Ioofdcommissaris zwijgend temidden stormen kritiek Goeie ouwe Buffalo Bill, isterdamse politie mist krachtig beleid arenlange impasse Wereldpremières van NedDans Theater' IAQ 21 JUNI^ LE1DSCH DAGBLAD (Van onze Amsterdamse correspondent) de Amsterdamse gemeenteraad morgenmiddag in vergadering bijeen komt om de jongste gcldheden in de binnenstad te bespreken, zal niemand er zich over verbazen als hoofd- ssaris H. J- van der Molen verstek laat gaan. Het is in de ruim tien jaren, dat hij de lei- eeft van het Amsterdamse politio korps slechts enkele malen voorgekomen, dat hij de ebattcn over politiezaken vanaf de amb tenarentribune volgde. Amsterdam was niet gelukkig met de benoeming van een militair. Hoe wel de gemeenteraad geen enkele in vloed kan uitoefenen op de benoe ming van de chef van het politie korps. waren hieruit tevoren geluiden opgekomen, in de hoop dat deze in Den Haag zouden worden gehoord: Amsterdam wenste niet opnieuw een militair als korpschef van de politie. Het ministerie van Binnenlandse Za ken die de benoemingen in de hand heeft, bleef van mening, dat in een stad als Amsterdam, waar zich van tijd tot tijd ernstige relletjes voor doen, de rust en orde alleen door een militair gehandhaafd kunnen worden. Zo kreeg Amsterdam zijn zoveelste hoofdcommissaris met een militair verleden. Als sindsdien Is gebleken, dat de korpsleiding niet in staat is geweest een evenwichtig en krachtig beleid te voeren, dan mag men dat niet alleen de hoofdcommissaris en zelfs niet alleen de burgemeester ver wijten. [ommissaris Van der Molen is e enman die zijn werk in alle iff. Hij is moeilijk te benaderen. Hij is zwijgzaam. Mededelingen l Meid van de 'politieleiding komen uit de mond van de burge als hoofd van de politie. Mededelingen over de uitvoering van 'id, bijv. tegenover de pers, laat de H.C. over aan een speciale te, u-aar hij zelf buitenblijft. Rechtlijr Hoofdcommissaris H. J. v d. Molen, de martiale figuur die zelfs in bur gerkleding duidelijk als de stramme militair is te herkennen, is van huis- uit een rechtlijnige en integere man, die volkomen op zyn plaats was in de ongenuanceerde discipline die de Kon. Marechaussee kenmerkt. Het was te verwachten, dat de overgang naar een leidinggevende positie bij de burgerlijke politie een grote aan passing, zo geen omschakeling zou eisen. De H.C. heeft ondervonden, dat zijn rechtlijnige denkwijze geen aanslui ting vond op de sfeer in het Am sterdamse politiekorps, dat behalve met personeelstekort, met nog vele andere problemen kampt. Ondanks alle beloften, die de heer Van der Molen bij zijn installatie deed, heeft hij weinig gedaan of kunnen doen cm de kwaliteit van het politiekorps op te voeren. Bij het karakter van de heer Van der Molen past een krach tig beleid. De afgelopen tien jaren is er nauwelijks van een beleid sprake geweest. Tal van belangrijke taken wentelde hij af op ondergeschikten en bij de vele ongeregeldheden waar bij de politie is opgetreden, waren het steeds lager geplaatste politie mannen, die op eigen gezag risico moesten nemen voor de genomen be slissingen. Eenzaam mens De hoofdcommissaris is ondanks zijn veelvuldige representatieve schijningen een eenzaam mens bleven. Volgens ingewijden is hij harde werker, maar de buitenwereld merkt er niets van. Vaak duikt hij op als zijn mannen op straat moeten optreden, zoals bij de bijeenkomsten van de provo's. Nooit echter neemt hij bij die gelegenheden het com mando in handen. Kritiek op het ontbreken van een krachtige leiding kan men horen in alle rangen van het politiekorps zelf. Over de oorzaken tast men in het duister of men wijst de H.C- aan als een man die niet voor zijn taak is berekend. Steeds meer echter blijkt, dat de verhouding tussen burgemees ter en hoofdcommissaris van niet ge ringe invloed zijn op de beleidszwak- tc, die bij het politiekorps valt te constateren. Als het hoofd van de H.C. moet rollen, dan is men wel aan hem verplicht duidelijk te stel len waarin hij is tekort geschoten. Kennemer