NS Hanoi rekent niet meer op overwinning -.ju,* kv; a* ts Saturnus-trap werd satelliet van 26 ton Koop' NU een bontmantel ZOMERPRIJZEN 'T BONTHUIS j.vanegmond. voordelige vakantie agenda willys drie uitvallers op 460 deelnemers dagboek i Zon bleef Laurianen trouw op eerste dag Proef met brandstof geslaagd Nog geen einde aan Chinese zuivering LZC laat het bij HPC lelijk liggen 31 NS VAKANTIE DAGTOCHTEN VAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 JULI 1966 Het Franse weekblad ..Entre- prise" bericht, dat de Noordviet- namese president Ho Tsji-minh communistisch-China en Sowjet- Rusland gewaarschuwd heeft, dat er, als er zich geen nieuwe ontwikkelingen voordoen, mid den 1967 een schikking (met de Verenigde Staten) getroffen zal moeten worden. Het weekblad noemt geen bron voor deze be wering. maar meent te weten, dat Ho Tsji-minh een bezoek heeft gebracht aan Peking om zijn opvatting te verdedigen. Behalve aan Peking heeft de president ook aan Moskou ver zocht toestemming te geven de mogelijkheden voor onderhande lingen na te gaan", aldus het ar tikel. ,,In tegenstelling tot Pe king zei Moskou geen nee." Het Russische persbureau „Tass" meldde gisteravond dat de massa evacuatie van Hanoi, de Noordviet- namese hoofdstad, In volle gang is. De nauwe straten zijn vol mensen die met huisraad geladen op fietsen en handkarren de stad verlaten. Volgens de correspondent van Tass was de evacuatie ln feite reeds in april van het vorige jaar begonnen toen men vreesde voor Amerikaanse luchtaanvallen op de stad. Reeds toen was een begin gemaakt mat de evacuatie van scholen en andere on derwijsinstellingen naar het oerwoud en waren al veel kinderen van hun ouders gescheiden. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de bommen die bij Hanoi en Haiphong zijn gevallen ongeveer 57 procent van de Noordvietnamese olieopslagplaat sen hebben vernield, voor zover deze bekend zijn. Van de olievoorra den is 86 procent in vlammen opge gaan. Alle betrokken hoofdofficie ren in Vietnam en Washington en hoge Amerikaanse diplomaten zijn het erover eens dat deze aanvallen hoofdzakelijk waren om de infiltratie van manschappen en materiaal in Zuid-Vietnam tegen te gaan. Uit de laatste diplomatieke rappor ten valt op te maken dat de com munistische krachten die bij de oor log zijn betrokken niet langer hopen op het behalen van de overwinning in Zuid-Vietnam, aldus Johnson. De president zei dat bepaalde com munistische landen hebben beweerd dat de VJ5. niet-militaire doelen zouden bombarderen en burgers do den. Maar alle voorzorgsmaatregelen rijn genomen om levens te sparen. „Ik kan de gedachtegang van een land, volk of persoon niet begrijpen als men denkt dat wij met onze handen op de rug gebonden blijven zitten terwijl zij (de communisten) handgranaten werpen en onze mari niers en de dorpshoofden doden". Zonder namen van landen te noe men zei de president dat bepaalde landen om Amerikaanse troepen hebben gevraagd toen hun eigen vei ligheid in gevaar was. Nu begrij pen ze niet wat de V.S. proberen te doen: de onafhankelijkheid ver dedigen van het Zuldvietnamese volk. Amerika heeft zeer bemoedigende reacties gehad van een groot aantal bondgenoten maar is teleurgesteld door de reactie van enige van hen. Maar dat was allemaal al overwogen voordat besloten werd de olietanks te bombarderen, zei hij- Aanval op Wilson Britse parlementsleden van de conservatieve oppositie hebben gis teravond een verklaring van krachti ge steun voor Johnson uitgesproken. Zeker 112 afgevaardigden hebben een motie ondertekend waarin Wilson wordt aangevallen wegens zijn kri tiek op de recente Amerikaanse bombardementen. Zij betreuren het