Economische groei in Y.S. gaat op „kruissnelheid" Grootste der sociale conferentie kerken begon in Geneve Diepe EEN TELEFONISTE Orderportefeuil le veelal toegenomen Nederland is bereid Eucom te huisvesten Fokker deelnemer in ruimtevaartgroep Vele vernielingen in Chicago's negerwijk duik in aardse problemen LEERLING-KAPSTER GEMEENTE VOORSCHOTEN DAGBLADRECLAME IS NIEl IE VERVANGEN Verlies N.S. dit jaar 75 miljoen WOENSDAG 13 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAn PAGINA 13 NAAR VERDERE UITBOUW (Van onze financiële redactie) Stakende luchtvaarders kunnen de vaart niet wegnemen uit de economische groei en bloei in de Ver. Staten. Weliswaar is er enige bezorgdheid over de ontwikkeling van de kosten van levensonder houd en de toenemende geldschaarste, maar het algemene econo mische beeld blijft bijzonder gunstig. De zakelijke bedrijvigheid is jri juni wel enigszins afgenomen, maar dat moet als een aanloop voor de vakantietijd worden gezien. Door economische deskundigen jn Washington wordt de bestaande situatie aangeduid als „het rijden.op kruissnelheid", hetgeen minder schadelijk is voor de eco nomie dan onbesuisde economisch accelleratie, welke enkele maan- djm geleden dreigde op te treden. Bij vele bedrijven is de orderpor tefeuille toegenomen, zodat een goede I bedrijfszetting in de komende maanden verzekerd is. De First I National City Bank wijst er in haar maandoverzicht op dat de In flatoire inpulsen voortvloeiende uit een gewapend conflict van beduiden de omvang tot nu toe milder zijn geweest dan werd gevreesd. Dit is des te opmerkelijker omdat de toenemende behoeften aan wapen tuig en andere uitrusting voor de troepen overzee samenvallen met een toenemende vraag naar kapitaal-goe deren. Aangemoedigd door de niet af latende economische expansie streeft de industrie naar een verdere uitbouw an het produktie-apparaat. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de financieringsmiddelen, welke in 't land zelf beschikbaar blijven sinds de autoriteiten in Washinton de ka pitaalstroom naar het buitenland aan banden hebben gelegd. Goedkope export De vraag is intussen zo omvangrijk geworden, dat de geld- en kapitaal markten de toevloed van aanvragen niet aan kunnen. Het gevolg is een voortgaande stijging van de rentevoet, welke tot nu toe geen hinderpaal voor verdere investeringen is geweest. De groei van de produktiecapaciteit betekent dat het Amerikaanse ex- portpotentieel in de toekomst be langrijk groter zal zijn dan tot nu loe. De industrie, welke verzekerd is van een grote afzet op de lonende binnenlandse markt kan, zolang de kosten worden goedgemaakt, tegen onverschillig welke prijs eventuele overproduktie afzetten. Voor de andere industrielanden is het goed zich thans reeds voor te be reiden op de aanval van „goedkope" Amerikaanse produkten op de wereld markt". Groeiend deficit Opvoering van de export is voor de Ver. Staten van belang, omdat de betalingsbalans nog steeds uit het lood is geslagen. Gedurende de laat ste maanden valt er ondanks de rem op de kapitaaluitvoer een groeiend deficit te constateren. Aangenomen wordt dat het dit jaar tot 2,5 mil jard dollars (f. 9- miljard) zal op lopen. Dat ls bijna het dubbele van het tekort van 1965. In het begin van het Jaar werd nog aangenomen dat er dit Jaar niet meer dan tussen 500 min en 1,2 miljard dollars zou moeten worden overbrugd. De toegenomen uitgaven voor mi litaire doeleinden zijn uiteraard niet vreemd aan deze ontwikkeling, maar het tekort is voornamelijk veroor zaakt door de minder gunstige be weging van de buitenlandse han del. Weliswaar zullen zowel wat de export als de Import betreft record cijfers worden behaald, maar de in voer stijgt sneller dan de uitvoer, na melijk met 15% tegen 9%, waar door het overschot op de handelsba lans tot 4 miljard dollar krimpt. De Import wordt berekend op 24,7 mil jard en de uivoer op 28,7 miljard. Duurder leven De stijging van de kosten van le vensonderhoud