AGFACOLOR ROLFILM Sleutelstad verliest ook van Gouds GZC Slechte generale gespannen sfeer onder 'Van.-e communisten Met Oostduitse bruid verenigd SDAG 5 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Vanaf vandaag kost de bekende Agfa- color Universal rolfilm nog maar3 kwartjes meer dan een gewone zwart/wit rolfilm! Nu maakt u mooiere foto's. U stopt een échte kleurenfilm in uw camera! En u doet er alles mee: kleuren - of zwart/wit foto's naar keuze. AGFACOLOR CN 17 UNIVERSAL Haal er direct een paar. WILLY'S DAGBOEK Indien de FIFA, op een voorstel van een groep van 25 artsen ingaat, zullen de deelnemers aan het wereld kampioenschap voetbal op doping worden onderzocht. Volgens de artsen kan bin nen 18 uur na het onderzoek reeds worden vastgesteld of een speler doping heelt ge bruikt. De FIFA zal waar schijnlijk vanavond reeds een beslissing over het voor stel van de artsen nemen. ■A- Rood-wit en blauw-wit zullen tijdens het wereld kampioenschap voetbal de meest voorkomende kleuren zijn. Drie teams spelen in rod eshirts met witte broek (Zwitserland, Hongarije en Rusland), terwijl Frankrijk, Italië en Noord-Korea in rod eshirts met witte broek zullen aantreden. De Spaan se en Chileense spelers zullen in een rood shirt en een blauwe broek uitkomen. De spelers van Engeland en Por tugal dragen een wit shirt met blauwe broek. De kleding van de Brazilianen is zonder twijfel het kleurrijkst: het gele shirt heelt een groene kraag, de mouwen zijn met een groene band afgezet. Een blauwe broek completeert de Braziliaanse kleding. •h Het gemeentebestuur van Sheffield, waar de ploe gen van Zwitserland, West- Duitsland. Spanje en Argen tinië in actie komen, heeft de eigenaren van bars toestem ming gegeven tijdens het we reldkampioenschap hun za ken langer open te houden. Het sluitingsuur is van 12 tot en met 20 juli de termijn waarin te Sheffield wedstrij den voor de Coupe Jules Ri- met worden gespeeld op werkdagen vastgesteld ov half twaalf in plaats van half elf. H.S.V. Tweede viswedstrijd in de Vangst goed. De uitslag luidt: 1. K. Laterveer. 3811 gram (gr. blei): 2. M. Kereweer, 3376 gram; 3. Nieu- weroburg sr., 3283 gram; 4. J. Chouf- four, 2016 gram; 5. H. Laterveer 1990 gram; 6. Laterveer sr.; 7. H. Boom; J. van der Linden; 9. B. Laterveer; 10. Leuering sr. Sportsplinters De internationale tafeltennis- bond heeft de wereldkampioenschap pen voor 1967 aan de Zweedse hoofd stad Stockholm toegewezen. Het toer- nooi wordt in de maand april gehou den. Oorspronkelijk was Melbourne aangewezen voor de organisatie van de wereldkamp'oenschappen, maar aangezien Australië de Noordvietna- mese deelnemers geen inreisvisa kon garanderen, werd de toewijzing terug genomen. De Beierse hoofdstad Mün- ehen zal in 1969 de wereldkampioen schappen organiseren. De uitslagen van de gisteravond voor de zomercompetitie waterpolo van de KNZB gespeelde wedstrijden in de hoofdklasse luiden: Neptunus Amersfoort-AZ en PC 2-4, RZC 90- DZV 4-6, HZ en PC-Neptunus Arn hem 7-3, De Robben- De Meeuwen 3-2. Edith McGuire is aan laatste seizoen bezig De Olympische sprintkampioene Edith McGuire heeft gisteravond meegedeeld dat ze zich uit de wed strijdsport terugtrekt. Ze zal latei- deze maand nog meedoen aan wed strijden in California tegen Russi sche en Poolse dames. Op een banket na de Amerikaanse nationale atletiekkampioenschappen voor dames, waar ze twee titels heeft gewonnen, heeft