Gerben Karstens neemt wraak SANTANA IN FINALE KRANTEN BEZORGER SOLO VAN DAPPERE HENK NIJDAM EINDIGDE IN STRATEN VAN BAYONNE Tour in Snelheid te kort cijfers Bohverk Boos peloton ging 200 m wandelen DONDERDAG 30 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (door Fred Racké) Bayonne, woensdag Misschien wel hon derd keer had Gerben Karstens he tgezegd en gedacht. In de stille hotelkamers had hij het be weerd. terwijl zijn ploeggenoten toeluisterden. En hij had het voor zich uit gemompeld, op de fiets, wachtend op de start of loerend in de laatste kilometers. In Bayonne bewees Gerben Karstens, dat hij gelijk had gehad, al die keren toen hij had gezegd: „Willy Planckaret moet te kloppen zijn". Op het smalle bruinige wieier- baantje van de grensstad in het uiterste Zuiden van Frankrijk kwam de wraakoefening van Kar stens. Hij bedwong het fragiele Belgje Planc- kaert, balanceerde op de toppen van zijn laatste krachten. En hij nam wraak op dat meedogen loze peloton, dat zijn ploegmakker Henk Nijdam zo genadeloos had overmeesterd, terwijl de Hol lander glimlachend naar een zege leek te draven. In Bayonne kwam Willy Planckaert snelheid tekort, toen er alweer massaal werd gesprint. En Willy Planckaert miste opeens ook het tactisch inzicht, dat de geroutineerde renner herkenbaar maakt. De smalgebouiode drager van de groene trui maakte opnieuw een fout, die hij op de wielerbaan van Bordeaux al had geëtaleerd en waarop Gerben Karstens zijn prognose had gebaseerd: „Hij moet te kloppen zijn." Langste weg ,Wéér draaide, in de laatste bocht, Planckaert om zijn ploegmaat Van- de'nberghe heen. Wéér koos hij de langste weg, terwijl zijn ploegmak- kers beneden hem ruimte hadden moeten laten voor zijn doorgang, om vervolgens de mamnen achter Planckaert af te remmen. Maar zó ver hadden de instructies van Sprintmeester Willy toch niet gereikt en Gerben Karstens profiteerde er van. Ach het verschil was nog klein maar het was voldoende voor een duidelijk tafereel, opgevoerd door Hollanders. Henk Nijdam, de ver- siagene, snelde op Karstens toe en omhelsde hem: „Pijn, Gerben, fijn dat je won. We hebben hem toch!" Doodop nk Nijdam, die kleine dappere Nijdam was doodop. Zijn scherpe gezicht was vertrokken, en zyn ogen lagen diep in de kassen. De zon van Les Landes had vele zweetdruppels op Henk Nijdams gelaat gebracht. En het stof van Les Landes, van de kronkelende we gen naar Bayonne, had zijn spo- getrokken. Maar alle in spanning was vergeefs geweest. Henk Nijdam had het die vorige avond allemaal zo mooi uitgerekend. Met ploegbaar Pellenaars had hij zich over de route-kaart gebogen, omdat de Pel had gezegd: „Morgen ihoet het»maar eens gebeuren, Henk". Ze hadden het parcours verkend, die itwee, en ze hadden beslist waar het 'ongeveer moest gebeuren. Zo'n veer tig km voor Bayonne in de buurt Van een luttel bergje, dat niettemin wel eens lastig kon zijn. Maar het peloton zou er wel weer compleet arriveren. Want men kon verwach ten, dat zo vlak bij de bergen niets bijzonders meer zou gebeuren. In de straten van een lief Frans stadje sprong Henk Nijdam weg, want het was allemaal precies ge gaan «oals Pellenaars en Nijdam het hadden gewild. Uitgezonderd dan de merkwaardige protestwandeling van -het peloton, dat tegen de anti-doping maatregelen wenste te protesteren. En ook uitgezonderd die vlucht van Darrigade in de buurt van zijn woonplaats en de verrassende woe lingen daarna, die door Jacques An- quetil persoonlijk waren bedwongen. Veertig km voor de eindstreep was toch wel het grote ogenblik gekomen, dacht Henk Nijdam. „Dat was verkeerd. Dat was nou net even verkeerd", zei Pellenaars later. „Henk ging te vroeg weg. Maar ja, je kunt het ook niet precies be palen. Je moet het op een gegeven moment wel aan die jongen overla ten. Maar het was wel te vroeg". Solo „Die jongen", die Henk Nijdam, was