Op Aubisque werd knecht Tomasso de Pra meester Billy Moffitt schakelt Margaret Smith uit... KRANTEN BEZORGER I DAG IN DE TOUR I JAN JANSSEN (DERDE IN ETAPPE) ZIET ZICH NU ALS SERIEUZE KANDIDAAT VOOR DE GELE TRUI. Spion in het veld Tour cijfers in Nieuwe sensatie op Wimbledon Barend wBje een stok kaas uit het vuistje SP OR T-n vandaag 1 miJDAO 1 SULT lWfl tBIDSCH DAGBLAD (door Fred Racké) PAU, donderdag Hij heeft donkerblonde, gekrulde haren. Hij spreekt geen woord Frans, hii had zifn Dloealeider omstand'ia verzocht een telefoonverbinding met Italië tot stand te bren gen. En toen hij, wat verlegen tussen al die mensen in dat Franse Hotel, de hoorn in zijn hand hield, moest hij eerst goed luisteren welke van zijn drie zusters op de oproep antwoordde. Maar toen de lijn duidelijker werd, durfde To masso de Pra opeens honderd uit te praten. En aan het einde van het gesprek, zei hij: ,,Ik ga morgen winnen". In Pau, waar de wielerwereld wijs wilde worden uit de ravage, die de wrede berg Aubisque had aangericht, stond Tomasso op het erepodium. Als etappewinnaar. En als drager van de gele trui. De meesterknecht was meester geworden. Tomasso de Pra is zevenentwintig jaren oud. De tourkaravaan had nog nauwelijks van hem_ gehoord, toen Rudi Altig, de brutale Duitser "besliste dat de brave, stille Tomasso zijn spion in het veld zou wor den. En Tomasso had voortdurend trouw geknikt, telkens als die ^nan uit Keulen hem naar voren stuurdena die eerste dag waarop iet leidersgewaad van de Tour in de groep der Molteni's terecht kwam. „Er zijn renners vooruit, Tomasso", had „Der Rudi" dan ge roepen. „Ga er achteraan en haal ze terug". En dan ging Tomasso de Pra weer en zijn naam schalde tot vervelens toe door de tour- T wadio's. Steeds weer De Pra, die maar geen kop wilde nemen bij de 248,<m£ snapping en. Steeds weer De Pra, die maar achterom keek, of het peloton met de gele trui van baas Altig niet ivilde naderen. Altijd weer die Tomasso de Pra en als 's avonds 't algemeen klassement ?werd opengeslagen, zag je die naam weer, bij de eersten. Want druk bezig met het verdedigen van die kostelijke gele trui, was Tomasso de Pra ongemerkt vlak achter „Der Rudi" aangeland. toen de wegen begonnen te hellen, toen het landschap ruwer werd nog altijd niets werd gehoord van de mannen voorop. Geen wondert die hadden op dat moment 8 minuten voorsprong. Er waren evenwel nog steeds renners in het grote peloton die schertsend een rustig tempo derhielden. Straks, als er 18 km ach ter elkaar moest worden geklommen als er alleen maar steen zou zyn waar bomen hoorden te staan en gras behoorde te groeien. Straks pas, dan kon het gevecht losbarsten. Toen de 9 voorop aan de klim begonnen waren de vedetten nóg niet wakker geschud. Zelfs niet, toen een groep 15, 20 coureurs wel haastig be gon te achtervolgen. Onbelanrijk „Eindelijk, de bergen" Op de dag dat Jacques Goddet, de gekwelde tourbaas, had uitgeroepen: „Eindelijk de bergen", was de brave Tomasso maar weer eens begonnen met verdedigen. Maar op het auto circuit van Pau vroeg de wereld zich Dpeens af, of niet een nieuwe Felice Gimondi was opgestaan. Toen de louchronometer op de hoge stalen aan- komsttoren ijzig doortikte, minuut na rackninuut. Toen Jan Janssen uiterst tevreden de mond spoelde en stelde ^jdat nu voor hem de groene trui van geen enkel belang meer was. Toen Cees Haast, naar woorden zoekend, vertelde dat hij uiterst geheimzinnig uit het peloton was weggeglipt, ja. toen mocht Tomasso de Pra zich op maken om zelf de gele trui