Ook de V.P.R.O. kritisch jegens omroepwet Relletjes rondom Beatles Politie in Warschau verjaagt betogers VOLVO-SHOW W. SLOOTWEG en Zn. N.V. Kritiek op Soekarno wordt krachtiger en cyiótere/i MAANDAG 27 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Na de N.C.R.V. heeft ook de V.P.R.O in een communiqué enkele vraagtekens geplaatst bjj het ont- werp-omroepwet. Handelend over de culturele functie van de omroep zegt genoemd communiqué, dat ner gens in het wetsontwerp duide lijk wordt uitgesproken dat radio en televisie een cultureel doel hebben. Het communiqué wyst er ver volgens op dat ten aanzien van de programma-inhoud in het wetsont werp alleen dringend wordt voorge schreven dat er een doorlopend „licht programma" moet komen, maar dat nergens blijkt, dat de wet gever zich heeft verdiept in de vraag hoe bijvoorbeeld de drie radiopro gramma's, respectievelijk de twee televisieprogramma's zich onderling moeten verhouden, m.a.w. elk een eigen gezicht moeten heb ben. Compromis „Het. wetsontwerp draagt duidelijk het karakter van ee promis". aldus vervolgt het c niqué. Aangaande de concept-statuten van de „N.R.U. en N.T.S. - stijl", wordt voorts opgemerkt, dat in besprekingen hierover wel dui delijk is gebleken dat het afpalen de bevoegdheden van het geza menlijkheidsorgaan tegenover componenten geen eenvoudige zaak T f*rijntol „Het is dan ook nog een open *J^UCUlal vraag of de tekst van het wetsont- „Radio-City' weer in ether „Radio City", de piratenzender in de Theems, die deze week werd over meesterd door een enterploeg en waarvan de directeur werd doodge schoten, was gisteravond weer in de lucht met een proefuitzending. De weduwe van de doodgeschoten directeur, mevrouw Calvert, zei dat de aanvallers waren vertrokken, na dat hun was gebleken dat zij zich niet liet intimideren. Vorige week maandag overviel een ploeg van tien mannen en een vrouw de piratenzender. De volgende dag werd de directeur Reg Calvert dood geschoten. Vier. dagen later zonden de aan vallers drie technici van „Radio City" naar de wal met de waarschu wing, dat zij de zender zouden ver nielen als men zou pogen de bezet ters te verdrijven. In Hamburg Duizenden jeugdige Beatle-fans, die blijkbaar teleurgesteld waren om dat zij geen plaatsen voor de voor stelling van hun idolen hadden kun nen krijgen, hebben gisteravond Hamburg onveilig gemaakt. Zij mo lesteerden voorbijgangers en gooiden ruiten van winkels en auto's in. De politie moest van waterkanonnen en wapenstokken gebruik maken om de orde te herstellen: De politie arresteerden 44 jongelui. De arrestanten zouden vandaag voor de rechter moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor or deverstoringen en het veroorzaken van moedwillige vernielingen. Een politie-officier werd gewond en een jongeman is met zware ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. De politie heeft een aantal zwepen en metalen buizen, die als wapens werden gebruikt, in beslag ge nomen. In Hamburg waren in verband met het optreden van de beatles strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Uit de bepaling dat. wanneer een omroep in ledental beneden zijn categorie zakt. zijn zendtijd wordt aangepast en dat geen herstel wordt aangebracht wanneer de grens in dat jaar weer bereikt zou worden, vloeit voorts, volgens het communiqué automatisch voort dat de omroepen welhaast gedwongen zijn zoveel aan dacht te besteden aan „de volksgunst" dat dit welhaast niet meer vei-enigbaar is met de eisen van een cultureel verantwoorde pro grammering. De V.P.R.O. ziet dit niet zozeer als een „gezonde