intussen stil op weg naar zijn hotel. Bijna 40 km had hij solo ge reden. Tot bijna 2 minuten was zijn voorsprong opgelopen, terwijl zijn ploegmakkers voor in het peloton in de remmen knepen, tot zij de kram- pende vingers moesten strekken. Als eerste ver voor de échte klimmers, was Henk Nijdam over de top van het bergje gegaan. Er kon nu bijna niets meer gebeuren. Maar Bayonne wachtte nog slechts een lange, lange afdaling en een stukje vlakke weg. Maar ook onze Televizieren konden een gretig peloton niet langer be dwingen, toen Rudi Altig nog maar 10 km voor de aankomst zijn dage lijkse ren naar de eindstreep om het Ditmaal is in de eindsprint Gerben Karstens (midden) zijn grote rivaal Willy Planckaert te snel afIn derde positie Jan Janssen. in de straten van Bayonne het rijk van Henk Nijdam. Terwijl de ene Hollander zijn wan hoop verbeet, voor zich uitstarend in het peloton, dat hean grijnzend langzij was gekomen, nam de ande re Hollander wraak. Gerben Kar stens zag eindelijk de zwakke plek, die ook een supersprinter als Willy Planckaert wel moet hebben. En Karstens pleegde een aanslag op de geldbuidel van Pellenaars de aan slag die Henk Nijdam zich zo dapper had voorgenomen. „Er liggen", zei Pellenaars tenslotte, „vijfduizend extra guldens op jullie te wachten", 's Avonds toen de Pel dat aan zijn eettafel nog eens benadrukte, glim lachte Henk Nijdam weer. De 23-jarige doelman van FC Twente, Henny Ardesch, is door ADO aangekocht. De transfersom bedraagt ongeveer f 40.000. Het Nederlandse team heeft de landenwedstrijd tegen België, die dinsdag en woensdag op Toxandria werd gehouden met 14-4 gewonnen. Engeland heeft de woensdag avond te Oslo gespeelde wedstrijd te gen Noorwegen in de oefencampagne voor het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal gewonnen met 6—1. Het Italiaanse elftal, dat vol gende maand zal uitkomen in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal bevindt zich in een glanzende vorm, zoals bleek in de te Florence gespeelde wedstrijd tegen Mexico, eveneens een van de deelne mers aan het eindtoernooi om de wereldtitel. Voor 60.000 toeschouwers behoud van de gele trui inzette. En wonnen de Italianen met 50. I„l„, in, ,|,,|,|||||||||||||||||||||||[||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllll De uitslag van de negende etappe BordeauxBayonne (201 km), luidt: 1. Berben Karstens (Ned.-Pellenaars) 5 uur 15 min. 58 sec., 2. Willy Planc kaert (Belg.-Driessens), z.t., 3. Jan Janssen (Ned.-De Muer), z.t., 4. Rik van Looy (Belg.-Marien)z.t., 5. Ward Seis (Belg.-Marien), z.t., 6. Michel Grain (Fr.-Geminiani), z.t., 7. Guido Reybroek (Belg.-Driessens) z.t., 8. Vandenberghe (Belg.-Dries sens), 9. Schleck (Lux.-De Muer), 10. Beuffeuil (Fr.-Caput), 21. Huub Ha- rings (Ned.-PellenaarS)48. Van Don gen (Ned.-Pellenaars), 50 Zilverberg (Ned.-Pellenaars), 62. De Roo (Ned.- Pellenaars), 66. Wouters (Ned.-Pelle naars), 68. Haast (Ned.-Pellenaars), 74. Geldermans (Ned.-Albani), 86. Van der Vleuten (Ned.-Pellenaars), 94. Den Hartogh (Ned.-Geminiani) 117. Nijdam (Ned.-Pellenaars), allen in dezelfde t|jd als Karstens 5.15.58. De Italiaan Fornoni kwam ruim twintig minuten na Karstens binnen, toen de controle reeds gesloten was. Klassementen Algemeen klassement: 1. Rudi Altig (Deld.-Albani)44 uur 48 min. 19 sec., 2. Van Vlierberghe (Belg.-Driessens), op 47 sec., 3. ex aequo: Reybroeck (Belg.-Driessens), Janssen (Ned.-De Muer), Seis (Belg.-Marien), Den Hartogh (Ned.-Geminiani)Harings (Ned.-Pellenaars) en De Pra (It.- Albani), alleen op 52 sec., 9. Brands (Belg.-Driessens), op 1 minuut, 10. Karstens (Ned.-Pellenaars), op 1 min. 2 sec., 11. ex aequo: Planckaert (Belg.-Driessens), Momene (Sp.-Lan- garica), De Rosso (It.-Olbani), Geor ge Groussard (Fr.-De Muer)van den Bosche (Belg.-Driessens)Huysmans (Belg.-Cools), Raymond (Fr.-Plaud), Van Looy (Belg.