heeft zich voorname lijk toegespitst op de sectoren levens middelen en dienstverlening. Dankzij de omvangrijke investeringen van de laatste jaren is de industrie er in geslaagd een redelijk stabiel prijspeil te handhaven. Uit een door het De partement van Handel ingesteld on derzoek is gebleken dat de industrie voornemens is voort te gaan met sterke investeringen. Verwacht wordt dat dit jaar 60,8 miljard dollar f.220 miljard) zal worden uitgegeven voor (Van onze parlementaire redacteur) Nederland is bereid het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijd krachten in Europa (Eucom) te huis vesten. Staatssecretaris Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat. Nederland een aanbod zal doen als Amerika daarom vraagt. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa i onder leiding van generaal Lemnit- rer, meer bekend als opperbevelheb ber van de Europese Navo-strfjd- krachten moet, evenals alle ande- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK i Beroepen te Marrum-Westernijkerk (toez.) J. van 't Kruis te Baardwijk- Drunen; te Poortvliet J. L. Rave- j «loot, kand. te Delft. Aangenomen naar Spijk-Losdorp (toez.) D. Bouwstra te Wltteveen; het beroep van de Generale Synode tut predikant voor buitengewone werk zaamheden (algemeen secretaris van de oecumenische Jeugdraad) H. Schee per, kand. te Utrecht; naar Poede rooien A. v. d. Beek, kand. te Lunte- die bedankt voor Noordeloos en 's-Gravensande (3e Bedankt voor Nijkerl 1 te Ryssen; voor 's-G Pred. pl.) H. C. van Itterzon te Rhoon GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard J. de Lange wmmer; te Hollandscheveld J. Bel te Zuidbroek. Aangenomen naar Enschede B. Be rends te Leeuwarden-Hulzum, die be dankt voor Aaltenvac. L. J. Goede). Bedankt voor Veendam H. Peper te Slootdorp. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Barendrecht J. Stuy, Kand. te Langerak. Aangenomen naar Uithuizen F. F. Pels te Hulzum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn B. Bljieveld te Bussum en H. van Leeu- Rotterdam-W. epen te Bu: te Rottterdam- Beroepen te Bunschoten I. de Bruy- Valthermond; te Zaandam Veer, kand. frmelo. ,llulucr, Zwaagwestelnde A. w Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenhage- Rhenen A. Hofman te Zeist; Lelden C. Harlnck te Utrecht; »oor Rotterdam-Zuldwijk G. A. Zijder- Veld te Middelburg. °UD GEREF. GEMEENTEN In Neder], kBedankt voor Leersum J. v. d. Poel VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam H. Huson te verlaten hebben. Uit de mededelingen van de staats secretaris bleek dat Nederland liever Eucom huisvest dan het commando de strijdkrachten in centraal Europa „Afcent". Het Amerikaanse commando vergt minder huisvesting en ruimte. Inmiddels is duidelijk gewor den, dat Duitsland met minder kos ten en in minder tijd aan de huis- vestingeisen van Afcent zal kun- voldoen, zodat dit commando waarschijnlijk in de Bondsrepubliek gevestigd zal worden. Mr. Van der Stoel liet doorschemeren dat de Navo-raad en het militaire co mité van de Navo waarschijnlijk wel Brussel zullen worden gehuisvest. Vrij algemeen is men van oordeel, dat deze instellingen zo dicht moge lijk bij het hoogste militaire hoofd kwartier in Europa (Shape) moeten komen. Zoals bekend heeft België zich onlangs bereid verklaard Shape te huisvesten. De staatssecretaris gaf de verzeke ring de Kamer niet voor voldongen feiten te zullen plaatsen. Mochten er tijdens het parlementaire reces be slissingen moeten worden genomen dan zal hij de betrokken kamercom missies op de hoogte stellen. investerlngsdoelelnden. Het bedrag is 17% hoger dan dat van 1985. Tengevolge van de sterke produk- tiestijging kunnen de winsten in het algemeen goed op peil worden gehou den, ook al treedt er 'n gestadige stij ging op van de loonkosten en de ho gere kosten van de toeleveringen door dienstverlenende bedrijven. Hoge bestedingen De bestedingen voor consumptie ve doeleinden blijven zeer omvangrijk