LEIDSCH DAGBLAD Politie arresteert 85 demonstranten Vakbonden weer te laat betrokken bij sluiting JAMIN Ei Jn Amsterdam Vervanger van Tito legt functies neer Justitie legt beslag op boek der N.V.S.H. al 75jaar tHoogeHuys Ongericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JULI 1966 No. 31910 Directeur: E. A. E. var» Dlstio Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Jongelui naar tuchtschool De Amsterdamse kinderrechter heeft gisteren zeven jongens van 15, 10 en 17 jaar, fikse straffen opgelegd wegens openlijke geweldpleging, het WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker). De top-vakantiemaand juli krijgt dit weekeinde een zomers "begin. De temperatuur is vandaag al belangrijk hoger dan gisteren en kan in het binnenland weer tot 25 graden komen. Al daalt de barometer iets, toch houdt het hogedrukgebied boven Fr ante ijk een belangrijke vinger in de pap. Een zwak jrontje boven Engeland komt wel naar het oos ten en zal morgenmiddag plaat selijk een onweersbuitje kunnen veroorzaken, maar verder xoordt er niet door bedor ven. Ook van de Oceaan nadert weer een hogedruk-uitloper hetgeen een gunstig geluid mag worden genoemd voor de vakantiegan gers. De depressies die op de Oceaan wel aanwezig zijn, volgen op het ogenblik een voor ons gunstige vrij noordelijke route. STRAND VERWACHTIN G Zwak frontje passeert morgen met een kleine buienkans.. Daarna op nieuw zonnig en een zwakke zee wind. In de middag ongeveer 20 gra den, zeewater 16 graden. V ooruitzichtenHoge-drukgebied blijft in de buurt met perioden van zonnig en goed strandweer. 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 22.14 uur; onder: 4.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.22 en 15.51 uur, laagwater te 11.38 en 23.59 uur. (4/7 hoogwater te 4.05 en 16.34 uur, laagwater te 23.19 uur). bestaat uit 22 pagina's Opnieuw heeft de Amsterdamse politie gisteravond moeten optreden tegen jongeren die zonder toestemming van de burge meester demonstreerden. Bij het stadhuis en in de omgeving van de Dam pakte zij onder groots vertoon van macht, maar zonder geweld te gebruiken, 68 jongemannen en 17 meisjes op. Onder de arrestanten bevonden Bioh d« onlangs in de gemeenteraad gekozen provo Bernard de Vries en het PSP-raadslid J. Bovenkerk, de schrijver Jan Wolkers, Jan Blok, Ton Regtien en Rob Lange, landelijk voorzitter van de Socialistisch Jeugd. De demonstraties gingen tegen het beleid van de politie, voor vrijheid van demonstratie en tegen de oorlog in Vietnam. De mannelijke arrestan ten werden ondergebracht in de ma nége van het hoofdbureau van po litie. De vrouwelijke arrestanten wer den daar in oen wachtlokaal vastge houden. Nadat, proces-verbaal tegen hen was opgemaakt werden zij op vrije voeten gesteld. De 85 gisteravond in Amsterdam gearresteerde demonstranten hebben vanochtend een telegram aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gestuurd, waarin ze eisen dat de Nederlandse regering zich distan tieert van de Amerikaanse oorlogs politiek in Vietnam en opkomt voor de onafhankelijkheid van het Viet namese volk. gooien met stenen en en omtrekken van parkeermeters op de Dam en het Damrak in de avond uren van 14 juni. Het merendeel van deze jongens was gedetineerdDe straffen die hun werden opgelegd va rieerden van vlei' tot acht weken tuchtschool met aftrek van het voor arrest. Slechts in één geval luidde het vonnis één week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De officier van Justitie had in vrijwel alle gevallen tuchtschool geëist. Bijstand van 300 man De minister van Binnenlandse Za ken heeft besloten, het gemeentelijk politiekorps van Amsterdam bijstand te verlenen van 300 man. Dit gebeurt met instemming van burgemeester Van Hall en de ministers Samkalden (Justitie) en De Jong (Defensie) Honderdentwintig man van het korps Rijkspolitie en 180 man van het pen der Koninklijke Marechaussee zullen van 2 juli tot 1 september ter beschikking blijven van burgemeester Van Hall. De bijstand verlenende korpsen zullen zelf zorgen voor de nodige aanvulling in verband met vrije dagen, ziekte, verlof, enz., zodat, steeds 300 man effectief voor bijstand beschikbaar zullen zijn. Voor 1 september zal in onderling overleg worden bezien, welke voor zieningen na deze datum nodig zijn. Mocht op korte termijn meer dan de thans verleende bijstand