Iimt tesa -J© Dr. Drees 80 MATRASSEN LEDIKANTEN ,Mont d'Or' zonder cabaretprogramma Antoine aan groot „gevaar" ontsnapt 9 en gióteren DINSDAG 5 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Faillissement of contractbreuk De bezoekers van de ..Mont d'Or" |n Scheveningen hebben het af- n gelopen weekeinde geen cabaret- aa> programma te zien gekregen. Het deii gezelschap, dat werd gevormd door Adèle Bloemendaal, Jaap van der en j Merwe, José Mcnke en Frits i Lambrechts en dat nog maar kort )odj; geleden zijn dagelijkse show begon, Vie; was niet meer in het etablissement mer van de heer Harry Goldberg te vinden. 4 De zaak is aan het rollen uur'- gekomen na de avond van het eerste ve! Scheveningse vuurwerk in het eomerseizoen, tien dagen geleden. Tier, "3 Lege zaal 'oljt Volgens de contractuele bepalingen *n^zou het gezelschap een programma verzorgen tussen half tien en .7 twaalf uur. Daar zich om tien uur r^1 echter geen bezoekers in de zaal be- e: vonden meenden de artiesten dat het wer geen zin had op te treden en vertrok- ,n ci ken zij richting Amsterdam, zonder lg 1 de toestemming van de eigenaar te )an* vragen. Het gevolg van dit op eigen ooi initiatief genomen vertrek was, dat va. later op de avond na het vuurwerk n tj— een groot aantal mensen, dat het vei cabaretprogramma wilde zien, teleurgesteld moest worden. Ca De heer Goldberg wilde daarna het nad| contract als geëindigd beschouwen, t« omdat de artiesten in gebreke wa rnet ren gebleven. iitk Niets uitbetaald va' Jaap van der Merwe vertelde, dat ""j de heer Goldberg de leden van het d gezelschap nog vrijwel niets had uit- 1 bt betaald en dat om die reden vrijdag 1 j.l. een deurwaarder bij hem is ge- weest. Volgens de heer Van der 81 Merwe zou de heer Goldberg daarop hebben gereageerd door het sk® gezelschap van contractbreuk te be- n schuldigen. v,e Inmiddels is ook gebleken dat de t West-India neemt de leiding over 70 b Een briljante innings van Basil Butcher, die een dubbele century gif scoorde en met 209 runs not out bleef, heeft West-Indië op de voor- va1 naamste dag van de derde testmatch tegen Engeland in het voordeel ge nt bracht. In de eerste innings scoor- de West-Indië 235 runs en Engeland ikes 325, zodat de gastheren toen een Tnli voorsprong van 90 runs hadden. 'Ost Maandag sloot West-Indië zijn twee- lode innings in deze wedstrijd, die te Nottingham wordt gespeeld, af op irm 482 voor vijf. Engeland stond daar toe na voor de taak 393 punten te sco- ifui ren om de wedstrijd te winnen of de 1 <j| tijd uit te spelen en zodoende een d draw te bereiken. Aangezien er nog e- slechts 387 minuten speeltijd restten flic op dat moment, is het vrijwel uit- iaa gesloten dat de Engelsen het West- t i indische team totaal zullen passeren. se5 Een „onbeslist" zal derhalve wel het hoogstbereikbare voor de gastheren *Ün- ee; Aan het einde van de vierde en voorlaatste dag gaf de telegraaf voor qu Engeland 30 runs aan zonder dat er een wicket verloren ging. Butcher stond 7 uur en 3 kwartier aan het lu,, wicket. Hij scoorde 22 vieren en werd di, gesteund door Roahn Kanhai (63), Seymour Nurse (53), en Gary So bers (94 runs). Samen met Sober zorgde hij in 127 minuten voor een vierde wicketstand van 173. Carlisten klagen 2 over verhindering van bijeenkomst De Spaanse Carlisten hebben de regering ervan beschuldigd hen zon- dag te hebben belet een vastgestel- de politieke bijeenkomst te houden in Villareal, in zuidoostelijk Spanje. De guardia civil had de wegen naar Villareal afgezet en personen die de bijeenkomst wilden bijwonen, ge dwongen terug te keren. Er werd geen melding gemaakt van arresta ties. De Carlisten hebben onlangs een jll; aantal bijeenkomsten gehouden waar op zij .vrfjheid voor alle Spanjaar den" eisten. De politieke aktiviteit be- fr gon nadat duidelijk was geworden dat generaal Franco de voorkeur geeft aan prins Juan Carlos de Borbon als eventuele