Verzekeringsmij in moeilijkheden De Kennemer Internationale As surantie-Maatschappij is het slacht offer geworden van de déconfiture van het Amsterdamse bankierskan toor Gebr. Teixeira de Mattos. De maatschappij had volgens de direc tie het ongeluk ongeveer 80% van de beschikbare middelen bij Teixeira te hebben gelegd. Hoewel de maatschap pij na blokkering van de tegoeden door de voorlopige surseance van Teixeira, niet geheel zonder midde len is komen te zitten, wilde de di rectie bevoordeling van schuldeisers voorkomen. Daarom is surseance van betaling aangevraagd en voor lopig verkregen. T.z.t. zullen de bschikbare midde len rechtvaardig over de crediteuren worden verdeeld, waarbij de hoogte van de uitkering afhankelijk is van de uitkering, die Texeira na liqui datie aan haar schuleisers kan doen. De directie van de Kennemer As surantie Mij. verklaarde teleurge steld te zijn over het gebrek aan soepelheid dat de Verzekerings kamer aan de dag heeft gelegd en over de houding van het Nederland- schadeverze keringswezendat niet thuis heeft gegeven op herhaal de verzoeken om steun voor het bui ten zijn schuld in moeilijkheden ge raakte bedrijf. De Kennemer Internationale As surantie-Mij. legde zich voorname lijk toe op het motorrijtuigverzeke- ringbedrijf. De Vennootschap be staat 5 jaar. De Assurantie Maatschappij heeft een bevroren tegoed van ruim 7 ton bij Teixeita. De maatschappij heeft meer dan 4000 automobielen verzekerd. Advertentie in woord i nmentaar ofdcommissaris heeft sinds sa eek maandag, toen da jong- i i regelheden uitbraken, geen 1 >rd commentaar gegeven op !h, die sindsdien is losgebars- M Ie Tweede Kamer zijn harde ia [raakt over het Amsterdam- 19 ekorps. Voor een groot deel i kritiek neer op het hoofd [emeester Van Hall, die for- J!|verantwoordelijkheid draagt. 1 heeft teruggeslagen: hij minister van Binnenlandse rlerweten niet te hebben ge- op eerdere verzoeken tot g van de hoofdstedelijke meester Van Hall heeft te- de buitenwereld zijn hoofd- aris zo lang mogelijk gedekt, jen zaterdag uitlekte, dat hij jj r geleden bij de toenmalige van Binnenlandse Zaken fjj anging van de heer Van den leeft gevraagd, heeft hij dat "niet tegengesproken. leder- voor zover men dat al moedde, dat de burgemeester leer Van der Molen niet de «fdcommissaris ziet. recente gebeurtenissen in n tot gevolg zullen hebben, dat er hoofden rollen, dan zal dat van de hoofdcommissaris de eerste zijn. Slechts weinigen twijfelen hieraan. Marechaussee H J. v.d. Molen is 56 jaar geleden geboren in Bellingwolde. een klein dorpje aan de Gronings-Duitse grens, met een overwegend protestantse be volking. Als kind raakte hij in de ban van het wapen der Koninklijke Marechaussee, en jarenlang was zijn aroom eens deel te kunnen nemen aan het leven waarvan hij in een na burige Marechaussee-kazerne getuige was. Hij bezocht de Kon. Mil. Aca demie en via de Rijksveldwacht kreeg hij tenslotte een kaderfunctie bij de Kon. Marechaussee. In de oor log was hij krijgsgevangene- Na 1945 werd hij aangesteld als adjunct-dis trictscommandant van de Mare chaussee in Alkmaar en in 1948 be vorderd tot districtscommandant in Groningen. In 1954 kreeg hij een functie bij het bureau criminele on derzoeken waar hij o.a. fraudes bij legeraankopen te behandelen kreeg. De heer H. J. v.d. Molen had de rang van luitenant-kolonel der Kon. Marechaussee, toen hij op 1 novem ber 1955 tot hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie werd benoemd. De benoeming kwam als een ver rassing, ook voor de heer Van der Molen zelf, die nooit naar deze post had gesolliciteerd. IEF te verzenden. Frankeren met 20 ct. 3DSCH DAGBLAD gaat met U mee (I old aan ons toezendt. 