competitie" dan wel als een „ongezonde concurrentie met de daaraan ver bonden propaganda, die al te vaak niets met culturele strevingen te ma ken zal hebben. Het bestuur van de V.P.R.O. acht het een open vraag of de beoogde in spraak in de Nederlandse Omroep- stichting van culturele zijde door de paritaire samenstelling van het be stuur wel afdoende effect kan sor teren, temeer waar de omroepverte- genwoordigers mensen uit het vak zijn, terwijl de culturele vertegen- oordigers hun taak als neven-functie verrichten. Het hoofdbestuur van de geresje y.P.R.O. verklaart tenslotte dat het onmiskenbaar is, dat de overheid taak heeft op het terrein van -fa Het Noorse z, Wencke Mijrke heeft gister in Baden-Baden het Duitse lied- jes-[estival jonnen. De foto j deel toont, dat Wencke er x,ich wel] hebben uit te maken voor heeft ingespannen. tuurbeleid in ruime zii Verbod van processie In het centrum van Warschau heb ber zich gisteravond incidenten voor gedaan na plechtigheden ter gelegen heid van de viering van het duizend jarig bestaan van het christendom in Polen. Na een mis in de basiliek van Sint Jan waar kardinaal Wyszynski een preek hield, zou een afbeelding van de „Zwarte Madonna", die door de Poolse r. katholieken wordt geërd in processie naar een kerk op tweehon derd meter afstand worden overge bracht. De autoriteiten hadden ech ter iedere processie verboden en het episcopaat had al besloten dat de beeltenis later „in waardigheid en kalmte" naar andere diocesen zal worden overgebracht. Een grote menigte in de basi liek en op straat begaf zich na de dienst naar het oude stadsgedeelte DODE BIJ BRAND Bij een kortdurende, maar felle uitslaande brand aan de Haagse Gortmolen, is zaterdag de 19-jarige dienstplichtige soldaat Coenraad de Pauw om het leven gekomen. De brand werd ontdekt door zijn vriend, d.e 21-jarige militair W. J. L- M. van der Bol, die Coeix kwam halen om samen naar een zaterdagkarwei te gaan. De brandweer had grote moeite met reddings- en blussingswerk we gens een zware rookontwikkeling. Niettemin had de brandweer het vuur spoedig onder de knie. Voor de militair kwam men helaas te laat, hij moet in zijn slaap door het hevige vuur zijn overvallen. Het huis wordt bewoond door de familie De Pauw van zes personen, vader, moeder en vier kinderen. Va der en moeder zijn met twee kin deren op weekeinde-vakantie, een oudere dochter was al naar haar werk. De oorzaak van de brand is niet bekend. zwaargewicht van VOLVO uit de nieuwe 88-serie sta met lichtere soortgenoten klaar voor een proef rit tijdens de bijzonder interessante van compleet opgebouwde demonstratiewagens (en vrachtautochassis met 8-versnellingsbak. 28, 29 en 30 juni Industrieterrein Alphen aan den Rijn VOLVO-hoofdagent is: Hazerswoude Telef. (0T728) 129 onder gezang en het roepen van leu zen als ..leve de primaat" (kardinaal Wyszynski). Op hun weg vonden zij politie en leden van de militie. De mensen, voor een groot deel jongelui, werden door de politie verspreid, na dat zij voor het bisschoppelijk paleis kerkelijke liederen en het volkslied hadden gezongen. Later poogden de monstranten naar het hoofdkwartier van de communistische partij op te marcheren, maar ook dat werd ver ijdeld. In een ander deel van de stad rie pen verscheidene honderden mensen ..Weg met Wyszynski", hetgeen uit roepen als „leve de primaat" uitlokte. Later op de avond keerde de ïnst in de stad weer. Het optreden van de politie was blijkbaar gericht op het voorkomen van botsingen tussen katholieken en niet-katholieken. Er zijn geen arrestaties waargenomen In de afgelopen tien jaar