I Auto uitgebrand Afscheid dr. W. van chr. geref. Velema Leiden Naar het einde van Ubbink-Davo? Alva Cape tot zinken gebracht President Tito geeft zich zelf ook schuld OP AALMARKT IN LEIDEN: Ruim een miljoen voor reddingsmaatschappij VAREN MET DE HENRY DUNANT BOEDDHISTEN SCHORTEN HUN OPPOSITIE OP Vaandag 4 juli 196« I is-1 LEIDSCH DAGBLAD Dr. W. H. Velema nam gisteren tijdens de avonddienst afscheid als predikant van de Chr. Geref. Kerk van Leiden, welke gemeente hij ^Yi ïaar heeft gediend. Dr. Velema is benoemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen. Voordat de kerkdienst gisteravond begon, had de scheidende predikant afscheid genomen van een aantal genodigden, onder wie wethouder Harmsen. KIEST HET LEVEN Dr. Velema zei niet tegen dit af- scheid te hebben opgezien omdat er nergens beter afscheid kan worden genomen dan in de kerk en bij het I Woord. Hij releveerde, dat hij in sep- tember 1960 het beroep naar Leiden had moeten aannemen, „niet omdat ik zoveel voor Leiden voelde maar omdat God mij hierheen zond". I Als tekst voor zijn afscheidspreek had dr. Velema gekozen Deuterono- mium 30 vers 19: „Ik neem heden te gen u lieden tot getuigen de hemel 1 en de aarde; het leven en de dood heb ik u voorgesteld, de zegen en de vloek! Kiest dan het leven, opdat gij i leeft, gij en uw zaad". Motto van de preek was „Kiest het leven". Dr. Ve lema belichtte achtereenvolgens de j puntenhet heil door, de genade voor en de verantwoordelijkheid bij deze 3 keus. Hij zei wel eens de indruk te hebben, dat men in protestantse krin- gen als reactie op het nihilisme de 6 goedheid en zoetheid van het leven wil prijzen. Als de Kerk echter geen andere boodschap heeft, komt er een moment, dat men niet meer kan en durft. Het ging Mozes er in zijn af scheidsrede niet om over het beloofde t land te spreken maar over het leven i in dat land door en voor God. Als het om de keus van het leven gaat dan J gaat het om het leven dat bestaat uit vergeving der zonden. Zonder dat leven weet de mens zich midden in de dood. Dat leven heeft ook het perspectief van de zegen, van het tot de bestem- ming komen. Dat leven hebben wij hier in de kerk mogen verkondigen, aldus dr. Velema, maar ook aan de ziekbedden en in de aula van Rhtfn- hof. Dat leven is echter geen „zelf-ver- i dienen" maar genade. God immers 1 maakt in zijn genade van dode zon daars levende mensen. Dr. Velema memoreerde dat hij in Leiden ruim 1 vijftig begrafenissen heeft moeten BURGERLIJKE STAND 14 LEIDEN GEBOREN catt Mary. d. v. H. Zirkzee en H. van 1-6 der Kwartel; HendrHca Maria, d v. lt_, H. W. Groenen en C. M. G Vink; Fre- derik Gerrlt, z. v. G. C. Plelaa-t en A. H. M. Banda; Al Ida Lambertha, d. v. R. F. de Wekker en N. L. van Maren: Duijvenibode D. de Vreugd; Ronald Edwin, z. v. J. Tuk ker en N. Hljzelentiloom; Lodewljk TheodOrus Eimile, z. v. M. de Roy van Zuydewyn en T. M. van der Poel. GETROUWD i Nie e L P. C. M. otbi I mm Ink en B. L. M. S. Sierat. evt OVERLEDEN iail! C. M. Blom, 79 Jaar, wed. van J. G. H. Gröneleld: N. Leeflang, 91 Jaar. wed. nd- van H. T. Vonk; J. L. Klumpes, 53 jaar. r, echtgenote - Automatische horloges De beste en platste ter wereld, kunt U bij ons kopen. Eterna-Matic In staal vanaf f 215,tot In goud met gouden band van f 1470.—. Voor Leiden. JUWELIER-HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 y Dr. W. H. VELEMA leiden en dat hij van het Evangelie geen zoete boodschap heeft gemaakt. De dood is: alleen maar leven voor Jezelf en alleen maar genoegen ne- men met een formeel kerkgenoot schap. Er zijn mensen in de samenleving en helaas wellicht ook in de kerk. die de dood in hun lichaam hebben. Ik stel u voor het leven en de dood, de zegen en de vloek, zo besloot dr. Ve lema zijn preek. De overeenkomst tussen het afscheid van Mozes en dit afscheid ligt in de boodschap. Wie Jezus kiest leeft tot in de eeuwigheid. Namens kerkeraad en gemeente sprak de heer H. Colijn. Wij hebben u