SPORT ulturele prijs Marchien Drente Eising Eerste ^vondtmusyck' Dorpskerk Wassenaar roor twintig jaar Reeds bedlegerig kunst Ondanks ziekte toch fraai spel van Asma Gerard Akkerhuis en Koos Verheul DOnbekende El Greco n Erlangen ontdekt mips 5% 472% 4% 372% 3.48% 3.2 4% RIJKSPOSTSPAARBANK Carlos Pluto de beste bij de vijfjarigen Ron Clarke herovert wereldrecord 5000 m ENSDAG y JULI 1968 LEÏDSCH DAGBLAD Schrijfster van kinderverhalen (Van onze correspondent) Links van de deur een antiek Drents kabinet, aan de wand een tilderij van een Drents landschap en op de boekenplanken een latuur-uitgave van Bartje. Het kan niet Drentser: de kamer van irijfster Marchien Eising in een kapitale boerderij in Hilversum, r van het land, waarmee zij zich zo verbonden voelt, Drente, ont en werkt zij in dit rusthuis. Al twintig jaar bedlegerig, ar met een ongebroken geestkracht. anavond wordt haar in het Pro- tiehuis in Assen de culturele prtfs Drente uitgereikt. Door haar te en ook omdat zjj een paar we- feleden tijdens het karige loopje, se kan maken, een lichte hersen- idding opliep, kan ze b de plech- eld niet aanwezig zün. „Dan ga jaar Hilversum", heeft de Com- taris der Koningin, mr. K. H. rlandt, tegen zichzelf gezegd. Hij 't vanmiddag de prijs bjj de w, die het Drentse land in de kin. iteratuur heeft gebracht aange- m. iarchien Bising is heel erg blij met Drjjs. „Dit is de mooiste prijs, die lij hebben kunnen aanbieden. Het i'n specifiek Drentse. Drente heeft 'eel gegeven en in deze prijs zie ut men dit herkend heeft", de beoordeling van de kandada- English Opera Croup in ons land 9 „English Opera Group", die in kader van het Holland Festival tweetal voorstellingen zal geven, Cfijistermiddag op Schiphol gearri- •d. Het gezelschap bestaat uit 12 ers, 8 orkestleden en' een tiental oiicl en begeleiders. De regisseur n Graham arriveerde een uur lattier op de luchthaven. mz groep zal morgen in de Wes- 'jerk te Amsterdam en morgen ln S Grote Kerk te Den Haag het /-awe werk van de Engelse com- ^'dst Benjamin Britten „The bur- -|g fiery furnace" uitvoeren. De jnière van di't opus werd gegeven uni tijdens het Aldeburgh Festi- loheemse primitieven het museum Boymans-van JRnmngen te Rotterdam zal vrij- >nd om acht uur de opening vinden van de tentoonstelling primitieven" (Go- kunst in Tsjechoslowakije 1-1420) opening geschiedt door dr. v Zilka, ambassadeur van de slalistische republiek Tbjechoslo- .ije. Dr. Jan Krofta, directeur de Nèrodni Galerie te Praag een inleidend woord spreken. [jlfriiises Margriet bezocht Antiekbeurs frnses Margriet heeft gisteroch- i in gezelschap van een vriendin bezoek gebracht aan de Oude hst- en Antiekbeurs in het Ste ile Museum „het Prinsenhof" te [t. Het bezoek duurde van half i tot tegen half twaalf- Het laat- gedeelte van de rondgang had Prinses in zo gehaast tempo moe- doen dat zij beloofde zo spoedig jelijk een tweede bezoek aan de rs te zullen brengen. De Prinses le vooral grote belangstelling aan dag voor schilderijen uit de 17de KZ L Bo >142 Ci ten voor de culturele prijs, die ook nog aan twee anderen en posthuum aan dr. J. Naarding wordt verleend, ging men er van uit, dat uit Drents standpunt het werk van Marchien Eising van voldoende betekenis is. Zwak gestel De 61-jarige schrijfster was een kind van een goed gesitueerd boeren echtpaar in Zweelo. Hoe graag zij het ook deed, door haar zwak gestel was zij niet in staat boerenarbeid te ver richten en ging na een aantal jaren ziek te hebben gelegen voor kleuter- onderwijzeres