Tom Simpson de enige verliezer SPORT van vandaag 1 Beugels neemt trui van Steevens over TOUR IN CIJFERS KRANTEN BEZORGER Dag in de Tour Swift heeft na de eerste avond al grote achterstand DINSDAG 5 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T JWgc*<8cg<S<«C)S<*Se8c*<SQic*<fosc*<#og<*<sc^^ Op deze dag in de Tour ge beurde er niets dat moge elders blijken. Er gebeurt nu al heel lang niets, in deze Tour. Niettemin is het verba zingwekkend lat na 13 dagen nog steeds honderdduizenden Fransen op pad gaan, soms vele kilometers ver, om de Tour te zien passeren. Daar staan ze dan, met z'n allen. De nuchtere Hollandse volger pleegt, sukkelend langs de mensenhagenlui terugwui- vend omdat die mensen altijd zo enthousiast zwaaien naar alles wat beweegt in de Tour, die nuchtere Hollander dan, kan zich alleen maar verba zen. En berekenen hoeveel verlies de nationale economie lijdt, want alle fabrieken lo pen leeg en alle bureaus en alle slagerijen en het duurt uren voor de Tour eenmaal voorbij is. Eerst komt de reclame karavaan. Die rijdt al over schoongeveegde wegen. Er staat geen auto langs gepar keerd en de plaatselijke gen darmes beginnen 's ochtends om 8 uur met iedereen tegen te houden. „Omrijden"roe pen ze onverbiddelijk tegen elke automobilist, „de Tour komt er aan". Dat is dan lichtelijk over dreven, maar na twee uur wachten komt dan in ieder geval de reclamekaravaan. Luid schreeuwend, honder den kilo's drukwerk versprei dend en strooiend met vlag getjes en mutsen. Reclame, reclame, de Tour leeft ervan. Net als je denkt dat alles nu voorbij is, duikt nog een ploeg stunt-rijdende motormannen op, aangeboden door een aperatief merk. En dan ko men nog de accordeonisten, die wereldkampioen zijn, of zijn geweest, en die namens bier of bananen op een wa gen zijn vastgebonden. Waar mensen staan spelen ze. Steeds weer en urenlang. Dan kan het nog wel eens een uurtje duren voor de verkoopploeg komt. Met. be stelwagens vol bladen. Sport bladen, damesbladen, sensa tiebladen. De mannen stop pen en verkopen hun waar deloos, verouderd drukioerk. „Hier, hier, alle mooie meis jes op de Franse stranden in een uitgave! Plus een levens beschrijving van Jacques An- quetil! Plus de rugnummers van de renners! en dat alle maal voor 2 francs!" De Fransen kopen, blijven ko pen. Van „De vrouw van daag" tot en met Paris Match. Het geld brandt in de zakken, want het is feest: de Tour komt voorbij. De renners. Eindelijk ko men dan de renners. Na nog weer een uur. Of nog langer. Eerst passeert een enorme stoet journalistenauto's. Ze worden toegejuichd. En er ivordt gevraagd, geroepen: Zijn ze ver? Zijn er uitlo pers?" De volgers halen de schouders op. Ze zijn nog ver. Er zijn geen uitlopers. Toch blijft Frankrijk jui chen. Ook als dan eindelijk binnen de 2 minuten, dat pe loton voorbijgaat. Er ivas nauwelijks gelegenheid om naar Anquetil te kijken, of naar Poulidor. Maar volgend jaar is er een kans dat men hen beter ziet. Daarom staan al die Fransen er volgend jaar weer, zoals op deze dag in de Tour. Nederlandse ploeg verstevigt leidende posities in de Ronde van de Toekomst (Van een speciale verslaggever) Met een vakmanschap, dat een professional formatie niet zou misstaan, heeft de Nederlandse equipe in de derde etappe van de Ronde van de Toekomst alle leidende posities verstevigd en zelfs nog verbeterd. Harry Steevens moest weliswaar de leiding in het j ders te voegen De situatie werd algemeen klassement afstaan, maar de man die hem onttroonde was Ii?Try Steevens cs. ronduit gevaar zijn ploeggenoot Eddy Beugels. vond de Fransman Lancien de tijd gekomen om in de aanval te gaan. De Russen mengden zich in de per soon van Urbanovitch eveneens in de