>0 Rustige avond in Amsterdam Opzienbarend voorstel van Barzel aan Moskou VOOR VADER politie en marechaussee krijgen bij jenkele relletjes steun van burgers Penose helpt ook handje Uw folobedrijf de Graaff Wie zal de schade moeten betalen? Vaderdag! Veiligheidsgarantie aan buurlanden na hereniging Buren vangen moeder en kind in kokosmat DONDERDAG 16 JUNI I960 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Amsterdamse correspondent) Op het ogenblik, dat de Amsterdamse V.V.V.-directeur J. Strij kers in de televisierubriek Achter het nieuws" zei te betreuren, dat de onlusten in de hoofdstad de aandacht van het buitenland heb ben gekregen, waardoor het toeristenverkeer kan worden ge schaad, vloog een grote steen door de ruit van zijn hoofdkantoor aan het Rokin. Taktiek Het was twintig minuten <>ver acht. een rustige zomerdag, die geen jele herinnering had aan de „veer. m juni-oproer", was dit het begin i nieuwe onregelmatigheden, die iter snel en afdoende in de kiem ..den worden gesmoord. Alles bij :aar is het in Amsterdam gisteren Igen rustige avond geworden, j, De plaats van eventueel weggeble ven toeristen is voorlopig ingenomen ior circa 1150 man Rijkspolitie en jen van de Koninklijke Matrechaus. e, die in hotels en in kazernes zijn jdergebracht. De toezegging, dat it reeds daags tevoren versterkte ïterdamse politiekorps opnieuw Eu worden versterkt met 260 man in de marechaussee werd in de loop ,n gistermiddag gewijzigd in het an 200 leden van de Rijks- litie. In de loop van vandaag zullen nog 340 man aan worden toege- ;d. Burgemeester van Hall zei gis- ,vond voor de t.v., dat hij dacht, dit voldoende was om alle onre- latigheden het hoofd te kunnen an. Amsterdam, dat tijdens de om-egel- itigheden van dinsdag volgens plan feestelij ke grachten verlichting itstak, was gisteravond met uitzon- •ing var. Damrak, Dam, Rokin en ingeving vroeg in de avond het de- een vredig sprookje. In de •kenhuizen werden twee nieuwe ge naden binegebracht. De heer F. laper, die daags tevoren door een likschot ernstig was gewond en 24 lang in levensgevaar verkeerde, ,akte het volgens zijn artsen „re- ilijk goed". Op de terrasjes genoot men van icoel bier en op het dak van It hoofdbureau van politie zaten politiemannen televisie te kijken een kaartje te leggen in de blad- ille avond. Straatjeugd Het waren geen bouwvakkers, maar uitsluitend nozems en andere raatjeugd, die zich omstreeks acht ir op de Dam verzamelden om weer trachten de boel op stelten te zet ten. Politie en marechaussee namen ";n afwachtende houding aan. Op het Spui trokken opgeschoten (jongelui joelend een aantal parkeer - meters uit de grond, in de Sint-Jans- itraat naast hotel Krosnapolsky pro beerden anderen bij een in restaura tie zijnd huis balken en andere stuk ken hout te verzamelen als wapens tegen de politie. Later concentreerden de i-elletjes zich op het Beursplein, waar naar schatting 2000 jongelui met stenen ieen Volkswagenbusje van de Konink- ike Marechaussee belegerden. Hier een charge nodig om de inzit- inden van het busje te ontzetten, ook elders enkele snelle charges jwerden uitgevoerd. Op deze zwoele en drukkende zo meravond was het reeds bij de eerste oharges van de politie duidelijk, dat de felle verbetenheid waarmee de pairtijen elkaar de vorige dag be- kampten was geslonken. Op het hoofdbureau waar men rond half tien een globaal overzicht van de situa tie had, heei-ste toen de opvatting dat men de hier en daar opflakkerende ongeregeldheden „aardig in de hand" kon houden. Op het strijdtoneel rond de Dam, Damrak en Beursplein paste de politie duidelijk een betere tactiek toe. Men beheerste de centrale pun ten en de evenwijdig met het Dam rak lopende straten, zodat de opge schoten jeugd gedwongen werd zich tot de drukke verkeerswegen te be palen, De trams vervolgden normaa1 hun weg, zodat het voor de losse benden moeilijk was hun „werkter rein" snel te veaieggen. De onlusten beperkten zich tot het bekogelen van politieauto's en het met stenen ver nielen van een aantal ruiten. Onder het opnieuw in groten getale naar de binnenstad gekomen publiek bevonden zich opmerkelijk veel in burger geklede rechercheurs, die in hun luchtige zomerjasjes nauwelijks opvielen, maar voortdurend de relle tjes van nabij volgden. Telkens op nieuw achtervolgden ze onopvallend de grootste herrieschoppers om ze in de nabijheid van een overvalwagen onverhoeds op de rug te springen en hen haastig af te voeren. Op deze wijze verrichtte de recherche in het begin van de avond reeds 7 arresta- (idTtrtentlc) Weg met de „witte muur"! Nu een echt GLASPARELSCHERM 130x 130. zwart kader, op statief, le klas Amerik. fabri kaat,, voor de zeer speciale prijs van f 58, of een FOTO/FILMZON, geheel compleet voor f 69,—. Een goede PROJECTIETAFEL is ook niet te versmaden, wij hebben heel mooie, al voor de ongelofelijk lage prijs van f 22,50. Leuke gevertjes voor de KLEINTJES: een SUPER-8 AGFACOLORFILM met een gratis mini-mensje, een kleurenfilm voor prachtige foto's (3.955.25) BREESTRAAT 29 naast Trianon Burgers (Advertentie) Nog maar 3 dagen, dan is het al fH "seven" 11.50 Het nieuwste model met zichtbare gasstand. Andere modellen Poppell aanstekers v.a. 5.95-12.50 VOOR DE HANDEL: 0. O. LEEFSMA NV, IKERKSTR. 28. AMSTERDAM. TEL. 2327271 De politie werd daarbij geholpen door burgers die in sterkere mate dan voorheen het optreden van de jonge vandalen afkeurden en zich aan de zijde van de politie schaarden. Wij zagen dat twee potige arbeidei-s ge wapend met stukken hout de onrust- zoekers aanvielen en hoogst persoon lijk bij de overvalwagens afleverden. Tegen middernacht had ook de pe nose, zoals de onderwereld in Am sterdam wordt genoemd, zich beter georganiseerd door in enkele portie ken in hun donkere buurt „bewa- kkigsoommando's" te posteren, die gewapend waren met stokken en stoelpoten. Ze deelden rake klappen uit als de jeugd zich al te dicht in hun buurt waagden. Op de Walletjes maakten de „be schermers" van de aldaar hun beroep uitoefenende dames zich ongerust over de ordeverstoring, die de omzet nadelig dreigde te beïnvloeden. Hiel en daar had een kort treffen plaats tussen bewoners van dit stadsdeel en straatjeugd. Voor het eerst waren enkele Mare chaussee -patrouilles ook uitgerust met rotan-wapenschilden om zich te gen* de rondvliegende stenen te be- schennen. ders in de stad vrceg om één uur via j ken, die tezamen met de traangas- i Ma de herrieschoppers en de mobilofoon: „Wie heeft onsncrdig? j granaten met kisten vol in de over-destructieve nozems. nu de Amsterdam Er was gelukkig' voor meeste politiemannen weinig andt te doen dan te genieten van f heerlijke weer en de flesjes frisdra valwagens werden meegevoerd. De operationeel commandant van vannacht, commissaris B. J. Groene- velt, die wij vannacht puffend van de beurd. heeft echt niets om het lijf warmte o*> de Dam aantroffen meld- we hebben de zaak volledig in de ons: „Het gaat fijn. Wat er is ge- straatmakers actie. Advertentie