Edith McGuire ge zegd dat dit haar laatste kampioen schap is geweest. Ze zei dit bij het aanvaarden van een onderscheiding namens haar universiteit, Tennesee State College. In het ploegenklasse- ment heeft Tennessee State College met groot verschil gewonnen. De at lete Wvomia Tyus komt ook uit voor Tennessee. De trainer van de universiteit heeft verklaard dat Edith McGuire en Wyomia Tyus na de wedstrijden te gen Rusland en Polen nog wel een Afrikaanse tournee zullen maken. Varkevisser in internationaal damtoernooi Waterpolocompetitie De bekende LD V-dammer Cees Varkevisser staat met het Turkstra- toemooi in Leeuwarden (dat vorig jaar zo'n succes werd) voor een nieuwe krachtproef. De internatio naal bekende spelers als Germain, Hisard en Casemier (de deelname van de Zwitserse kampioen Andreas Kuyken is nog niet zeker) zullen het j Het Q00i de Katweker zeer lastig maken op d ens weg naar een eerste interna tionale toernooizege. Bovendien is daar altijd nog de Amsterdammer Tonny Sijbrands, die in de strijd om de Nederlandse damtitel boven Var kevisser eindigde. Na het fraaie succes van Evert Bronstring in het toernooi te Soe- choemi krijgt opneuw een LDV-spe- ler de kans internationaal op de voorgrond te komen. (Van onze waterpolomedewerker) Voor De Sleutelstad is gisteravond in de eerste klasse A van de water polocompetitie van de KNZB het doek zo goed als gevallen. De Leide- naars verspeelden in De Vliet tegen het laaggeplaatste GZC het laatste kansje om de dreigende degradatie nog te kunnen ontlopen: 35 (11, 1—2, 1—1, 0—1). Voor eigen publiek heeft De Sleu telstad de laatste strohalm niet weten te grijpen. De Leidenaars kwa men weliswaar enthousiast voor de dag, maar speelden* toch te indivi dualistisch om tot succes te komen. Verder slaagden zij er ook niet in de gevaarlijke Cees van der Tooren voldoende in bedwang te houden. De Goudse oud-international was in De Vliet dan ook weer eens de grote man bij GZC, want hij scoorde alle vijf de doelpunten. Aat Kapaan opende in de eerste periode voor De Sleutelstad de score (10), maar kort vóór en direct na de wisseling boog Cees van der Too ren die achterstand van GZC in een 12 voorsprong om. Hans Hilkhuy- zen zorgde daarna voor de Leldse gelijkmaker. In de derde speeltijd werd de strijd beslist. Van der Tooren kreeg een strafworp toegewezen en toen ver volgens Kapaan het water moest verlaten, was De Sleutelstad een ge slagen ploeg <24). In het laatste gedeelte bepaalden Van Zijl en Van der Tooren de eindstand op 35. De stand luidt: eigen water tegen het sterke ZIOS ten onder (1—2) het enige doel punt werd door Bertha van der Waals gescoord en de Leidse Golf brekers bleven in Den Haag bij Swift aan de verkeerde kant van de score: 32. Jos Aalders en Coby Hoogeboora zorgden voor de LGB-doelpunten. Uitslagen: De Zijl 2—RZC 2 80; LZC 2—AZ '70 2 5—0. 10 17 Zwemlust 10 10 9 14 GZC 9 8 .10 14 Nept. Za 10 6 11 13 Sl.stad 11 0 Dames De Leidse damesteams hebben het gisteravond enigszins laten afweten. Zowel De Zijl als LGB moesten in de derde klasse C met een nederlaag genoegen nemen. De Zijl ging in Braziliaans elftal imponeert niet Brazilië, houder van de wereldtitel, heeft gisteravond in een van zijn laatste oefenwedstrijden voor het toernooi om het wereld kampioenschap, in Stockholm een bescheiden 4-2 zege op de Zweedse eersteklasser AIK behaald. De eerste speelhelft werd met een 2-2 stand