J.H. Ult de Jong treedt schoolbestuur Auto gegrepen door trein Receptie Gezondheidscentrum in Noord Zomercursus Leiden, Amsterdam, Columbia Rembrandt-Lyceum Rijnlands-Lyceum in bezit wisselbekers Bij „De Finfe" „T. en DJ" kampioen van West-Nederland :%^vakantie? JüOl iNDERDAG 23 JUNI 1960 LEIDSCH DAGBLAD Yan Geref. Schoolvereniging Leiclen Afscheid na 33 jaar Op een gisteravond in de Hoog landse Kerkgrachtschool gehoudden ^Jaarvergadering van de Gerefor- meerde Schoolvereniging in Leiden i is de heer J. H. de Jong afgetreden u, a|S bestuurslid van deze vereniging. I-De heer De Jong is sinds 1933 lid «van het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereniging geweest, fCaarvan vele jaren als penning- J&neester en voorzitter van de Bouw- Sfcommissie. De afgetreden penning meester werd tydens de vergadering .0p voorstel van het bestuur en by acclamatie benoemd tot ere-lid van schoolvereniging, waarvoor hij Vh drieëndertig jaar lang heeft ingespannen. Hem werd bovendien steen enveloppe met inhoud aangebo nden en een afscheidsreceptie op ^woensdagmiddag 6 juli in het voor uitzicht gesteld. Mevrouw De Jong, die de vergadering by woonde, mocht f .jn al deze hulde delen. Zij werd onder ilmeer met bloemen verrast. Sa De voorzitter van de Gereformeer de Schoolvereniging, de heer S. J. Anes, betreurde, maar respecteerde «(et besluit van de ijverige penning meester, die wegens zijn gevorderde ...'tijd gemeend heeft te moeten iet grote meerderheid van stemmen it lid van het bestuur herkozen. Prins reikt zilveren anjers uit Prins Bernhard heeft vanochtend iln het gebouw van de Algemene iBank Nederland N.V. aan de Vijzel straat in Amsterdam aan drie Neder landers een zilveren anjer uitgereikt I voor hun bijzondere verdiensten op cultureel gebied. De Prins reikte de ^onderscheidingen achtereenvolgens uit aan mevrouw I. M. Hennema— voor „haar vele jaren met volharding en enthousiasme gevoerde strijd voor een verantwoor- de kinderlectuur van eigen bodem", broeder Erich (J. A. F. de Rijk) o.m. voor zijn oprichting van de Volkssterrenwacht „Simon Stevin" in Oudenbosch, en aan mr. Romke de raard voor zijn indrukwekkende •beid voor het behoud van het klok- ïspel, het draaiorgel en de speel- Het Jaarverslag van de secretaris, de heer D. de Bruyn, maakte mel- bedanken. Hij legde in zijn afscheids woord de nadruk op het feit, dat de heer De Jong met hart- en ziel de be langen van de schoolvereniging in het bijzonder en die van het christe lijk gereformeerd onderwijs in het algemeen heeft gediend. „We zullen U niet vergeten, uw werk niet en uw persoon niet". De heer De Jong op zijn beurt zei in een dankwoord, dat het bestuurswerk hem altijd lief is geweest. Zijn leeftijd noopte echter tot heengaan. In de vacature-De Jong werd op deze avond voorzien door de benoe ming van de heer H. J. Th. Hebly tot bestuurslid. De heren M. J. Bakema. P. v. d. Perk en H. Roffel, die aan de beurt van aftreden waren, werden pillllllllllllllllllilllllll^ Het bestuur van de Gerefor- 1 meerde Schoolvereniging in 1 Leiden biedt de heer J. H. de 1 Jong, op woensdag 6 juli een re- ceptie aan, waarop gelegenheid bestaat om van de afgetreden ji penningmeester officieel af- 1 scheid te nemen. De receptie 1 wordt gehouden woensdagmid- dag van half vijf tot half zes in 1 restaurant Van der Heijden. 