LEXINGTON Swift krijgt het zwaar in de avondzesdaagse SPORTvan vand „Ik wil geen volk dat alleen aan eten denkt" Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans TENNISTITELS LEIDSE JEUGD Negende nederlaag voor de Sleutelstad WIENESE WINT IN HENLEY NINO FARINA VERONGELUKT ZATERDAG 4 UUR U.V.S. - ChevremonI Vijftig jaar geleden: slag aan de Som me Belg overleden Contouren van Congresgebouw VRIJDAG 1 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 Zonder Nol Kloosterman (Van onze wielermedewerker) Het Leidse Swift zal het byzonder moeilijk krijgen om de internationale Avondzesdaagse voor amateurs, die volgende week voor de derde maal wordt gehouden, naar zijn hand te zetten, donder de sterke Nol Kloos terman zal de Leidse A-ploeg ge adopteerd door TeleVizier beslist niet op één been de zege van verle den jaar kunnen prolongeren. Evenals in de voorgaande jaren hebben de organiserende verenigin gen De Spartaan, Hollandia (Den Haag), DTS (Zaandam), De Bataaf (Halfweg), Kennemerland (Bever wijk), De Pedaalridders (Rotterdam) en Swift (Leiden) besloten om de wedstrijden in verschillende plaatsen te houden. De renners moeten iedere avond 80 kilometer afleggen. De af stand van de slotkoers, die op een parcours rond de Rooveveltstraat in Leiden wordt gehouden, bedraagt 100 kilometer. De reeks wedstrijden gaat maandag 4 Juli in de Haagse Betje Wolffstraat van start. Op de daarna volgende dagen wordt gereden in Rozenburg (5 juli). Zwanenburg (6 juli), Leid- schendam (7 juli), Purmerend (8 juli en Leiden (9 juli). Op de laatste (mid) dag wordt op het sportpark Adrichem in Beverwijk een extra wedstrijd gehouden, die overigens niet meetelt voor het individuele klassement. De zeventien deelnemen de clubs Zweden en Engeland moesten op het laatste ogenblik van deelname afzien omdat de Ronde van de Toekomst tegelijkertijd wordt verreden worden dan in groepen gedeeld naar de plaatsen, die zij op dat moment innemen. De strijd gaat over 15 kilometer. Geld Ook in de derde Avondzesdaagse valt er voor de (amateur)renners en de verenigingen veel geld te verdienen. In totaal is er voor de avondwedstrijden f. 2700 beschikbaar. In de verenigingsprijzenpot zit daar naast nog eens f. 4250. Het is echter de vraag of Swift ook dit jaar een fors gedeelte van de prijzen in de wacht zal slepen. Zon der de geblesseerde Nol Kloosterman zal het Leidse quintet Cees van Am sterdam-Piet Bregman-Cock van der Hulst-Ton van der Valk-Joop Zoe temelk veel tegenstand ondervinden van het Rotterdamse De Pedaalrid ders (met o.a. Heynig, Van Middel koop en Brouwer) en het Zaanse DTS (met o.a. de winnaar 1965 Ot- tenbros, Stam en de gebroeders De Wit) De B-ploeg van Swift komt aan de start met Jac. Beun, Siem Brandt. Peter Akerboom, Karei Dor- repaal en Peter de Jong. De Bollen streek uit Lisse, dat dit jaar voor het eerst aan de strijd deelneemt, kan met Tjoelker, Van Leeuwen, Jansen, Voor Marjan Braggaar, no. twee geplaatst in het meisjes enkelspel 2, was het gisteren een slechte dag. Volkomen uit vorm verloor zij niet alleen van Wil Bloot, maar zij kon zelfs geen tegenstand van betekenis bieden: 6—3, 6—1. Verdra- deden zich geen verrassingen voor, of het zou een verrassing in de inschrijving moeten zijn en dan wel in het jon gens dubbel 1. Daar namelijk ont brak het duo Doorenbos/Sanders, die 1 en 2 in het jongens enkelspel zijn geplaatst en alleen in het J.D. 2 acte de presence geven. Dat zij in dat nummer nu reeds als zekere winnaars zijn aan te merken mag met de score, die zij gisteren be reikten tegen R. van Dried/R. Sira (6—2, 61) worden geaccentueerd. Bernard Doorenbos speelde zich gis teren met opvallend gemak in de halve finale, 6—2, 6—3 op Frits Knottenbelt. De familie Doorenbos is goed vertegenwoordigd in deze Leidse titelstrijd, want Gertie Doo renbos deelt evenals orora Bernard bij de jongens, de lakens uit bij de meisjes, waar zij en in het M.E. 1 en in het MB. 2 ook no 1 is ge plaatst. Of zij het zo leuk zal hebben gevonden in de halve finale in het MB. 2 te bereiken zonder spelen, een bye in de eerste ronde, een walk over in de tweede ronde eD