We redden het wel" aderdag 67s i') Geen beloning voor agressie en 99 ITeveel vragen bleven onbeantwoord Amsterdamse politie drieling: mifiH JDNI1868 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Verbazing in hoofdstad Van onze Amsterdamse correspondent) KJJtnlijk hoor ik het nu net ;eel. Ik heb nog geen enkel iet gehad met mijn collega's cn en Heijink". Zo reageer- |e derde .bekwame man" linspecteur A. M. Koppe- 55) gisteravond, direct na- linister Smallenbroek in de ide Kamer de samenstelling 1(1 had gemaakt van het lanschap, dat in Amster- de leiding heeft gekregen [e mobiele eenheden van de e, Evenals hoofdinspecteur en en de verdere bevolking ie hoofdstad en het gehele moest hij zij nbenoeming radio of televisie vernemen, ofdinapecteur Hei jink ide de kamerdebatten bij. benoeming kwam voor de drie elemaal els een verrassing. Zij gistermorgen en gistermiddag of zij bereid waren de leiding mobiele eenheden op zich te „Ik heb dat graag gedaan", hoofdinspecteur Koppejan, ik ben een man van de prak- ben het liefst op straat". Hij oudste van het trio. Hij was e enige, olie wij gisteravond troffen. Hij is chef van het 1 Jonas Daniel Meijerplein. In ebied had dinsdagmorgen de istratie van stakende bouwvak- ilaats, die nadat een aantal e demonstranten zich had af- iiden leidde tot de bestor- het gebouw van De Tele- de verdere ernstige onge- r ere van Vaderdag irengt COSTER daar in deze ongelofelijke [voordelige geschenk aanbieding l jit* 1 t- V Gemakkelijke, vrolijke «porlhemden intal van moderne des- >ms en kleuren. Prach- j'igeniet-stri iken lileit. Nu ALLE maten Enorme sortering in moderne ZO- "ER en VRIJETIJDSKLEDING: intalons, sportcolberts, week enders, jacks en sportpullo's. "OIIEROAM HOOGVIIET SCHIEDAM •HAARDINGEN BETER BELEID Hoofdinspecteur Koppejan is er van overtuigd dat hij en de twee andere hoofdinspecteurs het wel zul len redden- „Het belangrijkste is, dat wij nu beter ons beleid kunnen bepalen. Tot nu toe was het zo, dat de mobiele eenheden onder een sterk wisselend commando stonden. Zij kwamen steeds onder leiding te staan van de politie-officier, die op de plaats waar zij werden ingeschakeld verantwoordelijk was. Dat was dan weer die, dan weer die en men denkt er nogal eens verschillend over, hoe men de mobiele eenheden moet ge bruiken". Het uitgangspunt van het driemanschap moet, aldus hoofdin specteur Koppejan, worden „de zaak met zo min mogelijk geweld oplossen. Dat wil niet zeggen, dat je geen ge weld moet toepassen, maar het ge weld moet aangepast zijn aan de si tuatie. Als, zoals nu, drie man steeds de leiding van de mobiele eenheden hebben zal het de agenten duidelijker worden, wat zij moeten doen en het publiek zal beter begrijpen, wat het heeft te verwachten". De heer Kop pejan heeft er dertig jaar bij de Am sterdamse politie opzitten. Enkele maanden geleden kwam hij in het nieuws, toen hij de leiding had bij het onderzoek van de nog niet opgeloste moord op de Engelse filmregisseur Claude Berkeley. MEESTE ERVARING De man met de meeste ervaring het bestrijden van ongeregeldhe den van de drie is de veertigjarige hoofdinspecteur J. Valken. Hij in on der commissaris P. Landman tweede man in het bureau Singel. Hier heeft hij de laatste maaanden geregeld te doen gehad met de moeilijkheden bij Het Lieverdje op het Spui. Voor dat hij aan het bureau Singel werd verbonden is de heer Valken acht jaar lang chef van de bereden af deling van de Amsterdamse politie geweest. Hij had toen onder meer de leiding bij de rellen, die ontston den naar aanleiding