I kv/®l kwaüteiïstandpasfa P 1» «Bkm Ji I Het behoud van Uw tanden (Van onze A'damse correspondent) „Amsterdam, die grote stad is ge bouwd op palen. Als-tie nou eens ommeviel, wie zou dat dan betalen?", aldus een oude zegswijze. Amster dam is wel niet, zoals de re gels van het versje suggereren, om gevallen, maar de stad trilde toch op haar grondvesten en de schade is dienovereenkomstig. Tegenwoordig kan men tegen al het mogelijke en ook tegen het bijna onmogelijke verzekeren. De gedu peerden in Amsterdam zullen dan ook voor een groot deel door de ver zekeringsmaatschappijen uit de brand worden geholpen. Inderdaad uit de brand, want schade, toe gebracht aan onroerend goed en in boedels, vallen in dit verband onder de brandverzekering. De mate, waarin de verzekerings- maatschappijen voor de schade zul- j len opdraaien hangt in hoge mate af I van de voorwaarden van de polis. I De meeste uitgebreide brandver- zekering bevat een clausule, waarin I gesproken wordt van schade tenge volge van „oproer, stakingen en bur- I gerlijke onlusten". I De eigenaars van de langs de stra ten geparkeerde auto's verkeren in een andere situatie. Of de schade, I die hun wagens tijdens de verwik kelingen hebben opgelopen wordt vergoed, hangt in de eerste plaats af van de omstandigheden of men zich „w.a." dan wel „all risk" verzekerd heeft. Ook in de verschillende polis sen van de onderscheiden maat schappijen komen zodanige verschil len voor dat hierover moeilijk een al gemene uitspraak valt te doen. Voor het persoonlijk letsel, dat ook de nieuwsgierigen hebben opgelopen, kan over het algemeen geen beroep op de verzekeringmaatschappijen worden gedaan. Meestal zal worden verwezen naar de Sociale Verzeke ringsbank. Beperkt Tegen middernacht bleek de mate riële schade zeer beperkt. Sleohts en kele parkeei-meters hadden het moe ten ontgelden, terwijl incidenteel rui ten sneuvelden en auto's deuken op liepen. Hoewel de Amsterdamse ge wapende macht volledig paraait was, beperkte de politie elk provocerend machtsvertoon. Sleohts zeer zelden werd gisteravond gebruik gemaakt van sirenes, die bij vorige onlusten tot de onheilspellende sfeer hadden bijgedragen. De in het gewoel vrij kwetsbaar gebleken motorrijders wer den niet ingezet. De erkende provoleiders, die zich reeds van de onlusten hebben gedis tantieerd, zijn van plan elke actie voor dit weekeinde af te gelasten. De voorgenomen demonstratie bij het huis van bewaring aan de Amstel- veenseweg, waar provoleider Hans Tuynman zijn gevangenisstraf uitzit, zal voor zover dat in het vermogen ligt van de pi-ovoleiders worden tegengegaan. „Wij willen elke bron van onlust op dit moment vermij den", aldus een van de voormannen. In weer andere provokringen koestert met het plan om zaterdag een zoge naamde „stille bijeenkomst" te hou den, die inhoudt, dat alle activiteiten zich binnenshuis zouden moeten af spelen. Geen aeties Ook de bouwvakkers in Amsterdam zullen de komende dagen geen ver dere acties voeren. Na een langdurige vergadering van het bouwvak-actie comité met ongeveer 150 vertegen woordigers van de verschillende bouwwerken in Amsterdam, deelde de secretaris van dit comité mee, dat bij de begrafenis van Jan Weggelaar (op wie weer sectie zal worden verricht) alles in het werk gesteld zal worden om nieuwe incidenten te voorkomen. De bouwvakkers willen door een eigen ordedienst iedere pogimg tot ordeverstoring in de kiem smoren. „Wij staan hier met 120 man, heb ben jullie nou