was er vol gens waarnemers niet zoveel politie op de been. In zijn preek ter afsluiting van de viering in de Poolse hoofdstad van het duizendjarig bestaan van het christendom in het land veroor deelde kaï'dinaal Wyszynski het feit dat de staat abortus goedkeurt. ~+r In de gebouwen en voor raden van de textielgrondstof- fenhandel van de firma fos van Riel aan de Van Bijlandtstraat in Tilburg, heeft gistermorgen vroeg een felle brand gewoed, voor vele tienduizenden guldens schade heeft veroorzaakt. Van een der magazijnen werden dak en zolder over een lengte van 30 meter volledig vernield. Oor zaak onbekend. Hardnekkig vrat het vuur zich een weg door de opgeslagen balen wol en kunst wol onder verspreiding van een verstikkende walm. (Zie foto). -Jï Gisteravond is in Zwarten berg onder de gemeente Etten- Leur in enkele uren tijds de kurkisolatie fabriek N.V. Bra bant vrijwel tot de grond toe af gebrand. De schade loopt in de tonnen. iï Brigitte Bardot geniet op echtgenoot, regisseur Roger Va- het ogenblik aan de Middelland- j dim (I.) en Francois Patrice, die se Zee van zon en water. Hier is j een nachtclub leidt in St. Tro- zij blootvoets en gekleed in een pez. mini-rok met haar voormalige j Acht punten van actiefronten Tijdens een bijeenkomst (zaterdag) van de Djakartaanse anti-commu nistische actiefronten, die werd bij gewoond door naar schatting 50.000 personen, is een uit acht punten be staande resolutie overhandigd aan de leiders van de vierde algemene zit ting van het voorlopige volkscongres. De acht. punten zijn: 1. Het congres dieixt Soekamo's verslag aan het congres af te keuren aangezien het geen verantwoording bevat voor zijn bestuur. 2. Alle besluiten van vorige volkscongressen dienen te worden herroepen voorzover zij in strijd met de grondwet zijn. Hieronder vallen ook de toekenning aan Soekarno van de titels grote leider der revolutie en president voor het leven. 3. Het con- gx-es dient alle leerstellingen van Soekarno te herwaarderen aangezien een deel ervan door de voormalige communistische partij Indonesië werd misbraikt. 4 Het congres dient zich uit te spreken over het verbod van de communistische pari ij en de uitbanning van de communistische ideologie uit Indonesië. 5. Het con gres moet generaal Soeharto benoe men tot wnd. president, voor het ge val president Soekarno niet meer in staat is zijn ambt te vervullen. 6. Ge neraal Soeharto dient, in het belang van 's lands stabiliteit, opdracht te krijgen tot de vorming van een nieuw kabinet. 7. In bestuurlijk opzicht dient te worden gedecentraliseerd, opdat de bevolking in de buitenge westen gelegenheid krijgt haar wen sen naar voren te brengen. 8. Het congres dient algemene verkiezingen uit te schrijven die binnen de ko mende twee jaar moeten worden ge houden. Het blad van het Indonesische le ger meldt dat de indertijd op be schuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van ok tober gevangengezette achttien Indo nesische ministers voor 17 augus tus terecht zullen staan voor een bij zondere militaire rechtbank. Ook drie op dezelfde beschuldiging onder huisarrrest gestelde voormalige ministers zullen terechtstaan. NEDERLAND 7.00 ui 10.40 i Nieuws in het kort Klaas Vaak, voor de kleuters Onze jongen, comedy caper Openbaar kunstbezit Flipper, tv-film NTS-journaal Politieke uitzending Voetbal in Engeland Stichting Socutera De verdoolde bus, film NTS-journaal Tour de France Sluiting. NEDERLAND 2 NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur De wereld van het moeras 8.20 uur Trini Lopez 9.05 uur Een zondag op z'n Italiaans 9.30 