„MARY POPPINS" „De jacht op een SCHUW* CITME. CITROEN Franse rechtbank wil ivonderdokter niet veroordelen Sterk variabele Universiteit Leuven niet Nederlands DAG 8 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ju»111111111111111111111111minimin V moderne films pi vi' Eindelijk is ze dan toch in Leiden aangelandMary Ach, ivie heeft nu eigenlijk nog nooit gehoord van dit vlie gende kindermeisje uit Walt Disneys gelijknamige film sprookje? Haar roem is haar immers langs vele wegen voor- Jxdie Andrews tot dan toe slechts in Amerika hekend als de eerste Fair Lady bereikte er in één klap wereldfaam mee. Enkele van Bob en Dick Shermans dertien vrolijke lied- I jes werden meteen tophits, waaronder er één is met de ichier onuitsprekelijke titel„Su- percalifralisticexpialidocious - En nadat de film twee jaar l geleden in Hollywood niet min der dan vijf Oscars opstreek, begon hij aan een triomftocht langs de bioscopen in de gehele I wereld. Op deze wereldreis heeft hij vu ook Leiden aange- daan. Gelukkig, want het is f echt een feest om dit verruk- kelijk charmante moderne sprookje te zien en horen. Te druk Het verhaaltje is niet zo erg gecompliceerd. In een gezinnetje heeft de moeder het druk met vechten voor de emancipatie van de vrouw en de man heeft te- veel bankzaken aan het hoofd om zich ook nog om de twee kinderen te kunnen bekomme ren. De ene kinderjuffrouw na de andere wordt versleten. Tot de kinderen zelf een ideale gou vernante beschrijven. Deze ver scheurde wensdroom fladdert naar Mary Poppins, die onmid dellijk van haar hoge zetel in de wolken neerdaalt om deze kindertjes te bevoogden. Wat een heerlijk kindermeisje. Ze staat voor niets. Ze haalt van alles uit een lege tas. Ze glijdt op en neer langs de trapleuning. En ze kan ook door een straat artiest (Dick van Dijcke) gete kende landschappen tot leven brengen. En wat kan men in die droomgebieden fijne avonturen beleven. De kinderen hebben met haar een machtige tijd. Tot va der en moeder door haar toe doen inzien, dat hun inzichten i voor wijziging vatbaar zijn. Dan heeft Mary Poppins haar werk gedaan. De wind draait en Mary moet afscheid nemen. Haar pa raplu gaat omhoog en weg vliegt ze over de daken, waarop zij en de kinderen zo uitbundig feest hebben gevierd. Vormgeving Het is in het kort een gegeven, dat zich niet laat navertellen, omdat men de vorm moet zien, die Walt Disney er met steun van regisseur Robert Stevenson aan heeft gegeven. Zonder moeite laten zij droom en wer- I keiykheid in elkaar vloeien. En in die droombeelden is het voor Disney moeilijk getekende figu ren in te voegen, welke echter prachtig harmonisch in het ge heel zijn geplant. Maar zoals bij zovele van dergelijke verhaaltjes, waarin het onmtgelyk mogelijk kan zijn, is het gegeven niet het belangrijkste. Het is de levensblije toon, de ongekunstelde vrolijkheid, de ontroerende charme van het uit gebeelde en de innemende spon taniteit, die ervoor zorgen, dat men zich ongeremd aan dit kleurrijke filmfeest overgeeft. Zang, dans en muziek plaatsen -fa Dick van Dyke en Julie Andrews als vrolijke vrien den in ,,Mary Poppins". dat alles in passende omlijsting, waarin de aanstekelijke uitbun digheid van een Dick van Dyke en een hartveroverende persoon lijkheid van een Julie Andrews de nadrukkelijke middelpunten zijn. STUDIO Breng Jean-Paul Belmondo, Jean-Claude Brialy en Claude Riche tezamen, om lijst hen met een groot aantal zorgvuldig geselecteerde jonge en vooral schone dames en zorg er verder ook nog voor dat zij zich vijf kwartier onbeperkt kunnen uitleven. Dat is het re cept voor een ongetwijfeld suc cesvolle film, vooral wanneer het geheel nog met de luchtige Franse slag in elkaar wordt ge zet. Ook regisseur Edouard Moli- naro heeft bovenstaand proces toegepast. Het resultaat: „De jacht op een boterbriefje" (La chasse l'homme), een rare, dwaze, dolle, maar bovenal kos telijke en onderhoudende rol