LEIDSCH DAGBLAD i^EER BANKROOF Demonstratie eindigde voor 56 jongelui in cel JAMIN ]uit bijna f40.000 Duizenden studenten zijn ontevreden over de rede van Soekarno Onenigheid tussen Tsjoe en Roemenen Meisje9 bleek jongen Zeelieden en reders in beraad alles Vlieland gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 JUNI 1966 No. 31903 !t€ur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 )rie gemaskerde en gewapende mannen drongen iinochtend Nutsspaarbank Amersfoort binnen ier gemaskerde en gewapende mannen hebben omstreeks irt over elf vanochtend een overval gepleegd op een bijkan van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort, verdwenen met medeneming van 40.000 gulden in een blauwe iën met donker dak, die later leeg werd teruggevonden, en bejaarde vrouw is bij de overval gewond geraakt. e overvallers drongen het kantoorgebouw binnen. Ze waren met vers gewapend, waarmee zij het jeugdige personeel van de bank en afstand hielden. Voor één der overvallers over de balie sprong, tij eerst van de 65-jarige mevrouw Marquardt de bril van de neus Deze werd daarbij licht aan het gelaat gewond, brandkast roofden de overvallers een bedrag van tussen 35 en (izend gulden. Er was echter veel meer geld in de brandkast aan- reauhouder B. van Rijssen zei: de aamtulik van de middel kaliber revolvers verlamd van te zijn geweest". Het tele- sprek, waaraan hij bezig was, abrupt afgebroken door één vervallers. gens de bureauhouder was er ag weinig geld in kas. Normaal op vrijdag ongeveer een ton eld in huis te zijn. overvallers, die allen donkere EEN DINER IN YORK VOOR ONING FEISAL oning Feisal van Saoedi- bië, die in Amerika vertoeft, |t een storm van verontwaar- tig ontketend door in Wash- on te verklaren, dat hij joden vijanden van zijn land be- juwt. Het eerste gevolg is feest, dat John Lindsay, de iemeester van New York stad met het grootste aantal li in de gehele wereld) gis- 'ond een diner ter ere van de >ische vorst liet afgelasten, der deze omstandigheden de burgemeester het niet :andig het diner doorgang te vinden", aldus een com- iqué van Lindsay's secreta- Het is vrijwel uitgesloten, de burgemeester de Arabi- vorst nog zal ontmoeten, issen heeft het „Actie-comité Amerika ans-Arabische betrek- ii gedreigd maatregelen te zul- emen als „de Arabische gast Amerika onhoffelijk wordt be eld". Wat deze maatregelen zul ten werd niet nader aangeduid iet telegram dat de secretaris het comité, dr. M. T. Mehdi, burgemeester Lindsay stuurde, ik gouverneur Nelson Rockefel- ran de staat New York heeft la- weten, dat hij de vorst niet wil loeten. Hij zou Koning Feisal daag een beleefdheidsbezoek heb- gebracht. Een woordvoerder van ;ouverneur verklaarde: „Terwijl ouverneur van mening is dat alle rikanen hun buitenlandse bezoe- met traditionele beleefdheid tl bejegenen, moeten deze he 's op hun beurt bereid zijn alle :s van dit land, dat steeds voor ïalen van godsdienstige .ver- taamheid en de broederschap de mensen heeft geijverd, met Ifde hoffelijkheid te behande- nylon jassen, alpinopetter en brillen met donkere glazen droegen, hebben het vreemde geld en het kasgeld, ter waarde van ongeveer f 12.000 onge moeid gelaten. Zij zijn la-ter overge stapt in een groene Taunus 910-S-5. De meningen lopen uiteen over de nationaliteit van de overvallers. In ieder geval is binnen het bankge bouw Duits gesproken, maar de zes of zeven mensen die buiten door één van de overvallers in bedwang wer den gehouden hebben duidelijk ver staan, dat deze in het Nederlands zei: „Blijf kalm". De heer Van Rijssel werd al leen bedreigd met de in het Duits gesproken waarschuwing.Handen omhoog". De enige woorden die men verder verstaan heeft zijn „halt" en „opzij". De