Middelburg te snel voor UVS Wienese behoudt de Hollandbeker SPORT van 2 Blauwwitten na twee nederlagen al kansloos in strijd om nationaal kampioenschap Veel waardering voor succesvol VTL Gevreesde tandem ZwembadDenHommel uniek sportcomplex Acht van Njord wint tweede hoofdnummer PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 JUNI 1| (Van onze sportredacteur) Het feest is afgelopen Nauwelijks een week na de vreugdevolle tonelen op het Kikkerpolderveld. nadat Neptunus verslagen en de titel was veroverd, ligt UVS al vrijwel kansloos in de strijd om de nationale titel. Tweemaal verloren de blauwwitten dit weekeinde van Middelburg. Zaterdag in Zeeland zeer geflatteerd met in een wedstrijd, waarin zijzelf het beste spel hadden laten zien en ook de meeste en beste kansen hadden gehad, zondag, in Leiden, met 2—3 in een ontmoeting, waarin de Zeeuwen met snel en doortastend voetbal terecht de zegepalm wegdroegen. met een onverwachte Job", welke effectvol over de handen van de vol komen verraste Herman Vermeer draaide, de stand op 13 en haalde daarmee de UVS-forma-tie totaal uit haar spel. Paa een kwartier voor het einde van de bekwaam door de Vo- lendamse arbiter Keizer ge leide wedstrijd vonden de Leddemaars zichzelf nog even terug. Met een prachtige kopbal uit een haast on mogelijke hoek reduceerde Désar de achterstand tot 2—3 en dit succesje spoorde UVS alsnog aan tot een laatste krachtsinspanning. Het tem po werd omhoog geschroefd, de voor zetten van Van Schooten en Thoeng kwamen direot, zonder het nummer tje show vooraf. Maar het was al te laatEen doorbraak van Fasel werd niet goed afgemaakt en in laat ste instantie was doelman Groene- wegen, die eerder in de wedstrijd nogal eens een bal uit zijn handen had laten vallen, ineens zeker zijn zaakHet bleef 23 Middelburg en dat was verdiend. Het verrassende, directe voetbal had ge zegevierd Wonder Door deze twee nederlagen is UVS vrijwel kansloos geworden. Slechts indien onze stadgenoten zaterdag (In Leiden) en zondag van Chevremont zouden winnen en de Limburgers op hun beurt tweemaal Middelburg den verslaan, zou er weer een kansje voor UVS om de hoek komen gluren, Al zijn de wonderen dan wel niet de wereld uit, in zo'n bijzonder gunstige speling van het lot valt nauwelijks te geloven Nederland tweede in zweminterland (Van één onzer verslaggevers) Het 35-jarige VTL hield zaterdag i restaurant Van der Heijden In een tijdsbestek van een jaar zijn tweede kampioensreceptie. Verleden jaar werd de promotie naar de eerste klasse Afd. Leiden een feit dit jaar werd de sprong gemaakt naar de vierde klasse van de KNVB. Velen gaven zaterdag blijk van hun waardering voor de prestatie van deze toch kleine vereniging. De heer D. Goedhart, afgevaardigde van de Afd. Leiden, zag- VTL ongaarne de „afdelingstil" verlaten. Hij wenste deze „pronkduif" echter alle succes toe in de KNVB. De heer P. F. S. Biegstraten, sprekend namens de Sportstichting, nam de huisvesting van de vereniging onder de loupe en roemde de samenwerking met Leidse Zwarte dag voor Boys. Er klonk evenwel ook een i der optimistisch geluid in zijn toog: het huidige terrein van voldoet niet aan de door de KJ gestelde eisen en goedkeuring derhalve onwaarschijnlijk. En dan bedenken dat beide verenigingen laatste hand leggen aan de kant kleedgelegenheid die een vergen van ongeveer 25.000 guld De heer F. van Waveren, die woord voerde voor de contactcc missie van Leidse KNVB-verenlg gen, zei oprechte bewondering hebben voor de prestaties van V Hij merkte echter op dat het gebiedende eis is de hechte verty denheid te bewaren om met succes in de KNVB te kunnen klimmen. Voorts voerden op deze midi nog het woord: de heer Van Bei voor Leidse Boys, de heer Opd >ot de COVS en de heer Van 8t in voor St. Bernardus. VTL-voorzltter De Boer d alle sprekers tenslotte voor vriendelijke woorden. HU