Acht kunstmanen met raket ruimte in een a Grote schoonmaak in de Dimitrowstraat geef vader een fiets! Haal heerlijke rookworst in huis! LL ■9© ZWANENBERG Aan de vooravond van president De Gaulle's bezoek aan Moskou Nederlaag voor (54) Britse socialisten, die uit Azië willen AEG donderdag leidsch dagblad Advertentie Rijdt vader auto? Een vouwfiets lost zijn pa riteerproblemen opl Zeven voor militaire verbindingen Met één raket van de Ameri- luchtmacht zal men van- op Kaap Kennedy een po- doen om zeven cummuni- itellieten in verschillende n om de aarde te brengen, satellieten zijn bedoeld voor relayeren van militaire bood- ppen. Behalve de zeven unicatiesatellieten zal er tok nog een experimentele sa telliet mee omhoog gaan. s de lancering lukt zullen de sa- i wereldomspannend sto fvrij communicatienetwerk vor- waardoor vanuit Washington Ier en betrouwbaarder berichten nen worden gezonden naar de j over de hele wereld, ook naar ïam. De lancering zal tussen 15 en 17 its.t,ur Nederlandse tijd plaatsvinden efeoor middel van een Titan-III raket 75 iet een stuwend vermogen van bijna miljoen kg. De bovenste trap zal 160 km boven de aarde in een Mob y Dickweer in Nederland oby Dick", de witte walvis, die weken in de Rijn zwemt is weer ons land. Omstreeks drie uur gis- kwam hij by Lobith bin- emmen. Af en toe dook hy op. Volgens de waterpolitie leek de wal- fis, die veel gewicht heeft verloren, pitenadem. Gedurende de laatste 24 far heeft het dier. dat gewend is an de poolzeeën, 200 kilometer af- lelegcl De walvis trekt veel toeristen, die met honderdteallen langs de Rijn- levers staan. parkeerbaan moeten komen. Deze trap zal in zes uur met een aantal manoeuvres ter correctie van de baan naar een hoogte van 34.000 km moe ten worden gebracht. Op deze hoogte zullen de acht sa tellieten met veermechanismen wor den weggeschoten met voor een elk iets andere snelheid, waardoor ze in verschillende banen boven de evenaar komen. De achtste satelliet moet twee 16 meter lange uitsteeksels ontvou wen om na te gaan of het mogelijk is de zwaartekracht van de aarde te gebruiken als een goedkoop middel om een aardsatelliet op grote hoogte te stabiliseren. Op de foto een gete kende impressie van de verbindings kunstmanen waarin overigens de grootte-verhoudingen niet met de werkelijkheid overeenstemmen. Film over Tolstoi Anthony Quinn is van plan een film te gaan maken over het leven van Toltoi's leven. Quinn hoopt dat Joego-Slavië' waar hij met Virna Li- si in de film „Het 25ste uur" van Carlo Ponti speelt. De film gaat over de laatste jaren van Tolstoi's leven. Quin hoopt dat Rusland er oren naar heeft een co- produktie van de film te maken, die in Rusland of Joego-Slavië zal worden opgenomen. VS-splijtstof voor reactor Dodewaard Het voorzieningsagentschap van de Europese Gemeenschap voor Atoom energie heeft gisteren twee contrac ten gesloten voor de levering van verrijkt uranium voor de energiereac tor van de gemeenschappelijke kern energie-centrale Nederland in Dode- waard. Het eerste contract werd gesloten met de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie en betreft de aankoop van een partij tot 2.5 procent ver rijkt uranium ter waarde van 2.3 mil joen dollar. Het tweede contract regelt het ge bruik van de 290 kg U-235 door de Nederlandse onderneming. Brandt is niet optimistisch over uitwisseling De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft gisteren op een bijeen komst van de sociaaldemocratische partij, waarvan hij voorzitter is, ge zegd pessimistisch te zijn wat betreft de vooruitzichten op een uitwisseling van sprekers tussen zijn partij en de Oostduitse communistische eenheids