Eminent gebarenspel van Marcel Marceau kunst kalei öoscqqp IMPS Orgelzomercoiicerteii in Triomfatorkerk 5% 472% 4% 372% 3.48% 3.24% Leerlingenuitvoering van JAN WELMERS miJDAG 1 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De tot in de nok volgepropte Schouwburg heeft gisteravond ge daverd van de met geestdrift geladen toejuichingen, tijdens en na afloop van het optreden van de befaamde Franse mimi-artiest Mar cel Marceau. De voorstelling vond plaats in het kader van het Holland Festival 1966. Sinds zijn vorige optreden enige laren geleden heeft zijn eminent ge- jarenspel aanmerkelijk aan diepte MOOI WEER TERRASWEER! Hotel-Café-Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Sonsbeek druk bezocht De internationale beeldententoon stelling „Sonsbeek '66" te Arnhem heeft reeds de 25.000-ste bezoeker ge- brokken. Het was die actrice mevrouw Lisolet Roosemond-Beekmijer, die gistermiddag met echtgenoot en zoontje de tentoonstelling bezocht. Uit handen van de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer J. A. Goe den, ontving zij een boek over mo derne beeldhouwkunst. De expositie die ook veel buitenlands bezoek trekt, duurt nog tot en met 25 september gewonnnen, maakte het door de al gemeen menselijke achtergrond vaak een sterk aansprekende, tragische in- Dit kwam vooral bot uiting in „De Kooi" en „De Maskermaker", waarin hij het publiek meesleepte in zijn on zegbare, nijpende angst, terwijl tij dens de slotscène een golf van ont roering over het publiek ging door zijn weemoedig-tragische uitbeelding van „Bib als soldaat". Daar in ons blad reeds een be spreking gewijd werd aan zijn eerste optreden in Den Haag willen wij het hierbij laten. B.H. Albert Vogel naar Ned. Antillen Op uitnodiging van de „Sticusa" zal de voordrachtskunstenaar Albert Vogel een tournee van 40 dagen ma ken door de Ned. Antillen. De heer Vogel, die gisteravond is vertrokken zal in Willemstad tevens een ten toonstelling openen van de schilder Willem Hussem. Deze zal exposeren in „galerij De Boog" in samenwer king met „Galerie Orez in Den Haag. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Vogel in verschillende plaatsen in to taal 15 voordrachten zal houden. De heer Vogel heeft reeds eerder de Ned. Antillen bezocht ter gelegenheid van de jaarlijkse boekenweek, enige jaren geleden. Op initiatief van de in Al phen woonachtige heer W. Sam- som, wiens familie een histori sche band met de gemeente Kou dekerk aan den Rijn heeft, en met medewerking van burgemeester Q. Waverijn hebben enkele inwo ners van Koudekerk financieel meegewerkt om een zich in de consistorie van de Hervormde kerk bevindend antiek schilderij voorstellende de kerk van voor de restauratie van pl.m. 1700 te laten restaureren. Door de bekende schilderijher' steller Gonkel uit Amsterdam is het schilderij verdoekt en schoon gemaakt. Gistermorgen werd ten gemeen tehuize in aanwezigheid van bur gemeester Waverijn, de heer W. Samsom, leden van de Kerkvoog dij en de schenkers het gerestau reerde schilderij door de heer Gonkels afgeleverd, ivaarbij na mens de kerkvoogdij woorden van dank werden gesproken tot de initiatiefnemers en degenen, die dit financieel mogelijk hebben gemaakt. MARCEL MARCEAU Pasteruaks' weduwe bij Moskou begraven Mevrouw Zinaida N. Pasternak, weduwe van de Nobelprijswinnaar die „Dr. Zjivago" schreef, is gisteren ge cremeerd. Maandag overleed zij in Kuntsevo bij Moskou. Ongeveer 60 personen woonden in een koude regen de sobere begrafenis bij. Haar as werd begraven naast die van haar echtgenoot, Boris L. Pas ternak, die in 1960 overleed. Het graf ligt onder drie bomen op een heuvel in een buitenwijk van Moskou. Pasternak, die in de Sowjet-Unie bekend was als dichter en Shakes- pearevertaler, was in het buitenland beroemd om zijn „Dr. Zjivago". In 1958 kreeg hij de Nobelprijs, die hij echter onder druk van de Russische autoriteiten niet aanvaardde. Het boek is in Rusland nooit uitgekomen. Zijn weduwe heeft waarschijnlijk nooit rechten gekregen voor het boek, dat in het Westen zeer goed verkocht en onlangs verfilmd is. Jeugdwerken van Van Gogh verkocht Twee aquarellen welke Vincent van Gogh op 10-jarige leeftijd heeft ge maakt, zijn gisteren op een Londense veiling voor f 4.000 in andere handen overgegaan. Een stilleven met bloemen, groot 15 bij 13 cm, bracht f 1000,- op, ter wijl het andere stuk „Distels" van 18 bij 13 cm, voor f3.000,- werd verkocht. De kopers zijn anoniem. De aquarellen waren oorspronkelijk