Kremlin heeft niet veel kans op manoeuvreren Lichte model-Moliere, maar ook niet meer... Aan de vooravond van president De Gaulle's bezoek aan Moskou PLANCHONS ..TARTUFFE" Zeg het met bloemen VRIJDAG 17 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze correspondent in Moskou) De groeiende stapel complimenten van het officiële Moskou en zijn pers aan het adres van de Franse presi dent De Gaulle onttrekt toch niet het feit aan 't oog, dat het het Kerm- lin niet geheel duidelijk is welke l politieke resultaten door De Gaulles reis kunnen worden geboekt. Zelfs de verwachtingen van de Sowjetrus- sische leiding zijn onduidelijk ge bleven. Wat Moskou politiek tegen woordig maximaal wenst te berei ken, is zonder twijfel het laten springen van de NAVO en het uit Europa manoeuvreren van de Ame- J rikanen. Het steeds nagestreefde mi- Ni nimum-doel is: het door een alge- H mene erkenning van de status quo W |n midden-Europa sanctioneren van m de toestand zoals die na de oorlog is ^ontstaan, Ook in het tijdperk van de nucleaire strategie wordt een com munistische machtsinvloed tot aan de Elbe door het Kremlin nog als een belangrijk „cordon sanitair" voor rijn militaire veiligheid beschouwd- !In dit kader zal Moskou zijn acti viteiten ontplooien, in de hoop sa men met De Gaulle een aantal ge meenschappelijke standpunten te kunnen vastleggen. Een aankno pingspunt levert de nu al bestaande overeenstemming dat de Westduitse Bondsrepubliek elke toegang tot kernwapens moet worden verboden, terwijl er bovendien de erkenning is van de Oder-Neisse-lyn als de Duitse oostgrens, waarbij het er wei nig toe behoeft te doen of De Gaulle zich daarover al dan niet nogmaals publiekelijk zal willen uitspreken. Er zjjn dan namelijk al twee con crete onderwerpen aangesneden, die de kwestie van de Europese veilig heid betreffen. En juist de laatste 'weken is in Moskou weer de wens gehoord die veiligheid in verdragen vast te leggen. Een conferentie daar over zou zowel het maximum- als het minimum-doel van de Sowjet- russische politiek kunnen dienen: Zo mogelijk zouden de Verenigde Staten van zo'n conferentie moeten worden uitgesloten; Oost-Duitsland zou als een vol- f|i waardige deelnemer in het Europese concert kunnen worden geintrodu- ceerd. Opmerkelijk is dat Moskou De Gaulle tegenwoordig in de eerste plaats geschikt acht om het verst reikende doel te verwezenlijken. Te- 1-51 gelijkertijd komt hier echter het di lemma van de Sowjetrussische poli tiek ook tot uiting. Als Moskou het gaullistische anti-Amerikanisme al te nadrukkelijk ondersteunt, kan dat qp eenheid tussen de andere West- europese landen en Amerika slechts bevorderen, terwijl tegelijkertijd de ondermijnende krachten in het eigen kamp zullen worden versterkt. Bovendien wordt de Franse politiek tegen de wereldmacht Amerika on geloofwaardig, wanneer Parijs tege lijkertijd openlijk een andere we reldmacht, de Sowjet-Unie, in de ar men valt- Verder zou de tot dusver ter afschrikking gehanteerde as WashingtonBonn een militaire realiteit kunnen worden waarmee het Russische verlangen naar veilig heid nauwelijks gediend zou zijn. Moskou heeft dus niet veel ruimte in de Sowjet-Unie gaat opvoe- van grotere betekenis zijn voor de Frans-Russische betrekkingen dan voor de wereldpolitiek. t zover onze correspondent in Moskou. In aansluiting op het bovenstaan de schrijft onze Parijse correspon dent: Net als president De Gaulle zijn de Russische communistische leiders realisten en het is op de basis van dat gemeenschappelijke realisme dat u hopen enkele zaken samen te kunnen doen. Generaal De Gaulle heeft in elk geval twee problemen op zijn