prent. Alles is er in mogelijk, tenmin ste zolang het betrekking heeft op het zeer uitgebreide terrein van de jacht op het trouw boekje. Yvon Guezel, de man die het idee voor deze film heeft ge opperd, moet wel in een zeer los bandige bui hebben geleefd, toen hij met het op schrift stellen van zijn „verhaal" bezig was: Vrou wen op de mannenjacht; man nen die met open ogen lopen in de door het zwakke, maar oh zo listige geslacht opgestelde val strikken, terwijl zij gewoon uit principe tegen het huwelijk zijn; een ex-souterneur en -gangster die door het lieve gezichtje van de dochter van de kastelein tot (tijdelijke) inkeer komt en zijn I DON CAMILL „Help" LUXOR De Italiaanse schrijver Guareschi ontwierp de legendarische personages Don Camillo en Peppone (resp. de stoere pastoor en de militante burgemeester van een kleine ge meente) aan het begin van de jaren vijftig. Hij deed dat niet na rijp beraad, maar in een ogenblik van razende tijdnood. Guareschi had namelijk een contract met een dagblad ge sloten voor het schrijven van een feuilleton en wachtte daar mee tot de allerlaatste dag. Toen liet hij Camillo en Peppone op draven, figuren die wereldbe roemd werden en hem schatrijk maakten. Vandaar dat Guare schi zijn landgenoten toen dit devies voorhield: „Stel altijd uit tot morgen wat u vandaag niet hoeft te doen". De eerste film die van dit ver maarde tweetal werd gemaakt, was een groot kassucces. De on- DON CAMILLO vermijdelijke „vervolgen" wa ren dat ook, hoewel het verras singselement er natuurlijk af ging. Ook in de laatste afleve ring: „Don Camillo in Mskou" zijn de pastoor en de burgemees ter brave, door en door goede mannen, die elkaar gaarne in alles dwarszitten, maar bijzon der slecht buiten elkaar kunnen. De pastoor (in burger) verge zelt in deze film een deputatie communistische arbeiders uit zijn parochie naar de Sowjet- Unie. Aanvankelijk staat Pep pone dit natuurlijk niet toe, maar Camillo dwingt met listige chantage hem toch mee te ne men, want de pastoor wil z'n pa rochianen voor geen goud uit het oog verliezen. Wat kameraad Camillo in de Sowjet-Unie be leeft, is deze week te zien in het theater aan de Stationsweg. België krijgt reizend ambassadeur voor ontwapening (Van onze Brusselse correspondent) België krijgt dezer dagen een rei zend ambassadeur, die zich zal bezig houden met de problemen van de vrede, internationale ontspanning en de ontwapening. In principe heeft minister Harmei besloten tot het in stellen van de functie. Een titularis is nog niet benoemd. België volgt daarmee min of meer het voorbeeld van Engeland. Toen H premier Wilson in 1965 aan de re- M I gering kwam heeft hij de militaire g kroniekschrijver van de Times, lord I Chalfont, tot minister van Ontwa- I pening benoemd. M Over de persoon van de nieuwe Bel li gische ambassadeur doen nog al wat geruchten de ronde. Men heeft de j§ naam van de oud-premier Lefèvre en H die van de oud-minister van Buiten- Ij landse Zaken Spaak genoemd. Geen (Advertentie) N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN schijnen. De rechter heeft echter ge weigerd een vonnis of zelfs een oor deel over zijn, praktijken uit te spre ken. Niet alleen kon na de zitting van de rechtbank in Toulouse Alalouf zich op vrije voeten weer naar zijn ohuis spoeden waar, als elke dag, vele van beiden schijnt echter veel voor I tientallen patiënten op hem wacht- de functie te voelen. ten, maar bovendien werd de eis van Drie jaar voor meester-inbreker (Van onze Roermondse correspondent) De rechtbank van Roermond heeft gisteren een 34-jarlge meester-inbre ker en gentleman-oplichter uit Hontenisse veroordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De officier van Justitie bij .die rechtbank eiste tien dagen gele hand gewezen, terwijl alle kosten den yier jaar gevangenisstraf tegen j I verdachte. In het tijdvak tussen zijn Voor de vtffde maal heeft een recht- I de Orde der medici die 