ontvangen uit de hand van de Gro te Meester, zei hij. Met elan en als het nodig was ook met geduld hebt u hier gewerkt. U was stimulerend op allerlei terrein: bejaardenzorg, zie kenzorg en jeugdwerk. U schakelde alles en iedereen in. Uw preken wa ren vaak lofzangen op de genade. De Here gaf u een harmonisch gezin. Namens de classis en als consulent zei dr. M. W. Nieuwenhuijze uit Delft, dat de classis dr. Velema zal missen en dat dit afscheid een gevoelig ver lies betekent. Na de dienst bood de heer L. Noorduin namens de gemeente dr. Velema enige geschenken aan, een Rembrandtbfjbel, waarin de hand tekening van alle Gemeenteleden, een fotoboek en een bandrecorder. jBrandje I Plomoties De heer M. de Vries, gebo Hoe gevaarlijk benzine kan zijn heeft een 18-jarige Leidse kok zater dagochtend ondervonden. In zijn wo ning aan de Lammenschansweg wilde de kok bromfietsbenzine overgieten in flessen. Hij deed dat in de goot steen in de keuken. De benzinedam pen vlogen in brand door het waak- vlammetje van de geiser, dat boven de gootsteen brandde. De kok pro beerde een van de brandende flessen naar buiten te dragen. Hij kwam ech ter niet verder dan de voordeur van zijn buurman, waar hy de brandende fles liet vallen met als gevolg het in brand raken van de voordeur. De 18- jarige kok liep brandwonden aan de rechterhand op. Anjercollecte De vorige week in Leiden gehou den Anjercollecte heeft een bruto- bedrag rond f. 3.500 opgeleverd, in clusief de opbrengst van rond f. 800 van de muzikale rondgangen op dins dagavond. De bruto-opbrengst van de Anjer actie 1965 was in Leiden f. 3.400. Overigens is.de Anjeractie thans nog niet voorbij. Regelmatig komen nog via de Algemene Bank Neder land (giro 9013 in Leiden) bijdragen binnen, zowel van particulieren als van bedrijven. De stand daarvan is op het ogenblik rond f. 250. Het Anjercomité hoopt, dat dit tot zo'n f. 500 kan worden opgevoerd. Indien men niet in de gelegenheid is ge weest een bijdrage te storten, kan dat altijd nog via gironr. 9013 van de Algemene Bank Nederland in Leiden geschieden. Het Leidse Politie Muziekgezel schap heeft onder leiding van diri gent A. Hilkhuijsen afgelopen zater dag deelgenomen aan het federatieve muziekconcours in Gorssel. In de vaandelafdeling behaalde het LPMG een eerste prijs. De heer M. de Vries, geboren te -Gravenhage en thans wonende te Oegstgeest is aan de Leidse Univer siteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift .geti teld „De invloed van substituenten in cis- en trans-kaneelzure ethylesters en verwante verbindingen". De pro motie geschiedde cum laude. Promo tor was prof. dr. E. Havinga. (Van i correspondent) De Nederlandse Middenstandstrust -maatschappij heeft ruim 1!2 mil joen gulden geëist van Ubbink-Davo, Het bestuur van deze onderneming, die o.m. moedermaatschappij is van de Davo haardenfabriek in Davo- therm Coevorden. heeft ons meege deeld dit geld niet op tafel te kun nen leggen. De situatie bij Ubbink- Davo is nog ernstiger. Men kan zelfs de ruim f80.000 rente, die men aan de obligatiehouders schuldig is, niet betalen. Daarom heeft de trust- maatschappij, die de belangen van de obligatiehouders behartigt, de volle ruim IVj, miljoen die nog uit staat van twee obligatieleningen ten laste van Ubbink- Davo opgeëist. Wanneer de trustee de IVj miljoen tot elke prys nu wil binnenhalen, betekent dit het eind van het hele Ubbink-concem. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de trustee het geld voorlopig in het bedrijf zal la ten. Een aanwijzing daarvoor vormt de aankondiging van een aandeel houdersvergadering van Ubbink Da vo op 29 juli a-s. Wellicht zal de trustee nadat de boeken op die vergadering zijn opengegaan met obligatiehouders vergaderen om een conclusie uit de aandeelhoudersver gadering te trekken. TE LANG GEWACHT MET „ZUIVERINGEN" Dc Amerikaanse kustwacht heef drie uur (en 57 granaten) nodig gehad om de Britse tanker Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heren P. R. C. Paalvast (Brede), G. A. Greidanus Cs-Graveland), P. Blussé van Oud Alblas (Rotterdam), A. M. v. d. Bergh (Wassenaar) en J. J. F. Kruijt (Lei den) doctoraal fiscaal recht de heer G. Overkamp (Aerdenhout); kandi daats westerse sociologie mevr. M. J. I v. d. Put-Slangen (Delft) en de he ren F. C. Eysenring (Rijswijk), J. Th. j W. Brons (Den Haag» en J. L. M. I Hakvoort (Naaldwijk); kandidaats Duitse taal- en letterkunde de heer G. A. Visser (Amsterdam); doctoraal klassieke taal- en letterkunde de heer I E. P. Mevering cum laude (Leiden). De zesjarige Ellen Tegelaar uit Leiden viel zaterdagmiddag uit het kllmrek van de speeltuin in de Su- matrastraat in Leiden. Zij werd met een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. In de nacht van vrijdag op za terdag werd ingebroken in een mo torhandel en een gascentrale aan de Rijndijk in Leiden. Er wordt niets vermist. De heer N. B. C. van Rtfnswou te Leiden is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot bouwkundig hoofd ambtenaar van de Rijksgebouwen dienst. President Tito van Joego-Slavië heeft zich zelf de schuld gegeven voor de vertraging in de zuivering van de Joegoslavische geheime poli tie, waarbij aan vice-president Ran- kowitsj zijn macht werd ontnomen. Tito merkte op dat het vertrouwen van de Joegoslavische bevolking in haar communistische leiders sterk geschokt was. Hij zei tot 'het 155 leden tellende centrale comité dat hij geaarzeld had op te treden bij het onderzoek dat tot afzetting van Rankowitsj (die dikwijls als opvolger van Tito is ge noemd» leidde omdat hij vrees koes terde voor het effect op de Joegosla- ven en de rest van de wereld. Rankowitsj leverde tijdens de bij eenkomst van het centrale comité zelfkritiek. Hij erkende dat hij te weinig waakzaam was geweest als hoofd van de veiligheidsdiensten en als lid van het centrale comité. Hij voelde zich derhalve verplicht van al zijn functies afstand te doen, zo wel in de partij als in het staatsap paraat. Hij veroordeelde de metho den van de veiligheidsdienst, met name het installleren van afluister- apparaten in appartementen en bureaus van partij- en regeringslei ders. De ene spreker na de andere kri tiseerde Rankowitsj. Tito maakte echter duidelijk dat hij niet hele maal uit de gunst is en dat hij in de toekomst nog als raadgever zal op treden. Ter gelegenheid van de .Strijders dag 4 juli" heeft maarschalk Tito zes personen grafie verleend en 227 gevangenen in vrijheid laten stellen. Vijfhonderdzevenenveertig anderen kragen vermindering van hun straf. De voormalige communistische lei der Milovan Djilas zou geen amnes tie gekregen hebben VUUG ZWEMMEN IN ZEE TIPS VOOR BADGASTEN Ah u niet kunt zwem. men ga dan HOOG STENS totuwrruddel in het water. Laat u NOOIT drijven. Blijf altijd MINSTENS vijftig meter bij een golfbreker vandaan" Overtuig u altijd v.dA windrichting, ten landwind is altijd ge. vaarlijk.(de boven, stroom i.h zeewater is dan n.l. altijd zee. luchtbedden.banden.ed LCTOPOEWAARSCHi WINGS80RDEN. Deze wijzen u niet 2onder reden opmogelijk gev« ver in zee! Al kunt u nog 20 goed zwemmen de zeestromingen zijn ar] veel sterker dan u Succes voor Concordia De Leidse Chr. Muz. Ver. Concor dia, die zaterdag voor het eerst uit kwam op een federatief muziekcon cours in Gorssel onder leiding van haar dirigent de heer A. Hilkhuyzen, behaalde met 91 punten een tweede prijs ln de eerste afdeling. Het tam boerkorps onder leiding van de heer K. C. Boeff behaalde met 69 punten een eerste prijs in de tweede afdeling. Alva Cape op 125 mijl ten oos ten ran New York in de Atlan tische Oceaan tot zinken te brengen. Het bevel daartoe kwam na een botsing en twee branden die 37 mensenlevens hadden geëist. De uitgebrande scheepsromp lag met nog 150.000 vaten licht ontvlambare nafta in de haven van New York. De kustwacht moest het schip eerst een eind de Oceaan opslepen alvorens zij het tot zinken kon