agenda: Duitsland en de Ame rikaanse hegemonie over Europa. Voorlopig zal het nog wel een ge heim blijven of het Franse staats hoofd inderdaad een goed woordje zal willen doen voor de Duitse her eniging waarin kanselier Erhard, zo als h\j in zijn jongste brief aan het Elysee verzekerde, met volle overtui ging blijft geloven. Wanneer De Gaulle Erhard niet iu willen teleurstellen, dan zou hij wel verplicht zijn op dat punt zijn verleden te verloochenen, want zijn ganse staatkunde is, trpts de korte wittebroodsweken van de Frans- Duitse vriendschap uit de nadagen kanselier Adenauer, altijd ge richt geweest op het doel de econo mische, politieke en vooral militaire macht van Duitsland binnen de nauwst mogelijke perken te houden. te En bewust, dat de grand seig neur van de Franse politiek zelf met uitgesproken meningen naar Moskou lomt. Hij is het eerste Westelijke staatshoofd, dat na de oorlog als een officiële gast in het Kremlin wordt ontvangen en wat men van hem verlangt, zal voornamelijk afhangen van wat hij zelf aanbiedt. Waar schijnlijk zal de show, die De Gaulle Realisten En door die overwegingen werd ook het Frans-Russische pact geïnspi reerd dat generaal De Gaulle nog voor het einde van de laatste oorlog met Stalin ondertekende alvorens het negen jaren later zou worden verscheurd. „Schande van Jalta" De Gaulle wordt op zijn reis naar Moskou ook stellig wel door andere zorgen en beweegredenen gedreven. Voor hem gaat het er vooral wel om de schande uit te wissen die het verdrag van Jalta zijn land en zijn persoon heeft aangedaan. In Jalta kwamen, zoals men zich herinnert, tijdens de laatste oorlog president Roosevelt, Churchill en Stalin sa men om onderling de wereld te ver delen, bij welke operatie generaal De Gaulle als de leider der „Vrije Fransen" niet was uitgenodigd, een vernedering die hy nimmer heeft kunnen vergeten. Ook de verdeling van Europa kwam bij die gelegenheid, in grote lijnen, tot stand en de generaal hoopt nu een eerste stap te zullen kunnen zetten om ons oude wereld deel in overleg met de Russen, die (Advertentie) Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare PHILITINA JEUGDGRAMMOFOON 49,95 hij altijd als rasgenoten heeft be schouwd, weer zijn vroegere eenheid terug te geven. Hij wil Europa weer Europees maken zoals hy Alge rije zijn Algerijnse karakter hergaf en in dat Europese Europa zul len de Amerikaanse invloeden dan moeten worden uitgewist. Helaas heeft nog geen enkele gaul list en de generaal zelf evenmin ook nog maar in de vaagste woor den weten aan te duiden hoe de klo ven der sociaal-staatkunstige tegen stellingen tussen het kapitalistische Westen en het communistische Oos ten overbrugd zullen moeten worden. En niet minder dubieus lijkt het voorlopig wel of de Russen bereid zullen zijn hun betrekkingen met de Amerikanen terwille van de plannen van De Gaulle op het spel te zetten. De Amerikanen met wie ze ook bui ten Europa toch nog wel enkele krachtige levensbelangen gemeen hebben Trots de verkoeling die de oorlog in Vietnam ook in de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen ongetwijfeld moest teweegbrengen, heeft de fa meuze directe rode telefoonlijn tus sen het Kremlin en het Witte Huis zich -toch nog altijd kunnen hand haven. De beslissende vraag, waarop De Gaulle's reis naar de Sowjet-Unie die hij intussen en veelzeggend hardnekkig als Rusland blijft j aanduiden het antwoord belooft j te geven, is of hij in het Kremlin al of niet de premie op zijn consequen te anti-Amerikanisme zal mogen I ontvangen. NEDERLAND I NCRV .