Zeelieden morgennacht weer aan het werk Minister den Uyl niet hoopgevend over het Nederlands ruimteplan Bemoedigende tekenen van Azie's vooruitgang Haringteelt weer grote visserij Budget is te krap Het was weer prijs in Amsterdam Diepenhorst aclit studentenstop voor medici noodzaak LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Opluchting in Engeland (Van onze Londense correspondent) Na een staking: van 45 dagen de langste staking in Engeland van na de oorlog zullen de Britse zee lieden van morgennacht twaalf uur af weer aan het werk gaan. Ofschoon het nieuws dat de sta king voorbij was in de meeste Engel se havens met een zucht van ver lichting werd ontvangen, bestaat de vrees dat de noordelijke havens als Hull, Liverpool en Dublin (Ierland) niet officieel stakingen zullen begin nen, want daar werd fel gepro- Bron zy wensen vooral verandering in de zeer verouderde, maar de vrijwel nog helemaal van kracht zijnde wet op de koopvaardij, die uit de vori ge eeuw stamt. Deze wet vinden de zeelleden, die voor het eerste sinds 50 Jaar gestaakt hebben, de bron van alle ellende. Maar dat de zeelie den tenslotte toch geen steun kregen van de regering, de andere vakbond in binnen - en buitenland komt om dat men de militante en weinig testeerd tegen het besluit van de uit- Pele manier van optreden afkeurde, voerende raad van de zeeliedenbond, I Hierbij moet worden aangetekend om het laatste aanbod van de re- idat de regering ook de reders in niet ders te aanvaarden. De zeelieden, die bij het hoofdkwartier in Londen stonden, schreeuwden toen zij het I nieuws hoorden: „Verraad, verraad en Hogarth de zeeliedenleider is een judas". Verbitterd I Ongetwijfeld waren zij verbitterd over premier Wilson, die eergisteravond in het Lagerhuis namen van com munisten had genoemd, die van ach ter de schermen de uitvoerende raad van de zeelieden hun wil oplegde. Hij de raad zelf als oprecht, maar onervaren en zonder durf beschre- j ven. Premier Wilson zal nu zelfs kun nen beweren dat hij niet alleen gelijk heeft gehad, maar er ook goed aan heeft gedaan om deze „grootste hek senjacht sinds McCarthy, zoals le den van de eigen partij het noemden, gaan. De zeelieden heb ben echter in een motie het gedrag i premier Wilson krachtig veroor deeld. Het besluit om de staking te beëindigen officieel om de staking i jaar te schorsen, maar dit be tekent alleen dat men de militante leden wilde sussen werd gister- vier uur vergaderen met negentwintig tegen zestien stemmen aangenomen. al te bedekte termen heeft verweten te halsstarrig te zyn opgetreden voor de staking begon. De staking heeft de zeeliedenbond 5 miljoen van de 25 miljoen gulden gekost die zy in kas had en de re ders zeker tienvouden van dit bedrag. Op het eerste gezicht is de schade aan het land toch nog mee gevallen. De havens zyn niet verstopt ge raakt en de regering behoefte niet de marine en de luchtvaart in te schakelen om noodzakeiyke produk- ten aan- en af te voeren. Ook de grote Industrieën, autofabrieken heb ben tegen alle verwachting in kun nen doorwerken. Nationalisering Engelse ijzer en staalindustrie De Engelse minister voor Energie voorziening, Marsh, heeft gisteren in het Lagerhuis een ontwerp ingediend om de staalindustrie opnieuw te na tionaliseren. Morgen, na sluiting van de Londense effectenbeurs, zullen byzonderheden worden gepubliceerd. Verwacht wordt, dat veertien maat- schappijen, die negentig procent van de produktie vertegenwoordigen, weer staatsbezit zullen worden. Zij zullen een schadevergoeding ontvangen in de vorm van staatsobligaties, geba seerd op de gemiddelde koers over een aantal perioden. Zelfs tegenstan ders van de nationalisering zouden deze voorstellen „gunstig" hebben ge noemd. Tengevolge van de aangekon digde nationalisering zyn de yzer- en staalaandelen van bedoelde veer tien maatschappijen