helemaal niks voor ons te doen?", klonk het vannacht ietwat wanhopig via de poütieradao van enige mobiele eenheden, die zich ken. nelijk ergens in Amsterdam stonden te vervelen. Een andere eenheid el- Nog meer doden bij hitte in India In de afgelopen 24 uur zijn er op- j nieuw 63 personen omgekomen als j gevolg van de hittegolf, die de staten West-Bengalen en Bihar in het oos ten i India teistert. Het totaal aantal slachtoffers is daarmee op 416 gekomen. Het ergst getroffen is de staat Bihar, waar tot nu toe 324 personen zijn omgekomen. De hittegolf, de ergste sinds 50 jaar, belemmert het fabrieken. mijnen De Nederlandse stayer Jaap Oud- kerk is woeaasdag in Berlijn derde geworden. De wedstrijd over een uur werd gewonnen door de Belg Proost, die 70 km aflegde. Tweede werd de Duitser Rudolph op 10 meter en der de Oudkerk op 50 meter. (Van onze correspondent in Bonn) ,,In een herenigd Duitsland kan, in het raam van een Euro pees veiligheidssysteem, ook voor Sowjetrussische troepen, plaats blijven". Dit zei de frac tievoorzitter van de CDU/CSU in de Westduitse Bohdsdag, Dramatische redding bij brand Paniek heerste de afgelopen nacht in de Frederikstraat in Rot terdam, waar bij een brand drie mensen van een hoogte van 15 a 17 meter moesten worden opgevangen op een deken en een kokos mat. Vele andere inwoners moesten, soms met geweld, uit hun huis worden verdreven. De eerste die van vier hoog naar beneden kwam, was de ongeveer 35-jarige havenarbeider Jan van Aken. Buurtgenoten vingen hem op in een deken, De man viel van de deken op de straat, omdat men de deken niet goed meer kon vast houden. De man is met ernstige inwendige kneuzingen en brand wonden naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar hij overleed. MAN OVERLEED Dramatisch was de redding van de 21-jarige mevrouw Henny Wete ring die met haar eenjarig zoontje Max geisoleerd door het vuur voor het openr aam op de derde etage van het naastliggende huis stond. „Niet springen", schreeuwde men naar boven. Kort daarop kwamen buren met een kokosmast, die door tien, twaalf mensen werd vastgehou den. „Springen", luidde het toen. Eerst gooide de vrouw haar kind naar beneden, waar het ongedeerd op de kokosmat terecht kwam. Kort daarop sprong mevrouw Wetering zelf en ook zij kwam behouden op de kokosmat. Vele mensen In deze oude, dicht bewoonde huizen zaten verbijsterd in hun door vuur en rook bedreigde kamers. Weer traden buurgenoten op. Met. geweld moesten enkele man nen ertoe gedwongen worden hun woningen te verlaten. Kinderen en vrouwen werden snel en behulpzaam weggebracht. De brand moet zijn ontstaan op de zolderetage aan de Frederikstraat 83, waar de ongehuwde Jan van Aken reeds op bed lag. „Ik zie niets meer", zo riep hij, terwijl hij uit het raam hing. Op goed geluk liet de man zich vallen. De redding van mevrouw Wetering en haar kind verliep al rustiger. Haar overbuurman Willem Ruys (45) sleurde zijn kokosvloerbekle ding onder zijn meubilair weg en snelde naar het bedreigde huis. Ve len stonden klaar om bij deze effi ciënt opgezette redding het kokos kleed vast te houden. De bovenste delen van twee huizen zijn geheel uitgebrand. De brand weer heeft het vuur binnen een uur weten te bedwingen. Rainer Barzel, in New York. Barzels rede, welke aanvanke lijk met veel geheimzinnigheid was omgeven en nu, voor zij morgen, op de ,,dag der Duitse eenheid" in de Verenigde Staten zal worden voorgedragen, al openbaar werd gemaakt, bevat enige opmerkelijke