2 Het land achter de bergen na hst zonnebad Vrijdag 8 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD oageujks vervolgverhaal Oorspronkelijk verhaal door JOHN BOLAND 1 ®Vilt u soms een grotere kaart zien Beg Ilred. „Ik zal u de grootste la- ijzien, die we bezitten". Zy wenkte met zich mee. „Volgt u me Voor hen uit liep zy naar Hl grote katheder. Bteary greep Claymore bij de arm. geloof dat we heel hard boffen, i%ap," fluisterde hij. |j)ok Claymore was van vurige ap vervuld, terwijl hy zich by II- jfll naast de katheder voegde. Er gnd op de katheder een grote pro- >r en Ilred schakelde het instru- in. Een geweldig grote kaart, kaart van het hele land, ver- vaag op de wand voor de j en werd duideiyker, terwyi het Jit in de bibliotheek geleideiyk ïjrfde. De twee vliegers hadden een gr gedetailleerde kaart voor ogen. jpretlg bestuurde Leary alle by- Hderheden. Hy wees naar de Kalverdeling in de hoek van het gild. Hoe verhoudt die schaal zich ten opzichte van kilometers?" Ured was niet tevreden, eer zy een nauwkeurige kaart in kilo- >rs had voorgelegd. „Onze vori- jasten hebben ons deze gegevens zei zy. Leary verklaarde voldaan en zy schakelde de pro- >r uit. De verlichting in de bi theek werd geleideiyk weer fel- lerna nam Ilred uit een lade in itheder een dun boek. „Dit is verslag over onze voorlaatste be ters uit de Buitenwereld", zei zy:. [twee mannen stonden over haar ten, terwyi ze de ene bladzyde [de andere omsloeg. Het gaf Clay- even een schok, toen hij de van Engelse namen zag staan ;n bladzyden volgedrukt met de landstaal. Er stonden jg illustraties in, die de bemaiv en de Lancaster bommenwer- [afbeeldden. lymore voelde kramp in zyn die angst was. Niet een van tjonge mannen in vliegeruitrus- Sg leek ouder dan vyfentwintig te zyn geweest, zy zagen er zo iwust uit, alsof zy zich onkwest- achtten en toch waren zy hun poging Yademos te verla den om het leven gekomen. Hy Ie zich om en begon doelloos in van de boeken te bladeren, die de katheder opgestapeld lagen, waren anders dan de boeken, hy Leary had zien openslaan, waren normaal gedrukte boeken ;st, zwarte letters op wit papier, had hy een boek in handen met htige druk op roze papier, lred keek om. „Vindt u dat niet fressant?" Ik vraag me af, waarom een boek deze kleuren wordt gemaakt" zei ,De druk is heel moeiiyk te ïn". Dat was by zonder zacht uit- jrukt. Nadat hij een paar tellen ide druk had getuurd, begon het flltn voor de ogen te dwarrelen. -.Wij Dienaren vinden dit ook Hjeilijk leesbaar", zei Ilred. „Wy i niet in staat de gedrukte tekst waarderen, waarvan de Heren ge- .'/laymore sloeg de blik neer. Weer geschiedenis. „Wilt u zeg- ;efk dat de Heren al hun boeken zo en drukken?" °'JJa. Elk boek dat geschreven >?rdt, is bestemd voor het genoegen en de informatie van de heren. Wy ^-Snaren moeten een bewysexem- ar in de bibliotheek bewaren, maar wy bezitten niet het ontwikke lingsniveau om het genoegen van lezen onder speciale omstandighe den, zoals zy door de Heren zyn ge decreteerd, te kunnen ondergaan. Daarom zyn wy op speciaal voor ons gedrukte exemplaren aangewe zen". „En al die boeken hier Heeft Herpoli daarvan ook exemplaren?" „Natuuriyk". Even drukte het op gewekte gezicht van Ilred ergernis uit. „U denkt aan censuur? Maar dat is iets gruwelyks. Alle mensen moeten alles wat er geschreven is ter beschikking krygen. De boeken dienen binnen bereik van elke man en elke vrouw in de samenleving te zyn. Hoe kan er anders vryheid be staan?" Een uur later wandelden de twee vliegers langs de rivier