nodig blij ken, dan kan de burgemeester rijks- politiebljstand vragen. Er zijn maat regelen genomen dat deze extra-bij stand snel kan worden geleverd. Dit zelfde geldt ook voor het geval dat de omstandigheden het inroepen van bijstand van personeel der Konink lijke Marechaussee nodig mochten maken. Bloemen voor Van der Molen De hoofdcommissaris van de Am sterdamse politie, H. J. van der Mo len, heeft sinds minister Smallen- Spaanse politie treedt op tegen langharigen De Spaanse autoriteiten zijn in stilte begonnen met een actie tegen langharige en gebaarde buitenlan ders. Er zijn deze week een stuk of zes van hen gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Daar werden ze weer losge laten met de opdracht zich binnen 48 uur te wassen, te scheren en te laten knippen of het land te verla ten. Er was ook een Nederlander bij degenen die door de politie zijn mee genomen. De politie wilde geen na men bekendmaken, omdat de be trokkenen niet officieel zijn gear resteerd maar alleen meegenomen om een waarschuwing in ontvangst te nemen. Het doel van de actie, aldus de politie is „Spanje te bevrijden van dit soort personen, wier aanwezig heid niet alleen voor ons maar ook buitenlandse bezoekers stui tend is". Er is gisteravond weer druk gedemonstreerd in Amsterdam. Op het Rokin, nabij de Dam werd een grote groep jongeren door de politie ingesloten en in auto's af gevoerd. Tioeede van rechts het provo raadslid Bernard de Vries. broek in de Tweede Kamer zijn ont slag bekendmaakte een groot aantal brieven en bloemstukken van sympa thisanten ontvangen. Ook wordt hij geregeld opgebeld door mensen die mat hem meeleven. „Ik weet niet precies hoeveel het er zijn, maar zijn er honderden", zei de echtgenote van de heer Van der Molen gister avond. De brieven, bloemstukken en tele foontjes komen niet alleen uit Am sterdam, maar uit het gehele land. Bij alle schriftelijke en telefonische betuigingen van sympathie die de heer Van der Molen thuis en op het door hem nog niet verlaten bureau ontvangt, zün echter ook brieven en telefoongesprekken waarin men de hoofdcommissaris zyn houding ver wijt. Een aantal Amsterdamse taxi chauffeurs heeft de hoofdcommissa ris laten weten grote bewondering voor hem te hebben voor zijn dige houding tijdens de relletjes op het Spui. Hoofdcommissaris Van der Molen had gisteravond, blijkens mededeling van zijn vrouw, officieel nog niets van zijn ontslag gehoord. John Kennedy jr. in hete as gevallen John Kennedy Jr. de vijfjarige zoon van wijlen president Kennedy van de V.S. heeft gisteren bij een ongeluk tijdens zijn vakantie op Ha waii eerste en tweedegraads brand wonden opgelopen. Plastische chi rurgen, die kind behandelen ach ten zijn toestand niet ernstig. John Kennedy kreeg brandwonden aan zijn rechterhand en- onderarm en de onderzijde van zijn rug toen hij tijdens een barbecue (braadfeest) Kamoeela op Hawaii in de hete het viel. Volgens een vriend van de fami- is John niet blijvend verminkt. Het is het tweede ongeluk sedert rouw Jacqueline Kennedy met haar kinderen John (5) en Caroli- (9) op Hawaii aankwam. Op 9 juni trapte Caroline tijdens het zwemmen in een stuk koraal, waar door zij snijwonden opliep en zich gedurende een week op kruk ken moest verplaatsen. Politie greep in Utrechtse huurt wordt bewoners wat al te ros De bewoners van de Hopakker, de Bellamystraat en de Koekoekstraat in Utrecht hebben gisteren op ver schillende manieren geprotesteerd tegen de volgens hen onrustbarende toeneming van het aantal souteneurs, tippelaarsters en in auto's rondrij dende „klanten" in hun buurt. Een groep van de buurtbewoners toog gisteren naar het hoofdbureau van politie, waar waarnemend hoofd commissaris C. S. van Doesburg een soort ultimatum kreeg voorgelegd: „Of de politie maakt er een einde aan of we doen het zelf". De heer Van Doesburg verzekerde de delegatie, dat de politie de zaak zou aanpakken en dat gebeurde gis teravond om negen uur dan ook, het geen in de buurt nogal wat beroering teweeg bracht. Tien dames kregen een bekeuring wegens overtreding van het tippelverbod, een man en een vrouw zijn wegens schennis van de openbare eerbaarheid naar het bu reau gebracht en tientallen veront waardigde bewoners van de tegen hun wil steeds rosser wordende buurt moesten tot kalmte worden gemaand. Om twaalf uur kwamen weer honderd mensen naar