ienator Dodd beschuldigt journalisten van smaad Colden Fiction Bittere strijd voor kolenmijnen Jij sou eigen armoede al te rachtig bestreden hebben Wat U nu nodig heeft 15,95 21,95 19,75 gordijnenshop DUET TITELSTRIJD DISTRICT LEIDEN DURE KOLEN 'f-i l Hotel-Café Restaurant flJDAG 24 JUNI 1988 LF.niSCH DAGBLAD (Advertentie) /an onze correspondent Washington) Een van de meest populaire I |ans uit president Johnsons 'I ootse samenleving" (..great jety") is „oorlog aan de ar- !Cle". Deze zinspreuk blijkt bijzonder letterlijk opgevat jjn door een oude boezem- id van de president, senator imas Dodd uit Connecticut. I odd blijkt nl. zijn privé „ar- N de" op zo drastische manier estrijden dat hem naast zijn iris als senator (30.000 dol- in de periode van 1961 tot K een extra 300.000 dollar in 'J choot rolden aan bijdragen vrienden en kiezers, zoge- id voor het betalen van zijn tieke mpagnes. ie laatste kostten Dodd even- niet meer dan 150.000 dollar vol- lijn eigen opgaven, zodat ruim helft van de genoemde 300.000 y in de particuliere zakken van mator verdwenen. Ids financiële buitelingen wer- inthuld door de twee schan- igers onder Amerika's journa- Drew Pearson en Jack An- m, die in vele kranten een ko- Tolschryven met de naam „Was- ton merry-go-round". Vaak zyn stukken wal slordig en niet ac- »t, maar in het geval-Dodd le- sij bijzonder goed ingelicht te Zij citeerden in hun artikelen uitgebreid brieven, die Dodd allerlei relaties gewisseld had, hun cijfermateriaal was volledig op de getallen achter de komma halve over Dodds extra-inkom- deden Pearson en Anderson nog uit de doeken, dat Dodd al- 1 karweitjes had opgeknapt voor epensioneerde generaal Julius i, die een public relations firma hicago heeft en officieel gere- erd staat als agent van een Westduitse zakenlieden; dat de or gretig giften in ontvangst van lieden, voor wie hy dan invloed in Washington aan- 1©; dat hij tot op de dag van ag rondrijdt in een auto van ma uit Connecticut, die vette igsopdrachten aan Dodd te zou hebben. beschuldigingen heeft de se inmiddels verontwaardigd ont- Maar wat de bedragen in letre: e colt hadden. Inderdaad, zo zei een de mensen uit zijn staf in liugton, een heel groot deel van geld dat voor Dodd bijeen werd scht op erediners in Connecti- ioeide niet in de politieke cam- lekas van de senator, maar in eigen zak. Maar abnormaal is it, aldus dit staflid. „Een arm BADSTOF SWEATERS met lange mouwen BLEU EN WIT man als Dodd moet wel extra in komstenbronnen aanboren om zijn kantoorkosten, zijn reizen naar zijn staat van herkomst en zijn levens stijl als senator te kunnen bekosti- ge". N. Niet alleen Dodd Nu staat het vast, dat niet alleen senator Dodd zyn salaris uit de schatkist aanvult met bijdragen van politieke vrienden en aanhangers. Een hele rij parlementariërs doet dit met de argumentatie, dat men zon der extra geld in Washington niet behoorlijk leven kan van de offici eel toegemeten inkomens. Alleen lijken velen een wat minder omstreden methode te gebruiken dan Dodd. Vaak houdt men n.l. le zingen tegen een honorarium of krijgt men extra-fondsen uit giften, die openlijk bedoeld zijn voor het bijspijkeren van de privékas. Dodd echter kreeg de genoemde lieftallige bedragen binnen via het organiseren van diners (waarbij aanzittenden per couvert 25, 50 of 100 dollars betaalden;, die nadruk kelijk werden voorgesteld als gele genheden waarbij geld werd inge zameld voor de verkiezingscampag nes van de senator. Feestredenaars en grote attracties