strijd, terwijl Willy Geraeds vergeefs poogde zioh bij de 1 De in Rotterdam studerende Limburger behaalde met vier j vluchtmakkers. onder wie de Rus Urbanovitch de spurt won. een winst van -f5 seconden op het peloton. Steevens en Dolman finish ten op resp. de tweede en derde plaats, zodat de Nederlandse ploeg eventuele aanvallen op verscheidene manieren kan pareren. het groen Dolman en Beugels volgen hem op korte afstand. Doordat I voorts Tesselaar in het Zuidfranse havenstadje Sète, waar de derde etappe eindigde, twee seconden voor 1 het nagenoeg voltallige veld over de streep flitste, werd oranje eveneens als op de eerste dag winnaar van het ploegenklas9ement en bleef uiteraard de leiding in de algemene ploegenrangschikking behouden. Slechts één dissonant was er in de 171.5 km lange etappe van Castres naar Séte bij al deze Nederlandse glorie: Tiemen Groen kon voor de derde maal niet mee en finishte wea ver in de achterhoede, hoewel zijn verlies ditmaal beperkt bleef tot iets minder dan aoht minuten Tiemen Groen weer ver in achterhoede In het puntenklassement eenzelfde situatie: drie Nederlanders Steevens rijdt ook vandaag De Belg Vandenberghe gaat a Is eerste over de streep van de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Achter hem we reldkampioen Tom Simpson. wegen; alles was er maar renners voelden niets voor heldendom Correctie (Door Fred Racké) Sète, maandag De mannen, die over de gordijnen heen het hotel binnen loerden, stelden vast, dat Jacques Anquetil er zeer gezond uitzag. En dat hij een gezonde eetlust aan de dag legde. Ze besloten, die drie, om dan maar weer de heuvel af te zakken, terug naar Revel, om daar met wat vrienden de wielersport door te nemen, aan de stamtafel. Ze wisten er wat van tenslotte, want ze organiseerden al jaren wielerwedstrijden. Niet voor profs, dat was te duur. Maar wel voor amateurs en zo wisten ze dan ook precies welk een enorme moei lijkheden er morgen zouden wachten op Anquetil en Poulidor. Als die met al hun kornuiten van Revel naar Sète moesten rijden. Vandenberghe wint in Sète Je had er, zo somden ze op, de wind. Die blies hier in de Midi langs de lage bergen van Oceaan naar Oceaan, kon je wel zeggen. En je grijnsden. Hadden we dat begreperi? Van de Middellandse Zee naar de Atlantische Oceaan, dwars door Frankrijk. Er was hier altijd wind en het was een vervelende wind: warm, steeds krachtig recht in het gezicht blazend. renner. En we begrepen zeker wel dat hier in de Midi en de Cervennes al wat klappen gevallen waren. Cop- pi, Bobet en die keer met Botecchia die zo ver voor was. Welterusten dan maar en opgelet, morgen zal er wel het een en ander gebeuren. Het team van Sjefke Jansen heeft in de tamelijke vlakke rit de koers in belangrijke mate gecontroleerd. Bij nagenoeg elke aanval ging er onmid dellijk een mannetje mee, alleen in de vlucht, die de beslissende zou worden, schitterde oranje aanvanke lijk door afwezigheid. Dit „schoon heidsfoutje" werd evenwel door Eddy Beugels afdoende gecorrigeerd. Tot voorbij Courniou (48,5 km) was het rustig in de groep. Toen Niets Warm Er was hier ook altijd zon. Dat kon je proeven aan de wijn, maar je kon h:t ook zélf constateren. Het asfalt van de wegen werd immers al weken iedere dag weer zacht? Het kon heel warm zijn in die wind en die zon. Dan was er nog de weg. Nee. geen bergen. Maar wel steeds stijgend, tergend langzaam. En dan weer nau welijks dalend. Gemene wegen waren dat. We bestelden nog r bed en dus was er niets meer te zien in de ge lagkamer van dat kleine hotel. Tijd over nu, voor het balspel, al duurde dat dan tot in de nacht. En tijd om te praten over de Tour. Weer dat zelfde verhaal. Hadden we de wijn al gedronken, die wijn