koning van Spanje in plaats van aan prins m Carlos Hugo de Borbon Parma, de echtgenoot van Prinses Irene, de lei- der van de Carlisten. manager van Ramses Shaffy vorige •eek het faillissement van Goldberg heeft aangevraag, omdat zo ver nemen wij van die zijde de eige naar van „Mont d'Or" in gebreke is gebleven bij het toekennen van gages aan de artiesten. Ramses Shaf fy heeft zijn programma lange tijd ,,Mont d'Or" gebracht. Kongolese rebellen in Oeganda gevangen Oegandese autoriteiten hebben 500 Kongolese opstandelingen gevangen genomen toen deze uit Kongo-Kins- jasa (Leopoldstad) naar Oeganda vluchtten, zo meldt het Kongolese persbureau. De Oegandese regering is voor nemens de gevangenen uit te leveren. In Kinsjasa meent men dat de vluchtelingen deel uitmaakten van een grote groep opstandelingen die in maart op de vlucht sloegen voor Kongolese regeringstroepen. (Advertentie) Rel op Corsica: tien gewonden (Van onze Parijse correspondent) De Franse protestzanger Antoine die met Goliath alleen de lange ha ren gemeen heeft, is op Corsica bij een optreden ternauwernood aan het gevaar ontsnapt zijn overdadig kap sel in de strijd te moeten laten. Hij was zondag uitgenodigd in het Casino van Bastia tegen zijn ge bruikelijke honorarium van ander hal miljoen oude franken, of wél ruim 10.000 gulden, om enkele liedjes ten beste te geven. Ofschoon hij zélf van Corsicaanse aflcomst. is hadden de bewoners van het „Eiland der schoonheid" gezworen, dat ze hem bij zijn bezoek zouden „kaal sche ren als een schaap". Als Antoine aan dat lot tot dusver is ontkomen, dan dankt hij dat slechts aan zijn overhaaste vlucht via een raam van het Casino alvo rens hij zijn mond nog maar nau welijks had geopend. Bij zijn ver- schijining op het toneel brak het spektakel al los, een rel, waarbij twee musici en nog acht toeschou wers werden gewond en waarbij voorts voor een bedrag aan f 15.000 aan muziekinstmmenten, stoelen en ruiten werden vernield. Nieuw optreden Op 1 augustus a.s. staat Antoine een nieuw optreden op Corsica te wachten. De chef van de gendarme rie heeft officieel verklaard, dat. hij tijdig alle veiligheidsmaatregelen zal nemen om Antoine in staat te stellen aan zijn contractmie ver plichtingen te voldoen. De Corsicanen, die gekleurde en gebloemde bloesjes en lange haren tot de exclusieve attributen van het zwakke geslacht wensen te blijven rékenen, hebben van hun kant ech ter al aangekondigd, dat zij zich hun prooi niet ten tweede male zullen Vakantietoeslag ook verplicht in ..klein-metaal" Binnenkort kan de afkondiging worden verwacht van een bindende vakantietoeslagregeling 1966 voor de metaalnijverheid, „klein-metaal". Deze vakantietoeslag is onderdeel der collectieve arbeidsovereenkom sten zoals die door partijen in de metaalnijverheid zijn afgesloten. De c.a.o.'s hebben evenwel nog niet de vereiste goedkeuring kunnen krijgen. De Vakraad voor de Metaalnijver heid heeft onlangs het College van Rijksbemiddelaars verzocht de va- kantietoeslagregeling 1966 uit die c.a.o.'s te lichten en afzonderlijk goed te keuren. Het college heeft in middels aan dit verzoek van de Vak- raad voldaan en de regeling goedge keurd. Aan het College was tevens ver zocht de regeling bindend vast te stellen als ze de goedkeuring had ge kregen. De afkondiging van deze bindende regeling is nu binnenkort te verwachten. De afkonding van zulk een bin dende regeling houdt in dat alle werkgevers, ook de ongeorganiseerde, verplicht zijn de vakantietoeslag uit te betalen. De goedgekeurde regeling bevat o.a. de bepaling, dat de werknemer, die op 30 juni in dienst is van de werkgever recht heeft op een vakan tietoeslag gelijk aan een twaalfde van drie weken loon voor iedere maand, die hij sinds 1 juli van het vooraf gaande jaar in dienst Nieuwe uitgaven benen, door Ola- .oor Tonike 1 Uiig..: H. P. Leopold, Den Haag. Mijn vriend André Glde. door Jef Begrafenis in Berlijn, door Len Delgih- ton. Uit.: Van Ditmar, Amsterdam. SU i] 1 Bootje I bouwen? j, tesa plakband i' gebruiken! Goed materiaal Is het halve werkt 'T PLAKBAND DAT KLÉÉFT! het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les Wiener Wald, tekenfilm Stichting Socutera NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Z-cars, film Koning Klant Signalement NTS-journaal Tour de France Sluiting. VPRO: Nieuws in het kort. NTS Patrouillewagen 54. film Zigeunerorkest Protestantisme in Hongarije, documentaire Chantage, film Pauze Kerkelijk programma NTS-journaal. Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA! HILVERSUM 1: 9.05 uur Promenadeorkest 1 HILVERSUM 2: Holland Festival. 10.30 uur 10.35 uur 10.45 uur 1 NEDERLAND 2 8.00 uur 8.01 uur 1 8.25 uur 8.47 uur 9.12 uur 10.00 uur 10.10 uur 10.30 uur 10.35 uur laten ontsnappen. Als hij de moed heeft hier terug te kennen, zo lieten ze Antoine gisteren weten, dan zal hij Corsica slechts kunnen verlaten met de schedel van Yul Brynner. Werf van Verolme in Kaapstad De Nederlandse scheepsbouwmag- naat C. Verolme is in Zuid-Afrika voor besprekingen over de bouw van een werf, die 4 miljoen pond ster ling (ruim 40 miljoen gulden) moet kosten. Kaapstad wordt genoemd als plaats waar dit nieuwe dok-, repa ratie- en nieuwbouwbedrijf moet ko men. De werf zal schepen van 10.000 tot 50.000 ton kunnen bouwen. In scheepvaartkringen worden ge zegd, dat de nieuwe werf Zuid-Afrika voor de bouw van koopvaardij-en oorlogssschepen onafhankelijk zou kunnen maken van buitenlandse be drijven. Het zou de tweede scheeps werf van het land worden. Bovendien zou Verolme belang stelling hebben voor de bouw van een Bonn verwerpt pasjesregeling De Westduitse regering heeft de ontwerp-pasjes-regeling voor be zoeken in dringende familie-aange legenheden van Westberlyners aan Oost-Duitsland verworpen. Naar de Westberlijnse senaat gis teren meedeelde heeft de regering in Bonn verzocht de besprekingen te hervatten „met het doel veranderin gen in het ontwerp aan te brengen". Het ontwerp was opgesteld door de Westberlijnse senaatsraad Korber en de Oostduitse Staatssecreta ris Kohl. (Van onze parlementaire redactie) Wie vandaag aanbelt op num mer 502 van de Haagse Beek- laan zal niemand thuis tref fen, hoewel de bewoner dr. W. Drees, de leeftijd der zeer ster ken heeft bereikt. De minister van Staat geeft er de voorkeur aan zijn tachtigste verjaardag elders te vieren. Daarmee ont loopt hij de golf van eerbe toon, die hem vandaag stellig ten deel zou zijn gevallen als hij was thuis gebleven. Huldiging van de oud-premier zou terecht zijn geweest, want als de samenleving iemand waardering verschuldigd is, dan zeker en allereerst dr. Willem Drees. „Vader Drees", zoals de volksmond hem waarderend is gaan noe men, heeft een belangrijk aan deel gehad in de wederopbouw van de naoorlogse maatschap pij. Als minister van Sociale Zaken verwierf hij zich grote verdiensten door zijn aandeel in de noodvoorziening voor be jaarden, of zoals dat toen heette het „van Drees trek ken". Als premier van een viertal kabinetten toonde hij zijn kracht in het samenbin den van coalities. Het gezag Dr. Drees was en is voor velen nog steeds lange jaren de per sonificatie van het gezag. Zijn optreden wekte vertrouwen. Hy was veel meer bestuurder dan politicus, al toonde hij reeds voor de oorlog ook als fractieleider van de socialisten in de Tweede Kamer zijn kwaliteiten. Hoewel socialist in hart en nieren, verstond hij de kunst naar anderen te luis teren en voor argumenten van tegenstanders open te staan. Dat heeft hem veel goodwill bezorgd, maar ook kritiek. Vooral in zijn eigen partij ver gat men wel eens, dat het werken met coalities altijd uit loopt op compromissen. Getroffen door de miserabele toestanden rond de eeuwwis seling sloot Willem Drees zich al op 18-jarige leeftijd aam bij de S.D.A.P. Gebeurtenissen als de spoorwegstaking in 