ü de acht beste ter wereld. Aanbod De eerste aanbieding om volgend sei zoen over te gaan naar een ande re club is gedaan. Natuurlijk keek iedereen naar 't Braziliaanse won der Pele. Het hoogste bod, voor een transfer, kwam van Inter Milaan. Het bedrag mag met enige ontzag worden uitgesproken: 3.570.000 gulden. Inter krijgt Pele niet. Een Braziliaanse official zei mij: „Als wü Pele verkopen betekent dat re volutie". Het comité, dat het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal or ganiseert, heeft alle medewerkers gewaarschuwd geen toegangskaar ten voor wedstrijden „zwart" te verkopen, of, indien er geen kaar ten meer zyn, iemand de weg te wyzen naar de zwarte markt. De waarschuwing is gevolgd nadat een 17-jarig meisje, dat op het kan toor van het organisatie-comité werkte, werd ontslagen omdat zü voetballiefhebbers, die een kaartje wilden hebben, voor de finale die officieel is uitverkocht een gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. I Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singe! I Leiden. telefoonnummer gaf van een vriend, die handelde in toegangsbe- wyzen. In plaats van dertig gul den vroeg de jongeman, die een kiosk beheert, 100 tot 150 gulden. Het tweetal deelde winst samen. Op Old Trafford, waar Portugal speel de tegen Hongarije, gaven de han delaars de toegangsbewüzen, kort voor de wedstrijd begon, in wan hoop hun kaarten, die 20 gul den kostten, weg voor niets. Er waren nog enkele tienduizenden plaatsen verkrijgbaar aan de Vrouwen Twee spelers van het Zwitserse elf tal, Jakob Kuhn en Werner Leim- gruber, die in de eerste wedstrijd nret werden opgesteld omdat zy> kort voor de match, eerst in de ochtenduren terugkwamen in hun hotel, hebben gevraagd terug te mogen naar hun land. De beide Zwitsers waren, nadat Engelse journalisten hen in de nachteiyke uren hadden gesignaleerd met twee Engelse meisjes, op hun tenen ge trapt. „Wü hebben", aldus het tweetal, „twee meisjes een lift ge geven, toen we naar ons hotel te rugreden. Wij zijn niet met hen uit geweest". De Zwitserse voetbalbond heeft de beide spelers twee van de besten geen toestemming gegeven terug te vliegen. Zy hebben het anders opgelost. Vandaag nog komen, op kosten van de Zwitserse voetbal bond, de beide echtgenotes van de spelers naar Londen. Europese titel voor Schimmer De Nederlander A. F. T. Schimmer is gisteren op de Ternsee bij Mlln- chen Europees kampioen in de Flylng-Junior klasse geworden- Schimmer wist in de zesde race zijn kleine voorsprong op Dudok van Heel te behouden, die met een tweede plaats voor een Nederlandse dubbel- zege zorgde. De Nederlandse zeilers waren in München trouiwens toch goed op dreef, want Ozinga en Lams- velt legden in de eindklassering be slag op resp. de vierde en vijfde plaats. Tussen dit Nederlandse kwar tet wist zich alleen de Italiaan Bar- ziza te plaatsen, die als derde eindig de. De eindstand luidt: 1. Schimmer (Ned.) 26-7, 2. Dudok van Heel (Ned.) 29.7, 3. Barzlza (It.) 35.0, 4. Ozinga (Ned) 40.4, 5. Lamsvelt (Ned.) 48.7. Slechts685 jachten (Van onze sportredactie). Voor de 46ste maal wordt morgen een begin gemaakt met de grootste zeilweek die Nederland kent: de Kaag- week. Ruim 685 jachten, ver deeld over alle wedstrijdklas sen, zullen in de komende dagen viermaal aan de start komen om uit te maken wie met de hoofdprijzen gaan strijken. Hoe respectabel het aantal jachten ook is, in vergelijking met verleden jaar komt de ko mende Kaagweek er wat mager tjes af. Toen waren er ongeveer 750 inschrijvers; een record. Hoofdschotel van de 46ste Kaagweek is ongetwijfeld de be kende Holland-Friesland wed strijd in de Regenboogklasse Vanaf 1937 wordt deze wedstrijd reeds verzeild. Belde teams heb ben tot nog toe vijfentwintig maal gezegevierd. Wie donder dag 21 juli na de laatste race de leiding heeft is op het ogenblik niet te voorspellen. Friesland komt met H. de Vries, H. H. Röfekamp, M. Op penhuizen, J. Alberda en J. de Wilde aan de start. Voor Hol land verschijnen H. C. de Goe deren, B. van Dijk, ir. G. A. Bakker, K. J. Tol en J. Hofland op het water. De grootste klassen van de 46ste Kaagweek, waarvoor zater dagochtend om tien minuten voor half tien het eerste start schot klinkt, zijn de Sternklasse (82 deelnemers) en de Soloklas se (81 deelnemers). De Vrij- heidsklasse telt 64 deelnemers en in de Schakelklasse komen 52 boten aan de start. Van de kleinere klassen vallen te ver melden de 18 Regenbogen, de 23 OJC.