reeds met buna een shilling opgelopen. „Moeite waard" „De staking is dubbel en dwars de moeite waard geweest. We hebben grote overwinning behaald en het is bewezen dat niemand zo so lidair is als de zeelieden". De zeelieden hebben weliswaar niet gekregen wat ze eisten, maar toch nog altijd aanzieniyk meer dan de reders aanvankelyk hadden aan geboden en drie maal zoveel als het officiële loonbeleid van de regering goedvindt. In plaats van de geëiste 40-urige werkweek, of wel 17% loons verhoging, kregen zy nu een 48-uri- ge werkweek, ofwel byna 10 procent loonsverhoging en over een jaar hun 40-urige werkweek. Zy werkten tot nu toe 56 uur per week. Al met al krygen de zeelieden al leen slechts enkele verlofdagen meer dan het speciale hof van onderzoek, onder leiding van de rechter lord Pearson drie weken na het begin van de staking had voorgesteld en de zee lieden hadden verworpen. Lord Pearson, gesecondeerd door vertegen woordigers van de werkgevers en vak bonden, zal nu een uitgebreid onder zoek instellen naar de vele gerecht vaardigde grieven van de zeelieden, die het minder goed hebben dan hun Nederlandse, Scandinavische en Duitse collega's. De Nederlandse elektrotechnische- en vliegtuigindustrie heeft aan de minister van Econ. Zaken, drs. J. M. den Uyl, een voorstel voor een Neder lands ruimtevaartprogramma aange boden. Dit voorstel omvat de bouw van een experimenteel grondstation voor telecommunicatiedoeleinden en de bouw van een satelliet voor waar nemingen. Met het voorstel is aan de minister ook een model van een te ontwikkelen satelliet overhandigd. Het voorstel is gebaseerd op de voorbereidende arbeid van twee in stanties, de industriële commissie voor beleidsproblemen op het gebied van de ruimtevaart en de industriële werkgroep voor het satellietontwerp. Het experimentele grondstation kan worden gebruikt om het telefoon- en telegraaf verkeer via satellieten te leiden. Verwacht wordt dat in de pe riode van 1970 tot 1975 vyftig tot honderd grondstations in de wereld in gebruik zullen komen voor com municatie per satelliet. De kosten van een experiementeel grondstation worden voorlopig geschat op negen miljoen gulden. Voor de bouw van een grondstation zal, na een voorbe reidende studie van negen maanden, ongeveer twee jaar nodig zijn. Aan genomen wordt dat de kosten van een grondstation in een tydvak van naar schatting tien jaar kunnen wor den bestreden uit de opbrengsten. De satelliet zou er, volgens de voor stellen, een moeten zyn voor astrono mische waarnemingen. De Neder landse elektronische, en vliegtuigin dustrie heeft zich by het opstellen 'n nationaal ruimtevaartpro - gramma niet gericht op de raketten- techniek. Het gewicht van de satelliet is be rekend op circa 115 kg en de hoogte van de baan 500 km. Voor de lance ring van de satelliet is geen grote draagkracht nodig. Een gedetailleer de studie zal ook negen maanden vergen. Geschat wordt dat viereneen half jaar na het verkrijgen van de studieopdracht de sa/üelliet in een baan om die aarde waarnemingen kan doen. Minister Den Uyl, het werk van de commissie en de werkgroep waarde rend, zei genoodzaakt te zyn een waarschuwend woord te laten horen over de mogelijkheden van uitvoering van grondstation en astronomische satelliet. Beide ontwerpen zullen nauwkeurig op hun economische en technische merites moeten worden bezien voordat de regering hulp by de uitvoering der projecten zal kun nen geven. De minister vestigde de aandacht op de huidige budgetaire moeiiykhe den. Deze maakten het hem onmo geiyk thans enige toezegging te doen over regeringssteun by de financie ring der projecten. te zoeken by andere kleine landen die zich eveneens geïnteresseerd heb ben getoo-nd in de ruimtevaart, maar die evenmin toereikende middelen hebben voor een eigen onafhankelyk nationaal programma. Keuken brandde geheel uit