LEIDSCH DAGBLAD Vietcong terreur voort met sgezag JAMIN e, t Gezagsgebied van Saigon is opnieuw toegenomen doorregen varkenslapjes neem ze nu! Franse atoomproef in de Stille Oceaan Cousins treedt uit de regering-Wilson (d)ud ^ÏUeuwo —Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 JULI 1966 No. 31911 )irecteur: E. A. E. van Dlshoeck [oofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,2?- per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Ter uitvoering van hun plan om het bestuur van Zuid-Vietnam verlammen hebben de Vietcongterroristen in mei j.l. 115 rege- ngsfunctionarissen vermoord of weggevoerd, aldus de autoriteiten i de hoofdstad Saigon. Onder de gedoden bevonden zich één istrictshoofd, zes dorpshoofden en dertien hoofden van gehuch- :n. Sinds januari 1964 zijn meer dan 2800 functionarissen, die de ïggegraat vormden van het plattelandsbestuur, door de terroristen edood of weggevoerd. Het gevolg van deze communistische actie een algemene terughoudendheid om een leidende positie te aan aarden. De terreurcampagne is toegenomen naarmate de Vietcong leer militaire nederlagen als gevolg van de grotere Amerikaanse uurkracht moesten incasseren. In 1964 werden 476 Zuidviet- amese functionarissen gedood, in 1965 steeg dit tot 605. In de erste vijf maanden van dit jaar werden er 324 gedood of weg- evoerd. Een Amerikaanse militaire oordvoerder in Saigon heeft .edegedeeld, dat het gebied dat >or de Vietcong wordt gecontro- :erd, in de afgelopen zes maanden iet 9 percent is verminderd ïrgeleken met het vorig jaar. Het mtal overlopers was verdubbeld en >k uit andere gegevens het mtal gesneuvelden, gevangen jnomen tegenstanders en het verlies in wapens kan men opmaken it de kansen voor de geallieerden ;ter worden. Amerikaanse vliegtuigen hebben ik gisteren een aanval uitgevoerd j een olieopslagplaats op 19 km ten id-oosten van Haiphong. Het lelwit was de opslagplaats Do Xo >n, die reeds bij vroegere aanvallen ibombardeerd was. Een bericht uit Noord-Vietnam ,n vandaag meldde dat Vietcong- rijdkrachten op 22 juni 27 iegtuigen vernietigd hebben op »t vliegveld Soc Trang ten zuid- >sten van Saigon. Tien Amerikaanse ilitairen vonden daarbij de dood, .dus dit bericht van het persbureau in de Vietcong. Het zou de negende Inval op het vliegveld zijn geweest Amerikaanse infanteristen hebben WEERBERICHT Warm weer De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond perioden met zonne- :hijn en tamelijk warm weer, maar Dk plaatselijk enkele regen of on- ■eersbuien. Over het algemeen zwak- e wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Door vlakke luchtverdeling rustig n zomers strandweer. Ook morgen omerse temperaturen met kans op nweersbuien. In de middag zwakke eewind. Temperaturen van 22 tot 23 raden, zeewater bijna 17 graden, 'ooruitzichten: overwegend goed tot omers strandweer. 5 JULI on op: 04.27 uur; onder: 21.02 uur laan op: 23.10; onder: 06.39 uur. [oogwater in Katwijk te 04.46 en 7.13 uur; laagwater te 00.41 en 13.01 Ut nummer bestaat uit 16 pagina's gisteren tweemaal bij de grens met Cambodja slag geleverd met eenheden Vietcong. Een compagnie van de 25-ste divisie infanterie voerde een korte maar felle strijd elf km ten zuidén van het oude kamp van de speciale strijdkrachten in Doe Co. De vijand verbrak het contact. Later ontstond een tweede botsing en werd bijstand van vliegtuigen ingeroepen. De tweede slag hield twee en een half uur later bij het aanbreken van de duisternis op. De Amerikanen meldden matige verliezen. Die van de Vietcong zijn nog niet vastgesteld. Het Amerikaanse leger heeft voorts bekendgemaakt, dat het de operatie Nathan Hale in het kustgebied Toei Hoa en Jay in het noorden niet ver van de 17-de breedtegraad die Noord en Zuid-Vietnam van elkaar scheidt heeft beëindigd. Nathan Hale resul teerde in de dood van 459 vijanden en 36 gevangenen. In Jay, waarbij hoofdzakelijk Amerikaanse mariniers betrokken waren werden 92 guerillastrijders gedood- Het Zuidvietnamese leger beeft gerapporteerd dat het met vijftien nieuwe operaties is begonen. Bij elke operatie is op zijn minst een bataljon, ongeveer 600 man. betrokken. In het gehele land worden nog 38 andere operaties uitgevoerd. Rusk over de