hoopte volledige medewerking van de Spc stichting om zUn vereniging uit noodsituatie wat het veld betreft Zaterdagavond In Middelburg maakte UVS kennis met de voor al op eigen grond „onhoudbare" Midelburgse tandem Jules Vogel- Wlm Vos. Tweemaal deze avond sloeg het gevreesde duo, dat in het afgelopen seizoen goed was voor rond dc 50 treffers, razendsnel toe. In de eerste helft kon Gerard Désar de sohade van zo'n Vogel—Vos-actie nog herstellen, het tweede „sprintje" van de tandem werd de blauwwitten echter fataal. Jules Vogels schitte rende en verrassende dieptepass, welke de ondanks een stijve nek kogelhard schietende Vos in staat stelde 2—1 te scoren, hielp de Mid delburgers die voor de kijkers die alleen de wedstrijd van zondag bij woonden wellicht moeilijk te geloven een kwartier lang in tweede helft haast apobisoh achter de door een superieur UVS hautain getrokken figuren hadden gehold, weer op de been Geflatteerd Mede daardoor verloor de blauw witte ploeg de eerste ronde van de tweekamp met Middelburg met 4—1. Zoals gezegd zeer geflatteerde cijfers, want uitgezonderd de beginfase, toen UVS bij een inswinger van Wim Vos en een daverend achat van rechts buiten Leo Liere tegen de lat zeer goed weg kwam en het slot van de strijd, waarin de Middelburgers nog snel twee doelpunten lieten aanteke nen, hebben de Leidenaars bij voort during niet alleen een veldoverwicht variërend van lidht tot afgetekend gehad, maar ook het beste van hst spel. De blauwwitte aanval, waarin Koos Fasel een opvallend goede partij speelde, heeft zich met vale kansen geconfronteerd gezien. Talloze molen werd de Middelburgse doelman Jacques Groenewegen uit sljn veste gelokt, maar in de UVS- aanval wilde het deze zaterdagavond maar niet lukken. De precisie ont brak, er werd. op links, door Wally van Schooten wat teveel gegoocheld, hetgeen het tempo drukte en op rechts bleef Bonnie Thoeng dat sou hij ook zondag doen te ver achter de aanvalslijn. hangen Van alle prima kansen, die UVS zater dag werden gepresenteerd, kreeg Thoeng overigens de allesbeste. Een minuut voor rust presenteerde de hardwerkende Koos Fasel de frêle rechtsbuiten een volkomen verlaten Middelburg -doelEen seconde later verborg Thoeng gegeneerd zijn ge zicht in zijn handen: hij had naast geschoten Zorgvuldiger Middelburg sprong zorgvuldiger mot de kansen om. Een verrassende doorbraak, onmiddelijk na een UV8- aanval de grote kracht van de saterdag, in tegenstelling met zon dag, wat wild en soms nogal fors voetballende Zeeuwen bracht m de 29ste minuut de stand op 1—0. Waarlijk als een mes sneed de ra zendsnelle combinatie door-het-mid- den van rechtsback Delmotte, rechtsbinnen Vogel en midvoor Vos door de zich van geen gevaar bewus te UVS-verdedlging. Vijf minuten voor rust bracht Gerard Désar na een vloeien de combinatie met Koos Fasel de partijen weer op gelijke voet (1 en toen na de hervatting het bijzon der goed spelende UVS de Zeeuwen van het kastje naar het muurtje stuurde, leek niets een Leidse zege in de weg te staan. Maar opnieuw -- in de veertiende minuut zo'n schitterende dleptepass van Jules Vogel en een daverende eindstoot van Wim Voe (2—1) hielpen de Mid delburgers weer over de moeilijkhe den heen. UVS blééf weliswaar ster ker en blééf nog geruime tijd de bes te kansen houden de corner- verhouding was 13—3 ln het voordeel van de blauwwitten achter de ook na rust vele malen uit positie ge speelde doelman Groenewegen leek wel een onzichtbaar gordijn te han gen, waardoor de bal zelfs in de meest precaire situaties steeds nog voor de doellijn bleef .hangen". Tegenslagen En toen tegenslag op tegenslag werd gestapeld, de (slordige) schoten van Wally van Schooten (tweemaal uit vrije positie!), van Mattie Kante been (mooi afstandschot, maar nog net gehouden), Van Fasel en van Désar t doel niet konden vinden en, naarmate de tijd