LEIDSCH DAGBLAD BANKROVER GEPAKT Tweede Duitser kon ontkomen Johnson zelf besloot tot bombardementen JAMIN Kort na overval in Sint Anthonis Geen uitwisseling van redenaars uit beide Duitslanden ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers (9ud eutvo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 JUNI 1966 No. 31903 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bü vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 Hoofdcommissaris wist officieel IRAKS OORLOG MET KOERDEN (Van onze correspondenten) De bankoverval op de Boerenleenbank in Sint Anthonis is ver moedelijk reeds gisteravond opgelost met de arrestatie van de 29-jarige Wolfgang Schlüter uit Duisburg. De tweede vermoe delijke dader, Rudi Rausch (27) uit dezelfde Duitse stad, heeft rich door een gewaagde vlucht aan een arrestatie onttrokken. De gestolen O-pel Record, die bij de overval werd gébruikt, werd md het middaguur op een parkeerterrein aan de Molenstraat in Helmond aangetroffen. Daar hebben de twee Duitsers hun eigen auto, een blamoe Citroen Ideal, genomen en zijn via de weg door het voormalige zelfkantgebied in het Zuidlimburgse Hoensbroek terecht gekomen. Vandaar probeerden zij via de zogenaamde neutrale weg, die de grens met Duitsland vormt, naar Aken te ontkomen. Vandaag verhoor Op die weg, waarop geregeld Ne derlandse en Duitse douanepatrouil les opereren, werd het tweetal gis teren omstreeks rond vijf uur aan gehouden door twee Duitse douaniers. By de eerste vluchtige controle ont dekten de douaniers een grote hoe veelheid pistoolmunitie achter in de auto. Voor Rausch was dat het sein om de benen te nemen. Lenig sprong hij uit de wagen de bossen in. De achtervolging door een van de twee Duitsers was vergeefs. Op het moment, dat een andere personenauto de wagen van de ban dieten passeerde, stoof ook Schlüter met zijn auto weg. Zonder contact sleutels, want die had een douane beambte al in zijn zak. Schieten was voor deze grensambtenaar niet mo gelijk, zonder het risico de andere personenauto te treffen. Onmiddel lijk na het telefonisch alarm van de patrouille rukten in Limburg en het Duitse grensgebied de politiepa trouilles uit. Een politieman in het Duitse stadje Geilenkirchen (15 km voorbij Sittard) trof Schlüter rustig wachtend in de Citroën op het Marktplein daar aan. Een 3-i-jarige Belgische z&~ invrouw werd aangehouden in er band met de overval op de htsspaarbank in Amersfoort. Hoewel zij ontkent er iets mee maken te hebbenmeent de olitie voldoende aanwijzingen handen te hebben om haar te mnen vasthouden. WEERBERICHT Westelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Nu en dan wolkenvelden, maar op e meeste plaatsen droog weer. wakke tot matige wind uit weste- jke richtingen. Iets koudere nacht, lorgen overdag ongeveer dezelfde fmperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Een zwak frontje brengt morgen jdelijk enige bewolking, maar het ter blijft stabiel. Matige zuid-weste lijke wind en een iets hogere mid- igtemperatuur tot 19 20 graden, swater 16 graden. Vooruitzichten: Stabiel en droog W een wisselende bewolking, waar- ij perioden van vrij goed strand- eer. 1 juli Zon op: 4.24 uur; onder; 21.03 uur. Maan op: 20.30 uur; onder: 2.46 iff. Hoogwater te Katwijk te 152 en '26 uur, laagwatei te 10.00 en 22.33 Pit nummer bestaat uit 22 pagina's Gewapend Even later klikten de boeien om de polsen van de Duitser en liet hy zich kalm insluiten. Hij is gister avond niet meer verhoord. Dat zou pas donderdag gebeuren, evenals de voorgeleiding aan de rechter in Gei lenkirchen. In de auto is een zil verkleurig FN-pistool, kaliber 7.65 gevonden, dat aan Schlüters toebe hoorde. Ook de wagen was zijn eigendom. De politie vermoedt dat Rausch een zelfde pistool by zich draagt. De politie verwacht van Rausch ook, dat hij daarmee geweld