te ver de- Hdigen. Omdat Jacques Anquetil en ^taymond Poulidor om onbegrijpelijke redenen niet hadden willen aanval len. Omdat in hun schaduw alle andere groten in de wielersport als vermoeide mannen tegen de Aubisque waren opgeklommen. Omdat de moed was beloond, op de dag waarop de karavaan zich afvroeg waarom de 63ste Tour de France zo merkwaardig moet verlopen. Traditioneel TOMASSO DE PRA passeert in Pau als de grote triomfator de eindstreep. belangrijke renners wilde een lange, lange aanloop naar de grote berg snel mogelijk nemen. Het is een oud principe: wie aan de voet van de berg wat voorsprong heeft vergaard kan wellicht zonder al te veel schade tegen de klimmers stryden. Er wt zo vlak buiten Bayonne, wel een paar renners die dat wilden proberen. De ter plaatse bekende Kazala bijvoor beeld, en de altijd aanvallende Luxemburger Schleck. En een paar Belgen zoals In 't Ven. De oude Sta- blinski voelde iets voor het avontuur en nog een paar anderen. Waar uit lopers zijn is De Pra te vinden er dus besloot Tomasso dan maar weei aan te sluiten. Zo togen 9 renners op pad, terwijl heel in de verte de top pen van de Pyreneeën schuil gingen in de wolken. Glimlach Het peloton glimlachte erom. om die mannen. Men riep het elkaar toe: „Zoals elk Jaar. Laat hen maar gaan". De 9 voorop gingen, al wer den ze bij tyd en wijlen toch wel afgeremd door Tomasso de Pra natuurlijk. Het parcours bleef heel erg lang vlak en het peloton heel erg lang lui. En zo konden de 9 heel uitlopen. Zover, dat een paar in het peloton wat ongerust werden (Advertentie) gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. «Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel Leiden. Want wie waren dat nu helemaal? Je had er onbelangrijke mannen bij net zo onbelangrijk als de 9 voor op. Spanjaarden zoals Diaz. En dat Kleine Duitse klimmertje Kunde, plus wat Franse knechten. Maar nie mand wist, dat zeer geheimzinnig 2, 4 belangrijke lieden waren weggeslo pen, mee in de achtervolging. Nie mand scheen te beseffen, dat ook Jan Janssen was verdwenen en die kleine Cees Haast. En dat de Italiaan De Rosso, de eigenlijke kopman van de Altigploeg en de gevaarlijke Belg Huysmans omzichtig waren meegereden. Tenslotte hebben al die afwachters, die onwetenden wel een beetje gelijk gekregen. Het kopgroep je van 9 viel immers uiteen? Er bleven er maar weinig over van dat ploegje durvers, toen er eenmaal echt moest worden geklommen. Toen Diaz, de Spanjaard, verrassend kwiek als eer ste en enige de kloof tusseh achter volgers en koprijders had overbrugd. Toen één voor één die dapperen te rug moesten, totdat er nog maar drie waren. Maar op de top van de Aubisque reed Tomasso de Pra als eerste onder het spandoek door, vlak voor Willy in 't Ven en Mariano Diaz. En daar realiseerde de brave Tomasso zich misschien wel heel even. dat hij nu van verdediger aan valler kon zyn geworden, of hy dat nu wilde of niet. Braaf de Rosso hun achtervolgende groep steeds verder weggesleurd van een peloton dat maar braaf luisterde wat Anquetil en Poulidor dicteerden. Van een peloton dat zich even had afge vraagd wat er toch wel met Julio Jeminez, de klimmerskoning, aan de hand mocht zyn, toen die kleine Spanjaard zo maar uit de wielen verdween. Drie renners waren het, die zich als eersten in de afdaling stortten. In 't Ven, Diaz en De Pra. En achter hen daverde op een afstand van 2 minuten, een groep van 20 man naar beneden. Toen al besefte de kara- dat deze klap niet meer te repareren viel. De groep