leren. Zij werd hoofd van een school, maar op een gegeven moment dwong ziekte haar opnieuw het werk te staken. „Voor de aardigheid begon ik kin derverhaaltjes te schrijven. Ik dacht, als ik over enige tijd weer voor de klas sta, heb ik wat te vertellen. Maar ik kwam niet meer terug. De kleuter school heb ik nooit meer gezien". Na een aantal jaren ln diverse rusthui zen verpleegd te zijn kwam de schrijfster acht jaar geleden in een Hilversums rusthuis. „Gelukkig kan ik nog liggend worden vervoerd. Laatst ben ik nog 14 dagen in Dren te geweest. Dan bezoek ik familie. Of ze rijden me rond. Dan ben ik kind met de kinderen. Alles wat ik zie neem ik goed in mij op en uit die er varingen put ik nieuwe stof. Een paar jaar geleden heb ik met Lies Veen- hoven, die mijn boeken illustreert, in opdracht van de uitgever een Rijnreis tot Bazel gemaakt. Dat was de mooi ste belevenis van mijn leven". Twee boekjes, die de serie „Hans en Riekje" afsluiten zijn het resultaat van die reis. Beide boekjes komen dit najaar uit. Ontelbare stukjes Onderwerpen in een trant, die vrouwen van het platteland zo goed aanspreken schrijft zij in de „Land- bode". Het aantal stukjes is niet meer te tellen. Daarnaast schreef zij de streekroman „Riek", de boeken voor oudere kinderen „Geeske vertelt" en „Van Geeske en de lente" en tien deeltjes „Hans en Riekje". Bovendien bewerkte zü „Ot en Sien" van Jan Ligthart in moderne schrijf- en spreektrant. Openluchtmuseum „De zeven marken" door brand verwoest Tijdens een onweersbui is gister nacht het „Geologisch museum" van het openluchtmuseum „De zeven marken" ln Schoonoord door de blik sem getroffen en geheel door brand verwoest. Het gebouw, dat was op getrokken in de vorm van een oude brouwerij, was ongeveer 14 dagen ge leden door het museum officieel in gebruik genomen. De schade is bij zonder groot. Van de kostbare en onvervangbare verzameling stenen, fossielen, antiek meubilair en oude munten kon niets uit de vlammen zee worden gered. De verzameling was eigendom van de amateur- geoloog Loman uit Eeserveen, die meer dan 35 jaar be steedde aan het bijeenbrengen van de collectie. Het openluchtmuseum is tegen brandschade verzekerd. Advertentie Orgelconcert Katwijk Zee Feike Asma. die van de acht concerten in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee er vijf te verzorgen heeft, speelde gisteravond voor de tweede maal met een tussenpoos van een week. Ook ditmaal bevatte het programma enkele meesterwerken. Merkwaardigerwijs leek enkele malen de organist hier en daar niet geboeid door de werken, die hij vertolkte. Avison en Mendelssohn eindigden beide zeer nuchter. Later hoorden wij, dat Feike Asma allesbehalve in staat was om op te treden door ongesteldheid. Deze bijzonderheid kan echter de grote bewondering voor enkele andere inter pretaties slechts doen stijgen. Na een inleidend koraalspel, waar voor ditmaal Psalm 43 op Asma's bekende gevoelige wijze canonisch was bewerkt volgde Joh. Seb. Bachs wonderstuk, de Passacaglia in c moll, zo men weet een reeks variaties op een basso ostinato (hardnekkig her haald thema in de bas). De opbouw had qua registratie misschien meer reliëf kunnen verdragen. Toch een grote prestatie. Het Concerto van Charles Avison is een vriendelijk, onpersoonlijk stuk a la Handel, niet kwaad na een zo grote, ook aan het gehoor eisen stel lende opgave als de Passacaglia. Telkenj are verlangt men ook van Asma een Sonate van Mendelssohn. De zesde sonate, met als onderbouw het choral, Vater