bij Dodds diner waren zelfs politici als vice-president Johnson (tot 1963) en vice-president Humphrey, die overigens beiden sinds het losbar sten van het schandaal hebben ge zegd bij hun weten nooit aan diners te hebben deelgenomen, die bedoeld waren voor het inzamelen van geld voor privé-doeleinden van parlemen tariërs. De uit zes man bestaande commis sie voor moreel gedrag van de se naat heeft aangekondigd een open baar onderzoek te zullen instellen naar Dodds relaties met oud-gene raal Klein, en speciaal naar de be schuldiging dat de senator in ruil voor giften, e.d. pro-Duits speeches in de senaat zou hebben gehouden, die uit Kleins pen waren gevloeid, en dat hjj in West-Duitsland Klein zou hebben aangeprezen bij diens opdrachtgevers, die op het punt zou den hebben gestaan de ex-generaal te ontslaan. Aanklacht HEREN PULLOVER met lange mouwen HEREN PULLOVER HERENWEEKENDERS Haarlemmerstraat 172 174 Haarlemmerstr. 179 MIDZA De belastingautoriteiten proberen intussen uit te vinden of Dodd de inkomstenbelastingen niet heeft ont doken met het niet-opgeven van de zogenaamde politieke giften, die hij voor privé-gebruik aanwendde. De inkomsten, die de „arme" Dodd w 1 aan de belastingen opgaf, la gen trouwens in sommige jaren op een verre van beklagenswaardig ni veau: in 1961 by voorbeeld meer dan 88.000 dollars. De rechtbank in Washington heeft ook werk aan de zaak en wel om dat Dodd een aanklacht wegens smaad heeft ingediend tegen de twee journalisten, die begeleid gaat van een eis tot schadevergoeding van rond vyf miljoen dollar. Mocht de senator met aanklacht en eis geluk hebben, dan zou hij daarmee zijn belangrijkste slag in de oorlog te- j gen zyn particuliere armoede gewon- nen hebben, dat is zeker. Een paar nog niet genoemde as pecten aan de zaak maken deze nog extra interessant. In de eerste plaats is er Dodds politieke over tuiging, die men vooral wat buiten landse politiek betreft zou kunnen kenmerken als ultra-conservatief. Dodd laat zelden een gelegenheid voorbijgaan om te fulmineren tegen de verderfelijke communisten, met wie hy liever niet vreedzaam zou coëxisteren. spaar plezierigmet NYLONS "met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Door het huidige schandaal is ook Dodds politieke prestige in gevaar, wat zijn tegenstanders inzake het buitenlandse beleid (schatrijk© en volstrekt integere senatoren als Ful- bright, Morse Clark, de Kennedys) onmogelijk onwelkom zijn kan. Verder heeft deze kwestie de ou de traditie, dat senatoren ten alle tijde hun collega's de hand boven het hoofd houden doorbroken. Het openbare onderzoek, dat de senaats commissie voor moreel gedrag gaat instellen naar Dodds activiteiten heeft geen precedent en is een stap vooruit vergeleken bij vroegere prak tijken, waarvan het onloochenbare symbool de doofpot was. Met of zonder.. Schrijnend En tenslotte is door het schandaal de vinger gelegd op een schrijnen de plek in het parlementaire j lichaam van de Verenigde Staten: de dikwyls geloochende maar niettemin bestaande praktijk van het „kopen" van gunsten door zakenlieden en- lobbyisten via het storten van fikse bijdragen voor de verkiezingskas of de privé-buidel van een prominente j politicus. I Hoever Dodd hierin is gegaan mag in de lucht hangen, het zou naief zijn aan te nemen dat voor d© zaken- I lieden in Connecticut, die de sena tor af en toe wat toestopten niets gedaan werd in Washington door Dodd zelf of door leden van zijn j staf. Tenslotte zit in de Amerikaan se hoofdstad