NEDERLAND HEEFT DE VIER GROOTSTE BINNEN ZIJN GRENS In Europa ««IfÉP ()HÉ(W niet meer van de kaart weg te denken GEHEEL LINKS: WIE iir zo'n kleine, maar com fortabele en heldere eenper soonskamer in het Autobahn- Hotel Pfungstadt op een zo mermorgen ontwaakt, ruikt bepaald geen uitlaatgassen. LINKS: EEN flat-unit van het motel te Lérissa (Griekenland), ge zien door de artistieke „open" entree van het complex. BOVEN: HET in 1954 geopende Motel Val de Loire in Bonny-sur- Loire (met 41 bedden). LINKS ONDER: Motel Hoornwijck in Rijs wijk is een van de grootste motels van Europa. RECHTS ONDER: IN een aantrekkelijke grote stad als Hamburg biedt dit comfortabele „binnenhof-mo- teP' een rustieke vakantie sfeer. Het gaat goed met de motels in Europa. Deze speciale logiesgele- genheden voor automobilisten, waarvan het principe stamt uit de Verenigde Staten, hebben in de afgelopen tien jaar dat de Europe se Motelfederatie bestaat, een vastrecht verworven. In meer dan dertien landen zijn motels, een samentrekking van „motorist" (automobilist) en „hotel" vaste begrippen geworden voor automo bilisten die op zakenreis of met vakantie, de park eerellende in de grote steden willen vermijden. In de totale situatie van 149 motels met 9229 bedden slaat Nederland met zeven motels geen slecht fi guur,'maar wat belangrijker is: op de lijst van de grootste motels bezet Nederland de eerste vier plaatsen. Motel Hoornwijck in Rijswijk Z.H. (235 bedden), Euro motel Amsterdam (216), Motel Amsterdam (200) en Motel Breda (178) zijn de vier grootste EMF- motels. He>t eerste motel is, lang voordat die naam werd gebruikt, in Boroughbridge (Yorkshire) Engeland, opgericht. Daar, aan de Great North Road (A 1), ligt nog steeds deze voorloper van het huidige motel: Hotel Cottages, bestaande uit zesentwintig complete (woonkamer, 1-4 slaapkamers. badka mer) cottages op een oppervlakke van bijna 1 1/2 ha. De grote vlucht van het motel als aangepaste pleisterplaats voor automobilisten is echter in net begin van de tweede wereldoorlog gestart in de Verenigde Staten, waar het aantal motels nu in de duizenden loopt. Dp enorme afstanden die de highways en super-highways daar overbruggen heb ben de behoefte aan motels doen voe len. Motels zijn in de eerste plaats spe ciale logiesgelegenheden voor automo bilisten, zodat ze altijd liggen aan gro te verkeerswegen, hetzij in de verlaten heid oim de grote afstand tussen steden van formaat te overbruggen dan wed in de onmiddellijke nabijheid van gro te steden om de automobilisten on verschillig of hun reisdoel zakelijk aan wel toeristisch is de voortdurende parkeerellende te besparen en hun ge legenheid te geven, de directe verbon denheid met hun auto te handhaven. Niet-automobilisten begrijpen de ver bondenheid van de automobilist met zijn auto niet of vinden haar op zijn minst overdreven. Men moet daartoe de auto leren zien als een rijdend huis. Wie met een auto reist kan veei meer meenemen en hoeft toch minder te sjou wen. In zijn auto heeft een automobi list (en hetzelfde geldt voor zijn mede reizigers) allerlei gebruiksartikelen bin nen handbereik; ze zijn niet allemaal opgeborgen in een volgepropte koffer. Misschien ligt zijn zonnebril vo >rin, steekt de reis route kaart in een zijtas van één van de portieren, liggen lec tuur en fotocamera bij de achterruit, zijn strand- en regenkleding verpakt in aparte koffers die hij niet in elke over- naohtingsplaats nodig heeft. In een mo tel, waar de auto tegen de voordeur geparkeerd staat, houdt hij alles bij de hand; loopt hij net zo gemakkelijk naar de auto als in zijn eigen huis de irap op. De integratie van logiesgelegenhe.-d met auto en snelweg is het kenmerk van een motel, en tevens de basis van de voorwaarden die de Europese Mo tel Federatie stelt aan haar leden. Dat ook hotels deze verbondenheid met de auto gaan beseffen blijkt o.m. uit het Unicorn Hotel in Bristol, dat deze zo mer wordt geopend en dat gebouwd is rond een parkeergarage, zodat de gas •ten kunnen parkeren op de verdieping van hun kamer. Standaard Het EMF-embleem is bedoeld om de standaard en het begrip motel te hand haven. Volgens de statuten van de fe deratie moet een motel een „eigentijd se logiesgelegenheid" zijn, ,,die ten aan zien van bouw, inrichting, bedrijfsvoe ring en prijsbeleid aangepast is