van de opstand in Hongarije. Op het binnenplein van het stadhuis, waar gisteravond een grote hoeveelheid politemannen was samengterokken zei hij evenals hoofdinspecteur Koppejan van me ning te zijn, dat de instelling van het driemanschap een verbetering kan betekenen. „We hebben nog geen overleg gehad, dus een officiële lijn is nog niet vastgesteld. Mijn tactiek is echter altijd gebaseerd geweest op beheerst, maar kluchtig optreden. Je moet te allen tijde voorkomen, dat je een slappe indruk maakt". Hoofdinspec teur K. Heijink, evenals de heer Valken een veertiger, is chef van de dienst algemene zaken van de ge meentepolitie. Hij is verder secreta ris van de politie-perscommissie, waarin tot voor de tiende maart ge regeld politie-functionarissen en journalisten samenkwamen, ten be hoeve van verbetering van het on derlinge begrip. Hij was gisteravond in de Kamer. RANGORDE De „stomme verbazing" van gis termiddag over de benoeming van het driemanschap maakte latei- plaats voor een lichte verwondering. Hoofdcommissaris Van der Molen, die gisteren vanuit de Kamer ge duchte kritiek kreeg te horen, was gisteravond niet aanwezig. Hoofdin specteur H. Pos, chef van de ver keerspolitie, de belast is met de voor lichting aan de pers, liet ook gis- Weggelaar stierf natuurlijke (lood Conclusie van Dr. Zeldenrust bevestigd (Van onze A' damse correspondent) Ook de tweede sectie op het stof felijk overschot van de 51-jarige Am sterdamse metselaar Jan Weggelaar heeft uitgewezen, dat deze een na tuurlijke dood is gestorven. De heer Weggelaar kwam zoals gemeldt maandagavond om het leven, toen ongeveer duizend demonstrerende bouwvakarbèiders in botsing kwamen met de Amsterdamse politie. Gister middag is bekend gemaakt, dat pro fessor Wagen voert, die 'n op verzoek van de familie Weggelaar toegesta ne tweede sectie verrichtte, geen aanwijzigingen heeft gevonden, dat de heer Weggelaar op gewelddadige wijze is overleden. De familieleden twijfelden aan de juistheid van de sectie van dr. Zeldenrust, die tot de zelfde conclusie kwam als prof. Wagenvoort. Zij menen, dat de met selaar gestorven is als gevolg van door de politie toegebracht slagen. Na dr. Zeldenrust heeft ook prof. Wa genvoort sterke afwijkingen gecon stateerd aan het hart van de heer Weggelaar. Volgens zijn rapport kan een door hem geconstateerde sterke vernauwing van de kransslagader de dood van dhr. Weggelaar verklaren. Een en ander is ontleend aan een voorlopige conclusie, die prof. Wagen voort op verzoek van officier van Justitie mr. Hartsuiker snel na zijn sectie heeft uitgebracht. Enkele ge tuigen houden inmiddels vol, dat de heer Wèggelaar overleden is na door ie politie geslagen te zijn. Zijn wedu we heeft verklaard haar man her kend te hebben op een foto, waarop hij zich verweert tegen slagen van met de bullepees gewapende politie- i mannen. Deel Tweede Kamer tegen twee procent (Van onze parlementaire redactie) Een deel van de Tweede Kamer is het niiet eens met de twee procent administratiekosten, die ongeorganf seerden van hun vakantiegeld moe ten betalen. Hoewel deze regeling - de eerste aanleiding tot de Amster damse onlusten niet aan de orde was, spraken vijf leden er ondanks protest van voorzitter Van Thiel er hun afkeuring over uit. Het waren de heren Toxopeus (VVD), Lankhorst (PSP)', Jongeling (GPV), Abma (SGP), Koekoek (Boe ren) en Bakker (CPN). De heer Koe koek kreeg de meeste moeite met de voorzitter. „Ik hoor er van op", zei de boeren leider, ,,dat die twee procent niet aan de orde is. Daar gaat alles om! Mr. Van Thiel: „Maar het is niet aan de orde". Koekoek: „Waarom niet? Zo is het hele debat een wassen neus Mr. Van Thiel: „Dat is vanmorgen zo besiciten. en daar moet u niet 's middags tegen protesteren." Er werd daveren^ gelachen. „Jammer", besloot de heer Koe koek, „dat het niet mogelijk is op die twee procent in te gaan, maar ik ben blij dat er is gelachen. Dat was er sinds de statenverkiezingen af, vooral bij de KVP". 