Lunar Orbiter" verkent andingsterrein op maan SPORT In juli lancering VS - maan-satelliet i /tel ?rte eietett KIELER WOCHE Overtuigende zege van Barones Specer K Training TT begonnen Peruaan zaait schrik op circuit van Assen IERDAG 23 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze redacteur ruimtevaart) Na het grote succes van de Surveyor I, die de eerste Amerikaan- poging tot een zachte landing op de maan op 2 juni j.l. tot een Lf van technische precisie maakte, hebben de Amerikanen weer at meer hoop gekregen dat hun zeer vertraagd ,,van de grond ge- I )men" programma van verkenningen voor de landing van de rste ruimtevaarders op de maan in een vlotter tempo zal verlopen an in de laatste jaren het geval is geweest. Men verwacht nu dan ook veel van de twee lanceringen, die maand zullen plaats vinden in het kader van dit ver- I omen< I pin' „jgsprogramma Fin de tweede helft van juli moet een tweede, nog ambitieuzere urveyor worden gelanceerd. Maar voordien hoopt men de eerste inar Orbiter naar de maan te kunnen sturen. Dit ruimtevaartuig oet om de maan gaan draaien en daarmee de eerste Amerikaanse ian-kunstmaan worden. De lancering zal vermoedelijk op 12 of juli geschieden .Een volgende gunstige periode voor de lance- is 20, 21 of 22 juli. ÏEEN PRIMEUR WEL EERSTE O-SATELLIET Russen lanceerden reeds op 31 t de Loena X, die enkele dagen als eerste ruimtevaartuig ln een i om de maan kwam en van uit vele wetenschappelijke ge- t naar de aarde seinde welke Rusland evenwel nog niet ge- i zijn afgezien van enkele algemene conclusies. Als de „bloem der natie" slaagt.,. geef haar of hem dan, behalve «ndere, ook een fijn, royaal iket bloemen. Rozen of anjers (oorbeeld, Ook bij de jeugd spreekt «mentaal recht tot het hartl De eerste Lunar Orbiter zal dus geen primeur zyn. Het ruimtevaar tuig zal echter veel meer kunnen presteren dan de Loena X, zoals ook de Surveyor I veel meer presteerde dan de Loena IX die op 3 februari J.l. de primeur van een zachte lan ding op de maan oogstte. Onder meer moet de Lunar Orbiter vele foto's van het maanoppervlak ln een vrij smalle strook langs de maanequator maken. De Loena X, die in een baan om de maan kwam, had geen came ra's aan boord). Een vergelijking van deze Loena's en de eerste Surveyor en Orbiter toont karakteristieke verschillen tus sen de Russische en Amerikaanse prestaties in de ruimte: de Russen plegen spectaculaire primeurs te oogsten, de Amerikanen lopen daar schijnbaar op korte afstand achter aan maar met technisch meer vol maakte en veelzljdiger, en weten schappelijk veel vruchtbaarder ex perimenten. De Lunar Orbiter, die ongeveer 370 kg weegt en met een Atlas-Agena-D- raket wordt gelanceerd, Is primair uitgerust als ruimtelijke televisie camera, die de landingsterreinen voor toekomstige maanreizigers moet on derzoeken. Slechts als (belangrijke) nevenfunctie zal deze maan-satel- liet ook metingen van allerlei aard in de omgeving van de maan ver richten, die van wetenschappelijk be lang zijn. De Russische Loena X had alleen dergelijke wetenschappe lijke onderzoekingen ten doel. Langs equator Het is met de tegenwoordige raket en besturingstechniek nog vrijwel ondoenlijk, een satellietbaan om de maan te