het grootste bedrijf ter I wereld en er is geen zakenman in de l Verenigd© Staten, die niet graag met de steun van een invloedrijk politi cus de klandizie van dit monsterbe- I drijf zou willen verwerven. Met of zonder filter... een goede gastheer serveert altijd beide...en natuurlijk de beste: Golden Fiction, gemaakt van kostelijke USA tabakken. De sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet en laat genieten van Voor rokers met een eigen stijl! J Roergebied zal zicb moeten j aanpassen aan moderne tijd 1 Bonn zet terugtocht voort Op de tweede dag van de districts - kampioenschappen tennis zijn twee geplaatste spelers gewipt. Voor dit feit zorgden de Unicumspelers Lode- wijk Kallenberg en Otto Koenders, die resp. Gerard Pasma (Noordwijk) en Bob Lim versloegen. Vooral de partij tussen Otto Koenders en Bob Lim stond op een hoog peil. In de eerste set wist Lim nog wel raad met de harde forehanddrives van Koen ders, die vele malen net buiten de lijnen vielen. Doch toen de Unicum crack in de tweede set accurater ging spelen leverde dit hem een verdiende setzege, waarna hij vervolgens ook de derde set en daarmee de party op zyn naam bracht: 36, 64. 60. Gerard Pasma leek tegen Kallen berg regelrecht op de zege af te ste venen, toen hy de eerste set met 64 won. Kallenberg herstelde zich even wel fraai en met prachtig verdedi gend spel. waarop de jeugdige Noord- wyker zich stuk sloeg, behaalde nij een verdiende zege: 62, 63. Kees Koole klopte good-old Noordman 46. 64, 6—2. terwyi Har Mever eveneens een ronde verder kwam door de Roomburger C. de Ruiter met 6—4. 6—4 terug te wyzen. In C leverden Jan Vreeburg en D. Braggaar een waar titanenge vecht. waarby de iets grotere vast heid van Vreeburg uiteindelijk door slaggevend was: 36, 63, 60. Tafeltenniscrack Gerard Bakker gaf A. Mulder geen schyn van kans. ter- will J. Mulder verrassend gemakke- lyk Cees Kallenberg vóór bleef: 6—2. 6—2. Een interessant duel leverden eveneens P. v. Berghe Henegouwen en F. v. Straaten, dat door eerstge noemde met tweemaal 7—5 werd gewonnen. Van de negentig kolenmijnen die in Let Roergebied nog in bedrijf zijn, zullen er binnen de komende anderhalf jaar dertig worden stil gelegd. Dit betekent dat binnen dit zelfde tijds bestek 60.000 tot 80.000 mijnwerkers op straat komen te staan en dus aan nieuw werk gehol pen moeten worden. Dit is op het ogenblik (en De kolen uit het Roergebied zijn duur, want ze moeten op grote diep te worden gedolven. Ze zijn aller eerst duurder dan de olie, die sinds 1958 in een niet te stuiten stroom op de Bondsrepubliek toe komt. De legering in Bonn beschermt de ko len uit het Roergebied, door een fik se belasting op de oiie-prys te leg gen en ook door hoge invoerrechten te heffen op de kolen uit Amerika, die in dagbouw worden gewonnen en aanzienlyk goedkoper zijn dan de kolen die in West-Europa aan de oppervlakte worden gebracht. Door deze regeringsmaatregel, die de mynbouw beschermt, loopt nu echter de hoogoven- en staalindustrie gevaar. Deze is namelyk verplicht met dure Duitse kolen te werken, terwyl in het buitenland de con current kan beschikken over de goedkopere kolen uit Amerika. Bo vendien willen de arbeiders in de hoogoven- en staalindustrie nu nog meer gaan verdienen. (Van onze correspondent in Bonn) bovendien nog geen twee maanden voor de landdag-verkiezingen in Noordrijnland-West- falen) een van de grote problemen die, in sa menwerking tussen de verbonden van werk gevers en werknemers de landsregering in