Bij de fam. C. v. Tol Azn. aan de Huigsloterdyk in Oude Wetering, brak gisteren brand uit toen de heer des huizes, na een gasfles te hebben verwisseld, de geizer aanstak. Direct hierop hoorde hy de gasfles sissen, hy waarschuwde zyn gezins leden, die onmiddellyk naai- buiten vluchtten. Zelf trachtte de heer Van Tol de gasfles mee te nemen, het geen hem noodlottig werd. De heer Van Tol liep brandwonden tot in de tweede graad in zyn gezicht en de armen op. De keuken, die binnen enkele seconden in lichter laaie stond, brandde geheel uit. Toen de brandweer uit Nieuw-Vennep arri- veerde hadden de buren en voorby- gangers de brand reeds geblust. De heer Van Tol moest zich me disch laten behandelen. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is de heer J. Fontein, in Amsterdam, we- tenschappeiyk hoofdambtenaar by het Ryksmuseum aldaar en onlangs benoemd tot hoofd van het „Depart- of Asiatic Art" van het „Mu- of Fine Arts" te Boston (USA), gepromoveerd^tot doctor in de facul teit der letteren op een proefschrift getiteld „The Pilgrimage of Südhana, study of Candavyuha illustrations in China, Japan and Java". Promo toren waren prof. dr. Th. P. Galestin prof. dr. F. Vos. De promotiè ge schiedde cum laude; idem de heer P. Kraemer te Chicago (USA), tot doctor in de faculteit der sociale we tenschappen op een proefschrift ge titeld „The Social State' Promotor prof. dr. F. van Heek; idem de heer R. W. Jessurun in Leiden, vrou wenarts en hoofd van de polikliniek verloskunde en gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis tot doc tor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld „De lei ding van het nageboortetydperk in de Leidse Universiteits-vrouwenkli- niek". Promotor was prof. dr. A. J. M. Holmer; idem de heer C. B. F. Daamen in Rotterdam, prosector op de gemeenteziekenhuizen aldaar tot doctor in de faculteit der geneeskun de op een proefschrift getiteld „Pe- rinatale sterfte in Rotterdam. Een morfologisch-klinische studie". Pro motor promotie geschiedde cum laude. Mevrouw C. Kleine, Binnenkant 43 in Amsterdam, wilde nooit geloven 2"156 da, haar was nog witter kon Tof I dat een Sunil team bij haar thuis- I kwam. Nu weet zij beter, en zij Aan de Vrije Universiteit in Am- zegt: „U mag het best weten, ik sterdam is mej. L. Coipa uit Boskoop ^lond er gewoon van te kijken. Wat uit het Sunil sop kwam, was witter! Duidelijk witter dan mijn wasgoed vroeger was." Na zo'n overtuigend bewijs kan ik nog maar één ding doen: voortaan Sunil kopen." I Communiqué van de ZO AVO De raad van de ZOAVO Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie) heeft gisteren in een communiqué de toe stand in het door het verdrag be streken gebied „de gevaarlykste ter wereld" genoemd. Alles moet worden gedaan om te voorkomen dat het be strijden van de communistische uit daging zou falen. Het communiqué werd uitgegeven na een conferentie van drie dagen in de Australische hoofdstad Canberra. Het is onderte kend door zeven van de acht ver dragspartners, de VS, Thailand, de Philippynen, Pakistan. Nieuw-Zee- land, Australië en Engeland. Het achtste lid, Frankrijk, dat slechts een waarnemer had gezonden, heeft het niet mede ondertekend. De voornaamste punten van het communiqué zyn: de raad bewondert en steunt Zuid-Vietnam „in zyn moedige verdediging van zyn vrij heid". Diepe bezorgdheid en mede leven voelt men voor het langdurige lyden van het Vietnamese volk. Voor de veiligheid van dat land zowel als van alle Zuidoostaziatische landen is het noodzakelyk het communistische streven naar overheersing van Viet- De logger bestaat 100 jaar Gistermiddag is in Utrecht i aanwezigheid van Dr. Drees het congres Expogé expolitieke Sevangenen) geopend. De deeV nemers maakten een stille om gang en legden vervolgens bloe men en kransen bij het Herden kingsmonument. Hier de stoet met op de achtergrond de Dom toren. Een gevaarlyk schip zeggen de be houdende Vlaardingers van de logger. Maar in het teeltseizoen dat volgt op de eerste die het succes van de logger onomstotelyk vaststelde, gebeurt er met de loggers niets maar drie Vlaar- dingse en een Enkhuizense hoeker vergaan met man en muis. De overi gen besommen f 4000 en de rederijen boeken een verlies van f 150.000. De loggers van Maas en van andere re ders besommen gemiddeld f 16.000.