fendetta in de Tour de France DWS beleefde al veel plezier aan Kruiver... DAG IN DE TOUR Moulijn geweldig Wringende horde Tour in cijfers Prestatie s van turnsters omhoog Wim de Graaf f volgt Anton Huiskes op JKDAG 27 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T f Bevende Gerben Karstens „Ik stond in mijn hotel nog te trillen op mijn benen. Ze gaan j elkaar te lijf zoveel ze maar kunnen" 81 PO R! f van vandaag 1 (door Fred Racké) \NGERS, zondag Tot in Angers duurde oorlog voort, en als dat zo blijft gaan, zul- cr in het grimmige gevecht gewonden val let niets-ontziende middelen bevechten wegsprinters in deze Tour de France elkaar, i bruut geweld, dat brutale coureurs als Janssen, en Gerben Karstens zeggen: „Als 1raitco Bitossi ontvluchtte op de zaterdag van het Tourweekeinde de 0de en wringende horde in de laatste meters. Op deze dag zondag Me niemand meer uit de greep van de gewaarschuwde finishers, ■rd Seis klapte zijn meester Rik van Looy. Maar meer nog dan zijn werden de gebeurtenissen tijdens de sprint besproken. Want op- o, zoals nu al dagen lang, roerden renners vastgegrepen bij hun tof, werden zij opzijgeduwdwerd er geslingerd, ja zelfs gevochten. dit zo doorgaat gebeuren er de ergste dingen". Maar zo lang de sprinters nog regeren, zolang zij in een massaal peloton aan de eindstreep elkaar de etappe betwisten, zolang zal ook de sirene van het gevaar door het rennersveld klinken, als het finishdoek nadert. lenk Nijdam ïedeclasseerd Ongemakkelijk, links en rechts hezen vragend, wandelde Tour- Goddet redekavelend heen en op de witte streep. Wat was er anaal gebeurd? Moesten er straf - worden uitgedeeld? Twintig me- verder slingerden renners elkaar «ken en verwijten toe. Terwijl Edi Altig geroutineerd een nieuwe trui in ontvangst ging nemen, schuldigde een woeste Willy knckaert via met het vaderland ingesloten radiolij nen zo ongeveer renners die bij hem in de buurt «dden gereden. Daar ook gebaarde, üens weer, een spinnijdige Rik van »y in de richting van Henk Nij- o: „Hij heeft me aan mijn trui roggetrokken". Daarzette een be- *de Gerben Karstens een f ieraalwater aan zijn trillende lip- Jk kreeg een zwieper van Van Dit kan niet meer. Gisteren »d ik in mijn hotel nog te trillen ?mijn benen. Ze gaan elkaar te lijf K«1 ze maar kunnen". En Jo de m snelde naar de ploegleiders van Pellenaars, met nu al de ierheid dat een wraakneming en haat AetZu*ide*t, KONDEvFRANKR 7eeh 252ktn.27JUNI ANGERS De Italiaan Franco Bitossi op weg naar winst in de vijfde etap pe. Op de achtergrond het na derende peloton. Oorlog riet van het gedecimeerde Italiaanse legioen, sprintte luttele meters voor de aankomst weg uit de duwende en wringende massa, die naar de beste posities zocht. Een ogenblik van onoplettendheid was voldoende voor de man, die in Italië „het wilde paard" wordt ge noemd. Bitossi won en achter hem stoof de kluwen, wild strijdend en tegen wie dan ook protesterend over de streep. Beeld In Angers, na alweer een rit zon der historie, hetzelfde beeld. De bra ve knechten Novak en Novales uit Frankrijk en de Spanjaard Gonzales mochten dan meer dan 100 km op kop rijden, het peloton glimlachte er om. Op de boulevard in Angers was immers ruimte om opnieuw de brute lichaamskracht in dienst te nemen? Zelfs een groep van 8 met Van Looy en Simpson als vlaggedragers kreeg niet meer dan 30 seconden winst bij elkaar. Toen het octet zijn aanval plaatste, schemerde al de laatste heuvels om de aankomststad. En nu Altig van zoveel zijden steun kreeg, wilde hij ook nu nog wel de gele trui verdedigen. In de straten