Janssen-Haast-Huysmans as te sterk om nog in de laatste 15 kilometers door de dalen te buigen de verslagen meute, die immers zoveel voorzichtiger diende af te da len. Op die hellingen gebeurde het ook, dat Giorgio Albini de ploeglei- van Molteni, opeens zoveel haast kreeg. Een opgewonden Giorgio ris keerde alles in een sensationele af daling. Hy suisde met veel meer dan 100 km snelheid door de dorpen in het dal. En hy bereikte Tomasso de Pra. die nog steeds verdedigend voor op reed. omdat hem nog geen andere commando's hadden bereikt. En plotseling zagen Mariano Diaz en Willy In 't Ven de wereld veran deren. zy konden het nauwelijks geloven, maar het gebeurde onomwonden. Tomasso de Pra ging aan de kop van het trio ryden. Tomasso de Pra viel aan, omdat zyn ploegleider het had In Soestdijk heeft gisteravond het (betaalde) jeugdelftal van DWS met 2-1 gewonnen van het team der oud-internationals, gezegd, en omdat het mocht, van Rudi Altig. De stille Tomasso bleek opeens een knap coureur. Hy raasde voort naar Pau, reed Diaz uit de wielen en stond die Belg In 't Ven nog slechts toe, hygend aan zyn achterwiel te blyven. Op het circuit van Pau reed hy winnend over de witte lyn en hy klemde de lippen op elkaar, die Tomasso. Hy durfde nog niet te vragen wat er allemaal ach ter hem was gebeurd. Dat moest nog biyken. Er waren immers nog geen andere Zelfverzekerd Twee minuten achter De Pra won Jan Janssen zelfverzekerd de sprint van de achtervolgers, om even later te verklaren: „Ze lieten me gaan. Dat komt ze duur te staan. Ik wil naar de gele trui". Jos Huysmans, de Belg, keek op zyn horloge om te zien hoe veel het peloton was achtergeraakt. En Cees Haast vertelde stamelend. .Dat die groten elkaar hadden be loerd en dat je daar gebruik van moest maken". Meer dan 9 minuten De Pra rolde het peloton over de streep en nog veel verder daarachter de tientallen coureurs, die al in de eerste bergetappe van de Tour jam merend om kracht, om veel meer kracht hadden gesmeekt. Jan Jans- zag het aan, hoe Poulidor en Anquetil de schouders ophaalden als hen werd gevraagd hoe dit allemaal mogelyk was geweest. waarin doelman Roffel en Abe I hard de beker uit aan Wim Mui- Lenstra de uitblinkers waren. der, aanvoerder van DWS- Na afloop reikte Prins Bern- J jeugd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllini Stamelen Urenlang zal er nog wor den gepraat over die vreemde 10de etappe van de 53ste Tour de France. Een etappe, ivaarin één lange berghelling reputaties aantastte, hoop vergruizelde, wonden veroor zaakte en kansen schiep. Aangetaste reputatie: Anquetil, Poulidor en Gabica waren niet slim genoeg om te beseffen dat in de achter volging van een groep van Jan Jansen en Guido de Ros so een dodelijk gevaar school. In Pau stonden ze 7 minuten achter op de twee gerenom meerde coureurs. En ook op Jos Huysmans, de Belg, de ontdekkingvan de ronde van Italië. Drie mannen van grote klasse. Drie mannen die durfden en wonnen. Hoop vergruizeld: nog ach ter het peloton finishte in Pau Ari den Hartogh, die vo rig jaar op diezelfde Aubis que als kopman van de Ford- ploeg buiten adem in de berm ivas getuimeld en had opgegeven. Ari den Hartogh koesterde de hoop dit jaar terug te komen. De eerste man na Anquetil te zijn. Ten bewijze, dat hij kon klimmen zoals iedereen dat van hem had gedacht, vroeger. Maar Den Hartogh moest terug op de hellingen van de Aubis que. Uit de wielen, ver naar achter. Wonden: Leo van Dongen aan 't einde van zijn krach ten op de top van de berg, Jleed na 2 km dalen