heen en weer over een pad, dat door vele voeten in het oevergras was ingelo pen. Aan de overkant van het wa ter konden zy nog vaag de omtrek van het toestel onderscheiden, zy meenden dat zy er beweging zagen. De boot lag niet aan de steiger en zy waren op het ogenblik alleen. Leary leek slecht op zyn gemak en keek elk ogenblik om zich heen, alsof hy vreesde iemand te zien na deren. Maar het vlakke landschap was verlaten; de zuil van de Verbiy- ven en verderop de kleurige gebou wen van Herpoli legden alleen na druk op die verlatenheid. De piloot wees een plek langs het pad. „Ga zitten, maat". Zy lieten zich op de grond vallen. Het was een goed ge kozen plek, waar zy niet overrom peld konden worden. Zodra Leary zich daarvan overtuigd had, haalde hy iets uit zyn binnenzak. Het was een boek. een van de boeken die zy in de bibliotheek hadden ingekeken. „jy stomme hond!" zei Claymore driftig. ,Wat wil je nog meer last krygen? Kun je dan nergens met je vingers afbiyven?" De piloot schudde het hoofd en lachte gemoedeiyk. „Ik ben gek op verzekeringen, Bob", zei hy. „En dit lijkt me een heel mooi polisje". „Wat kun je daar nu beter van worden? Denk je werkeiyk, dat we er iets aan hebben? En als ze nu eens merken, dat jy dat boek gesto len hebt?" „Je maakt je veel te bezorgd. Bob. Heb ik je al eerder gezegd". Hy sloeg de atlas open by de kaart van heel Yademos en de randen van het omringende gebergte en draaide de kaart, tot hy ongeveer goed georiën teerd was. Met zyn wysvinger tikte hy op de kaart en zei, „Ja, dat ïykt precies te kloppen". Hy bleef de kaart nog een ogenblik bestuderen. „Kun je me zeggen of dit dezelfde kaart is, die jy in Lydda's kamer hebt gezien?" „Wat bedoel je?" „Dit, dat de Dienaren een speciale kaart voor ons eetekend kunnen hebben. Je begryp wel een kaart, waarop de pas verkeerd staat aan gegeven". „Waarom zouden ze dat gedaan hebben?" zei Claymore uit de hoog te. „We hoeven niet door de pas te vliegen om uit het land te komen. Ruimte in overvloed om rond te cir kelen tot we voldoende hoogte heb ben om de bergen te missen". (Wordt vervolgd) Adverteot» verzachtend en verkoelend Glyzerona Milk verzacht zonnebrand, voedt, versterkt de huid en voorkomt vervellen! Geboorteregeling in Frankrijk Dr. Henri Fabre, die in 1961 de eerste Franse kliniek voor geboorten- regeling in Grenoble opende, heeft op de vyfde Europese conferen tie van de internationale federatie voor geboorteregeling in Kopenhagen gezgd dat de Franse medische raad weigert zich met seksuele vraag stukken bezig te houden. De raad be schouwt het gebruik van voorbehoed middelen als een niet-medisch vraag stuk. Het gevolg hiervan is dat duizen den vrouwen jaarlyks naar Zwitser land gaan, „gewapend" met door hun huisarts ondertekend verzoek tot abortus, aldus dr. Fabre, die in mei van dit jaar geen toestemming kreeg een rapport aan de Franse medische raad te overhandigen. Britten erkennen nieuw bewind in Argentinië De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat zy het nieuwe be wind van generaal Ongania in Ar gentinië erkend heeft. De Verenigde Staten hebben de re gering van Ongani, gevormd na de staatsgreep van 28 Juni, nog niet er kend. Op de Argentynse ambassade in Londen zit geen ambassadeur, sinds Alejandro "Lastra het voorbeeld van zyn collega's in Bern, Madrid en Mos kou volgde en op 29 juni zyn ont slag indiende. De Engelsen hebben nooit officieel te kennen gegeven dat zy de diplo matieke betrekkingen met Argenti nië hadden verbroken, maar het is gebruikelyk dat