zal gebruiken als hy in het nauw wordt gedreven. De gearresteerde Duitser was in het bezit van een bedrag van 15.000 gulden aan Nederlands bankpapier en enige Franse, Duitse en Engelse bankbiljetten. Hij had het geld met een touw in een plastich zakje op zijn buik gebonden. Dat bedrag is ongeveer de helft van de buit van de bankroof in Sint-Anthonis. De blauwe Citroën is ook gesignaleerd bij de roofoverval op de Nutsspaar- bank in Amersfoort enige dagen ge leden. De verhoren van Schlüter in de komende dagen zullen wellicht méér licht op deze en mogelijk nog ande re bankovervallen van de laatste tijd werpen. Arrestante Daartoe behoorde ook de overval op de Nutsspaarbank in Amersfoort, waarovej de politie door een arresta tie wat meer te weten is gekomen. Het vriendelijke Veluwse vakantie dorpje Vierhouten is namelijk zes ir Terwijl de jeugd zich ver dringt buiten het bankgebouw in Sint Antonis, waar de overval had plaats gehad foto boven), demonstreert kassier M. Verste gen binnen nog eens hoe hij zijn handen op bevel van de twee ro vers in de hoogte moest steken (foto hiernaast) weken lang het Nederlandse hoofd kwartier geweest van de bende, die deze overval pleegde en waarschijn lijk nog wel andere wapenfeiten op zijn naam heeft staan. In een tot zomerhuisje verbouwde schaapskooi op het landgoed „Huize Vierhouten" heeft de zaterdag al gearresteerde Yvette Baeyens <34) uit Brussel de mannen gastvrijheid verleend. Yvet te Baeyens huurde de schaapskooi begin mei van mr. E. M. H. von Baumhauer, een bij Philips in Eindhoven werkende jurist. De huur ging half mei in. Vandaag had zij het huisje moeten ontruimen. Vervolg op pag. 2 In streek Hanoi-Haiphong Het besluit om in Noord-Vietnam de olie-opslagplaatsen in de streek van Haiphong en Hanoi te laten bombarderen, is van presi dent Johnson persoonlijk afkomstig. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, gisteren in Washington mee gedeeld. De Amerikaanse president heeft deze beslissing genomen om de grote toevloed van manschappen en materieel van Noord- naar Zuid-Vietnam te belemmeren. Dun bevolkt De luchtaanvallen werden uitge voerd door 46 toestellen, waarvan er volgens een Noordvietnamese mel ding zeven werden neergeschoten. Amerikaanse woordvoerders zeiden, dat slechts een van hun vliegtuigen was neergehaald. Zij wezen er voorts op dat het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking zeer gering moet zijn. De bewuste streek is zeer dun bevolkt en de bombardementen mo gen slechts met goed zicht worden uitgevoerd opdat de bommen niet buiten het doel terechtkomen. De Amerikanen schatten dat ongeveer tachtig procent van de olie-installa ties is vernield. Men heeft geraamd dat ongeveer zestig procent van de GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 - Leiden Noordvietnamese brandstofvoorraad nu in vlammen is opgegaan. Dit zou betekenen dat het land nog maar zes weken olie in voorraad heeft. Volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst waren de Noordvietname- zen juist bezig de olie-opslagplaatsen naar minder kwetsbare plaatsen over te brengen. Vandaag zijn wederom bombarde menten uitgevoerd op olie-opslag plaatsen, ditmaal op ongeveer 12 km van de Noordvietnamese hoofdstad. Reacties De bombardementen, zo dicht bij de meest vitale Noordvietnamese steden, hebben tal van reacties uit- ge'okt. Oud-vice-president Nixon en oud-president Eisenhower achtten het „een militaire noodzaak", een standpunt dat ook de Japanse regering inneemt. Senator Robert Kennedy zei dat de bombardementen te betreuren waren en een uitbreiding van de oorlog inhielden, hoewel „zy noodzakelijk schenen". De senators Mansfield en Morse keurden de bom bardementen af. Zij spraken van een nieuwe fase in het conflict „waar door de weg naar onderhandelingen steeds moeilijker