van de streek? Dan hadden we zeker wel het zoet van die felle zon wel geproefd. Waren we hier al eens geweest? Dan hadden We zeker wel gemerkt hoe stil het hier was. En hoe je. als vreemdeling, maar moeilijk dat eindeloze, eindeloze zeu ren van de krekels kon verdragen. En de wind en de zon en de stijgende en dan weer dalende weg. Plus die kre kels. We konden ons nu zeker wel voorstellen hoe erg dat was voor een Na 191 kilometer tussen Revel en Sète was er niets gebeurd. Drie ren ners rijden bij wijze van spreken in de straten van Sète weg van het pe loton en betwistten de etappezege. De zon had geschenen, de wind had zeer sterk geblazen, de wegen waren klef geweest en de krekels hadden eindeloos gesjirpt, urenlang. Maar de j wielrenners van 1966 voelden niets j voor het heldendom. En zij wilden j niet moe wordt, zeker niet vandaag. Ze i-eden in een groot peloton met een gemiddelde van 33 kilometer langs alle moeilijkheden heen. De Belgische prijssprinter Georges j Vandenberghe mocht het eerst onder i het finishdoek door en Tom Simpson was ditmaal de enige verliezer. Hij had zo graag willen winnen omdat ja, waarom eigenlijk? Omdat hij de dag daarvoor tweede was geworden. I meer niet. Simpson werd weer tweede en misschien zal hij het morgen weer zijn. Een merkwaardige Tour de France is dit toch. Uitslag van de dertiende etappe: 1. Vandenberghe (Belg.-Driessens) 5.46.20; 2. Simpson (G.B.-Plaud)3. De Rosso (It.-Albani) allen z.t.; 4. Planckaert (Belg.-Driessens) 5.46.39; wijntje van I 5 Van Coningsloo (Belg.-Plaud)6. de streek en sloten het gesprek af. Reybroeck (Belg.-Driessens)7. Seis n°8 verder, I (Belg.-Marien), 8. Benet (Fr.-Caput), deine dorpje,9 Nijdam (Ned.-Pelenaars)10. Kar- ReVel" iI,L? I stens (Ned.-Pellenaars)11. Boucquet ten afscheid, ,Belg.-Cools)12. Grain (Fr.-Gemi- „let op, er gebeurt morgen het een niani)13 Spruyt (Belg.-Magne>14. ander. Hier, op dit traject, heb- I Vranken (Belg.-Cools)15. Huysmans ben Coppi en Bobet eens een Tour de France verloren. En weet je nog, vroeger, toen Botecchia de rit naar de Middel landse Zee. Met vierentwintig iftinu- wovincr ten voorsprong op de rest. Dat kan j* °2?afartog hier allemaal. Au Spel Het was al laat toen wy in C-vt dorpje kwamen. Praten over wielren nen en de Tour de France vergt tijd en een enorme woordenschat, vooral aan de Franse stamtafel. (België-Cools)18. Van der Vleu- T. I ten: 28. Janssen; 30. Van die Italiaan die Dongen; 32 De Roo; 36. Wouters; 48. iQor e Geldermans; 51. Harings; 52. Zilver- 58. Haast allen Algemeen klassement: 1. Kunde (Dld.-Plaud) 69.42.56; 2. Lebaube (Fr. Caput) op 27 sec; 3. Mugnani (It.- Bertolazzo) op 44 sec; 4. Janssens (Ned.-De Muer) op 1.06; 5. Airmar (Fr.-Geminiani) op 1.56; 6. De Rosso (It.-Albani) op 2.15; 7. Delisle (Fr.- Plaud) op 2.24; 8. Momene (Sp.- Langarica) op 3.28; 9. De Pra (It.- Albani) op 3.54; 10. Haast (Ned.- Pellenaars) op 4.35; 11. Perurena (Sp.-Machain) op 5.28; 12. Uriona (Sp.-Langarica) op 5.54; 13. Rudi Altig (Dld-Albani) op 6.04; 14. Huys mans (Belg.-Cools) op 7.09; 15. An- Maar op het dórpsplein was nog beweging. De postbode en de herber gier en de kruidenier en nog zo'n tien mannen, speelden bij het licht van die ene straatlantaarn hun ein deloze spel met de metalen kogels: Jeu de Boule. Soms gunden ze zich quetil (Fr.-Geminiani) op 7.13 even tijd om te praten met de vreem- Poulidor (Fr.