Okker bij laatste zestien barstens had in Duinkerken nog seconde een over \mjGENDE ADEM DU1NDIGT I Dag in de Tour TOUR IN CIJFERS CONTROLE A.S. ZONDAG GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Spannend slot Gerben een stok kaas uit het vuistje ISRAEL NAAR FEIJENOORD tiQ jüJDAG 24 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Zonder tactische fout van Belgische ploegleider Cools had Leidenaar de gele trui veroverd (door Fred Racké) Puinkerken, donderdag „Ik gil- J s Vooruit Jos, alles, alles. Maar j deed niets meer. Ik had achter- 1 gekeken in die straat. Ik zag het iloton komen. Ik daeht, als we nu ian zitten kijken, zijn we verloren, ïi oen heb ik alles gegeven. Ik heb 5 et meer achterom gekeken. Ik wil- op mijn hoogste versnelling scha llen, maar het lukte niet. Verder s eb ik dat niet meer geprobeerd 'lies en alles heb ik er uit gereden. ou, en je zag het. Ik hield het net". iGerben Karstens vertelde, met de lllure van een vedette, van een groot jfenner. Nauwelijks getekend door die machtige inspanning in die slo pende laatste nieters, glimlachte de onbetwist sterkste Televizier-ren- ner bij het vertellen van zijn glorie. En nog eens herhaalde hij het, voor microfoons, voor horden verslag gevers om hen heen. Nog eens vertel de hij, hoe dat machtige peloton in de straten van Duinkerken zijn ar men naar hem en zijn vluchtmaat Jos Boons had uitgestoken. Hoe Boons bijna was gesneuveld. En hoe hij, Karstens maar nauwelijks tijd had gehad om op de eindstreep het traditionele gebaar van de winnaar te maken. [Karstens sleepte in Duinkerken, een etappe-zege weg, met de hij- inde adem van het peloton in zijn nek. Maar Karstens maakte ook en Nederlandse dag" van deze donderdag in de Tour. In de och- nduren immers had de Pellenaarsploeg in bijna machinale eenheid ploegentijdrit over 20 km gewonnen. wat Pellenaars had gevreesd, ge beurde: het gealarmeerde peloton ging op jacht. Sliert Op 10 km van de finish had het tweetal voorop 30 seconden voor sprong over, vijf km verder nog maar 15, en in de straten van Duin kerken naderde de langgerekte sliert het duo tot op 100 meter. Daar was het, dat Gerben Kar stens zijn noodkreet naar Boons slingerde: Vooruit Jos, alles! Maar Boons was moegebeukt door de wind en op die lange, lange laan in de badplaats scheen het finish doek voor Karstens te laat te komen. Een angstige kreet hoorden de duizenden op de trottoirs toen de man uit Lei den vergeefs op zijn hoogste ver snelling schakeldede derailleur werkte niet. Nog eenmaal keek Karstens om. Toen reed hij zich leeg, om pas een meter voor de streep de zekerheid te hebben, dat hij écht had gewonnen. Boons toch nog tweede zag links en rechts naast zich de wielen van de concurrentie opdoemen. Karstens hadl meldden de chronometers, één seconde voor sprong gehad. Het hadden er veel meer kunnen zijn als dat peloton niet zo snel was gealarmeerd Rud?' Altig wenste ook naar Duin- 'ken de gele trui te dragen. Daar- n controleerde de Duitser het- pe- iton in de slechts 130 km lange rit iemand mocht van hem de ruimte Dat was ook niet erg aanlokke- en daarop rekende de bonkige iuitser dan ook. Een uitval uit het loton betekende een gevecht met wind. En strijd met de natuur - ementen schakelt zo vaak bij voor- aat da verrassing van een ontsnap- ting uit. Slechts langzaam kunnen an eenzamen ruimte bevechten en 11e tijd krijgen de leiders om zich te eicellen, om hun soldaten tot ach- fvolgen aan te sporen. Toch maak- Altig