-film 10.35 10.40 i 10.45 i Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Beverly Hillbillies, NTS-journaal The Marco Brothers Een dag in vrede 't Is grys, cabaret Attentie, actualiteiten Dr. O. Jager ANVV, Toeristische tips NTS-journaal Sluiting NEDERLAND II VARA 8.00 uur Nieuws het kort. NTS 8.01 uur De Lucy Show 8.30 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.55 uur Enigma, l.v.-film 9.45 uur Improvisaties 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 9.00 uur Concertgebouw Orkest HILVERSUM II 8.25 uur Omroepdubbelkwartet Vaccinatie tegen mazelen Vaccinatie tegen mazelen is tech nisch reeds mogelijk en het voorko men van afwijkingen van het men selijk embryo, veroorzaakt door in fectie met het rode virus door middel van vaccinatie, zal waarschijnlijk in de komende jaren worden gerea geerd. Dit verheugende nieuws over de voortgaande ontwikkeling van de va eins heeft dr. H. Cohen, een van de directeuren van het Rijks-Insti tuut voor de Volksgezondheid in Bilt- hoven, vanochtend bekend gemaakt bij de officiële ingebruikneming van het verbouwde laboratorium voor vaccinbereiding en de eerste af deling voor het meten van luchtver ontreiniging van het instituut. Dr. Cohen zei, dat het bij beide vaccinatieprogramma van de rijks overheid. Zoals bekend omvat het rijksvaccinatieprogramma thans dif terie. kinkhoest, tetanus en kinder verlamming. (Van onze kunstredactie) Roger Planchon maakte in ons land zijn zegevierende entree met een bruisende en schuimende voorstelling van ,,De drie muske tiers", die ook op het toneel geen zee te hoog ging. De jonge to neelenthousiast Planchon gaat nu blijkens de „Tartuffe"-voorstel- ling van zijn ..Théatre de la cité de Villeurbanne" meer geijkte paden. Het werd gisteravond dus een model-Molière, waarnaar de niet geheel bezette Kon. Schouwburg in Den Haag zat te kijken, maar ook beslist niet veel meer. Molière zoals hij lichtvoetig en snel I gespeeld moet worden. Dat was de j waarde van deze „Tartuffe". Een i mooi voorbeeld voor Nederlandse to- nelisten, die niet altijd zonder meer die lichtheid van toon weten te vin- i den ook al zijn de keelklanken van onze taal daar mede schuld aan i Advertentie Ouders maken hun tieners dolgelukkig met de speelklare PHILITINA JEUGDGRAMMOFOON 49,95 Pas in de laatste twee bedrijven leefde dit spel van de hypocrisie op door knappe ensceneringsfiguren van Planchon. Daarbij kwam niet zozeer de schijnheilige indringer van Mi chel Auclair in het centrum van de handeling te staan als wel het ont redderde hoofd van het gezin, Orgon. De acteur Jacques Dehary gaf aan zijn uitbeelding die tot medelijden wekkende ontgoocheling mee van een main, die te lang zijn volledig ver trouwen aan een verkeerde heeft ge schonken. Er waren wel meer verras singen in deze komedie, die ruim 300 jaar geleden in Frankrijk zoveel te genstand van kerk en autoriteiten ontmoette. Want de levendigste ver tolkingen vielen vaak te noteren in rollen, die daar niet onmiddellijk toe aangewezen leken. Franqoise Seigner is bijv. een actrice met prachtige ko mische middelen, die zij nuchter en met een struise humor toepaste om in de rol van Dorine de gouvernante, j die tracht het huwelijk van een jong meisje met een sohijnvrome te dwarsbomen) het toneel te beheersen. Ook in de andere rollen, die vanuit een lichte, beheerste speelstijl met de taal in het middelpunt waren opge zet herkende men het streven van Planchon de positieve en negatieve karakters is deze zedencomedie niet te ver uit elkaar te willen drijven. Het moest menselijk blijven, dus ge nuanceerd met een smalle kloof tus sen goed en kwaad. Zo was het ook te zien in de aan kleding geleden debuteerde als filmregisseur met de visualisering