unser im Himmel- reich" ligt Feike Asma bijzonder. Kenners zullen zelfs hier en daar verwantschappen ontdekken tussen laatstgenoemde en de grote meester Mendelssohn. Veel bewondering zal ongetwijfeld Max Regers „Phantasie iiber den Choral Wie schön leuchtet uns der Morgenstern" geoogst hebben. Hier heeft Feike Asma ondanks indispo sitie zich ten volle gegeven. De hef tige inleiding, het verrukkelijk ge varieerde koraal en het extatische slot maakten indruk door de wijze waarop Asma het 48 stemmen tel lende orgel liet spreken. Een machtig virtuoos einde!. Ad. Int. Acteur Ben Royaards ernstig ziek De acteur en regisseur Ben Rooy- aards ligt ernstig ziek in zijn woning te Antwerpen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Ben Rooyaards debuteerde in 1925 onder de naam Ben Lucius bij het Nieuw Nederlandsch Toneel. Hij speelde bij enkele toneelgezel schappen, voordat hij in' 1937 hoofdregisseur werd aan de Kon. Ned Schouwburg in Antwerpen. In 1943 kwam hij bij het gezelschap van de Stadsschouwburg in Amsterdam, waar hij in 1944 werd benoemd tot artistiekleider van de afdeling toneel van het Gemeentelijk Theaterbedrijf. In 1948 vestigde Ben Rooyaards zich als regisseur van de Vlaamse schouwburg in Antwerpen. Ben Rooy aards is 61 jaar. Hij is een zoon van dr. Willem Rooyaards en Jac queline Saundberg. Gerard Akkerhuis concerteerde met Koos Verheul in de serie „Avondtmusycken" der Wassenaarse Dorpskerk. Orgel en fluit: het is een combinatie die, mits de omstandigheden dienen, goed uitvalt. Het orgel is een blaasorkest, hoe men de uitspraak van César Franck „mijn orgel is mijn orkest" ook beknibbelen wil. Franck stond niet op dit programma, de composities waren (orgel en fluit om en om) van Bach, Telemann, Wolther. Locatelli, Micheelsen, Strader. Tot slot speelde Akkerhuis nog van zichzelf een Bicinium over „Gelukkig is het land en van Cor Kee de Variaties over „Merck toch hoe sterk vos Deel Ecce- Homovoorstelling )CAIs de conclusie van een Duitse kunsthistoricus juist is, heeft in in Erlangen (D.) een onbekend schilderij van El Greco ont- :kt. Het gaat op een schilderij, dat door een Amerikaanse ver- ^melaar in 1959 voor het luttele bedrag van f 350 verworven derd. Dr. Herbert Paulus, Erlangen in de Duitse Bondsrepu- iek zeer bekend als expert op het gebied van oude schilder- inst hield de „Verkondiging aan Maria voor een werk van l*Htonio Vassilacchi, genaamd Aliense, die het omstreeks 1610 '•Ischilderd zou mexrten hebben. Daarmee was het schilderij al Me duizenden gulden waard. Van Bach's Praeludlum et Fuga in G (BWV 541) ontstond een helder beeld in een vlot doorgaande vaart. Dit puntig voortspinnen in Bach's stijl verlangt eigenlijk een haast to taal mechanische precisie, samenhan gend door te voeren in alle stemlig gingen. Dit verlangen honoreerde Ak kerhuis nog niet overal ten volle. Er bleven, hoe miniem ook, in zinafslui- tingen en overneming van stemmen resten van vrijwingen, vlekjes zwaartekracht in een overigens vloeiend lichtvoetig patroon, hetgeen ook gold voor Walther, Bach's neef en grote vriend. Walthers „Concerto del Sigr. Torelli" moet men als een orgel bewerking zien van een dei- vioolconcerten van Torelli. Er zal wel niemand geweest zijn, 3r. Paulus was echter van me- ig, dat het linnen ouder was. Aan 831 hand van een Röntgenonderzoek, naar aanleiding van deze con- 5 'isie plaatsvond, bleek dat onder de rkondiging een goed bewaard ge- 5l()ven Chrlstuskop verborgen was, »si* Aliense destijds overgeschilderd