-jollen en 7 boten van de nieuwe toegelaten Scow Tempo klasse. Warmond activiteit met zich. De WV or ganiseert dan in samenwerking met de middenstand en de Kon. watersportvereniging De Kaag een aantal evenementen. Het programma wordt eveneens mor gen geopend met de straten- loop" (in samenwerking met de Leidse atletiekvereniging De Bataven en 's avonds wordt er by de Gemeentehaven een open lucht filmvoorstelling gegeven. Maandag, dinsdag en woensdag is er 's avonds om 18.30 uur voor de Jeugd een poppenkastvoor stelling, terwijl woensdag een groot tuinfeest in Boerderij Meerrust wordt gehouden. Lustrumtoernooi Leidsche Hout Ongetwijfeld vm gisteren de meest verrassende uitslag op de Leidsche Hout de nederlaag van Frans Enge lenburg in het H.E.B. tegen Har Meyer van Unicum. Was het onder schatting van dt no 1 van de Mun- nlk? Zo ja, dan zou hjj na de dui delijke waarschuwing van de eerste set, die Har Meyer met een sterke forehand büeenveegde, 6—2!, toch wel uit andere vaatje* hebben moe ten tappen. Pas bij B1 en matchpunt voor Meyer wilde het ln de tweede set by Frans Engelenburg weer wat beter lukken. Het werd 54 en setpunt voor de man van de Munnik. Kan sen dus op herstel, maar verbeten zette Har Meyer zich recht en hy haalde de winst binnen, een triom- fanteiyke winst op een betere speler, 6 4. Holleman trof in het enkelspel een tegenstander die hem hetzelfde spel letje voorschotelde als waarmee de oud-internationaal voetballer door gaans zyn opponenten tot wanhoop brengt. Na lange rallies moest Holle man het hoofd bulgen, 4—6, 6—8. In de tweede set stond hy met 4—2 voor om toen door een spier verrek king definitief te worden geveld. Van Min stapte vermoeid maar tevreden de baan. Een heel goede party speelden Dick Bouman en Bram Ma dera. Dick Bouman kwam in de eerste set met voortreffelijk aanval lend tennis op 41, maar liep stuk op de taaie, vaste drives en het goe de lopen van Madera, 46, 5—7 voor de Forescate-speler. Jean Monod de Froideville stuitte by Paul van Ber ge-Henegouwen op moeiiyker hin dernissen dan hyzelf en ook de toe schouwers hadden verwacht. Pas na een lange eerste set, 7—5, en 3—3 in de tweede set kon hy de tegen stand van Van Berge-Henegouwen met zyn harde topspin forehands breken, 63. In het D.EB. plaatsten mevr. Van Berge-Henegouwen en Joke Groen zich voor de halve finale door overwinningen op resp. Annelies Heymans, 63, 75 en mevr. Voor- One Ton Cup In de Sont voor Kopenhagen zyn woensdag de One-Ton-Cupwedstrij den begonnen, waaraan wordt deel genomen door 24 schepen uit 9 lan den, waarvan de tonnage de één ton niet te boven mag gaan. In totaal worden drie races gevaren: De eer ste en laatste over een afstand van 32 myi. De tweede, die enkele da gen in beslag neemt, over 300 myi. De eerste race werd gewonnen door het Britse jacht Roundabout (Max Altken) voor de Jettebeth van de Deen Soeren Nielsen en de Robin van de Amerikaan Hood. Van der Stadt's Aladdin eindigde als achtste, de Goodwin van prof. W. Draayer werd vyftiende en de Ponciana van F. E Wanderinfc-Vinke zestiende. Het geheel met een Nederlandse be manning varende Belgische schip Schelde van het Syndicaat RCW kwam als zesde binnen. De Belgische Tikerak, het nieuwe schip van Maas, dat door de ont werper zelf wordt gevaren, eindigde door een gebroken zaling in de ach terhoede. Het landenkampioenschap dames floret is gisteren gewonnen door de Russische ploeg. De Russische dames versloegen de Hongaarse ploeg met 9-3 in de finale. ham, 6—2, 6—2. De halve finales rul les worden betwist door Joly Over- dykink en Joke Groen enerzyds en Joke Bos en mevr. Van Berge-Hene gouwen anderzyds. In het H.D.B. traden twee Room burg-combinaties tegen elkaar op het gravel, Koole/Mulder en de ge- legenheidsdubbel Ufkes/Ubbink. De laatstgenoemden vormden een meer sluitend duo en wonnen, 64, 62 Het zou ons niet verbaeen wanneer Ufkes/Ubbink voor verrassende uit slagen zouden gaan zorgen. Holle man/Van As bleven verder de ge broeders B. en E. Lim zonder al te veel inspanning de baas, 64, 63. In het H.E.B. zullen de kwart-fi nale tussen Loek Sanders en Gerard Pasma, Boelens en Ufkes en Meyer en