'Ar Het Amsterdamse drie manschap. Van links naar rechts: de hoofdinspecteurs K. HeijinkJ. Valken en A. M. Koppejan. teravond echter een duidelijke be vreemding blijken over de benoeming van het triumviraat. „Eigenlijk is er niets aan de hand/", zei hij. „De mo biele eenheden krijgen' steeds dezelf de leiding. Dat kan bepaalde voorde len hebben. Veel is er echter niet veranderd. De commissarissen blijven met de handhaving van de orde in de hele stad belast. De leiding van de mobiele eenheden, die tot nu toe steeds wisselde, was al geen' verant woording schuldig aan de dienst doende commissaris. Als we de mi nister goed begrepen hebben blijft deze rangorde gehandhaafd. Het is natuurlijk mogelijk dat een nadere uitwerking van het plan anders uit valt, maar je kunt een commissaris niet onder een hoofdinspecteur plaat sen". Ulbricht wijst Barzels plan af Ulbricht, de Oostduibse lei der, heeft gisteren afwijzend gerea geerd op de Duitse-herenigingsvoor- stellen, die de voorzitter van de chris tendemocratische fractie in de West- duitse Bondsdag, Rainer Barzel, in New York heeft ontvouwd. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van het bezoek van een Hongaarse regerings delegatie aan Oost-Berlijn zei Ul bricht, dat' Barzel, „een plan van het Westduitse Imperialisme had ont huld". Hij wees het categorisch van de hand. Het Americaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei des- ;d, dat de Verenigde Staten de door Barzel naar voren gebrach te denkbeelden nauwgezet zouden be studeren en overwegen, wanneer zij van de Westduitse regering afkomstig zouden zijn. Een woordvoerder van de West duitse regering zei,.dat Barzel in de Verenide Staten zijn eigen me ning had uitgesproken en geen over had gepleegd met 'de rege ring of de bondskanselier. Hij gaf geen commentaar op de denkbeelden Barzel. Het bestuur van Barzels partij reageerde met aan verlegen heid grenzende gereserveerdheid. Politie Amsterdam vergiste zich De Amsterdamse politieleiding heeft gisteravond meegedeeld zich bij een mededeling van gisterochtend te hebben vergist. De 31-jarige G. Schut, die die avondtevoren op grond van brandstichting werd gearresteerd, is NIET provo-kandidaat geweest bij de gemeenteraadsverkiezingen. Dat was zijn 58-jarige vader, die even eens G. Schut heet. De vergissing is veroorzaakt, aldus werd in het hoofdbureau gezegd, door de ge lijkluidendheid van de namen en door misverstand in verband met de leeftijden. Prijzen Anjerfonds De jury van de Anna Blaman- prijs, in 1965 ingesteld door het Anjerfonds Rotterdam, heeft voor 1966 deze prijs toegekend aan de schrijver Adriaan van der Veen voor zijn roman „Een idealist". De eveneens in 1965 ingestel de Hendrik Chabot-prijs is toe gekend aan de heer C. Timmer, kunstschilder in Rotterdam, voor zijn gehele werk. De prijzen zullen worden uit gereikt op donderdag 24 juni a.s. 's middags om 4 uur in het gebouw van de Rotterdamsche Kunstkring in Rotterdam. Advertentie from America's Best Tobaccos Johnson over V.S.