ortrd. Een identificatie van dit ou- ItljZe schilderij bleek echter voorlo ng onmogelijk. Tenslotte deed éen ïtituut voor restauratiewerkzaam- iden ln Rome de welgeslaagde po- 5u%g, de verflagen te scheiden en iarbij beide schilderijen te behou- jtn. Dr. Paulus meent om verschil- di'Qde redenen, de thans aan de dag streden Christuskop te mogen toe- irijven aan de hand van El Greco. Hij steunt daarbij voornamelijk op de stilistische kentekenen op de res ten van de signatuur van de schil der. Volgens deze merktekenen zou het schilderij dat thans een buitenge woon hoge waarde zou vertegen woordigen, een deel zijn van een Ec ce-llome-voorstelling, die tot de om streeks 1570 in Parma geschapen kruiswegstation van EI Greco zou moeten behoren. Dominico Theoko- puli, genaamd El Greco (1541-1614, was afkomstig van Kreta, leefde voornamelijk in Toledo en is, naast Veslasquez en Murillo, de belangrijk ste meester van de oud-Spaanse schilderkunst. in staat aanmerkingen te bedenken op de uitbeelding door de organist van Micheelsens Prealudium in D, van het gemelde Bicinium en van Cor Kee's Variaties. Micheelsens mooie Praeludium, rapsodisoh in zijn speel se waarden en een beeldende orgel- taal, staat op een conventioneler klankbasis dan men van hem mocht verwachten. Cor Kee weet een thema veelzijdig te doorgronden en met vor men en rappe bewegingen te spelen, maar als hij een der (toccata-achti- ge) slotvariaties en de kerkvullende coda opbouwt volgens een model dat we van Asma, van Egmond en Jan Zwart al te wel kennen, behoort hij tot een voorbije tijd. Wij gaven aan Akkerhuis' franje-vrije en bondige Bicinium (tweestemmige orgelvaria tie) de voorkeur. Koos Verheul was ln een Sonate ln G van Telemann, een Sonate ln F van Locatelli en ln een „Petitie Fan tasie pastorale" van de ln 1911 ge boren Zwitser Hans Studer, alles prachtig uitgekozen de onover trefbare van Internationale allure zoals we hem niet anders kennen. Zijn fameuze ruim-zingende, egaal- ronde en draagkrachtige toon werd door de akoestiek in een wonderscho ne klank omgezet en Akkerhuis' geïn spireerde begeleiding werd een ver rukkelijke noot in het geheel. Stu- ders Pastorale met haar improvisa torische elementen en niet vormge- positie, die kennelijijk de bjjvijv.ak- bondensfeer is een veelzeggende compositie, die kennelijk de bijzon dere liefde van Verheul bezit. V. Nieuwe combinatie het Pleyelkwartet De fluitist Jolle de Wit, de violist Willem Noske. de altviolist José Stordiau en de cellist Victor Bouguenon. resp. solofluitist, concertmeester, soloaltist en solocellist van het Residentie-Orkest, hebben een kwartet opgericht. Zij zullen zich voornamelijk tqe- tie op dit gebied sinds ruim een eeuw. leggen op het uitvoeren van de tal rijke werken die voor deze combi' natie werden geschreven in de perio de ca 1760-1830 en waarvan men in onze tijd vrijwel niets kent. De meer dan 50 werken die voor dit doel wer den geselecteerd, zullen worden uit gevoerd naar de oorspronkelijke handschriften en drukken uit een aantal Europese bibliotheken en uit de collectie Noske. Daarnaast zal het kwartet zich ook voor de hedendaag se componist inzetten. Het betreft hier de eerste permanente combina- De Rijkspostspaarbank biedt u 6 mogelijkheden voor veilig en vertrouwd sparen. Kies de spaarregeling en de rente, die passen bij uw eigen omstandigheden. t opzegging st opzeggini Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 12 maanden Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 