wordt". Diplomaten in Moskou waren van mening dat de nieuwe bombardementen waar schijnlijk meer hulp van het Ooste lijk blok aan de Noordvietnamese communisten tengevolge zullen heb ben. De Russen zelf hebben van „een ptratenstreek" gesproken. Ook de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de jongste Ameri kaanse acties. De Engelse premier Wilson heeft Johnson laten weten dat zijn land zich distantieert van de bomaanval len op „de dicht bevolkte gebieden van Haiphong en Hanoi". Demon stranten trokken gisteravond met spandoeken naar de Amerikaanse ambassade in Londen om daar te protesteren. Politie verhinderde de betogers tot de ambassade door te dringen. Gezwegen Peking heeft officieel totnutoe ge zwegen over het bombarderen van de opslagplaatsen. Onder een twee- kolomskop brengen de kranten in Peking het nieuws als korte medede ling zonder commentaar. Het officiële Chinese agentschap Nieuw China liet vandaag duidelijk uitkomen dat de aanvallen op de buitenwijken en niet op Hanoi zelf waren uitgevoerd, China heeft herhaaldelijk gewaar schuwd dat een bombardement van Hanoi of Haiphong zijn deelneming aan de oorlog zou rechtvaardigen. Volgens het Russische persbureau Tass is gisteren in Hanoi een Ameri- van mets... (Van onze A'damse correspondent). "Hoofdcommissaris Van der Molen van de Amsterdamse gemeentepoli tie wist gisteren officieel van niets, toen minister Smallenbroek zijn ontslag in de Tweede Kamer mee deelde". Dit verklaarde vanochtend hoofdin specteur Vos, belast met de voor lichting over politiezaken in Am sterdam. Ook voor de overige hoge politie functionarissen in de hoofd stad kwam de bekendmaking van de minister als een verrassing. Burgemeester Van Hall en zyn ge meentelijk bureau voor publiciteit hullen zich in stilzwijgen over deze GEËINDIGD De Iraakse regering erkent formeel het nationalistisch streven van de Koerden en zy is bereid daarmee bij de totstandkoming van de wet op de bestuursdecentralisatie rekening te houden. Dit heeft de Iraakse rege ringsleider, Abdel Rachman Albazzaz gisteravond voor Radio-Bagdad ge zegd tijdens de bekendmaking van het sluiten van een akkoord met de Koerden. Hiermee is tevens een eind gekomen aan de oorlog ln de noor delijke provincies van het land. Het akkoord voorziet o.m. in de erkenning van Koerdisch als offiële taal in de overwegend Koerdische provincies, in het houden van ver kiezingen en in de toelating van Koerden tot alle overheidsfuncties. (Van onze correspondent in Bonn) j De uitwisseling van redenaars tus sen de Oostduitse communisten en de Westduitse socialisten gaat niet door. De tegen 14 juni in Chemnitz en in 21 juli in Hannover vastgestelde ont moetingen werden gisteren op een persconferentie in Oost-Berlijn door het lid van bet Polit-bureau Alfred Norden officieel afgezegd. Als voornaamste reden van het niet doorgaan noemde Norden, dat het voor de DDR-vertegenwoordigers onmogelijk was naar Hannover te komen onder de bepalingen van de wet op het vrijgeleide, zoals die vorige week door de bondsdag werd goedgekeurd. Volgens deze wet was het Oostduitse functionarissen mo gelijk gemaakt ongehinderd naar de bijeenkomst op Westduits ge bied te reizen, terwijl zy volgens de Westduitse wetgeving strafrech telijk hadden moeten worden ver volgd. Deze vergrijpen liggen op het gebied van de verantwoorde lijkheid voor de schietpartijen op vluchtende Oostduitsers naar het Westen en andere vormen van vrij heidsberoving. In de Bondsrepubliek was Nitz en Hanover al aanzienlijk geslonken. Van Oostduitse zijde werden steeds nieuwe eisen gesteld, waaraan de voorbereidende besprekingen moesten voldoen. Hieruit werd afgeleid, dat de Oostduitse functionarissen de ont moeting al niet ernstig meer namen. Begin deze week verzond de West- berlijnse burgemeester en voorzitter van de SPD, Brandt, een