feit, dat de eerste minister zich dis tantieert van de pogingen van Ame rika de oliebevoorrading van de Noordvietnamese troepen af te snij den, en zijn van mening dat deze stellingname schadelijk is voor de veiligheid van de Amerikaanse, Australische en Nieuwzeelandse troe pen in Zuid-Vietnam, en voor de be langen van het Zuidvietnamese volk, aldus de motie. De premier van Australië Holt. verklaarde gisteren, dat een we reldoorlog onvermijdelijk zou worden wanneer de V.S. zich uit Zuid-Viet- nam zouden terugtrekken. Hy zei dit op een lunch in New York. De oor log in Vietnam moet niet gezien wor den als een plaatselijke burgeroorlog, maar als streven naar machtsuit breiding van het Chinese communis me waarbij de veiligheid van het ge hele gebied van de Stille Zuidzee op het spel staat. .De gedachte dat vre de, veiligheid en vrijheid in Zuid-Vietnam zouden worden geves tigd wanneer de V.S. al hun strijd krachten zouden terugtrekken en in feite Zuidoost-Azië zouden ver laten is, op zijn zachtst gezegd, naïef en niet realistisch, en op zijn sterkst gevaarlijke propaganda". Wanneer de V.S. zich zouden te rugtrekken zou eenzelfde soort con flict als in Zuid-Vietnam zich in de buurlanden van dat land voordoen. Binnen korte tijd zou de strijd zich Thailand verplaatsen, wanneer Thailand zou worden opgegeven staat Maleisië als volgende slachtof fer op de lijst. Birma zou worden bedreigd en Indonesië zou snel in de machts- en Invloedssfeer van Pe king worden getrokken. In die situatie zou niet Australië direct worden bedreigd maar kan een wereldoorlog letterlijk onvermijdelijk worden". Holt verweet de pers een „onvol ledig en misleidend beeld" van de oorlog in Vietnam te geven. Raadslid Boerenpartij KLACHT TEGEN M. SLUYSER (Van onze Hilversumse correspondent) De heer G. G. Gerkens, nieuw be noemd raadslid van de Boerenpartij in Bussum, gaat thans een straf klacht indienen bij de officier van Justitie ln Amsterdam ter zake van belediging, subsidiair la,Iter, tegen de heer M. Sluyser, raadslid van de PvdA in Bussum. De heer Sluyser, ook bekend als radiospreker, heeft in de raadsver gadering van vorige week woensdag avond er op gewezen dat op de be- volkingskaart van de heer Gerkens een veroordeling tot ontzetting uit de kiesrechten zou voorkomen voor een tijd van tien Jaar. Daarna heeft de afdeling Bussum van de Boeren partij een verklaring afgelegd, waar bij zij zei van de heer Sluyser te verwachten dat hij zijn beschuldi ging ook buiten de imuniteit van de raadszaal zou herhalen, opdat de heer Gerkens in staat zou zijn door middel van een gerechtelijke proce dure te doen uitmaken in hoeverre deze beschuldiging op werkelijkheid berust. De heer Sluyser heeft daar na zijn beschuldiging, aangevuld me* meer bijzonderheden (onder andere dat de heer Gerkens ook tot een boete van tienduizend gulden zou zijn veroordeeld) in zijn partij blad herhaald. Naar aanleiding daarvan zal de heer Gerkens thans zijn strafklacht indienen. Zijn ïaadsman is mr. L. van Heijningen in Den Haag. linage a 1 ik*"4 F er ene Puskas, eens één der grootste voetballers ter wereld, zal bij de komende wereldkampioenschappen al leen als toeschouwer aanwe zig zijn. Puskas, die zijn suc cesrijke loopbaan begon bij Honved Boed., behoort tot de weinige spelers die voor twee verschillende landen in het toernooi om de ivereldbeker zijn uitgekomen. Reeds in 1950 maakte hij deel uit van het Hongaarse .wonderteam', dat tot 1954 ongeslagen bleef. Toen n.l. werden de Honga ren in de finale van het we reldkampioenschap in Bern t met 2-3 verslagen door Duits- land. Acht jaar later was t Puskas weer van de partij bij de wereldkampioenschappen to^n hij