bombardenien ten een kort onderhoud met journalisten medegedeeld, dat communistisch- China op de Amerikaanse bombardementen op brandstof- opslagplaatsen na bij Hanoi en Haiphong had gereageerd zoals werd verwacht. Rusk sprak met de jour nalisten, nadat hij in de Philippijnen was geland om met president Marcos besprekingen te voeren over de oorlog in Vietnam. Hij verklaarde niet in bijzon derheden te willen treden over de reacties op de jongste Amerikaanse bombardementen aangezien hij sinds zijn vertrek uit Australië, waar hij de bijeenkomst van de ZOAVO had bijgewoond geen nieuwe reacties onder de ogen had gehad. Zonder enig land met name noemen zei hij evenwel dat sommige landen vreesden, dat de actie wellicht een nadelige invloed hebben op de mogelijkheid onderhandelingen met de com nisten. „De waarheid is", verklaarde hij, „dat de andere partij op geen enkele wijze heeft laten blijken, dat bereid is onder welke omstandighe den dan ook naar de conferen tietafel te komen". Hij herhaalde „We zouden binnen 24 uur vrede kunnen hebben als de commu nistische agressie tegen Zuid-Viet nam zou worden beëindigd". Als antwoord op de bombardemen ten van doelen in de directe omge ving van Hanoi en Haiphong heeft de Chinese regering gisteren klaard, dat deze aanvallen haar beperkingen bij de steun aan Viet nam ontheffen. Wij zullen datgene doen wat wij nodig achten, aldus de Chinese verklarirr De bombarde menten worden uitgelegd als teken van zwakte der Amerikanen, die met hun „agressie tegen Vietnam aar einde van hun Latijn zijn". De gelijkheid vredesbesprekingen af te dwingen met bombardementen wordt in de Chinese verklaring als dagdro merij van de hand gewezen. De Britse steun voor de Verenig de Staten wat Vietnam betreft kan geen blanco cheque zijn. Dit ze Britse minister van Buitenlandse Za ken, Stewart, gisteren tegenover slaggevers toen hij in Londen terug keerde van de conferentie var ZOAVO-ministers in Cambodja. Vol gens Stewart had Engeland de Ame rikanen in Vietnam gesteund omdat Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft deze foto vrij gegeven, gemaakt tijdens een aanval op olietanks in Haiphong. Noord-Vietnam. De foto werd gemaakt op het ogenblik, dat er een inslag plaatsvindt in de tank op de voorgrond. het juist was agressie te weerstaan omdat de Verenigde Staten be reid zijn tot onderhandelen en Noord-Vietnam niet. Naar aanleiding van de Britse reactie op de Amerikaanse bombarde menten op Hanoi en Haiphong zei de minister: „We moesten de militaire waarde overwegen, het feit dat het verzet groter zou kunnen worden en de bedreiging van onschuldige bur gers. Op grond van deze factoren sloeg de weegschaal door ten nadele van deze actie. We meenden dat het juist was dit te zeggen". k r ij k veroordeelt de jongste Amerikaanse bombardementen op Hanoi en Haiphong, die slechts de oplossing van het Vietnamese pro bleem moeilijker kunnen maken. Dit de minister van Voorlichting, Yvon Bourges, zaterdag na een bij eenkomst van het kabinet onder lei ding van president De Gaulle. jf d -Korea zal „vrijwilli gers" naar Vietnam zenden om daar te vechten tegen de Amerikanen, zo heeft het Noord-Koreaanse minis terie van Buitenlandse Zaken zater dag bekendgemaakt. Het Noordkare- aanse volk, aldus het ministerie, zal op alle mogelijke wijzen, waaronder het zenden van vrijwilligers, steun verlenen aan het Vietnamese volk, dat tegen de Amerikaanse imperia listen strijdt. Zuid-Korea heeft rond 25.000 man in Zuid-Vietnam. Zij vechten met de Amerikanen tegen de Vietcong. De komende maand wordt er nog een Zuidkoreaanse divisie in Zuid-Viet nam verwacht, waardoor dit aantal op ruim 40.000 komt. ertentie Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham Geen rijbewijs Drie jongens met auto tegen boom: EEN DODE Op de weg van Groenlo naar Ei bergen gebeurde zaterdagavond een ernstig verkeersongeluk. Een door een 19-jarige inwoner van Eibergen be stuurde personenauto, die in de rich ting van Eibergen reed begon, nadat met grote snelheid een auto was in gehaald, te slingeren. Na een stuk dwars over de weg te zijn geschoven draaide de wagen ee kwart slag om en kwam vervolgens achteruit rij dend met zo'n vaart met de achter kant tegen een links