één fout: hij bemoeide zich :veel met het gewoel in' de voorst inies. Tot 30 km voor Duinkerken niets aan zijn aandacht ont- napt. En toen de Engelsman Den- ra en Jos van der Vleuten de lei- er toch nog durfden tarten, wierp der Rudi" zich weer in de strengen, iamen met de Belg Van Springel iracht bij het peloton naar de 2 'luchters, die zich nauwelijks een oorsprong van betekenis hadden ramen verschaffen. Altig had het liet behoeven te doen- Denson en Van der Vleuten waren voor hem ingevaarlijk. Slechts een tactische fout van de Belgische ploegleider redde daarna de man leulen voor een catastrofe. Slim De slimme, nu in het „vakwerk" litermate geschoolde Karstens, pro- Advertentie „Vader" Pellenaars kust „zoon" Gerben. fiteerde namelijk van de korte rust die het peloton zich na die achter volging gunde. Toen, 15 km voor de eindstreep, de sprinters zich al gin gen opmaken voor het laatste ge vecht rende Karstens weg. Boons, de jonge Belg van de frisse .Mann- equippe, ging met hem mee en het peloton nam even een afwachtende houding aan. De winst die de twee voorop zouden vergaren kon im mers onmogelijk groot zijn? Maar zo gingen de twee Noordelijke ren ners door dat ze zelfs 45 seconden voorsprong bemachtigden. En op dat moment reed Karstens in de gele trui. Toen maakte de Belgische ploeg leider Cools een fout. Hij stuurde naast de wagen van Pellenaars en riep „Ga mee naar voren Kees. Ze hebben al meer dan een halve mi nuut". „Niet doen", riep Pellenaars, „Als je langs het peloton gaat wor den ze wakker. Dan zien ze dat het ernstig is. Dan gaan ze jagen!" Franqois Cools deed het toch. Hij ijlde naar voren om Boons in de laatste kilometers steun te geven. En dwz fcTzatjkz/fA PONIT1FRANKR. 4e et£05 km 24JUNI WASSENAAR Tevreden Rudi Altig cirkelde tenslotte in de namiddagzon tevreden tussen de dik ke hagen publiek. Getooid in de gele trui, met over zijn schouder bunge< lend een nieuw kostbaar tricot. Maar Kees Pellenaars liep al even tevreden rond. Zijn winst in ploegentijdrit waarin de overige ploegen zich overigens niet boven matig inspanden - plus de zege van Karstens hadiden de Televizieren bijna 2000 gulden opgeleverd. Om dat het „thuisfront" deze winst nog verdubbelt, kon de ploegleider zich gaan verheugen op het maken van een aantal plezierige berekeningen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Hollandse namen waren op deze donderdag in deze Tour het onderwerp van gesprek. Maar meer nog dan het op merkelijke succes van de Te levizieren, werden de gebeur tenissen in de gedenkwaar dige tweede etappe belicht. Ach, men mocht wel aanne men, dat die oude rot Pelle naars zijn mannen nu eens goed de waarheid had ge zegd. Dat hij hen naar de voorste stellingen had ge commandeerd, nu die kleine Haast de nieuw benoemde kopman «in het geioeld was ten onder gegaan en in Doornik meer dan een mi nuut achterstand had moe ten boeken op de grotendie straks om de Tour-zege gaan strijden. Deze dag in de Tour was er een om in de prijzen te rij den. En daarin toch zijn de Hollanders altoos zeer bedre ven geweest. Neeneigenlijk kwam ..die Hollandse dag" niet als een verrassing. Wèl waren er verklaringen ge weest van de heren Anquetil en Poulidor, rustend na af loop in de stille hotelkamer. Daarover kon op deze dag gepraat worden en Fran sen doen dat gretig, waar er ook maar gelegenheid is. Daar had bijvoorbeeld een glimlachende Anquetil ver klaard: „Aanvallen toen Poulidor gevallen icas? Maar meneer, dat