1 Geniale bankroof Amerikanen zagen deze winter goede tulpen „ZEVEN GOUDEN MANNEN" Samenwerking Lisse- Michigan loopt goed Voorhouter reed door na botsing Jacht op A - bom VBIJDAG 24 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Zij die het licht schuiven Agent 077alias Dick Mal- loy. speeld door Ken Clark. Ken is prettige figuur, die algemene sympathie weet te wekken. De Zwarte Lelie is zijn tegenstan der en deze, hoewel aanvanke lijk triomferende, wordt ten slotte als een ontredderde en volkomen verslagen figuur weg gevoerd, waarna Dick zioh weer aan het meisje gaat wijden, waarmee hij een prettige ont moeting had toen hii door zijn ohef voor een belangrijke op- daucht werd gestoord.... Camera In byna elke mis daadfilm waarin hij de hoofd rol heeft, speelt Lino Ventura het mannetje dat de klappen krijgt, bedrogen wordt, in valletjes loopt en helemaal geen reden heeft om te lachen. Dat doet hy dan ook zelden en in „Zij die het licht schuwen" waart hij weer rond met dat bittere en verbeten kopple dat '0 langzamerhand een handels- nerk is geworden. Deze keer is sr voldoende aanleiding voor zijn bokkige stemming: zelf is hij een eerzaam inbreker, maar een paar collega's (onder wie Charles Aznavouir) gedragen zich allerminst netjes tegen over hem en daar neemt hij na tuurlijk geen genoegen mee. Als hij na jaren uit de gevangenis komJt, gaat hij wraak nemen, genadeloos, maar wel origineel. Het einde van het liedje is, dat hij van voren af aan kan be ginnen. Een film met een niet bijster oorspronkelijke intrig die desondanks vermag te boei en. Zonder daglicht Rex „Wat het daglicht niet verdragen kan" laat zich aan vankelijk aanzien als een van die vele films, die het publiek onder de belofte van veel seks tiaar de theaters lokken. Maar in het verloop van de film wordt duidelijk, dat de Griekse regisseur ook iets anders in zijn film heeft willen leggen: iets van de problematiek tussen het grote verpauperde bevolkings deel in zijn land en de kleine groep rijken. Het verhaal bevat enkele aardige vondsten, twee striptease-scènes en gaat af en toe mank aan 'n beetje naievi- teit in de uitbeelding van de karakters. Meesterstukken op expositie „In het licht van Vermeer>, Voor de tentoonstelling ,,In het Hcht van Vermeer", die van daag geopend wordt door de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, is aangekomen het schil derij ,De geboorte" van de Meester van Moulins (plm. 1480) uit het Museé Rolin te Autun in Frankrijk. Bij „aller hoogste" uitzondering heeft het gemeentebestuur van de stad Autun er in toegestemd dit meesterstuk van de Franse schil derkunst uit de 15 de eeuw in bruikleen af te staan voor deze tentoonstelling. Voorts heeft het Prado te Madrid van Velas quez de ..Villa medici te Rome" willen inzenden, eveneens een zeldzame gebeurtenis. Tenslotte geldt hetzelfde voor de „Berouwvolle Magdalena" van Caravaggio uit de Galleria Doria te Rome en voor „De astronoom" van Vermeer uit de verzameling van baronesse Ger- maine de Rothschild te Parijs, welk laatste schilderij reeds meer dan een eeuw niemand in Ne derland en slechts weinigen in Parijs hebben kunnen zien. Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). NOORDWIJKSE POLITIE ALS BABY-SIT Enkele Duitse gasten troffen op de Bosweg in Noordwijk een afgesloten auto aan, waarin een baby van on geveer een jaar oud rondkroop. Van ouders of verzorgers viel echter geen spoor te bekennen. Men verschafte zich toegang tot de auto en haalde het kind uit de bloedhete wagen. Een juist passe rende politiepatrouille ontfermde zich over de vondeling en ln het bureau werd snel een box geïmproviseerd, waarin de jeugdige gast zich spoedig thuis voelde. Een uurtje later trof een verkeers- politieman de onthutste vader by de auto aan. Hü meende dat de baby s ontvoerd. Groot was zyn opluch ting toen hij van de politieman hoorde, dat zoonlief in blakende wel stand door het politiebureau kroop. Het Duitse echtpaar bleek naar