6 maanden Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 3 maanden Opneming binnen de opzeggingstermijn is altijd mogelijk. Spaarbewijzen ingevolge de Algemene Premiespaarregeling Jeugdspaarrekeningen Gewone spaarrekeningen Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot ieder postkantoor en de Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020) 7312 71 West Indie wint van Engeland West-Indië nam gisteren een 2-0 voorsprong in de serie van vijf wedstrijden tegen Groot Brittannië door de derde testmatch met een verschil van 139 runs te winnen. En geland was all out voor 253 en West Indië won, terwijl er nog 85 minu ten te spelen waren. Alleen Geoff Boycott (71) en Basil d'Oliveira met een moedige 54 handhaafden zich op de laatste dag lange tijd aan bat. Accuraat bowlen op de weinig spin aannemende pitchf gaf West-Indië een goede start met vijf wickets voor de lunch. De scores waren: West-Indië 235 en 482 voor vijf (ge sloten), Engeland 325 en 235. Koersen in Hilversum De Amsterdamse tennisser Ron van Gelder verloor gisteren in de tweede rond® van het. internatönale tennistoernooi van Dtlsseldorf met 0-6, 3-6 van de Australiër Bob Car- michael. (Van onze medewerker) Carlos Pluto heeft zijn talrijke aanhang niet lang in 't onzekere ge laten in het Selectie Kampioenschap der 5-jarigen. Direct nam A. Side- rius met Carlos de leiding, gevolgd door Coryphee R H en C Alkestis van E. Deze volgorde bleef tot hal verwege de laatste ronde gehand haafd. Toen sprintte C Alkestis naar de tweede plaats, doch verder kwam deze niet, want Carlos Pluto ging naar een stijlvolle 1.20.S triomf. Conny Stuart incasseerde het derde geld. In de internationale koers was de strijd bijzonder fraai en spannend. Yewel Boy voerde het compacte veld 'andaag 2 In één race twee records De Australische atleet Ron Clarke heeft gisteren in Stockholm het wereldrecord op de 5,000 m, dat sinds 30 november 1965 met 13 min. 24,2 sec. op naam van Kipchoge Keino stond, heroverd. Hij liep de afstand maar liefst 7,6 sec. sneller. Clarke liet een tijd van 13 min. 16,6 sec. voor zich afdrukken. De 29-jarige Australische wereldrecordhouder liep de 3 mijl in 12 min. 50.4 sec., eveneens een nieuw wereldrecord. Het oude record op deze afstand stond met 12 min. 52,4 seconden reeds op zijn naam. lange tijd aan, na anderhalve ronde gevolgd door Zanto en Zilvervos. Op het doel afgaande kreeg Zanto de kop doch werd heftig aangevallen door Zilvervos. Pikeur Vink hield echter stand en voerde zijn paard naar een goede 1.23.-zege. Bravour S werd derde. De openingsdraverij werd beheerst door drie leerlingen. Steenvoorde ze gevierde met Eliza Mac van kop af in 1.25.9, Hendrikx met Dox van Rood en Noot ontnam even voor de streep de tweede plaats aan Doro thea (Stort). In de koers voor driejarige mer ries liep Fabiana H (Pools) haar 40 meter handicap spoedig in, en een maal op kop liep zij met groot ge mak Fabiola Spencer en Francina achter zich. De Oehoeprijs gaf een bijzonder spannende eindstrijd. In de laatste bocht nam de buiten weddenschap pen lopende Allouez II de kop van Adonis Silk B over en triomfeerde in 1.26.8. Beautiful Star (Harmsen) klopte even voor de streep Adonis voor de tweede plaats. Comtesse Ferraise werd vierde.. Bij de vierjarigen sprintte Diana R (Wagenaar Jr.) na ruim een ron de zó fel, dat deze via één ruk van de laatste op de eerste plaats kwam, met een 1.22.3 zege als gevolg. Dar ling Hollandia bleef met klein ver- schill meester van Dakota. De Hillegomse