1903 prikkelden zijn politieke be langstelling en hij ging zich actief met de landspolitiek in laten. Hij werd echter niet de revolutionair, die Troelstra was, maar zou zich ontwikke len als de burgerlijke bestuur der, die opviel door gematigd heid maar desondanks gestaag werkte aan de verheffing van de vergeten groepen in de sa menleving. Hoewel misschien radicaal van geest forceerde hy niets maar zocht zijn kracht vooral in het bereiken van het politiek haalbare Dr. Drees is zijn politieke loop baan begonnen als lid van de Haagse gemeenteraad. De landspolitiek volgde hij van diiohitbij als kamerstenograaf nog altijd maakt hij zijn noti ties in steno volgens het sy- steem-Goote)maar daaraan kwam een einde toen hij wet houder van de Residentie werd. Dat is hij veertien jaar lang gebleven. Intussen lid ge worden van de Tweede Kamer volgde hij Albarda op als frac tieleider van de S.D.A.P. De oorlog bracht hem enige jaren in Buchenwald. Om gezond heidsredenen vrijgelaten had hij een actief aandeel in het verzet en de voorbereidingen voor de wederopbouw van het land na de oorlog. Als minister en premier heeft dr. Drees (doctor honoris causa in Rotterdam) zich doen ken nen als een man van grote eenvoud. Dat hij gewoonlijk met de tram naar zijn depar tement ging, is bekend. Min der bekend misschien is dat hij uiterst, zuinig omsprong met de rijksgelden, soms tot wanhoop van zijn ambtenaren. In het ministerie van Alge mene Zaken, dat hy als pre mier beheerde, ontsnapte geen uitgaaf aan zijn controle en een gekochte bureaulamp van vijftig gulden ging hij zelf rui len voor een lamp van minder dan tien gulden. Nog altijd actief de politiek vol gend, leidt dr. Drees thans een teruggetrokken leven in het huis, dat hij nooit voor een ambtswoning a la het Cats- huis heeft willen verruilen. Dat zijn belangstelling voor de maatschappelijke ontwikkeling onverflauwd is gebleven, blykt uit de aanwijzingen, die zo nu en dan vanuit de Beeklaan 502 opklinken. Dat kan gebeuren in een boek, een advies aan de regering of in een interview, zoals onlangs met bet-rekking tot het koningshuis. In alles wat hy onderneemt herkent men nog immer de grote de mocraat, die hij steeds is ge weest. „Als twee druppels water" Toen Fons Rademakers dezer dagen van vakantie thuis kwam, merkte hij tot zijn verbazing, dat zijn film „Als twee druppels wa ter" op Nederland I vertoond zou worden. Die verbazing is niet zo verbazingwekkend, want de film is nog geen vier jaar oud, heeft in een Franse nasyn- chronisatie al veel succes gehad, heeft ook in enkele Zuidameri- kaanse landen, Zwitserland en in Canada al gedraaid, maar moet in Scandinavië nog in pre mière gaan, terwijl ook de Lon- dense première binnenkort te verwachten is. „Als twee druppels water" is o.i. nog steeds Rademakers beste film. Wij zagen hem nu voor de derde maal en werden opnieuw geboeid, zowel door het verhaal als door de trefzekere wijze, waarop Rademakers de formida bele roman van W. F. Hermans („De donkere kamer van Damo cles") heeft omgebogen tot een verfilmbaar verhaal. Het gege ven van de dubbelpersonen Duc- ker (in het boek Ozewoudt) en Dorbeck lijkt misschien gezocht, maar dat is geenszins. Voor het schrijven van zijn roman heeft Hermans inspiratie opgedaan uit de verslagen van de parlemen taire enquêtecommissie. Hij vond er bij het nimmer opgehel derde Engelandspiel in de per soon van Bingham een soortge lijke dubbelpersoon als Duoker- Dorbeck. Bingham werkte voor de Engelse geheime dienst in Londen, maar werd volgens som migen tijdens de oorlog ook in Nederland gesignaleerd. Nog al tijd is het niet komen vast te staan of Bingham 'n dubbelgan ger had 'n tweelingbroer of dat hij werkelijk in Nederland was en al dan niet het verraad in het Engelandspiel gepleegd heeft Ook de figuur Elly heeft Her mans uit de verslagen van de parlementaire enquêtecommissie gehaald. Rademakers heeft de roman