1 (Advertentie) A, N. ZEKVELD OVERLEDEN Na een kortstondig ziekbed is lennacht op de leeftijd van 73 jaar rerleden de heer A. N. Zekveld, id-leraar van de Leidse Ambachts- De heer Zekveld, die 2 juli 1892 te iterwoude werd geboren, was voor o'ipn „Ambachtsschooljaren" oun. lige tüd werkzaam als opzichter- ikenaar b\j het Leidse architecten- ■eau van de heer Fontein. Op 15 .1,5 (mei 1921 werd hij benoemd tot iraar aan de Ambachtsschool om les )Pl)te geven in de praktische en theore tische vakken in de afdeling timme- Uiten. Tot aan zijn pensionering in „11957 heeft hij deze lagere, techni- :he school met grote toewijding, tonisch en pedagogisch inzicht I. Jgediend. Meerdere malen werd door itoonstellingsbesturen bij de in- Ichting van een expositie op het vermogen van de heer Zek- 'eld een beroep gedaan. Zo had hij Jo.a. een groot aandeel in de inrich- H,..ting van de tentoonstelling „De mens !jreh zyn arbeid" en „De mens en zijn Ki'vrije tijd". De heer Zekveld behoor de tot één der oprichters van de 'ereniging van oud-leerlingen van Ambachtsschool (Vola), welke eniging zijn groot enthousiasme ^had. De heer Zekveld, die vele jaren n: zitting had in het bestuur van de .landelijke Bond van Verenigingen van oud-leerlingen van Ambachts- i scholen, was eveneens een bekende tiguur op het terrein van de dieren- pjj bescherming en het Leids Dieren- De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt zaterdag a.s. om 9 uur op de Begraafplaats „Rhyn- hof" plaats. ^Vere Advertentie ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. Altyd voordelig. '«Maandags gesloten. H. DE JONG ding van vel mutaties onder het personeel. Het was volgens dit ver slag moeilijk om in de vele vacatures te voorzien, mede door het bestaan de tekort aan leerkrachten en door het huisvestingsprobleem, dat in Leiden zeer groot is. In het jaarverslag van de penning meester stond vermeld, dat de ver eniging financieel kerngezond is, ondanks de stijgende onderhouds kosten van de elf onder het beheer van de vereniging staande scholen. Na afhandeling van het huishoude lijke gedeelte bleef de vergadering bijeen om afscheid te nemen van de heer De Jong. Het westen van ons land wordt voller en voller. Het wordt in de grote woon kern steeds moeilijker een be hoorlijk huis te vinden. Een huis met een flink aantal ka mers en een flinke berging, een huis waar Uw kinderen kunnen spelen en waar U dieren kunt houden, een huis met tuin, garage en centrale verwarming. Midden in de grote steden is dit soort huizen ondenk baar. Buiten de grote steden zijn er nog enkele te vinden. Degenen, die behoorlijk wil len wonen zullen dan ook daar hun woning moeten zoeken. Wij hebben daarom woningen In Sassenheim gebouwd. Goed doordacht, centraal gelegen t.o.v. de woonkernen Den Haag, Leiden en Haarlem (niet meer dan 15 a 20 min. rijden, snelle frequente verbindingen), vlakbij zee, duinen en meren. Het kan bijna niet idealer. Het westen wordt voller en voller. Het wordt steeds moei lijker een behoorlijk huis te vinden. In SASSENHEIM kunt U voorlopig nog terecht Kom zaterdag 25 juni tussen 2 en 5 uur de herenhuizen aan de Narcissenlaan In Sassen heim eens bekijken. tot Prijzen van f 85.000, f 100.000,— k.k. Aanbetaling vanaf f 10.000,— Inlichtingen bij INVESTA N.V., Nassauplein 18, Den Haag. 070—601281. Van 27 juni tot 23 juli 1966 zal voor de derde maal in het „Graven steen" te Leiden een zomercursus over Amerikaans recht worden ge geven door zes hoogleraren van de juridische faculteit van de Colum bia University in New York. De eerste „Leyden" Session", in '63 betrof een experiment, en werd door de Leidse Universiteit en Columbia University grotendeels uit eigen mid delen gefinancierd. In 1964 stelde een gift der Ford Foundation de orga nisatoren in staat om een program ma voor vijf jaren op te stellen, waarbij toen ook de Universiteit van Amsterdam werd betrokken. Sinds dien is de officiële naam „Leyden- Amsterdam-Columbia Summer Pro gram in American Law". De cur- -- sussen worden sindsdien beurtelings j Sterflat. JVw)r^ de ma^ty^n^ wordt in Leiden en Amsterdam gehouden. Voor Europese Advertentie juristen stadium van-Tiun juridische vorming, een aantal is nog student, terwijl sommige ouderen reeds volop in de praktijk zijn. Van de hoogleraren hebben de meesten al eerder in Leiden of Am sterdam gedoceerd: Professor Smit heeft