een restaurant te zyn gegaan om te eten en het kind slapend in de auto te hebben achtergelaten. Met een ste vige reprimande en vaderlijk ver maan over hun achteloosheid kon het paar met de baby de reis vervolgen. Dit jaar heeft dr. A. den Hertogh van de Michigan State University voor het eerst gerichte proeven genomen met het vervroegen van bloembollen. Hy werd daarby geassisteerd door de Jonge broeler Jan v. d. Hoek uit Oude Niedorp, die het forceren van bloembollen op zyn vaders bedrijf heeft geleerd. In een rapport vermeldt dr. Den Hertogh zonder aarzeling, dat het aan deze Nederlander te danken is. dat de proeven het eerste jaar zo goed zijn geslaagd. Donderdagmiddag kreeg hy de dank van het bestuur en de leden van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhan delaren te incasseren. In de expositiezaal van de boekhandel Veldwijk aan de Kerkweg-Passage in Waddinx- veen is dezer dagen een exposi tie geopend van figuratieve aquarellen en gouaches van de 44-jarige Haarlemse kunstenaar Joop Dam. Zij maken een voor treffelijke indruk. De tentoon stelling vindt plaats onder auspi ciën van de actieve Kunststich ting Waddinxveen. Joop Dam heeft bijna geen op leiding genoten. Hij maakte di verse reizen door Europa en Ne derland,waarbij hij verschillen de aquarellen vervaardigde van landschappen, die hem door hun schoonheid bekoorden. Werk van deze kunstenaar hangt o.m. in het Centraal Museum in Utrechthet Zuiderzeemuseum en het Gemeentelijk Museum van Maassluis. Hij exposeerde reeds op verschillende plaatsen, o.a. Wassenaar. Delft en Utrecht. Deze tentoonstelling is geopend tot en met 8 juli a.s. Op de foto zijn impressie van Yerseke. Deze groep kwam onder leiding van de heer W. v. d. Berg-Verdegaal in het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek in Lisse bijeen om te luisteren naar het door drs A. F. G. Slootweg gedeeltelyk voorgelezen rapport van dr. Den Hertogh. Vol gens de heer v. d. Berg-Verdegaal is deze Amerikaanse onderzoeker een 100 vechter voor de bloembollen geworden. Uit dit rapport blijkt wel, dat de vroeger reeds gedane veronderstel lingen, dat men de bloembollen beter na de lange zeereis in de VS kan behandelen dan daarvoor in Neder land, gegrond is geweest. Klimaat Verder is onomstotelijk komen vast te staan, dat men, wil men in dit volkomen andere klimaat dan het Nederlandse iets bereiken de bouw van speciale behandelings- en bewaarruimten noodzakelijk is. Er zyn daar proeven genomen met ae ouderwetse methode, het ingra ven van kistjes in kuilen en de tem- peratuurbehandeling in kelders, waar men de temperaturen volledig handen heeft. De kwaliteit uit de kelder is beter en men heeft minder moeiiykheden. Er zyn ook proeven genomen om de houdbaarheid van de bloemen te testen. Drs. Slootweg vond de daar in gevonden bewaarperioden wel wat aan de lange kant. Om een Juiste voorlichting te kun nen geven aan de Amerikaanse broeiers zal men meer inzicht moe ten krygen ln de methoden, die zy nu toepassen. Voor zover de finan ciën en de tyd het toelaten zal een onderzoek daarnaar verder worden uitgewerkt. Van Nederlandse zyde wordt in dit brceiproject 100.000 dollar geïn vesteerd, verdeeld over vyf jaar. Er zyn dit jaar 18.000 stuks bloembol len beproefd op hun mogeiykheden en kwaliteit. Het volgend jaar wordt dit aantal verdubbeld. Tydens het bespreken van de tem peraturen ln de kassen liet de heer Slootweg zich ontvallen, dat „de Rynsburgers" wel bepaalde stunts kunnen uithalen, die hy niet graag: in de VS zou willen propageren. Een van de aanwezigen merkte op, dat het bloembollenvak al dolbiy zou mogen zyn, als de Amerikaanse Lroelers net zulke bloemen brachten als de slechtste kwaliteit, die men ln Rynsburg kan vinden. De heer Hoek liet aan de hand van dia's zien, welke verschillen er ontstaan by de behandelingen. De exporteurs konden wel duidelyk op merken, dat de tyd tussen de be handelingen hier en de aankomst daar gevaariyk is. Het transport