bereiken die niet ligt in het vlak waarin de maan om de aarde wentelt. Derhalve zal de Lunar Or biter een baan om die maan moeten gaan beschrijven die ongeveer in het vlak van de maan-equator ligt. In de buurt van deze maan-equator hebben ook de Loena IX en de Sur veyor I hun zachte landingen uitge voerd, in het gebied waar men ook de eerste maanreizigers hoopt te la ten landen. Tot slechts 45 km De Lunar Orbiter moet ongeveer 72 uur na de lancering in een cir kelvormige baan om de maan ko- De Lunar Orbiter wordt in een vacuum-tank gehesen voor de laatste controleproeven, voor dat het ruimtevaartuig naar de lanceerbasis werd vervoerd. STUW 5TR ALEN ALZ'JDKSE ANTENNE- Gerichte antenne De vierde dag van de „Kieler Woche" heeft de nodige verrassin gen gebracht. De sterk draaiende wind was oorzaak van het afbreken van races en het verschuiven van starts. Drie Olympische klassen zeilden echter hun wedstrijden zonder on derbreking uit, terwijl die van de Finn-Dinghies, waarin de Berlijnse Olympisch kampioen Willi Kuhweide leidt, moest worden afgebroken. Bij de Draken had kort na de start de winnaar van verleden jaar, Rolf Mulka, een duidelijke voor sprong genomen, aan de finish kwam hy echter als achtste binnen. Winnaar werd de Duitser Olden- dorff. Onze landgenoot Jan Bier ein digde met zijn schip „Joy III" op een eervolle tweede plaats. Na vier wed strijden leidt de Duitser Stolze voor zijn landgenoot Biek met op de der de plaats de gebroeders Sundelin uit Zweden. In die Flying Dutchmanklasse ze gevierde de Oostenrijker Jessenig. Tweede en derde eindigde resp. de Italianen Capio en Magrograssi. De Nederlander U. H. Jager, met „Good Luck 8" kwam als twaalfde door de finish. De Hamburger Peter Nowka, die achter de beide Ita lianen op de vierde plaats eindigde, verdrong zijn landgenoot Rappel (21- ste ln de rangschikking) van de eerste plaats in het algemene klasse ment na vier wedstrijden. Advertentie Zo ziet de Lunar Orbiter er uit: een vrij compact centraal li chaam waarin de camera's, de meetapparatuur en de communi catieapparatuur zijn onderge bracht, daarop een houder met raketb rand stof, een stuwraket en stabilisatieraketjes, en verder uitstekend vier panelen met zon- men op een hoogte van ongeveer 925 km boven het maanoppervlak. Lukt dit, dan wordt daarna de baan door het voor korte tijd in werking stel len van de boordraket door radio signalen vanaf de aarde gewijzigd in een elliptische baan waarvan de hoogte varieert van 950 tot 45 km. De geringste hoogte moet aanvankelijk liggen boven het maangebied, waar de Loena IX en de Surveyor I zijn geland. Dit terrein wordit door de ca mera's aan boord van de Orbiter nauwkeurig onder de loep genomen. Opzienbarende opnamen Verwacht wordt, dat daarbij ook opnamen gemaakt zullen worden waarop de Surveyor en misschien ook de Loena IX te zien zullen zijn. Dat zouden sensationele foto's zijn, omdat daarmee voor het eerst ruim tevaartuigen elkaar in de ruimte zouden fotograferen, afgezien van foto's van doelraketten bij de jongste Amerikaanse enterings-experimenten in het kader van het Gemini-pro- gramma. Uit die foto's zouden weer belangrijke conclusies kunnen wor den getrokken over het maanopper vlak, aangezien