Hannie Lips buiten beeld Recreatieve functie van kustgemeenten aan de Noordzee Bankrover had wapens uit Texas en België Mh ew gisteren Opstand onderdrukt tegen Iraaks bewind VRIJDAG 1 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 „Niet bellen voor tante Hannie" Afscheid na twaalf jaar omroepen (Van onze Haagse correspondent) In de keurige Hilversumse Kretschmar van Veenlaan woont één van de oudste niet in leeftijd omroepsters. Er staat Scholten op de deur, maar alle buurtkinderen kennen haar als „tante Hannie" (Lips). De laatste weken heeft ze het druk met interviews, want mor gen neemt ze afscheid van de KRO, na twaalf jaren trouwe omroepdienst. Iedere bezoeker wordt direct na binnenkomst meegetroond naar de achtertuin, die beslist bewonderd moet worden. Het blijkt haar trots te zijn. De viooltjes in de bakken heeft ze zelf gekweekt, de rest doet ze samen met haar man Henk, (niet te venvarren met de zingende echt genoot van Teddy). Wat onrustig gaat Hannie Lips in haar pijnlijk-nette voorkamer op het puntje van een stoel zitten en vertelt waarom ze ermee gaat stoppen. „Ik ben nu zes jaar getrouwd en ik wil eigenlijk liever myn man helpen met de zaak". Hij heeft een grossierderij in kunstnij verheidsartikelen. „Het wordt heus geen rustiger bestaan, want er komen veel klanten thuis en de telefoon rinkelt de hele dag". Naast het omroepen vervulde ze haar taak als gastvrouw bij diverse evenementen en hield ze lezingen voor katholieke vrouwenverenigingen. „Ze vragen je van alles. Het grap pige ervan was, dat ik op die manier zelf ook veel heb geleerd. Want als ik ergens geen antwoord op wist, ging ik het vragen aan het studioperso- neel. Zo ben ik veel te weten ge komen over de technische kant van de televisie". Hannie Lips behoorde tot de „lichting" van Ageeth Scherp- Advertentie) VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging Levenslange schriftelijke garantie F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 Hannie Lips heeft beslist geen spijt van het einde van haarom- roepsterscarrière. Regisseren heeft ze nooit ge ambieerd, hoewel ze altijd actief meehielp aan het tot stand ko men van de kinderseries. Nu kan ze aan haar oude liefde weer aandacht schenken: de piano, want Hannie Lips is ja renlang pianolerares geweest in Rotterdam en ze heeft een klas sieke conservatorium-opleiding achter de rug. Ouders krijgen dank voor klank als ze de PHILITINA JEUGDGRAM- MOFOON CADEAU geven. Circus theater in Scheveningei] bijna gereed Het circustheater in Schevenin- is bijna gereed. Een reeks proef voor stellingen zal de officiële opening voorafgaan. Als eerste zal op 6 juli in het tot een theater omgebouwde circusgebouw de Tunesische dans en zanggroep optreden, die ter ge legenheid van het bezoek van presi dent Bourguiba een tournee door ons land maakt. huis, Verti Dixon, Tanja Koen en Karin Kraaykamp. Hannie ScholtenLips vertelt over haar begintijd. „Nu heeft de om- roepster een kleine, eigen studio, maar toen zaten we in een hoekje van de „grote" studio, achter een klein tafeltje en lazen we onze eigen gemaakte tekst". Zwaaifaam Uit 1955 dateert haar zwaaifaam. Opgetogen als een klein meisje ver telt ze hoe ze er toe kwam: „Na mijn eerste uitzending zei mijn nichtje dat ze naar mij had gezwaaid en dat ik niets terug had gedaan. Toen ben ik met twee handen gaan zwaaien, (ze demonstreert het even) maar wel voor de kindertjes in het hele land hoor!" Ze werd hierdoor zo populair dat er aan de deur van haar ouder lijk huis in Rotterdam (waar Hannie Lips toen nog woonde) een briefje kwam te hangen: s.v.p voor tante Hannie". Voorkeur niet bellen Bekentenis in Rotterdam (Van onze R'damse correspondent) De 18-jarige dader van de over val op de Nederlandse Middenstand bank aan het Jacob van Campen- plein in