zowel de „Leyden Sessions" van 1963 en 1964 als de „Amsterdam Session" van 1965 meegemaakt. De professoren Gellhorn en Reese doceerden even eens tijdens de eerdere „Leyden Ses sion"; professor Rosenberg alleen tij dens die van 1963. De professoren Lusky en Rosenthal komen voor de èerste maal. De hoogleraren zullen worden ter zijde gestaan door twee vergevorder de studenten van Columbia, redac teuren van de Columbia Law Re- VERIOVIHBSRINCEI Bejaardenhelpsters krijgen diploma's De huisvesting van de meeste cur sisten wordt verzorgd door de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting. Het grootste deel zal wonen in de Na de „Leyden Session van 1963 en 1964, volgde dus een „Amsterdam Session 1965". terwijl dit jaar we derom door de Leidse Universiteit wordt zorggedragen voor de organi satie van een zomercursus. gebruik gemaakt van de mensa-ac- comodatie der Universiteit in het Prytaneum. Tijdens de week-einden zullen de cursisten door middel van excursies in de gelegenheid gesteld worden na der met Nederland kennis te maken. De cursus is bestemd voor jonge op de eerste zaterdag zullen zij door Europese juristen (of ver gevorderde juridische studenten). Er zijn vele aanmeldingen geweest: 6 deelne mers zijn tenslotte toegelaten. De meerderheid ontvangt een volledige of gedeeltelijke studiebeurs. Naast het twintigtal beurzen van de Ford Foundation zijn nog een aantal be schikbaar gesteld door enkele grote bedrijven in Nederland. De deelnemers zijn uit de navol gende landen afkomstig: Nederland (14), Nederlandse Antillen (1), de Duitse Bondsrepubliek (8), Zweden (7), Groot-Britaannië (4), Joegosla vië (3), Oostenrijk (3). Tsechoslowa- kije (3), Zwitserland (3), België (2), Denemarken (2), Griekenland (2), Italië (2). en telkens 1 uit de volgen- i de landen: Australië. Finland, Frankrijk, Ierland, Maleisië. Pakis- I tan. Spanje, Turkije. De leeftijds groepen tussen de 23 en 30 jaar over heerst. De meesten zijn in het laatste het gemeentebestuur van Leiden ont vangen worden. De „Leyden Session 1966" zal maandag a.s. worden geopend met toespraken van de rector magnificus der Leidse Universiteit en van pro fessor Gellhorn. De regionale commissie van de Stichting Protestantse Opleidingen Bejaardenzorg heeft gisteravond on der grote belangstelling in de aula van de Chr. Nijverheidsschool „Bos huizen" aan negentien dames, die de 2-jarige cursus voor bejaardenhelp ster met een succesvol examen heb ben bekroond, het diploma uitgereikt. Het diploma werd behaald door de dames E. M. van Zeist. J. C. Bol— Maat. A. Meel, G. H. Westmaas, S. Dikkerboom, J. van Vliet (met lof), C. L. van Duuren, W. F. Verhoeven, J. K. van Harskamp, J. Stephanus, L. HasefrasMatse. J. A. Joppe, P. Raaphorst, C. M. Koenekoop met lof). N. van der Perk, T. de Korte, E. G.; van Otterloo, B. Langeveld en B. van Leeuwen. Advertentie Leids schoolsoftballtoernooi 20 JAAR PRONONCE nog 2 dagen alle aankopen DUBBEL op de KLANTENKAART. In de Kikkerpolder zyn gisteravond de finale-wedstrijden gespeeld in het schoolsoftballtoernooi, die zaterdag middag wegens de regen moesten ko men te vervallen. Die regen gooide ditmaal geen roet in het eten en zelfs mochten de speelsters, spelers en or- Voor de gemeente en de Leid se kruisverenigingen, die naar dit moment vele jaren hebben uitgezien, is thans aan een tijd van wachten een einde gekomen. Op een terrein aan de Bernhard- kade, in de onmiddellijke omge ving van het clubhuis ..De Ze vensprong". is men begonnen aan de voorbereiding voor de bouw van een gezondheidscen trum in Leiden-Noord. waarvoor dezer dagen de bouwvergunning is afgekomen. Reeds vele jaren achtereen werd bij de behande ling van een gemeentebegroting de vraag naar de bouw van een dergelijk centrum gesteld, terwijl nog onlangs de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Men ken. de raad