verstreek, de po gingen van de blauwwitten gehaas- ter werden en de vermoeienis van de lange busreis ging wegen, maakte Middelburg zich andermaal los. Tien minuten voor tijd bracht linksbuiten Schuit met een droge schuiver de Middelburgers definitief in veilige haven, Een treffer van Leo van re, na een wilde scrimmage voor Leidse doel, waaruit Herman Ver meer hinkend opdook, maar waarin de bepaald niet sterk leidende heer Pijper uit Rotterdam geen kwaad zag, maakte op de valreep voor UVS het drama compleet: 4—1 Veranderd Gerard Désar (UVS) in duel met Middelburg-doelman Groe newegen. (Foto L.D./Holvast) uitzichtloze situatie te brengen: 1—1. UVS werd daarna allengs weer ster ker, maar nadat een omhaal Koos Fasel rakelings langs het ver laten Middelburgse doel was gesnord sen tweede, half gelukte door braakpoging van Gerard Désar wat onfortuinlijk op de vuisten van doel man Groenewegen was geëindigd, werd het blauwwitte overwicht weer even ruw afgebroken. Vijf minuten voor rust kwam, na een Middelburg se aanval over links, waarbij hier daar nogal geduwd werd, rechts buiten Leo van Liere onverwacht in vrije positie en daarvan profiteerde hij dankbaar: 1—2. Genadeklap Met het nieuwe buitenbad van Den Hommel in Utrecht, waar eind augus tus de Europese kampioenschappen amen, schoonspiingen en water polo worden gehouden, ls Nederland uniek sportcomplex rijker. Dat is de gerechtvaardigde conclusie na de jeugdlandenwedstrijd Nederland Groot Brlttannlë West Duitsland, rmee het bad dit weekeinde werd geopend en die naast een vlekkelo ze afwerking ook verheugende zwem- prestaties te zien gaf. Het 50 meterbassin met acht banen, dat tal van foefjes bevat om de golfslag tegen te gaan, bleek bijzon der snel. De elektronische tijdwaarne ming van Gatsonides functioneerde perfect tot op een duizendste van *n seconde, behoudens de ene maal dat een ijverige tijdwaarnemer (dit korps blijft gehandhaafd bi) wijze van con trole) op de bovenkant van een van de aantikplaten ging staan. Gatsoni des heeft inmiddels zijn patent ver kocht aan Longines en Omega. Bij de Olympische Spelen van Mexico zal als gevolg daarvan de tijdwaarne ming op dezelfde wijze geschieden als ln Utrecht. jongste deelneemster: de dertienjari ge Yvonne van Kuilenburg won de 400 meter vrije slag in 5.06.5 en de pas veertien geworden Marjan Janus finishte op de 200 me ter schoolslag in 2.54 7, waarmee zij erigens de Britse Amanda Rednage (2.53.6) nog voor moest laten gaan. Datzelfde overkwam de dolfijn zwemmer Bob Schoutsen op de 200 meter rugslag. Met 2.23.9 versloeg hij de meer bekende Herman Deekens maakte hij tevens de beste Neder landse tijd van dit seizoen. De Brit Anthony Davidson was echter met 2.22.4 nog iets sneller. Op alle r mers waren de Britten bijzonder sterk vertegenwoordigd. Vooral op de 100 meter vlinderslag meisjes, waar Ann Barner ,(1.10-7) zich aandiende als een toekomstige concurrente voor Ada Kok. Ook op de 400 meter wis selslag, waar Europees titelkandidate Betty Heukels vanaf de tribune kon zien, hoe de veelbelovende Susan Williams zegevierde in 6.40.6. Tweede Dezelfde Leo van Liere gaf in feite de Leidse ploeg de genadeklap. Zes minuten na de hervatting bracht hij De drielandenwedstrUd werd voor dc derde achtereenvolgende maal ge wonnen door Groot Brlttannlë, dat 174 ponten behaalde. Nederland wist voor het eerst West Duitsland achter zich te houden en eindigde op 129 punten, terwijl West Duitsland slechts 87 punten verzamelde. De beste prestaties werden van Ne derlandse zijde geleverd door de Lisser Boys werd toernooi-winnaar Hazerswoudse Boys organiseerde zaterdag een voetbaltoernooi, waar aan door enkele vierdeklassers werd deelgenomen. Lisser Boys, Oegst- geeat, Katwijk, De Lier en de orga niserende vereniging streden met veel animo om de punten. Lisser Boys toonde zich deze middag de sterkste, Oegstgeest