LEIDSCH DAGBLAD f ouwtrekken in Den Haag Mevr. Gandhi wenst vredesconferentie Kamer verwerpt studentenstop JAMIN ZWARE BESLISSINGEN KABINET f eftig wrzet defensie ND ES met vakantie! Identiteit van twee daders bankroof Amersfoort bekend kantie- aanbieding S alles Vlieland Fabiola verwacht baby „VERRE OOSTEN' ■gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 JULI 1966 No. 31913 cteur: E. A. E. van Dlshoeck tdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f8,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse num «ners f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze parlementaire redactie) ilet kabinet wenst het beraad over de begroting voor 1967 het eind van de volgende week af te sluiten. Nog meer dan jidere jaren moet er ditmaal worden touwgetrokken over be rgingen. ,i verwacht in Den Haag nog enkele marathonzittingen van de vol- :;$Ze regering. Zo is bijvoorbeeld de dag van morgen al gereserveerd Aeen extra kabinetsberaad over de begroting. schijnt vooral de departementen treffen, die door K-VP.-ministers worden beheerd, zoals Defensie, So ciale Zaken en Volkshuisvesting. Het grote probleem waarmee het ka binet zit betreft de vraag of de belastingverlaging-Witteveen kan doorgaan of niet. Voor de fractie van de K-V.P., die zich sinds eni ge weken nogal roerig gedraagt, is dat geen vraag, maar het schijnen vooral de ministers uit deze partij te zijn, die daarvoor een veer moe ten laten. Van minister Bogaers (Volkshuisves ting) is echter bekend, dat hij geen aalitie is enigszins onder druk ..Jomen door pogingen van de mi- ser van Financien, dr. Vonde ls, om de uitgaven voor 1967 be- kt te houden. Zijn snoeimes lavo-vliegtuigen toch boven Frankrijk I wordt mogelijk geacht dat krijk het gebruik van het Fran- Bhtruim door vliegtuigen van de leerde luchtmachten niet za1 ver- p, hoewel het land uit de lire structuur van het Atlan- 9 bondgenootschap is getreden. Iljgens diplomatieke zegslieden A dat de prijs zijn, die krijk wil betalen voor een Wij ngebruik van het radarnet der lag hoe en onder welke om deden geallieerde militaire .gen boven Frans grondgebied blijven vliegen, wordt be- iwd als een van de belangrijk- •.jpresties, die bij onderhandelin- ln Parijs ter tafel kan komen, sj nadat alle NAVO-bases uit trijk zijn teruggetrokken zullen s'lkaanse en andere geallieerde ..uigen boven Frankrijk moeten n vliegen of grote omwegen n. Franse verlangen om de voor- i te blijven plukken van het jeerde radaniet is even groot ||et geallieerde verlangen om de toekomst boven Frank je mogen blijven vliegen. In- klit zo is, zal een desbetreffend i zonder veel moeilijkhe- t stand kunnen komen. beperking van het bouwprogram ma accepteert, terwijl minister Veldkamp (Sociale Zaken) staat op de invoering van enige sociale verzekeringen per 1 januari. Aftreden In politieke kringen verluidt, dat het vooral minister P. S. de Jong van Defensie is, die een forse bijdrage tot de verlaging van de uitgaven moet leveren, maar dat deze zich daar sterk tegen verzet. Hier en daar wordt zelfs al met zijn aftre den rekening gehouden. De be windsman wil niet, dat er getornd wordt aan het defensieplafond, dat indertijd voor meer jaren is vast gesteld en waarop het uitgavenbe leid is afgestemd. Dat plafond is indertijd juist ingesteld om te ont komen aan de jaarlijkse strijd om de hoogte van de defensie-uit gaven. Advertentie Koekoek verliest kort geding Het boekje „Boer Koekoek" zal niet uit de handel worden geno men. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Sthee- man, heeft vanochtend in kort ge ding afwijzend beschikt op het ver zoek van de leider van de Boeren partij, de heer Koekoek, om de ver koop en/of verspreiding van de uit gave te verbieden en de uitgevers te gelasten alle exemplaren onmiddel lijk terug te nemen van de boekhan delaar of andere detailverkopers. De heer Koekoek was vanochtend naar het paleis van justitie in de hoofd stad gekomen om de uitspraak aan te horen. Mr. Sbheeman overwoog in zijn vonnis, dat de heer Koekoek vol doende tijd heeft gehad om aan de uitgevers, de N.V. drukkerij en uit geversbedrijf De Standaard in Am sterdam en de heer P. R. van Amel- rooy, mede te delen welke passages volgens hem als onjuist geschrapt hadden moeten worden. In dat ver band overwoog