Rotterdam, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Tij dens het onderzoek door de Rotter damse recherche dat in nauwe sa menwerking met de politie in Am sterdam werd uitgevoerd, werd zo veel bewijsmateriaal verzameld, dat de verdachte tenslotte door de knie ën ging en op zijn aanvankelijke verklaringen terugkwam. Het is gebleken, dat hij steeds al leen heeft gehandeld en dat er geen tweede man in het spel is geweest. Hij had dit verhaald verzonnen om zijn aandeel in de overval te kleine- ■rtentlel ZIN Iedereen, altijd, overal... ïoHetfok INKS Si HERO SINAS - CASSIS - CERISE ren. Op die tweede was hij eigenlijk gekomen, toen het publiek hem bij zijn overmeestering had gevraagd, waar zijn mededader was. Waar schijnlijk had men er de vluchten- s taxichauffeur voor aangezien. Behalve de pistolen, dolkmessen en spaarbankboekjes werden bij hem thuis nog aangetroffen blanco-le gitimatiebewijzen (volgens eigen ontwerp) van het ministerie van De fensie, valse stempels en dito mon sterboekjes. Deze bescheiden en stempels waren gemaakt door een dertigjarige Antwerpenaar, die in middels door de politie in Antwer pen is aangehouden. Verdachte heeft met zijn manipulaties in totaal vijftienduizend gulden vergaard. Van dit geld is hij in maart naar Cairo gereisd en in april naar New York. Van New York uit maakte hij „.a. een reis naar Texas waar hij j drie pistolen kocht. De overige wa pens kocht hij in België. Van het geld was niets over. Verdachte ver klaarde, dat de grond in Nederland hem langzamerhand te heet onder de voeten was geworden en dat hij zich met de overval op de Midden- standsbank in één klap had willen veiligstellen- Het was zjjn plan met de buit naar het buitenland te trek ken om daar voorlopig een zorgenvrij bestaan te kunnen leiden. Hij zei verder, dat hij tot zijn daden was gekomen door publikaties over falcificaties en bankovervallen. Dat hij dit niet loog werd wel bewezen door het feit, dat bij hem thuis vier cahiers met kranteknipsels over dit soort delicten werden gevonden- Of ze nog voorkeur voor bepaalde programma's heeft? „Nee dat niet direct. Maar ik kondig liever een mooi toneelstuk of een religieuze uitzen ding aan. dan een film met gooi- en smijtwerk". Daar was haar zeer decent geklede verschijning dan ook minder geschikt voor. Ze had een voorliefde voor hooggesloten japonnen of blouses, die met een enkel strikje of sieraad wa ren opgesierd. V err mining van logeerbelasting Opdat de Noordzeekustgemeenten hun recreatieve functie naar behoren kunnen blijven vervullen, dient ten behoeve van die gemeenten de mo gelijkheid te worden onderzocht van een zogenaamde verfijnings- ofwel aanvullingsuitkering uit het gemeen tefonds. Deze wens heeft de voorzit ter van de vereniging „Contact Noordzeekustgemeenten", mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, naar voren gebracht op de derde algemene jaarvergadering van deze vereniging, die gisteren in Zandvoort is gehouden. Een ander middel, dat de gemeen ten daarnaast kan helpen de noodza kelijke uitgaven voor die kustrecrea- tie te bestrijden zag mr. Kolfschoten in een verruiming van de grondsla gen van de logeergastenbelasting. Met name wordt gevraagd de reeds ingevolge de gemeentewet bestaande heffingsmogelijkheid voor verblijf gedurende tenminste een week als logeergast in een hotel of pension binnen de gemeente terug te brengen op 24 uur en ook andere logiesvor- men, bijvoorbeeld in tent en cara van onder de heffing te brengen. Eveneens bepleitte mr. Kolfscho ten ten aanzien van de ontwikkeling van de kustrecreatie een vroegtijdige inspraak van de gemeenten in het planingsproces bij rijk en provincie op het terrein van de ruimtelijke or dening. Te weinig nog worden de ge meenten in de gelegenheid gesteld daarbij een eigen inbreng te leveren. Bij de bespreking van het onderwerp „regionale ontwikkeling en kust-re- creatie", dat werd ingeleid door drs. A. Bours. sociaal-geograaf bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. bleek tenslote de wenselijk heid van verder gaande regionale sa menwerking van gemeenten op dat stuk. Onder andere maakt bet massale bezoek aan de Noordzeekust, dat moet worden opgevangen, verbeterin gen met het achterland noodzakelijk. Deze verbindingen moeten zo wor den ontworpen, dat gevarieerde vor men van kustrecreatie blijven moge lijk zijn. NEDERLAND 1 VARA: 6.00 uur Tennis uit Wimbledon 7.00 uur Nieuws in het kort. NTS 7.01 uur Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uur Tekenfilm 7.15 uur New Christy Minstrels 7.35 uur Geheime agent 86 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Sacha Distel show 9.50 uur Enigma, film 10.40 uur ANVV-spot 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Tour de France 11.00 uur Sluiting. NEDERLAND 2 NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur De regenmakers, film 8.20 uur Literair kijkschrift 8.50 uur Koningsgambiet, tv-spel 9.40 uur Attentie, actualiteiten 10.05 uur Kerkelijk programma 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: Holland Festival 1966. Nietszeggend Er zijn van die televisie-avon den. waarop je je afvraagt wat je er in vredesnaam over zeggen moet. Nou, niets, is inderdaad geen slecht antwoord. „Route 66", Errol Garner, NAVO-taptoe, Televizier en Rooster dat is het soort AVRO-programma je te al voorspellen kan dat er weinig over te zeggen zal zijn. Dat is vooral kenmerkend voor AVRO's Televizier. want van Brandpunt en „Achter het nieuws" weet je juist zeker dat er wel iets over te melden zal zijn. Televizier had zijn hele uitzending gewijd aan een onderwerp dat op 14 juni zou zijn uitgezonden, maar de onlusten in Amsterdam maakten dat toen onmogelijk. Hóe onmogelijk bleek wel toen het onderwerp bekend werd ge maakt: de politie zoals zij reilt en zeilt in Nederland, met uit zondering van Amsterdam. Dat laatste werd er voortdurend bij gezegd. zodat de Amsterdamse agenten zich wel een soort paria's moeten voelen. We kre gen de activiteiten op een op leidingsschool voor het lagere politiepersoneel te zien, hoorden het een en ander van hoger hand, en kregen enkele bijpas sende reportages over de politie in Frankrijk, Duitsland. Enge land en Zweden. Uitermate ge nuanceerd waren de commenta ren niet. Zo zouden de Engelsen tegen de adem-proef zijn, om dat zij zich dan in hun vrijheid beknot zouden voelen: zij zou den dan immers geen cocktails meer kunnen drinken op de golfclub. Zou zo'n correspondent nu werkelijk denken dat alle Engelsen cocktails, drinken op e?n golfclub? Van ongeveer het zelfde laken een pak ln Stock holm. waar de losgeslagen jeugd etc., de bekende ongenuanceren- de dreun. Het was een onbe haaglijke uitzending. Heeft een actualiteitenrubriek in deze da gen nu niets beters te doen dan een oude koe van 15 juni uit de sloot te halen? Er was toch de kwestie Van der Molen, er wa ren debatten geweest in de Tweede Kamer, het Holland- Festival is in volle gang. er waren Russische Kamerleden in f§ ons land. enkele leden van de M Boerenpartij zijn in opspraak 1 gekomen, er ls rumoer in Laren om een pompstation, er zal hier j§ of daar nog wel een bankoverval niet behandeld zijn, kortom, j§ actuele stof genoeg. Men kan s natuurlijk zeggen, dat het poli- g tievraagstuk dankzij het ontslag van Van der Molen ook weer g actueel geworden is. maar zo'n j| afzijdige, neutralistische bena- =f dering van een onderwerp is uit 1 den boze. Roosters laatste I ade in Ook van Rooster, dat na zes jaar de laatste adem uitblies, valt nog wel iets te zeggen. Het viel te prijzen dat aan James Dean enige eer bewezen werd, maar de aanbeveling zijn films te gaan zien kwam een beetje laat: ze hebben