aan de specifieke behoeften van allen die gemo toriseerd reizen". Een motel moet aan een autoweg liggen; de auto's motten in de onmiddellijke nabijheid van de woon-units kunnen worden geplaatst; er moet een benzinestation met kleine ser- vicemogelijkheden (quickservicestation) bij zijn; het motel moet over ten min ste tien comfortabele kamers en ten minste twintig bedden beschikken; het huren van kamers moet per dag moge lijk zijn (zonder een morele verplichting tot langer verblijf); het motel moet dag en nacht geopend zijn; er moet voor de gasten in een tot het motel be horend of in de directe nabijheid lig gend restaurant gelegenheid zijn de maaltijden te gebruiken en de prijzen, die duidelijk tevoren aan de gast ken baar moeten worden gemaakt, o enen zoveel mogelijk „inclusief" te zijn. Niet zelf koken Oorspronkelijk was het de bedoeling motels zodanig in te richten dat de gas ten een eigen ongestoorde huishouding konden leiden, nagenoeg zonder contact met de buitenwereld. Daartoe was het de opzet, elk motel uit te rusten met een kitchenette, voorzien van het on miskenbare keukengerei en een wel voorziene provisiekast. Deze motelvorm heeft echter in Europa geen ingang ge vonden, omdat de alleenreizende zaken man er niet aan denkt zelf ook maar een eitje te bakken en de Europese vrouw met vakantie als ze niet kam peert ook helemaal uit haar dagelijkse huishoudelijke beslommeringen v/enst te zijn, zodat ze het niet op reis nog eens druk wil hebben met de bereiding van maaltijden. Motel Hoornwijck heeft, ais één van de zeer weinige motels - in Europa, bij de toeristenflatjes" een kitchenette (met koelkast) en een levensmiddelen pakket waarin genoeg voor Komt om mee te ontbijten en te lunchen. Maar evenals de andere Europese motels heeft ook dit motel een resiaurant, want de Europese vrouw die zich in de vakantie een hotel of motel Kan veroor loven heeft zich duidelijk uitgesproken tegen het zelf-in-touw-zijn voor het voe ren van een reizende huishouding. Tot de oudste pleisterplaatsen aan de snelwegen van Europa behoren de Rast statten aan het net van Autooahnen in Duitsland, waarvan elke kilometer uit breiding ongeveer zes miljoen gulden kost. Die Raststatten waren aanvanke lijk bedoeld om de chauffeurs van het grote vrachtverkeer te verkwikken en te laven. Toen het toerisme het gemak van de Raststatten had ontdekt, zijn ze langzamerhand uitgegroeid tot comfor tabele, soms zelfs bijna luxueuze (ho- tel-)café-restaurants. Blauwe schilden op de autowegen met de letters T (van Tanken) en R (van Rasten) kondigen deze beroemde „pleisterplaatsen" aan. Sommige van deze Raststatten-met- slaapgelegenheid (eigenlijk niet voor honderd procent „motels") noemen zich Autobahn-Hotel (zoals Pfungstadt), andere Autobahn-Motel (zoals Leipheim/ Donau). Veel verschil is er niet en wij kunnen ons voorstellen dat de Raststat ten bijna allemaal, ook al ligt het eigen flat-karakter niet zo sterk op de voor grond en al staat de auto niet pal bij de eigen voordeur, door de EMF als le den zijn geaccepteerd. Van de zevenendertig Duitse EMF- motels behoren er eenentwintig tot de gigantische te Bonn zetelende semi- overheidsorganisatie die de naam „Ge- sellschaft für Nebenbetriebe der Bun- desautobahnen" draagt. Dit lichaam be heert honderd en drie Raststatten (waarvan eenendertig met overnach tingsmogelijkheid tot een totaal van 1262 bedden) en eenendertig Erfrischungs- diensten. Voorts zijn 141 tankstations aan benzinemaatschappijen verpacht. Verscheidenheid Ondanks één zelfde uitgangspunt ken nen de Europese motels vele onderlin ge verschillen. Er zijn ook veel méér motels in Europa dan leden van de EMF, hoewel het lidmaatschap daarvan ontegenzeglijk een zeker „niveau" waarborgt. Naast niet aangesloten mo tels die geweigerd zijn omdat ze niet voldoen aan de gestelde eisen zijn er echter ook motels die zich niet hebben aangemeld, bij voorbeeld omdat zij (zo als in het geval van de Griekse en Turkse motels) door de afgelegen lig ging en de nog prille staat van toeristi sche opkomst van hun land geen vrucht baar contact met de.motelgemeenschap mogelijk achten. Dat de Tsjechische motels (er zijn er vijf, alle annex cam ping, zodat de kampeerders desge wenst gebruik kunnen maken van het restaurant van het motel) en de Zuid- slavische motels langs