-politiek Een fundamentele factor van het Amerikaanse buitenlandse beleid is de wereld te laten weten dat „gang- sterdom en agressie en geweld niet beloond worden", aldus verklaarde president Johnson gisteren. Het be leid, zo vervolgde hij, wil aanvallers duidelijk maken dat „als je probeert mensen met geweld te onderwerpen je op de V. S. van Amerika stuit". Hij zei dat daarom de V.S. in Viet nam zyn, maar dat de V.S. steeds tot onderhandelingen bereid zijn en dat ook de vijand gezegd is dat „hij slechts de naam, plaats en datum behoeft te noemen en ztf zullen daar zijn". De Amerikaanse militaire krachtsinspanning is bedoeld om agressors te laten weten dat „het beter praten dan vechten is". Johnson maakte zijn opmerkingen bij een ontvangst van politieke kop stukken van de verschillende staten der V.S. Deze hadden eerder een motie aangenomen ter ondersteuning van het Vietnamese beleid van de regering. De Zuidvietnamese regering heeft gisteren in Saigon een vervroegd uit gaansverbod afgekondigd om een eind te maken aan de boeddhistische relletjes van de laatste vier dagen. De radio heeft de bevolking gewaar schuwd zich na 9 uur 's avonds niet meer op straat te vertonen. In een communiqué verklaart de gouverneur van Saigon dat de Vietcong van de onlusten gebruik zal maken om op grote schaal aan te vallen. Het uit gaansverbod is afgekondigd om het leven en de bezittingen van de be volking te beschermen. De politie heeft gisteren met scho ten in de lucht en traangas een aan tal boeddhistische demonstranten verspreid. Volgens het Boeddhistisch Instituut is een 18-jarige non in een ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. Troepen hebben de wegen naar de luchthaven van de stad in de buiten wijken vrij gemaakt. Wolken traan gas hingen boven de stad, waar onruststokers van wie sommigen naar verluidt betaald worden voor hun opruiing de politie handen vol werk gaven. De leiding van het Boeddhistisch Instituut Is na het vertrek van Tam Tsjau overgenomen door Thien Hoa en Phap Tri. Deze twee monniken zullen een nieuwe tactiek volgen. De pagodes worden ontruimd en de strijd wordt ondergronds voortgezet. De „Verenigde boeddhistische kerk" in Zuid-Vietnam heeft vandaag op geroepen tot een landelijke algemene staking van drie dagen, welke mor gen zal beginnen, de actie maakt deel uit van de campagne tot ver drijving van de regerende junta. Rebellie in Hoeé Vandaag is in de rebellerende stad Hoeé de staat van beleg afgekondigd waardoor het bewind geheel in mili taire handen is gekomen. Dit was eigenlijk al een week het geval maar de afkondiging door de. regering in Saigon geeft aan deze toestand een wettelijke basis. Gisteren openden regeringsgetrou we troepen in een poging Hoeé in bedwang te krijgen het vuur op afvallige Zuidvietnamese soldaten. Parachutisten en andere regerings troepen stuitten in een smalle straat op soldaten, die in rijen van vier met spandoeken en boeddhistische vlag gen kwamen aanmarheeren. Deze soldaten waren van de eerste infan terie divisie, die onder invloed staat van boeddhistische aalmoezeniers. Tot dusverre had de regering de eerste divisie het commando over Hoeé niet ontnomen, maar gisteren stroomden regeringsgetrouwe para chutisten de stad binnen. De protesterende infanteristen werden door geweerschoten en traan gasgranaten verspreid. De meeste schoten werden in de lucht gelost, maar bloed op straat bewees, dat er ook slachtoffers waren gevallen. Eerder werd een beroep op de op standige soldaten gedaan een dele gatie te sturen om hun klachten te bespreken. Hierop was niet geant woord. Een Amerikaanse verkenningseen heid heeft gisteren in Zuid-Vietnam