afgesloten. Slechts bij vlagen kwamen de wereldkampioenen tot briljante combinaties. Na drie minuten leidden de Zuidamerikanen al met 2-0, maar daarna werd het plaatsen bijzonder onzuiver. Niet Pele maar Gerson maakte de meeste indruk op de toeschouwers. Pele deed het erg rustig aan, maar zijn schaarse acties ontlokten steeds een hartelijk applaus aan de toeschouwers. Een Russische selectie oefende in Göteborg tegen een Zweedse bondsploeg. De Russen, die bij de rust met 1-0 leidden, wonnen gemakkelijk met 4-0. W. Meulenian nieuwe voorzitter KNVB? Het bonds bestuur van de KNVB heeft de heer W. A. G. M. Meule- man uit Den Haag kandidaat gesteld voor de functie van voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond. Reeds vo rig Jaar zou de huidige voornttrter de heer A. L. M. Schröder zijn functie neerleggen. Aangezien men het op dat moment niet eens kon worden over de keuze van een op volger werd het mandaat van de heer Schröder met één jaar ver lengd. Er werd daarop een com- missie voor het voorzitterschap in gesteld, bestaande uit de heren lr. H. F. Hopster (sectie afdelingen) voorziter, F. Remmers (sectie za terdagvoetbal), E. A. Wijdicka (sectie zondagamateur voetbal), H. Zon (sectie betaald voetbal) en J. C. Brinckmann, voorzitter van de landelijke bond van amateurvoet balverenigingen Deze commissie heeft advies uitge bracht aan het bondsbestuur, na dat de commissieleden elk voor zich een aantal personen hebben geraadpleegd. De commissie kwam tenslotte eenparig tot de conclusie dat de heer W. A. G. M. Meule- man uit Den Haag de aangewezen kandidaat voor het voorzitterschap van de KNVB is. De heer Meule- man, directeur van de algemene levensverzekeringsbank in Rotter dam is 56 jaar oud. Hij was eerder voorzitter van Be Quick Zutphen en praeses van Eindhoven. Tot voor enkele jaren was de heer Meuleman voorzitter van de Suri naamse voetbalbond. Hij is mo menteel lid van de financiële com missie en plaatsvervangend-lld van de commissie van beroep van de KNVB. De mogelijkheid bestaat dat naast de door het bondsbestuur gestelde kandidatuur van de heer Meule man nog enkele kandidaten naar voren worden gebracht. Volgens het algemeen reglement van de KNVB hebben de seotiebesturen, alsmede tenminste een tiental le den van de bondsvergadering daar toe ook het recht. Pas op zaterdag 12 november als het voetbal parle ment in Zeist bijeenkomt op die dag komt de verkiezing aan de or de zal de beslissing ten aanzien van de nieuwe bondsvoorzitter worden genomen. De Gaulles reis veroorzaakt: en overgelukkige bruidegom, de ïrige Nieuwendammer Hessel der Kooi, is gisteren met zijn tduitse bruid Brigitte van der fr—Menzel in een Pools lijnvlieg- op Schiphol aangekomen. In het tn van het jaar waren zij met iar getrouwd in haar woonplaats ijhrManchnoween voorstadje Oost-Berlxjn. Omdat haar pa- 'en toen nog niet in orde waren Vht zij niet met haar man mee w Amsterdam, waar ze voorlopig bij de ouders van de heer Van dei- Kooi zullen gaan inwonen. Brigitte en Hessel hadden elkaar leren kennen toen de Oostberlijnse in 1959 naar de P.T.T. in Nederland schreef met het verzoek of iemand met. haar wilde corresponderen. Hierop reageerde de toen 17-jarige Hessel. Vele brieven volgden en in 1963 bracht hij een bezoek aan Oost- Berlijn. Brigitte, die een moeder en drie zusters achterlaat, heeft van de Oostduitse autoriteiten de verzeke ring meegekregen, dat zij haar fa milie zo dikwijls mag opzoeken als zij wil. Volgens de thans bij een bank werkzame heer Van der Kooi, die reeds een gedeelte van zijn vakan tie van volgend jaar heeft opge nomen om alle instanties te bezoe ken voor de vereiste papieren, zijn de autoriteiten erg soepel geweest. Het was hem achteraf allemaal erg meegevallen. N.S.