voor Spanje uit kwam. Wat betreft het roe- reldkampioenschap van dit jaar droomt Puskas van een finale tussen Duitsland en Hongarije: „Misschien slaagt het Hongaarse team er dan in Duitsland te verslaan". Zes Britse steden zijn ongeveer 818.000 pond ster ling (meer dan acht miljoen guldenarmer geworden, om- zij de voetbalstadions waarin voor het wereldkampioen schap zal wtrden gespeeld, een extra beurt hébben gege ven. Alleen Sheffield gaf al 227.000 pond uit, Birming- 1 ham 100.000 pond, waarna 1 Manchester, Liverpool, Mid- dlesborough en Sunderland de acht miljoen volmaakten. Het Franse team, dat i momenteel in Schotland ver- i blijft, heeft een 8-0 overwin- i ning behaald op Vale of Lei- then, een plaatselijke Schot- i se club. De Franse scherp- i schutter Combin scoorde drie van de acht doelpunten. Uit een vitrine van het informatiecentrum voor de wereldkampioenschappen voetbal in Liverpool zijn de afgelopen nacht een shirt, broek en kousen in de Brazi liaanse kleuren gestolen. De dieven lieten een kostbare beker, die naast het tricot was tentoongesteld, echter ongemoeid. \- Een reusachtige Satumus-I raket is gisteren gelanceerd om de zw ste Amerikaanse satelliet de met brandstof gevulde tweede rakettrap in een baan om de aarde te bren gen. Om 15.53 uur Ned. tijd werd de ket gelanceerd. De satelliet kwam in baan op 185 tot 188 kilometer boven het aardoppervlak. TWEE AANHANGERS VAN TSJOE JANG UITGESCHAKELD De zuivering In de communistische party van China is gisteren voort gezet. Opnieuw werden twee perso nen van hun posten ontheven, on der wie een onderminister van Cul tuur. Onder de politieke byi vielen Lin Mo-han, onderminister van Cul tuur en onderdirecteur voor de pro paganda ln het centrale comité, en Sjao Tsjoean-lin, schrijver en lite rator. De beide mannen zijn aan de kaak gesteld in „De Rode Vlag" het theo retisch tydschrift van de Chinese communistische party, aldus het persbureau „Nieuw China". Lin en Sjao hadden samengewerkt met Tsjoe Jang, ook onderdirecteur van propaganda in het centrale co mité, die al eerder was weggewerkt. Tsjoe Jang werd afgeschilderd als ..de leider van het anti-party stand punt in literatuur en kunst". De Ro de Vlag" echryft, dat zy een „op portunistische politiek" hadden na gestreefd die lijnrecht tegenover de gedachten van partyleider Mao Tse- toeng stond. „Tydens de strijd tegen rechts in 1957 gebruikte zy de leidende posi ties waarvan zy zich in de litera tuur en de kunst hadden meester gemaakt om de grote rechtse figuur Tsjoe Jang op de troon te plaatsen als de „grote meester" in de wereld van literatuur en kunst". Nieuw China spreekt van het „voormalige ministerie van Cultuur". Het is niet duideiyk of dit betekent dat het ministerie is afgeschaft of dat het woord „voormalig" betekent dat het gereorganiseerd is en Lin is ontslagen. Tsjoe, Lin en Sjao hadden hun Invloed in het voormalige ministerie gebruikt om er „een ministerie van keizers, koningen, generaals, minis ters, geleerden en schoonheids koninginnen" van te maken. De lancering werd twee uur uitge- den: „oppervlakte zeer rustig". steld omdat een van de twee televi siecamera's in de brandstoftank, die de stand van de vloeibare brandstof moesten doorgeven, niet werkte. Ten slotte besloot men tot de lancering over te gaan met slechts één in werking. onderdeel zal de derde trap van de raket waarn zullen worden ondernomen over eni ge jaren. De satelliet weegt 8.685 kilo dan de zwaarste Amerikaanse satel liet voordien, maar ruim 9.900 kilo van de tweede trap bestond uit brandstof, voor het grootste deel vloeibare waterstof. Televisiecamera's en meetinstrumen ten gaven enige uren lang de toe stand