Expoge Leiden viert lustrum VADERDAG NOLET'S 1969 PIERROT Normaal „Sempre Avanti" heeft nieuw repertoire-stuk SLACHTOFFERTJES VAN EEN WREDE Vader is er gek FOTO (INE JAN WOLFSLAG N.V. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van een speciale verslaggever) Vier uiterlijk gezonde en le eslustige Vietnamese kinde- lie in werkelijkheid echter 'rnstige kwalen lijden, zijn KLM uit Ge- aangekomen, ze werden opgevangen bestuursleden van de stich- ferre des Hommes Neder- trieste viertaldat in mei liet oorlog geteisterde vaderland verlaten en na een maand ac- in Zwitserland door naar ons land, kan in Viet- :ie afdoende worden geholpen daarom in het Leids Acade- Ziekenhuis worden geope- Op het platform van Schiphol twee ambulances gereed, de vier kinderen terstond bar'Leiden werden vervoerd. Met de kinderen mee reist de jofdverpleegster van het kinder- ekenhuis in Saigon, mevr. Ly-Thi- Zij zal de komende tijd de lldi-inderen helpen wanneer er moeilyk- reden zyn op het gebied van taal f eetgewoonten. Bovendien staat in Nederland ook nog de stichting Terre [jjJes Hommes klaar, op wiens initia sef en kosten de Vietnameesjes naar sl&Jederland zijn gehaald. De vier kinderen zijn het 8-jarige pgetje Nguyen-Dingh-Christian, 'olifijet 9-jarige meisje Le-Thi-Hoang- 17tlguyet, het 4-jarig jongetje Nguyen fan Tho en de jongen Pham-Duc- die gisteren zijn 13de verjaardag gjfc De laatste dag voor hun vertrek Waar Nederland hebben de kinderen n het vriendelijke tegen een berg- r ijfelling geplakte districtsziekenhuis de,-/an het Zwitserse stadje Monthey ver van Lausanne gelegen De jarige Pham-Duc- door Nederlanders in Lausan- al Jan genoemd vanwege zijn eigenaam An is in dit ziekenhuis _Jn quarantaine geweest. De andere drie waren in quarantaine in een f (Ziekenhuis in Martigny. Met gejuich werden de drie nieuw komers in het districtsziekenhuis be groet. Want in dit ziekenhuis liggen nog zes andere Vietnamese kinde ren. Zy behoren evenals de „Neder landse" Vietnameesjes tot een groep ZOEKT EEN gouden ring voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. van 32 kinderen die omstreeks 20 mei door de organisatie Terre des Hommes naar Zwitserland zijn ge haald. De kinderen zullen worden behandeld en verpleegd in Engeland, België, Nederland, Zwitserland en Italië. Kwiek lopen de drie nieuw aange- komenen door hun kamer. De kleine Tho druk blazend op zijn nieuwe mondharmonica wat hij bijna de ge hele dag zal blijven volhouden. Christian, een klein obstinaat man netje, maakt in het Vietnamees en kele grapjes want de kinderen kij ken ons lachend aan. Zo angstig als de kinderen by hun aankomst uit Genève in Saigon wa ren, zo levenslustig zyn zy nu- De narigheid in Vietnam waar zij niet konden worden geholpen, omdat zy geen „directe" oorlogsslachtoffertjes zyn, maar „indirecte", ligt alweer achter hen. En praten over wat zy hebben meegemaakt in Saigon of omgeving doen zy liever niet. Jarige Pham-Duc-An is op punt ook schuw. Zijn vrij behoorlijk Frans faalt op momenten als er vra gen over zijn verleden worden ge steld. Wat hij in Saigon deed? Zijn antwoorden zijn kortaf maar beleefd. „Ik zat bij de zusters op school". „Ik doe alles op school", zegt hy trots. Over het contact met zyn ouders laat hij niet veel los. Zij wo nen in Noord-Vietnam en hebben hem enkele jaren jaren geleden by kennissen in Zuid-Vietnam onderge bracht. Hij ziet zijn verblijf in Nederland niet als een vakantie, want na de operatie zal hij graag weer naar school willen. Hy voegt hier bedacht zaam aan toe: „Ik zou ook graag willen voetballen". In Leiden moet hy aan zyn heup worden geholpen anders raakt het heupgewricht ge blokkeerd. Ook Christian spreekt Frans. Zyn moeder was een Framjaise en hij zelf is geboren in Frankrijk, maar latei met zyn ouders teruggekeerd naar Vietnam. Hy is het „probleemkind van de groep. Hy zal worden geope reerd aan een hartdefect en een ge spleten gehemelte. Terwijl hij op de binnenplaats van het ziekenhuis een speelgoedautootje in een put gooit, weigert hy op welke vraag dan ook antwoord te geven- In het kamertje in het ziekenhuis waar hij met zyn landgenootjes de nacht doorbrengt begint h« meteen alles te bedisselen. „Ik slaap in dit bed en Zi) slaapt bij haar en dan hg ik m het middelste bed". Even later blykt hy toch geneigd enkele „Informaties" te verstrekken: „Hoe vonden je ouders het dat je wee ging?" „Myn vader zei dat ik gek was, maar dat is hy zelf". „Maar waren ze dan helemaal met verdrietig?" „Jawel". „Wat denk je van Nederland. „Ik denk niets". Zelfs politieke uitspraken gaat hl) ineens niet meer uit de weg. Maar mevrouw E. Wartensleven-Lobo de uit Nederland afkomstige contactper soon tussen de Zwitserse en Neder landse Terre des Hommes - wil er liever geen politiek by halen: „Po litieke uitspraken kunnen niet alleen moeilijkheden voor onze medewerkers in Vietnam veroorzaken, maar ook voor de ouders van het kind dat zul ke uitspraken doet". Bovendien wil Terre des Hommes niets met politiek te maken hebben, want de hulp aan kinderen staat he lemaal los van ras, taal, nationaliteit, godsdienst of politieke richting. „Het helpen van kinderen is bovendien geen kwestie van weldadigheid, aan dat woord hebben we trouwens een vreselijke hekel, het is onze dure mensenplicht." De 2 andere Vietnameesjes spreken geen woord Frans. De parmantige Nguyen-Van Tho is een hartpatiën- tje. Het enige wat de Vietnamese verpleegster Ho-Ngoc-Huong van hem weet is dat zyn ouders geboren zyn ergens in de provincie. Verder heeft Le-Thi-Hoang-Nguyet een gespleten gehemelte en is vrijwel doof. Haar vader is in de militaire dienst. Hoofdverpleegster mevr. Ly-Thi- Huong is meegereisd om naast het ALS U VADER In z'n hart kon kyken. dan doet U hem een groot plezier met een mooie gouden zegelring of zo'n uistekend precisie horloge o.a. CERTINA PRISMA TEMPUS JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Auto in brand ijding na aanri Op de Utrechtsebrug in Leiden is gistermiddag omstreeks half vyf een personenauto in brand geraakt, na dat de wagen aan de achterzyde was aangereden door een vrachtauto uit Oegstgeest. De aangereden personen auto werd bestuurd door een inwoner van Zoeterwoude. Persoonlyke onge lukken deden zich by dit verkeers ongeval niet voor. -£■ Bij hun aankomst op Schiphol kregen de vier Vietna mese kinderen speelgoed aange boden door de zevenjarige Yvet te Dessauvagie. helpen van de kinderen ook wat er varing op te doen met kindertrans porten. Zy blyft in Nederland tot zeer binnenkort het volgende trans port naar Zwitserland komt. Na nog een paar maanden Italië keert zy terug naar haar twee kinderen en haar man. die navigator is by de luchtmacht. Mevr. Ly is een kleine vrouw die haar woorden met elegante gebaar tjes onderstreept. Lachend zegt zy: „Ik ken alleen Amsterdam en Rotter dam. Holland is een land dat zeer proper en zeer mooi moet zyn. Maar verder weet ik ér niets van". Ernstig: „Om mijn kinderen heb ik geen angst, om myn man wel. Het is oor log. Ik denk veel aan hem, maar ik weet niet hoe het met hem gaat". Een belangrijk man voor het Ne derlandse groepje is dr. Galetti, dis trictsarts van het kantoor Valais, waarin het ziekenhuis van Monthey ligt. Hy is een van de ruim 100 Zwitserse artsen en chirurgen die zich met Terre des Hommes inzetten voor ontredderde kinderen uit Viet nam, maar ook uit Algerije, Tunis. Voor hem is het vrywel belangeloos helpen van de kinderen een norma le zaak. Hij vindt het voedselpro bleem voor de kinderen van groter belang: „De kinderen willen uitslui- De bok en de geit, die aan het begin van deze week zyn ontvreemd vanaf het terrein van het voormalige militair hospitaal aan de Morsweg, zyn weer terecht. De dieren schynen te zijn wegge nomen door een 12-jarige jongen uit Leiden, die deze beesten heeft geruild voor de mecanadoos en de onder- waterbril van een vriendje. EINDEXAMEN CHR. LYCEUM LEIDEN Aan het Chr. Lyceum in Leiden slaagden voor het eindexamen h.b.s.