STOP'NTUGER IN UW TANK! Als iemand reizen doet verre Dr. Posthumus Meyjes terug uit Kameroen in Afrika Ssso .EXTRA Nooit meer aardappelen schillen Von Hevesy overleden WOENSDAG 6 JULI 1966 PAGINA 3 Toekom istig Leads hu j>ogleraar in Oeg stgeester Zem iamgshuis G. H. M. Posthuvius Meyjes de opvolger als hoogleraar in de theologie aan de Leidse universiteit van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink is teruggekeerd uit Kamer en in Afrika. De pas benoemde hoogleraar, die op 1 januari 1967 zijn ambt gaat aanvaar den, deed gistermiddag in de Zendingshogeschool in Oegstgeest het relaas van zijn ervaringen in dit jonge Afrikaanse land, waar hij als leraar verbonden ivas aan een theologische school. Zijn ervaringen uiteraard voornamelijk op kerkelijk terrein zijn als volgt samen te vatten: veel problemenveel negatiefs, maar toch: vooruitgang, hoop en de constatering dat de kerk in Kameroen positief is. Het constateren van die positieve za ken in de Evangelische Kerk van Kameroen heeft dr. Posthumus Meyjes tijdens zijn driejarig ver blijf in het land het meest ge troffen. Hij illustreerde dat met de volgende voorbeelden: Een op initiatief van de kerkelijk leider van het land georganiseerde col lecte voor de oprichting van een gesprekscentrum over rassen vraagstukken in de Amerikaanse staat Mississippi leverde spontaan drieduizend gulden op een voor dat land ongekend hoog bedrag. Ten tweede: tijdens de laatste sy node van de kerken van Kameroen is besloten dat de rijkere distric ten de tekorten van de arme dis tricten bijpassen. Waarde Het verblijf in Kameroen heeft verder volgens dr. Porthumus Mey jes in wetenschapplijke zin die waar de gehad, dat zijn voorstellingsvermo gen enorm is vergroot. „Bepaalde er varingen die ik in Afrika opdeed acht ik van groot belang voor het be grijpen van de ontwikkeling van de vroege kerk in Europa," aldus dr. Porthumus Meyjes. Hij was werk zaam aan de theologische school in Ndoungé, ongeveer 150 kilometer ten noorden van de havenstad Douala. Dr Posthumus Meyjes was één van de vijf docenten aan deze school, die 35 tot 40 jonge Afrikanen opleidt tot pre dikant. „Ik heb ervaren dat het mo gelijk is om op voet van \Alstrekte gelijkheid in Ndoengé te werken. Het Waarschuwing Het komt de laatste tijd in Lei den en Omgeving veelvuldig voor dat door colporteurs artikelen wor den aangeboden, zoals borstels, mat ten, textiel etc., waarbij men het laat voorkomen, dat deze artikelen afkomstig zijn uit de Gem- Werk- plaaats, Groenesteeg 97, Leiden. Dikwijls is dit in strijd met de waarheid. De directeur van deze Werkplaats brengt daarom onze lezers onder de aandacht, dat de verkopers, die artikelen van de Gem. Werkplaats aanbieden, in het bezit zijn van een legimitatiebewijs, waarin hun be- voegheid tot verkoop duidelijk is om schreven. Voor men tot aankoop van be doelde artikelen» overgaat is het van belang zich eerst van de herkomst te overtuigen, door inzage van dit legimitatiebewijs te vragen. Advertentie De Tornado Moulinex schrapmachine doet het nu voor u! Voor 3 kg f I15,50;voor 2 kg f 98,50 Nieuw model! voor 1 kg - slechts f 79,75 TOMADO is mogelijk op zeer hoog niveau men sen te vinden, die je willen inwy- dn in de problematiek van hun land", zei dr. Posthumus Meyjes, daarmee doelend op de beide Afri kaanse leerkrachten aan de school, waarmee hij samenwerkte. Eén van die Afrikanen is directeur van de school. Er zijn op het ogenblik drie van der gelijke predikantenscholen in Ka meroen. Er bestaan vergevorder de plannen voor de oprichting van één centrale theologische school in Douala, waarin gaan samenwerken de Presbyteriaanse Kerk, de Evan gelische Kerk en de Bazelse Kerk, die nu elk afzonderlijk een school in stand houden. Nieuwe school „Die samenwerking zal overigens nog wel even op zich laten wach ten", zo vertelde dr. Porthumus Mey jes, „want er zijn nog moeilijkheden met het verwerven van een ge schikt terrein voor de bouw van de school. Wel is er al een bedrag van circa anderhalf miljoen gulden bij eengebracht. De voertalen aan de Dr. Posthumus Meyjes tij dens de persconferentie gister middag in Oegstgeest. Links de secretaris van de Zendingshoge school. ds. P. J. Mackaay. (Foto L.D.