zware verliezen geleden bij het af slaan van Vietcongaanvallen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei, dat er maar twee van de 40 man, die de eenheid vormden, niet gewond zijn. Bij gevechten van man tegen man sneuvelden 32 guerrillastrijders I van de Vietcong. De Amerikaanse eenheid verdedigde een stelling op een heuvel op 560 km ten noorden van Saigon. De eenheid werd later ontzet door een compagnie Ameri kaanse mariniers. De Franse oud-minister Jean Sain- teny is gisteren via Moskou en Peking naar Hanoi vertrokken voor bespre kingen met de Noordvietnamese president, Ho Tsjl-minh. Haagse bouwvakkers werken vandaag weer Alle Haagse bouwvakkers hebben vandaag het werk weer hervat na één dag staking. Volgens de organi satoren lag de bouw in Voorburg en nagenoeg geheel plat, in Zuid en zuidoostelijk Den Haag nagenoeg voor drie kwart, terwijl in de nieu we wijken Mariahoeve en het Bezui- aenhout werd doorgewerkt. De pro teststaking was gericht tegen de in houding van twee procent van het vakantiegeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Van onze parlementaire redacteur) Toen gisteravond laat de televisie lampen in de Tweede Kamer doof den had boer Koekoek grotendeels gelijk gekregen. Het debat over de Amsterdamse relletjes had net zo goed niet gehouden kunnen wor den. Misschien zelfs beter niet. Want aan het begin waren er ver wachtingen gewekt, die aan het eind niet waren waargemaakt. „Een verloren dag," klaagde boer Koekoek. Hoe het nu verder zal gaan met burgemeester Van Hall, hoofdcommissaris Van der Molen en het geschonden gezag moeten we maar afwachten. De ministers hebben er ondanks een lange rij beloften eigenlijk maar heel weinig over gezegd. De even broeierige als langdurige dis cussies vielen in twee gtukken uit een. Het ene stuk was mooi: mi nister Samkalden op de bres voor het behoud van de rechtsstaat. Hij gaf een slottirade weg, die hem zelfs een applausje opleverde en dat gebeurt in ons parlement bijna nooit. De minister heeft het ver trouwen in het justitieel beleid gro tendeels hersteld met de belofte, dat gemaakte fouten zullen worden toegegeven, ook al zullen vele dui zenden in het land het niet het juiste moment vinden om al te veel over het falen van politie en justi tie te spreken. Minder mooi Het tweede stuk was veel minder mooi: minister Smallenbroek over het Amsterdamse politiebeleid. De minister had 's morgens in zijn verklaring, waarmee hij het debat begon de indruk gewekt, dat hoofd commissaris Van der Molen oP een zijspoor zou worden gezet De mo biele eenheid van de Amsterdamse politie zou onder leiding komen te staan van drie bekwamen mannen. Daar kan de hoofdcommissaris on mogelijk bij zijn, redeneerde^ heel wat Kamerleden, die vervolgens alle fouten van de politie nog eens breed begonnen uit te meten. Toen bleek, dat de aanstelling van de drie musketiers niets meer was dan een onbelangrijk stukje interne re organisatie, hing al die kritiek wat vreemd in de lucht. Gelukkig had de minister de aller grootste fout van de Amsterdamse politieleiding het niet inroepen van hulp in de nacht van maandag op diinsdag toegegeven, zodat drs. Ne derhorst (zonder erg veel overtuiging) kon uitroepen, dat het toegeven van fouten juist de kracht van 's ministers betoog bewees. De lof was wat gezocht en het was ook de enige, die de minister werd uit gereikt. Zelfs de anti-revolutionaire fractieleider Roolvink bleef tot aan het eind van het debat bepaald on welwillend tegenover minister Smallenbroek. Hij bleef het £ek vinden, dat de