voor het laatst in Amsterdam gedraaid en zul len worden vernietigd. Nuttig was de reportage over de jonge lui die in verre vreemde landen de bevolking gaan helpen hun onderontwikkeldheid te over winnen, maar op sportgebied moet nog wel hard getraind worden. En wat tenslotte het nieuwe Franse idool Antoine betreft: hij werd op het Scheveningse strand vriendelijk geïnterviewd, daarna zong hij een protestsong, en vervolgens rondde Like van Bommel deze bijdrage af met de opmerking dat Antoine weer een van die duizenden jongens is die niet kunnen zingen, en dat het tijd wordt dat „wij" daar protest tegen gaan aante kenen Een trap na dus jegens een gast in het program ma. Er waren twee manieren om te protesteren: ten eerste door hem niet voor „Rooster" uit te nodigen, en ten tweede door hem kritische vragen te stellen in het vraaggesprek. „Rooster" koos de derde en ver werpelijke methode, blijkbaar zonder dat een van de zes me dewerkers daar protest tegen aantekende. !iiiiiiiiiii<iiniiiiiiiin!iiiimniiiiiiiiiiii!iiiiiiiii:im Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter' (en nog thuisbezorgd ook). NIET NODIG Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken acht een top conferentie tussen de presidenten Johnson en De Gaulle niet nodig. Zulke voorstellen, aldus het State Department tot de senaatscommissie Buitenlandse Zaken, veronder stellen een crisis in de meningswis seling tussen Washington en Parijs. Dat, zo werd verklaard, is niet het geval. In een rapport over een reis naar Europa vóór de zittingen van de commissie over de NAVO had de Democratische senator Frank Church aangedrongen op een ontmoeting tussen Johnson en De Gaulle. Een soortgelijk voorstel is gedaan door de Democratische senator Abraham Ribicoff. JAAR VOOR BANKROVERS Een 31-jarige inwoner van Zwolle en een 28-jarige man uit Loosdrecht, twee autohandelaren die in fi nanciële moeilijkheden waren ge raakt en besloten in één klap aan. deze problemen een einde te maken door een roofoverval te plegen op de Boerenleenbank in Doornspijk, zijn door het gerechtshof in Arnhem voor deze overigens mislukte overval elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan een maand voorwaardelijk met aftrek van de gehele voorlopige hechtenis. De procureur-generaal had ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. In november van het vorig jaar speelde zich deze overval af in het rustige Veluwse Doornspijk. Een bankroof die bijzonder gebrekkig van opzet was- De bedoeling van beide heren was de beheerder door bedui ding met een alarmpistool en een ijzeren staaf zo bang te maken dat hij de sleutel van de kluis zou geven. Aldus gewapend en met een nylon kous over het hoofd begaven zij zich naar de woning van de beheer der. Die bleek echter niet thuis te zijn. De mannen joegen alleen het meisje, dat open deed de stuiipen op het lijf. Nu hun plannetje in duigen viel, raakten de overvallers in paniek, holden naar hun auto en bliezen de aftocht. De rechtbank in Zwolle veroordeel de het tweetal destijds tot een ge- 12 maanden waar- 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens poging tot diefstal vergezeld van be dreiging met geweld. Bommen op paleis van president RADIO PROGRAMMA VARA: 18.00 Nws. 18.15 Dez< praatje. 18.20 Lichte planomu: Jazzmuz. 18.50 Naar onze menli tisch commentaar. 19.00 Ronduit: pro norecltalklas! Church and inlng: krl- duit: pro- oudere Jeugd. 