de nieuwe kus'u- route niet zijn aangesloten, heeft mis schien weer een andere oorzaak. Niet alleen Duitsland heeft een ge schiedenis op het gebied van de motei- ontwikkeling. In Engeland zijn, ter sa nering van de zeer verouderde hotelle- rie, in de laatste tien jaar behalve tal rijke nieuwbouwhotels ook vele nieuwe motels gesticht. Graham Lyon, die daar toe samenwerkte met de brouwerijen Whitbread en Watney, was daarvan de grote pionier. Engeland heeft meer dan zestig motels, waarvan er slechts ne gen zijn aangesloten bij de EMF. Zeer fraai is de in 1964 geopende Excelsior Door Monique Floor Motor Lodge in Oxford, evenals vele Amerikaanse motels uitgerust met een openluchtzwembad. Vele Engelse mo tels zijn opgericht bij eeuwenoude inns (herbergen), gevolg van de drankver- gunningspol itiek. Frankrijk is pas de laatste jaren be zig zijn zwaar verouderde hotellerie door nieuwbouw te verbeteren. Het Motel Val de Loire in Bonny is een van de negenentwintig aangesloten motels in beheer bij de Automobil Club d'Italia (de z.g. Autostelli), maar er zijn ook talrijke niet-aangesloten motels van de benzinemaatschappij AGIP. Vele Ne derlandse toeristen zullen het en ge Belgische EMF-motel Dennenhof aan de E-10 tussen Breda en Antwerpen ken- Hoewel ze niet direct tot de motcis behoren, mogen de Spaanse Par adores en Albergues en de Portugese Pousada's niet onvermeld blijven. Het zijn met hetzelfde doel als motels door de staat opgerichte toeristen verblijven, die wat stijlvolle architectuur betreft zich bijna altijd boven de motels verheffen. Spanje telt ongeveer veertig Parado.es en Albergues (waarvan acht in sfeervol le oude kastelen of kloosters), Portugal een kleine twintig Pousada's. Vooral in de minder toeristische streken, waar Motels aangesloten bij de Europese Motel Federatie LAND AANTAL BEDDEN Duitsland 37 2147 Zwitserland 28 1708 Italië 29 1427 Nederland 8 1004 Denemarken 14 937 Zweden 7 487 Frankryk 8 404 Groot-Brittannië 9 293 Oostenrijk 4 243 Spanje 2 228 Liechtenstein 1 90 Noorwegen 1 64 België 1 47 13 landen 149 9229 geen acceptabele hotellerie te vinden is, zijn deze door de nationale toeristen organisaties gecontroleerde verblijfsge- legenheden vol couleur locale vaak een uitkomst. Ook ten aanzien van de situering van de motels ziijn er grote verschillen. Naast de motels die in de verlatenheid in een logiesbehoefte voorzien, zijn er de periferie-motels (aan de rand van grote steden) en de motels alleen maar „op mooie plekjes" (vooral in Zwitser land). In een buitenwijk van Hamburg staat een als het ware in de huizenmas sa ingebouwd motel, dat toch in optima forma een motel is. Nooit peperduur. Motels zijn dus in de eerste plaats voor auto-toeristen, voor mensen dw reizen om iets te zien en daarom op een bepaalde plaats vaak niet langer dan één dag of enkele dagen blijven. Vooral het vlótte van de motels is aan trekkelijk: vóórrijden bij de receptie, in schrijven, sleutel van appartement mee nemen, voorrijden bij de „eigen" voor deur, hoogstens twee, drie meter lo pen met alleen de werkelijk noodzake lijke bagage en alle autoverzorging plus,, een restaurant en vaak nog een bar di rect bij de hand. Prijzen Prijzen van motels zijn moeilijk ver gelijkbaar, omdat er eenvoudige en lu xueuze motels zijn en de tarieven soms ook verband houden met de levensstan daard van het land van vestiging. Een tweepersoonskamer met bad of douctu kost in Groningen 25, in Pfungstadt 22,50, in Leipheim 20, in Vöcklabrucs (Oostenrijk) 19. in Bonny-sur-LoiR 30, in de gemiddelde pousada's en paradores hooguit 15. Ook de ACI-mo- tels liggen in het algemeen beneden d? 20, de Zwitserse motels zajn weer iets duurder. Misschien geeft dit nog het mees'<! houvast: negentien motels doen qua „verblijfsgenot" niet onder voor eersie-j klas hotels, terwijl ze veelal 25-50%[ goedkoper zijn. Het quickservice-karak- ter van de motels, met daardoor een Andere restaurantsfeer, werkt niet hin derlijk. We hebben aan Motel Val de Loire 30) één zelfde prettige reisher innering als aan het Orly-HiItjn-hotel bij Parijs 75), dat we wel móesten kiezen omdat we van heel die verou derde hotellerie zonder parkeergelegen heid in Parijs genoeg hadden. Vóór 0r- ly was er in Parijs in 32 jaar geen nieuw hotel gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6