Wesseling interessante krachtme tingen kunnen worden, waarby het niet zeker is te zeggen wie de halve finales van dit sterk bezette toernooi zullen bereiken. Waterpolocompetitie De Zijl gelijk; AZC zegeviert De Zyi heeft gisteravond in de tweede klasse A van de waterpolo competitie van de KNZB opnieuw het Utrechtse UZSC niet onder de knie kunnen krijgen. De Leldenaars kwamen in De Vliet voor de vier de maal in dit seizoen niet ver der dan een puntenverdeling: 22 (0—2, 1—0, 1—0, 0—0. Door doelpunten van de gevaarlijke midvoor Gerlof Oudega nam de Utrechtse ploeg in het eerste gedeel te een 02 voorsprong. Daarna ver kleinde V. d. Mooien de Leidse ach terstand tot 1—2 en toen vervolgens Loek van Kampen ln het derde ge deelte de geiykmaker scoorde leek De zyi de winst te zullen binnen halen. Het liep echter anders af. De Leldenaars slaagden er niet meer in de verdedigingsmuur voor het UZSC-doel te doorbreken. Wim Berg man miste in de slotfase nog de kans om De Zyi aan de zege te helpen door een strafworp ombenut te laten. Het Alphense AZC heeft in de tweede klasse B de kans op het kam pioenschap geheel ln eigen hand. De Alphenaren versloegen in De Hoorn het Haarlemse HVGB zonder al te veel moeite (51), waardoor zy weer de leiding hebben veroverd. AZC ging tegen HVGB moeizaam van start. In het eerste gedeelte luk te er bijzonder weinig en het was aan doelman Borgen te danken dat de stand 0—0 bleeef. De tweede speel- tyd bracht echter de ommekeer: Ge rard de Leeuw zorgde voor een 10 voorsprong en daarna werd HVGB moeiteloos onder de voet gelopen. Geeza Kaltenecker, Rudy de Hey en Wim Verhagen (2) voerden de voor sprong tot 50 op voordat de Haar lemmers in de laatste gedeelte de eer konden redden. De dames van De Sleutelstad heb ben in Den Haag het kampioen schap in de derde klasse D veroverd. De Leidse dames dwongen de enige concurrent CWP een 22 punten verdeling af en daarmee werden zy onbereikbaar. Bij de rust had De Sleutelstand met 1—2 de leiding. Gerda van Es nam de beide Leidse doelpunten voor haar rekening. Met de dames van de Golfbrekers gaat het daarentegen in 3 C minder goed. Ook gisteravond kon de LBG het in het Haagse Zuiderparkbad te gen Zios niet tot een overwinning brengen (5—2) waardoor de degrada tie naar de kring Gouwe-Rynstreek nu byna een feit is. Coby Hooge- boom en Jos A alders scoorden de Leidse treffers. Het damesteam van De Gouwe boekte in eigen water weer een grote overwinning. De ploeg van Te Wer ve zag geen kans het de Waddinx- veense dames moeiiyk te maken: 61. De Veense doelpunten kwa men op naam van Wil Rupke en Marjo Boers-Logmans (5). T ransf ernieuws Drie spelers hebben gisteren Feyenoord verlaten. De oud-NAC- speler Cor Luyten en de eigen kweek van Feyenoord Piet Vrauw deunt werden gecontracteerd door DFC. Hermy Weering die het vorig jaar werd overgenomen van Enschede, is overgegaan naar Cambuur. Fortuna Vlaardingen contrac teerde een nieuwe trainer. Het is de Hongaar Laszlo Zalai, die in dienst was van Heereveen. Zalai zal begin volgend jaar enkele maanden in En geland doorbrengen voor het volgen van een managercursus. De Zwolse vereniging PEC con tracteerde de 22-Jarige achterspeler van De Volewijckers Bart Severeyn- se. De 24-jarige doelman Harry Blauw van Zwolse Boys ging over naar Vitesse. De eredivisieclub Elinkwijk heeft de 24-jarige rechtsbuiten Henk Leferink van Alkmaar gecontrac teerd. Hetgeen lange tijd uw droom is geweest, wordt thans rea liteit. Zowel dét zeer fijne Keshan-tapijt, als dat leuke Perzische kleedje: NU VOOR UW BEURS BEREIKBAAR. Dit Is uw kans! Gedurende de opruimingsperiode. 30 TOT 50°/o KORTING PERZISCH TAPIJTHUIS NOORDEINDE126 - DEN HAAG TEL 116364 VOORBEELDEN VAN ONZE AKTIE: Kameelzakken (kussens) /IA- 19.-/25.-/35.- Hamadan salon- en halltapijten 158 X 103 van 225,- voor 152,-; 200 X 130 198,— 218.- 255,- Kellm divankleden vanaf 132.- Eetkamer kleden: alle maten Heres 330 x 230 860,- Shlras 300 x 200 vanaf 490,- Abadeh 260 x 200 van ƒ815,- 510.— Abadeh 330 x 238 van 1275,- 775,- Salontapijten, vele grote maten In fijne kwaliteiten vanaf 300 x 200 ƒ790,- ƒ1190,- ƒ1400- Wij vragen Uw speciale aandacht voor grote kollekties: Chinese. Marokkaanse India tapijten tegen sterk verlaagde sJI IUvJI Kw

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11