van Brechts no velle „De onwaardige, oude vrouw". Deze richtte zich zioh eveneens op kleuren, die het te contrastrijk zwart en wit vermeden. De kostuums waren in droge, gedempte tinten fraai van lijn. In het décor van hangstukken. die foto's met veel blank houtwerk combineerden paste hij een soort uit- peltechniek toe, die niet steeds vol deed. Want het beeld van de vrij hangende stukken werd verstoord door wat en- achter al zichtbaar was. René Allio die i jaar Ook voor tuiniers op bovenhuizen... Kijkt pa wel eens dromerig naar de tuin van zijn schoonzoon? Vindt hij dat geknutsel aan planten en plantjes ook zo leuk? Dan zal hij best tevreden 2ijn met een plant op Vaderdagl Noodweer in Brabant Hagelstenen als duiveëieren Een korte hevige onweersbui heeft gisteravond schade aangericht in een klein deel van West-Brabant en het noord-westen van Roosendaal. Rond het dorp Kruisland ging hon derd van de 170 hectare hardfruit, vooral appels, verloren. Er vielen ha gelstenen als duiveëieren. In het dorp kwamen de straten blank te staan en liep het water de huizen binnen. Het heeft enkele uren ge duurd voor het water verdwenen was. De zware onweers- en hagelbuien trok een baan van Kruisland aan de Roosendaalse Vliet tot Stampersgat aan de Mark. Ook elders in West- Brabant vielen zware regen- en ha gelbuien. Nader heeft ook kritiek op Europese auto Ralph Nader, de Amerikaanse ad vocaat wiens campagne tegen onvei lige auto's opschudding veroorzaakte in de Amerikaanse automobielindus trie, heeft zijn kritiek nu op de de Europese auto gericht. Op een persconferentie in Parijs zei Nadar gisteren, dat sommige vanwege slechte achtervering, slecht uitzicht, slechte inwendige montage en onvoldoende wegligging. Volgens hem zouden nog deze zomer in de Verenigde Staten de wettelijke be palingen met veiligheidsnormen voor alle auto's worden doorgevoerd, zowel voor in eigen land gemaakte produk- tie als voor de ingevoerde. Dit zal j van invloed zijn op de normen in j Italië Engeland, Frankrijk en West- Dutsland, zo zei hij. Volgens Nader zijn de Europese i modellen en technieken in velerlei j opzicht moderner dan in de Verenig- j de Staten, doch er was nog steeds aanzienlijke ruimte voor verbeterin- gen. De Duitse volkswagen noemde j hij „een belediging voor het vernuft van de Duitse industrie". Nader had echter ook kritiek op de Franse Re nault Dauphine, de Italaanse Fiat, de Britse Mini-motor en de Hillman. De Rover 2000 was naar het oor deel van Nader de baanbreker der veilige wagens. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN DESIREE - klassieke CONSTANT - ANJE »n moderne modellen. Op het graveren kimt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN IJ LEIDEN Z.-W. IEL. 26630 Sprekersanalyse Na de verkiezingen is gezegd, dat het de politici ontbreekt aan verstaanbaarheid voor het volk. De debatten die gisteren werden uitgezonden vanuit de Tweede Kamer waren heel mooi, maar als datgene wat gezegd werd niet „overkwam", hadden wij, kiezers en kijkers er nog niets aan. Wij geloven dat drie spre kers het beste waren: t.w. mi nister Samkalden, de VVD-er Toxopeug en de CPN-er Marcus Bakker. Een mooi gemêleerd 'kopploegje, waarvan de leden overigens ieder op hun eigen wijze indruk maakten. Samkal den, niet door zijn sappige beel dende taal, maar door een soort ingeschapen integriteit die van hemzelf en van zijn woor den afstraalt, waarbij komt dat zijn ietwat precieze manier van spreken, ondanks de ruime boch ten die hij soms in zijn betoog trant neemti, toch steeds iets helders blijft behouden. Toxo- peus heeft wel iets gemeen, ai is men geneigd heim eerder als een „sluwe