minister nd op tijd maatregelen had genomen om sterk te staan tegenover de demon straties op dinsdag (die uitliepen op de bestorming van De Tele graaf). Dat de demonstraties zou den komen stond vast. „Het ver- Minder kon niet De Kamer en de minsters hebben het woord gezag een paar honderd keer in de mond genomen. Maar de kwa liteit van het gezag is er vast niet door verbeterd. Minister Smallen broek liet te veel vragen helemaal of grotendeels onbeantwoord en als hjj een antwoord gaf was het niet overtuigend. Eenmaal moest Ka mervoorzitter Van Thiel de minis ter die een langdurige parle mentaire ervaring heeft uit een regen van interrupties redden. Fractievoorziter Schmelzer maakte de veelzeggende opmerking: de woorden van de minister hebben het vertrouwen geen schade ge daan. Minder kon al niet. De minister heeft zorgvuldig verme den om een algemeen oordeel te geven over de leiding van het po litiekorps en als hij al een oordeel gaf deed hij alsof het een hete aardappel was, die zo snel mogelijk moest worden weggelegd. Een van de hoofdpunten was de vraag of de politie ook met slechts dertig man tegen de bestormers van De Tele graaf had moeten optreden. Burge meester Van Hall had eergister avond voor radio en televisie ge zegd, dat terecht besloten was om eerst meer manschappen te verza melen. Minister Smallenbroek die ondanks aandrang van veel kanten niets zei over de verklaring van burgemeester Van Hall zei dat hij „persoonlijk" geneigd ge weest zou zijn om ook met dertig man uit te rukken. „Maar ik vel geen oordeel", voegde hij er aan toe. V reemd De hele Kamer begreep wel dat de minister er tegen op zag om in de Kamer de burgemeester van Am sterdam en de hoofdcommissaris van Amsterdam af te vallen, maar het uiten van persoonlijke menin gen zonder er een beoordeling aan te koppelen is wel wat vreemd. Het vertrouwen in het gezag wordt er niet groter door en om mr. Toxo peus, de vorige minister van Bin nenlandse Zaken, aan te halen: „Het is niet alleen een kwestie van meer mannetjes en meer slaan, maar ook van meer vertrouwen". Jammer Ondanks de bijna tien uur durende discussies heeft bijna niemand zich bezig gehouden met de echte oor zaken en achtergronden van de Amsterdamse opi-oeren en evenmin met d« toekomst. Het gezag, de ondermijning van het gezag en het herstel vam het gezag waren de onderwerpen, waar de discussies om draaiden. De socialist Nederhorst deed een zwakke poging om de dis cussies wat intelligenter te maken. Maar zowel zijn pleidooi voor wat meer en beter gereglementeerde demonstratievrijheid en de inrich ting van een soort Amsterdams Hyde-Park met zeepkist re d en aars als zijn verwijzing naar het gene ratieprobleem en de verkrotting van de hoofdstad bleef in de lucht han gen. De Kamer nooh de minister gin gen er op in. Voor de vraag wie de schade gaat vergoeden dat moet de rechter beslissen bleek heel wat meer belangstelling te bestaan. Drs. Schmelzer vroeg zich af hoe al les nu weer goed moet komen en ook daar is verder eigenlek niet over gepraat. Het Amsterdamse op roer duidt, vooral door zijn groeien naar een climax, op een maat schappelijk probleem, dat meer omvat dan alleen maar een ge zagscrisis en een generatiepro bleem. Als de politie straks alle oproerige jongeren van de straat heeft geknuppeld moet er voor ge zorgd worden, dat ztf iets beters te doen hebben, dan alleen maar wachten tot de politie weer weg is. Maar daar is de volksvertegenwoor diging gisteren niet aan toe geko men. Jammer.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7