-. Maassluis vangt in dit jaar 18.000 en Vlaardingen 10.000 kantjes en dat opent eindelyk de ogen van de inge slapen Vlaardingse reders, Loggers moeten er komen en ze komen er aan de lopende band. Op één dag lopen zelfs zes loggers voor één reder van stapel. Het volgend vangstseizoen zijn er al 17 loggers die in Vlaardingen thuishoren. Het roer is om. Er zit weer muziek in de haringvisserij en die muziek klinkt ver door. Scheepsbouwer Joost Pot wordt ook al gepakt door de ha- ringdroom en bouwt loggers voor zich zelf. Hy wordt reder. Een aantal Gro ningers komt met twee ton naar Vlaardingen en sticht een rederij. Uit het Duitse Embden komt een depu tatie en neemt een redery van 6 log gers over, met personeel en al. Emb den had in 1 "58, als gevolg van een monopolistisch beleid, de haringvisse rij welke zy reeds 3 eeuwen uitoefen de, moeten staken. Het succes van Maas maakt dat. zij hot in 1872 weer eens gaan proberen. Veertig jaar la ter zal de Duitse haringvloot 300 log gers tellen. moedelozen van pauperisme heeft ge red. Hy gaf geen aalmoezen maar verschafte werk. De vissers die ja renlang voor de helft van de bede ling hadden geleefd, heeft hy uit de put van het lydelyk aanvaarden van him chronische armoede gehaald. Hun werk wordt nu goed betaald, zy zyn weer volwaardige leden van de maatschappy geworden. De onmen- selyke vrouwen- en kinderarbeid gaat verdwynen. Het hoofd van de fami lie verdient een goed loon. Het buitenland is stomverbaasd dat die luite Hollanders uit eigen midde len en door noeste arbeid, zonder subsidie deze wonderhjke herleving van de aloude haringvisserij tot stand hebben gebracht. De onderne mende Rotterdammer die van visserij niets wist toen hy in Scheveningen een badhuis exploiteerde heeft de stoot gegeven met morele steun van de Leidse hoogleraar Buys en de zwijgzame man-van-de-daad Joost Pot. Maar het zal altyd Adriaan Eu- gène Maas blijven die de eerste stap pen ondernam, tegen alle verdruk king en tegenwerking in. Maassluis, Katwijk en Schevenin gen worden ook door zyn geestdrift gepakt. De oude bommen verdwijnen met de hoekers. De logger is in triom- fanteiyke opmars. Op 4 juli 1886 sterft Maas op byna 69-jarige leef tijd. Indrukwekkend is zyn begrafe nis op Eyk en Duinen. Honderden Scheveningse vrouwen en kinderen volgen de baar van de man om hun dankbaarheid te betuigen dat hy hen uit de diepste ellende omhoog heeft gehaald, de man die ook consulaire vertegenwoordiger was van zes den wiens verdiensten werden erkend met. het Legioen van Eer, het rid derkruis van de E kenkroon en vai de Orde van St. Olof. EINDE De VI. 6een zeïUogger. te doen mislukken. „Dat zou een overtuigend bewys zyn dat de com munistische expansie met zulke tak- tiek niet zal worden toegestaan". De raad acht het programma van 14 punten van de VS een redeiyke basis voor regeling van het Vietna- conflict en veroordeelt „het vasthouden van Noord-Vietnam aan de opvatting dat het „Nationale Be- vrijdingsfront", dat gevormd ls en bestuurd wordt door Noord-Vietnam, voorbygaand aan de wensen van het Zuidvietnamese volk, als enige ver tegenwoordiging van Zuid-Vietnam moet worden aanvaard. vooruitgang waargenomen. De raad bewondert de maatregelen van Thai land tegen de ondergrondse commu nistische activiteit „die van buiten het land wordt geleid" en zal helpen by het neerslaan daarvan. Diep be zorgd is de raad over het