LEIDSCH DAGBLAD Laos „belangrijke basis'' ioor luchtmacht van V.S. JAMIN Dagelijks 100 aanvallen tegen TSoordvietnamese infiltraties Vondeling komt met aanvullende nota Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 JULI 1966 No. 31918 yecteur E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, fJ,75 per maand, f0,88 per week, 0>U vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Dlrecue en Administratie: 25041; Redact!»: 2150T Witte 81ngel 1, Lelden - Giro no. 67056 „Minister Luns IC) ging te ver Laos is een belangrijke basis voor Amerikaanse luchtaanvallen: [e klandestiene luchtoorlog in dat land is thans zodanig opge- Rerd, dat ongeveer honderd aanvallen per dag worden uitgevoerd een poging de infiltraties van Noordvietnamese manschappen en Mterieel te vertragen", aldus meldt de New York Times in een jegram ujt je Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Prins Soevanna -ïoema, het neutrale staatshoofd van Laos, heeft toestemming voor 'aanvallen gegeven, aldus dit bericht, maar hij wenst niettemin et als anti-communist gdoodverfd te worden. Ameri- :Bnse oorlogsvliegtuigen voeren per dag 800 aanvallen uit. waar der driehonderd in Noord-Vietnam en honderd in Laos. In het bericht van de New York Times wordt nog gezegd, dat nacht- aanvallen op Laos met langzaam vliegende tweemorige C47's, die uitge rust zijn met snel vurende machi negeweren, groot succes hebben. An dere vliegtuigen hebben optische in stallaties aan boord, die 't licht van de sterren zodanig versterken, dat de grond verlicht wordt. Volgens een bericht van het Amerikaanse pers bureau Associated Press beweert de communistische beweging in Laos, de Pathet Lao, in de eerste helft van dit jaar 158 Amerikaanse vliegtuigen te hebben neergeschoten en zestien andere te hebben beschadigd. Sowjetrusische rege ring heeft gisteren in een brief aan de Veiligheidsraad van de Ver. Naties geprotesteerd tegen de Amerikaanse bombardemenen op doelen bij Ha noi en Haiphong. In de brief wordt niet om een bijeenkomst van de raad d. In de Sowjet-Unie zelf hebben regeringsinstanties de in structie gekregen „alle noodzakelij ke maatregelen te nemen om meer hulp aan de communisten in Viet nam te geven". „De Geneefse overeenkomsten zijn reeds lang geleden aan stukken ge scheurd door de oorlogsdaden van de regering Johnson. Zij bestaan niet langer", aldus een correspondent van het Chinese persbureau Hsinhoea. „Washlnton zal er nooit in slagen Minister Luns heeft gisteren Essen voor een gehoor van vooraanstaande figuren uit economische wereld van het •gebied gezegd, dat het mar van vorderingen in de nedy-ronde tot de belang- fkste taken van de E.E.G.- iden dient te behoren. Hij beurde, dat deze onderhan- •lingen tot afbraak der ham- Isbetrekkingen op wereld- 'haal in enige Europese Utu rn niet de belangstelling krij- die zij verdienen. De minister was met twintig jhuten vertraging in Essen ingekomen. De'president, van industrie- en handelskamer j-fóan Essen had hem veront- ijjmchuldigd met de mededeling, Bat de trein te laat was aange- Mfcmie». De Nederlandse minis- meende echter met dit hof- Blijk excuus geen genoegen te Kunnen nemen. Hij bekende, dat hij in de trein was ingedom meld en pas in Düsseldorf wak- IY/efrer was geworden. Hij moest )rein Oberhausen uitstappen en daar worden opgehaald. Onder luid gelach van zijn toehoorders jpegde hij hieraan toe: ,,Zegt dit alstublieft niet in Neder land. Wij hebben het volgend tornaar verkiezingen en dit zou in- ]SWpoed op mijn carrière kunnen hebben" dit in diskrediet gebrachte uithang bord om zijn agressieplan tegen Viet nam te verwezenlijken". Volgens de correspondent is een „nieuw Miln- chen" in de maak met medewerking van de Russen, „die het Vietnamese volk verraden". De imperialisten, de Russische revisionisten en de Indiase reactionairen werken hand in hand aan de uitvoering van de Ameri kaanse samenzwering". «Zoals be