uur Attentie, actualiteiten 9.55 uur Uitgediend, gesprek 10.05 uur NTS-journaal 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.25 uur Annrose Schmidt, piano 10.10 uur Dutch Swing College Band HILVERSUM 2: 8.25 uur De liefde van Natasja, hoorspel. rBi j de tijd" trok 40.000 bezoekers De behoefte aan tv-quizzen schijnt wat geluwd maar de VARA heeft het toch maar weer eens geprobeerd met iets nieuws in dit aloude genre tv-amuse- ment, dat vooral zijn spanning schijnt te ontlenen aan de ster ke vereenzelviging die de kijker met het slachtoffer voelt. Jany Bron gaf zaterdagavond op Nederland n de première van „Hoe langer hoe beter", een leerzaam en interessant spel. „Stop de wereld ik wil er af", een Belgische musicalproduktie op het tweede net Keten wij schieten voor „Een koekoek op het nest", een klucht die de NCRV bracht op Nederland I. Annie Leenders als de hotel- houdster. Luc Lutz als de bedro gen of bedreigende echtgenoot en Peter van der Linden als*de j bediende waren aanstekelijk op j dreef in dit stuk vol vergissin- j gen. Frans Henrichs versloeg za- terdagavond zijn tiende TT, iets wat hij altijd heel informatief J en met veel grapjes doet. Maar de grapjes had hij er zaterdag avond uitgelaten, omdat de En gelse medepassagier op een zij span het leven liet bij een onge- luk. Frans Henrichs vertelde me Dim'«eravond: w^oiets grijpt j«e j ontzettend aan. Ik had een paar uur van tevoren nog met hem staan praten. Zulke ongelukken zijn inhaerent aan deze sport. Ik geloof dat je daarom toch ge woon een verslag moet geven." Voortreffelijke documentaire Met een meer dan voortreffe lijke documentaire van Dick Verkijk herdacht de VPRO gis teravond dat het op 22 juni 25 jaar geleden was dat de Duit sers de Sowjet-Unie binnenvie len. Niet alleen het feit dat Ver kijk erin geslaagd was materiaal te betrekken uit het Russische (Van Utrechtse correspondent) Het stichtingsbestuur van de za terdag gesloten manifestatie „Bij de tijd" wil over 2 of 3 jaar een der gelijke manifestatie van ambacht en persoonlijk vakmanschap herhalen, zo mogelijk in Benelux-verband. Het bestuur acht herhaling wenselijk, omdat het publiek pas op langere termijn met de verdiensten van een dei'gelijk evenement vertrouwd raakt. Na een aarzeling tijdens de eerste dagen vrijdag 17 en zaterdag 18 juni toen het bezoek nadelig werd beinvloed door het te warme weer, viel vervolgens, aldus het bestuur, 'n zeer bevredigende toeloop te consta teren. Het totaal aantal bezoekers be droeg ongeveer 40.000. Tussen de be zoekers en het bedrijfsleven werden waardevolle contacten gelegd. staatsfilmarchief, ook de orde ning van het materiaal, en niet het minst de grote rijkdom aan interviews, maakten deze docu mentaire tot een bijzondere te levisiegebeurtenis. Liefst vijf Russische generaals (o.w. maar schalk Sokolowsky). drie Duitse generaals (o.a. Walter Warli- mont. de einge overlevende ge neraal van het Führerhaunt- kwartier), de Engelse onderhan delaar met Moskou in 1939 Lord Strang, en een zestal Russische burgers (o.w. eeix partizanen leider en een vrouw die in Minsk met een tijdbom Gauleiter Wil helm von Kube heeft geliqui deerd) werden door Verkijk ge- interviewd. De interviews zorg den voor enkele hoogtepunten. De manier bijv. waarop Verkijk generaal Warlimont overviel met de beschuldiging dat hij de hand had gehad in 't bevel alle politieke commissarissen in het Rode leger dood te schieten, zie je te weinig op het beeldscherm. Warlimont slaagde er niet in zich eruit te praten. Uniek was ook de discussie, met. stopgezette camera maar bij een draaiende