-c.a.o. goedgekeurd onze Parijse correspondent) d anneer de positieve gevolgen P zijn expeditie naar de Sowjet- Internationaal bezien voor het di se staatshoofd nog onduidelijk njnjn. dan heeft deze reis voor de lakti enlandse politiek van Frankrijk ®ko' erste vruchten toch al afgewor- ankl Het is met name in de rijen der 't^kse communisten, dat dit jong- ""Vitiatief van de president-gene- 5000 een aantal tegenstellingen, me- doï sverschillen en spanningen Ton-j opgeroepen, waardoor het link- jofciunp van De Gaulles tegenstan- uiteraard slechts verzwakt kan ee' Communistische pers had ge ïnde de hele reis al zichtbare last "e- rvonden om de officiële ziens- oai- der Russische kameraden 5 swis in harmonie te brengen met el afwijzende houding die de 'mo" j extremisten in Frankrijk zelf omh de politiek van het staatshoofd ft iet algemeen tot dusver plach- e huldigen. Maar zelfs dit labie- V* enwicht hebben de Franse com- s de fiten, die niettemin ervaren d0'» Lwichtskunstenaars" zijn, niet un' kunnen handhaven, peni vereniging Frankrijk—Sow- hie, die tot de mantelorganisa- itg* fan de Franse communistische dhg®' behoort, dreigt nu zelfs een ile scheuring doordat de voor- 2Ef, generaal Petit, heeft gewei- i aanwezig te zijn bij de officiële mgst die voor de president der lliek bij zijn terugkeer uit PU in Parys was georganiseerd- »ege die weigering ontving Pe- Ue tot de orthodoxe communis- kwordt gerekend, gisteren een jp protest van het Gaullistische jrlid prof. Capitant, die als lei der linkse Gaullisten eveneens ig heeft in het bestuur van de liging FrankrijkRusland, toneer het incident niet tijdig Fegd of in de doofpot kan wor- gestopt, lijkt het niet onwaar- Lijk, dat door De Gaulles ilediging Prinses Redacteuren „Bikkelaeht" 2 weken cel I rechtbank in Amsterdam heeft iren twee redacteuren van het lerdamse studentenblad „Bik- ;ht" een 23-jarige student en 21-Jarige jongeman conform de 'egens opzettelijke belediging van les Beatrix veroordeeld tot twee h gevangenisstraf, het maart-nummer was op de ipagina een portret van de Prin- pgenomen met daarop getekend agentjes. Hierbij werd verwezen de middenpagina waarop een nontage van een alleen in een kje geklede jonge vrouw stond. Bns de officier van Justitie, mr. van Renesse, maakte de foto de Prinses op de voorpagina, de ndsopgave en de fotomontage de gehele middenpagina in hun rling verband en in zijn geheel m de belediging uit. opneming van de foto op de pagina en de verwijzing naar de lenpagina wekt bij de lezer de uk dat de afbeelding op de mid- »gina Prinses Beatrix is, aldus eonnis. De rechtbank achtte niet Sen dat er een sprekende en elijke gelijkenis bestond, maar dat er sprake was van een grote kenis. reis de vereniging in twee delen uit een zal vallen. Oprechtheid Maar ook andere aspecten van de staatskunst van De Gaulle liggen de Franse communisten zwaar op de Zo schreef gisteren 1'Humanité, het communistische partij-orgaan, dat men moeite heeft in de oprecht heid van de Franse presiden te ge loven, die een atoombom exploderen liet juist enkele dagen, nadat hü