7500 gulden bank 0p een aanklacht van de Orde schadevergoeding had gevraagd van der Franse medici gisteren de derdokter Alalouf voor zich zien revolver verwisselt voor de vaat doek; een zeer charmante op lichting tijdens een vakantiereis in he zonnige en altijd aantrek kelijke Griekenland; een Enfin, „De jacht op een boter briefje" is een aaneenschakeling van kostelijke gebeurtenissen, waarbij de lichtvoetige humor de boventoon voert en tenslotte de ware nou ja liefde ook al een heel vreemd spelletje mee speelt Mamie tweede week CAMERA „Marnie" is een psychologische thriller van Hitchcock, spannend en zeker de moeite van het zien waard, maar toch niet helemaal het peil evenarend van zijn vroegere werk. Hitchcock bedient zich van wat grovere effecten de lichte toets die produkten als „Rear Window", „To catch a thief" e.a. kenmerkte, is bjjna geheel verdwenen. Marnie is een jonge, aantrek kelijke vrouw met een vreemde, sterke aversie tegen mannen. Zij verschaft zich geld om royaal te leven door bij werk gevers die haar vertrouwen de brandkast leeg te halen en dan spoorloos te verdwijnen. Maar op een gegeven ogenblik loopt dat mis. Een jonge uitgever, ge speeld door Sean Connery, door ziet haar en verliest haar daar na niet meer uit het oog. Aan het slot vindt hij ook de oorzaak van Marnie's raadselachtige ge- REX De Beatles daar draalt alles om in „Help", een van de filmsuccessen van 's we relds meest bejubelde beat- groep. Het verhaal in deze film is in feite ondergeschikt ge maakt aan de vier Liverpoolse idolen. Regisseur Richard Lester (bekend van zijn in Cannes be kroonde „The Knack") heeft er echter voor gezorgd, dat „Help" ?een Beatle-plaat is geworden met wat losse stukjes film er Dmheen. Integendeel: het zuiver filmische, het beeld, speelt een bijna overheersende rol, al zal dat de bezoeker die alleen maar oor heeft voor de zeven (uitste kende) liedjes van de Beatles waarschijnlijk ontgaan. Een ver frissende film. „De lokvogels TRIANON De bekendste parodie op de James Bond-films is „De lokvogels". Dank zy de Amerikaans-uitbundige recla me-tamtam wisten we dat al. voordat hij in Nederland werd vertoond. En het moet gezegd, dat er van alles is aangesleept om „De lokvogels" zo feestelijk en zo overdreven mogelijk te maken. Het resultaat is tamelijk gek, maar toch niet zoveel dwa zer dan een Bond-film, waarin doorgaans nogal wat „verbor gen Ironie" zit. Dean Martin doet als ge heim agent Matt Helm zijn uiterste best de koele minnaar te spelen gelijk Sean Connery zo voortreffelijk doet, maar hij wordt kennelijk een dagje ouder. En zijn bescheiden komische ta lent verdrinkt een beetje in de overdaad aan show en techni sche krachtpatserij. Vernuftige grapjes op het gebied van bal listiek en binnenhuisarchitec tuur vormen trouwens de rug- gegraat van deze film, rijk ge lardeerd met vrouwelijk schoon in de aantrekkelijke persoontjes van Stella Stevens, Dahlia Lavi en Cyd Charisse. Advertentie PIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII»^ Bij wetenschappelijk onderwijs Het percentage studenten, dat na acht studiejaren voor het kandi daatsexamen is geslaagd, varieert zeer sterk voor de onderscheiden fa culteiten en studierichtingen. Gun stig is dit percentage in de facultei ten der rechtgeleerdheid en der ge neeskunde (80% of meer), laag in de faculteit der sociale en politieke we tenschappen (57%). Deze percentages gelden voor de mannelijke studenten. Voor de vrou welijke studenten staan rechtsge leerdheid en geneeskunde eveneens bovenaan (meer dan 70%), doch de uitkomsten liggen een „niveau" lager dan bij de mannen. Dit geldt even eens voor de faculteit der sociale en politieke wetenschappen, die ook bjj de vrouwen op de onderste plaats staat (4Sf%). In het algemeen behalen studen ten die terstond na het verkrijgen van hun v.h.m.o.