- A: Judy van den Berg, Leiden; Cees van Biezen, Sassenheim; Bob Crooy, Sassenheim; Trudy Glasbergen, Oegstgeest; Corry den Haan, Oegst geest; Loek Heskes, Leiden; Greetje Heuvelman, Leiden; Peter Laman, Leiden; Fré Passchier, Noordwyk; Hanneke Ravensbergen, Katwyk; Paul de Tombe, Leiden; Matthys de Vries, Katwyk; Hans van der Wiel, Katwyk; afgewezen 2. Het examen wordt voortgezet. Expositie Loek Straman Donderdagavond 23 Juni te 8 uur zal de heer H. Heyn in de Boerhaave- zaal een expositie openen van gouaches en schilderyen van Loek Straman uit Leiderdorp. Examen stenografie en machineschrijven Voor liet door de Stichting voor Stenografie en Machineschrijven af genomen examen machineschrijven slaagden: J. H. Bink, T. van Ham, R. Hoogkamer, M. Jongbloed, C. Keere- weer, M. Pauw, H. J. van Putten, N. Volker, F. H. G. Welling, N. Ba-ve laar, W. B. Smetz, S. G. van Brero, G. Vermont, R. de Vos. „Daar moet je een vrouw voor zijn" Het Leidse christelijke toneelgezel schap „Sempre Avanti" heeft gedu rende zijn bestaan al heel wat voor stellingen gegeven. Na het enorme succes van de „Blyf zitten waar je zit" opvoering, welk stuk al sinds 1962 op Sempre Avanti's repertoire taat, is er van vele kanten aan de toneelclub gevraagd om nog eens zo'n luchtig blijspelletje te brengen. Terecht schreef Hans van Oosterom in het programma van de voorstel ling, die gisteravond in de broei warme Schouwburg werd gegeven, over de moeite die het kost om, bin nen de mogelijkheden van het ama teurtoneel, een aantrekkelijk stuk te bemachtigen. Meestal gaat het ni veau van een lachstuk de kant van de klucht of erger uit, maar lat was tijdens de opvoering van „Daar moet je een vrouw voor zijn" van Terence Dudley nauwelijks sprake De vertaling van het stuk door Ge rard Rekers heeft aan Sempre Avan ti's jongste opvoering veel by gedra gen. De rollen werden vlot vertolkt door Hans van Oostjrom, die en als speder en als regiseur voor Sempre Avanti van onschatbare waarde is, door Riet Crama, die steeds meer blykt te profiteren van haar jeugdig enthousiasme en ervaring, en voorts door An Burgerhout, Riet van Vegte, Dien van der Laan, Wim van Ark en Herman Blom. Het publiek Semper Avanti heeft in Leiden een trouwe aan hang amuseerde zich kostelyk om alle verwikkelingen ten huize van Si mon Marray (Hans van Oosterom), schryver van detective-verhalen. De verwikkelingen ontstaan op het mo ment, dat een burgerlijk kwaadaar- dige tante (An Burgerhout) van Si mon's vrouw (Riet van der Vegte) binnen komt stuiven. Deze tante denkt namelijk, dat haar aange trouwd neefje een verhouding heeft met zyn naaste medewerkster en dat de jongeman bovendien alle symptomen van een lustmoorde naar vertoont. Haar beweringen blyken uiteraard pas aan het einde van het laatste bedryf onjuist te zyn. Voordat het doek voor de laat ste maal zakt is er voor de toeschou wer dus alle gelegenheid om het ver loop van de laatste gebeurtenis sen met spanning gade te slaan. De misverstanden, die er tussen tante en neefje bestaan, zyn bovendien aanleiding tot grote vroiykheid. Kortom, een aardig stuk, waarmee Sempre Avanti ongetwyfeld nog lang succes zal hebben. De ontvangst in het Leidse stads huis was een onderdeel van het her- denkingsprogramma, dat 's middags om drie uur begon met een krans- legging by het bevrydingsbeeld te genover molen De Valk. De kransleg- ging werd verricht door mevrouw C. H. Hendriksen-Snel, vice-voorzit- ter van de Leidse afdeling van Ex- pogé en de heren J. T. Witte (voor