kon meedelen, dat de bouw aanstaande was. Van daag was het dan zover: timmer lieden plaatsen de schutting, waarachter nu spoedig de bouw zal aanvangen. Op de achter grond het clubhuis „De Zeven sprong". (Foto L.D./Holvast) Promoties De heer J. Spoelder, geboren te Haarlem en thans wonende te Dor drecht, directeur van de N.V. Alge- meene Verzering Maatschappij i,Merwede" en adjunct—directeur van de N.V. Verzekering-Maatschap pij „Holland van 1859", promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doc tor in de faculteit der rechtsgeleerd heid op een proefschrift „De schade- staatprocedure". Promotor was prof, mr. W. L. Haardt. De heer C. C. M. Gutjahr, geboren te Tjeribon en thans wonende te Hous ton, Texas, research assoc. at Shell Development Co., te Houston, pro moveerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap - pen op een proefschrift getiteld „Carbonization measurements of pollen-grains and spores and their application". Eveneens gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen is de heer P. Zandbergen, geboren te Noordwij ker- hout in 1931 en thaa.s wonende te Leiden. Het proefschrift was geti teld: „Some thermodynamic of ca nary gaseous systems: volume chan ge on mixing and phase separation Promoter was prof. dr. T T Beenakker. J. M. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Heino Eugène Alexander, z. v C. v Valderen en M. J. Slewe; Erik Wlm. z v. P. Verver en P. A. M. Spek; Marco 25 v A. Fasel en S. Lares; Bené Adxla- nua Jozef, z v. A. H. W. van der Voo- ren en E. M. T van Keateren: RWd Adrlanus Gerardus, z. v. O Zuidhoek Tnneezaa/en W°mSi: Ronald Óorne- G. Honkoop; P. Koegler 7 mlT.CL. van der Vliet en M. C. R. J. Vo-^n?, 1 maand, Succes voor Leidse klaverjassers Het Leidse klaverjas-kampioens- ontbroken. In de eerste ronde kreeg team „T. en D. I" heeft gisteravond in het clubgebouw van de vereniging „Groenoord" tegen het Rotterdamse kampioensteam „Berkel I" met suc ces gestreden om het kampioenschap van West-Nederland. Door met een verschil van 490 punten van het Rotterdamse team te winnen legde „T. en D." beslag op het Westnederlandse kampioenschap en zorgde er tevens voor, dat de jy- na een halve meter hoge RBKB- wisselbeker in Leids bezit bleef Deze wisseltrofee werd in 1964 en 1965 gewonnen door de toenmalige Leidse kampioen „Oosthoek I". Overigens heeft het in de finale- strijd tegen het zeer sterke Berkel- team niet aan de nodige spanning ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leddse Universiteit zijn voor het propedeutisch examen god geleerdheid geslaagd: mej. N. de Lange Cs-Gravenhage), mej. A. W. E. Brokerhof (Zeist) en de heer P. Mentzei (Dordrecht) Oskam: Eduard, z. v. J. S. Heemskerk en A. M. Blonk; Marjolijn Fenneghien, d. v. J. C. Nijkamp en M. G. Hagens. OVERLEDEN A. Dekker, 81 Jaar. man; M. Nleu- wenhuljse, 73 jaar echtgenote T. en D. een kleine achterstand 20 punten, die in de tweede ronde uitliep tot 60 punten. In plaats van •door te drukken" vroeg het Rotter damse team een pauze van 15 mi nuten, welk verzoek door de wed strijdleider reglementair werd toege staan. Deze pauze kostte Berkel hoogstwaarschijnlijk de titel. Want hervatting kreegt het Leidse team „de kaarten" en speelde der mate sterk, dat bij de eindtelling de achterstand in een voorsprong van 490 punten omgezet bleek te zijn. De einduitslag was: T. en D. 19733 punten; Berkel 19223 punten. Het meest succesvolle koppel werd ditmaal gevormd door de heren G. Keijzer jr. en S. Holswilder, dat met 4821 punten de „topscore" van de wedstrijd liet noteren. De overige Leidse koppels behaalden de volgen de resultaten: mevr. M. Kalkhoven- Keijzer—T. van As, 4669 punten; H. v. d. Plas—G. Gubler, 4034 pun ten; mevr. M. KeijzerH. Zandvliet, 3139 punten; H. BouwensG. Keij zer sr., 3070 punten. Ne de strijd reikte de directeur van de NV