heerrijder Willemse jr. had met. Zypani in de amateur- koers tot het ingaan van de rechte lijn de beste kansen op succes. Hij kon het tenslotte toch niet houden en werd vierde achter Bea (G. v. d. Wal), Cunera en Anita. In de slotdraverij werd de favo riet Edelreiger S uitgeschakeld. Don Stuermann W klopte even voor de streep Dorus van Rood en Noot in 1.30.8. Het kwartet is genoemd naar Haydns meest begaafde leerling, de ook door Mozart hooggeschatte Ig- nace Pleyel, die tal van briljante kwartetten voor fluit, viool, alt en cello heeft geschreven. Het Pleyel-kwartet zal zondag 10 juli debuteren in de Kurzaal te Scheveningen in het kader van het Holland Festival. Gedurende het a.s. winterseizoen zal het Pleyel kwartet zeven maal voor de Ned. Radio concerteren. Nederland leidt Het Nederlandse damesteam, bijna geheel bestaande uit Jonge speel sters, heeft gisteren tijdens de lan- deniwedstrijd tegen Zwitserland in Vitznau een voorsprong van 6-1 ge nomen. De enige verliespartij kwam op naam van Ast.rid Suurbeek, die met 3-6, 2-6 verloor van de Zwit serse kampioene Annemarie Studer De uitslagen van de gisteravond voor de eedrste klasse B gespeelde waterpolowedstrijden van de zomer competitie van de KNZB luiden: Merwede-PSV 1-10; HPC-LZC 4-3. In de laatste landen wedstrijd voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal heeft het Engelse nationale elftal gisteren in Katowice voor 70.000 toeschouwers Polen met 1-0 verslagen. Het enige doelpunt werd reeds na een kwar tier uit een afgemeten voorzet van midvoor Bobby Charlton door links achter Roger Hunt gescoord. Sterke zege van Rus Botwinnik In Amsterdam is gisteren het zes de IBM-meefl'.ertoemocd begonnen Ex-wereldkamp öen Michail Bot- win nik won in de openingsronde op sterke wijze van de Hongaar Szyla- gyi. De overige uitslagen waren: Szabo Hong.) - Van Scheltinga (Ned.) 1-0; Zuidema (Ned.) - Ba- rendregt (Ned.) 1-0; Pomar (Sp> - Flohr (Rusl.) %-%; Kuypers Ned.) Robatsch Oost.) 2 -1 Dueckstein (Oost-.)-Ghitescu 'Roe menië) \2-\2Konstinopolski (Rus.) -Ostojic (Joegoslavië) afgebr.; Har- toch (Ned.)-Muller (Oost.) D-'j; Evevoldsen (Den.)-Bakker (Ned.) 1-0; Scholl (Ned.)-Kerkhoff (Ned.) 1-0. Uitslag' en LammergierpriJsj 1. Eliza Mac (M. D. J. Steen voorde), 1.27.9, 2. Dox van Rood en Noot, 3. Dorothea, toto: wl. 6.10, pl. 2.50, 1.90, 5.80. koppel 10.50 cov. 520. trio 225 20. Ibisprijs: 1. Fabiana H (H. J. Pools) 1.29.0, 2. Fabiola Spencer, 3. Franci na, wi. 2.60, pl. 120. 1 70, koppel 4.80. cov. 3.50. Selectie Kampioenschap der 5-tari- gen: l. Carlos Pluto (A Stderlus). 1.20.9, 2. C Alkestis ran 3. Conny Stuart, wl. 1.20, pl. 1.10, 1.10, koppel I.60, cov. 1.90. Oehoeprijs: 1. Allouez 2 (bulten weddenschappen) (J. van Dooye- weerd) 1,26.5. 2. Beautiful Star." 3. Adonis Silk B. 4. Comtesse Terralse, wl. 10.50, pl. 1.50, 1.40, koppel 8.00, cov. 2.40. trio 92.50. Maraboeprys: 1. Diana R (J. Wa genaar Jr.). 122.3, 2 Darling Hollan dia, 3. Dakota, wl. 1.60 pl. 1.40, 1.60, koppel 2.90, cov. 3.20. Nachtegaalprijs: 1. Zanto (J. S. Vlnk), 123.0 2. Zilvervos, 3 Bravour S. wl. 8.50, pl. 2.60, 2.40. 2.90, koppel II.70, cov. 5.00, Klppenprijs: 1. Bea (G. v. d. Wal), 1.25.0, 2. Cunera. 3. Anita, wl. 3.30. pl. 1.70. 1 50. 2.30, koppel 4.30. cov 5.50, trio 68 50. Kakatoeprijs: l. Don Stuermann W (W. Leeuwenkamp), 130.8, 2. Dorus van Rood en Noot. 3 Ever Queen wl. 520. pl 14)0, 6.30. 1.80, koppel 9.00, cov. 17.80, totale omzet 165.176.50.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11