2 ADRES: wanneer U deze bon Behandeling van streekplan „Bollengebied" uitgesteld (Van onze Haagse correspondent) Het ontwerp tot part herzie ning van het streekplan „Bollenge- bled", aldus Ged. Staten aan de le den van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, zal in verband met de behandeling van de bezwaarschriften niet voor 1 oktober a.s. behandeld kunnen worden. Het ontwerp heeft gedurende twee maanden ter inzage gelegen ter secre tarie van de gemeenten Noordwijk, Lisse, Sassenheim en Warmond. Er erden 9 bezwaarschriften inge- iend. Vertraging bij vaststelling streekplan Rijnstreek-West De vaststelling van het streekplan Rynstreek-West zal niet voor 1 okto ber van dit jaar kunnen plaatsvin den. Dit delen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland mee aan de leden van de Provinciale Staten. Het ontwerp van het streekplan heeft van 1 april af gedurende twee maanden ter inzage gelegen ter pro vinciale griffie en ter secretarie van de gemeenten Katwijk, Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Val kenburg, Voorschoten, Zoeterwoude, Noordwijk en Warmond. Er zijn gedurende de termijn van tervisielegging 39 bezwaarschriften tegen het ontwerp ingediend, die be handeld moeten worden. Het Ned. Dans Theater zal in het Holland Festival twee we reldpremières. een continentale première en twee nieuwe uitvoe ringen van balletten uit het repertoire uitbrengen. In eerste uitvoe ring gaan de nieuwe werken van de eigen choreografen: ..Point of no return" van Hans van Manen en ..Partita" van Benjamin Har- karvy. De Amerikaanse choreografe Anna Sokolow heeft voor het Holland Festival met het danstheater haar ballet ..Dreams" inge studeerd. Vernieuwd zijn ..Pierrot Lunaire" van Glen Tetley en ..Renard" in de choreografie van John Butler. Pionier van het roerige westen..., Amerikaan van de oude stempel... met rokende revolvers... Natuurlijk ook een Gold-Spur mannetje. Gold-Spur, pionier van vandaag, Amerikaan in hart en nieren en met een oude stempel voor prijs en kwaliteit... Géén revolvers, tóch roken... onbegrijpelijk goed! Hans van Manen heeft op „Point of no return" gestalte willen geven aan een ervaring, „die je doet besef fen, dat je eigenlijk niets van een ander weet, ook al ken je hem of haar of hen al jaren door en door". Als basis van deze dans koos hij de 6 adagio's van Willem Pijper, die door het begeleidingsorkest worden gespeeld, afgewisseld met fragmen ten van niet door een orkest weer te geven muziek van Pierre Henry en Karl-Heinz Stockhausen. „Point of no return" beleeft zijn eerste opvoe ring op 27 juni in d'e Kon. Schouw burg in Den Haag. „Partita" van Harkavy gaat in première op 29 juni in de Amster damse stadsschouwburg. Het ballet werd ontworpen op de tweede par- ]i iplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. antieadres ....No. dag van toezending: 1 dag van toezending: ALLE gegevens invullen. MOSKOU VULT GRAANTEKORT AAN IN CANADA Piet Kruiver op transferlijst Piet Kruiver, de midvoor van Feijenoord heeft de Rotterdamse j stadionclub gisteren ,een brief ge stuurd met het verzoek hem op de transferlijst te plaatsen. DUIVENSPORT P.V. Het Oosten wedvlucht van- j af Creil (555 km). Gelost 6.10 uur. Eerste duif 11.25.27. Uitslag: C. Gijs man 1, J. Smits 2-9, P. Noppe en zn. 3, S. Scfaoeman 4-5, W. de Wit jr. 6 P. Uljee 7, C. Buys 8, J. Paauw 10. tlta voor solo-viool van J.S. Bach. „Dreams" is ontworpen op muziek van Bach, Anton Webern en Teo Macero. Het wil een beeld geven van een reeks angstdromen, die door oor log, concentratiekamp, vernietiging van mensen en gespletenheid in de menselijkheid, worden vooroorzaakt. „Dreams" werd 4 jaar geleden voor het eerst in Amerika gerealiseerd, la ter nog in Israël. De première gaat 8 juli in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Het blijft het streven van het Ned. Dans Theater om elk jaar een stuk of tien nieuwe produkties te brengen De belangstelling voor de presta ties van de balletgroep is met spron gen omhoog gegaan. Het Ned. Dans Theater gaat het komende seizoen meer muzikaal interessante werken uitvoeren. Dit is mogelijk geworden nu over een begeleidingsorkest kan worden beschikt. Eindexamen van Ennny Verhev Expositie Paul Citroen Zaterdagmiddag 25 juni zal prof. Sierk Schroder in Kunstzaal Heuff, De violiste