in Moskou een gemeenschappelijke ver klaring ondertekend had om de ge varen van verdere verspreiding der nucleaire wapens te onderstrepen. Ondertussen kan men deze disso nanten in het communistische kamp natuurlijk ook in een andere zin verklaren. In plaats van op mani feste tegenstellingen tussen de Franse communisten en het Kremlin te wijzen is het uiteraard ook moge lijk, dat 1'Humanité de ware gedach ten en gevoelens, die door de Russi sche partijleiders gekoesterd worden, alleen wat onbewimpelder uitspreekt, zodat Moskou in werkelijkheid de Gaullistische kaart eveneens reeds uit zijn spel zal hebben verwijderd. Het College van Rijksbemidde laars heeft de driejarige c.a.o. voor het spoorwegpersoneel (28.000 werk nemers) gistermiddag goedgekeurd onder de restrictie, dat dit jaar slechts de helft van de vastgestelde achterstand (vijf procent) mag wor den ingehaald. De resterende Vk pro cent mag pas op 2 januari 1967 worden uitbetaald, zo hebben Rijks- bemiddelaars mondeling aan de bij deze c.a.o. betrokken partijen laten weten. Zoals bekend is, kwamen par tijen overeen boven de normale loonsverhoging dit jaar vijf procent in te halen van de door de com missie-Van der Dussen geconstateer de achterstand, in 1967 twee procent en in 1968 ook twee procent. De heer G. J. H. Alink, voorzit ter van de bij het N.V.V. aangeslo ten Nederlandse bond van vervoers- personeel en voorzitter van de per- soneelraad van N.S., was niet bijster tevreden met de beslissing van het college van Rijksbemiddelaars, hoewel hij verheugd was over het feit, dat nu een einde is gekomen aan het lange wachten door het spoorwegpersoneel. De Nederlandse Spoorwegen wenste, alvorens commentaar te ge ven, eerst de brief van het College van Rijksbemiddelaars af te wachten. De Arnhemmer J. F. Dorpmans, is aangewezen als internationaal scheidsrechter. Er staan thans weer zes Nederlandse rechtsprekers op de lijst van FIFA-scheidsrechters, t.w. P. P. Roomer (R'dam), A. Boogaerts (Dordrecht), L. van Ravens (Schie dam), A. Aalbrecht (Hoek van Hol land). W. J. M. Schalks (Leiden) en J. F. Dorpmans (Arnhem). Leo Horn, die vele jaren op de internationale lijst stond, raakte zijn plaats kwijt wegens het beëindigen van zijn scheidsrechtersloopbaan. De Nederlander Antoon Ebben is gisteren tiende geworden in een zwaar j achtspringconcours van het int. concours hippique in Aken. De zege was voor de Braziliaan Nelson Pessoa met Cangaceiro. Gouden Helm voor Gunner Malmquist De Gouden Helm van Amsterdam, de inzet van de jaarlijkse grote speedway strijd in de hoofdstad is gis teravond in het Olympisch Stadion veroverd door de Zweed Gunner Malmquist. Deze blonde Skandina- viër was evenals afgelopen zondag in Hengelo ongenaakbaar. Vijf keer ver scheen hij aan de start en vijf keer passeerde hij als eerste de fhvsh. Volkomen verdiend mocht hij dan ook na afloop der wedstrijden' het zo fel begeerde hoofddeksel in ontvangst nemen. Trainersprobleem De eredivisieclub Elinkwijk, dat aan het einde van het seizoen het trai nersduo De Busser en Vonk zag ver trekken naar De Volewijckers en Her cules en daarop de oefenmeester van Zwartemeer, Piet Dubbeldam aantrok dreigt zonder trainer te geraken. Piet Dubbeldam moet namelijk een knieoperatie ondergaan en heeft het bestuur van Elinkwijk gevraagd of hij zich niet kan terugtrekken uit zijn nieuwe functie.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9