Berkei's Patent-Holland, de heer A. Prins de wisseltrofee uit aan de leider van het Leidse kam pioensteam, de heer H. Bouwens uit en verraste hij alle deelnemers (sters) met een gasaansteker als blijvende herinnering aan deze door de Leidse Federatie uitstekend georganiseerde en in een sportieve sfeer gespeelde kampioenswedstrijd. ganisatoren zich verheugen op een vry grote publieke belangstelling. In de dames-competitie moesten de eerste twee plaatsen verdeeld wor den tussen het Rijnlands Lyceum Oegstgeestt en het Rijnlands Lyceum Wassenaar. Laatsgenoemde ploeg kwam tenslotte als overwinnaars uit de bus. Rijnlands lyceum Oegsgeest werd dus tweede, Louise de Coligny H.B.S. derde en het Sted. Gymna sium vierde. Bij de heren moest er meer strijd geleverd worden vanwege het simpele feit dat veel meer ploe gen naar de zo begeerde N.AB.B.- wisselbeker streefden. Met grote over macht is in deze competitie het Rem- brandt-lyceum uiteindelijk de grote overwinnaar geworden. Het moest voor dr. J. W. Blom, die de bekers uitreikte, een grote voldoening ge weest zijn, dat zijn leerlingen met de eer gingen strijken. Behalve het in huis hebben van de wisselbekers biedt dit toernooi voor de winnaars verder nog de mogeiyk- heid om via het interscholaire toer nooi, dat aanstaande zondag in Haarlem gespeeld zal worden, kam pioen (e) van Nederland te worden. De 29-jarige bestuurster van een kleine personenauto uit Den Haag is' gisteravond omstreeks kwart over tien op de spoorwegovergang nabij „De Vink" ternauwernood aan de dood ontsnapt. Zij sprong op het laatste ogen blik, vlak voor een aanstor mende trein, uit haar wagen, Kapsterbediende Onderstaande leerlingen van de Vakschool voor meisjes aan het Ra penburg zijn geslaagd voor het exa men kapsterbediende volgens het leerling-stelsel: de dames: A. A. de Goey, Leiden, E. Leuering te Leiden, W. C. de Mooy te Leiden, E. Paauw te Leiden, M. M. Staff el eu te Leiden, M. M. van Velzen te Katwijk en A Wassenaar te Leiden. De heer H. R. Mondria uit Lelden is benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijks hogere burger school met middelbare school voor meisjes in Schiedam. Wat er van de auto na het on geluk bij .De Vink" overbleef (Foto L.D./Holvast) die midden op de spoorweg overgang stil was komen U staan. De automobilist stopte in het avond lüke duister voor de met halve bo men beveiligde spoorwegovergang, toen uit de richting Leiden een sneltrein naderde. Op vrywel het zelfde ogenblik werd haar auto ge grepen door een achteropkomende Duitse wagen, die met grote snel heid reed. De Duitser drukte s tilstaande wagen van de Haagse door de spoorwegbaam, juist op het moment dat de trein uit de richting van het Leidse station aanstormde.; De automobiliste had echter de tegenwoordigheid van geest om vlak voor deze trein uit de wagen te springen, zodat haar leven op het nippertje was gered. De auto werd door de trein ver pletterd, de trein, die enkele me ters voorbij de spoorwegovergang tot stilstand kwam, had geringe schade. Het treinverkeer had een half uur vertraging.; Geslaagden Agneslyceum De volgende leerlingen van het St.-Agneslyceum in Leiden zijn ge slaagd voor het eindexamen Gymna sium alpha: G. M. Blokland, Leidschen- dam: M. M. C. Kohlbeck, Leiden; M. A. Lagerberg, Leiden; G. J. H. Nagtegaal, Leiden: H. C. M. van Santen. Leidschendam; M. W. A. Starink, Voorschoten; E. C. M. Streng, Woerden; L. A. van der Valk, Zoeterwoude; A. G. M. Verbeij, Ha- zerswoude; A. M. C. Verhart, Kat wijk; R. M. J. Verhoef. Leiden; S. C. M. Versluys, Warmond. Voor het eindexamen Gymnasium bêtha slaagden: M. J. P. Dieben. Oegstgeest; A. M. Fontijn. Zoeterwoude; A. M. A. Meijs, Leiden; S. M. Smit, Leiden; G. M. Westgeest, Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2'ASPROs ■èn fit!

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3