buiten, maar ook zij zijn, zoals de politie het uitdrukte „met zachte drang weer In hun hui zen gewerkt". OVERIJSSELSE STEENFABRIEKEN N.V. „Ondanks de verontwaardi ging die in de publieke opinie tot uitdrukking is gekomen over bedrijfssluitingen waarvan de vakbonden slechts op het aller laatste moment op de hoogte worden gesteld, blijken de werk gevers nog niets te hebben ge leerd". Dit verklaarde de algemeen secre taris van de „Algemee bedrijfsgroe pen centrale", de heer L. van Hat- tem, gisteren naar aanleiding van het bericht, dat maandag de drie bedrij ven van de Overijsselse Steenfabrie ken N.V. in Terwolde en Olst wor den gesloten. Dit betekent, zoals be kend, dat honderd werknemers wor den ontslagen zonder inachtneming van de opzeggingstermijn en zonder vakantieloon en -vakantietoeslag. De heer Van Hattem verklaarde, dat het volkomen duidelijk is dat de moeilijkheden in het bedrijf al heel lang een rol hebben gespeeld. Toch heeft men gewacht tot de hele zaak is misgelopen en er zelfs geen geld meer is om 't personeel datgene uit te betalen waarop het recht heeft. De secretaris van de A.B.C. vroeg zich de bedrijfsleiding niet al veel vroeger stadium met de vakbonden heeft gesproken. „Nu zijn we alleen maar goed om moeilijk heden op te vangen waaraan we niets kunnen doen: de vakbeweging heeft maar één taak, het overbrengen van de onaangename boodschap aan het personeel". In de hele gang van zaken ziet de heer Van Hattem opnieuw een recht vaardiging van de aanspraak van de vakbeweging op een zodanige status van de werknemers binnen de onder neming die voor hen een levens belang is dat zij niet meer voor een voldongen feit kunnen worden gesteld. Weer aan de slag Na overleg van vakbondsleiders niet de Nationale Investeringsbank in Den Haag (hypotheek 410.000 gul den) en de Sallandse Bank in Deven ter (goed voor een half miljoen) is besloten de lopende zaken af te wik kelen. Dat betekent dat de half-fa- brikaten de stenen die nog gebak ken moeten worden en dus opgesla gen zijn hun eindbehandeling zul len krijgen. De gehele personeelsbe zetting kan volgende week weer aan de slag gaan. Daarna zal op elk van de drie vestigingen (een fabriek in Hengforden en twee in Terwolde) ge werkt worden met een halve bezet ting voor een termijn van ongeveer 6 tot 7 weken. W. Hoekstra uit Deventer woord voerder van het personeel ln Olst en gehard in de CNV-vakbondssfeer: „De besprekingen waren niet bevre digend. Er zijn geen toezeggingen ge daan om de mensen die eind volgen de week vertrekken aan hun recht matige eisen te voldoen. Wij willen recht voor de gehele groep". De vakbondsvertegenwoordigers heb ben ten dele hun zin gekregen. Tij dens de besprekingen woensdag en donderdag met de directie was voor gesteld de half-fabrikaten tegen de laagst mogelijke prijs (60 gulden per duizend) afgewerkt op de markt te gooien om zodoende tweehonderddui zend gulden vrij te maken. Dit be drag zou dan besteed moeten worden voor de vorderingen van het perso neel. Is pornografie schadelijk? (Van onze correspondent) Op last van de Haagse officier van Justitie, mr. A. W. Rho- singh. is gisteren in het hele land beslag gelegd op de nog bij uitgeverij, drukker, binder en boekhandel aanwezige exemplaren van het boek „Is pornografie schadelijk?" van Anna Karin Sved- berg. Het werk van de Deense schrijfster, dat in Denemarken na heftige discussies werd verboden, is in ons land uitgegeven door de NVSH, met de bedoeling een gedachtenwisseling uit te lokken met publiek en overheid over de titelvraag. ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 Verkoop tijdelijk le etage. Lid Stichting Bontwaarborg. Advertentie Bij de uitgeverij aan de Bilder- dykstraat heeft de Haagse politie 413 exemplaren van het boek in be slag genomen, in Utrecht werden by de drukker-binder 2750 nog niet ge bonden exemplaren gevonden. Aan dé politie van 50 gemeenten ln ons land is bovendien verzocht bij boek handelaren de voorraad (meestal zeer kleine aantallen) te achterha len. De Haagse officier van Justitie, mr. A. W- Rhosingh, kon gisteravond nog weinig commentaar op zijn actie geven. Zij stoelt op artikel 240 van De vice-president van Joego-SIa- vië, Aieksandar Rankovitsj, heeft gisteren ontslag uit zijn partijfunc ties genomen. Behalve vice-president was Rankovitsj lid van het politieke bureau en secretaris