Emmy Verhey legt mor- Hoflaan 7, Wassenaar, een expositie gen om kwart over drie haar eind-] openen van werken van Paul Ci- examen af aan het Muzieklyceum in txoen. Amsterdam. Dit examen, dat open- j baar is, zou aanvankelijk in de ach terzaal van het Minerva-paviljoen worden gehouden, maar zal nu ge zien de te verwachten belangstelling in de kleine zaal van het Concert gebouw plaats vinden. De toegang is gratis. Emmy Verhey wordt begeleid door Stanley Hoogland. Afscheid W. F. Brederode Zaterdag 2 juli des middags van 4-6 uur vindt in het hotel Kurhaus te Sche veilingen een af schei dsreceptie plaats van de heer W. F. Brederode, die op 1 augustus zal aftreden als di recteur van het Residentie-Orkest, zulks in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Brederode, die eerst lange tijd deel uitmaakte van het Residen tieOrkest als violist, is daarna vele jaren als directeur een grote stuw kracht van dit orkest geweest. Doeken uit collecties van Hitier en Goering Ongeveer 590 schilderijen, voor het merendeel afkomstig uit de collecties van nitler en Goering, zullen vrijdag worden vrijgegeven voor expositie in 97 Westduitse musea. Dit heeft de Westduitse Bondsregering meege deeld. De werken hebben een geschatte waarde van 12.7 miljoen mark (11.5 miljoen gulden). Er moet nog beslist worden wat dient te gebeuren met nog 200 andere kunstwerken uit de collecties van het Derde Rijk. De werken blijven eigendom van de Bondsregering. Ze zijn nu opgesla gen in het kasteel Schleissheim bij München en omvatten ook een aan tal werken die in opdracht van de nazi-leiders zijn vervaardigd. FRANCE De Canadese minister van Handel, Winters, heeft gisteren meegedeeld, dat zondag in Moskou een contract is gesloten, waaronder Canada in de komende drie jaar ongeveer 9,15 mil- KNZB werden maandag de volgende joen ton tarwe en meel ter waarde j wedstrijden gespeeld, van circa 3 miljard gulden zal le T"TT"- 4,71 Eddy Beugels is maandag win naar geworden van de eerste rit van een in ter nationale vijf-etappewed strijd in Rheinland. De renner uit Sifctard had voor de 158.9 km van St. Goa naar Marienberg 4 uur 54 min. 6 sec. nodig en zegevierde met grote voorsprong. Ruim twee minu ten later ging de Duitser Richard Adler ails tweede over de eindstreep. De wedstrijd eindigt vrijdag in Mainz. Voor de zomercompetitie veren aan de Sowjet-Unle. Dit con tract zou het grootste tarwecontract zijn dat ooit is gesloten. Met deze in de komende drie jaar in te voe ren 9,15 miljoen ton tarwe komt de totale Russische graaninvoer uit Canada vanaf 1963 op ca. 21 miljoen ton ter waarde van ongeveer 6 mil jard gulden. hoofdklasse HZPCAZPC 44. Neptunes Amf— Neptunes Arnhem 22, RZCMeeu wen 22, De RobbenDVZ 54. lste klas b: EscaZiam 25. De in Porto Rico geboren Car los Ortiz, wereldkamipoen boksen in het lichtgewicht, heeft met succes te Pittsburg zijn titel verdedigd tegen de in Italië geboren en in Pittsburg onende 28-jarige Johnny Bizarro. Volgens waarnemers wijst het slui ten van dit contract erop, dat de Sowjet-Unie voor de komende jaren een graantekort verwacht, ondanks de vrij goede oogst van vorig jaar en de tot dusverre gunstige vooruit zichten voor de oogst van dit jaar. Het contract is gesloten voor drie jaar vanaf 1 augustus van dit jaar. Bepaald ls, dat eenderde van het graan zal moeten worden geleverd in het eerste Jaar vanaf 1 augustus. De tarwe zal contant worden be taald, wanneer deze wordt geladen in Canadese havens. De 29-jarige Ortiz besliste de strijd de zesde ronde door een k.o. in zijn voordeel. Het elftal van Jong Oranje, dat dinsdag 21 Juni te Randers tegen het Deense jeugdelftal (onder de 23) uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Thie (ADO); achter: Suurbier (Ajax) War nas (Go Al ead) Vriens (Willem II) en Duivenbode (Ajax); midden: Van der Vall (Feijenoord) en de Zoute (ADO); voor Rensen- brink (DWS), Venneker (Feijenoord) Jansen (Feijenoord) en Graaumans (NAC).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9