van Angers sloop de angst door de grote groep. Verstandige renners, Poulidor, Anquetil, Altig, Simpson, Gabica verwijderden zich uit de voorste linies waar het op zulke mo menten wérkelijk levensgevaarlijk is. Ongecontroleerd stortte de meute zich op de aankomstlijn. Links en rechts werden armen omhoog gesme ten: „Protest, protest!" Zigzaggend over de weg rolde de massa binnen, tierend beschuldigend. Er was op nieuw gevochten, maar door wie? De oorlogvoerenden. Het zijn mannen die tot nu toe regeren bij gebrek aan aanvalslust van de gro ten. En bij de gratie van het feit dat de Tour nog maar zo jong is, dat de vermoeidheid nog niet heeft toegesla gen. De renners, die op jacht zijn naar de groene trui, naar de dag prijzen, naar de kruimels, die over blijven, als het „grote geld" in Pa rijs wordt verdeeld. De Tourkara vaan zucht al dagen onder hun be wind. Want elkeen, die méér wil dan alleen die beslissende race in de laat ste meters, wordt gedwongen. Geen groepje komt verder dan 30 secon den winst. Telkens weer vindt een ploegje uitlopers een „rem" in haar midden en hijgende jagers achter zich. Vijf dagen lang culmineert een etappe in een ontsierend, wreed "gevecht, een gevecht, die wonder baarlijk genoeg nog zonder slachtof fers is gebleven. Hoog Ook in dit Tour weekeinde laaiden onder de finish-doeken de twisten hoog op. In de zaterdag-etappe, die niemand enige winst kon verschaf fen, omdat behalve de sprinters ook de wind remmend werkte, wrong hij grote groep zich op het aankomst- parcours in Caen in zulke merk waardige bochten, dat volgers en toeschouwers bevangen door vrees op de tribune stonden. Franco Bitos si, de raadselachtige Italiaan, favo- Op deze zondag in het eer ste Tour weekeinde waren de Fransen naar de wegen in Normandië getrokken om het feest van de Tour te vieren. Maar de juichende mensen hagen wisten niet dat het rennersveld een koude oorlog voerde, die tot daadkracht kwam in de laatste meters van de etappe. Al die wuivende Fransen wisten ook niet ,dat al op die rustige zondagmorgen, kij vende coureurs waren gesig naleerd bij het uitdelen van de etenszakjes voor de 6de etappe. En dat de twistge sprekken een uitbarsting wa ren van het langzaam werkende gif der massa sprint. Wie toevallig in de buurt was, in die lieflijke laan in Caen, had het ge hoord: hoe de altijd char mante Jo de Roo en de zo rustige Henk Nijdam ruzie den met de Franse coureur Benet, nog voor zelfs nog maar een zondagse meter was gefietst. Op zaterdagmorgen was er weer zo'n sprint geweest, zo'n gevecht waarin de elite van de internationale wegsprin- ters allang niet meer het wa pen der snelheid durft ge bruiken. Nee, een waarlijk gevecht. Met duwende en stompende renners, waarin voornamelijk Belgen elkaar op volle snelheid vuisten zwaaiend bestrijden. Waarin Van Looy probeert te verge ten dat hij te oud is gewor den om de jonge garde nog te bedwingen. Een gevecht ook waarin Nederlanders zich mengen, omdat de prijzenpot lonkt, en omdat die Hollan ders zich in een eindsprint voortreffelijk plegen te we ren. Nijdig kwam op deze zon dagmorgen Benet verhaal halen: ,,Je hebt me aan mijn trui getrokken, gisteren". Woedend reageerde de Roo: „Jij hebt geduwd en getrok ken. Nijdam, tijdens de sprint van de vorige dag in de buurt, kwam er bij, stak waarschuwend een vinger op: „Ik onthou je nummer, je bent nog niet van ons af". Toen ivas het ogenblik van vertrekken daar. De tivist werd uitgesteld. Maar niet voor lang. Drie kilometer verder, nog zelfs voor de of ficiële start, laaide het ge vecht hoog op, een werkelijk