van de weg staande dikke boom, dat deze af knapte. Na v draaide de wagen een kwart slag om voorkant tegen een boom tot stil stand. Van de drie inzittenden van de zwaar beschadigde auto werd de 20-jarige G. H. Odink uit Eibergen, die op de achterbank had liggen sla pen, ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Groenlo, waar hij de afgelopen nacht overleed. De bestuurder, die niet in het be zit was van een rijbewijs en een naast hem zittende 19-jarige jongeman uit Eibergen bleven ongedeerd. „Bom van geringe kracht Frankrijk heeft zaterdag in de Stille Oceaan een atoombom tot ont ploffing gebracht, zo heeft het Fran se ministerie van Voorlichting mee gedeeld. De ontploffing had plaats op het Frans-polynesisch Atol Mo- ruoa. De proef was de eerste van een serie van zes proeven in de atmos feer die Frankryk dit jaar wil ne- Hefschroefvliegtuigen vlogen gis terochtend de in de richting van Zuid-Amerika drijvende radioactieve wolk binnen om de graad van radio activiteit te meten. De Franse minister voor het Leger, halve slag ge- I Messmer heeft in een radiogesprek gezegd dat Frankrijk in 1969 raket ten zal hebben waarmee atoomla- Minister Suurhoff weer aan het werk De minister van Verkeer en Wa terstaat de heer J. G. Suurhoff, die enige tijd wegens ziekte afwezig was heeft vandaag zijn werkzaamheden op het ministerie hervat. Vervolg pag. 2 President Johnsons dochter Lynda Bird, die als beloning voor de succesvolle beëindiging van haar studie een reis door Europa maakt heeft in Sevilla een bezoek gebracht aan het Ar chief der ontdekkingsreizen. „Enfant terrible" van Labour dingen kunnen worden vervoerd. De eerste tactische atoomwapens wor den binnenkort in gebruik genomen. Messmer zei dat de eerste proe ven op Moruroa zijn genomen met ladingen van geringe kracht. Aan het slot zullen bommen tot ontplof fing worden gebracht, die zeker zo krachtig zijn als de Chinese. Betreurd Zowel de V.S. als Engeland heb ben in een verklaring betreurd dat de Fransen tot een kernproef zijn overgegaan. Een Britse woordvoer der zei dat Frankrijk het Moskouse verdrag inzake het verbod van kernproeven blijft negeren en aldus meewerkt aan verhoging van de radio-activiteit. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken liet zich in dezelfde zin uit maar achtte het niet waarschijnlijk dat de bevolking in de buurt van het proefgebied gevaar loopt. Tot dusver zijn, voor zover bekend is gewordeix, 362 kernbommen op on- aarde tot ontploffing gebracht. De V.S. namens van dit aantal 192 ex plosies voor hun rekening, de Sow- jet-Unie 141, Engeland 21, Frankrijk en China drie. Deze laatste twee landen zijn de enige kernmogend- heden, die het verdrag tot stopzet ting van bovengrondse kernrpoeven niet ondertekend hebben. Bij de rij landen, die afkeurende geluiden hebben laten horen over deze Franse kernproef, sloten zich gisteren Japan, Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Korea en Nederland Vervolg op pag. 2 De bom in de Labour-regering, veroorzaakt door de aanwezigheid van de felle, principiële minister Frank Cousins, leider van de trans portarbeidersbond, is eindelijk ge barsten. Hij is afgetreden. Premier Wilson nam Cousins in oktober 1964 in zijn eerste kabinet op als minister van Technologie, een nieuwe post, met als doel de zo uiterst dringende modernisering van de Engelse industrie te bevorderen. De benoeming had tevens een be langrijke bijbedoeling. Wilson hoop te namelijk dat Cousins bereid zou zijn de politiek van loonbeteugeling te slikken en dat de vakbeweging hem in dit opzicht zou volgen. De eenzijdige nucleaire ontwapenaar Cousins werd jarenlang door Labours tegenstanders als de boeman van links beschouwd en was in het par lement, waar zijn persoonlijke invloed zeer gering was, voortdurend het waar ook herinneringen aan Co lumbus tentoongesteld zijn. Hier verlaat Lynda Johnson het ge bouw, vergezeld door de Ame rikaanse ambassadeur Biddle Duke (in licht kostuum). mikpunt van de conservatieven. Want zolang de harde, stugge Cousins lid van de regering was en de rol van „enfant terrible" vervulde, kon Wil son's geloofwaardigheid wat een ge matigde koers betreft in twijfel wor den getrokken. Het kwam echter anders uit. Wilson