drie aanwezige meisjes (nor maal werken er zeven op dit bijkan toor, doch enkelen zijn met vakan tie), waren door de overval bijzon der overstuur. Een opticiën zal ervoor zorgen, dat mevrouw Marquardt, die morgen met vakantie naar net buitenland zou gaan, nog vandaag een nieuwe bril krijgt. De politie heeft vernomen, dat de overvallers kort na hun aftocht op de Leusder hei een aanrijding heb ben gehad. De blauwe Citroën is leeg bij Tersohuur bij Amersfoort gevonden. De overvallers zijn over gestapt in een groene Taunus met Vijfduizend studenten z(jn giste- n in Djakarta samengekomen waar zij dreigden met nieuwe massale de monstraties tegen president Soekar no. De kritiek volgde op de rede wel ke Soekarno woensdag voor het voor lopige Volkscongres gehouden heeft en waarop ook door leden van het Congres kritiek geleverd is. Eén af gevaardigde ging zo ver door te zeg gen dat hij geen vertrouwen meer in de president heeft. De studenten, die leden zijn van het actiefront van studenten (Kami), hebben de laatste weken voortdu rend druk op het Congres uitgeoe fend om maatregelen tegen Soekar no te nemen. Zij hebben er op aan gedrongen, dat hem de titels van „president voor het leven" en „grote leider van de revolutie" ontnomen zouden worden. De stemming op het Congres wijst er op, dat de afge vaardigden dit mogelijk zullen doen en Soekarno heeft in zijn rede voor het Congres te verstaan gegeven dat hij zich niet zou verzetten indien zijn titel van „president voor het leven" hem ontnomen wordt. De 53-jarige voormalige sultan van Pontianak, Hamid II Algadrie, die minister van staat is geweest en ad judant van Koningin Juliana in de jaren veertig, en na achttien jaren gevangenschap enkele weken geleden op order van generaal Soeharto werd vrijgelaten, heeft gezegd een reis te willen gaan maken naar Hongkong, de Verenigde Staten en naar Ne derland waar een zoon en een dochter wonen. het Belgische kenteken 910-S-5. De officier van Justitie in het ar rondissement Utrecht, mr van Dij ken, zei desgevraagd, dat er veel ge lijkenis bestaat tussen deze overval en die op het bijkantoor van de AMRO-bank aan het Smaragdplein in Utrecht. Hij wil het personeel van beide banken met elkaar con fronteren om na te gaan in hoeverre sprake is van een gelijkenis van de overvallers. Bureauhouder Van Rijs- heeft de oudste van de drie in dringers, naar zijn mening de leider, goed kunnen opnemen. Een van de drie, een ca 30-jarige man, die bij de deur bleef staan, had volgens hem „een echte boeventronie". De blauwe Citroën blijkt afkomstig uiit Amsterdam. De Amersfoortse po litie vermoedt dat de wagen gestolen is, maar heeft daarover nog geen ze kerheid. Koerden bereid tot regeling De leider van de opstandige Koer den, Barzani, heeft een verzoenende boodschap gezonden aan president Arlf van Irak. Vorige week had pre mier Al-Bazzaz een vredesoproep tot de Koerden gericht, waarin gezegd werd dat met een nieuw systeem van decentralisatie aan hun eis van re gionaal zelfbestuur zou worden vol daan. In zijn brief geeft Barazani te kennen dat h(j het aanbod van Baz- zaz de oorlog te beëindigen, uitgaan de van de voorstellen die Bazzaz vo rige maand op een persconferentie deed, aanvaardt. De nationaliteit en taal van de Koerden zullen worden erkend en het bestuur in de provin cies met een bevolking van Koerden wordt gedecentraliseerd. ~jif Zuster Margriet vaart op het ogenblik mee op de ,,JHen ri Dunant", het hospitaalschip van het Rode Kruisdat een reis van enige dagen maakt met aan boord 72 patiënten. De Prinses maakt deze reis als afsluiting van haar verpleegstersopleiding. Twee pijnlijke uren in congres in Boekarest Een massale bijeenkomst waarop de Chinese premier Tsjoe En-lai