van het cen traal comité van de communistische partij. Het was niet onmiddellijk bekend of Rankovitsj ook zijn func tie als vice-president heeft opgege ven. Dit wordt algemeen wel ver wacht. Eerder op de dag had president Tito kritiek geoefend op Rankovitsj dc man die werd beschouwd als zijn meest waarschijnlijke opvolger. De Joegoslavische president sprak op de bijeenkomst van het centrale comité van de communistische partij over de „schadelijke activiteit van enige veiligheidsorganen en de nadelige gevolgen hiervan voor de ontwikke ling van systeem en werk van het centrale comité". Rankovitsj heeft vele jaren de Joegoslavische staats veiligheidsdienst geleid. Tijdens en na de oorlog is hij de naaste mede werker van Tito geweest. De 56-jarige vice-president wordt door de president en zijn andere partizanenvrienden „Marko" ge roemd. de codenaam waaronder hij tijdens de tweede wereldoorlog in de communistische ondergrondse bewe ging bekend stond. De commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de werking van de staatsveiligheidsdienst, zegt in haar verslag dat het hoogste orgaan voor de staatsveiligheid „een mono polie van bepaalde figuren" is ge worden. Men had getracht de dienst politieke doeleinden te gebrui ken. De commissie van onderzoek stel de voorts voor Svetislav Stefanovitsj. voorzitter van de regeringscommissie voor binnenlandse zaken en verant woordelijk voor de veiligheidsor ganen, uit het centraal partijcomité en uit de liga van Joegoslavische communisten te stoten. Voorts stelde de commissie het partijcomité voor de nationale vergadering te verzoe ken Stefanovitsj van zijn regerings functies te ontheffen. Charles tie Gaulle kreeg beer mee President De Gaulle heeft een souvenir uit Moskou meegeno men: een klein bruin Siberisch beertje dat hij van zijn Russische gastheren kreeg bij zijn bezoek aan Nowocibirsk. Het dier reisde in het tweede vliegtuig, dat voor het gevolg van de president was gereserveerd. In Nowosibirsk was niet bekend gemaakt dat De Gaulle een beer tje rijker was, zodat het dier op het vliegveld van Moskou bij zijn inscheping voor een verrassing het Wetboek van Strafrecht, waarin de verspreiding van enig geschrift dat aanstotelijk is voor de eerbaar heid strafbaar wordt gesteld. Mr. Rhosingh heeft op eigen initiatief gehandeld en omdat de uitgeverij in Den Haag is gevestigd, zal hij de kwestie centraal voor het hele land behandelen. De Haagse recherche is thans bezig met het onderzoek. De NVSH verklaart op de omslag van het boek waarom zij tot de uit gave heeft besloten. Het kernpunt is de vraag of het publiek zelf wel kan beoordelen in hoeverre pornografie schadelijk is, wanneer op hoog ni veau wordt besloten wat het wel, en v at het niet mag lezen. De NVSH zag hier een taak om het publiek zelf in staat te stellen te oordelen aan de hand van het Deense werk stuk, dat bestaat uit vele citaten, voorzien van kanttekeningen. De vereniging verheelt zich echter niet dat haar goede bedoelingen mis schien wel miskend zullen worden. „Een duidelijk antwoord", wenst de NVSH, „van publiek en autori teiten ten aanzien van de vraag of volwassenen bepaalde boeken mogen lezen, die noch beledigend voor an deren, noch opruiend van aard zijn, doch waarvan enkele lieden menen, dat ze zedekwetsend zouden zijn". LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING ■iimnniiiim VOLAUTOMATISCHE De Franse president De Gaidlf heeft zijn bezoek aan de Soivjet- Unie beëindigd. Op het vliegveld van Moskou nam hij afscheid van zijn gastheren, president Podgorny <- en premier Kosigin als "toetje** na de maaltijd ijs van niet duur wel heerlijk (Sue/ (Slte, euwo Uit het Leidsch Dagblad van 3 2 Juli 1866: 1 Hoe noodlottig de gevol- i gen zijn van het heerschen M der cholera bleek dezer da- gen, toen op de berichten; 1 dat volgens de dagbladen gif- ten werden gedaan ten be- I 1 hoeve der betrekkingen van 1 overledene cholera-lijders, 49 m H weduwen, waaronder vele zwanger en, die te zamen 217i kinderen hadden, zich op het I H Raadhuis op één morgen aan- 1 g meldden. 1 DrT. Halbertsma van 1 I Sneek, die in 1863 zijne stu- i g dién aan de Leidsche Hooge- m H school volbracht, heeft Don- 1 derdag zijne betrekking als hoogleeraar in de geneeskun- i de aan de Groningsche Hoo- M gj geschool aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1