gebruik maken van Laotiaans gebied door Noord-Vietnam voor de bevoorrading en versterking van de communisti sche strijdkrachten in Zuid-Vietnam. Tezamen met de aanwezigheid van Noordvietnamese strijdkrachten »n Laos en de activiteiten van de pro- communistische Pathet Lao betekent dit een voortdurende en ernstige schending van de overeenkomsten van Genève van 1962, aldus het EINDVERSLAG VOOR DEBAT Minister Diepenhorst (Onderwys Wetenschappen) acht zyn voor stel tot het tydeiyk invoeren van een eras clausus voor het medisch hoger onderwys onvermydelyk, zo biykt uit het verslag van het monde ling overleg dat hy hierover voerde met de vaste commissie voor onder wys en wetenschappen uit de Tweede Kamer. S55SttiK3i De minister wyst op de in medi sche kringen krachtig overheersende mening, dat invoering van het wets ontwerp een noodzakeiyke voor waarde ls voor de gewenste herstruc turering van het medisch hoger on derwys. Uit het verslag van de vaste com missie, dat tevens eindverslag is, blykt voorts dat er thans 1951 aanmeldin gen zyn voor de medische studie en 359 voor die in de tandheelkunde. 44 personen hebben prioriteit, voor toelating tot de medische studie om dat zy vorig Jaar hun plaatsing had den geweigerd. Wanneer men aanneemt dat een vyfde deel van de aanmeldingen af valt, komt men op een totaal van 1570 medische studenten, terwyl de opnamecapaciteit niet meer dan 1410 plaatsen bedraagt. Tenslotte merkte minister Diepen horst op, dat het aan de Kamer is om te beslissen welke mate van ty- dehjkheid de numerus clausus be hoort te zyn. „In ieder geval dient hij zo lang te bestaan als nodig is om de herstructurering van het medisch onderwys op gang te brengen". De studieverkorting zal zes jaar na plotselinge krachtige ter voorziening in de dollar. Dit systeem (Nadge is een af- j behoefte aan huisartsen. Misschien korting van Nato air defense ground zal het in september nodig blijken environment) zal het grootste elek- 1 een commissie in te stellen die op tronisch programma *yn, dat ooit in korte termyn kan rapporteren Europa ondernomen werd. Het zal een volledig geïntegreerd waarschu wingssysteem verschaffen, dat zich uitstreekt van Noorwegen tot Tur- kye. Radar, apparaten voor het behan delen van gegevens derhouden van de verbindingen zul len aan elkaar gekoppeld worden om vliegtuigen te ontdekken en gege vens door te geven aan wapeninstal laties van de NAVO, gevechtstoestel len en raketbatterijen. Behalve door de Nederlandse fabriek wordt deelge nomen door de Compagnie Frangalse Thompson-Houston uit Parijs, de Amerikaanse vliegtuigfabriek Hug hes, de Marconi-maatschappy uit Hhelmsford (Engeland), Selenia SPA uit Rome en Telefunken uit Ulm. West-Duitsland. Frankrijk zal 12^ van de kosten dragen, hoewel het zyn strijdkrachten uit de geïntegreerde e Aan de V.U. in Amsterdam commando's van de NAVO terug- slaagde de heer J. J. Croles Jr. uit rekt. Met de voltooiing van ..Nadge' Bodegraven gisteren voor het docto. sal vier tot vijf Jaar gemoeid ai)n. raai examen medicijnen. Hengelose fabriek neemt deel aan aanleg „Nadge" De Hollandse Signaalapparaten- fabriek in Hengelo behoort tot internationaal consortium, dat i teren door de permanente raad de NAVO belast is met het uitvoeren van het luchtverdedigingssysteem invoering „Nadge", ter waarde van 286 miljoen injectie geven ter voorziening in de Auto in kanaal Even de bloemen recht trekken, dacht een Ter Aarse kweker gister morgen toen hy met zyn personen auto naar de veiling in Aalsmeer moest, maar dat werd hem noodlot tig. Hy raakte de macht over het stuur kwyt en reed het water in Zelf kwam hy er best af en de bloemen kregen water, maar de kraanwagen van Boot moest komen om de auto weer op de wal te trek ken. Voordeel zat er dus niet in en dat zo vlak by huis.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13