partij. Brandt zei dat een belangrijke groep Oostduitsers nu van de uit wisseling af wil. Deze is bepaald op 14 juli in Karl-Marxstadt, het voor malige Chemnitz, en op 21 juli in Hannover. Op dezelfde dag verspreidde het Oostduitse persbureau ADN een brief van de premier van Oost-Duits- land, Stoph, aan de Westduitse Bondskanselier Erhard, waarin hij de Bondsregering ervan beschuldigt dat zij tracht de uitwisseling te verhin deren. De Westduitse politie had vol gens Stoph onwettig enkele Oostduit se functionarissen gearresteerd, die vier dagen geleden een bijeenkomst van het linkse Duitse Vredesverbond in West-Duitsland wilden bijwo Volgens de Oostduitse premier is dit het bewijs dat voor Oostduitsero in de Bondsrepubliek geen veiligheid of vrijheid heerst 1 NEDERLAND I KRO 6.30 uur Teleac. t.v.-cursus 7.00 uur Nieuws in het kort, NTS 7.01 uur Klaas Vaak. voor de kleuters 7.05 uur De verrekijker, jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 7.35 uur De Füntstones, tekenfilm 8.00 uur NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten 8.50 uur Sandor Vidak 9.05 uur Plicht is plicht, t.v.-spel 10.30 uur Epiloog 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting NEDERLAND II AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur Mr. Magoo, tekenfilm 8.05 uur Dc onbekende wereld, documentaire 8.25 uur The long hot summer, t.v.-film 9.15 uur Volleybal 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 7.30 uur Country and western-muziek 8.15 uur Holland Festival 1966 HILVERSUM II 7.50 uur Windeieren, hoorspel 10.45 uur Michael Chapuis, orgel en gióteren Z° m"ar zin in iets hartigs? Wegens het niet verdedigen van hun kansen in de dinsdag verreden ierde etappe van de Ronde van Zwitserland zijn 22 renners, die na Sluiting van de controle aan de finish te Saasfee binnenkwamen, woensdag morgen van verdere deelneming uit gesloten. (Van onze correspondent in Moskou Wie deze week door de Dimi trowstraat in Moskou wandelde, zal zich verwonderd hebben over In het AVRO-progr am- nia op Ned. I gaat zaterdag avond de carrousel van Carrell wecr draaien en dat maar liefst voor een vol uur. Verleden zo- mer waren drie van deze pro- mamma s te zien en ook dit jaar komen er weer drie uitzendingen met een keur van artiesten, die door André aan elkaar worden gepraat. Zaterdagavond treden o.m. op Marion Wardenaar, Jetty Cantor, het danspaar Ma- risa i) Juan Antonio en het Lee- dy Trio. alle activiteit bij de nog slechts hier en daar als woonhuizen fungerende gebouwen. Er zijn gevels opgefrist, houtwerk dat tientallen jaren geen nieuwe verf meer gezien moet hebben, is on der handen genomen, bescha digde pilaren zijn gerestaureerd en al enige tijd eerder was in de straat zelf het wegdek verbeterd. Flink opgepoetst zal de Dimi trowstraat tenminste enigszins passen bij de architectonische glans, die deze Moskouse wijk heeft. Nummer 43 in de Dimitrowstraat is een paleisachtige gebouw, waar van de rood-witte harmonie slechts wordt geschaad door een grys wacht huisje. In dit, aan het einde van de vorige eeuw voor de schatrijke Mos kouse koopman Igoemow gebouwde huis, bevindt zich tegenwoordig de Franse ambassade. Uiteraard is ook dit gebouw dat de komende dagen in het middelpunt van politieke ge beurtenissen zal staan, steen voor steen onder handen genomen. Als president De Gaulle hier volgende week zijn intocht houdt, zijn een zo goed mogelijke indruk en een rit zon der storingen gegarandeerd. De politieke weg van de Frans-Rus sische betrekkingen vertoont onge twijfeld meer oneffenheden dan de Dimitrowstraat vóór haar restaura tie. Daar wordt echter in deze dagen nauwelijks aan