in het bezit van drie tantes van Van Gogh, die als godsdienstonderwijze ressen de stukken als beloning aan één van hun leerlingen gaven, mej. J. van Erkelens. Deze prikte de aqua rellen met puaises aan de muur in haar keuken, waar zij vele jaren ble ven hangen. De Rijkspostspaarbank biedt u 6 mogelijkheden voor veilig en vertrouwd sparen. Kies de spaarregeling en de rente, die passen bij uw eigen omstandigheden. Te Katwijk Zee: Op een hoogstaand niveau Het Katwijks Comité ,,Pro Organo et Musica",, onder voorzit terschap van ds. Pijlman, heeft het klaargespeeld om in het tweede jaar van de Triomfatorkerk-activiteiten deze zo in te richten, dat op de acht donderdagavonden van juli en augustus overwegend lste en 2de prijswinnaars van de orgelconcouresn in Bolsward (nationaal) en Haarlem (internationaal) het orgel gaan bespelen. De genodigden zijn: 7 juli Jan j orgelsolo's in handen zijn van Ge- Welmers, de eigen organist en win-1 rard Akkerhuis, naar 1966 van de zilveren noot in Bolsward, m.m.v. de fluitist Geta Vermeulen (van het West-Ned. Synf. Ork.). 14 juli Anders Bondeman, Zweed uit Eksjö, winnaar 1965 van de zilveren tulp in Haarlem, oud- leerling van Waloha en Corkee. juli Jan Welmers. 28 juli (sterfdag van Bach) Bert Matter uit Zutphen m.m.v. de als Aafje Heynis in een Bach-programma. 4 augustus Wilm Daim uit Amsterdam, 2de winnaar Haarlem. 11 augustus Gerard Akker huis uit Den Haag. m.m.v. de hobo- ist (W.N.S.O.), Maarten Karres, leer ling van Jaap Stotyn. 18 augustus Nico v. d. Hooven uit Den Haag, ook gewezen concourswinnaar. 25 augus tus Albert de Klark uit Haarlem, be kend jurylid van orgelconcoursen. Bovendien treedt 8 oktober het or kest „Westenfelder Kunstkreis" on der leiding van Enrst Schrader op m.m.v. de Wassen a ar se Orotorium Ver. in een Bach-kantate en twee or gelconcerten, waarbij koorleiding en Concerten USO in komend seizoen Bruno Maderna, zal het Utrechts Symfonie Orkest in het a.s. seizoen enige tijd leiden. De traditionele woensdagserie brengt een kleurige verscheidenheid aan meesterwerken uit verschillende perioden. Onder leiding van de vaste diri gent, Paul Hupperts, zal o.m. een Ravel-avond worden gehouden, waar de beide pianoconcerten door Daniël Wayenberg ten gehore zullen worden gebracht. Met medewerking van het Utrechts Toonkunstkoor en enkele bekende vocalisten wordt ook een uitvoering gegeven van Honegger's „Jeanne d'Arc au bucher". Andere gastdirigenten zijn David Zinmann Gustav König en Willem van Ot- terloo. De beroemde pianist Arthur Ru binstein zal op het openningsconcert een werk van Beethoven spelen. De Russische cellist Mstislav Rosttropo- witsch verleent eveneens medewer king. In de B-serie, op maandag, treden o.m. op Shura Cherkassky en Gary Graffman (piano). Herman Kreb- bers en Willem Noske (viool), de cel list Tibo de Machula en de baszanger Herman Schey. Het U.S.O. geeft bovendien nog zes vakbonds-, vier promenade- en drie provincieconcerten. Kenners hebben onverholen sym pathie voor deze op hoog plan liggen de activiteiten betuigd. Er ligt zonder subsidiëring een waagstuk in, maar het Comité verwacht in ieder geval twee groepen intensieve belang stelling: van intellectuele jongeren an buitenlanders. Het durft ook te hopen op wat giften van culturele belangstellenden en op komend in zicht in de redelijkheid van gemeen telijke steun voor dergelijk plaatselijk artistiek pionierswerk. De Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft gistermiddag de Koning Willem I prijs uitgereikt aan de gebroeders Kornelis Korstian Karei de Koning (l.) en Arie Adrianus de Koning in hun kwaliteit van directeur van de N.V. f. de Koning en Zn. De Koning Willem I-prijs is een ontwerp van de beeldhouwer Cephas Stauthamer. it opzegging 3t opzeggin; Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 12 maanden Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 6 maanden Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn van 3 maanden Opneming binnen de opzeggingstermijn is altijd mogelijk. Spaarbewijzen ingevolge de Algemene Premiespaarregeling Jeugdspaarrekeningen Gewone spaarrekeningen Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot ieder postkantoor en de RIJKSPOSTSPAARBANK Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020) 7312 71 Muziekweken Naar „Musica Sacra" het tijdschrift roor kerkmuziek meedeelt, organi seert de Vereniging voor huismuziek n de maanden juli en augustus de volgende muziekweken: 916 juli in vormingscentrum „Oolgaardt", Arn hem; 1621 juli een jeugdmuziek- week in kasteel „Eerde" te Ommen; 16—23 juli voor jonge mensen (19—30 jaar) in „Ingenetta" te Ede; 16—23 een week voor gezinnen in „Ooi- gaardtt' te Arnhem en 1320 augus- een jeugdmuziekweek in „Inge netta" te Ede. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan organiseert de Kon. Ned. Jaarbeurs een nationaal muziekcon- s voor pianisten by haar vak beurs voor muziekinstrumenten „In- tertone". Het wordt gehouden op 2, 5 september te Utrecht en staat open voor deelnemers tot 35 jaar. Advertentie SSEMKES WHISKY A perfect blend of the finest Scotch malt whiskies Niet alleen is de Triumfatorkerk in Katwijk op slag een oord van bijzondere culturele betekenis geworden, ook haar organist Jan Welmers werd daar in korte tijd een culturele actor van groot belang. Het openbaar concert, door vier van zijn leerlingen in zijn (welwilledn ter beschikking gesteldekerk ggeven, bevestigde deze vaststelling. Die leerlingen zijn Ling de Koning. Jaap Roosendaal, Cor Boter- mans en Nico de Raad. Jan Welmers ls geen man van concessies, uitsluitend het artistiek hoogstaande is zijn domein en daar zijn de leerlingen het mee eens. Van wat in 14 nummers tén gehore is ge bracht, heeft het meeste z'n blijvende plaats in de muziekgeschiedenis. Ook van de drie hedendaagse Nederlan ders, aan het einde door Liny de Koning gebracht n.l. 4 bewerkin gen van „Heilige geest, daal tot ons neer" van Willem Vogel. Fugato van Albert de Klerk en Toccata van Monnikendam zullen ingewijden dat stellig beamen. Liny de Koning was met een Bach- Fantasia in c begonnen, die wat overgebonden en klankzwaar in de ruimte hing en, gelet op de akoesti sche reactie, met iets versneld tempo een elastischer indruk had kunnen maken. In de composities van de drie Nederlanders heeft men een veel dui delijker uitzicht op het spel van de jeugdige organiste kunnen krijgen, dat vaak in volledige periodes vak- spel benaderde (de speelse virtuose extases van Monnikendam!), maar toch ook wel eens een korte verstroe- ving of remming niet ontgaan kon. Er zit absoluut perspectief in dit spel. Dat laatste hoorden we ook by Nico de Raad, die werk van Kaufmann. Bach en Reger reproduceerde. Al terstond in het wèl plaatsen van de figuraties van Kaufmann's „Nun freut euch" tegenover de cantus fir- mus. Verder waren het maar kleine dingen soms, die een gave elasticiteit van de voordracht even voorbijgaand ophieven. Jaap Roosendaal had het by variaties van Buxtehude gezocht, die wel iets soepeler konden en niet onweerstaanbaar tot luisteren dwon gen. Maar later wist hij in juweeltjes van Walcha en Micheelsen de con structie levend te houden en onvoor waardelijk te boeien. Cor Botermans liet ongeveer gelijke Indrukken na en onderscheidde zich, na stpkken van Vetter en Scheidt, in een Im provisatie over Psalm 64 waarin zeker iets van de bekroonde kunst van de meester op de leerling is af gestraald in de kleurrijke akkoordiek, de frisse suggestiviteit en de con trasten van bovenstem en onderlig gend baswerk. Samenwerking van zeven uitgeverijen Een aantal uitgevers op het gebied van tijdschriften, tw. uitgeverij Kee- sing, Meulenhoff en Co, Nederlandse Rotogravure Maatschappij, Tijd schriften-uitgeverij Nieuwe Rotter damse Courant, N.V. Weekbladpers, gebr. Zomer en Keuning Uitgevers maatschappij en Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij heeft besloten tot samenwerking op het terrein van distributie en verkoopbevordering. Hiertoe zal op korte termijn een cen trale organisatie in het leven worden geroepen, die met name de uitbrei ding van verkoopmogelijkheden zal bevorderen. Aanleiding hiertoe vormt de stel lige verwachting, dat de verkoop per los nummer ln de komende jaren sterk zal toenemen en een betere landelijke spreiding zal krijgen dan tot nu toe het geval ls geweest. Het ligt in de bedoeling, nauw samen te werken met de erkende organisatie van tijdschriftengrossierè. De initia tiefnemers verwachten, dat andere uitgevers zich bij de combinatie zul len aansluiten. Overleg ls reeds gaan de met uitgeversmaatschappij Bona- ventura. Aldus werd heden in een gezamenlijk communiqué meegedeeld Bovengenoemde Meulenhoff en Co' niet te verwarren met de eveneens in Amsterdam gevestigde uitgeverij H. Meulenhoff, die 1 juli wordt overge nomen door G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmaatschappij N.V. te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7