-Magne) op 7.15 Harings op 15.35; 61. Nijdam op 23.46; 70. Den Hartog op 26.26; 75. Karstens op 28.48; 80. Zilverberg op 30.43; 86. Geldermans op 34.13; 94. Wouters op 38.26; 114. Van der Vleuten op 50.52; 118. Van Dongen op 1.00.32. Algemeen ploegenklassement: 1. Langarica 211.35.56: 2. Albani 211.37.37; 3. De Muer 211.40.08: 4 Machain 211.43.46: 6. Plaud 211.44.50; 8. Pellenaars 211.59.24. Puntenklassement: 1. Planckaert 159; 2. Karstens 140; 3. Seis 131; 4. Janssen 116: 5. Van Looy 115; 6. Reybroeck 96: 7. Rudi Altig 84; 8. Vandenberghe 82: 11. De Roo 47 pnt. Algemeen bergklassement: 1. Jime nez 28; 2. Galera 26; 3. Mugnaini 21 en 4. De Pra 18 pnt. TOEKOMST Derde etappe: 1. Urbanovitch (Rusl.) 4.47.19; 2. Lancien (Fr.); 3. Beugels (Ned.)4. Van Espen (Belg.) 5. Troche (W.-Dld) allen z.t.; 6. Tes selaar (Ned.) 4.48.02; 7. Tamames (Sp.) 4.48.04; 8. Van der Horst (Ned.) 4.48.04; 9. Dolman (Ned.); 10. Stee vens (Ned.); 20. Geraeds: 24. Wagt- mans allen z.t.; 77. Groen 4.55.08. ljjk, toen nog voor de ravitaillering in Bedarieux (97,5 km» de Belg Van Espen met succes de sprong waagde naar de koplopers, die op dat mo ment reeds konden bogen op een voorsprong van twee minuten. Achtervolging Nadat de elenszakjes in ontvangst waren genomen, vond Eddy Beugels dat er dringend iets gedaan diende te worden. De Limburger greep de beklimming van de Cote de Carlen- cas (derde categorie) aan om z{jn Op de lange, niet al te steile hel ling ondernam hij een dappere po ging om de achterstand van drie mi nuten 10 seconden, die het peloton op dat moment had. ongedaan te maken. Beugels slaagde wonderwel. In vloeiende stijl liep hij snel op het leidende trio in en tot ieders ver bazing kwam hij op de top. waar Lancien als eerste was gepasseerd vóór Van Espen en Urbanovitch, slechte zestien seconden na dit drie tal door. Het kostte hem daarna wei. nig moeite om in de afdaling dit ver schil ongedaan te maken. Intussen was echter de koers nog niet beslist. Nog altijd bestond de mogelijkheid, dat renners vanuit het peloton naar voren zouden komen daar de tussenruimte tussen rijders en hoofdmacht tot iets meer dan anderhalve minuut was terugge lopen. De Duitser Troche, één van de weinige waardevolle elementen in een overigens teleurstellende forma tie, bewees de juistheid van die stel ling door op zijn beurt ..over te wip pen". Hij was de laatste die de kop lopers voor de streep terugzag, want na zijn vertrek liep het. verschil weer op tot 2'2 minuut alvorens met na me de Fransen, van wie de favorie ten de slag hadden gemist, een hef tig offensief ontketenden. De actie van de trioolores had tengevolge. I dat de winst snel slonk maar de I vluchters kwamen toch niet meer in j gevaar, op de Avenue Victor Hugo in I Sète. waar Urbanovitch zich de rap ste spurter toonde, was Eddy Beugels (derde achter Lancien» de grote winnaar. Met zijn geslaagde sprong naar 2 seconden winst maakte Tes selaar er voor Nederland helemaal een mooie dag van. Nog 77 Opnieuw werd het veld in de zesde Tour de l'Avenir sterk gedund. Nadat de daags tevoren te laat bin nengekomen Joegoölavlër Hvasti ale- nog uit de strijd was genomen, vied gisteren de Belg Nuelant na een val uit en werd de te laat binnengeko men Zwitser Ruppaner geëlimineerd. In de strijd zijn na drie dagen nog 77 van de 96 gestarte renners. Met l ongerustheid vraagt de organisatie xich af. hoeveel er tenslotte in Pa- rijs zullen aankomen. I Eddy Beugels, die gisteren de gele trui in de Ronde van de Toekomst van Harry Steevens heeft overgenomen, is in gesprek met de winnaar van de derde etappe, de Rus Urbanovitch. Leen Poortvliet wint eerste rit van Avondzesdaagse (Van onze wielermedewerker) Leen Poortvliet uit Herkingen heeft gisteravond de de internationale Avondzesdaagse voor amateurs, die in de Haagse Betje Wolffstraat is gehouden, op zijn naam gebracht. De 22-jarige Poortvliet ontsnapte in de slotfase uit een kopgroepje van negen ren ners en ging na een sterke solo zege vierend over de streep. De Swift-renners hebben het op het snelle, bijna 1500 meter lange parcours in Den Haag niet geheel Algemeen klassement: 1. Beugels i kunnen redden. Slechte de Voor Ned.) 12.03.21; 2. Steevens «Ned.» op i schotenaar Ton van der Valk ging I 43 sec.; 3. ex aequo Dolman (Ned.) op tydig mee in de slag en eindigde als (Advertentie) gevraagd. Leeftijd 1550 jaar Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel Leider% Denti (It.); Desvages (Fr. Mill (Eng.) z.t.; 7. Dochljakow (Rusl.) op 52 sec; 8. Van Espen (Belg.) op 2 min. 33 sec: Troche (W.