-Holvast) nieuwe centraal gelegen theologische school worden Engels en Frans. Het taalonderwijs zal vooral in het eerste van de drie leerjaren een be langrijk onderdeel vormen van het lesprogramma, omdat de leerlingen in het vervolg van de opleiding niet steeds afzonderlijk in het Engels of in het Frans behoeven te worden on derwezen. De voormalige Duitse kolo nie Kameroen is namelijk gedeelte lijk onder Engels en gedeeltelijk on der Frans beheer geweest, vandaar de tweetaligheid. Dr. Posthumus Meyjes noemde gis termiddag enkele van de voornaam ste problemen waarmee hij zich in zijn taak als zendingspredikant ge confronteerd heeft gezien. „Een van de voornaamste moeilijkheden is het tribalisme, het hechten aan 't stam verband. Alle hoop van de kerk is gevestigd op krachtige leidersfi guren in de jonge kerk, die voor zichzelf het tribalisme hebben uit gebannen". Dan is er de grote kloof tussen de verschillende delen vön Kameroen, die het verbreiden van het evangelie bemoeilijkt. „Hoe dit land ooit één land moet worden be- waarmee het evangelie in Kameroen Meyjes na zijn uiteenzetting over de totaal van elkaar verschillende delen van het land. Een ander probleem het evengelie in Kameroen te maken heeft is dat. van de poly gamie. Er bestaat een streven binnen de Evangelische Kerk van Kameroen om de mogelijkheid te schep pen mannen die in polygamie leven toch toe te laten tot de doop, als zij tenminste voordien nog nooit met het christendom in aanraking zijn ge weest. Op het ogenblik gebeurt dit echter nog niet. Het merkwaardige verschijnsel kan zich daardoor voor doen dat de verschillende vrouwen van één man wel christen zijn zij leven immers slechts met één man en de man geen christen is hij leeft met m Advertentie Eigen vol- Ik heb om veel res- Heidelbergse Ca- kom daar niet vorm Dr. Posthumus Meyjes zei daar over onder meer: „De kerk in Ka meroen en andere Afrikaanse staten moet een eigen vorm vinden om zich erop te vestigen. Evangelie en chris tendom is niet hetzelfde en wij moe ten daarom ook niet proberen zulke landen gens Europese een voorbeeld te peet voor de thechismus, mai mee aan in Kameroen". In dit ver band merkte dr. Posthumus Meyjes op, dat hy zich strikt als „invité" van de Evangelische Kerk in Kameroen heeft gedragen. De kerk is al bijna tien jaar volkomen onafhankelijk en volgens dr. Posthumus Meyjes moet die onafhankelijkheid worden ge respecteerd. De toekomstige Leidse hoogleraar wijdde ook aandacht aan de specifieke problemen van de Afri kaanse conceptie van de mensen, waardoor bijvoorbeeld een funda- mentalische levenbeschouwing erg aanslaat, met alle nadelen daarvan, (fundamentalische levensbeschou wing wil zeggen: een levensbeschou wing diq volledig is gebaseerd op de grondslagen, in dit geval de bijbel, waardoor ze kans loopt te verstar ren en voorbij te gaan aan de wer kelijke problemen van het ogen- blik>. Dr. Posthumus Meyjes is geboren in 1928 en studeerde aan de uni versiteiten van Utrecht en Leiden. Enkele jaren lang was hij assistent van prof. dr. Bakhuizen van den Brink. In 1963 vertrok hij naar Ka meroen. Dr. Posthumus Meyjes is als zendingspredikant van de hervormde kerk verbonden aan de classis Eind hoven. Vorig jaar werd dr. Posthu mus Meyjes onderscheiden met de Prof. Mallinckrodt-prijs van de Groningse universiteit. De prjjs wordt eens in de tien jaar uitgereikt voor het beste theologische proef schrift verdedigd aan een Neder landse faculteit. Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! aanbieding voor iedereen zolang de voorraad strekt: TIJGERSHIRT Ideaal voor sport, fiets, strand, vakantie, enz. 1.25 1.50 Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. 