gevecht. Want Jo de Roo kon niet langer de zelfbeheersing opbrengen. Wringend en du rvend naast Benet haalde de Zeeuw uit. En hij sloeg. Een enkele betreurens waardige manoeuvre. Maar de daad was gesignaleerd. Het gif van de massasprint had een slachtoffer gemaakt. Op deze zondag, waarop hij zich niet kon beheersen, kreeg Jo de Roo 50 Franc boete. En hij werd in het al gemeen klassement 5 minu ten achteruitgezet. De koude oorlog in de Tour was een ge vecht geworden. Klank De massale eindsprint in An gers, gewonnen door Ward Seis. Vingerheffend in zijn korte broek, acterend als een hoge padvinders baas, waarde hij rond. Maar in hun hotel zonnen op geld azende en naar roem worstende beroepswielrenners alweer op wraakmiddelen van aller lei en uitermate ongunstig allooi. Merkwaardig bleef ditmaal uitslag uit. Maar de eerste reeks van 45 geclasseerden wees al uit, dat beschuldiging van Van Looy klank had gevonden bij de jury: Nijdam, eerst tweede, daarna derde geplaatst werd gedeclasseerd. En la ter kwam een verdere straf: Laatste van het peloton, 30 strafseconden en 25 francs boete. „Waanzin", tierde Pellenaars. „Iedereen gooit en mijt. Karstens heeft eerst van Van Looy een zwieper gehad. Van Looy zélf moet gestraft worden". Rudi Al tig hoorde dat allemaal niet meer. Behaaglijk glimlachend reed hij een ereronde: zelden zal een renner zó gemakkelijk en met zoveel hulp in het geel gekleed zijn gebleven. Jacques Goddet herstelde inmiddels Nieuw jeugdrecord De Nederlandse jongens en meisjes atletiekploeg heeft zondag in Bever wijk een overtuigende overwinning behaald op de jeugd van België en Niederrhein. Bij de meisjes kwam Nederland tot een totaal van 118 punten vóór Niederrhein (61) en België (47), bij de jongens toonden de Belgen zich met 138 punten de sterksten voor Nederland (128) en Niederrhein (93). Het hoogtepunt van de wedstrijd was het Nederlandse (junior) record polsstokhoogspringen van Cees de Winter. De Amsterdammer die met 4.04 m. al recordhouder was, kwam Vijfde etappe (Dieppe-Caen, 178.5 km): 1. Bitossi (It., Bertalazzo) 4.55.50; 2. Seis (Belg.. Marien) 4.55.51 3. Planckaert (Belg., Driessens) 4. Reybroeck (Belg., Driessens)5. Kar stens (Ned., Pellenaars)6. Van Looy, (Belg., Marien) 7. Vandenberghe, (Belg.! Driessens); 8. Janssen (Ned., De Muer)9. Van Coningsloo (Belg., Plaud); 10. Huysmans, (Belg., Cools); 11. Benet (Fr.. Caput); 12. Van der Vleuten (Ned.. Pellenaars); 14. De Roo (Ned. Pellenaars): 15. Nijdam (Ned., Pellenaars); 31. Wouters (Ned., Pellenaars); 38. Zilverberg (Ned., Pellenaars): 39. Van Dongen (Ned., Pellenaars): 41. Harings (Ned., Pel lenaars); 46. Haast (Ned., Pellenaars) 70. Geldermams (Ned. Molteni)76. Den Hartog (Ned. Geminiani)allen 4.55.51. De Fransman Le Greves (buikgriep) staakte de strijd. Zesde etappe (Caen-Angers. 216 5 km): 1. Se-ls iBelg., Marien) 5.21.43; 2. Van Looy (Belg., Marien)3. Huys mans (Belg., Cools); 4. Boucquet Belg., Cools); 5. Jos van der Vleu ten (Ned., Pellenaars); 6. Jan Jans sen (Ned., Demuer); 7. Huub Zilver berg (Ned. Pellenaars): 8. Vrancken (Belg., Cools); 9. Gerben Karstens (Ned., Pellenaars)10. Vandenberghe (Belg., Driessens) 5 21.43; 11. Van Co ningsloo 'Belg.. Plaud); 12. Planc kaert (Belg., Driessens); 13. Spruyt Belg., Magne)14. Jo de Roo (Ned., Pellenaars)15. Leo van Dongen (Ned., Pellenaars)46. Huub Harings Ned. Pellenaars); 56. Rik Wouters (Ned. Pellenaars)74. Ab Geldermans (Ned. Albani); 77. Kees Haast (Ned., Pellenaars); 117. Arie den Hartog (Ned.. Geminiani) allen dezelfde tijd 5.21.43. In de eindsprint van de zesde etap