- Dld) z.t.; 10. Maes (Fr.) op 2 min. 59 sec; 39. Geraeds op 9 min. 40 sec: 41. Wagtmans op 11 min. 3 sec; 42. Van der Horst op 12 min. 37 sec; 62. Tesselaar op 18.27; 76. Groen op 44.29. Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 37.22.49; 2. Frankrijk 37.27.43; 3. Rusland 37.27.50; 4. Italië 37.28.08; 5. Gr.-Brlttannië 37.32.20. Puntenklassement: 1. Steevens 43; 2. Dolman 37; 3. Beugels 28; 4. Des vages 27; 5. Gomez en Urbanovitch 25; 12. Van der Horst 14 pnt. Algemeen bergklassement: 1. ex ae quo Dolman, Beugels en Lancien ieder vijf pnt; 4. exaequo Steevens en Van Espen 4 pnt. achtste. In het ploegenklassement liep Swift dan ook een aanzienlijke achterstand op. Achter De Coureur (45 pnt), Delta (42 pnt.) en Kenne- merland (27 pnt.) bezetten de Lei- denaars met 26 pnt. de vierde plaats. Een vroege ontsnapping was gis teravond beslissend. Direct na de start trok Poortvliet met Liebrechts, Serpenti en Romijn er tussen uit. Toen het peloton de jacht op de kop lopers ontketende liet de actieve Poortvliet spoedig zyn medevluchters achter zich. Met nog 35 ronden te rijden werkten Van der Valk en Bu- rik zich naar Poortvliet en even la ter maakte ook nog een achttal ren ners onder aanvoering van Kroon, Timmers. Zantigh en Bruin met suc ces de sprong naar de koplopers. Dat kopgroepje, waaruit Van Leeuwen en Van Dongen (lek) later zouden terugvallen, nam zeven ronden voor de finish een ronde voorsprong. Leen Poortvliet liet het niet op een sprint aankomen. De 22-jarige Her- kinger verraste zijn medevluchters en veroverde na een sterke solo de rode leiderstrui. De jury maakte overigens geen beste indruk. Zo zag men om. in de kopgroep Gerrie Bruin (winnaar 1964» over het hoofd en had men meer dan een half uur nodig om de twintig gefinishte renners een plaatsje in de uitslag te geven. En van die uitslag klopte toen ook nog bijzonder weinig. Pas laat in de avond kwamen er de nodige corres- ties: Cock van der Hulst, die in de slotfase met een vyftal renners uit het peloton was ontsnapt, kreeg toen (achter de snelle sprinter Jan Ser- penti) de tiende plaats toegewezen, terwijl Jac. Beun en Piet Bregman als 15de en 19de werden geklasseerd. dingen Peter de Jong, die ook deel uit I maakte van een groepje achtervol gers, kwam echter niet in de uitslag i 14 sec. J. Timmers (Coureur»; 3. G. Zantingh (Bataaf»4. E. Kroon, Sparta5. w Liebrechts (Vlaar- j daagse, die gisteravond 1. L. Poortvliet (Delta), de land); 7. J. Burik Delta»; 8. A. 4 van der Valk (Switft I)9. op 21 t sec. J. Serpenti KennemerlandLieorecnt. 10. C. van der Hulst (Swift); 11. R. ILiebrechts (Coureur); 12. P. Kette- km nis (Spartaan I)13. G. Minneboo op (Delta»; 14. A. Saintz (Frankrijk); De kopgroep van de eerste rit n de internationale A vond zes- Den gehouden. Op kop fo Timmer met aan zijn wiel Wim de Voorschotenaar Ton van der Valk. Rechts win naar Leen Poortvliet. 15. J. Beun (Swift II); 19 P. Bregman (Swift I). Ploegenklassement: 1. De Coureur (Vlaardingem 45 pnt 2. Delta «Spijkenisse» 42 pnt 3. Kennemer land (Beverwijk» 27 pnt.; 4. Swift I «Leiden» 26 pnt.; 5. De Ba taaf (Halfweg) 19 pnt.; 9. Swift II (Leiden) 6 pnt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7