-schooldiploma bij het wetenschappelijk onderwijs gaan studeren (directe aansluiting) een hoger numeriek rendement dan zij die daarna eerst een of meer jaren laten verlopen (indirecte aanslui ting). Hiertegenover staat dat zij er gemiddeld wat langer over doen. De beste studieresultaten worden dooreengenomen behaald door stu denten die schooldiploma gymnasium b bezitten. In volgorde komen daar na de bezitters van de schooldiplo ma's gymnasium-a en h.b.s.-b, terwijl die met diploma h.b.s.-a de rij slui ten. Voorts heeft ook dit onderzoek weer geleerd dat de studenten die hun v.hjn.o.-diploma jong behalen gemiddeld de beste studieresultaten boeken. Deze gegevens zyn ontleend aan een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, getiteld „Stu dieloopbaan der generaties 1954 1957". Spaanse politie arresteerde verdachte Duitser Westduitse openbare aanklagers hebben gisteren verklaard dat zij de uitwijzing uit Spanje zullen probe ren te bewerkstelligen van een pri- vé-detective uit Stuttgart, die gezocht wordt onder verdenking van moord op de Amerikaanse studente Eleanor Friday. Waldemar Wohlfahrt zelf zullen worden gedra< Ofschoon uitoefening van de me dische wetenschappen door onbe voegden ook in Frankrijk uiteraard tot de strafbare feiten wordt gere kend, heeft de rechtbank nu niette min een onderscheid willen maken ontvluchting uit een inrichting in het Belgische Rekem op 20 septem ber 1963 en zijn aanhouding op één november van het vorige in Ren- kum pleegde verdachte een reeks van 80 inbraken en diefstallen in juwe- liers- en bontzaken in Nederland, tussen geldkloppende charlatans aan Duitóland Bel^ë en In de ene en heden die uit hoofde van i T een bijzondere gave bewezen hebben j het leed van hun medemensen te kunnem verlichten aan de andere kant. Van de laatste categorie is Ala- Rekem was hij voor vijf jaar inter nering door de Belgische Justitie on dergebracht wegens zijn spectacu laire oplichtingen en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Ook louf, een 50-jarige tot Fransman ge-1 na zyn ontvluchting probeerde hij naturaliseerde Griek een der bekend- eerst Q a Arnhem en Den Haag ste en zeker onbaatzuchtigste voor- j dQOr aueriei oplichtingen de draad beelden. Geen verklaring zijn fantasieartsenbestaan weer op te nemen. Zijn 28-jarige vrien- din uit Haarlem, die hem op heel die internationale strooptocht verge- Persoonlijk hebben wij Serge Ala- I zelde, werd wegens heling en raede- louf die op zijn 25 ste jaar zich pasplichtigheid door de rechtbank con- van zijn bijzondere gaven bewust form de eis van de officier van werd jaren geleden in Parijs ont- j Jusitie tot een jaar en acht maan- moet om ooggetuige te kunnen zijn 1 dén gevangenisstraf met aftrek van van zijn geneesmethoden. Alle kwa- j voorarrest veroordeeld, len, ziekten en afwijkingen behan delt hij op dezelfde manier door zijn brede hand op het zieke orgaan of de pijnlijke plek te leggen. Hijzelf noch enige medische autoriteit heeft tot dusver nog de verklaring van het succes van zijn methoden kunnen ge ven. Onder de ruim 300.000 personen die Alalouf in de kwart eeuw onder zijn behandeling heeft gehad waren er Steenfabriek op halve kracht (Van onze correspondent in Deventer) De sluiting van de NV Overijsselse vele honderdtallen die zich op advies - AYwXw J L,f lnWlo 1, Steenfabrieken heeft zijn beslag ge- feTeJie7nf "th™1 kregen: gistermiddag hebben dhectle wendden. Maar trots die feitelijke er- en vakbondsbestuur3ers na urenlafl- kenning van zijn superioriteit van de besprekingen met het 100 man zflde van ettelijke dokters, moest Ala- tellende personeel een gezamenlijk louf toch periodiek voor de rechtbank I communiqué uitgegeven verschijnen op aanklacht van het 1. Ongeveer de helft van het per- ministerie van gezondheid of van de ^neel de drie vestigingen zal Orde der Franse medici. Vele patiën- i voorlopig doorwerken voor het ge- ten die hun eigen genering toeschrij-1 deeltelijk voltooien van de produktie. ven aan Alaloufs magische handen