van Hermans niet tot in details kunnen copiëren, een feit waar Hermans zich indertijd moeilijk bij kon neerleggen, reden waar om hij de samenwerking met Rademakers verbrak. Wezenlijk is het verschil omtrent het wel of niet bestaan van Dorbeck in boek en film. Hermans laat dat 400 bladzijden lang in het onze kere. Men is er aan het slot nog steeds niet zeker van of Dorbeck bestaan heeft of een afsplitsing was (het tweede ik) van Oze woudt, resp. Ducker de man die hij altijd had willen zijn. maar pas in oorlogstijd worden kón. Rademakers had de moeilijkheid dat hij (film is nu eenmaal vi sueel) Dorbeck wel in levende lijve tonen moest, met als ge volg dat we hem inderdaad (met onze eigen ogen) konden zien, naast Ducker, pratend met Duc ker, etc. Terwijl de romanlezer denkt: Dorbeck bestaat helemaal niet, denkt de bioscoopbezoeker: Dorbeck Is van de aardbodem verdwenen. Het slot roept twijfels en vraagtekens op en in zoverre heeft Rademakers zijn doel be reikt. Dat het overigens een uit stekende film Is waarin Lex Schoorel de twee rollen die hij spelen moest allebei het volle pond gaf, heeft u zelf kunnen constateren. Reportages over Tunesië en Indonesië De reportage die Niek Heizen- berg over Tunesië maakte had zowel toeristische als informatie ve kwaliteiten. En interview met vader en zoon Bourguiba wees uit dat beiden de hogeschool van de diplomatie cum laude moeten hebben doorlopen. De Duitse do cumentaire over Indonesië bood eigenlijk weinig informatie, ter wijl het commentaar soms wat verouderd aan deed. VOOR DINSDAG Klaveclmbelrecl- 19.30 Nabesch. Parijs. 19.05 tal: oude m Ronde van Frankrijk. 19.40 .30 Kunstkroniek. 22.00 Ned. Koorfestival 1966. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Rom. muz. (gr.). 23.55 isementsmuz. 18.30 Neder- i Duitse cabaretliedjes. 18.50 arogr. voor en over het mldden- tlelnbedrljf. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 10 ja; zangsollst. 20.00 Het uiba. klankbeeld ankelijkheid i Nws. 22.40 Epi- 1 geen grenzen kamer B. hoorspel. 21.25 Lichte gram. muz. 21.30 Muz. In miniatuur: klass kamermuz. (opn.). 22.00 Geest lied. 22.25 Boekbespr loog. 22.45 Mu (opn,). 23.55—24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 6 Jl'LI Hilversum 1, 402 m— VARA: 7.00 nws.. ochtendgym. 7.23 Lichte grai -8.10 N 1 Alls, prf 9.05 Stereo: Klass. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 Voor de jeugd. VARA: 10.10 Lichte gram .muz. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Plano en harp 2.00 Jazzmuz. 12.22 12.27 Med. t.b.v. tulnb. 12.30 Stereo: Metro- amusementsmuz. 13.00 Nws. en kalender. 13.30 Stereo: am.muz. 13.45 Gespro. portret. Frankrijk. 15.00 Voor de Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor Wegwijzer: tips voor i snipperdagen, afgewisseld r ziek. 17.30 en solisten. VARA's Popshow: jeugd. 17.00 Klass. gram.n werk loni. Hilversum 3, FM en 240 m NRU/KRO: 9.00 Nws. 9.02 Licht j Kees: licht pl.progr. Nws. 12.02 Act Gez. Hollandse plaatjes. 13.00 13.02 Act. 13.05 Licht pl.progr. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Gev. pl.progr. NRÜ/AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram.muz. 16.00 Nws. 16.02 Rhvthm and blues (gr.). 17.00 Nws. 17.0218.00 Gev. pl.progr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: Plm. 16.00 tot Directe rep. van de 'trijk. AVRO: 17.00 kinderen. NTS: 18.30 tragedie: 9.00 Teleac: De les 16. 19.00 Nws. In het kort. 19.01 lijn. doe. levensschets van de schilder Plet Mondriaan. '22.20 Epiloog. NTS: 22.25 Journaal. 22.3022.40 Filmver- slag van de Ronde van Frankrijk. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. In het kort. AVRO: 20.01 Mr. Magoo. te- 2.20 Journaal. Advertentie Morgendienst. 11.00 Mod. gram.n 12.30 Nws. 14.00 de Jeugd. 16.00 Voor de Grote keuze - Lage prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 111

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5