van de waterstof weer. Bijna 600 verschillende gegevens werden naar de aarde geseind en de televi siecamera's zonden beelden van de brandstof naar vier volgstations. Als de drie A polio-astronauten lar de maan gaan, zullen ze eerst een baan om de aarde worden gebracht. Na een uur of vyf zullen hun derde trap met waterstofaan drijving, opnieuw tot ontbranding brengen om van de aarde los te ko- Waterstof moet op 253 graden Cel sius onder nul worden gehouden wil het vloeibaar biyven. By ruimte- vluchten waarby het maar één keer tot ontbranding moest komen werkte het uitstekend, maar het is nooit lange tyd in de ruimte waargenomen zodat het niet bekend is, of het zyn samenhang en temperatuur zal be houden en goed in de tanks zal bly- De vloeistof raakte ditmaal zelfs minder in beroering dan verwacht werd. De volgstations rapporteerden aanleiding van de televisiebeel- Nu alles volgens plan is verlopen, wordt er in Augustus een onbemand Apollomaanschip gelanceerd en wordt in november een Apolloschip met driekoppige bemanning in een baan om de aarde gebracht. De eer ste Satumus-lancering vond op 26 februari J.l. plaats. Taakverdeling Universiteiten Minister Diepenhorst van Onder was en Wetenschappen acht het onjuist, als de byzondere universi teiten zich onttrekken aan het over leg over de taakverdeling binnen het wetenschappeiyk onderwys. Hy heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld by de bespreking van enerzyds de reorganisatie van de onderwysraad en van anderzyds de positie van de byzondere universiteiten by de taak verdeling binnen het wetenschappe iyk onderwys. Sprekend over de byzondere uni versiteiten merkte de bewindsman o.m. op, dat het beginsel van de rechtsgeleerdheid voor de verschil lende vormen van het hoger onder wys voorop moet staan. Uit het debat werd duideiyk, dat minister Diepen horst zich opnieuw om advies tot de Academische Raad zal wenden over het vraagstuk van de taakver deling tussen de universiteiten. In de adviesaanvraag zal ernstig reke ning worden gehouden met de ver langens uit de Kamer, zo deelde de minister mee. Aan het debat werd deelgenomen door mej. Klompé I (KVP) en door de afgevaardigden j Witteveen (WD), Van Bennekom (AR), Versteeg (AR), Tans (Arb.) en Schuring (CHU). A-rijders reden geen 150, maar 180 km. De eerste Lauratocht zit er weer op en heeft de 460 deelnemers, medi dank zij het fraaie weer, zeker de vreugde gebracht, die zy er van ver wacht hebben. Voor een enkele was deze vreugde evenwel heel betrekkelyk, zoals byvoorbeeld voor de heer J. T. H. Netelbeek uit Eindhoven, die by Beverwyk met zijn voorwiel terecht kwam in de vleugelmoer van het ach terwiel van een voor hem rydende deelnemer. Daardoor raakte hy de macht over zijn stuur kwyt en maakte een lelyke val op het asfalt van het rij wielpad. Zelfs werd hij nog een tiental meters meegesleurd. Met vrij ern stige verwondingen aan benen, handen en gezicht is hy in Beverwijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar foto's zijn gemaakt van zyn wonden. Hoewel hy gisteren de rit verder heeft gemaakt in de Rode Kruis ziekenwagen, wil de heer Netelbeek vandaag toch weer proberen deel te nemen. Een ongeval overkwam ook een lid van de St. Bonifacius ULO- ploeg die door onachtzaamheid kwam te vallen en een gat in zijn hoofd kreeg, waardoor hy de stryd moest staken. De derde uitvaller was een lid van de Frisiaploeg, die last kreeg van een oude kniekwaal en waarvoor dr. Van der Steen het beter oordeel de, dat ook hy zyn fiets verder met rust liet. Er namen gisteren zes dagryders aan de tocht deel, die daar onge- twyfeld geen spijt van gehad zullen hebben. De A-ryders kwamen onderweg