van de weg. Een meter lager kwam hij tot stilstand, met een bloedende ivond aan de hand en een schaafwond aan het dijbeen. Een gendarme hielp hem iveer op de iveg en uiterst voorzichtig is Van Dongen naar het dal ge reden. Als een na laatste finishte de dappere renner uit Made. De rechterkant van zijn stuur was roodgekleurd. Kansen: Cees Haast is toch weer voor in het klassement beland. Kees Pellenaars zal meer dan ooit tevreden zijn geweest nu onderwerp van zijn bijzondere zorgen eens een keer verstandig reageer de toen er winst te behalen nel. Tomasso de Pra glimlachte niet. Hy stamelde wat woorden in de Italiaanse microfoons. Hij beant woordde al die vragen van al die andere verslaggevers niet, want To masso spreekt geen Frans. Toen men hem tenslotte op het erepodium duw de om de gele trui aan te trekken zei Tomasso: „Liever niet. Al die men sen. Wat een gedoe. Kunnen ze de trui niet naar het Hotel brengen? Hier heb ik het adres". Zó verlegen is ook Felici Gimondi aan zyn blik- begonnen (Van een speciale verslaggever) Wimbledon 1966 begint in zijn laatste fase op een film van Alfred Hitchcock te lijken. Na de sensationele gebeurtenissen van de partij SantanaDavidson woensdagmiddag volgde donderdag op het al sterk versleten graskarpet van het in de zon badende centrecourt, een reeks van schokkende scènes, die de lucht van kreten vervulde en de toeschouwers het gelaat af en toe in de handen deed verbergen. Finale tegen Maria Bueno De laatste vier dames, de als nurn mer 1 t/m 4 geplaatsten, waren aa bod om uit te maken welke twee za terdagmiddag de eindstryd zullen mogen spelen. De strijd was in beide gevaülen zo grillig a-ls damestennis maar zyn kan, maar hoezeer ieder een zioh op Wimbledon op verras singen pleegt voor te bereiden, nie mand had Billy Jean King Moffitt een kans gegeven om de kampioene Margaret Smith te vers1 aan, zoals niemand tydens de partij Mar.a BuenoAnn Jones by twee match- punten op 98 in de tweede set en later by de stand 50 in de derde set nog een penny had willen geven voor de kainsen van Ann Jones, die ook inderdaad verloor, maar pas met 75, na acht matohpunten met koel bloedige heldenmoed te hebben over leefd. Voor de zomercompetitie van de KNZB werden donderdga de volgen de waterpolo-wedstryden gespeeld: DZVHZPC 2-3. MeeuwenNeptu- nus Amersfoort 1-2. Zenuwen Het wordt dus een finale tussen Maria Esther Bueno, de 26-jarige tennisartieste uit Sao Paulo, Wim- bledonkampioene 1959, 1960 en 1964, die Ann Jones nu met 63, 911, 75 versloeg en Billy Jean King, fi- naliste in 1963, die tegen Margareth Smith maar twee sets in 48 minuten nodig had: 63, 63. Billy Jean King was tegen Mar gareth Smith in haar allerbeste vorm, maar haar zege kan niet be oordeeld en beschreven worden zon der de opmerking dat de titelhoud- ster even hard tegen haar zenuwen als tegen haar Amerikaanse rivale heeft moeten vechten. Margareih is eigeniyk geen moment aan haar normale spel van sterke service en grote aantal volleys toegenomen. De herinneringen aan de vi-ywel altyd moeiiyke partyen tegen Billy Jean King, de vechtjas, gaven haar tennis zoveel spanning dat de uitwerking verlammend was. In het gemengde dubbelspel ver loren Gerrard <N. Zeeland) en Ellv Krocké met 64. 6—2 vUn Fletcher —Margaret Smith (Australië). BILLY JEAN MOFFITT sensatie op Wimbledon De uitslag van de tiende etappe Bayonne—Pau (234.5 km) luidt: 1. De Pra (It.-Albani) 6 u 37 m, 2. In 't Ven (Belg-Cools) 6.37.01, 3. Janssen (Ned.-De Muer) 6.39.03, 4. Perurena (Sp.-Machain) 5. Haast (Ned.