2 maten RIJNSBVRGS BLOEMENCORSO WEDEROM NAAR LEIDEN Middenstandsexamens in Leiden zaterdag ,,Als iemand verre reizen doetdat is het motto dat het Rijnsburgse bloemencorso dit jaar heeft. Hoe toepasselijk dit is. blijkt wel uit het feit dat de wagens, die zaterdag 6 augustus van het terrein van de bloemenveiling „Flora" vertrekken, namen heb ben meegekregen als ..De wereldreiziger", Marco Polo". „Odys seus". „Jules Verne" en, om de huidige tijd niet te vergeten. „John Glenn". Op 6 augustus Ongeveer twintig muziek korpsen zullen de corsodag op luisteren, de Oranjevereniging verleent medewerking en don derdag voor het corso zal er een kinder corso worden gehouden. Al met al gonst het in Rijnsburg thans van de activiteiten. Tij dens de week dat er in .Flora een tentoonstelling is te zien zul len bruidjes en jonge moeders bloemen worden aangeboden. De opening van het bloemencorso, waaraan buiten 25 personenwagens 12 praalauto's deelnemen, wordt ver richt door dr. L. van Eegeraat- Dit jaar voor het eerst zullen de jeeps, die de praalwagens trekken, zijn aangepast aan dat wat het belang rijkste deel van de combinatie voor stelt: het rijdende-geheel zal dus één stuk vormen. De kosten van dit, voor de eerste maal in samenwer king met de bloemenkwekers en- binders van Aalsmeer in 1947 gehou den evenement bedragen, wat be treft de jeeps en de praalwagens f70.000,-, de kosten van de andere deelnemers belopen ongeveer f45 000,— zodat het geheel circa f 15.000,- duurder zal zijn dan het vorig jaar. De avond van de zesde augustus zal er een taptoe in Rijnsburg wor- den gehouden om de corsodag te be sluiten. Alle ontwerpen (waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven) zijn weer van de hand de heer G. Kiersch uit Noordwijk aan Zee. Tien jaar geleden waren de mees te meerijdende wagens versierd met dahlia's en tuinbloemen, thans is de wagen, die met dit doort bloemen meerijdt, een zeldzaamheid: vele ro zen en chrysanten zijn er dit keer te bewonderen, maar ook worden tij dens de rondrit exotische bloemen vertoond. Het corso heeft nog een ander nut dan alleen maar het la ten zien van bloemen, de verkoop ervan wordt nog gestimuleerd ook! Aquaria in Hortus Een week voordat de bloemenstoet door Rijnsburg, Oegstgeest en Lei den trekt zal in de Leidse Hortus Botanicus een tentoonstelling van aquaria en bloemen worden geopend door mr. G. C. van der Willigen, Lei- dens eerste burger, en wel op 22 juli, 's avonds om 7 uur. Deze expositie komt tot stand in samenwerking van de stichting Rijnsburgs Bloemencorso, de Leidse vereniging van aquarium- en ter- rariumhoudes „De Natuurvriend" en de V.V.V. Leiden en omstreken. Tot 7 augustus kan men hier van mooie vissen en bloemen genieten- De combinatie vis-bloem wordt niet voor de eerste maal gebracht, in Leiden zijn reeds eerder dergelijke tentoonstellingen gehouden. Plm. 48 aquaria van particulieren en 12 van handelaren (allen zijn lid van de vereniging) worden in de Hortus opgesteld: daar zullen vissen In zijn te zien die in prijs variëren van f 1,25 tot f150,- Als bijzonder heid zal er een kort geleden in Ne derland geimporteerde zeevis worden getoond, die ongeveer f 14.000,- kost 6000 vissen zullen de bakken, waar in ongeveer tezamen 3000 liter wa ter is, bevolken. Route De route van het corso is als volgt: 130 uur Rijnsburg. Vertrek van het terrein Veiling „Flora, Oegstgeester- weg. Brouwerstraat, Noordeinde, Petr. v. Saksenstraat, Evertsenstraat, P. Heinstraat., de Ruyterstraat. Ka naalstraat, Katwijkerweg, Lange- vaart. Sandtlaan, Herenweg, Kerk straat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeester- weg- Van Rijnsburg via Rijnsbur- gerweg en Rhijnzichtweg naar OEGSTGEEST. Plm. 2.30 uur Oegstgeest. Rhijn zichtweg, Van Assendelftstraat, Rhijngeesterstraatweg, Endegeester- laan. Geversstraat en via Leidse- straatweg en Rynsburgerweg naar LEIDEN Plm. 3.10 uur Leiden. Stations plein. Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmer straat. Pelikaanstraat, Hooigracht, Hoogewoerd, Breestraat (ongeveer te 3.45 uur namiddag» Noordeinde, Rembrandtstraat. PAUZE in de Doelenkazerne 5.15 uur n.m. Noordeinde, Witte Singel. Zoeterwoudse Singel Lam- menschansweg, Tomatenstraat, Zoe- terwoudseweg, Vijf-Meilaan. Boshui- zerkade, Ter Haarkade. Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg, Morssingel, Stationsplein en via de Rijnsburger- weg naar OEGSTGEEST. Leidsestraatweg, Geversstraat. Leidse Buurt, Rhijnzichtweg, Ryns burgerweg naar Rijnsburg. AVONDROUTE door Rijnsburg. Flora, Rynsburgerweg, Oegstgees- terweg. Herenweg, Sandtlaan, Lan- gevaart, Kanaalstraat, Burg. Mey- boomstraat. Noordeinde. Koestraat, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeester- weg, Rijnsburgerweg, Flora. Voor het middenstandsexamen zijn in Leiden geslaagd: J. Guldemond, P. Gijzenij en H. Ramak te Leiden; B. ter Haar, Rijnsburg; A. de Haas, LeridsöhendamArie de -Haas, Val kenburg; C. Ha-goort.' -- Delden; J. Haspels, Wassenaar; V. Hagenaar, Voorhout; L. Hages, Leiderdorp; G. Heemskerk. Rijnsburg; P. Heeskerk, Katwijk; J. Helmus, Sassenheim; J. den Heyar, Rijnsburg; F. Hofman, Leiden: A. den Hollander, Leiden; H. Hoogervorst, Noordwijk; L. Hul, Lisse; M. v. d. Hulst, Alphen a/d Rijn; J. v. d. Ing, Hazerswoude; J. de Boer, Hazerswoude; M. Janmaat, Nieuwveen; C. de Jong, Zoeterwou- de; L. van Steenbergen, Leiden: N. Kapteyn, Ter Aar; J. van Kasteren. Alphen a/d Rijn; M. Kley, Lisse; C. Kok, Leiden; P. de Kooker. Lisse; K. Kop-Duyverman, Leiden; A. Kraan, Hoogmade; D. Kranenburg. Nieuwkoop; G. Kroon, J. Kroon en M. Kroon te Abbenes; M. Kruyt, Wassenaar; P. Laman, Leiden; J. Lammens, Katwijk aan Zee; M. Lancel, Leiden; G. Lascaris, Sassen heim: B. van Leeuwen, Leiden; R. van Leeuwen Den Haag; D. Leke, Alphen a d Rijn: J. v. d. Linden. C. Meertens-Stol. H. Hootens-Vlasveld, te Leiden. Bedrijfsongeval Tijdens werkzaamheden in de con structiehal van de H.C.W. deed zich gisteren een bedrijfsongeval voor. Op het moment, dat de 59-jarige scha ver, de heer C. Starrenburg uit Lei den, bezig was om een hoekijzer (630 kg) met behulp van een elektrische takel te verplaatsen, viel dit ijzer uit de takels. Het hoekijzer kwam terecht op de beide onderbenen van de scha ver. Met twee gecompliceerde been breuken is de man naar het zieken huis overgebracht. Diefstal van auto en lastransformator In de nacht van maandag op dins dag zijn van een in aanbouw zijnd viaduct in rijksweg 4a een lastrans formator, een laskap en een partij elektronen teir waarde van f 700 ont vreemd. In dezelfde nacht is op de Hoge Rijndijk een bestelauto (lelijke eend) gestolen. De kleur van de auto, met een gesloten laadbak, is groen. Kentekenbewijs SF 74-02. DIEFSTAL VAN 4 BROMFIETSEN De Leidse politie heeft een 18- jarige Leidenaar aangehouden ter zake van diefstal van vier bromfiet sen en het openbreken van enige automaten. Verdacht van diefstal van zeven sloffen sigaretten uit een zelfbedieningszaak aan het Vyf Mei plein werden aangehouden een 19- jarige groenteboer, een 19-jarige ma gazijnbediende. beiden uit Leiden en een 20-jarige opperman uit Leider dorp. Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doct.ex. Ned. recht de heren Th. Broere (Roterdam) en C. H. Brinkman (Den Haag); kand.ex. Duitse taal- en letterkunde mej. J, W. I. Vrielink (Leiden); kamdex. wis- en natuurkunde de heer A. K. H. J. Boerema (Leiden), mej. F. Feis (Den Haag), mej. A. G. Blaauw (Den Haag), de heer W. F. Rodenburg (Leiden)doct.ex. wiskunde de heer J. H. B. v. d. Meulen (Rotterdam): doct.ex. natuurkunde de heer L. J. F. Hermans (Leiden); doct.ex. schei kunde mevr. H. A. v. Leeuwen-Wer ker (Leiden), de heren J. N. Pronk (Leiden), C. Mefjer (Leiden); kerke lijk examen de heer J. Amersfoort. (Zeist). AFSCHEID VAN „OEGSTGEEST" Tijdens een vergadering van het moderamen en secretarissen van de Raad voor de zending der NE. kerk hebben in de Zendingshogeschool te Oegstgeest vijf zendingsarbeiders, die binnenkort naar Indonesië vertrek ken afscheid genomen. Ds. W. Huisman en mevr. S. M. H. Huisman-Lamoré zullen op 31 juli in de oude kerk van Charlois worden uitgezonden. Op 10 augustus zullen zij naar Djakarta vertrekken. Drs. Huis man zal als docent voor Nieuwe Tes tament, ethiek en sociologie verbon den zfjn aan de theologische school van de Oostjavaanse kerk in Malang. Het is de eerste keer dat hij met zijn gezin uitgaat in de zendingsdienst. Ds. M. Vink en mevr. H. E. Vink- Klarenbeek waren reeds enige ma len in Indonesië. Aanvankelijk werk ten zij in dienst van de zending der Vrij Evangelische Gemeenten op het eiland Samisor. Later gingen zij in dienst van de zendingen der Vrij Evangelische Gemeenten en der Her vormde Kerk naar West-Irian. Thans heeft zich ook de Rijnse Zending bij deze samenwerkende zendingen ge voegd. In dienst van deze drie zen dingen vertrekt ds. M. Vink op 18 juli van Schiphol naar Pematang Sianter op Sumatra. Hij zal daar werkzaam zijn voor de administratie der zendingsfinanciën en tevens voor evangelisatie werkzaamheden. Zijn vrouw en kinderen zullen enige we ken later volgen. Tenslote nam mej. L. C. Swaan, die op West-Irian als maatschappe lijk werkster onder vrouwen en meis jes zal gaan arbeiden, afscheid. Zij zal eind augustus vertrekken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Theresia Maria. d. v en M. P. L. de Boer. De Zweedse biochemicus en Nobel prijswinnaar prof. dr. Georg von Hevesy is op 80-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis van Freiburg overleden. De naam van deze in Boedapest geboren geleerde is ver bonden aan een van de vruchtbaar ste en veelzydigste onderzoekmetho den van deze tijd, de isotopentech- niek. Hy ontwikkelde al in 1913 samen met Freidrich Paneth een systeem om radio-actieve atomen als indicators te gebruiken voor het ver loop van chemische, biochemische en biologische processen. Voor de resultaten die hfj met be hulp van radio-actieve isotopen bfj de bestudering van chemische pro cessen bereikte, werd prof. Von Hevesy in 1943 onderscheiden met de Nobelprys voor scheikunde. Von Hevesy is ook bekend als de ontdek ker van het element hafnium, In 1923. Dr. Hastings Banda „Het geld zal niet op ons hoofd regenen' Malawi, het vroegere Nyassaland, is te middernacht een republiek bin nen het Britse Gemenebest gewon den. Het feit dat een einde kwam aan 75 jaar Britse soevereiniteit werd gevierd met vuurwerk en 21 saluutschoten. Premier dr. Hastings Banda, die later op de dag als eerste president van de nieuwe republiek wordt, be ëdigd, verklaarde in een radiotoe spraak tot z\jn volk dat de republi keinse status de verplichting inhoudt dat er voor gewerkt moet worden. „Het geld zal niet op ons hoofd re genen „zoals manna uit de hemel". Hy riep de Afrikaanse bevolking op zich goed te gedragen tegenover de 8.000 Europeanen en 12.000 Aziaten die in het land wonen. Er leven in totaal vier miljoen mensen in Ma lawi. j Het voormalige Britse protectoraat j Nyassaland maakte deel uit van de Rhodesische federatie die in 1963 uiteen viel. De federatie bestond verder uit Noord- en Zuid- Rhode- I sië nu resp. Zambia en Rhodesië j geheten. Kiugt. OVERLEDEN van Wteringen 17 Jas i der Linden. 85 Jaar. a. Nieuméijer. Ma- Aan de Technische Hogeschool j. p a. Goldenberg in Delft is geslaagd voor het prope deutisch examen werktuigkundig in genieur de heer C. van den Ent uit Leiden. en S Oele; Bernadette Ma- G. C a. Langelaan en W. Aan de Techn. Hogeschool te Delft is geslaagd voor het prop. ex. j werktuigkundig ingenieur de heer D. IK. Kettenis te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3