de president ook dat de tekst in een paar uur kon worden gelezen. De heer Van Amelrooy had de tekst op 20 mei aan de heer Koekoek gezonden met het verzoek eventuele correcties voor de 24ste med te retou- neren. Uit het uitblijven van ant woord mochten gedaagden afleiden dat de heer Koekoek geen reden had iets uit de ontwerptekst te schrap pen, aldus het oordeel van de presi dent, die bovendien nog overwoog dat het boekje pas een week na de 24ste ml. op 31 mei, is verschenen. Gevaarlijke misdadigers nog onvindbaar Jp en fietsmanden, inklapbare $||edivans voor auto of camping, e sortering honde- en poeze- manden, vanaf 5,95 BLIKVLEES kjes voor 1, :tra grote blikken 1,69 Jfabletten tegen wagenziekte. LIELAND'S hondesalon is heropend. (vakwerk door vakmensen). uwe R|Jn 50 Tfn 20824 (01710) EERBERICHT ;ts minder koud it KNMI verwacht van heden- ïiorgenavond: over het algemeen bewolking, maar weinig of geen n. Iets minder koud. Zwakke tot Ige wind in hoofdzaak tussen en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING minder guur doordat de wind noordelijke naar westelijke rich- draait. Morgen tijdelijk veel be- pjüng wanneer er een frontje pas- Overdag 17 18 graden; zee- er 17 gr. Vooruitzichten: zon- opnieuw opklaringen, maar in geheel wisselvallig en iets te 9 JULI on op: 04.31 uur; onder: 20.59 uur. an op: uur; onder: 11.23 uur. Jgwater in Katwijk te 07.17 en uur. Laagwater te 03.08 en 15.22 De identiteit van twee van de overvallers op het bijkantoor van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort is thans bekend. Het zijn de 33-jarige Italiaan Paolo Mas- cato en de 57-jarige Oostenrijker Ludwlg Weinber uit Brussel. Aan de hand van een groot aan tal tips en de serie pasfoto's die is gevonden, heeft de politie de iden titeit van Moscato kunnen ach terhalen. Van hem zijn in het in De venter achtergelaten valies namelijk drie pasfoto's gevonden. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de man op de foto's een pruik en een valse bril droeg, doch dit is niet juist ge bleken. Moscato heeft op verschil lende plaatsen in ons land ge werkt en wordt door de politie als zeer gevaarlijk beschouwd. Zijn aandeel in de overval bestond in het wachten in de witte Simca in Hamersveld, even buiten Amers foort. De 1.65 meter lange Italiaan is geboren op Sicilië. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat hij deel uit maakt van de Mafia, Moscato is in Italië onder meer veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging. Grote organisatie? Het onderzoek in Brussel lever de de naam van Ludwig Weinber op. Hij heeft, gewapend met een pistool, de klanten in de bank onder be dwang gehouden. Hij heeft veroorde len wegens vermogensdelicten achter de rug. Volgens de Amersfoort- se commissaris J. Dill wijst de hele entourage van de overval er op, dat beide misdadigers deel uitmaken van een wijdvertakte organisatie. Waar beide mannen zich op het ogenblik bevinden, is niet bekend. President Bourguiba van Tu nesië bracht vandaag in gezel schap van Prinses Margriet een bezoek aan de Leidse Universi teit. Grote belangstelling legde de president (foto midden) aan de dag voor een expositie van Oosterse handschriften. Rechts Prinses Margriet, links prof. dr. G. W. f. Drewes, Leids hoog leraar in de Arabisch taal- en letterkunde. Over dit bezoek zie ook elders in dit blad (Foto LD/Holvast) Officieel is in Brussel bekend gemaakt, dat Koningin Fabiola in blijde verwachting is. De art sen hebben haar aangeraden, zich zoveel mogelijk te ontzien. In de bekendmaking staat voorts: „Ofschoon, gezien de precedenten, een strikt voorbe houd dient te worden gemaakt wat betreft de gewenste afloop, hebben de koning en de koningin niettemin hun hoop met de ge hele natie willen delen. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's. De eerste minister van India, mevr. Indira Gandhi, heeft gis teren een beroep op de Ver. Sta ten gedaan om de bombarde menten op Noord-Vietnam te beëindigen. Zij stelde de Sowjet- Unie en Engeland (als voorzit ters) voor onverwijld een vre desconferentie in Genève te be leggen. Het openen van bespre kingen moet onmiddellijk ge volgd worden door het beëindi gen van de vijandelijkheden en troepenbewegingen en acties van alle strijdende partijen in geheel Vietnam, aldus mevr. Gandhi. De regeling van de wapenstil stand zou gewaarborgd moeten worden door de Internationale commissie van toezicht, waarvan India voorzitter is. Mevr. Gan dhi zei dit in een radiorede kort voor haar vertrek naar Cairo, waar ze een onderhoud zal heb ben met president Nasser, voor dat ze doorreist naar Joego-Sla- vië en Sowjet-Rusland. Australië geheel achter Amerika Tegelijkertijd kwam uit de Roe meense hoofdstad Boekarest het be richt, dat de conferentie van het Warschau-pact (de tegenhanger van de Westelijke NAVO) ermee heeft ingestemd vrijwilligers naar Viet nam te sturen als de regering van Ho Tsji-minh hierom vraagt. Bulga rije, Hongarije, Oost-Duitsland, Po len, Roemenië, de SOwjet-Unie en Tsjecho- Slowakije zullen Noord- Vietnam „in toenemende mate mo rele, politieke en materiële hulp ver lenen, waaronder ook economische bijstand". Amerika heeft bekendgemaakt, dat het aanbod van de landen van het Warschau-pact in wezen niet nieuw is. Verscheidene landen hebben dat individueel al eerder aangeboden. Het Britse Lagerhuis heeft gister avond het besluit van de regering zich te distantiëren van de Ameri kaanse bombardementen op de op slagplaatsen van olie bij Hanoi en Haiphong goedgekeurd. Een motie van de conservatieve oppositie, waarin kritiek werd geoefend op de regeringspolitiek, werd met 331 tegen 230 stemmen verworpen. De minister van Buitenlandse Za ken, Stewart, onderstreepte, dat lan den als India, Thailand, Indonesië, de Philippijnen, Australië en Nieuw- Zeeland in vrees leven, maar niet voor de Amerikanen. Het in de steek laten van Vietnam, zei hij, zou suc ces betekenen voor de communisti sche agressie en gevaar voor het ge hele mensdom. De opzettelijke wreedheid van de Vietcong en spe ciaal het steeds toenemende aantal moorden op vertegenwoordigers van het centrale gezag, mogen niet ver geten worden. Ondanks alle kritiek op het Zuidvietnamese regime krijgt de democratie daar ontegenzeggelijk een kans. Stewart sprak ook nog over de les van het Britse verzet tegen Indonesië. Oppositieleider Heath merkte hierover op, dat In donesië waarschijnlijk een andere weg zou hebben gevolgd wanneer Zuid-Vietnam verslagen was. Indo nesië zou dan geen vrede hebben gesloten. Premier Holt van Australië heeft gisteren op een persconferen tie in Londen gezegd, dat Frankrijk en andere Westeuropese landen een positievere rol in het Verre Oosten en Zuidoost-Azië dienen te vervul len. Hij drong aan op hun bijstand, als tegenprestatie voor de Ameri kaanse en Australische hulp in twee wereldoorlogen, die in Europa waren begonnen. Holt veroordeelde de Franse vijandigheid ten opzichte van de Amerikaanse inspanning tot behoud van de vrede in Azië. De Australische eerste-minister, die woensdag in Londen arriveerde na in Washington met president Johnson te hebben gesproken, deelde voorts mee, dat zowel de Verenigde Staten als Australië de voor Zuid Vietnam geldende principes gelijk achten aan die in West-Berljjn. Hij betrok Groot-Brittannië niet in zijn kritiek, al gaf hij wel uiting aan zijn bezorgdheid over het feit dat in Zuid-Vietnam geen Engelse troepen vechten. De bewindsman (Australië beeft 8000 man in Zuid-Vietnam) ton het niet goedkeuren dat premier Wilson zich van de Amerikaanse aanvallen op olie-installaties bij Hanoi en Haiphong heeft gedistantieerd. Hij verdedigde deze actie als een optre den tegen militaire doelen. De Brit se kritiek was naar zijn mening ge komen op een ogenblik, dat de Ver enigde Staten internationale steun voor hun zaak dringend nodig hebben. Premier Sato ran Japan heeft gisteravond tegenover de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, de hoop uitgesproken, dat Amerika zijn streven naar stabiliteit en vrede in Vietnam zal voortzetten. In het licht van de houding van Noord-Vietnam behoeft op het ogen blik niet gerekend te worden op enig teken van naderende vredesonder handelingen, aldus de Japanse pre mier, die verder vond dat Amerika „een belangrijke bijdrage levert tot de veiligheid in het Verre Oosten, waaronder ook die van mijn eigen land". De premier sprak tijdens een diner dat hy minister Rusk aan bood. Vervolg op pag. 2 Advertentie vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, rund vlees, varkensvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en... fijne soepballetjes (Van onze parlementaire redactie) Er komt geen beperking voor de toelating van medische eerstejaars studenten. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 80 tegen 49 stem men geweigerd minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) de nodige bevoegdheden te verlenen. De verwerping heeft geen politieke ge volgen. Minister Diepenhorst blijft. HU ziet de verwerping niet als een aanval op zUn algemene beleid. Na zijn langdurig, maar vergeefs gevecht kreeg minister Diepenhorst van de hele Kamer als een soort troostprijs de bevoegdheid om voor de splinternieuwe Rotterdamse me dische faculteit wèl een studenten stop in te stellen. Met deze bevoegd heid in de hand kan de minister voorkomen, dat de nieuwe opleiding, die in september zijn poorten opent door een te grote toeloop van eerste jaars ln het honderd loopt. Op voor stel van de katholieke afgevaardigde mej. dr. Klompé nam de Kamer met algemene stemmen een motie aan, die het de minister mogelijk maakt om het maximale aantal eerstejaars op 160 te stellen. Volgens verwachting Minister Diepenhorst is er gister middag met zijn even langdurige als emotionele verdediging niet ln ge slaagd de tegenstand tegen de stu dentenstop aan te tasten. De stem ming leverde een resultaat op, dat precies aan de al dagenlang bestaan de verwachtingen beantwoordde. De bewindsman kreeg alleen de steun van zijn geestverwanten (de anti revolutionairen) en van de grote meerderheid van de KVP. De KVP- ers Horsman, Westerterp, Schuyt, Lardinois en Assmann stemden samen met de PvdA. de VVD, de CHU. de PSP. de CPN. de SGP en de Boeren tegen de studentenstop. Tevoren had de Kamer het amende ment-Schuring, waarin de werkings duur van de stop van twee op vijf jaar werd teruggebracht en de ingangsdatum naar volgend jaar september werd verschoven, met een flinke meerderheid verworpen. Alleen de CHU, de SGP en de Boeren stem den er voor. Het amendement Klompé dat niets aan de ingangsdatum ver- j anderde maar wel de werking van vijf tot twee jaar beperkte, behaalde een meerderheid. Veel tegenstanders van de stop stemde er voor om het bezwaar tenminste zo klein mogelijk te maken. Consequenties De vraag of eventuele verwerping tot het aftreden van minister Die penhorst zou leiden bleef tot vlak voor het einde van de discussies onbeantwoord. Bjj de replieken stelde de liberale woordvoerder prof. Witte- veen daarover een duidelyke vraag. Aanvankelijk ging de minister er I niet op in. Toen prof. Witteveen bij 1 interruptie zijn vraag nog eens stelde antwoordde de bewindsman: „Ik heb er kennis van genomen, dat de liberale en 3e communistische fractie zich in een werkelijk fraaie harmonie verenigd hebben tegen mijn beleid". Het was geen duidelijk antwoord en de liberale fractieleider, mr. Toxopeus kreeg dan ook verlof om in derde termijn dezelfde vraag nog eens te stellen. Ditmaal herinnerde de mi nister aan het standpunt dat hU reeds in de schriftelijke voorbehan deling had ingenomen: dat hU zou heengaan als de Kamermeerderheid de bezwaren tegen de numerus clau- sus zou presenteren als bezwaren tegen zijn algemene beleid. Uit de discussies was volgens de minister echter duidelijk gebleken, dat alleen de liberalen en de communisten de numerus clausus en het algemene beleid met elkaar in verband brach ten. „Onder die omstandigheden heb ik geen reden om op dit ogenblik de portefeuille-kwestie te stellen", aldua de bewindsman. HU voegde aan deze verklaring no# een zin toe, waaruit bleek, dat hU de verwerping van de numerus clausus in de toekomst nog wel eens zwaar zal laten wegen. Misschien is dat een aankondiging van nieuwe moel- lUkheden, die zouden kunnen ont staan als de minister in zUn finan ciële verlangens voor de universitei ten zUn zin niet krUgt. Advertentie Komt U lekker chinezen? zuurtjes niet duur wal heerlijk (ÏDuc/ Qcü eumo CJit het Leidsch Dagblad van 7 juli 1865: De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat wegens het veelvuldig voor komen van choleragevallen te Leiden, de natuurkundige en hulp-apothekers-examens worden ingesteld tot 27 Au gustus en volgende dagen. De cholera eischt te Amiens vele offers. De keizerin is vertrokken om de zieken te bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1