een grote rede zou houden is om onbeke de redenen niet doorgegaan. Twee uur nadat de bijeenkomst, waarop 3500 communistische functionarissen en buitenlandse diplomaten aanwe zig waren, geopend had moeten wor den, waren partijleider Ceausescu en premier Maurer nog niet met hun gast komen opdagen. Politie stopte optocht in overvalwagens ERBERICHT Enkele buien KNMI verwacht van heden morgenavond: wisselende bewol- met plaatselijk enkele buien, ïend matige westelijke wind ongeveer dezelfde temperaturen i-ag. (Opgemaakt om 11.15 uur) j STRANDVERWACHTING enkele verspreide buien morgen stabieler met meer opklaringen, krachtige, later matige zuid- nwind. Iets te koel. In de mid- ongeveer 18 graden, zeewater 16 en. ooruitzichten: zondag een kleine peratuurstijging met tijdelijk wat ndiger strandweer. 4.21 uur; onder: 21.04 uur. p: 12.31 uur; onder: 0.49 uur. water te Katwijk te 8.14 en uur; laagwater te 3.54 en 16.22 't nummer bestaat uit 24 pagina's Voor het eerst sinds vorige week woensdag is de Amsterdamse politie, daarin bijgestaan door de Konink lijke Marechaussee gisteravond op grote schaal opgetreden tegen de monstrerende jongeren. Ongeveer tachtig manschappen on der aanvoering van hoofdinspecteur J. Valken een van de drie „bekwa me mannen" slaagden erin op uiterst rustige wijze 56 betogers te arresteren. Hoewel de acht politieke jongeren organisaties, die gisteravond een pro testdemonstratie tegen het politie optreden wilden houden, in de mid daguren besloten hiervan af te zien, verzamelden zich tegen acht uur toch ongeveer honderd jongeren bij de Westerkerk. Onder hen bevonden zich velen, die zich tot de provo's rekenen. De andere organisaties lie ten kennelijk verstek gaan. Er wer den pamfletten uitgedeeld, waarin werd gewezen op de weigering van de toestemming om te demonstreren, doch dat er thans een stille tocht zou worden gehouden, waarbij al leen enkele borden-mannen leuzen zouden meevoeren. Er waren vijf bordenmannen met leuzen als: „Sa nering politie" en „Van der Molen moet weg". Ingesloten Zonder ernstige incidenten de overvalwagens gestopt, den de demonstranten in De groep werd aanvankelijk opge- moeid gelaten, maar op de Nieuwe Zijds Voorburgwal ter hoogte van het gebouw van het Algemeen Handels blad werden de betogers ingesloten door met zeven overvalwagens aan gevoerde politie en marechaussee. Er werden yen arrestanten gemaakt De overigen wisten te ontkomen. De ar restanten lieten zich gewillig mee- Op de Dam had een hergroepering plaat-s, waarna de protestmars met ongeveer vijftig man werd voortgezet in de richting van het stadhuis. Een nieuwe insluitpoging van de politie mislukte, omdat de betogers rustig over een voetgang ersbruggeüje lie pen, waar de politieauto's bleven ste ken. Een tik Pas in de Utrechtsestraat had de politie meer succes. Toen de groep jongelieden zich tussen Herengracht en Keizersgracht bevonden werd de straat afgezet en allen werden in de overvalwagen gezet. Enkelen beerden zich te verzetten en liepen een tik met de gummila-t op. Onder de arrestanten bevonden zich enige bij de politie bekende provo's, onder wie de studente, over wier fouille ring destijds nogal wat te doen is ge weest. De huisvesting op het hoofdbureau van politie gaf enige problemen. Na selectie werden de mannelijke arres tanten in afwachting van een ver hoor ondergebracht in de manége van de bereden politie. Er werden negen vrouwelijke arrestanten geteld die in de recherchekamer werden ge fouilleerd door vrouwelijke agenten. Groot was de verbazing, toen een van de dames een jongeman bleek te zijn. Onder grote hilariteit werd hij alsnog naar de manége overgebracht. Onmiddellijk deden geruchten de ronde dat er onenigheid bestond