werd tweede en Hazerswoudse Boys legde beslag op de derde plaats. Roomburg II en de LLTC Geheel volgens de verwachtingen hebben LLTC en Roomburg 2 het in hun degradaticwedstrUden niet kun nen redden. LLTC degradeerde door een 62 nederlaag tegen Sassenhelm naar de 3de klas. Het begon zeer goed voor „de Leid se" want Jaap Temminck gaf Ed Oost geen schijn van kans: 6—1, 62. In het volgende herenenkelspel scoorde de Sassenheimse scheids rechter dermate chauvinistisch, dat Han Temminck twee tegenstanders te bestrijden kreeg, wat hem dan ook teveel was: 1—6, 6—2, 4—6. De dames Spaas en Krul speelden beiden wel een lange set, maar hadden toch weinig kans. Marijke Spaas en Piet Vroegop deden door winst in de eerste G.D. (6—2, 6—4) de hoop nog wel herleven, maar verlies in het tweede G.D. en het D.D., na wed- strijdpunt vóór, deed LLTC tenslotte toch in de derde klas belanden. Roomburg 2 degradeerde naar de 2de klas door ln Hilversum met 5—1 van HLTC 2 te verliezen. Het Jeug dige Hilversumse team, dat veel toe komstige cracks bevatte, verloor alleen het eerste D.E., dat Els Hey- mans na een briljant gespeelde party voor haar rekening nam. Verder was er voor Roomburg weinig eer te be halen wat in de cijfers wel duidelijk tot uiting komt. Het Klucht- en Revue Gezelschap hield een viswedstrijd in de Ring vaart te Aalsmeer. De vangst slecht. Uitslag: 1. P. v. Egmond (grootste blek), 2. G. Bax, 3. C. Groe nendijk (grootste aantal), 4. T. Hon- ders (grootste voorn), 5. W. Neute- boom, 6. L. Zlrekzee, 7. Tegelaar, N. Neuteboom, 9. W. v. Weizen, 10. A. Meijer. SVL stelt telen tegen THB (4-! Op de prestaties van het co honkbalteam van 8VL valt geen te trekken. Vorige week werd on slechte omstandigheden van het sterke Neptunus gewonnen, deze werd een nederlaag geboekt tegen als zesde geklasseerde THB. Exci voor het verlies (4—2) zUn THB won verdiend omdat haar tl klacht groter was. Voor THB werden genoteerd: home-run (1ste Inning), drie ti honkslagen en nog enkele honk gen. SVL kwam niet verder dan: home-run van J. L. Meyer (9de ning) en drie honkslagen. De i! kracht van de Leidenaars was onvoldoende. Wat het veldspel treft: ook hier haperde er nog iets aan. Vooral het binnenveld h nogal wat fouten gemaakt. Ook dit onderdeel waren de spelers THB superieur. ZIJ speelden een wel vlekkeloze wedstrijd. De strijd van gistermiddag echter voor SVL een zeer interes aspect n.l. de reeds vaker genos verhouding coach-spelers. Gistern dag is coach Biesbrouck begon gevallen van insubordinatie te b nen met een plaats in de kleed mers. Dat Juist twee waardevolle Iers: Richardson en Martha het moesten verlaten was wel heel tig, maar misschien is een keihi houding effectiever dan eindeloze sprekken en ruzies. Hoe het ook het moet voor coach Biesbrouck moeilijke middag geweest zijn. Werpresultaten van gistermidd Koppers (SVL) 11-4-7; Borst (TI 10-1-5. Jan Wienese heeft zijn revanche gekregen. Twee lange, uit puttende kilometers heeft de nationale skiff-kampioen zondag op de Bosbaan echter moeten strijden om zijn reputatie tegen nieu weling Harry Droog, de ontdekking van de Wedauregatta in Duisburg, te verdedigen. Toen zondagavond in de Kikker polder de draad weer werd opgeno men, bleek er veel te zUn veranderd. UV8 waa haar zekerheid kwijt, ter wijl de Middelburgers, naast 't doosje boter babbelaars dat aardige at tentie de UVS-spelers voor de aanvang van de tweede wedstrijd werd aangeboden, een grote dosis zelfvertrouwen hadden meegebracht. De Zeeuwen, voortreffelUk in condi tie, namen de twUfol» zo die na de ontmoeting van zaterdagavond nog mocht bestaan, volledig weg en won nen met 23. ZU speelden snel en doortastend voetbal, zetten zich vol ledig en fel in en hadden ander maal een veel beter gevoel voor de passes ln de vrije ruimte dan de UVS'ers die opnieuw met kort spel hun aanvalstempo afroomden