-Marien), Gabica (Sp.-Langarica), Kunde (Dld.-Plaud» Poulidor (Fr.-Magne), Aimar (Fr.- Geminiani), Van Springel (Belg.- Cools) en Lebaube (Fr.-Caput), allen op 1 min. 3 sec., 31 Zilverberg (Ned.- Pellenaars), op 1.48, 40. Van der Vleuten (Ned.-Pellenaars), op 1.54, 43 Haast (Ned.-Pellenaars), op 2.10, 89 Nijdam (Ned.-Pellenaars), op 4.30, 91. Geldermans (Ned.-Albani), op 5.24, 96. De Roo (Ned.-Pellenaars), op 7.10, 108. Wouters en Van Dongen (beiden Ned.-Pellenaars), op 12.25. Nijdam, die als eerste doorkwam op de tot de 4e categorie Col de Bidache vóór de Spanjaarden Perurena en Jimenez, kreeg hierdoor drie punten voor het bergklassement. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 136 uur 47 min. 51 sec., 2. Pellenaars 136.47.53, 3. De Muer 136.48.36, 4. Cools 136.49.00, 5. Albani 136.50.52. Puntenklassement: 1. Planckaert (Belg.) 145 pnt., 2. Karstens (Ned.) 127 pnt., 3. Van Looy (Belg.) 115 pnt., 4. Seis (Belg.) 110, 5. Janssen (Ned.) 89, 6. Reybroeck (B.) 86. TE KOUD... Het voor gisteravond vastgestelde polotoernooi voor jeugd- en reserve zeventallen, da<t de Alphense Zwem- club ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan had georganiseerd, is in verband met de lage temperatuur van het water in De Hoorn nau welijks 14 graden C afgelast. Ook het sterk bezette toernooi voor eerste teams, dat vanavond zou worden ge speeld, gaat niet door. Uit protest tegen het doping onderzoek gaan de heren renners tweehonderd meter lopen Zaterdagvoetbal Voor de kampioenscompetitie van het zaterdagvoetbal is woensdag dJe wedstrijd IJsselmeervogelsVoor waarts gespeeld. IJsselmeervogels won met 32 (20). De stand is thans: 1. Voor waarts 7 uit 5. 2. IJsselmeervogels 6 uit 5. 3. WHC 4 uit 5. 4. SHO 3 uit 5. Dubbel Okker - Groenman weerde zich voortreffelijk tegen Fletcher - Smith (Van een speciale verslaggever) Voor het eerst sedert elf jaar zal geen Australiër op Wimbledon op de laatste vrijdag Voor de finale van het heren-enkelspel aan treden. Owen Davidson, de 22-jarige atleet uit Melbourne, werd in een duel van 2 uur en 50 minuten in de halve eindstrijden verslagen door de zes jaar oudere Manuel Santana, waarmee het laatste Australische bolwerk bij de heren kwam te vallen. Spanning was er niet in de eerste set van de partij Santana-Davidson waarin Santana begon met het weg geven van zijn service, maar daarna driemaal achtereen door die van zijn rivaal heensloeg: 6-2. Davidson wist wat zijn tactiek moest zijn: risico, risico, bredere spreiding en variatie in bredere spreiding en variatute- in vaart. Zolang hij nog over de volle energie beschikte, gelukte hem dit prachtig. Zijn duikende returns tegen de lij nen leverde hem een servicedoor- braak en een voorsprong op en bo vendien tenslotte de tweede set met 6-4. Maar Santana hernam het ini tiatief, al kwam hij aanvankelijk weer achter door een verloren servi- se-game. De Spanjaard won de der de set met 9-7, maar kon daarna geen nieuwe doorbraken forceren om de twee verloren servicegames in de vierde set te compenseren en hij verloor die set met 3-6. Toch leek de nederlaag vaaa de Australiër zich aan het einde van die set al af te te kenen. Hij was moe (in het dubbel spel van dinsdag had hij tegen Ok ker en Ruffels 78 games moeten spe len). Hij liep niet meer op ballen, die hij tevoren had geretourneerd. Snel kwam Santana in de vijfde set op 5-1 en toen kwam het wonderlijke een bolwerk was het. San tana heeft er zijn wapens met zijn speelse, soms briljante, maar veelal toch k west bare tennis, bijna op stuk geslagen en pas na vele kansen te hebben verspeeld, kwam in de nek- aan-nek-finish van de vijfde set de winnende slag met een daverende service ace. De laatste finale zonder Australië was die van 1955, toen de Amerikaan Tony Trabert, de Deen Kurt Nielsen versloeg. 