een, alle respect voor haar kwaliteiten overi gens, zeer vermoedelijk weinig moei lijkheden barende strijd in de halve finale voor de boeg, wagen we te betwijfelen. De overige halve Ana listes zijn Evelien Kengen, Dorien van Rijssel en Helma de Vries. Van dit drietal lijkt ons de Unicum-speel ster de enige die Gertie, Doorenbos kan bedreigen. Een leuke combinatie in het GD. 3 vormt die van Karin en Mark Braakman, die met sprekende cijfers 6—0, 6—3 op Dorothy Binnendijk/ Tjets v. d. Bruggen, de finale bin nen stapten. Een finale haalden in het M.D. 2 Wil Bloot/Lidy Remmerswaal via 75, 61 op Hank Faassen/Nuneke Bouvry. Zuiderduin, Aarts, Stroombergen en I wijk), De Pedaalridders (Rotterdam) Van Dijk voor een verrassing zorgen. De Spartaan I en II (Den Haag) De deelnemende ploegen zijn: Swift I en II (Leiden), Sparta (Den De Bollenstreek (Lisse), De Cou- Haag), West Frisia (Purmerend), reur (Vlaardingen)Delta (Spijke- Westland Wil Vooruit (Naaldwijk), nisse), DTS (Zaandam), Hollandia Le Champion (Amsterdam) en (Den Haag)Kennemerland (Bever- Franse ploeg. Voor het toernooi om het we reldkampioenschap veldhandbal ver loor Nederland in Wenen met 23-9 van Oost-Duitsland. De Haagse kunstrijder Amoud Hendriks gaat op kosten van het sportfonds Leo van der Kar een sta ge van circa :even weken volgen bij mevrouw Vaudecrane in Chamonix. Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken (Van waterpolomedewerker De Sleutelstad heeft gisteravond geen einde kunnen maken aan de nederlagenreeks. De Leidenaars, dfe in de eerste klasse A van de water- polocompetitie van de RNZB punt loos onderaan de ranglijst staan, wa in Bussum kansloos tegen 't Gooi. Met 6—2 (1—0, 2—0, 0—1, 31) moest De Sleutelstad de ne gende nederlaag in successie incas- Reeds in de eerste periode werd het duidelijk dat De Sleutelstad op nieuw met een nederlaag genoegen zou moeten nemen. Gemakkelijk spe lend nam t Gooi een duidelijke veldoverwicht en die meerderheid resulteerde in een doelpunt van de sohotvaardige Hennie Beugelaar. Toen daarna Aat Kapaan door scheidsrechter Van der Velde uit het water werd gestuurd en Joop van der Eijnde handig gebruikt maakte van dat .mannetje meer" (20), was de strijd al beslist. Nog voor de tweede wisseling zorgde Beugelaar voor een derde doelpunt nadat Van Zijl (SIstad) de kant op had moeten zoeken. Hilkhuyzen verkleinde in het derde gedeelte de Leidse achterstand toen Beugelaar ('t Gooi) op het strafbankje zat (31), maar in de rommelige slotperiode, waarin scheidsrechter Van der Velde zich genoodzaakt zag veel spelers uit het water te sturen, gingen de Leide naars definitief door de knieën: Kamphuis, Beugelaar en Broekstra voerden de stand tot 61 op. Op de valreep gaf Hilkhuyzen de nederlaag een wat draaglijker aanzien: 62. De eveneens voor gisteravond vastgestelde dames-wedstrijd De SleutelstadCWP (3 de klasse D) ging in verband met het koude wa ter in De Zijl niet door. Met rijstwijn Noord-Korea is als eerste van de 16 deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat deze maand in Engeland wordt gehouden, in zijn kwartier in Dar lington aangekomen. De Noord- koreaanse ploeg kwam twee dagen eerder aan dan verwacht was. De uit 50 man bestaande Aziatische af vaardiging kwam gevlogen uit Oost- Berlijn, waar de spelers na een in tensieve voorbereiding van twee jaar op het komende voetbalevenement, gedurende tien dagen slechts licht hebben getraind. De bagage van de Aziaten bevat behalve grote hoeveel heden rijst ook vele flessen rijstwijn. Brazilië had moeite met Zweden: 3 - 2 In het Ullevi-stadion in Götenburg waar ruim vier maanden geleken Kees Verkerk de wereldtitel op de schaats behaalde, stonden gister avond de wereldkampioenen voetbal in de schijnwerpers. Brazilië speelde een oefenwedstrijd voor het toernooi om de wereldtitel tegen Zweden. In het met 46.800 toeschouwers tot de laatste plaats bezette stadion hebben de Brazilianen al hun capaciteiten moeten aanspreken om tot de over winning te komen. Het werd ten slotte 32 in hun voordeel. aag 2 Jan Wienese, de bronzen medaille winnaar bij de Europese roeikam- pioenschappen van