tot de ontdekking dat het voor hen uit gezette parcours verre de vastgestel de 150 km. overschreed en zelfs meer dan 180 km. lang was. By controle bleek dat zy inderdaad geiyk had den en dat zy werkeiyk 30 km. méér hadden gereden dan in de bedoeling Ruim veertig deelnemers hebben deze eerste tocht gebruik moeten ma ken van de reparatiewagen van de firma Bezemer, die alle pechvogels geheel gratis weer rij klaar maakte. Geconstateerd werd daarby, dat velen met te oud materiaal aan de tochten deelnemen. Niet minder dan tien fietsen kregen gisteravond in de werkplaats van de firma Bezemer een grondige revisiebeurt, omdat ver der ryden daarop niet verantwoord «vas. Vanmorgen stonden ook hun fietsen weer kant en klaar op hen te wachten. Vandaag is de Laura een verloofd paar ryker namelijk Truus Buyten- dijk uit Rotterdam en Dick Vos uit Delft, die elkaar vorig jaar tijdens de Laura hebben leren kennen en be sloten zich dit jaar tydens de Laura e verloven. Dat feest vindt dan ook vandaag plaats. De voorzitter van de Laura, de heer P. Groenhart sprak vanmorgen het jonge paar hartelyk toe en bood een boeket bloemen aan. Tijdens de dagelijkse persbespre- king heeft de voorzitter van de Laura, de heer P. Groenhart gister avond er zyn tèleurstelling over uit gesproken. dat de Alphense midden stand zo weinig medeleven toont met dit jaariykse sportgebeuren, waar toch menig andere plaats jaloers op is en de organisatie wat graag ter hand zou willen nemen. „Weet u" aldus de heer Groenhart „hoeveel dank zy deze Laura by de Alphense middenstand besteed wordt door en voor de Laurianen, dat is by een voorzichtige raming zeker meer dan De ploeg van de Gazelle er gens in de duinen tussen Zand poort en Noordwijkerhout. f 36.000.—. Morgen gaat het in de richting Utrecht en nog oostelyker tot aan Maarsbergen, Maarn en Austerlitz, daar wordt dwars door de bossen ge reden om er by Zeist en Huis ter Heide weer uit te komen. Terug gaat het weer over Woerden langs de Oude Ryn naar Laurastad Alphen. Er rijden 203 de i ste keer mee, 81 voor de tweede keer, 35 voor de derde keer. 26 4 voor de vierde keer, 21 voor de 4 vijfde keer, 18 voor de zesde 4 keer, 7 voor de zevende keer, 9 (j voor de achtste keer, 4 voor de 4 negende keer, 2 voor de tiende 4 keer, 7 voor de elfde keer, 2 4 voor de twaalfde keer, 4 voor de 4 dertiende keer, 2 voor de veer- 4 tiende keer, 0 voor de vyftiende 4 en zestiende keer, 5 voor de ze- 4 ventiende keer. 8 voor de acht- 4 tiende keer en 9 voor de negen- 4 tiende keer. 4 4 Waterpolocompetitie Winst en verlies voor Alphens AZC (Van onze waterpolomedewerker LZC heeft gisteravond in de eer ste klasse B van de waterpolocom petitie van de KNZB teleurgesteld. De Leidenaars lieten het doelman Van Sit'tert uitgezonderd in Heemstede tegen het laaggeplaatste HPC volledig afweten en gingen na een matige wedstrijd met 43 (20, 02, 11, 10) ten onder. In de eerste periode nam HPC door Bontekoe en Wiers een 2—0 voorsprong, maar in het tweede ge deelte schoten Parrel en Kuiper (num. meerderheid) LZC op gelijke hoogte. De Jong gaf HPC direct na het begin van de derde speeltyd op nieuw de leiding en hoewel Houthof f even later na goed opzwemmen de Leidse geiykmaker voor zijn reke ning nam, bleef de Heemsteed se ploeg tóch de matige stryd beheer sen. De gevaariyke Wiers scoorde in de slotfase voor HPC het winnende doelpunt. AZC In de tweede klasse B heeft AZC de trotse toppositie gedeelteiyk ver-1 speeld. Het Amsterdamse De Dolfijn bracht de Alphenaren maandag avond in De Hoorn de eerste neder laag toe: 12. AZC herstelde zich gisteravond echter goed door in Utrecht Wilskracht te bedwingen (1-4). Voor eigen publiek