6-2 4-6 9-7 3-6 7-5 waren de cij fers van de partij Santana-David- son, die niet voor de volle 170 minu ten heeft kunnen boeien, maar die toch vele momenten van verrukkelijk tennis telde en een slot had, dat de oude Londense tennisburcht, met thrillers toch al zo verwend, deed schudden op zijn grondvesten. De andere finalist is Dennis Ral ston, de 23-jarige Amerikaan, die al enkele jaren als de sterkste speler van de States geldt en vorig jaar reeds doordrong tot de laatste vier. ton versloeg Cliff Drysdale leens in een lange vijfsetspartij met 6-8, 8-6, 3-6, 7-5 6-3. Bayonne, woensdag Wie had liet eigenlijk zo bedacht; Nie mand wist het precies. Maar Jacques Goddet was verbijs terd eerst en woedend later. En stomverbaasde Fransen even buiten Bordeaux zagen het meest merkwaardige tafe reel, dat ooit in de Tour de France was vertoond: een compleet peloton stapte op eens van de fiets en ging, soms protestkreten gillend twee honderd meter wandelen met het rijwiel aan de hand. De oorzaak van die merkwaar dige happening, was de Fran se anti-doping-wet. Op dins dag 28 juni was die wet In werking getreden en prompt meldden zich in de namiddag in het stadion van Bordeaux drie ernstige heren: twee door de regering aangewezen me dici en een hoge gerechtelijke autoriteit. Het drietal verrich te geen half werk, zoals dat zo vaak in het verleden met onderzoeken naar doping was gebeurd. Het begaf zich in de avonduren naar een aantal rennershotels en verschafte zich zeer beleefd, maar toch ook wel zeer dringend, toe gang tot de kamers. En er werd een aantal coureurs onderzocht. Niet alleen maak te men voorbereidingen voor het traditionele urine-onder- zoek, maar ook volgde een me disch onderzoek, compleet met het aftappen van bloed. Ja, zelfs speurde men naar even tuele sporen van een injectie naald. Frankrjjk wenste de do- Protest tegen onderzoek Namen De namen van de onderzochte coureurs werden niet bekend gemaakt. Maar een paar lek ten wel uit. En daarover schijnt de rennerskaravaan zich uitermate boos te hebben gemaakt. Alleen „onbelangrij ke" renners werden onderzocht maar het medische team had zich ook vervoegd bij Raymond Poulidor en dat vond de kara vaan een regelrechte aantij ging tegen diens goede naam. Op de ochtend van de start van de etappe van deze dag, waren het nog voornamelijk de volgers die de gebeurtenis sen druk bespraken. De ren ners zwegen over doping. Maar vijf kilometer na de start, kon digde een buitengewoon ver baasde radiospreker opgewon den aan: „Het peloton stopt!". De renners stopten inderdaad, stapten van de fiets en wan delden een stukje. Een ver bazingwekkende, unieke ge beurtenis. Later vertelde een der coureurs, dat vooral Altig in de eerste kilometers als een soort boodschapper door het peloton was gegaan. Jacques Goddet riep onmiddelijk Antonin Magne en Lomme Driessens voorzitter van de „vereniging van ploegleiders" b|j zich. Hij vroeg hen de ren ners weer tot fietsen te bewe gen. Dat lukte die twee vr|j spoedig, en alsof er niets was gebeurd, sprintte het peloton de lange, rechte wegen van Les Landes op. In de volgwa- gens was praatstof voor de eerste uren aangedragen. En vrfj algemeen werd daar het gedrag van de renners ver oordeeld. Tenslotte kan de heer Goddet er nauwelijks iets aan doen dat de Franse rege ring nu eindelijk en terecht het kwaad van de doping gaat bestrijden. Anderzijds kon men er wel waardering voor op brengen, dat een aantal ren ners heeft gedemonstreerd te gen „het geval Poulidor". Want met het bekendmaken van diens naam als z|jnde een van de onderzochten had L'Equipe het blad van Goddet wel een fout gemaakt. Overigens zullen de nu te her halen onderzoeken geen regel rechte invloed op de Tour kunnen hebben. De resultaten worden pas veel later bekend gemaakt, wellicht pas over 7 a 8 maanden. En dan nog zal men deze resultaten pas ge waar kunnen worden als ren ners voor de