vorig jaar, plaat ste zich donderdag gemakkelijk voor de halve finales van de Diamond Sculls, een van de hoofdnummers van de Royal Henley-Regatta. De Amsterdamse sculler, die een gewichts voordeel had van ruim 13 kg versloeg de Amerikaan Pete Johnson, die uitkwam in de blauw en gouden kleuren van de Trinity College Row ing Association. Hij nam al in de be- zich er toe met een tempo van 30 sla gen per minuut de aanvallen van de in hoger tempo (38 si.) roeiende Amerikaan af te slaan. Wienese won in 8 min. 25 sec. In een andere kwartfinale won de Oostduitse zilveren medaille-winnaar van Tokio: Achim Hill, met over macht van de Brit Mike Baker. Hill's tijd voor de 2112 meter was 8 min. 48 Nino Farina, de man die in 1950 wereldkampioen der coureurs werd, is donderdag bij een auto-ongeluk in Zuidoost-Frankrijk om het leven ge komen. Zijn snelle sportwagen schoot met grote snelheid uit een bocht en kwam in botsing met twee telegraaf palen. Farina was 59 jaar oud. Kringwaterpolo Aan het kring waterpolotoernool, dat morgen (2 uur) in Woerden wordt gehouden, nemen de volgende verenigingen deel: Woerden, Bos koop, BZC, OZV, LZC, De Zijl, Gou we, BZ PC. LPV „De Vriendenclub" Wed vlucht St. Chrislain H 197 km). In concours 144 vogels. Los 11.30 uur. Eerste duif 14.20.35 uur. Uitslag: 1. J. Beekman; 2, 7. L. Gijsman; 3, 4, 9. W. de Ridder; 5. Th. Drongelmans; 6. H. Mooten; 8. J. Veilbrief; 10. H. Holtrop. Wedvlucht Chateauroux 630 km). In concours 145 vogels. Los 8.30 uur. Eerste duif 17.14.28 uur. Uitslag; 1. H. Holtrop; 2. J. Beekman; 3. H. van Klaveren, 4. J. v. Duuren, 5. T. Gijsman, 6. W. de Ridder, 7. L. Koop man, 8. Th. Drongelmans, 9. R. Pet, 10. L. Gijsman. Sjaak Roggeveen, de 23-jarige linksbuiten van DHC, gaat het ko mende voetbalseizoen bij Holland Sport spelen. Het bedrag dat voor deze ex-CVV'er en voormalig speler van het nationale amateurelftal is eveer f35.000 (Advertentie) Advertentie from America's Best Tobaccos Vandaag 50 jaar geleden, half acht 's ochtends werd een artillerie spervuur van een week op de Duit se stellingen langs een 40 km lang front in Picardië gestaakt. Honderdduizend Brit ten verlieten voor e< val hun loopgraven e slag aan de Somme 1 infanteris- i grote aan- de bloedige i begonnen. Britse, Franse, Canadese Noordierse autoriteiten zijn naar Pi cardië gekomen om de slag te her denken. Het was de eerste grote actie te velde in de eerste wereld oorlog, waaraan Britse troepen deelnamen. De herdenking van de slag zal drie dagen duren en ont vangsten, parades, godsdienst- President Soekarno tot kunstenaars: President Soekarno heeft zich gisteren met kracht gekeerd tegen de eisen van het volk tot vorming van een nieuw kabinet, dat in staat is de economische moeilijkheden in Indonesië tot oplossing te brengen. ogenblik niet meer het juiste begrip hebben. Zij begrepen niet wat „pant- Jasila" en wat „ampera" en „de nieuwe orde" betekenen. Het ont ging hun wat het wil zeggen „de oude orde door de nieuwe vervangen". zy dachten dat het alleen maar ging om nieuwe leiders. Maar dat was niet juist. Niet het individu, maar het systeem moet gewyzigd worden, zo riep Soekarno uit. Dit gebrek aan begrip was de ergste ziekte die een mens kon krygen. „Ampera"-kabinet „Ik zou willen weten wat men te genwoordig bedoelt met „ampera-ka binet", zo riep Soekarno uit In de loop van een gesprek, dat hjj had met een delegatie van Indonesi sche kunstenaars- essie-groepen van het actiefront een campagne begonnen in ver band met de economische moei- ïykheden. Die campagne bestaat in hoofdzaak in het kalken van slagzinnen en kreten op muren in Djakarta. De pressie-groepen eisen onder meer de vorming van een „ampera"-kabinet, dat aan het UJ- den van het volk een einde moet maken. Zoals bekend vergadert het voorlopige raadgevende volkscongres Djakarta, dat onder meer beslui ten moet nemen over de toekomst van het land. President Soekarno zei, ie mensen op het ogenblik alleen r denken en voorrang geven aan voedselkwesties. Op muren Overal in Djakarta kon men op 2 muren de eis tot vorming van een „ampera"-kabinet lezen „maar ik, al dus Soekarno, zou