herinnerd. Veel meer houdt de Sowjetrussische-pers zich bezig met de overeenkomsten tussen Moskou en Parijs. Weliswaar draait in enkele Moskouse bioscopen Tol- stoj's „Oorlog en vrede", waarin de Pussen samen met Oostenrijkers en Pruisen een moorddadige strijd le- \eren met de Fransen, maar de in tocht van Napoleon in Moskou is al lang uit het politieke bewustzijn van de Russen verdwenen. Des te nadruk kelijker wordt echter herinnerd aan het feit, dat Russen en Fransen tot twee keer toe als wapenbroeders de Duitsers hebben bestreden. En het zal wel geen toeval zijn dat De Gaul le juist op de 22-ste juni 1966, de 25-ste verjaardag van de inval der nazistische troepen in de Sow- jet-Unie, in Moskou verblijft en bo vendien bezoeken zal brengen aan Le ningrad en Stalingrad, twee van de steden die voor de Russen symbo len zijn geworden van het verzet te gen Hitier. Intussen is de Sowjetrussische-po- litiek niet zo sentimenteel, dat het in de strijd tegen een gemeenschap pelijke vijand vergoten bloed wordt gehanteerd als een criterium voor de huidige Frans-Amerikaanse poli tieke betrekkingen. Maar het feit. dat duizenden Amerikanen op Franse slagvelden het leven hebben verlo ren. wordt hier zelden genoemd, ter wijl des te luider wordt gesproken over De Gaulles terugtocht uit de Westelijke militaire integratie, waar mee het terugtrekken van de Ame rikanen van het Europese continent ingeluid zou kunnen worden. Men zou in Moskou de indruk kunnen kry- gen dat het anti-Amerikanisme j van het burgerlijk-kapitalistische Frankrijk en de proletarisch-kapita- I listische Sowjet-Unie beide staten j thans vooral bindt- Met dit thema levert men zijn bij drage in de aspiraties van grote mo gelijkheid, die Frankrijk erop na- houdt. In dit verband herinnerde het regeringsblad Izwestia aan een vrijwel vergeten uitspraak van Russische dichter Gogol: „Als Parijs verkouden is. niest heel Europa", j Natuurlijk gelooft het officiële Euro- pa niet in alle ernst dat het Frank- I rijk van generaal De Gaulle met zyn „kernzwaardje" in dit nucleaire tydperk werkelijk een wereldmacht is. Maar men vindt het toch sterk genoeg om schijnbaar onwrikbare en veel politici dierbaar geworden stel lingen aan het wankelen te bren gen. Hierin ligt, wat Moskou betreft, de voornaamste functie van de eigen zinnige generaal. Wilson onderdrukt rebellie Premier Wilson heeft gisteren een rebellie in eigen gelederen onder drukt- Een groep Labour-Ieden streefde naar terugtrekken van Brit se troepen uit Maleisië, Singapore en het gebied van de Perzische Golf; op een vergadering van de Labour- fractie in het Lagerhuis is echter een motie van linkse en rechtse La- bour-afgevaardigden waarin werd aangedrongen op drastische besnoei ing van de militaire uitgaven ten bate van het gebied ten oosten van Suez, met 225 stemmen legen en 54 voor verworpen. Wilson zei in de besloten vergade ring o.m.: „Er zijn er misschien on der u die er vóór zyn dit gebied te verlaten en de Amerikanen en de Chinezen daar oog in oog tegenover elkaar te laten staan. Voor een der gelijke houding is de wereld vandaag te klein geworden. Het is de zekerste methode om atoomgeweld uit te lok ken die Ik kan bedenken". De vergadering werd gehouden vóór de normale dagelijkse ziting van het Lagerhuis. Er waren ook Labour-leden van het Hogerhuis aanwezig op de vergadering, die werd gehouden in een gespannen sfeer. Critici van het regeringsbeleid de den aanvallen op de politiek van Wilson. Ze zeiden, dat hy doorgaat met het land vast te leggen op een grote-mogendhedenpolitiek, terwijl het land zelf in ernstige economische moeilijkheden is. Wilson antwoordde hierop: „Wat we ons