LEIDEN VERLEGT DE GRENZEN 100.120 102.420 VRIJDAG 1 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Gi t Van naar in één dag De grenswijziging Leiden zo lang heeft uitgezienis vandaag geruisloos een feit ge worden. Zonder officieel vertoon en zonder toespraken. Circa 2300 ingezetenen uit Voorschoten. Zoe- terwoude en Oegstgeest kunnen zich vandaag Leidenaarnoe men. In één nacht is daarmee het Leidse inwonertal gestegen van plm. 100.120 tot 102.420. Met deze grenscorrectie onderging het grondgebied van de Sleutelstad geen onaanzienlijke uitbreiding. Het is vrijwel verdubbeld. Van circa 1.200 h.a. groeide het grond gebied in één nacht naar de plm. 2.100 h.a. toe. Veel van het nieuw gewonnen gebied blijft zijn agra rische bestemming behouden. Het nieuwe Leiden kreeg er dan ook tal van boerderijen (foto's 5 en 8) bij, uit Oegstgeest, uit Zoe- terwoude en uit Voorschoten. Een ander deel verreweg het meest omvattend is bestemd om Lei den aan de zo hoog noodzakelijke bouwgrond en ook aan recrëatie- terreinen te helpen. Teneinde onze lezers enig in zicht bij te brengen van wat er vandaag aan het Leidse grondge bied is toegevoegd, zijn ivij er met onze fotograaf op uitgetrokken om enkele, veelal bekende, punten dan wel gebouwen op de gevoelige plaat vast te leggen. Een fotogra fisch beeld, dat in vele gevallen meer tot de verbeelding spreekt dan een veelal moeilijk leesbare plattegrond en een droge opsoin- ming van wat er nu allemaal is bijgekomen. De begraafplaats „Rhijnhof (foto 6), die gisteren nog onder de gemeente Oegstgeest ressorteerde, ligt thans op het grondgebied van Leiden. Steken wij bij deze begraafplaats de rijksweg over. dan is het ook de Hoge Morsweg, waarlangs o.m. de I.B.B. en de gebr. Akerboom hun vestiging hebben, die bij Leiden kivam. Aan deze weg staat ook de „School met den Bijbel" (foto 3), waarvan het bestuur voor onder wijszaken thans zo nodig op Leiden is aangewezen. Parallel met deze weg loopt aan de an dere zijde van het water de Rijndijk, waarvan de bewoners vandaag van Voorschoten naar Leiden „verhuisden"In deze ver huizing deelden ook Café-restau rant „Het Haagsche Schouw" en het r.-k. kerkje „Maria Middela res va?i alle Genaden" (foto 7) De bij dit kerkje gelegen ver keerspost. van waaruit het ver keer op dit drukke verkeerspunt wordt geregeldis vanochtend om zeven uur in handen van de Leid se politie overgegaan. Een wat uitzonderlijke toestand is thans bij café-restaurant „De Vink ontstaan. Dit. horecabedrijf blijft n.l. onder Voorschoten ressorte ren. zodat hier de situatie ont staat, dat de svoorivegovergang aan de Leidse zijde op grondge bied van Voorschoten liat de huidiae Leidse grens bliitt bij de Hooghkamerbrug'gehandhaafd en ami de kant van de Rijndijk op Leids terrein. Verdwenen in de loon der jaren enkele molens uit het Leidse stadsbeeld, met deze grenscorrec tie heeft de Sleutelstad er weer twee molentjes bijaekregen. t.w. één in de Broek.nolder en één in de Stevenshof polder (foto 2)wel ke volder van Voorschoten naar Leiden ging. Achter dit molentie is nog vaag de nieuwbouw in zuid-west te zien. Ook Zoeterwoude moest een veer aan Leiden laten. Zo komt de Hoge Rijndijk tot aan het via duct over rijksweg 4a bij Leiden. Niet ver van 'dit viaduct ligt het park „Die Leythe" 'foto 4), dat thans in onderhoud komt van de Leidse Plantsoenendient. Aan de andere kant van Zoeterwoude ging ook de Vrouwenweg, waar langs het Kruisherenklooster toto 1). in Leidse handen over. Ook café „Cronesteijn" en een groot deel van de Vlietweg werd vandaag „Leids". Langs deze lan delijke weg liggen vele boerde rijen, bungaloios en nog enkele oude uit vroeger eeuwen stam mende behuizingen(foto 9/. Het Leidse grondgebied loopt hierdoor tot voorbij Allemans- geest", dat echter tot Voorschoten blijft behoren. Met de grenscorrectie van van daag is tevens uitbreiding gege ven aan de taak waarvoor b.v. het politie-apparaat, de brandweer, de gemeentelijke reinigingsdienst, de plantsoenendienst zich in de toekomst gesteld zien. Bovendien komen thans ook kilometers we gen in onderhoud bij de gemeen te. Zal het vermoedelijk velen moeite kosten om zich bij de ge wijzigde omstandigheden aan te passen men moet langzaam naar elkaar toegroeien het post- en telefoonverkeer trekt zich niets van dit nieuwe Leiden aan. Hier blijft alles bij het oude. In adressering en in telefoonver binding, (Foto's L.D./Holvast;

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3