de sporen van de landingsmanoeuvre voor het eerst zouden worden waargenomen. Andere bijzonder belangwekkende opnamen zouden zyn de foto's van de steeds van de aarde afgekeerde „ach terzijde" van de maan. Russische ruimtevaartuigen hebben reeds op namen van de onbekende maanzijde doorgeseind, doch deze werden van veel grotere afstand genomen en wa ren bovendien van bijzonder slechte kwaliteit. Het ligt in de verwachting dat de Orbiter-foto's veel detailrijker zullen zijn, ook al geven zij slechts een beeld van de equatoriale gebie den. Vermoedelijk zullen de detail- necellen en twee antennes. De stand van de Orbiter ten opzich te van maan, aarde en zon zal geregeld worden door oriëntatie op de ster Canopus, volgens het zelfde systeem dat ook gebruikt werd in de Mariner die de eer ste close-ups van de planeet Mars maakte. rijkdom en kwaliteit van de Orbi- terfoto's van de achterzijde van de maan gelijk zijn aan die van de Rangerfoto's van de bekende zijde en die onthulden al veel meer dan wat er vanaf de aarde waarneem baar was. Twee weken en een jaar Men hoopt dat de camera's van dc Orbiter minstens 15 dagen in functie zullen blijven. In die tijd zullen vele omlopen gemaakt wor den en zullen dezelfde terreinen tel kens onder iets andere gezichtshoe ken en bij iets andere Invalshoek van het zonlicht gefotografeerd kunnen worden, waardoor een schat van ge gevens kan worden verkregen over het maan-terrein. Gegevens ook die niet vergaard konden worden door de eenmalige close-up-series van de Ran gers en foto's vanaf een vaste stand plaats zoals de Surveyor die maakte. Het zal van de omstandigheden af hangen, of de televisiebeelden di rect na de opnamen doorgeseind wor den naar de aarde of dat zij alle „In geblikt" worden door de Orbiter om ze pas na twee weken naar de aarde te zenden. De apparatuur is zodanig ingericht, dat men beide technieken dioor signalen van de aarde af kan toepassen. Wanneer het programma voor de fotografie na vijftien dagen is afge werkt, zullen de andere instrumenten in de Orbiter nog voortgaan met hun werk. Zij zullen waarschijnlijk nog gedurende een jaar gegevens verza melen en doorgeven over de zwaarte krachtfluctuaties rond de maan, de intensiteit van de micrometiorieten en de electromagnetische stralingen en atomaire straling. Er zijn voor dit en volgend Jaar in totaal 5 Lunar Orbiter lanceringen geprojecteerd. de lekkere, mondfrisse np pepermunt-dragee LJ Cl. Koersen Duincligt (Van onze medewerker) Barones Spencer K, die zondag j.l. met een eervolle tweede plaats ach ter Azalea Hanover, een imponeren de verrichting toonde, bevestigde gis teren op Duindigt haar uitstekende vorm. Tezamen met Xuthus T en Yewel Boy legde de zesjarige merrie de rest direct zulk een straf tempo op, dat het voor het achtervolgen de peloton een onmogelijke taak van vandaag 2 (Van onze speciale verslaggevers) Iemand uit het verre Peru, een land dat nog nimmer een afvaardi ging naar de Dutch-TT zond, heeft gistermiddag op het circuit van Drente Voor heel wat sensatie ge zorgd. Hij, de jeugdige Luis Tarra- zano, was er de oorzaak van dat op de eerste dag van de training een ongeval plaats had, waarvan de Ne derlandse coureur Han Leenheer met