pe gebeurden vele onregelmatigheden, Henk Nijdam, die zich hier ook aan -chuldig maakte, werd van de derde plaats teruggezet naar de 120e. Hv kreeg bovendien 25 franks boete en 30 strafseconden. Jo de Roo, die aan het begin van de etappe de Frans man Benet had geslagen, kreeg vRf strafminuten en een boete van 50 nieuwe franken, Klassement Na de zesde etappe luidt het alge meen klassement: 1. Rudi Altig (Did., Albani) 29.22 34; 2 Ex aequo: Rey- broek (Belg., Driessens)Jan Janssen (Ned., Demuer)Seis (Belg., Marien) Arie den Hartog (Ned., Geminiani); Huub Harings (Ned., Pellenaars)De Pra (It .Albani) allen op 36 secon den; 8. Brands (Belg., Driessens) 9. Karstens (Ned., Pellenaars): 10. ex aequo: Planckaert (BelgDriessens) Van Vlierberghe (Belg., Driessens) op 47 seconden; 32 ex aequo: Huub Zil verberg op 1.32; 44. ex aequo: Kees Haast op 1.54; Jos van der Vleuten z.t.: 91. Henk Nijdam op 4.14; 94. ex aequo: Ab Geldermans op 5.09; 99. Jo de Roo op 6.35; 110. ex aequo: Rik Wouters op 12.09; Leo van Dongen de orde. Voorzover dat mogelijk was. nu tot 4.10 meter. z.t. Ploegenklassement1. Driessens 90.30.04; 2. Pellenaars 90.30.00 3. De Muer 90.30.33; 4. Cools 90.31.13; 5. Marien. Puntenklassement: 1. Planckaert (Belg.) 88 pnt.; 2. Seis en Van Looy (beiden Belg.) 78; 4. Karstens (Ned.) 72; 5. Reybroeck (Belg.) 65; 6. Jans sen (Ned.) 52. Intertotocompetitie Hoewel de intertotocompetitie nog niet beëindigd is, zijn drie een strafschop benutte. Even later Nederlandse clubs, DWS, Go Ahead en DWS al zeker van een plaats in de volgende ronde. echter moest Biel met tien man ver der spelen omdat de uitstekende ver dediger Gnaege bij een botsing een Feijenoord heeft nog een kleine theoretische kans om zover te oogwond had opgelopen. Met nog komen. Tsjechische trainster: Na afloop van het vierdaagse trainingskamp, dat Jaroslova Mat- lochkava geassisteerd door de veel voudige Olympische en wereldkam pioene Vera Caslavska vorige week in Arnhem met de Nederlandse top- turnsters heeft gehouden, was de Tsjechische toptrainster bijzonder tevreden. Jaroslova Matlochkova, die in november van het vorig jaar ook al eens een trainingskamp in Ne derland heeft geleid, vond dat de Nederlandse dames in het laatste half jaar bijzonder goed vooruit wa ren gegaan. De verplichte oefenstof voor het wereldkampioenschap, dat De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft op advies van de technische comviisie langebaan de oud-schaatsenrijder en thans 34-jarige Wim de Oraaff aangewezen als trainer van de kern- vloea Hii wordt daarmee de opvolger van Anton Huiskes. De con ditietraining op het CIOS te Overveen blijft onder leiding staan van Be1Wim de Graaff heeft een lange staat van dienst als schaatsen rijder De Rotterdammer, die thans een sportzaak heeft in Maassluis, heeft'in de periode van 1954 tot en met 1961 regelmatig deelge nomen aan de Europese- en wereldkampioenschappen met als beste prestatie in 1959 een tiende plaats in het Europese tempioenscftop_ Hii nam ook deel aan twee Olympische spelen, namelijk die van 1956 te Cortina d'Ampezzo en van 1960 in Squaw Valley. in september in Dordtmund wordt gehouden, zat er nu veel beter in, terwijl zij vol lof over de keuze oefeningen van de Nederlandse da mes. Volgens de Tsjechische behoort de Nederlandse formatie momenteel tot de middenklasse van de wereld. In het Nederlandse team voor de tweedaagse wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije in Arnhem (2 juli) en Terborg (3 juli) ontbreekt de naam van Nel van Bekkum, de laatste ja ren een vaste keus in de nationale