uitlatingen. Zo "beschouwt de leidende CDU- politicus „het militaire belang van de Sowjet-Unie als algemeen bekend en ergens wettig". Barzel verklaart ver der dat Duitsland alle buurlanden na de hereniging een duurzame veilig heidsgarantie wil geven en hij vraagt zich af wat voor de Sowjet-Unnie in dit verband militair belangrijker zou zijn: het bolwerk van de militaire bezettingszone in Oost-Duitsland of de aanwezigheid van het rode leger in Duitsland. Want de Sowjet-Unie ontvangt haar veiligheid niet door de Sowjet-zone gaat Barzel voort WEER ONTSLAG IN PEKING Wang Tia-Iioe, het voornaamste lid van het gemeend,ecomité in Peking van de bond van Chinese communis tische jongeren, fs van zijn functie ontheven. Hij was plaatsvei-vangend secretaris van het comité. Hij is ver vangen door Joe Tsjoeng-hao, tot dusver secretaris van het. comité van de bond voor de stad Tsinan, aldus meldt „Nieuw China". Li Li-koeng, secretaris van het co mité van de bond voor de provincie Sjansi, is benoemd tot eerste secreta ris van het, gemeentecomité van Pe king en van de bond en Wang Sjing- han, secretaris van het comité van de bond voor de provimsie Kiangsoe, is benoemd tot tweede secretaris van het gemeentecomité van Peking van de bond. Deze reorganisatie van het gemeen, tecomité van Peking van de Chinese communistische jongerenfoond is tot stand gebracht bij besluit van het ge- meenitecomité van Peking van de Chinese communistische partij en van het centrale comité van de Chi nese communistische jongerenvereni ging. maar door zichzelf, namelijk door het rode leger op Duitse bodem en „daarover moet men praten". In zijn rede in New York stelt Barzel de Sowjet-Unnie nog voor economische leveranties te doen voor een gegarandeerde periode van 20 jaar. Hiermee zou de economische noodzaak voor de Sowjet-Unine ver vallen zich aan Oost-Duitsland vast te klampen. „Het is niet juist", ver volgt Barzel, „dat Oost-Duitsland als leverancier onvervangbaar is. Een herenigd Duitsland met een ondoc trinaire economische politiek kan meer presteren". De fractievoorzitter van de chris ten-democraten stelt ook nog voor dat gemengde commissies uit beide Duitslanden onder het dag van de vier vroegere geallieerde bezettings machten gaan overleggen over „prak tische dingen in het belang van de mensen en een vreedzame oplossing". In Bonn verklaarde de regerings woordvoerder Von Hase, dat Barzel zijn gedachte als fractievoorzitter ge geven had, en dat het geen rege ringsverklaring betekende. Het is ook bekend, dat Barzel de tekst van zyn rede pas kort voor zyn vertrek naar de Verenigde Staten aan ranselier Erhard heeft laten lezen, zodat er van overleg met de regering geen sprake is geweest. Erhard is sinds het laatste partijcongres voorzitter van de CDU. De manier, waarop Barzel tot vice-voorzitter gekozen is, heeft echter enige verkoeling tussen hem en Ei-hard ontstaan. Het is dan ook aan te nemen dat Barzel nu op eigen kracht zal proberen de kanselier voorbij te streven, die hem kortgele den de weg naar het voorzitterschap van de ï-egeringspartij blokkeerde. Maar Barzel probeert met zijn uit latingen Zeker ook als CDU-man de sociaal-democraten en de liberalen voorbij te komen, die in hun toena deringspolitiek ten opzichte van de DDDR al veel verder waren, terwijl de CDU onder de besluiteloze leiding van Erhard een gevaarlijke achter stand had opgelopen, o.a. in de, dis cussies over de ontmoeting tussen communisten en socialisten in Chem nitz en Hannover. De