heb ik helemaal niet gedaan. Als ik aanval en als die Poulidor toen toeval lig gevallen is. wel dan zien wij die Poulidor helemaal niet meer terug. Nee, hij was al lang en breed weer opge staan. En hij reed alweer in het peloton, toen ik ging ja gen. Het was volkomen toe vallig. Ik lag aan kop op een slechte weg, en ik dacht vooruit, rijden dan maar". Wel, daar kon nog eens over worden gediscussieerd op deze donderdagEn zo- xvaar wgs ook die stillealtijd glimlachende Poulidor met een toelichting gekomen. Een heel andere verklaring: „Ik dacht", begon de eeuwige tiveede. „ik dacht dat er een catastrofe dreigde toen ik onderuit ging. Maar ik stond snel weer op, want ik man keerde niets. Ik keek en wat zag ik? Anquetil, die meteen begon te sleuren aan het peloton. Ik sprong op de fiets en begon aan de achter volging. Het duurde lang voordat ik er bij was, maar er werd dan ook hard gereden. En nu weet ik het: ik ben gewéldig in vorm. En wat er ook gebeurt, er zullen twee Anquetils moeten komen om mij nog uit de wielen te rij den". Daar kon de Tourkaravaan het dan mee doen, voor de komende dagen. Geen won- der dat iedereen zeer zenuw achtig begon te doen, toen in de rit naar Duinkerken Pou lidor ineens van fiets ging verwisselen met een ploeg maat. Nu zou het dan toch kun nen gebeuren! Omdat Jacques Anquetil op dat moment niet in d: aan val ging, is Frankrijk ge neigd te geloven, dat afgod Anquetil de waarheid sprak. En al sleept dan Televizier de prijzenpot in de wacht, en al rijdt dan al weer een an dere Belg, Planckaert, in de groene trui, op deze dag in de Tour speelden Anquetil en Poulidor toch weer de hoofd rollen in de door de publici teit gecreëerde oorlog Australische coach Harry Hopman: .l)it was perfect en briljant tennis (Van een speciale verslaggever) Tom Okker heeft de laatste zestien van Wimbledon gehaald. Voor het eerst sedert tientallen jaren - Hans van Swol was de laatste is dit door een Nederlandse speler bereikt. En wie de 21-jarige dienstplichtige soldaat Okker uit Haarlem donderdagmiddag heeft zien spelen, zal het niet verbazen wan neer hij vandaag ook nog tot in de kwartfinales doordringt. De Braziliaan Ron Barnes, die de dag tevoren nog een imponerende zege behaalde op Mike Sangster, werd in precies anderhalf uur met 6-0, 6-1, 3-6, 9-7 uitgeschakeld. Het is nog op een spannend slot uitgedraaid met een score, die na 2-1 gelijk met de service opging, maar voordat Tom zijn bijna tra ditionele inzinking in de derde set kreeg, speelde hij het meest volmaak- De uitslag van het tweede gedeelte van de derde etappe: 1.Gerben Kar stens (Ned. Pellenaars) 131.5 km in 26 m 46 s„ 2. Boons (Belg Cools) z.t., 3. Planckaert (Belg Driessens) 3.26.47, 4. Van Looy (Belg Mariën), 5. Seis (Belg Mariën), 6. Vanden- berghe (Belg Driessens), 7. Jo de Roo (Ned. Pellenaars), 8. Huysmans Belg Cools) 9. Henk Nijdam (Ned. Pellenaars), 10. Van Coningsloo (Belg Plaud), 11. Denson (Gbt. Ge- miniani), 12. Depauw (Belg Mariën), 13. Monteyne (Belg Mariën), 14. Rik Wouters (Ned. Pellenaars), 15. Bi- tossi (Itl. Bertolazzo), 6. Brands (Belg Driessens), 17. Vrancken (Belg Cools), 18. Dupont (Frk. Ca put), 19. Reybroeck (Belg Driessens), 20. Derboven (Belg Mariën), 29. Arie den Hartog, 37. Leo van Dongen, 45. Huub Harings, 51. Kees Haast, 64. Huub Zilverberg, 67. Jos van der Vleuten, 73. Jan Janssen allen in 326.47. Klassementen Na de derde etappe luidt het al gemeen klassement: 1. Altig (Dld.