ploeg. De Noordhollandse is niet ge kozen, omdat zij de verplichte oefen stof niet voldoende beheerst. De Nederlandse ploeg zier er als volgt uit: Ria Rietveld (Bodegra ven), Ans Heerschop (Hilversum), Margo Klees (Heemskerk), Femie Klunder (Eindhoven), Grietje van Essen en Maaike Kroes (Beiden Hui- zem) en Thea Belmer (Amsterdam). Zaterdagvoetbal Voor de kampioenscompetitie van het zaterdagvoetbal werden zaterdag de volgende wedstrijden gespeeld: SHOVoorwaarts 01; IJsselmeer- vogelsWHC 3—1. In het toernooi om net wereld kampioenschap veldhandbal is Ne derland gestart met nederlagen tegen West-Duitsland (28—7) en Oostenrijk (12—5). FeijenoordLanerossi 20, Bild 10 en 20, rust- en eindstand. Scheidsrechter Leo Horn. Toeschou wers 25.000. In het Intertotoduel tegen Lane- rosi Vicenza is Coen Moulijn zater dag tot grandioze prestaties geko men. Hij leverde en won de verruk kelijkste duels, wisselde korte passes af met krachtige voorzetten, kortom Coentje's ster schitterde als nooit tevoren. Het grote overwicht dat Feijenoord door hem verwierf, drukte Hary Bild uit in twee doelpunten in de 17de en 35ste minuut. De voorzet ten waren beide afkomstig van Mou lijn. Nonchalante afwerking voor kwam in de tweede helft een hogere score. Nut DWSGrenchen 42, Obrecht 01, Kruiver (strafschop) 11, rust, Kruiver 21, 31 en 41, Obrecht 42. Scheidsrechter: Schalks. Toe schouwers 10.000. Piet Kruiver heeft zaterdag bij de intertotowedstrijd tegen Grenchen met vier doelpunten zijn nut als aan valsleider van DWS afdoende bewe zen. Nadat de Zwitsers door een fout van Jongbloed een voorsprong had den kunnen nemen, scoorde Kruiver eerst uit een strafschop wegens hands en na de rust nog driemaal, maar nu zonder hulp van de scheids rechter. Vooral zijn derde en vierde treffer waren van goed gehalte. Door een nieuwe fout van Jongbloed kon Grenchen tenslotte nog op 42 komen. twee doelpunten van de zeer goed op dreef zijnde Maassen stelde ADO daarop de zege veilig. Vuris Go AheadU.S. Foggia 20. Ade laar 10, rust, Van Zoghei (straf schop) 20. Scheidsrechter Van Ravens. Toeschouwers 12.000. Vooral in de eerste helft was het een bijzonder opwindende strijd. De voortreffelijk leidende Van Ravens had alle moeite om de vurige Ita lianen in te tomen. Go Ahead was in die periode al de betere ploeg en was na de pauze zelfs oppermachtig. Fog gia beschikte over een goed sluitende verdediging, doch kwam er aanval lend nagenoeg niet aan te pas. De supersnelle Ressel was weinig minder dan een nachtmerrie voor de Italia nen. Hij zorgde ervoor dat Adelaar )P fantastische wijze Go Ahead de leiding kon geven. Het tweede doeu punt scoorde doelman Van Zoghei uit een strafschop, toen Tagliavini een aanval van Go Ahead slechts met de hand kon afstoppen. Het is even wennen, maar dit is Piet Kruiver in zijn nieuwe DWS-pakje. Snel ADOFC Biel 42, Maassen 10, Van Miert 20, Chatelin 21, rust, Graf (strafschop) 22, Maassen 32 en 42. Scheidsrechter Roomer. Toe schouwers 15.000. Een sneller en enthousiast spelend ADO heeft in de intertotowedstrijd I tegen FC Biel halverwege de tweede Standen GROEP 1: Ein tracht 5 4 0 1 8 13— 9 Lanerossi 5 2 12 5 9— 7 Feijenoord 4 2 0 2 4 8— 7 Chaux de Fonds 4 0 13 1 —13 GROEP 2: DWS 5 5 0 0 10 16— 7 Atalanta 5 3 0 2 6 14— 6 FC Grenchen 4 10 3 2 8—15 Straatsburg 4 0 0 4 0 4—14 GROEP 3: Go Ahead 6 5 0 0 10 18— 4 Foggia 5 3 0 2 6 5— 3 Tilleur 4 10 3 2 4—12 Sion 4 0 0 4 0 2—10 GROEP 4: ADO 5 4 10 9 14— 7 FC Luik 5 3 0 2 6 12— 4 Brescia 5 2 12 5 5— 5 GC Biel 5 0 0 5 0 7—22

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7