kend heeft de premier van India, mevr. Gaudhi. vorige week een plan j ontvouwd om tot vrede in Vietnam te komen. Een van de belangrijkste punten hieruit was de bijeenroeping van de Geneefse conferentie). De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, verwacht dat het nodig zal zijn de omvang van de Amerikaanse lucht- en landstrijd krachten in Zuid-Vietnam voor het einde van het jaar te vergroten, al dus verklaarde hij in een persconfe rentie in Washington. Mochten de in filtraties uit Noord-Vietnam in het zuiden toenemen, dan zullen de lucht aanvallen op het noorden toenemen. McNamara gelooft niet, dat er spoe dig een einde aan de oorlog zal ko men, maar hij was „voorzichtig op timistisch". In Honoloeloe heeft Mc Namara in de afglopen dagen over- Dit is geen internationale ra ket, maar een deel van een nieuw booreiland, dat op een werf in de Deense hoofdstad Kopenhagen is vervaardigd. De andere helft komt uit Noorwegen en het geheel wordt voorzien van Zweedse ma chines. Dit Scandinavische pro- dukt zal bij de zuidkust van Noor wegen naar olie gaan boren. gebied van de Stille Oceaan. Sharp, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebed van de Stille Oceaan. Geringe activiteit Op de grond is weinig activiteit. Zowel de Amerikanen als de Zuld- vietnamezen melden slechts licht pa trouille-activiteit. Een grote Ameri kaanse actie bij de Combodjaanse grens op 70 km ten noordwesten van Saigon is afgesloten toen de Vietcong ter sterkte van naar schatting een regiment zich in de richting van de grens terugtrok. De Amerikaanse actie begon zaterdag. Er zijn 238 man van de Vietcong gesneuveld. De helft van de bevolking: van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi is al geëvacueerd, aldus deelt het Tsjechoslowaakse persagentschap CTK mee. Het meest opvallende is dat er zich geen kinderen in de stra ten van de hoofdstad bevinden. Op de trottoirs worden nieuwe schuilkel ders gebouwd. Op de waterwegen van Hanoi wordt gepatrouilleerd in geval van „bombardementen van dammen die stroomopwaarts van Hanoi liggen", aldus 't Tsjechische persagentschap. Chauffeur i verdronken? Vrachtauto stort tivintig meter omlaag (Van onze Roermondse correspondent) Niemand heeft gistermiddag gezien hoe op de nieuwe Maasbrug tussen Wessem en Maasbracht een zware vrachtwagen van het expeditiebedrijf W. Kirkels in Weert, uit de koers raakte en door de brugleuning, 20 meter naar beneden in de vaargeul van de Maas stortte. De politie van Maasbracht kreeg later van voorbijgangers een tip, dat er een stuk van ongeveer 10 meter uit de brugleuning was verdwenen. Uit bandensporen kon de politie op maken, dat een wagen ongeveer 60 meter daarvoor aan het slingeren was geraakt en een aantal meters over de verhoogde betonnen midden berm moet zijn geschoten voor d® auto naar rechts zwenkte en de Maas in dook. Duikers uit Maasbracht hebben de wagen snel kunnen opsporen in de zeven meter diepe vaargeul van de Maas. Van de chauffeur. Gerrit de Wit (26) uit Ospel. vonden ze even wel geen spoor. De rijkspolitie te water uit Maasbracht neemt aan dat de man bij het ongeluk is ver dronken. De politie heeft tevergeefs naar de man gedregd. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het kokosgebied Co- ronie in Suriname bezocht. Een van de kinderen wordt door Prins Claus op zijn gemak gesteld. Met dank voor „voortdurende hulpvaardigheid" aan Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie 99 Die Waffen-S.S..." Fatsoenlijke en dappere soldaten /EERBERICHT ?RIJ VEEL WIND I ijHet KNMI in De Bilt verwacht van "den tot morgenavond: Over het al- ineen veel bewolking en overwe- ,nd droog weer, maar morgen later de dag kans op enkele regenbuien. einig verandering in temperatuur, ^atige tot krachtige, aan de kust "Ter mogelijk harde wind tussen Ipttd-west en west. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Cf Achter het regenfront dat in de z£itond en nacht ons land passeert, orgen vry veel bewolking. Een te ^^■'achtige westen wind en koele lucht, t de middag 16 17 graden, zee kter 16 graden. Vooruitzichten: een hardnekkige Ceaanstroming blijft voorlopig koel lUlïï wisselvallig weer brengen. 13 JULI on op: 0.4.35 uur; onder: 20.56 uur. 'aan op; 00.45 urn; onder: 16.14 uur Hoogwater in Katwijk te 10.53 uur i 23.25 uur. Laagwater te 06.19 u. en 1.59 uur. part- A!Dlt nummer bestaat uit 14 pagina's i (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie is op een bijzonder pijnlijke wijze het slachtoffer geworden van een Berlijnse schrijver, dr. K. G. Klietmann, van wiens hand bij de uitgeverij „Der Fref- willige" in West-Duitsland, die het beruchte eveneens „Der Fref- willige" geheten blad voor oud-SS'ers uitgeeft, onlangs het boek ,.Die Waffen SS. eine dokumentation" verschenen is. In dit boek wordt de indruk ge wekt, dat de Waffen SS'ers fatsoen lijke, bekwame en dappere soldaten waren. Misdrijven begaan door een heden ervan blyven ongenoemd. In het voorwoord brengt dr. Klietmann, die een „eminent krijgskundige en historicus bfj het voormalige opper bevel van het leger" genoemd wordt, verschillende instellingen, die hem bij de voorbereiding van het boek behulpzaam waren, dank. Hieronder bevindt zich het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dit heeft, al dus dr. Klietmann „voortdurende hulpvaardigheid" ten toon gespreid. De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong, is niet bereikbaar voor commen taar. Hij is met vakantie. Ook zijn rechterhand, de heer B. A. Syes, kon vanochtend geen nadere inlichtingen verstrekken. Hij is thuis herstellend van een langdurige ziekte. Verrassing Op het instituut deelde men echter mee. dat de dankbetuiging van dr. Klietmann een volledige verrassing is. Men heeft hem op het instituut ontvangen en hem inlichtingen ver schaft zonder precies te weten wie men voor zich had. Dr. Klietmann had contact met het instituut opge nomen als directeur van de „Inter- 1 nationale Gesellschaft für wissen- I schafMiche Ordenskunde" in Berlijn. I Deze organisatie houdt zich bezig met decoraties, distinctieven en der- gelijke. Op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie kende men dr. Klietmann alleen in deze kwaliteit. „Wy wisten niet dat dit boek in voor bereiding was. Wat dat betreft heeft dr. Klietmann ons misleid. Ook bij het contact dat wij met hem hebben gehad, is niet gebleken dat hij dit boek voorbereidde", aldus de biblio- i thecaris van het instituut, de heer E. G. Groeneveld. Klietmann heeft het boek „Die Waffen-SS, eine Dokumentation" ge schreven onder auspiciën van de HIAG, de organisatie van ex-SS'ers. De verschijning van het boek werd op het laatste congres van de van neo nazistische tendenzen doortrok ken Nationaaldemokratische partei Deutschland (NP.D) van Adolf von Thadden gesignaleerd. Volgens de flaptekst staat de Waffen-SS „tot op de huidige dag nog in het duister van de geschiedenis". Zij wordt vooral ln buitenlandse publikaties vaak .mis verstaan en miskend". Geen woord Het doel van het boek van dr. Kliet mann is het leveren van een „voor de opheldering van de jongste ge schiedenis noodzakelijke bijdrage". De „eminente krijgskunde en his toricus by het voormalige opperbevel van het leger", doet dit in onder meer 38 hoofdstukken, die elk gaan over een SS-divlsie. Hij geeft telkens een droge opsomming van de geschiede nis en de gevechtshandelingen. Aan misdryven begaan door SS'ers gaat hy echter voorbij. De gruwelijke uit moording van de bevolking van het Franse plaatsje Ouradour, waar de SS-divisie „Das Reich" in juni 1944 honderden vrouwen en kinderen in de kerk door rookverstikking om het leven bracht en degene die probeer de te ontsnappen meedogenloos neer schoot, wordt met geen woord ver meld. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie zal geen stappen onder nemen naar aanleiding van de loven de vermelding in het voorwoord van het boek. „Wij hebben dit wel over wogen, maar wij hebben er vanaf ge zien. omdat de oplage van zo'n boek groter wordt naarmate je er meer aandacht aan besteedt", aldus biblio thecaris Groeneveld. BEZUINIGINGSPLAN (Van onze parlementaire redactie) Minister Vondeling (Financiën), heeft gisteravond een nadere nota over zijn bezuinigingsplan aan Kamer gezonden. Deze nota wordt deze week in de Kamer behandeld. Het totale bezuinigingsplan omvat een bedrag van 650 miljoen gulden, waarvan 160 miljoen met een onmid dellijk effect. Bijna de helft komt voor rekening van het departement van Defensie. Minister De Jong zou volgens de plannen van minister Vondeling 307 miljoen gulden moeten laten vallen, waarvan de Landmacht dan de groot ste veer laat: er zal voor 107.7 mil joen minder voertuigen worden aan geschaft en voor 67.2 miljoen minder aan springstoffen en munitie. Ook nieuwbouwplannen ter waarde van 20 miljoen zullen niet kunnen door- Verstikkende hitte in Amerika Een verstikkende hitte verzengt het oostelijke deel van Amerika. In Huron. Zuid-Dokato, steeg het kwik gisteren m het begin van de middag tot 41.6 celsius en in Springfield, Il linois, werd een temperatuur van 40 graden gemeten. Zondag wees de thermometer in Huron 44.4 graden aan. In Pierre, Zuid-Carolina werd een temperatuur gemeten van 45 graden. Gisteren steeg het kwik in een groot deel van het land op de derde achtereenvolgendede dag tot 37.7 graden. Het was de elfde dag dat het kwik in delen van Oklahoma boven 40 graden kwam. MÉÉR RENTE voor UW SPAARGELD Bij ALG Ned: SPAAR- EN BELEGGINGSUNIE ..NEBERU" .5*', ftr.l» bij spjartegoed' van ƒ10,-. (tegoed ƒ100,-;, 7*/» (tegoed ƒ1.000,-). 8*/, (tegoed f 5.000,-), 9«/f (tegoed 15.000, )-;GFLD OPNEMEN? ƒ5 000. n d UlREC Vraag folder met gegevens ..NEBERU" Markt 29 Hocnsbroelc (L) Tel. 04448-3683 (Advertentie) Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge spercieboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham Marine: 75 miljoen (die zouden wor den gebruikt voor de bewapening van 2 fregatten). Onderwijs: 25 miljoen (temporisering van scholenbouw). Verkeer: 15.2 miljoen (Rykswater- staatwerken)terwijl de Zuiderzee- werken met 33.8 miljoen gulden worden beknot. Economische Zaken: 6 miljoen voor regionale industrialisatie en 26 mil joen op de post bevordering In dustriële stimuleringsgebieden. Bij Landbouw en Visserij zal onder meer worden bezuinigd op cultuur technische werken (voor 2.1 miljoen) en stichting beheer landbouwgronden (4.1 miljoen). Het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk laat een veer tot een totaal van 125 mil joen, waarvan onder meer 5.8 mil joen voor openluchtrecreatie en 3 miljoen voor sociale planning in de stimuleringsgebieden. Ook de post aankoop natuurreservaten zal het met ruim 2 miljoen minder moeten doen. Minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken), tenslotte zou volgens de plannen van minister Vondeling bijna 10 miljoen moeten laten vallen op d® post civiele verdediging. Advertentie caramels niet duur we! heerlijk (§ucl (Sïteuwo Uit het Leidsch Dagblad van 11 Juli 1866: Van de beide antwoorden op de juridische prijsvraag betrekkelijk „de telegrafie", gelijkelijk de bekroning te Groningen waardig gekeurd, zijn gebleken de schrijvers te zijn C. Asser, juris candidaat aan de Hoogeschool te Lei den, en C. AI. J. Willeumier, juris candidaat aan het Athenaeum te Amsterdam. (Advertentie) Diakenen der Nederlandsch Hem. Ge meente te Leiden hebben wegens het voortduren der cholera, besloten om met het uitdeelen van krachtige soep aan hunne armen voorloo- pig voort te gaan. Zij hebben tevens koopkaarten voor 3 weken (zes portiën verkrijg baar gesteld a 45 cents van 12 tot 20 Juli op het Huiszit- i tenhuis. A. K. W. E. C. Fischer, Voorz. S. C. van Doesburgh, Secr,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1