- Albani) 13.0615, 2. ex aequo: Rey broeck (Belg-Driessens)Jan Jans- (Ned.-De Muer), Seis (Belg- Mariën), Arie den Hartog (Ned. Ge- miniani), Huub Harings (Ned.-Pel- lenaars), De Pra (It.-Albani)allen op 36 sec. 8. Boucquet (Belg-Cools) op 43 sec., 9. Brands (Belg-Dries sens) op 44 sec., 10. Gerben Kar stens (Ned.) op 46 sec., 11. ex aequo Planckaart (Belg-Driessens) op 47 sec., Van Vlierberghe (Belg-Dries sens), Momene (Sp.-Langarica), De Rosso (It-Albani)Stablinski (Fr. Geminiani), Groussard (Fr.- De Muer), Anquetil (Fr.-Geminiani), Van Looy (Belg-Mariën), Simp son (GB-Plaud), Gabita (Sp.-Lan garica), Kunde (Dld.-Plaud) Poulidor (Fr.-Magne), Aimar (Fr.- Geminiani) Lebaube (Fr.-Caput) 35. ex aequo Huub Zilverberg (Ned. Pellenaar) op 1.32, 46. E. A. De Roo (Ned.-Pellenaars) op 1-54, 46. E.A. Kees Haast en Jos van der Vleuten op 1.54, 95. Henk Nijdam op 3.05, 98. e.a. Ab Geldermans op 5 11. e.a. Rik Wouters op 12.09, Leo van Dongen z.t. Het ploegenklassement van het tweede gedeelte van de derde etappe luidt: 1. Pellenaars (Karstens, De Roo, Nijdam) 10.2020. 2. Cools z.t., Mariën 10.20.2 4. Driessens z.t., Geminiani z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 41.41.07, 2. Pellerlaars 41.41.09, 3. De Muer 41.41.36, 4. Cools 41.42.16, 5. Mariën 41.43.52. Het puntenklassement (groene trui) ziet er als volgt uit: te, het meest ongenaakbare tennis, dat maar gespeeld kan worden. Meestal geldt de gulden regel, dat men het spel kan spelen dat door het spel van de tegenstander wordt toege laten. Maar de arme Barnes kwam aan dat spel niet eens toe- Het had ook Emerson of zo men wil Laver of Hoad kunnen zijn en dan hadden ook zij tegen deze Okker twee sets lang geen voet aan de grond gekre gen. Het nooit van chauvinisme ge heel vrije Nederlandse oog ziet zo'n partij van Okker wellicht wat ge kleurd, maar Harry Hopman, Australische Daviscup-aanvoerder en tennisexpert bij uitstek, die de par tij tussen de dichte rijen van baan acht had gevolgd, zei na afloop: „Dit perfect en briljant tennis. Zoals Tommy Okker, die eerste set speel de, heeft nimmer iemand ze beter gespeeld". in alle slagen. Hij trok zich niets ian van de sterke wind en alles luk te. Barnes liep op wanneer hij kon, maar hij was onmachtig in het kruisvuur van grondstrokes en vol leys. Meestal deed de Braziliaan niet eens een poging de scherpe topspin ballen langs de lijnen terug te slaan. En probeerde hij het, dan leek zijn racket met een visnet bespannen. Regen Ruim anderhalf uur lang hadden regen en onweersbuien de start van Wimbledon's vierde dag opge houden en het was alsof Tom Okker binnen wilde zijn voor de vol gende bui uit de grauwe lucht zou losbarsten. Het was niet alleen een overrompelende start, die ace met de eerste de beste bal en die passeer- slagen, waarmee hij door zijn eerste servicegame van Barnes brak. Okker ging door, in hoog tempo, fel ge concentreerd, met dodelijke precisie Het Rotterdamse Fejjenoord heeft donderdgavond zijn eerste spectacu laire aankoop gedaan. De Stadion club bereikte overeenstemming met DWS inzake de overgang van inter national Rinus Israel naar de Maas- stelijke formatie. Zoals bekend nam DWS woensdag Piet Kruiver van Feyenoord over. 1. Planckaert 43 punten, 2. Kar stens, 39, 3. Reybroeck 35, 4. Seis 33, 5. Van Looy 28, 6. Janssen 27, 9. E Roo 21, 12. Den Hartog 14, 14. Ha rings 12. Gerben Karstens werd uitgeroepen [tot de strijdlustigste renner, Inzinking Na veertieneneenhalve minuut was het 6-0 en weer zeventieneneenhalve