en eerst een kwartier voor het einde te laat al naar directer voetbal overschakelden. Slechts een zeer korte periode heeft het erop geleken, dat in deze tweede, zeer aantrekkelijke ontmoe ting de kaarten voor UVS gunstiger uit het „boek" zouden komen. In de zeventiende minuut brak Gerard Dé sar behendig door de Middelburgse defensie en schoot vervolgens het leer op het moment dat de uit zijn doel gekomen Groenewegen op het „verkeerde" been stond in de uiterste hoek. Lang genoten de blauwwitten niet van deze perspec tief biedende voorsprong want reeds vier minuten later glipte bij een vrije schop Jules Vogei handig langs het niet attente Leidse muurtje, om vervolgens met een harde diagonale schuiver Herman Vermeer in een Het werd een groots gevecht dat herinneringen opriep aan het gran dioze duel dat Rob Groen in 1962, eveneens in de race om de Holland beker, leverde met de vermaarde Australiër Stuart Mackenzie. Op nieuw besliste een voorsprong in de eerste meters genomen over het lot van de Hollandbeker, die in 1886 voor 1050 keiharde Nederlandse guldens werd aangekocht. Het was een zege van routine en kracht op Jeugdig enthousiasme en natuurlijke aanleg. Vier, vijfmaal probeerde Harry Droog door een tus- sensprlnt gelijk te komen met zijn rivaal. Steeds weer slaagde Wienese erin de aanval af te slaan en het verschil te handhaven. Het was een hopeloze strijd voor de Proteus-scul- ler, die zich in de start lichtelijk heeft laten verrassen door zijn er varen tegenstander. Rond het 500 meter merkteken lanceerde de Delftse student in de scheikunde zijn Uitgeput laat Jan Wienese zich na zijn slopende duel met D"oog achterover vallen. eerste aanval. Het tempo ging om hoog. doch meer dan een taf je winst zat er voor de man die in Duisburg oppermachtig bleek, niet in. Slechts het duel Wienese-Droog telde daar na nog. De overige skiffeurs waren al snel aanmerkelijk teruggevallen. Zelfs de wijze waarop de veelal „zwijgende" tribune zich met de wedstrijd ging bemoeien toen de 1750 meterlijn gepasserd was, redde Droog niet meer. Daarvoor was de routine van Jan Wienese te groot. Met een kleine halve lengte voor sprong behield hij zijn trofee, die hij in 1965 veroverde. Wienese had die revanche meer dan nodig, want op het skiffnummer van de ontmoeting Nederland- W. Duitsland, zaterdag op de winderige Bosbaan gehouden, had de Amster dammer tegen Harry Droog een ge duchte nederlaag geleden, die nau welijks in lengte was uit te drukken. Met recht was de race van de eli te-skiffs letterlijk en figuurlijk het „hoofdnummer" van de Koninklij ke- Hollandbeker ontmoeting, die tengevolge van de krachtige zuid westelijke wind lange tijd te sterk door boeienverschil werd beheerst. De ploegen die onder de zuidelijke wal roeiden waren aanvankelijk sterk in het voordeel in vergelijking met de boten die het lot de ongunstige eer ste banen had Opmerkelijk Opmerkelijk sterk roeide ook de senioren acht van Njord, die het tweede hoofdnummer van deze in ternationale wedstrUden, die meer dan duizend roeiers op het water brachten ln de prachtige tUd van 5 min. 58.21 seo won. De Nederlandse heren verloren za terdag de landenwedstrijd tegen Duitsland met 4149 punten. De da les eindigden gelijk: 17 %-17 maar onden zich winnares noemen om- lat zij twee overwinningen hadden jehaald tegen Duitsland één. De Acht van Njord die het tweede hoo[dnum0 Kano-titels Bij de nationale kanowedstrtöj die zondag op de Spaarne wer<* gehouden, hebben Anton Geurtsi Paul Hoekstra hun superioriteit ff® eens bewezen. Samen eisten zll nationale titel van het niunmei voor zich op en Geurts legde Hoekstra beslag op de nationale kl 1000 m. Bij de dames was het dc Mieke Jaapies/Thea Duiff opp4'' machtig Samen wonnen zij Jjj nummer k2 500 m. Bij de kl b!£ Mieke Jaapies Thea Duiff de

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8