wel eens willen weten wat men daar nu mee be doelt". Maar, zo zei de president, als dit kabinet alleen maar voorrang moet geven aan „dingen van de maag" dan beken ik openiyk dat ik er niets wil weten. Ik wil geen natie op bouwen, die alleen maar aan eten denkt. Een volk moet naast een volle 5 ook een hoog ontwikkelde cul tuur en kennis hebben. „Zo'n natie zal bouwen", aldus Soekarno. En daarom wilde hy de drie doelstellin gen van de Indonesische revolutie bereiken: nationale eenheid, sociale rechtvaardigheid voor het volk en nieuwe wereld zonder uitbuiting. De president herinnerde de delega tie er voorts aan, dat hy het was geweest die het vorig jaar had voor gesteld om de oude orde door een nieuwe te vervangen. Hy was het ook geweest die de woorden „amanat" (boodschap), „pendertaan" (ïyden), „rakjat" (volk) tot het begrip „am pera" had omgesmeed. Indonesië zal zyn buitenland se schulden, die 2,5 miljard dollar (9 miljard gulden) belopen, aflos sen over een periode van twintig jaar. Jaarlijks zal meer dan 100 miljard dollar (360 miljoen gulden) worden terugbetaald. Dit heeft de vice-voorzitter van het volkscongres gisteren verklaard. Het hoofddoel van de slag aan de Somme was de penetratie van het Duitse Westeiyke front een tweede doel was vermindering van de Duitse druk by Verdun. De Frans-Britse strydmacht aan de Somme behaalde in vyf maanden tyd een terreinwinst van 10 km. Dat kostte 1.200.000 manschappen het leven vrywel evenveel Duit sers als geallieerden. Opperbevelhebber van de slag was de Britse generaal sir Douglas Haig- De Engelsen marcheerden in gesloten kolonnes naar de vyand. De Duitse machinegeweren de cimeerden de aanvallers, die op de eerste dag van de strijd 60.000 man verloren. Haig wilde niet van machinegeweren weten en voerde oorlog op de manier die hy geleerd had opmarsen van formatues infanterie. Niettemin hebben de Engelsen aan de Somme een volledig nieuw wa pen ingevoerd de tank, waar van men de betekenis toen nog maar vaag besefte. Haigs legioenen bleven aanvallen. Steeds weer wer den verse troepen aangevoerd uit Engeland, dat zyn eerste dienst plichtwet had gekregen. De slag, die in het najaar in de modder vastliep, werd door de geallieerden een overwinning ge noemd. De Duitse stellingen waren weliswaar niet doorbroken, maar de druk by Verdun was verminderd en het Duitse leger herkreeg in de gehele oorlog niet meer zyn oude e 68-jarige Belg, uit Homburg, die donderdagmiddag zwaar werd gewond toen hy de Sportlaan in Katwyk overstak en door een motor werd aangereden is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis in Lei- 'den aan zyn verwoningen overleden. Besluiten De afvaardiging van Indonesische kunstenaars legde Soekarno de be sluiten voor, die op het laatste con gres van de kunstenaars zyng eno- Een van die besluiten is de uit deling van de communistische invloed op de scheppingen van de kunstenaars. De leider van de dele gatie zei, dat zich in de afgelopen jaren afwykingen hadden voor- an van de „pantjasila"-staats- filosofie. Soekarno was het hiermee Hy was echter ook van mening, dat vele leiders en Jongeren op het (Van onze Haagse correspondent) De bouw van het Congresgebouw aan de Statenlaan in Den Haag, waarmee in januari 1964 is begon nen, bevindt zich thans in een vry ver gevorderd stadium. Gisteren twee jaar geleden is het beton ge stort. Het imposante complex, waar in een bedrag van 49 miljoen gulden is geïnvesteerd, neemt steeds vaster vormen aan. De verwachting is nog altyd, dat het in het najaar van 1968 gereed komt. Echter pas in het begin van het daaropvolgende jaar zal het officieel worden geopend. Er bestaat hoop. dat tegelykertyd een hotel, dat de NV Tophotel in de directe omgeving van het Congres gebouw wil laten bouwen, kan wor den geopend. Niet lang geleden is een eerste schets gereed gekomen en het spreekt dus vanzelf dat men pas in het stadium van voorbereiding verkeert. De uitvoering van het plan, dat een beddencapaciteit van 600 omvat, wordt door de directie van de NV Nederlands Congresgebouw toe gejuicht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11