vos" dam als een „op recht verontwaardigde" te zien. Gisteren was hij uitstekend op dreef. Hij wist zijn bedoelingen als een goed toneelspeler ook een plastische vorm te geven die aansprak. De derde „top-firuur" is Marcus Bakker, die vooral in tweede instantie, toen hij het het moeilijkst kreeg bij de be antwoording van enkele scherpe vragen, door een felle betoog trant die overtuigde door zijn gedrevenheid, het pleit voor en kele ogenblikken won. Bakker is eigenlijk de ideale Koekoek: volks, maar met een kien ver stand. deels intuïtief steeds we tend waar de bres in het eigen betoog nog gedicht kan worden en waar de vijand het gemakke lijkst te raken is. Onder deze drie, maar toch nog met een ruime voldoende, zweven Roolvink en Nederhorst. De eerste heeft een opmerke lijke, diepe stem, die op de lange duur echter eerder tegen hem dan voor hem werkt. Maar hij heeft wel een markante „kop", die het goed doet oP het tv- scherm, terwijl Nederhorst het meer moet hebben van een een voudige. 0ok heel rustige betoog trant. die door iedereen kan worden verstaan, ook al zal nie mand er ooit van ondersteboven raken. Bij Smallenbroek is het meer de „vent',' dan de „vorm" die imponeert. Het is ook nuttig te weten dat hij een onverzette lijk verzetsman is geweest, an ders zou je geneigd zijn te den ken dat hij alleen maar de „pa ter familias" van een Drents boerendrama kan zijn. Schmel- zer is een Toxopeus zonder diens charme, en zonder diens slim heid. Hij is altijd wel goed, wat hij zegt klopt wel met wat hij bedoel, maar hij mist warmte en originaliteit. Lankhcrst zouden wij op hetzelfde niveau willen plaatsen, wat de „presentatie" betreft. Niet dat zij enige over eenkomst vertonen, maar het effect op de kiezers zal ongeveer gelijk zy'n. Beernink spreekt niet zo aan helaas. Je komt er niet goed achter of hij, ondanks al les, toch een markante persoon lijkheid is, of alleen maar, dank zij lichaamsbouw en gezichts vorm. toevallig een markante persoonlijkheid uitbeeldt. Rest nog het „fenomeen" Koekoek. Hij maakt, zoals dat in televisie kringen heet, een ,mooi plaatje'. Als hij zich op vertrouwd terrein weet heeft hij die boerse directe charme en een zekere mate van gevatheid, die voor hem inne men. Maar hij is ook vaak on zeker (zoals gisteren, reden waarom hij voortdurend de wan delgangen invluchtte) en dan is hij de kat die in het nauw rare sprongen maakt, maar toch nog bij de toeschouwers een succesje boekt door op zijn pootjes te recht te komen. Van de helft van wat hij gisteren zei was het niet duidelijk waar hij heen wilde, welke verbanden hij legde of waar hij op doelde. Tot zover deze vrijblijvende analyse van de „verstaanbaarheid" van onze volksvertegenwoordigers. Illlllllflllli 8.00 Nws. 18.15 Deze week, VARA praatje. 18.20 Lichte pianomuz. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Naar onze mening, cri- tisch commentaar. 19.00 Ronduit: voor de oudere Jeugd. 19.30Kunstkroniek. zonder God, lez. VARA: 21 certgebouw-ork. en solist: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gram^muz. 23^45 Soc. nws. in Esperan- 23.55—24.00 Nws. Tenminste 23 zeelieden zijn gisteren om het leven geko men toen de Britse tanker Alva Cape" links op foto) met brandbare naftaline in de haven van New York in aanvaring kwam met een Amerikaans vaartuig en in brand vloog. De aanvaring gebeurde in een nauw ka naal. Volgens de havenpolitie heeft men drieëntwintig do den gevonden. De burge meester van New York zei, dat zich aan boord van het Britse vaartuig, de 11.252 me tende „Alva Cape", nog zeker vijf slachtoffers bevinden. De brandweer kon door het verzengende vuur nog niet