brief aan de Oostduits „sterke man", Ulbricht. Hierin vroeg hy zijn tegenspeler dui delijk te laten weten wat de bedoe ling was. Maar het Oostduitse besluit stond toen waarschijnlijk al vast: de uitnodigingen voorde persconferentie van propaganda-chef Norden, waren toen al verstuurd. Wat de werkelijke reden van de Oostduitse terugtocht is, blijft duis ter. Algemeen veronderstelt men dat het Oostduitse regime zich niet sterk genoeg voelt om de onrust onder de bevolking te weerstaan, die door de openbare discussies in Chemnitz en Hannover zou opkomen. Het afdruk ken in het partij orgaan „Neues Deutschland" van de eerste brief van de SPD over de uitwisseling van redenaars had al de nodige beweging veroorzaakt. In dit verband wordt er ook over gespeculeerd in hoeverre de Russen de hand in de Oostduitse terugtocht kunnen hebben gehad. Absolute macht voor Argentijnse president toestel sprong. De piloot zou op de persconferentie hebben gezegd betreuren aan deze misdadige actie tegen het Vietnamese volk te hebben meegewerkt". Later werd hij, staande kaanse piloot de zaal binnengeleid ln een open auto die door schijnwer- die tijdens de aanvalsactie zou zijn pers werd beschenen, door de hoofd- neergeschoten. De man, een kapitein straten van Hanoi gevoerd. Uit de van de Amerikaanse luchtmacht, was menigte kwamen kreten als „dood gewond geraakt toen hy uit zyn aan de Amerikaanse imperialisten". De beëdiging van generaal Juan Carlos Ongania als president van Argentinië is gistermiddag door geen enkele tegen het nieuwe bewind ge richte demonstratie verstoord. Drie gemotoriseerde regimenten militai ren, die in de nacht van dinsdag op woensdag in het centrum van Bue nos Aires strategische posities had den ingenomen, zyn teruggetrokken en de bewaking van het „Roze Huis", de presidentiële ambtswoning, is weer toevertrouwd aan de traditionele grenadiers te paard. Slechts het congres wordt nog door de gendar merie bewaakt, welk korps gewoon lijk aan de grenzen dienst doet. De radiostations die sedert woens dagochtend eenzelfde programma uit zonden, hebben weer hun eigen pro gramma's, hoewel zij nog onder con trole van de militaire autoriteiten staan. Ex-president Illia verblijft bü zjjn broer, zün vrienden hadden aange kondigd dat hü gisteren een verkla ring zou afleggen, maar woensdag avond was daaromtrent niets naders bekend. De enige moeilijkheid waarmee het nieuwe bewind schijnt te kampen, ls de benoeming van de nieuwe leden van het Hooggerechtshof. Het oude hof was dinsdag ontbonden en gene raal Ongania was er niet in geslaagd tijdig vóór de beëdigingsplechtigheid nieuwe leden te benoemen. Temidden van aanwijzingen, dat hü van plan ls lange jaren een drastisch militair bewind te voeren heeft gene raal Ongania zo goed als absolute bevoegdheden gekregen van de drie- mans junta, die president Illia heeft afgezet. „Het statuut van de revolutie geeft de president alle wetgevende macht". Dit betekent dat Ongania nieuwe wetten kan maken of oude ongeldig verklaren naar het hem belieft. Men verwacht dat Ongania krachtig zal optreden tegen de Peronisten. Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei, neem ook eens doorregen varkenslapjes Uit het Leidsch Dagblad van 29 Juni 1866; 1 ,JEen goed middel in de H heerschende ziekte (cholera) te gébruiken is: Geest van Camphor, te bekomen bij alle g Apothekers. Men neme hier- van 3 droppels in een half lepeltje water, en dit her- haalt men om de 10 minuten, ff totdat men aan het zweeten H komt. Daarna neemt men de- ff zelfde hoeveelheid om het uur en vervolgens om de 2 H uren tot de beterschap volko- H men is. Bovenal echter ver- 1 zuime men het Cebed niet!" De heer W. C. Baert heeft 0771 redenen van gezondheid M zijn ontslag genomen als lid H van den Gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1