zijn 125 cc Honda bijna het slachtoffer is geworden. De Noord-Hollander werd klemge reden bij het ingaan van de s-bocht en sloeg over de kop. De Honda bui telde enkele malen door de lucht en kwam ernstig beschadigd in de berm terecht. Leenheer kwam er, behalve een armblessure, goed af. De motor was evenwel deerlijk gehavend. De Peruaan, die vóór Leenheer de bocht inging, kreeg een vastgelopen machi ne, waardoor hy in een slingergang over de baan ging en naar links uit week. Juist naderde Leenheer, die geen kans kreeg de man uit Peru links de passeren. De stroomiynkap van de Honda was finaal afgerukt. De ben zinetank lag verwrongen naast de machine, de buddy-sit was geheel vernield en de accu lag enkele me ters verder op het asfalt. Hoe scherp Leenheer de berm had ingestuurd, bleek wel uit het feit dat er heel veel grasstoppels tussen de banden in de velgen zaten. De Peruaan kwam er met enkele ontvellingen aan de handen goed af. Verbaasd Het Incident, dat als een lopend vuurtje door de byna 10.000 toeschou wers ('s-avonds 25.000) ging, bereik te ook de organisatoren, die erg ver baasd opkeken, want, zo vroegen zy zich af, wie is Luis Tarrazano, en wat doet hij op het circuit? De oplossing kwam aldra- Luis, in Assen aange komen, had gezien dat er 33 ryders op de ïyst van deelnemers in de 125 cc stonden. Wel, dacht de en thousiaste Peruaan-coureur, dan ben ik nummer 34. Hy liet het op zyn machine schilderen en beweerde dat hy aan de ïyst was toegevoegd. In goed vertrouwen heeft men hem gis termiddag aan de training laten deel nemen op zyn Bultaco. Han Leen heer werd voor onderzoek naar het Wilhelmina-ziekenhuis gebracht, maar verscheen al spoedig weer op het circuit, waar straks Luis Tarra zano zeker niet weer zal komen. Twee procent kwestie voor kantongerecht De Haagse advocaat me. L. van Heyningen zal deze week by het kantongerecht in Amsterdam re- questen indienen ten behoeve van de heren E. Bos en W. van der Molen, resp. huisschilder en timmerman, beiden wonende in Zwolle, tegen de I Stichting Sociaal Fonds voor de bouwny verheid wegens de korting van 2 pet, toegepast by de verzilve ring van hun vakantiebonnen, resp- zegels. Beiden zyn lid van het Ge reformeerd Maatschappelyk Verbond dat by herhaling heeft voorgesteld dat het de vakantiegeleden zelf aan zyn leden zou uitbetalen, doch waar op nimmer enige reactie is gekomen, aldus mr. Van Heyningen. Het G.M.V. is niet by een van de drie erkende vakcentrales aangesloten. Het gaat hier om kortingen van f 16,43, resp f 21. Tijden Op de eerste dag kwamen de snel ste trainingsronde in de diverse klas sen op naam van de volgende ren ners: 1. Phil Read (GB) met Yamaha de 7705 meter in 3 min 25,6 sec. (gem. 132,4 km/u) 2. Bill Ivy (GB) met Yamaha, 3.25,7 250 cc klasse: 1. Mike Hailwood (GB) met Honda, 3.14,9 (gem. 142,3 km/u) 2. Jim Red man (Rhodesië) met Honda, 3.18,7 350 cc klasse 1. Mike Hailwood (GB) met Hon da, 3.10.0 (gem. 145,495 km/u) nieuw baanrecord) 2. Jim Redman (Rhodesië) met Hon da, 3.16.3 500 cc klasse: 1. Mike Nailwood (GB) met Honda, 3.14,9 (gem. 142,2 km/u) 2. Jim Red man (Rhodesië) met Honda, 3.18.1 50 cc klasse: 1. Luigi Taveri (Zwits) met Honda, 3 41.6 (gem. 124,8 km/u) 2. Ealph Bryans (Ierland) met Honda, 3.42,3 zyspannen: 1. Max Deubel-Emil Hörner (West- Duitsl.) met BMW 3.42,7, (gem. 124,5 km/u). bleek het leidend trio te benaderen. In 1.22.1 km-tyd zegevierde de Ba rones gedecideerd voor een verras sende Yewel Boy, gevolgd door Xuthus T. Roel Sierdsma, die met Olivier B 40 meter aan de kop moest geven, kon tegen dit geweld niet op en werd vierde. Diana Hanover (Bruwhuis) won met grote voorsprong op Danella H. de eerste koers. In de Elope-prijs stel de de grote favoriet El Hadie zeer teleur door een startfout, waardoor deze volkomen kansloos werd. Christiaan de Wet zorgde, tezamen met David A II Cereal Spencer voor de surprise, welk trio f 1928,- voor f 1 bracht. Doritha H (B. Leeuwenkamp) triomfeerde in de Algiersprys van kop af over Elma Kinley en Esme- raud en in de Quiniaprys hield Browny H (v. Harlingen) met suc ces stand tegen de slotaanval van Buffalo Bill en Alpenraaf S. In de amateurdravery klopte Chungo Berona (Berendsen) kort voor de streep de steeds leidende Crystal Heny in 1.24.8. Beautiful Star, prima gestuurd door eigenaar Pasman, werd een prima derde. In de slotdraverij kreeg de favo riet Anne Emilie door een startfout een grote achterstand. Zy liep deze met veel snelheid in, doch moest toch met miniem verschil de meer derheid erkennen van Allegonda's Juweel, die in 1.20.8 triomfeerde. De ren voor amatrices om de Gou den Speld gaf een angstig moment voor de Belgische amatrice mej. Huybrechts, die by de start van haar paard Armade tuimelde, die zich zeer heftig toonde. Alles liep gelukkig goed af en mevr. De Kat- Englebert bedwong met Osman na hevige stryd de door mevrouw Dek- kers-Coeberg gereden Paladyn. Cherokee (Th. McGarity) bracht in de Elegastprijs een enorme ver rassing (w f21.90). Gekoppeld met de door de Belg Muylderman ge monteerde Wimborn Winifred, gaf het koppel f 54 voor f 1. Zoetemelk tweede Joop Zoetemelk uit Rypwetering heeft zich woensdagavond in de der de Heuvelrugronde, die in Drieber gen werd gehouden, weer eens met de tweede plaats tevreden moeten stellen. Hy moest in de eindsprint van een vier man sterk kopgroep je alleen in Gerard Vianen zyn meer dere erkennen. De uitslag luidt: 1. G. Vianen, Kockengen, de circa 80km. in 1.51.49; 2. Joop Zoetemelk, Rypwetering; 3. C. Faber, Hilversum; 4. W. Werner, Utrecht; 5. J. v. d. Horst, Haarlem. In de door Harry van Peire uit Uithoorn gewonnen ronde van Poel- dyk, eveneens woensdagavond ver reden, kwam Cok v. d. Hulst uit Zoe- terwoude als elfde over de eind streep. De twintigste en laatste prys was voor J. Zoons uit Voorschoten. By de nieuwelingen in Poeldyk ein digde L. Wassenburg uit Leiderdorp als zesde en L. van Velsen uit Zoe- terwoude als negende. Nieuwe records Tydens atletiekwedstrijden op de slntelbaan van het stadspark in Gro ningen heeft het Groninger GVAV Rapiditas het Nederlandse record op de weinig gelopen Olympische esta fette (800-400-200-200) verbeterd. Fred van Herpen, Henk Evers, Sjouk Tel en Jaap Smit noteerden een tyd van 3 minuten en 23,9 se conden, waarmee zy 2,3 sec. sneller waren dan Minerva op 24 september 1961. Een Engelse kwartet bestaande uit Graham Grant, Mike Varah, Chris Carter en John Boulter heeft woens dagavond