Süddeutsche Zeitung schrijft over Barzels rede in New York: „Geen enkele CDU-politicus heeft ooit zulke moedige consequenties uit een zo nuchtere balans over de Duit se kwestie getrokken". PSP distantieert zich van geweld In aansluiting op de door het par tijbestuur van de P.S.P. op 14 juni uitgegeven verklaring, die werd op gesteld voordat de gebeurtenissen van die avond aan het partijbestuur bekend waren en ter vermijding van ieder misverstand over het standpunt van de P.S.P., deelt het partijbestuur bet volgende mee: 1. De P.S.P. wenst zich met de grootst mogelijke nadruk volledig te distanciëren van iedere geweldple ging en van alle uitingen van ver nielzucht en spreekt de afschuw uit over de excessen, die zich in dat op zicht hebben voorgedaan. 2. De PJ3.P. wenst met evenveel na druk een scherp onderscheid te blij ven maken tussen het correct ge bruik van het recht van demonstra tie enerzijds en het plegen van ver nielingen en gewelddaden anderzijds. 3. Ten opzichte van deze laatste soort gebeurtenissen erkent het par tijbestuur, dat het gebruik van be paalde vormen van geweld door de politie onvermijdelijk kan zijn. 4. Indien dit gebruik van geweld onvermijdelijk is, dan acht het par tijbestuur het noodzakelijk bij de keuze van de te gebruiken middelen de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht te nemen. Mr. Van Hall: Ingrijpen bij De Telegraaf te gevaarlijk Burgemeester Van Hall van Am sterdam heeft gisteravond voor de televisie In een interview de scherpe kritiek op hem en de politie van de hand gewezen. Zeker, waar het het laat verschijnen bij „De Telegraaf" betreft. Wanneer de op dat moment beschikbare politiemensen waren uit gerukt naar de ongeregeldheden dan hadden zij zich waarschijnlijk alleen met gebruik van vuurwapens kunnen handhaven, aldus Amsterdams eerste burger. De moeilijkheden bij het Tele- graafgebouw kwamen helemaal on verwacht. Er waren toen in het bu reau Singel 7 man aanwezig en in het hoofdbureau 23 man. Slechts met gebruik van vuurwapens hadden zij iets kunnen doen tegen de duizend tot vijftienhonderd mensen, die zich toen op de N.Z. Voorburgwal had den verzameld. Toen men van de moeilijkheden had vernomen heeft men zo snel mogelijk de agenten van thuis opgeroepen, waarna ze uiteraard nog moesten worden bewapend en van gasmas kers moesten worden voorzien. Het bleek, zo zei mr. Van Haal, dat de herrieschoppers bij „De Telegraaf" snel waren verdwenen, toen de po litie inderdaad met een flink aantal mensen ter plaatse verscheen. Hij ge looft, dat het daarom een juiste be slissing was (de burgemeester, de hoofdcommissaris en de procureur- generaal waren juist in bespreking byeen toen het alarm van „De Tele graaf" kwam) met uitrukken te wach ten tot er voldoende politiemensen beschikbaar waren. Proces tegen bouwfonds (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse advocaat mr. L. Mok heeft namens een onbekende, c ngeoiganiseerde bouwvakarbeider 'n proces aangespannen over de inhou ding van de 2 procent op het vakan tiegeld van de ongeorganiseerde bouwvakker tegen de Stichting Va kantiefonds en Bouwnijverheid. Mr. Mok heeft reeds voor de bouw- staking en de onlusten in de hoofd stad, afgelopen maandag, de stukken ingediend bij de Amsterdamse recht bank. Het wordt een civiel proces, dat schriftelijk gevoerd zal worden. Omdat deze processel veel tijd ver gen wordt pas in het najaar een uit spraak verwacht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7