moeten afvragen is of het de politiek van onze partij moet zijn al le invloed in Azië op te geven be halve de hoogst beperkte invloed die we in de Verenigde Naties kunnen doen gelden door in de debatten deren te vertellen wat ze behoren te doen. Als dit de politiek is zal het gevolg niet alleen zijn onvermogen om in te grypen .hetzy binnen de Verenig de Naties of het Gemenebest, en t< verhinderen dat een kleine uitbar sting een grote wordt; het betekent óók ,dat we Azië overlaten aan drie grote mogendheden, China, de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie met wat randinvloed van Autralië en Nieuw-Zeeland, maar met Japan dat aan de binnenzyde van de baan snel naar voren komt." Amsterdam Opnieuw stonden de wanor delijkheden in Amsterdam in het brandpunt van de belang stelling. In het programma van de VARA had Hans Jacobs een interview met burgemeester Van Hall. die op de vraag waar door het zo ver was gekomen, een kort overzicht gaf van de gebeurtenissen, na eerst zyn deelneming te hebben betuigd aan de familie Weggelaar en de andere slachtoffers (burgers en politiemannen beiden) van de relletjes. Burgemeester Van Hall zei o.m. dat hij geen politieman is, dat hij daarom niet persoon lijk de leiding van de politie op zich had genomen, omdat daar andere mensen voor zijn. De burgemeester riep hen. die in de opwinding tot daden waren gekomen die eigenlijk „van de gekken" waren, on tot bezinning te komen. De agenten hebben zich tot nu toe weten te bedwin gen. „maar U begrijpt dat je de agenten niet kunt laten afma ken". Omdat ook de nieuwsgierigen die vijf jaar geleden al onder het motto „ga mee vanavond naar de Dam. nozempje kijken" het werk van de politie bemoeilijk ten, verzocht de burgemeester voortaan thuis te blijven. „Attentie" De NCRV had op het andere net voor de speciale gelegenheid haar „karabijn-brigade" laten uitrukken. Onder het mom van „Attentie" traden de grote ba zen zelf in het krijt: Kees van Langeraad, Jan van Hillo en Peter van Campen, slechts ge flankeerd door Niek Heizenberg. Een voortreffelijkegreep van de redacteUr van „Attentie". Dick Houwaart, omdat een belangrijk onderwerp nu op de beste ma nier kon worden aangepakt. De NCRV kwam als eerste met dr. Zeldenrust voor de dag (de VARA had zich op het andere net met dr. O. de Vaal tevreden moeten stellen, die niet twijfel de aan de bevindingen van zijn collega, wat wel iets zegt. want het is Vaals hobby te twijfelen aan gevestigde ideeën en op vattingen). Dr. Zeldenrust bleek een vriendelijk glimlachende man, waar je ook niet veel wijzer van werd. en Peter van Campen bracht voor de huisdeur van de familie Weggelaar verslag uit van een gesprek met mevrouw Weggelaar, die zelf niet voor de camera had willen komen. Opstand in Jordaan Interessant was verder nog het filmpje over de opstand in de Jordaan in 1933, waarbij in vijf dagen tien doden vielen en 110 gewonden. Maar toen reed er ook een pantserauto door de straten en werd er frank en vrij op de daken geschoten, waar de oproerlingen zich hadden ver schanst. Met de vermelding van een interview met provo-leider Bernhard de Vries, die alle jon geren in Amsterdam opriep aanstaande zaterdag thuis te blijven, moge ik deze opsom ming van Amsterdams „vertier" sluiten. In „Tel uit je winst" kwam de mevrouw die alles van Gerrit Schulte wist een ronde verder, evenals de Shakespeare-kenner, maar de man van de Lutine vloog uit de bocht. De reportage over het scheepvaartdorp Maas- bracht was heel levendig door de vele, directe interviews. fMIIIUIIlilillllllllllllllllllll VOOR DONDERDAG 16 JIM Hilversum I. 402 in AVRO: 18.00 Nws. 18.1". Act. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. Spr.: De lieer P. Voogd, lid van de Tweede Ka mer. 18 30 Weekendwegwijzergeva rieerd progr. 19.05 Gespr. brief. 19.10 Sportparade. 19.30 Lichte gram.muz. 20.00 Nws. 20.05 Sopraan en piano (gr.): Zweeds-romantische lied. 20.15 Holland Festival 1966: Berlijns Phil- harmonisch ork.: klass. muz. 21.55 Een vondle uit: licht gev. muz.progr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Nieuwe grammo foonplaten. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.00 Stereo: Lichte gram.- uz. 18.25 Kinderkoor. 18.40 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils. 19.45 Klass. plano- muz. (gr.). 19.50 Windeleren. hoorspel (laatste en vierde deel). 20.20 Koor zang (gr.). 20.30 Avondpermissie: amu- rementsprogr. voor de mil. 22.15 Dag sluiting. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgel- Advertentie Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM klass. muz. 23.15 Voordracht I van ged. 23.40 Lichte gram.muz. 23.55 j tot 24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 17 JIM Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en ,oc. strijdl. 7.23 Lichte gram.muz. 7.307.35 Van de voorpag.). 8.00 Nws. i.10 Lichte gram.muz. 9.00 Te land en e water: informatief progr. voor weg- n waterweggebruikers. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 Morgenwijd. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Stereo: Romanti sche orkestwerken (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Meer eten via de ether, een progr. over landbouwvoorl. 1140 Rom. Russische orgelmuz. (gr.). 12.00 Llclit 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws. Journaal en beursber. 13.30 Coupe clas- slque spéciale: muzikaal vnkantieprogr. 14.15 Lichte gram.muz. 15.15 Om en op het dak van de wereld: reisver haal met muz. 15.45 Licht lnstr. ens. (opn.). VPRO: 16.00 Nws. Aansl.: Thuis, praatje. 16.30 Henry Wood Pro menade Concert: BBC Symfonle-ork. zangsoliste: mod. muz. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Act. Hilversum 2. 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30—7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte ram.muz. met vakantietlps. 8 30 Nws. .32 Hoogmis. 9.40 Schoolradio. 10.05 In de platensoos: progr. voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Lichte gram.muz. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte gram.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Koperork.: amusementsmuziek. 13.20 Chansons de France. 13.35 Voor rouw. 13.45 Gev. muz.profr.: Zo- mercocktail. 15.00 Schoolradio. 15.30 de zieken. 16.30 Bas-bariton en piano: klass. en mod. lied. 16.50 Grammuz. 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum 3. FM en240 ni NRU AVRO: 9.00 Nws. 9.20 Vrolijk platenprogr. (Om 10.00 en 11.00 Nws 12.00 Nws. 12.02 Operettemuz. NRU/ VARA: 13.00 Nws. 13.02 Gev. gram- 14.00 Nws. 14.02 Licht instr. trio. 14.25 Gev. gramjnuz. 15.00 Nws. 15.02 Gev. gramjnuz. NRU/AVRO: 16.00 Nws. 16.02 Licht gev. platenprogram- ma. 17.00 Nws. 17.02—18.00 Gev. pla tenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Klaas Vaak. NCRV: 20.00 Journaal. NCRV: The Marco Brothers: lledjesprogr. 21.00 Een dag in vrede: Twee. film over zomaar een dag in vredestijd. 21.30 't Is grijs, een documentair-cabaretprogr. over idolen. 22.00 Attentie. 22.25 Boekbespr. NTS 22.35 Toeristische tips van de ANW. 22.4022.45 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in het kort. 20.01 De Lucy Show. TV-feuilleton. VARA: 20.30 Achter het nws. 20.55 De vijfde passagier, Ame rikaanse TV-film. 21.45 Improvisaties jazzprogr. NTS: 22.1022.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5