Engeland zich enige tyd beraadt voor het een nieuwe re gering erkent. PANDA EN DE MEESTER GELDZAMELAAR 35. Hyacinth was erg hoos geworden, toen er zomaar een raar wagentje over zijn mooie bloempje was gereden. Hij sprong grom mend op en greep het voertuigje hij een uitsteeksel. „Ik zal je leren!" riep hij, terwijl hij het karretje driftig boven zijn hoofd begon rond te draaien. „Dat is de laatste keer geweest, dat je de natuur verwoest!" „Ho!" riep Panda, geschrokken naderbij snellend. Niet doen! Ik moet deze muntenverzamelaar naar meneer Geldmaker brengen! Niet kapotmaken Maar de ander luisterde niet. Met een hese brul sloeg hij het apparaat tegen de grond, zodat de inhoud in het rond spatte. ..Daar!" schreeuwde hij. „Net goed!" Maar toen betrok zijn gelaat. Hij liet zich op de grond zakken en greep voorzichtig het gehavende bloempje. „Arm, onschuldig groeiseltje!" prevelde hij met trillende lippen. Slachtoffertje van de zogenaamde vooruitgangMaar ik heb je gewroken, hoor!" „Wat???" stamelde Panda. „Heb je dat wagentje kapotgemaakt om die bloem? Alleen maar daarom?" RECHTER TIE EN DE MOORD OP DE LOTUSVIJVER 752. Na enkele minuten komen de bedelaars pratend en lachend naar buiten. „Wie zal ons ooit geloven als we vertellen wat er gebeurd is?" zegt Ling, de achterste bedelaar. „Je zou haast denken dat Rechter Tie een beetje malende begint te worden. De laatste keer dat ik met het gerecht te doen had, kreeg ik twintig stokslagen, omdat ik een oude man een handje geholpen had met het geven van een streng koperstukken. En nu ontvangt hij ons alsof we z'n oudste dochter ten huwelijk kwamen vragen"! Prijs de dag niet voor het avond is, en de avond niet voor het weer ochtend is", zegt zijn kameraad Tsjang. „Bij die hoge omes weet je nooit of er niet wat achter steekt. Eerst gebak en wijn om ons in slaap te wiegen, en straks een pak slaag. Wie weet verdenkt hij ons wel van goudroof". Zo pratend verwijderen de bedelaars zich van het ge rechtsgebouw. Tsjiao Tai, die zich met zijn drie dienders verdekt heeft opgesteld, volgt onopvallend. In zijn hart is hij niet gerust op de goede afloop van deze opdracht. Hij moet iedereen arresteren die in contact probeert te komen met de bedelaars. Maar als een onschuldig burger ze nu eens aanspreekt, iemand die alleen maar een beetje nieuwsgierig isGelukkig blijft het viertal bijeen, dat maakt het volgen heel wat gemakkelijker dan als ze zich zouden verspreiden. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 563. „Als ik er zelf niet zo naar aan toe was geweest", vervolgde Brammetje Fok, „dan zou ik hard hebben moeten lachen om het gezicht van die wildemannen, nadat de ijsberg het eiland door midden had gesneden. Droevig stonden zij hun kampvuur na te kijken, dat op de andere helft van het eiland w eg dobber de." „Toen kregen ze het ook erg koud natuurlijk", verkneuterde Karo zich. „Nou en of. Hun tenen speelden de kleppermars en de man nen met de grootste voeten begonnen al over wintertenen te klagen Maar de kou was het grootste gevaar nog niet. Veet erger ivas het, dat er steeds meer ijsbergen aankwamen. En de meeste waren mes scherp, de kleintjes als aardappelmesjes en de grotere als vlees- messen. Er waren zelfs ijsbergen met golfsnede bij". Bram kon zijn lachen niet bedwingen. ,,Al die ivildemannen gre pen zich aan elkaar vast en riepen, dat ze verloren waren. Toen schreeuwde ik, van mijn plaatsje af, dat ik een oplossing wist". TTw" D".v.r Tyne met 2 bakken 6 275 m N

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19