bandrecorder, tussen de oude Russische generaal Sandalow, en de militaire adviseur die Verkijk begeleidde. Sandalow wilde wel even gezegd hebben dat Stalin het langst van iedereen ver trouwd had op het non-agres sie-pact met Duitsland. De ad viseur vond dat Stalins naam beter kon worden weggelaten (Stalin raakt weer een beetje in, in Rusland) en toen kwam, voor de camera, de verbeterde versie, die echter (blijkens d'e buiten de camera voortgezette discussie op de band) nog niet bevredigde, waarop een derde verklaring volgde, waarna generaal Sanda low zich tenslotte met een schouderophalend gezicht van de hele zaak afwendde. Dat wa ren de menselijke trekjes in een overigens harde documentaire. Terecht eindigde zij met. de constatering dat wij onze vrij heid ook aan de Russen hebben te danken. heldsoproep. 18.30 leugen op de keper beschouwd. ge- echtscheldingsrecht 21.25 Stereo: Pianorecital: klass. mod. muz. 22.10 Dansork. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Metamorpheusegram muz. en praatje. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 ni NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.20 Ultz. Sluis, de ARP: Mr. i der ARP. 18.30. Tiene- 18.50 Openbaar Kunstbezit. 15.30 Voor de vrouw. 1600 Nws. 1602 Operette-aria's (gr.). 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 Lichte gram.muz. voor de Jeugd. Hilversum 2. 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30 tot enveging. 8.00 Nws. nz. (8.30—8.32 Nws. 8.40 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradlio. 10.10 Pianorecital (gr.): klass. muz. 11.00 Voor de vr. 11.30 Licht vooruit, le Stereo: Lichte" ork.n Voor de boeren. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Nws 12.40 Act. 12.50 20.25 De liefde i plano: hedendaagse I. Ludwig van Beethoven: Sympho- r.le nr. 8 In F gr. t. op. 93. Allegro vi vace e con brio. Allegretto scherzando. Tempo dl Menuetto, Allegro vivace, Philnarmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Herbert von Karajan. II. Alban Berg: Concert voor viool Adagio. Eugen Jo- 7.10 Ochteng; siësta: licht Licht ork. 16.00 Voor Gramjnuz. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Boekbespr. voor de kinderen. 17.50 Overheidsvoorl.Nws. uit de Ned. An tillen. Spreker: Henk Dennert. Hilversum 3. FM en 240 m NRU/NCRV9.00 Nws. 9.02 Lichte muziek (gr.). 10.00 Nws. 10.02 im.muz. (Om 11.00 Nws 12.02 Volksliedjes. 12.30 Si- platenprogr rond Frar Lichte gram. 12.00 Nw zando). Allegro. Cad« Adagio. Coda. Christ' 7.20 Lichte gram.n Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 L. gram.muziek. (8.308.35 De Groente man). 8.50 Morgenwijd. 9.00 Instr. operafragmenten (gr.). (9.35 Nws.). 12.00 Stereo: Metropole-orkest: amusementsmuz. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte ork.- muz. (opn 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursber. 13.30 't Muzikantenuur: I fluit en klavecimbel: mod. muz.; II. Oud-Engelse lied.: III. Omroep- 13.00 Nws. orgelspel. 13.30 Klanken bodem (gr). ziekjei .00 Nws. 14.02 15.00 Nws. Licht platènprogr. 16.00 Nws. Gev. gram.muz 16.30 De Top J-~- week (gr.). NRU/ SIEI'ROG RAM MA'S Frankrijk 1966. 19.0 tijdgenoten. 21.25 Jazz 625. 21.50 het kort. tekenfilm. NTS: 20.05 De onbekende Kamperen bij de tegenvoe- ,'llmreportage over Nleuw-Zee- land. AVRO: 20.30 Hogan's helden. TV-fllm. 20.55 Muz. progr. 21.10 The filmreportagi AVRO: 20.3 l»v-uun. 20.55 Muz. progr. long hot summer. TV-film. RKK 122.00 Meneer Kapelaan: een dag uit I bet leven van een kapelaan. NTS: 22.30 tot 22.35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5