van de bollen moet toch wel in koelruim ten plaats hebben- Ze waren uitermate tevreden over de bereikte resultaten en vernamen van drs. Slootweg, dat diezelfde dia's ook in de VS met een uitgebreide toelichting aan de bloemisten wor den getoond. Op deze wyze hoopt men op korte termyn een verbete ring in hun produkten te brengen, waarmee de leveranciers en afne mers gediend zyn. Een 39-jarige kweker uit Voorhout maakte een kwade beurt, toen hij ln de Schiestraat in Noordwyk ln'aan rijding kwam met een autobus der NZHM. Het bleek ter zitting van de Haagse politierechter niet, waardoor de aanryding gebeurde, want ver dachte kon er zelf geen verklaring voor geven. Wel stond vast. dat hy bij het passeren van de autobus een lange streep over de zywand van het voertuig trok en dat ook zyn auto er de gevolgen van vertoonde. Een strip hing er bij. De rechter zei te kunnen begrij pen, dat er aanrydingen gebeuren, doch dat de kweker er zonder meer vandoor was gegaan, dat was kwa der. En bovendien had de politie ge constateerd, dat het vehikel ln wei nig goede staat verkeerde. Gladde banden, speling in het stuur, en an dere mankementen waren er, waar door de „auto" in beslag werd ge nomen. Verdachte zei niet te hebben ge weten, dat hy de autobus had be schadigd. Hy was zelf van de aan ryding geschrokken. De officier van Justitie achtte het doorryden na een aanrijding een euvel, waartegen streng moet worden opgetreden. Hy eiste f.250 boete de aanryding en ontzegging der rybevoegdheid gedurende drie maan den voor het doorryden. De verdediger zette uiteen, dat ver- -dlachtajini dia tyd hard werkte en door de zenuwen er niet aan had gedacht te stoppen, zodat hy clementie vroeg. De rechter veroordeelde tot f.100 boete en trok het rijbewys gedu rende drie maanden ln. Mr. J. Klaasesz naar Noordwijk De commissaris der Koningin in de provincie fcuid-Holland. mr. J. Klaasesz, zal dinsdag 28 juni a.s. 's middags om vier uur, een besloten zitting van de gemeenteraad van Noordwyk bijwonen. Naar verluidt zal in deze vergadering onder meer de waarneming van het burgemees terschap worden geregeld. Om vyf uur zullen mr. Klaasesz en de raad zich naar de museum- boerdery van het Genootschap Oud- Noord wijk aan de Jan Kroonsweg begeven, waar het comité „Honderd jaar badplaats" in samenwerking met het bestuur van het G.O.N. een show van oud- N oord wij kse kleder dracht- zal organiseren. Ook zullen er ouderwetse nettenwagens op het to neel verschynen. Uiteraard zal het gezelschap ook het interieur en de collecties in het museum bezichtigen. Belasting sloeg kantoorbediende voor f 45.459 aan De Veenendaalse kantoorbediende G. van Kooten, vader van vyf kin deren, kreeg de schrik van zyn le ven, toen hy gisteren een voorlopige aanslag van de inkomstenbelasting ontving. Volgens het formulier zou zijn geschatte inkomen f 95.000 groot zyn en dat kwam de Veenendaler op een belastingaanslag van f 45.459 I te staan. De heer Van Kooten, die zich spoe dig realiseerde dat het hier om een fout van de Wageningse ontvanger I van belasting ging, vatte het mis- j verstand dan ook laconiek op. „Ik heb weieens gehoord van de ton van j Luns", zo zei hy, „maar er biykt ook nog een ton van Wageningen te be- Volgens de bepalingen op het for mulier moet het bedrag van de aan slag eerst worden voldaan voor men kan reclameren, maar desondanks wil de heer Van Kooten het toch maar eerst met reclameren proberen, LIDO Het recept is nu langzamerhand wel bekend bij de liefhebbers van James Bond films: een Amerikaanse agent, meester op vrywel alle wapens, knygiti een by zonder moeilyke opdracht, raakt in zeer gevaar lijke situaties waaaiby het scho ne geslacht een rol van bete kenis speelt, slaat zich met be hulp van een collega door alle moeiiykheden heen waarby het uitschakelen van tegen standers op allerlei marnieren geoorloofd is en wint ten slotte op alle fronten, ook op dat van de liefde. Ook deze film in klem-en en op het brede doek