in Londen een nieuw we reld en Europees record op de 4x880 yards gevestigd met een tyd van 7 minuten en 14,6 seconden. Het oude record stond sedert mei van dit jaar op naam van universiteit van Cal- lifornië met 7 min 17,4 sec. Zaterdagvoetbal Voor het toernooi om het natio naal kampioenschap zaterdagvoet bal werden gisteravond de volgende wedstrijden gespeeeld: IJsselmeervo- gels-SHO 3—2 en Voorwaarts-WHC 13—1. Uitslagen Algiersprys: le afdeling: 1. Diana Hanover (H. Bouwhuis) 1.29.7, 2. Da nella H.. 3. Champion Star, Toto wl. 2.10, pl. 1.10, 1.30, 2.20, koppel 4.30, cov. 2.60. Elopeprys: 1. Christiaan de Wet (L. Sohoonhoven Jr.) 1.27.3 2. David O II. 3. Cereal Spencer, wl. 4.40, pl. 1-50. 1.70, 3.20, koppel 12.40, oov. 7.-, trio 1928.-. Alglersprijs 2de afd.: 1. Dorita H (B. Leeuwenkamp), 1.29.6, 2. Elma Kit ty, 3. Esmeraud, wl. 2.60, pi. 1.30, 1.20, 180. koppel 3.90, cov. 3.70. Qulnioprijs: 1. Browny H (L. J. v. Harlingen) 185.4, 2. Buffalo BUI. 3. Alpenraaf S wl. 5.80, pl. 280, 1.80, 1.30, koppel &8.90, cov. 8.80, trio 280.80. Toekoxnstbeker 1-prijs: 1. Chungo Beroona (J. H. M. Berendsen) 184.8, 3. Crystal Heny. 3. Beautiful Star. wl. 2.50, pl. 2.10. 2.80, 180, koppel 13.80, iv. 7/70. Vermontprijs: 1. Barones Spencer K (A. C. Groenewegen) 182.1, 2. Yewel Boy, 3. Xuthus T. wl. 4.50, pl. 180. 6.60, 4.10. koppel 18.40. cov. 1780. Tamerlantprijs: 1. Allegonda's Juweel (A. T. Knljnenburg) 1.20.8, 2. Anne Emilie. 3 Carla van Umuiden, wl. 3.20, pl. 1.50, 1.40, koppel 3.40, oov. 4.10. Grlzzlyprijs: 1. Mona Lisa (T. M. McGarrity2.138, 2. Leonle, 3. Who Cares S. wi. 4.10, pl. 1.70, 1.60, koppel 5.60, cov. 3.60. Gouden Speld (voor amaitrlcee) 1. Osman (mevr. M. A. L. de Kat) 2.08.3, Paladijn, 3. Cambrousaird, wl. 2.90, 1.30, 1.40, koppel 4.80, cov. 4.80, Elegastprijs: 1. Cherokee (T. M. Mc Garrity) 2,05.6, 2. Wimborn Winifred, 3, Yum Yum, wl, 31.90, pl. 2.30, 2.20, 180, koppel 54.-, cov, 5,-, trio 607.90. Totalisatoromzet 164.226.50. Waterpolonieuws Het Wassenaarse WIK heeft in de vierde klasse G van de waterpolo- competitie van de KNZB weer kam pioenskansen. De Wasenaarse ploeg, die met een nederlaag tegen het sterke ZCR van start ging, nam gis teravond in eigen water revanche op de Haagse koplopers (41) en werkte zich daardoor naar de (ge deelde) eerste plaats. Ook koploper ZCR heeft de zege- reeks van WIK niet kunnen onder breken. Ted Prins gaf het snelle Wassenaarse team spoedig een 1-0 voorsprong en toen Dick de Saint au 1' Air en Hans Verstraaten in de derde periode de stand tot 30 op voerden, was de strijd beslist. In het laatste gedeelte nam Joop Ledeboer nog een vierde WIK-doelpunt voor zyn rekening. Het waterpoloprogramma (KNZB) luidt voor deze week: Vanavond: dames, 3D: De Sleutelstad—CWP (20.00 uur) 3. E: De GouweBos koop (19.15 uur); Heren: IB: PSV— LZC; 2A: De zyiBrandenburg (20.00 uur); 2B: AZC—HZC (20.00 ur); De GouweHVGB (20.15 uur); res. 2B: De Sleutelstad 2—UZSC 2. Vrijdag 24 juni: heren, IA: Neptu- nus (Zaandam)De Sleutelstad; 1B: LZCHet Y (20.00 uur); res. 2C: Rotterdam 4—De zyi 2. Maandag 27 juni: dames. 3C: D' zyiDWR (19.45 uur); Heren 2/ DWR—De zyi; res. 2C: De zyi 2 Zian 3.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11