Düsseldorf en de Bondsregering in Bonn, moe ten worden opgelost. maatschappyen rekenden ermee dat zy in de toekomst hun aan voer iy- nen uit het midden-oosten via Kaap do Goede Hoop zouden moeten ver leggen. Dit leidde in hoog tempo tot de bouw van een vloot van reuzen- tankschepen, die de kosten van de olie, die door de afstand stegen, weer zou kunnen drukken. Toen de Suez-crisis zich echter re dely k snel oploste, was deze vloot van reuzentankers al in zoverre ©en concreet feit, dat men haar ook in de weer tot rust gekomen situatie diende te gebruiken. De voordelen van de reuzentankers bleken: de prijs van de olie kon aanzienlyk worden verlaagd. Ze werd als ener giebron In West-Europa dan ook ln letterlyke zin een levensgevaarlyke concurrent voor de mynbouw. Hoe gevaariyk de olie wel werd biykt uit het volgende staatje over het Duitse verbruik aan energie-bronnen in miljoenen tonnen steenkolen-eenhe den: 1958 1962 1964 1965 Steenkolen 125.5 125.4 122.1 114 5 Mineraalolie 29.9 69.8 96.3 111.- Slookolie 10.5 34.1 48.9 58.- Belasting Nadat de mynwerkers het slacht offer werden van de olie en de ar beiders in de hoogoven- en staalbe- dryven het slachtoffer dreigen te worden van de crisis in de mijnin dustrie. hebben de gemeenten in het Roergebied waar de mynbouw is stopgezet en waar in de nabye toekomst wellicht ook de hoogoven- en staalindustrie gaat verdwijnen nu te worstelen met een ander hoogst ernstig probleem. De rugge- graat van de gemeente-financiën wordt gevormd door de belastingop brengst van de plaatselijke industrie, die wordt berekend per hoofd van de in de gemeente werkende arbeider. De grootste zorg van de gemeenten in het Roergebied is dientengevolge en deze zorg valt samen met die van de andere verantwoordelyke li chamen de voorwaarden te schep pen waaronder nieuwe industrieën het aantrekkelyk vinden om zich in het roergebied te vestigen. Ondergang De ondergang van de mynbouw- industrie begon in 1958. Ze strekte zich over alle landen van de ge meenschap voor kolen en staal (EGKS) uit. Het begon met het uit breken van de Suez-crisis. De olie- Stilgelegd zoon heeft gewoond. Een gecompli ceerde regeling is dan ook in de maak om de ontslagen, resp. gepen sioneerde mynwerker in zoveel mo- geiyk gevallen zyn woonrecht op de plaats waar hy geboren werd te la ten behouden. (Het sluiten van mynen in de an dere landen die by de EGKS zyn aangesloten heeft veelal een nog grotere omvang aangenomen dan in de Bondsrepubliek. Hier werd het aantal van 111 mynen of 54 van het totale areaal- Ook buiten de EGKS, met name in Groot-Brittan- nië doet zich hetzelfde verschynsel voor) De regering in Bonn heeft al het mogeiyke gedaan maar volgens deskundigen veel te laat om de mynbouw tegen de olie te bescher men. Het is echter de vraag of deze maatregelen uitgaan van de onont koombare waarheid dat het tydperk van de mynindustrle voor west- Europa voorgoed is afgesloten. Sinds begin 1959 wordt iedere ton inge voerde kolen met 20 DM invoerrech ten belast. In dit verband moet worden gereleveerd, dat één ton uit Amerika ingevoerde kolen, met inbe grip van de kosten voor de lange 1958 tot op heden moesten »1 45 hMVMlheW m het Roergebied mijnen worden stilgelegd In deze wennen nbwk Vbrwuwlo- pertode werd het personeel dat in zen afstand moeten atleggen, kost de Duitse mijnbouw m de ruimste de Bondsrepubliek 60 DM. Bo- zin van het woord werkzaam was. vendien wordt sind! juli i960 het van 660.000 op 380-000 man terug- kol<,ntransport mt de staatskas