is op deze wyze samengesteld, waarbij zelfs elementen uit vroegere produkties van ongeveer dezelf de aard herkenbaar zijn. Toch weet dit werk zeker wel te boei- lön, temeer omdat sommigen thema's uit Bond-films juist op verrassende wyze weiden ge varieerd. Een behulpzame ehauf l feur biykt niet een mede-spion te zyn, maar een gevaarhjke tegenstander. En zo zou er meer te noemen zyn. Men zal zich I dan ook by deze film, al zyn er wel bekende thema's in ver- v werkt, allerminst vervelen. De jacht van agent 077 op het nieuwste type atoombom is zeer boeiend en volkomen begrype- Ujk verteld. Het is een drie- hoeksstryd tussen Amerikanen, Chinezen en Russen, waarin i eerstigenoemden met de over- winning gaan strijken, dankzy die vindingijykheid van agenit 1 077, Dick Malloy, een rol ge- Trianon „Zeven gouden mannen" een vry onbekende Italiaanse produktie (Marco Vdcario)roept herinneringen op aan Rififi-films. Deze films tonen tot in de finesses geniaal opgezette en uitgewerkte kra ken, maar „Zeven gouden man nen" is moderner, grootser op gezet en daardoor spectaculair der. Ook ln deze film wordt de spaim'fng soms cpgievoend tot adembenemende hoogten, mede dankzy het goede spel van de Italiaans» sterren, met als de belangrijkste de wufte Rossana Podesta en de gentleman-rover Philippe Leroy. De Ironie, waarmee düt die- venepos is verfilmd, maakt hem bovendien uitermate plezierig en de boeven eigenhjk wel sym pathiek. een vaak humoristisch beeld geeft van het leven in een klei ne Stad by Praag, waar een vermaarde schoenfabriek is ge vestigd. Een knap gefilmd werk vol door en door menselijke trekjes. Nachtelijk spel Luxor De titel „Naohte- iyk Spel" doet onimiddelyk het vermoeden rijzen omtrent „ver boden liiafdie". Dat klemt dan 5ok wel uit, want het geheel speelt zich voor negentig pro cent af op of om het bed. Nach telijke fuifjes, het oppikken van call-girls", verveling en liefde wisselen eikaar af in deze Mexi caanse film. Wel heeft de re gisseur geprobeerd zyn werk anders te maken dan de tien duizenden films die dit onder werp behandelen, maar hy kan het niet waarmaken Briljante scènes eindigen meestal in de grootste banaliteit. Het artistie ke, dat in vlagen wordt ge toond, verzandt geheel. „Nach telijk Speflf' is technisch zeer goed gefilmd, maar het gespro ken woord is zwak; misschien dat degene die de ondertiteling heeft verzorgd, de film tot een niemandalletje heeft geredu ceerd. Een Zwitserse bank (in Ge- nève) met een ongelooflik aan tal gouden staven in een elek tronisch bewaakte kluis, vormt het aantrekkelijke doel van de zes bankrovers, aangevoerd door ,41 professore" het brein achter het zware werk. De rovers gaan ails gemeentewerkers vermomd op het drukste uur van de dag voor de bank aan het werk. Ze breken de straat open, verdwij - nen 'in het riool dat onder gronds naar de bank voert en transporteren het goud via een gasleiding naar een gereed staande tankauto. Dit alles wordt uitgevoerd met uiterste precisie en met gebruikmaking van de modernste technieken. Na het karwei begint het ge sol met het goud, want de „pro fessor" wil zijn aandeel vergro ten, door zich van zijn helpers te ontdoen en de vrouw in het spel stopt ook nog haar ver leidelijke vinger in de goud schat. En uiteindelyk speelt zich midden in Rome, tegen de imposante architectuur van de oude beschaving een aardige orgie af: de goudkoorts heeft velen te pakken. In deze uiterst spannende, maar toch ook wel amusante film komen verrassende wen.- In de onderaardse gewelven van de bank. Het apparaatje vertelt waar het goud ligt. dingen voor, die de filmgenie ter maar zelf moet gaan ontdekken. Hy zal er geen spijt van heb ben. „Liefde van een blondje Studio De belangwekkende Tsjechische film .Liefde van een blondje" draait deze week opnieuw in het theater aan de Steenstraat. Het is een werk met een gezonde strekking, dat, zender ovci.iJxtr/an moralisme,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15