De kleinhandelsverkopen bedragen de laatste tijd ongeveer 6,1 miljard dollar per week. Dit bedrag is 6,2% hoger dan in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar. De auto mobielverkopen, die enige tijd stag neerden, beginnen weer toe te ne men. maar de gang van zaken is bij de verschillende maatschappijen ongelijk. American Motors kon voor juni een recordverkoop melden van 26.613 stuk», hetgeen 6.5% meer was dan het aantal van juni 1965- Ford daarentegen meldde dat de ver kopen 10% lager waren uitgeval len. General Motors ging bijna 9% achteruit, maar Chrysler wist de af zet op nagenoeg het gelijke peil als verleden jaar te houden. De grote behoefte aan staal in verband met de strijd in Vietnam maakt dat de staalindustrie op vol le toeren blijft werken. De kosten stijging speelt de bedrijfstak echter parten en daardoor is de belangstel ling in Wall Street voor de staal- waarden beperkt. Een industriële groep uit vijf Eu ropese landen, waaronder de Fokker fabrieken, heeft besloten in te schrij ven op een aanvrage van ESRO (European Space Research Organisa tion), waarvan de inschrijvingsdatum eindigt op 26 Juli as. Het betreft hier de ontwikkeling van een twee tal satellieten, waarvan de eerste, TD2, zal worden gelanceerd begin ok tober 1969 en de tweede, TD1, onge veer zes weken laiber. De satellieten zullen in de ruimte worden gebracht door de bestaande 3-traps Thor Del ta-raket. De plaats van lancering zal zijn Western Test Range in Califor- nië. De TD1 zal in een vrijwel cirkel vormige baan op 500 km hoogte om de aarde cirkelen en TD2 zal een elliotische baan beschrijven van 350- 1200 km. Het doel van de TD1 is het ver richten van astronomische waarne mingen en het bestuderen van kos mische stralen. Het doel van de TD2 is het bestuderen van de relatie zon-aarde gedurende een periode van maximale zonactiviteitenDe vereiste levensduur van beide satellieten is minimum 12 maanden. De groep bestaat uit: Elliott Auto mation Ltd in Engeland, de Franse fabriek Sociéte Francadse Thomson Houston, de Italiaanse fabriek van radio-apparatuur Fiar, de Zweedse firma Asea, en tenslotte Fokker, die tot taak heeft het ontwerpen eai ver vaardigen van de constructie van de satelliet en de verzorging van het thermische evenwicht. De verdeling der taken is zodanig gekozen, dat iedere deelnemer het terrein bestrijkt, waarop hij het meest gespecialiseerd is, terwijl het gehele ontwerp technisch zal worden ondersteund door het „technische ruimtevaart centrum" van General Electric. Mysterie in Arnhem KLEIN INCIDENT (IN Gewond meisje ligt op straat (Van onze Arnhemse correspondent) De Arnhemse recherche zit sinds gisternacht met een geheimzinnig drama opgescheept, waarmee men vooralsnog geen raad weet. Om tien minuten voor twee, gisternacht kreeg de wachtcommandant een melding van een Inwoonster van Zevenaar, dat op de Zevenaarse weg, even bui ten de bebouwde kom van Arnhem, een zwaargewonde vrouw lag. Na overbrenging van de zwaar ge wonde naar het gemeentelijk zieken huis, waar geconstateerd werd, dat zij naast een schedelbasisfractuur tevens zware verwondingen aan het gelaat had opgelopen, kon de recher che 's ochtends achter de Identiteit van de gewonde komen. Het bleek een 16-jarlg meisje uit Arnhem te zijn, die bij een getrouwde zuster in woont. Deze verklaarde dat haar zusje tegen twaalf uur nog even een frisse neus was gaan halen en dat men erwachtte dat het meisje snel teru ou zijn. Omtrent de oorzaak van de ver wondingen tast de politie in het duister. Evenmin weet zij hoelang het meisje op straat heeft gelegen. Wel vond de politie in de onmiddel lijke nabijheid van de plek waar het weesje lag, sporen die duidden op een flinke buiteling. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat zij door auto of vrachtwagen is aange reden. Wat het meisje evenwe lop de Ze- venaarseweg deed is vooralsnog een vraag. Op de plaats van het ongeval is geen vervoermiddel aangetroffen. Gisteravond was het slachtoffer er nog niet bij kennis, zodat zij niet kon worden gehoord. De artsen vrezen voor haar leven. Hittegolf eist 25 mensenlevens in Missouri Vijfentwintig personen zijn sinds zondag in de Amerikaanse staat Mis souri om het leven gekomen als ge volg van een hittegolf, waarbij de temperatuur soms boven de 40 gra den kwam. De meeste slachtoffers zijn bejaarden. In New York is gisteren de hoog ste temperatuur sinds 1908 gemeten 37.2 graden celsius. HITTE) DE AANLEIDING In een wijk van Chicago hebben oproerige negers gisteravond winkels vernield en geplunderd en Molotow- cocktalls naar de politie geworpen, nadat zfj een brandkraan had afge sloten waaruit negerkinderen water lieten spuiten om zich in de drukken de hitte wat verkoeling te bezorgen. Volgens de negers mochten in een nabijgelegen wijk, waar voornamelijk mensen van Italiaanse afkomst wo nen, de brandkranen wel open blij ven staan. De politie heeft een ge bied van ongeveer tweeëneenhalve vierkante kilometer na het uitbreken van de onlusten afgesloten voor het verkeer. Over een afstand van 200 meter aan weerszijden van de hoofd straat van de wijk bleef geen winkel- Familieberichten (overgenomen uit andere bladen). Geboren: Marijke, d. v. hr. en mevr. Schaap-Meyer, Zwitserland. Maaike Anne Petra en Gerben Jan, k. v. hr. en mevr. Groothoff-Krins, Emmeloord. Elodle Marise, d. v. hr. en mevr. Schuddeboom-Llem, Am sterdam. Danlëlle Gabriëlla Johanna, d. v. hr. en mevr. Bicker Caarten- Wiersum, Santpoort. Ramsay Derrick, z. v. hr. en mevr. Badawl-Herder- schée, England. Gerrit Jan Willem, z. v. hr. en mevr. Förch-Both, Leid- schendam. Clara, d. v. hr. en mevr. Vis-Israëls, Amsterdam. Cecile Clara Cornelia, d. v. hr. en mevr. Voüte- Ede, Lochem. Getrouwd: J. W. Baretta en F. W. van der Eist, Driebergen. Overleden: R. Raber-Gerstner, Amsterdam. Ch. le Cornu, 90 jr, Am sterdam. N. W. Pel, 59 Jr, Den Haag. E. W. Henssen, Aerdenhout. J. W. de Groot, 76 Jr, Amstelveen. W. A. Swart, 87 Jr, Zeist. R. S. E. C. van Gelder, 33 jr, Zwitserland. M. Zeper, 61 Jr, Amersfoort. J. Lensink, Hel mond. V ereldberaad over kerk en samenleving Het nieuwe gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genève, verleden jaar in gebruik genomen, zal op zijn topprestatie getest worden, nu daar de deuren zijn opengegaan voor de eerste wereld conferentie over kerk en samenleving, die van 12 tot 26 juli ge houden wordt, de grootste internationale ontmoeting, die de we reldraad sinds zijn bestaan ooit op eigen bodem gehuisvest heeft. Spectaculair Dat ziet er, zo aangekondigd, nogal spectaculair uit, maar in werkelijkheid zal er weinig van de oecumenische show te beleven zijn, die een mooi begeleidend verschijnsel vormt van bijv. de zesjaarlijkse algemene vergade ringen van de Wereldraad, des tijds in Amsterdam, Evanston en New Delhi, in 1968 in Upsala, Zweden. In Genève zal voorna melijk gewerkt worden, door 400 door de Wereldraad uitgekozen deskundigen, die voor tweederde uit niet-theologen bestaan, voor de helft uit Europa en Noord- Amerika komen en voor de an dere helft uit Azië, Afrika en La tijns-Amerika. Hun stof ziet er zeer technisch uit, maar raakt in feite de meest actuele vragen van onze tijd en van de hui dige wereld. Daar is men weliswaar ook op vroegere conferenties mee bezig geweest, al in 1925 in Stock holm, in 1937 in Oxford en verder op alle algemene vergaderingen, maar nooit zo opzettelijke en breeduit als nu in Genève zal gebeuren, waar de kennis en het inzicht van de ruim 200 ledenk erken van de Wereldraad wordt samengebracht om een bijdra ge te leveren in het geheel van de gistende, verwarrende en gecompli ceerde problematiek van de moderne samenleving. Een samenleving, die in een diepgaand proces van verande ring verwikkeld is, waaraan ook de kerken overal ter wereld deel hebben. Vandaar het hoofdthema van de conferentie: christenen in de tech nische en sociale revolutie van onze tijd. Kerk staat en leeft