19.30 "0.00 Nws. 20.05 Pia- ,'ARA 21.00 Symfoi gramma. (8.308.32 N\ solist: klass. te gram.muz. 21 22.55 Lichte gram.muz. s. ln Esp. 23.5524.00 j Een groep officieren met steun van de Iraakse luchtmacht en elemen ten van het leger hebben gisteren geprobeerd het Iraakse bewind om ver te werpen, maar de regering zei, dat de poging in minder dan zeven uur nadat zij werd gedaan, de kop werd ingedrukt. Zeven toestellen van de lucht macht bombardeerden het presiden tiële paleis in Bagdad, de ambtswo ning van president Abdel Rahman Aref. waarbij twee personen gedood werden en zes gewond. In een bekendmaking van de pre sident wordt gezegd, dat de leiders van de revolte gearresteerd zijn. On der hen bevindt zich de voormalige premier en chef van de luchtmacht, Razzak,, die verleden jaar septem ber de mislukte staatsgreep leidde tegen de regering en toen naar Cai- vluchtte. n de verklaring van de president wordt gezegd dat alles rustig is in het land. Maar de grenspolitie heeft opdracht iedereen te arresteren die probeert het land te ontvluchten terwijl, de militairen bevel hebben alle verdachte personen aan te hou den. Radio-Bagdad zond telegrammen m steun uit van de commandant in de Iraakse luchtmacht, de com mandant van de presidentiële wacht, de bevelhebbers van divisies en de leiders van militaire eenheden ge stationeerd i „Tegen de getreden, aldus de radio. Dit schijnt een aanwijzing te zijn dat zij snel berecht werden en geëxecuteerd. Akkoord KRO: 17 30 Coda (gr.). 19.00 Nws. If beschouwing Tour ;r-campingshow. Van Buu- rkcer. 1250 13.15 Everbody hap- 9.10 Act. 1930 Na rende dilettanten: Holland Festival 1966 Plano- openhartige .enry Wood BBC-Symfonlc i .40 Lichte gri zwljgzaa sprekken Promenadecon 21.15 Vliegende schijven: 22.45 Lichte gram n Vil je RO-Ki Lichte gram .n I lledjesprogr. 17.15 KRO-Kanjer compe- Ondanks de verklaring van de „re volutionairen" dat zü zich zouden houden aan de onlangs voor de Koerden getroffen regeling, wordt algemeen aangenomen dat het ak koord een belangrijke aanleiding tot de staatsgreep was. In Iraakse perscommentaren was al tot uiting gekomen dat een aan tal militairen ontevreden en kwaad was over het akkoord dat zy als een capitulatie beschouwden na de „overwinningen" die het leger in de strijd tegen de Koerdische stammen had behaald. De revolutionairen hadden eerder meegedeeld dat hun doel was het land te bevrijden van „een bende corrupte elementen" en eenheid en socialisme tot stand te brengen. Advertentie Ouders krijgen dank voor klank als ze de PHILITINA JEUGDGRAM- MOFOON CADEAU geven. 49,95 PROGRAMMA r de 4de iyn) van 18—20 uur sco Cllea „Adrlana Lecou- bedrljf: 2de bedrijf: 3de 9.00 Nws 902 Soils- bedrijf: 4de bedrijf. Opera ln Ion); Silvio Ma tonica (Prins van Bouillon); Glullo Fioravantl (Mlchon- --*• Franco Rlcclardl (Abbé de Cha- Angelo Mercouriall (Polsson, Majordo- Giovannl Foianl (Qutnault): puana. VOOR ZATKRDA l LI Hilversum 1, 402 in VARA: 7.00 Nws. ochtendgym. en soc. strijdl. 7.23 Lichte gramanuz. 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.10 Voc. ens. (gr.). 8.20 Wegwijzer: tips voor va kantie- en snipperdagen. 8.30 Lichte gram.muz. 9.15 Haags Harmonie-ork.: amusementsmuz. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 Mens en wetenschap, lezing. VARA: 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (Om 11.00 Nws.) 12.15 Lichte gram- e progr. 13.40 Uitlaat: 10.02 Lichte gram n Licht gev. iuz.progr (Om 13 00 Nws.) 14.00 Nws. 4.02 Tlenerama platenshow voor de eners. 15.00 Nws. 1502 Hoogtepun- ;n uit operettes, musicals en films r.). 16.00 Nws. 16.02 Progr. voor vro- ijke vakantiegangers i 17.00^ Nws. 17.02— lAMMA'S NTS: 11.30—12 00 .gedie: herhi uug les in (vku 1600 boomple. beestje, hobbvrubriek op de NTS: de 45 de wereld, tv 19.00 Nws. HHHHI Klaas Vaak. KRO: 19.05 Dc ren van Ivanhoe. TV-fllm. 19.30 De Phil Silvers Show 20.00 Journaal. KRO: 20 20 Het gul- ln het kort. 19.01 NTSt schot. 21.20 Het grote avontuur, urn;. TV-fllm. 22.10 Brandpunt. 22 45 Epiloog. NTS: 22.50—22.55 Journaal NTS: 14.00—18.45 Nederland 2 Rep. Wimbledon 20.00 kort. AVRO: 20 01 Mr. Magoo. u film. 20.05 Robin Hood, TV-fllm 2'2.10 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5