rechtbank wor den gedaagd. Als het gebruik van doping wordt bewezen, wacht de coureur een veroor deling tot een boete van maxi maal 5000 francs. De verzor gers die de doping hebben ge leverd kunnen tot een gevan genisstraf van 3 maanden wor den veroordeeld. Een andere zijde van het do- pingsonderzoek ls nog dat men hier en daar van mening is, dat de strjjd tegen het kwaad te hard wordt aangepakt. Vooral de Belgen wijzen erop, dat slechts de toprenners die over medici kunnen beschik ken, precies weten wat ze aan opwekkende middelen kunnen gebruiken. Voor veel andere andere coureurs is doping een duister kwaad, waaraan ze weliswaar een bijdrage leveren maar waarvan zjj de omvang nauwelijks kennen. Men pleit daarom voor een goede voor lichting van de zijde van de wielerbonden en van de over heid. Het is vooral in Bel gië in het verleden voor gekomen, dat renners werden gestraft, zonder dat ze wisten, dat de middelen die ze hadden gebruikt schadelijk en verbo den waren. fjilll||||||||||||||||||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW herstel van de keiharde Owen, die met enorme wilskracht en gedurfd spel ineens alles weer langs Santana sloeg. Met een service doorbraak werd het 5-4 Rixmoer De Spanjaard serveerde en binnen de minuut stond hij met 40-0 voor. Drie matchpunten voor de Spaanse teniiismatador. Maar Davidson wil de zo snel niet buigen. Als het wa re met zijn ogen dicht knalde hjj de return in de hoeken en terwijl de lucht boven het centrecourt tril de van de ovaties en de kreten van de vijftienduizend dankbare k|jkers, werd de onherstelbaar lijkende ach terstand door Davidson omgezet in een sensationele gamewinst. Men moetr het rumoer dat toen uit de are na opsteeg op Piccadilly hebben kun nen horen. Santana raapte alle moed bijeen, ging weer door de service heen en greep toen op het eerstvolgende wed- strijdpunt op 40-30 zijn kans: 7-5. Real Madrid heeft één van zijn le den nu ook eens in 's werelds grootste tennisfinale. Ralston en Drysdale speelden ge heel ander tennis. Minder aantrek kelijk wellicht, maar zeer sterk. De Amerikaan was de meest complete speler van het tweetal. Ralstons fo rehand was onbespeelbaar. Bo vendien was zijn service nu sterker dan ooit en toen het na een strijd met wisselende kansen ook hier op een vijfde set aankwam, bleek hij ook fysiek de sterkste man te zijn. Tom Okker en Trudy Groenman hebben zich in hun dubbelspel te- SANTANA in Wimbledon-finale ~- gen de titelhouder Ken Fletcher en Margaret Smith voortreffelijk ge weerd. Met 9-7 6-3 moesten zij de overwinning aan het Australische paar laten, maar niet voordat zij in beide sets lange tijd evenwaardig tennis hadden laten zien. Na 2-2 in de eerste set wonnen zij de service van Fletcher, maar onmiddelijk ver loor Okker de zijne en tenslotte gin gen Fletcher en partner ook door de opslag van Trudy heen. In de tweede set bleef het evenwicht met mooi tennis van beide zijden tot 3-3 gehandhaafd. Toen werd Trudy Greenmans service opnieuw doorbro ken: 5-3, en even later 6-3. De partij tussen Elly Krocké met haar Nieuwzeelandse partner Gerrard en Fletcher/Smith in de vierde ronde werd uitgesteld. De wereldtitelhouder in het zwaargewicht Cassius Clay zal in de eerste of tweede week van augustus in Londen zijn titel verdedigen tegen de Brit Brian London. Een tweede titelgevecht tegen de Duitser Karl Mildenberger in Frankfurt was reeds afgesloten voor 10 of 17 september. O Jan Wienese, een van de favo rieten voor de Diamond Sculls van de RoyalHenleyRegatta, behoefde woensdag niet in actie te komen. Zijn tegenstander van de race van de eerste dag, de Oostduitser Klaus Schaebitz had bericht gezonden niet te zullen komen. (Advertentie) gevraagd. Leeftijd I 550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DASBLAD, Witte Singel I, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9