op aarde Dat thema maakt meteen duide lijk, dat de kerken niet meer kunnen noch willen volstaan met de haar vroeger toegedeelde taak de gelovi gen uit dit aardse tranendal naar de hemelse heerlijkheid te gidsen. De kerk staat en leeft op aarde en heeft met aardse situaties te maken. Hoe zal zü daarin de perspectieven van het rijk Gods openhouden, hoe zal zij dulden wat er gebeurt aan sociale, technische, economische en politieke veranderingen in het licht van het christelijk geloof? In welke opzichten moeten kerken en kerkmensen hun gangbare ideeën herzien en nieuwe mogelijkheden tot christelijke gehoorzaamheid schep pen? Vragen, waaraan niet alleen theologen maar vooral ook eco nomen, politici, sociale experts, on derwijs- en zakenmensen zullen til len. Niet onvoorbereid trouwens, want vier jaar lang is er aan de voorbereidingen gewerkt en vier stu dieboeken met ca 80 bijdragen van deskundigen uit de hele wereld zijn verschenen ter inleiding en tot steun bij de komende discussies. Daaraan hebben ook enkele Nederlanders meegewerkt, de professoren Kuin en Thysse, dr. A. Th. van Leeuwen, di recteur van Kerk en Wereld en prof. J. Tinbergen, die evenals dr. Max Kohnstamm bovendien tot de spre kers op de conferentie behoort. An dere interessante figuren, die hun bijdrage in referaat of discussie per soonlijk zullen afleveren: prof. Goll- witzer van Berlijn, minister voor In dustrie Kiano van Kenia, prof. Lochmann van Praag, dr. Margaret Mead, de wereldbekende Amerikaan se anthropologe, oud minister van Financiën Jean Rey van België, generaal Simatupang van Indonesië, om slechts enkele van de ruim 30 sprekers te noemen. Luther King spreekt Om de onafzienbare stof (de vra gen van kerk en maatschappy in alle werelddelen!) enigszins geordend te lijf te gaan, zijn vier secties in gesteld: de economische ontwikkeling in wereldperspectief onder leiding prof. Egbert de Vries, het wezen en de functie van de staat in een revolutionair tijdperk, voorgezeten door generaal Simatupang, Djakar ta, het zoeken naar nieuwe schema's voor internationale samenwerking in veelvormige wereld en mens en gemeenschap in een veranderende maatschappij o.l.v. Margaret Mead prof. Dumas, Parijs. De Wereld raad betreurt de afwezigheid van één van de acht vice-presidenten bisschop A. H. Zulu uit Transkei, aan wie de Zuid-Afrikaanse regering het visum ter biiwoning van de con ferentie weigerde. Het geheel staat onder leiding van de Indiër dr. M M. Thomas. De R.-K. Kerk zendt acht vooraanstaande experts als De dagen van geconcentreerde stu die zullen beginnen met een dagope ning en bijbelstudie en halverwege de conferentie op zondag 17 juli zal de negerleider en nobelprys- winnaar dr. Martin Luther King preken in een dienst in de St. Pierre- kathedraal van Genève, en ook des avonds in een openbare by eenkomst het woord voeren. Zal er iets uitkomen uit deze con centratie van kerkelijk en werelds denken, samengebracht in twee we ken overleg en gedachtenwisseling tussen vrijwel alle volken van de we reld? Aan rapporten en resoluties zal 't niet ontbreken. Daarin liggen soms krachten verborgen, die eerst na Ja ren hun uitwerking krijgen. Naar die mogelijkheid verwijst de titel van de rede, waarmee de scheidende secre taris-generaal van de Wereldraad dr. W. A. Visser 't Hooft de conferen tie opende: „De dynamiek van oecu menisch sociaal denken". Ds. G. P. KHjn. Vakantie auto's Vakantie prijzen 1961 FIAT 500D f1175,— 1961 FIAT 500D f1350,— 1962 FIAT 500D f1900,— 1963 FIAT 500D f1975,— 1957 FIAT 600 f 950,— 1960 FIAT 600D f1800,— 1957 FIAT 1100 f 400.