heeft AZC de belangryke wedstryd tegen concur rent De Dolfyn onnodig verloren. Weliswaar zette de lastige Amster damse midvoor Meester in de twee de en derde periode een 10 achter stand van zijn ploeg (doelpunt van Verhagen) in een 12 voorsprong om, maar daarna kreeg AZC toch de kans om gebjk te maken toen Brinokhof (Dolfyn) uit het water werd gestuurd. De Alphenaren slaag den er echter niet in die numeriek* meerderheid uit te buiten In Utrecht kwam AZC gisteravond tegen Wilskracht heel wat beter voor de dag. Nadat Buisert een strafworp onbenut had gelaten, schoten 't Hart en De Leeuw in het tweede gedeelte naar een 02 voorsprong. Een ver dedigingsfoutje stelde de Utrechtse ploeg daarna wel in staat om de achterstand tot 12 te verkleinen, maar in het laatste gedeelte maak ten Verhagen en Boot spoedig aan alle onzekerheid een einde: 14. Veertien Ook het Waddinxveense De Gouwe kwam in 2 B tot winst: De Veners hadden in eögen water geen moeite met het onvolledige en daardoor ge demoraliseerde HZC uit Hilversum. Via 52, 30, 30 en 32 zegevier de De Gouwe met 144. De Graaft (3), Overdam (3), Sol (3), Boonstop pel (2), Van der Bosch (2) en Van der Leeden scoorden de Veense doel punten. Waterpolotoernooi In het zwembad De Hoorn in Al phen a/d Ryn wordt morgenavond het uitgestelde jubileum-waterpolo toernooi voor tweedeklassers van AZC gehouden. Tot de deelnemende verenigingen behoren o.a. UZSC (Utrecht), De Dolfyn (Amsterdam', HZC (Hilversum), Wilskracht Utrecht), Sedna (Amersf.)HVGB (Haarlem), Brandenburg (Bilthoven) en het organiserende AZC. Het toer nooi begint om 19.00 uur. Nieuwe Rijn 54 (bij het Ganf TELEFOON 23308 22768 Ook voor moderniseren en reparerf H00RNSE MARKT Bonte, oer-Hollandse markttaferelen tussen sierlijke gevels van eeuwenoude koop manshuizen. Raakt u er ooit op uitgekeken? Neem desnoods élke week de „Hoomse Markt- Expres" van Amsterdam C.S. tussen 29 juni en 31 augustus. SCHAGERMARKT Oftewel de „dansende markt". Westfriese boeren en boerinnen in authentieke klederdracht zetten met muziek en ritme kleur bij aan de levendige markt. West-Friesland heet u dansend welkom in Schagen. Van 7 juli •t/m 1 september vertrekt van Amsterdam C.S. de „Schager Markt Expres". KAASMARKT ALKMAAR Ook wel genoemdi „De 404- attractie". j Wereldberoemd. Een i heel aparte belevenis, het gilde van de witte j kaasdragers bezig te i zien onder de j klokketoren van de i Waag. Met de „Kaas-Expres" bent J u er zó, van Amsterdam C.S., J Rotterdam C.S. en Den Haag H.S. Van 1 juli t/m 2 september. J i UW KLEINE GROTE VAKANTIE: Even lekker op adem J i komen in Friesland, i Zeeland, Zuid- i Limburg, Twente, i Vlaanderen, Brabant i of Montferland. J i Geheel verzorgde i 8-daagse NS-Vakantie- J i reizen compleet met J i excursies al vanaf i f 139,50, ongeacht J i van welk station u i vertrekt, i (Tot half september.) Een rijke keuze uit maar liefst 31 interessante dagtrips. Uw dagtochtreisbiljet geeft recht op trein, bus, boot en toegang tot de in het programma vermelde vakantiedagje u gaat kosten! U gaat t heeft. Buitenland Voelt u voor een dagreis naar het schilderachtige, romantische i Teutoburgerwoud, naar het trotse Aken, naar het verdroomde Brugge, naar Antwerpen of voor de 3-Iandentocht naar Monschau? Goede raad: In eigen land Een greep uit 26 tochten: een dagje Gaasterland, per trein naar Enkhuizen met de boot naar Staveren en per bus door de Gaasterlandse bossen naar Hindelopen. Of: naar Arnhem, de Westerbouwing; naar de Efteling; punteren in Giethoorn: varen naar j de Deltawerken; wandelen i de duinen bij Texel; J i door Zeeland. Folders en inlichtingen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4