brengen. Schenking van Zeemanspot (Van onze R'damae correspondent De Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschappi) en de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen hebben het gehele kapitaal van de Stichting Zeemanspot ten geschenke gekregen. Het betreft een bedrag van 1,3 miljoen gulden. De Stichting Zeemanspot is in de oorlog in het leven geroepen om vrouwen van Nederlandse zeelieden, die in het buitenland waren, financieel te steunen. De Duitse bexetter kende aan deze vrouwen en hun gezin slechts 80 gulden per maand toe. De Stichting Zeemanspot. illegaal opgericht, heeft in de oorlog ruim acht miljoen gulden uitgekeerd. Het geld werd voornamelijk verkregen door bijdragen uit het bedrijfsleven. Het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant" vertrekt a.s. maandag vanafde steiger van de Ver. Touwfabrieken aan de Zijl, met 72 chronisch zieken en invaliden uit Leiden en omgeving aan boord voor een vakantietocht van een week. De deelnemende afdelingen van het Ned. Roode Kruis aan deze tocht zijn: Lelden e.o., Lisse, Hillegom, Sassenhedm, Noordwij k, Katwijk, Rijnland, Wassenaar, Leidschendam, Voorschoten en Alphen aan de Rijn. Colonneleden van het Roode Kruis Korps (verpleegsters, helpsters en helpers van deze afdelingen maken deze reis mee voor verpleging en verzorging der gasten, onder leiding van mej. G. J. Vevbrugge als scheepsarts. Ook het transport naar en van het schip geschiedt onder deskun dig toezicht van de Colonneleden. De reis gaat dit jaar van Leiden naar Aalsmeer, Rotterdam, Zaandam, Vreeswijk en Koudekerk aan de Rijn, waarna p 16 juli het schip weer in Leiden arriveert. De afdelingen bieden hun gasten decze vakantie gratds aan,, daartoe mede in staat gesteld door bij dragen van diverse bedrijven, in stanties, personeelsverenigingen, enz. Binnen enkele minuten ver anderde de auto van een 19-ja- rige monteur uit Leiden in een geblakerde massa, toen hij zater dagavond tegen twaalven op de ngersoversteekplaats bij de Visbrug in Leiden tegen een verkeerslicht botste. De bestuur der moest plotseling remmen voor overstekende voetgangers en raakte de paal van het voet gangersverkeerslichtDe auto kantelde en vloog vrijwel onmid dellijk in brand. De bestuurder wist het voertuig tijdig te ver laten. De Leidse brandweer bluste de restanten van de auto. Boeddhistiaohe leiders in Saigon hebben gisteren hun oppositie tegen het Zuidvletnamese bewind twee we ken opgeschort. Ze deden een beroep 1 op de regering ln die tijd haar goede wil jegens hun geloof te tonen. Daar na zal een congres van vooraanstaan de monniken van de „Verenigde Boeddhistische kerk" bijeengeroepen worden om de situatie te bezien en verdere besluiten te nemen. De bijeenkomst waarop dit besluit genomen werd. werd geboycot door Tri Ooeang, die reeds 26 dagen in hongerstaking tegen de regering is. De compromis-oplossing werd bereikt door de negen overige leden van het „Comité voor de bescherming van het Boeddhisme". De vergadering werd geleid door het gematigde lid Tam Tsjau, die verklaarde dat hij zal optreden als er geen geest van matiging en verzoening naar voren komt. Leerling-analist Voor het leerling-analistexamen chemische richting zijn geslaagd de heer A. C. M. Duivenvoorden, mej. T. M. Boonders, mej. L. A. C. Brandt, de heer H. C. B. Havers, mej. I. K. v. d. Linden, mej. A. W. de Mol. de heer T. Ouwehand, mej. N. v. Rijn, de heren H. L. v. Schaik, N. Soek. J. G. v. Westbroek. P. W. de Mol. M. J. v. d. Berg. mej. J. v. Dommele, de heer G. A. Haasbroek, de dames G. P. HerrewiJn, H. Koopmans, W. M. J. v. d. Kroef. de heren R. J. Loenen, G. P. N. v. d. Mey, mej. C. C. M. v. d. Nouland. de heer A. v. d. Plas. mej. W. v. d. Plas. de heren A. P. Ruigrok. W. H. Turnhout. J. Vergunst, H. A. v. d. Voort, J. Waaning. R. Frank huizen, A. Boekee, R. Timmermans, mej. A. Blesheuvel, de heer H. P. Fasel. 16

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3