benedendeks komen. Het Amerikaanse schip is de ..Texaco Massachusetts", dat 16.515 ton meet. Ongeveer ze ventig zeelieden zijn naar ziekenhuizen op Staten Is land en New Jersey gebracht. Vijf van hen bevinden zich in kritieke toestand Een grotere ramp werd voorkomen doordat de brandweerlieden er in slaag den het vuur op de „Alva Cape" te bedwingen voordat de brandbare lading ontplof te. Laat in de middag rap porteerde de kustwacht dat men het vuur op de Texaco Massachusetts", die bij de aanvaring eveneens in brand geraakte, onder controle had en dat beide schepen naar open water werden gesleept. KRO: 17.30 Coda: progr. voor de eners en twens. 19.00 Nws. 19.10 Act. 1.30 Springplank: progr. met jonge rtlesten. 20.00 Fluit, altviool en harp: od. muz. 20.25 Omroepdubbelkwartet: lied. 20.45 Piano-rt publicaties op geestelijk gebied. 21.15 Gram.pl.- v. d. mil. 22.25 Boekbespr. 22.30 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gri 3 55—24.00 Nw GR AMMOFOONPL ATEN - PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4de lijn) van 1820 uur Gounod: Fragmenten uit trude): Nicolai Gedda (Romeo); Mi chel Dens (Mercutio); Joseph Rou leau (Frére Laurent): Orkest van het Théatre National de l'Opéra; Dirigent: Alain Lombard. II. Jules Massenet: 1. Scènes pltt resques, Marche - Air de ballet -A Fragmenten Brumalrr (Thals); Chrlstiane Gavraud (Al uit „Thais". Jacqueline Brumaire Orkest van het Théatre National" de l'Opéra: Dirigent: Pierre Dervaux. VOOR ZATERDAG 18 JUNI Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym en c. strljdl. 7.23 Lichte gram.muz. (7.30 t 7.35 Van de voorpag.). 8.00 Nws. vakanties. 8.30 Lichte gramjnuz. 9.15 Fanfare-ork.: amusementsmuz. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 Het Babel der wetenschap, lezing. VARA: 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (Om 11.00—11.02 Nws.). 12.15 Lichte gram.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tulnb. Aansl.: postduivenber. 12.30 Actueel sportnws. muz.progr. 13.40 Uitlaat, progr. voor twintigers. 14.15 Jazzmuz. 14.55 Voor nu en later, lezing. 15.10 De Metro politan vóór 1925: Fragmenten uit ope Western Express. 12.24 Marktber voor boeren en tuinders. 12.27 Med. t.b.v land- en tuinb. 12.30 Nws heidsvoorl.: Geven en ne milie Van Buuren praat verkeer. 12.50 Lichte grammofoonmuz. 13.15 Carionca: radio voor tieners 14.10 Musicerende dilettanten meisjeskoor. 14.30 V 14.40 Licht Instr. tri zwijgzaam, gesprek van het missiefront. 15.20 Henry Wood Promenadeconcerten: BBC Symphonle Nws. 10.02 Lichte gramjnuz. ners. NRU/NCRV: 11.00 Nws. 11.02 Mod. gram.muz. 11.30 Muz. van het Leger des Heils. 11.50 Lichte ork.muz. (gr.). iOm 12.00 Nws., event, act.) 12.30 Licht gev. muz.progr. (opn.). (Om 13.00 Nws.). 14.00 Nws. 14.02 Pla- tenshow voor de tieners. 15.00 Nws. 15.02 Hoogtepunten uit operettes, mu sicals en films. 16.00 Nws. 16.02 Progr. voor vrolijke vakantiegangers, met weerber. en wegeninformaties. 17.00 Nws. 17.0218.00 Sportshow: rep., uit slagen, commentaren en lichte gram - TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 11.0011.30 Teleac: Wij maken muz.; herh. les 8. AVRO: 16.00 Fototriptiek. 16.15 Zo mersportpanorama. 17.00817.35 Voor i het Rusland te Londen. 19.00 Nws. kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO: Weekend: licht progr. NTS: t weeroverzicht. _..onale orgelp tot 21.35 Route 66 spel r Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. In het kort. KRO: Voordracht. 20.15 Het Griekenland van Mellna Mercourl. muz. filmrep. NTS: 21.15 Hong Kong. TV-film. KRO: 22.05 Epiloog. NTSj 22.10—22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5