minuut later was de tweede set met 1 door Okker gewonnen. Een nieu we doorbraak volgde in Barnes' twee de servicegame van de derde set, maar toen ineens kwam de beruch- inzinking. Een foutieve be slissing en een hinderlijke klik van een fotograferende toeschouwer wa ren nu plotseling zaken, die Okker zodanig ergerden, dat hij uit zijn concentratie raakte. Barnes greep de kans onmiddellijk en als wisselwer king werd zijn tegenstander groter, met bredere spreiding, betere service, en betere returns. Hij won Okker's service tweemaal achtereen en hij had aan twee setpunten voldoende om met 6-3 te winnen. Een vierde set was nodig en de tientallen Nederlanders, die de over winning na een half uur al zeker hadden geacht, begonnen elkaar nu wat angstige blikken toe te werpen. Okker is een straight sets speler van de sterkste wereldklasse, maar vier en vijf sets-overwinningen komen op zijn recordlijsten veel zeldzamer voor. Niet door een physieke collap- se, maar door een mentale. Herinnering Vorig jaar had hij de AU England Plate finale tegen Owen Davidson ook „in zijn zak" toen hij toch nog verloor. Tegen Mulligan in Rome dit jaar stond hij na twee gewonnen sets op 4-2 in de der de set en in Parijs was het tegen Stolle 2-1. Beide partijen gingen toch nog verloren en die herinnering leefde niet alleen bij de schouwers. Het zal door Okker zelf ook even zijn heengegaan en dat had hem onzeker kunnen maken. Zijn afmaken bleef minder sterk. Men kon zich niet aan de indruk ont- TOM OKKER trekken, dat hij te snel wilde scoren, ook op momenten dat de rally er nog niet rijp voor was. In de derde game, na 3-2, sloeg hij bij een een voudige smash de bal in het net en zijn raket, dat kennelijk al gescheurd was in twee stukken. Dit had voor de mentale spanning in Okker een fataal incident kun nen betekenen, maar het nieuwe racket gaf hem voldoende vertrou wen om het duel voort te zetten. Hij bleef zijn service gemakkelijker win nen dan Barnes, maar de matchpun- ten kwamen pas na 8-7, na een mooie lob en een scherpe passing. Fet eerste wedstrydpunt ging ver loren, het tweede werd met een da verende volley op de backhand van de Braziliaan in de winnende slag omgezet: 9-7. De donkere Australische linkshan dige atleet Owen Davidson, dezelfde uit de Plate-finale van 1965, is Tom's tegenstander in de achtste eindstrij den. Geplaatsten Het aantal uitgeschakelde geplaat ste spelers is deze donderdagmiddag met één vermeerderd. Op baan 1 volgde de in Hongkong wonende Australiër Bob Hewitt. Van deze tweede Australische „broedermoord" was de nu de als vijfde geplaatste John Newcombe het slachtoffer. Fletcher verloor de eerste twee sets met 8-10 en 4-6, maar kwam toen met zulk gaaf en gevarieerd plaats- spel tegen het grove geschut van Newcombe's artillerie in het geweer, dat hij het verdere spel met 6-3 6-4 6-3 won. Dennis Ralston (6-2, 4-6, 6-1, 6-1 tegen Keith Diepraam), Cliff Drys- dale (6-3, 6-2, 6-2 tegen John Pickens) en de steeds beter lopende Tony Roché (6-2, 4-6, 8-6, 6-2 te gen de Brit Curtis) bleven met Emer son, die met 7-5, 6-2, 7-5 na een wat moeilijke start van de wild spelen de Amerikaan Pasarell won, als ge plaatsten in de strijd. Het Nederlandse dames dubbel Els Spruyt en Lidy Jansen Venneboer speelde een dappere partij tegen de Amerikaanse Rosemary Casals en Eillie Jean King, maar moesten toch het onderspit delven. Het Ameri kaanse dubbel won met 6-4, 6-4,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11