zitter) en W. M. v. d. Burg (secre taris) Actueel In de Lodewykskerk aan het Steenschuur volgde een herden kingsplechtigheid waar het woord werd gevoerd door pastoor H. J. M. Stoelinga, oud-bestuurslid van de afdeling Leiden, op het ogenblik hoofdbestuurslid van Expogé. Pas toor Stoelinga betrok de actualiteit (de gebeurtenissen in Amsterdam) in zyn herdenkingsrede, waarin hy zich onder meer afvroeg: „Waar is de zekerheid en wat is er aan de hand?" Hy voerde verder een plei dooi voor de rol van de ouderen in deze maatschappy, die zozeer het stempel van de jeugd draagt. Helène Oosthoek voordrachts- kunstena res declameerde daarna gedich ten van Hans Lodeyzen, Hans An dreus, Remco Campert. Gerrit Kou- wenaar en de Franse dichter Jaques Prévert. Met een gedicht van deze laatste dichter besloot zy haar voor dracht, waarin het thama „liefde" centraal stonde. De herdenkingsby- eenkomst in de Lodewykskerk werd omiyst met orgelspel van de heer J. van der Meer, organist van de St. Lodewykskerk. In de Morspoortkazerne gebruikten de deelnemers en deelneemsters aan deze vierde lustrumviering van Ex- poge gisteravond het diner. Na de maaltyd kreeg de bijeenkomst een meer informeel karakter. -fa Het bestuur van de afde ling Leiden van Expoge tijdens de kranslegging bij het bevrij dingsbeeld. (Foto L.D./Holvast) zondag 19 juni DUS NAAR Zeer grote sortering weekend- en vakantieshirts ook in de zo moderne MADRAS RUITEN overhemden Tricot nylon - Bel-O-Fast - Kerko - Fablo - Kenmore - Trenco trevira dassen wasbaar en geheel kreukvrij, vanaf f 3,95 MANCHETKNOPEN vanaf fl,95 VESTEN - PULLOVERS BADSLIPS, ZWEMSHORTS KAMERJASSEN BADSTOF SWEATERS. Dr. ir. J. P. van Es uit Leiden slaagde aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool in Rotterdam voor het kandidaatsexamen economie. Initiatief van de Terre des Hommes tend ryst met vlees. Je kan ze on- mogelyk een boterham voorzetten", Zyn taak bestaat uit het onderzoe ken van de kinderen op actieve tbc, op darminfecties, op syfilis, een ziek te die in Vietnam ook onder kindé ren vele slachtoffers eist. Dat is ook de reden dat de Vietnameesjes byna een maand lang in quarantaine zyn geweest. Over het algemeen worden Terre de Hommes-kinderen niet langer dan 10 dagen voor quaran taine vastgehouden. Is dr. Galetti lid ivan Terre des Hommes? „Welnee", zegt hy. „Wy doen al lemaal iets voor de kinderen. Mevr. Wartensleben: „Wij heb ben geen leden en eigenlyk ook geen president. Meneer Kaiser, die zo'n beetje onze president is omdat hij Terre des Hommes in 1960 heeft op gericht, zegt zelf: „Iedereen die iets voor Terre des Hommes doet is op dat moment president, ji Binnen afzienbare tijd zullen ook de andere zes van de door de rege ring toegestane 10 Vietnameesjes naar Nederland komen. Voor som mige Nederlandse organisaties zijn er tien teveel. Mevr. Wartensle ben zegt: „Wij hopen duizenden kin deren naar Europa te halen". Meneer Wartensleben: „Ik heb al gevraagd of in Nederland op liefdadigheid oc trooi is". voor raad voorraad Vergroot Vaders hobby op Vaderdag met een leuk foto- of filmgeschenk Breesfraat 123 Leiden Haarlemmerstraat 102 Telefoon 21851 Telefoon 32778 Afdeling bestaat 20 jaar .Ik geloof, dat het ook al ligt de oorlog reeds lang achter ons nog wel degelijk een zinvolle bezigheid kan zijn van tijd tot tijd aan dacht te besteden aan de belevenissen uit de oorlogsjaren en aan het gezamenlijk gedragen leed en vooral de al of niet gevoerde strijd". Die woorden sprak Leidens burgemeester, mr. G. C. van der Willigen gistermiddag tijdens de ontvangst, die burgemeester en wethouders van Leiden de jubilerende „Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd", aanboden. De afdeling Leiden van deze vereniging heeft gisteren het vierde lustrum gevierd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3