over de rede, die Tsjoe zou houden. Deze zou geweigerd hebben een aanval op de Sowjet-Unie achterwege te laten. Bij een tafelrede vorige week heeft hij zijn Roemeense gastheren al eens in verlegenheid gebracht met zo'n aanval, die door het persbureau Nieuw China werd vermeld, maar in de Roemeense pers werd doodgezwe gen. Na een vertraging van ruim twee uur verscheen premier Tsjoe toch nog op de bijeenkomst. Toen Tsjoe tenslotte het woord nam sprak hij nog geen half uur en roerde het geschil met Rusland in het geheel niet aan. Hij weidde uit over de Roemeens-Chinese vriendschap, evenals de Roemeense partijleider Ceausescu in zijn rede. Beiden spraken voor de vuist weg zonder gebruik te maken van aan tekeningen, wat erop wijst dat er in derdaad moeilijkheden zijn gerezen over de inhoud van hun toespraken. De door het Roemeense persbureau aan correspondenten beloofde tek sten van de beide redevoeringen werden dan ook niet uitgereikt. Westerse waarnemers maken hier uit op dat Ceausescu Tsjoe verzocht geen omstreden onderwerpen aan te snijden, wat de Chinees blijkbaar eerst weigerde. Later heeft hij waar schijnlijk toegegeven om een schan daal te vermijden, wat het gevolg zou zijn geweest van het afgelasten van de bijeenkomst. Miljoenen Roemenen zaten twee uur voor een leeg televisiescherm waarop de bijeenkomst te zien zou zijn. Er werd geen ander program ma ingelast kennelijk omdat geen mens wist wat er aan de hand was en hoelang het kon duren. De leiders van de Britse zeelieden staking hebben gisteren drie uur lang vergaderd met de reders. De hoop op een spoedige oplossing van het nu 39 dagen durende arbeids conflict is daardoor gestegen. Het was de eerste vergadering van de twee partijen sinds vele dagen. De bijeenkomst vond plaats in het mi nisterie van Arbeid onder voorzit terschap van regeringsvertegenwoor diger Lord Pearson. William Hogarth, hoofd van de vakbond voor zeevarenden, weigerde na afloop commentaar te geven op de vraag of de kans op een oplos sing is toegenomen. Hij vond het nog te vroeg om dit te zeggen. Gister avond bracht hij verslag uit aan het voltallige bestuur van de bond waar na vanochtend het overleg met de reders werd hervat. In Dover is het front van de sta kers en reders gebroken. De Town- send Shipping Company heeft mee gedeeld dat de veerdiensten over het Kanaal, oun. naar Zeebrugge, on middellijk zullen worden hervat. De stakers hebben een aanbod van Townsend aanvaard. Voor de Britten die met vakantie naar Europa wil len was dit goed nieuws. Advertentie) vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en... grote ballen gehakt Hondemandje 5,95 Hondedekentje 5,95 9^99 Hondemanden voor kleine, grote ras- of vuilnisbakkenrassen, in alle maten, prijzen en vormen. Metalen, inklapbare slaapbanken, met zwaar doek overtrokken, zeer praktisch. Poezemanden, reismanden, duive- manden. fietsmanden. Borstels, kammen, eet- en drinkb ken, trim-messen. Vraag raad bij vakmensen. heeft Nieuwe Rijn 50 - Telef. 20824 (01710) (£)uc/ Qlte, terimo g Door verscheidene personen 1 g is te Charlois (bij Rotter- l g damWoensdag voormiddag, omstreeks 11 uren, een I g vurig luchtverschijnsel opge- g merkt. Het had de gedaante I van een bol met een staart; g het geleek veel op een ooie- g vaar. Het bewoog zich van het noorden naar het zuiden. 1 (Advertentie) Geen cho- g lera meer! De ondervinding heeft vooral in den laatsten H tijd geleerd, dat „lè Tablier du Socteur Jean du Laqui". g op den blooten buik gedra- s den mensch waarborgt g niet door de Cholera te zul- g len worden aangetast. Prijs H 1 2,50 per stuk. Breda's Ver- H koophuis, Groote Markt g A 410, te Breda. iliiniuüiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1