Deze werknemers zullen hun rech- hebben voor de rechtbank voor hem ten op vakantieionen en vakan- getuigd. Wijlen de Spaanse koning tietoeslagen behoudens bijzonde- Alfons XIII. de Franse kamer-presi- re omstandigheden volledig geno- dent Harriot en de beroemde drama turg Anouilh mocht Alalouf tot zijn patiënten rekenen. De uitspraak van de rechtbank van Toulousse schept een interessant pre- noreerd 2. Aan de werknemers die niet bfj de doorwerkregeling zijn ingescha keld en die dezer dagen hun ont- zullen krijgen zal een gedeelte cedent, omdat de justitie nu voor hetvan de vakantieionen en vakantie- eerst een principieel onderscheid toeslagen worden toegewezen. De heeft gemaakt tussen wonderdokters Nationale Investeringsbank heeft en kwakzalvers om zo tevens te er- daarvoor een bedrag van 25.000 gul- kennen dat geneeskracht niet het ex- den beschikbaar gesteld. Besluit Belgische Senaat: Evenals de Kamer van volksverte genwoordigers heeft de Belgische Se naat geweigerd een wetsontwerp op zijn agenda te plaatsen, dat tot doel heeft de Franstalige afdeling van de r.-k. universiteit ln Leuven naar Wal lonië over te plaatsen. Terwijl dit ln werd de Kamer de vorige week gebeurde gisteravond door de Spaanse politie i met een kle,n(, meerderheid van 12 in Benoidorm aangehouden nadat stemmen, staakten gistermiddag de een arrestatiebevel tegen hem stemmen in de Senaat. Er waren 79 senatoren vóór, 79 tegen en drie ont hielden zich van stemming. was uitgevaardigd via Interpol. In het bevel wordt Wohlfahrt ge noemd als verdachte nadat getuigen hadden verklaard dat de studente een lift had aangenomen in zijn Het lichaam van Eleanor werd 13 juni uit de Rijn in de nabijheid van de grote autoweg opgevist precies vier dagen nadat zij een lifttocht door zuid-Duitsland was begonnen. Zij die met het onderzoek be last zijn, hebben reden te geloven, dat de dood van de vrouw gekoppeld Ook in de Senaat stemde alleen de liberale regeringsfractie in zfjn ge heel tegen de „in overwegingneming" van het wetsontwerp, dat afkomstig is van de Vlaamse vleugel van de Christelijke Volkspartij. Bij de rooms- katholieken en de socialisten stem den in het algemeen de Vlamingen vóór en de Walen tegen. Het ontwerp beoogt het hoger on- kan worden aan drie „andere moor- I derwijs in België van 1968 af gelei de taal van de streek, waar de in stelling is gevestigd. Aangezien Leu ven op het Nederlandse gebied van België ligt zou dit ook de „verne derlandsing" van de Leuvense uni versiteit betekenen, die kortgeleden door de Belgische bisschoppen is af gewezen. Deze weigering heeft vóór de uni versitaire vakantie al tot verschei dene betogingen en incidenten in Leuven en andere Vlaamse plaatsen geleld. Gevreesd wordt, dat de wei gering van het parlement de kwestie op de agenda te plaatsen in septem ber tot nieuwe spanningen zal leiden. De Leidse muizekvereniglng „Concordia" trad gisteren voor het eerst in de nieuwe kostuums op ter gelegenheid van het huwe- welijk van een van de leden, de heer Lepelaar. Links het echtpaar Lepelaar, rechts de muzikanten in hun nieuwe uniformen. Huwelijksplannen van Luci Johnson Een koor van honderd mannen j en jongens zal zingen by het huwe lijk van Luci Johnson en Patrick J. Nugent, zo heeft het Witte Huis gis teren bekendgemaakt. Het koor zal worden samengesteld door de gecom bineerde mannen- en jongenskoren van twee r.-k. kerken uit Baltimore. Er worden ongeveer zevenhonderd gasten op het huwelijk van de doch ter van de president verwacht op 6 augustus in de kerk van de Onbe- vlekte ontvangenis in Washington. j Het Witte Huis heeft meegedeeld, 1 dat er 400 uitnodigingen voorzien van het presidentiële wapen, zullen 1 worden verzonden aan ongeveer zevenhonderd persoonlijke vrien den en familieleden van de families Johnson en Nugent. De genodigden zullen ook aanwezig zijn bij een re- I ceptie op het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17