— 1961 NECKAR 1100 f 1800,— 1959 FIAT 1200 f1950,— 1957 MORRIS 1000 f 300,— 1959 AUSTIN Cambridge f 400,— 1959 VOLKSWAGEN 1200 f 1475,— 1960 RENAULT Dauphine f 1250,— KOREVAARGARAGE Korevaarstraat 1943 - Tel. 23730 GESPREIDE BETALING MOGELIJK. Aantrekkelijk salaris. SALON HANS VAN BELLEN STATIONSWEG 38 TELEFOON 22706 Ter Gemeente-secretarie kan worden geplaatst Salaris nader overeen te komen. en Wethouders. spoedige indienst- OP ONS KANTOOR: Technisch-admin. medewerker (bekend met calculatie-werkzaamheden). Jong meisje (voor lichte werkzaamheden). IN ONZE FABRIEK: Plaatwerker-lassers Leidingmonteurs (voor de buitendienst) Leerling-metaalbewerkers Ongeschoolde krachten. N.V. Siersema en Zn. Roestvrij stalen leidingnetten apparatenbouw WASSENAAR ruit heel. Zo nu en dan vielen er schoten. Verscheidene personen raak ten gewond door rondvliegende ste nen. De schattingen van het aantal deelnemers aan het oproer lopen uit een van enkele honderden tot meer dan duizend. Er zijn zeker veertig arrestaties verricht. De negerleider ds. King, die sinds enkele dagen zijn campagne voor ge- dyke burgerrechten op Chicago con centreert, reed in gezelschap van de hoofdcommissaris van politie van Chicago door de wijk om de negers tot bedaren te brengen. Het belef echter nog lang onrustig. Politie auto's die 's nachts in de wyk pa trouilleerden werden af en toe uit bovenverdiepingen van huizen met stenen bekogeld. Een woordvoerder van de politie noemde de toestand ernstig, al was het „geen Watts", zo als hij eraan toevoegde. Watts is de negerwyk van Los Angeles waar vo rig jaar zomer hevige rassenonlusten voorkwamen, die tot de ernstigste in de geschiedenis van Amerika behoor den. (Van onze parlementaire redactie) Het verlies van de Nederlandsche Spoorwegen wordt voor dit Jaar op 75 miljoen gulden geschat. Staatse cretaris Posthumus (Verkeer en Wa terstaat) deelde dat gisteravond mee aan de Eerste Kamer. Het bedrag ligt 13 miljoen gulden hoger dan men aanvankelijk had be rekend, maar by het geschatte te kort van 62 miljoen had men nog geen rekening gehouden met de c.a.o. voor het spoorwegpersoneel. In het tekort van 75 miljoen ls het ef fect van de nieuwe spoorwegtarie ven verwerkt. De staatssecretaris zei, dat de re gering niet van plan ls de verlie zen van de N.S. Jaar op Jaar te gaan bijpassen. „Daardoor kan de Inspanning uit de leiding van het be drijf gaan", motiveerde hy. De bewindsman herhaalde de toe zegging van de regering dat er maat regelen op korte termijn zullen wor den genomen om het bedrijf te hel pen. Hy wilde daar niet dieper op Ingaan en verwees naar de begroting voor 1967, waarin de regering met voorstellen hoopt te komen. Suggesties van de antirevolutionair TJalma om de doelmatigheid in het bedrijf te vergroten legde ir. Post humus naast zich neer. Hy legde uit, dat de NB. ondanks de verliezen er wat outillage en werkmethoden be treft enorm op vooruit is gegaan. „Onze Taal:" geef autowegen namen Autowegen moeten namen hebben inplaats van nummers, aldus het maandblad van het genootschap „Onze Taal". Duizenden ryden iede re dag over de weg Breda-TUburg- Eindhoven zonder te weten dat het rijksweg 63 is, terwyi autowegen uit economisch oogpunt tenminste even belangrijk zyn als rivieren. Kinderen moeten vaak op school nog vragen beantwoorden als: langs welke waterwegen gaat een schipper van Groningen naar Nymegen, maar de schipper gaat laingzamerhand uit de toelattngs-examens weg. Een kind uit onze tyd, aldus „Onze taal" zou moeten weten hoe Je langs de beste weg van Zwolle naar Middelburg komt. ..Naamkundigen zullen zich met wat speelse durf op het vraag stuk moeten werpen. Kogelvrij-glas Boerenleenbank Als eerste in ons huid gaa/t het hoofdkantoor van de Boerenleenbank ln Roosendaal over tot de beveili ging van haar kantoren met kogel- vry glad. Tot deze maatregel is be sloten na de reeks van overvallen in de voorbye maanden en tegen de achtergrond van de Juist aan de gang zynde verbouwing. Tussen de receptiehal en de kan toren achter de loketten komt een glazen kogelvrije wand tot aan de zoldering. De wand is zelfs be stand tegen karabynschoten. Naast deze beveiligende maatregel wil men ook de Ingang beschermen De deu ren van de hal naar de kantoren zullen alleen nog van binnen uit ge opend kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13