-Pellenaars)., 6. Momene (Sp.- Langarica), 7. Huysmans (Belg- Cools 8. De Wolf (Belg-Marien), 9. Mugnaini (It.-Nertolazzo), 10. Aimar (Fr.-Geminiani), 11. Kunde (Dld.-Plaud), 12. Otano (Sp.-Ma chain), 13. Fezzardi (It.-Albani), 14. De Rosso (It.-Albani), 15. Elor- za Sp.-Langarica)16. Lebaube (Fr.-Caput), 17. Diaz (Sp.-Ma chain), 18. Schleck (Lux-De Muer), 19. Uriona (Sp.-Langarica), 20. De- lisle (Fr.-Plaud), allen dezelfde tijd als Janssen: 6.39.03, 21. Garcia (Sp.- Machain), 6.42.03, 22. Stablinski (Fr.-Geminiani), 6.46.05, 23. Seis (Belg-Marien), 6.46.18, 24. Swerts (Belg-Magne), z.t., 35. Harings (Ned.-Pellenaars) 6.46.18, 46. Pouli dor (Fr.-Magne), 55 .Anquetil (Fr.- Geminiani), 59. De Roo (Ned.-Pel lenaars) 69. Rudi Altig (Dld.-Alba- ni), 71. Zilverberg (Ned.-Pellenaars), 74. Van Looy (Belg-Marien), 75. Karstens (Ned.-Pellenaars) allen z.t. als Seis: 6.46.18. 80. Planckaert (Belg-Driessens) 6.50.22. 87. Den Hartog (Ned.-Geminiani) 6.54.35, 94. Van der Vleuten (Ned.-Pellenaars), 97. Wouters (Ned.-Pellenaars), 102. Nydam (Ned.-Pel.), 103, Geldermans (Ned.-Albani) allen 6.54.35, 120. Van Dongen (Ned.-Pel.) 7.03.02. Klassementen Algemeen klassement: 1. De Pra (It.-Albani) 51 uur 26 min. 11. sec, 2. Janssen (Ned.-De Muer) op 2 m 3 s, 3. Ex aequo Momene) op Langarica), De Rosso (It.-Albani), Husymans (Belg.-Cools). Kunde (Dld.-Plaud), Aimar (Fr.-Geminia ni) en Lebaube (Fr.-Caput) allen op 2 m 14 s., 9. De Wolf (Belg.-Ma- rien) op 2 m 59 s. Ez aequo Haast (Ned.-Pellenaars), Delisle (fr.- Plaud), Otano (Sp.-Machain), Peru rena (Sp.-Machain), Mugnaini (It.- Bertolazzo), Elorza (Sp.-Langarica), Uriona (Sp.-Langarica) en Fezzardi (It.-Albani), allen op 3 min. 21 sec., 18. Schleck (Lux.-De Muer) op 3.50, 19. In 't Ven (Belg-Cools) op 8.23, 20. Rudi Altig (Dld.-Albani) op 8.26, 21. Ex aequo Seis (Belg.-Ma- rien) en Harings (Ned.-Pellenaars) op 9.18, 23. Brands (Belg.-Driessens) op 9.26, 24. Karstens (Ned.-Pelle naars) op 9.28, 25, Ex qequo George Groussard (Fr.-De Muer), Van den Bossche (Belg.-Driessens), Anquetil (Fr.-Geminiani), Van Springel (Belg-Cools) en Poulidor (Fr.-Mag ne) allen op 9.29, 38. Zilverberg Cricketprogramma Eerste klasse A: ACC-HCC; Quick Hg.-HBS; Rood en Wit-Hermes DVS VOC-Bloemendaal. Eersteklasse B. Excelsior-De Kre kels; HCC II-VRASCHC-Rood en Wit II. 2de klasse B I: Ajax I-Concordia. 3de klasse C: ACC IV- Ajax II. 4de klasse A: Ajax IV-De Krekels III (terrein P, Paaltjenspad). 4de klasse C: Ajax Ill-Victoria II (terrein LMHC). De moeilykheden tussen Enge- lands stervoetvaller Denis Lw en zyn club Manchester United zyn opgelost. Law heeft donderdag een contract getekend dat hem voor twee jaar aan de United verbindt. (Ned.-Pellenaars) op 10.14, 72. De Roo (Ned.-Pellenaars) op 13.56, 75. Den Hartog (Ned.-Geminiani) op 17.35, 79. Van der Vleuten (Ned.- Pellenaars) op 18.37, 93. Nydam (Ned.-Pellenaars) op 21.16, 99. Gel dermans (Ned.-Albani) op 22.08, 111 Wouters (Ned.-Pellenaars) op 29.08 en 120. Van Dongen (Ned.-Pelle naars) op 37.35. Bergklassement: 1. De Pra (It.) 18, 2. Perurena (Sp.) 14. 3. In 't Ven (Belg) 12, 4. Diaz (Sp.) 10. Puntenklassement: 1. Planckaert (Belg.) 145, 2. Karstens (Ned.) 127, 3. Van Looy (Belg.) 115, 4. Sela (Belg.) 110, 5. Janssen (Ned.) 105. Ploegenklassement: 1. Albanl 156.45.48, 2. Langarica 156.49.10, 3. Cools 156.51.22, 4. De Muer 156.53.00, 156.59.59, 7. Plaud 157.01.40, 8. Ma rien 157.02.31, 9. Geminiani 157.02.46 10. Driessens 157.06.45

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9