ge- gebracht, dus met 220.000 man of subsidieerd. aanvankelijk met 8.5 40 procent verminderd. Het aantal procent en .inds april 1964 met 1.67 mijnwerkers in directe zin werd van pr0Cent van de normale vracht- 317.000 op 215.000 teruggebracht. kosten Verder wordt ,inds mel i960 Dat betekende een vermindering van iede„ „chta atookolle met 10 meer dan 160 000 man of 45 procent, i DM belaati en Iwara atooko!1e met Tot nu toe leverde deze aderlating 2s dm per ton geen grote problemen op. Bovendien VUT' UUi I erken op het ogenblik nog onge veer 27.000 gastarbeiders in de myn bouw en zijn er 10.000 open plaat sen. Een maatregel die de druk van het probleem eveneens heeft ver minderd is, dat men de pensioenge rechtigde leeftyd van de mynwer ker heeft verlaagd, waardoor onge veer 12.000 van hen direct van hun oude dag zullen kunnen gaan ge nieten. Woonrecht Een probleem dat niet direct de plannen voor de toekomst raakt, maar dat wel veel hoofdbrekens kost, i? dat de mynwerker in het alge meen zeer gehecht is aan het huis waarin zyn familia van vader op W aarschu wing Ondernemers- en werkgeversver bonden vinden dit allemaal nog niet genoeg. Behalve deze directe be scherming van de mynbouw (die principieel strydig is met de voor stellingen die kanselier Erhard van de vrye economie heeft), en de uit gebreide maatregelen die de in moei- ïykheden geraakte mynwerker moe ten beschermen (waartegen niemand een woord van protest zou willen Inbrengen), wil men in de myn bouw ook verregaande regerings maatregelen die het voortbestaan van de mynbouw in de verdere toe komst zouden moeten verzekeren. In een van d© laatste nummers van het orgaan van het „Unternehmensver- band Ruhrbergbau", wordt de toe komst van een op olie als energie bron gebaseerde energie-politiek in de somberste kleuren afgeschilderd. De kern van het betoog is dat de olievoorraden uitgeput zullen raken. En als ze niet uitgeput raken, be staat de mogelijkheid dat door maat regelen van de regering het olie producerende land de export kan worden gehinderd. Vooral deze laat ste politieke factor, (die ook dj* Bondsrepubliek, als afhankelijk van de olie-invoer, in zo'n geval in haar bestaan zou bedreigen» wordt in dit orgaan veel waarde toege kend. Eiseu Het blad vreest (terecht) dat de i olie ook dié mynen zal gaan bedrei gen, die op het ogenblik nog econo misch werken en levensvatbaar ge bleven zyn. Het eist daarom dat de regering die daarvoor verantwoor delijk wordt gesteld deze capaci teiten beschermt en in stand houdt, door maatregelen te nemen voor het geval „dat binnen tien of twintig jaar de Westeuropese landen hun gehele op het ogenblik beschikbare energie-potentieel dringend nodig hebben". De regering in Bonn kan zich niet geheel aan de eisen onttrekken. Ze blyft er echter by. dat de georden de terugtocht op het slagveld van de kolenbouw moet worden voortgezet, j De bezadigde „Frankfurter Allge- meine Zeitung" merkt in een artikel ever het probleem op: I „Het is noch mogelijk noch draag baar om een tak van de economie tegen ieders verstand in te willen eoncerveren en daarvoor onze geza- menlyke economie met kosten U willen belasten, die haar internatio nale concurrentiemogelijkheden 1" gevaar brengenVerdere maatro- I gelen en financiële ondersteuningen j zijn dan ook in de grond van den zaak alleen gerechtvaardigd voor de omvorming van de getroffen mUn- MOOI WEER TERRASWEER! bü „SEINPOST" NOORDWUK AAN ZEE Kon. VVilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21