liet Cousins en de I linkervleugel veel slikken, met name de Britse steun aan de V.S. in Viet nam en het, zij het met een zekere afzwakking, vasthouden aan de Brit se strategische positie ten oosten van Suez. Wilson stond sterk zolang zijn positie in het parlement zwak was en Labour de meerderheid van slechts 3 stemmen had. Want Hni™ wilde de eigen regering natuurlijk geen dolkstoot in de rug toebrengen. Met de nieuwe meerderheid van bijna 100 kreeg links zijn bewegingsvrijheid terug. Cousins acht de 3*4 procent norm voor loons- en algemene inkomens verhogingen fundamenteel fout en zinloos. Hij verzet zich vooral tegen het boete-systeem voor vakbonden, in dien zij weigeren de inkomensraad vroegtijdig van hun looneisen op de hoogte te stellen. Dit is een van de maatregelen, die naar verwacht wordt de minister van Economische Zaken Brown vandaag in het lagerhuis zou afkondigen bij de indiening van het prijzen en inkomens regelende wets ontwerp. Of Cousins, die door Wilson in het Lagerhuis werd gehaald om minister te worden, daar zal blijven, is de viaag, want hy is nooit een echte parlementariër geworden en voelt zich daar niet thuis. Het is daarom moeiiyk, Cousins te zien als toekom stige aanvoerder van Labours nog steeds leiderloze linkse vleugel. Als minister zal hy worden opgevolgd door Anthony Wedgwood Benn directeur-generaal van de Britst President Ongania ontslaat rechters De nieuwe Argenty'nse president, Ongania, heeft zeven rechters van het hooggerechtshof, die onder het bewind van (de afgezette) president Illia in fuctie waren, ontslagen en er vijf nieuwe rechters voor in de plaats benoemd. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat president Ongania zyn kabinet tot vyf ministers zal beperken. De regering onder Illia telde negen le den. Een groep Peronistische politici heeft een beroep op president Onga nia gedaan, de verbannen ex-dicta tor Peron uit Madrid naar Argenti nië terug te laten keren. Naast „volledige waarborgen voor de terug keer van Peron" vragen zy „een algehele amnestie voor alle politici en vakbondsleiders die voor de mili taire staatsgreep gevangen zyn ge zet". Inmiddels zyn 30 leden van de Argentijnse communistische party, die vorige week na de coup waren aangehoud, vrygelaten. De militaire regering, die president Illia zes dagen geleden heeft afge zet, lijkt heer en meester van de toestand sinds zy vrydag alle poli tieke partyen afzette. Tot dusver hebben slechts twee landen het bewind van Ongania offi cieel erkend. Het zyn Bolivia en Spanje. Honderd doden bij aardbeving in Nepal Ongeveer honderd personen zyn omgekomen by een aardschok, die vorige weck het noordwesten van Nepal trof, zo is officieel In Kat- mandoe meegedeeld. Vijfduizend mensen zyn dakloos het merendeel van de huizen in het getroffen ge bied lm zwaar beschadigd. In Amsterdam j Weer 89 jongelui J gearresteerd De mobiele eenheid van de Am sterdamse politie heeft gisternacht tussen 1 en 8 uur 89 Jongelui, onder wie drie vrouwen, aangehouden. Van het Leidseplein en de Leidsekade werden in totaal 82 en van het Spui zeven arrestanten met de politiewa gens naar het hoofdbureau ge bracht. Zy hadden geen gevolg ge geven aan het herhaaldeiyk gegeven bevel zich te verwyderen. Op het Leidseplein zou enig vuurwerk zDn afgestoken. Onder de arrestanten bevonden zich de schaker Jan-Hein Donneren de provo's Rob Stolk, Koosje Kos ter en C. J. Kramer. Na het verhoor, onder leiding van hoofdinspecteur Koppejan, werden allen naar huis gestuurd. Om zeven uur zaten nog slechts enkele minderjarigen in het bureau, die moesten wachten tot hun ouders hen kwameü afhalen. biscuits niet duur wel heerlijk De Minister van Justitie 1 heeft de rijksveldwachters 3de klasse A. Visser ver- g plaatst van Leiden naar Gor- H kum en L. J. Smulders van 11 Voorburg naar Leiden en tot i rijksveldwachter 2de klasse met den rang van brigadier g aangesteld de rijksveldwach- g ter 3de klasse A. J. Strenger g te Leiden. Zondag avond te 6 uren nam Ds. G. G. van den 1 Broeck afscheid van zijne 1 gemeente te Leiderdorp, om g binnen Leiden, waar hij ge- g boren werd, zijne overige le- g vensdagen in rust te slijten. I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1