Beperkte lastenstijging bij invoering van w.a.o. mooier Elk jaar legt het Rijk i f 100,- voor u klaar Veldkamp komt met overgangsregelingen e erdeling üeurenfoto's nu dan ooit PREMIE SPAARPLAN Wettelijke garantie voor gehandicapten Benzine-oorlog beu Garagehouders gaan 30 juni protesteren IN EXPOHAL HILVERSUM Michelin erkent het niveau van sommige Duitse eethuizen TOYOTA „AUTO HOME" I LEIDSCH DAGBLAD, yutdet extM, 6adte«t> nTJPERDAG 16 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redactie) Invoering van de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor loon- kenden per 1 januari 1967 zal voor de werknemer een lasten stijging van ongeveer één procent met zich meebrengen. Dat bUjkt uit de toelichting op een serie wetsontwerpen, die minister dkamp (Sociale Zaken) vandaag heeft ingediend ter liquidering van de diteits- en ongevallenwetten, welke door de wet op de arbeidsonge- theidsverzekering worden vervangen. De premie van de nieuwe ver ering zal weliswaar 3.8 procent bedragen, maar er komt wat ruimte door besluit van de regering de kinderbijslag vanaf het derde kind voor reke- van de schatkist te brengen. gezet in een w.a-o.-uitkering. Wan neer een dergelijke bijslag niet ls verleend, worden de renten overeen komstig de bepalingen van de invali diteitswet gehandhaafd. Het recht op invaliditeitsrente uit hoofde van na de invoering van de w.a.o. intreden de invaliditeit vervalt. Voor invalidi- kening houdend met een geiyk- invoering van de volksverze- tegen zware geneeskundige ri- ondergaat het werknemers in de premielast een stijging 3,95 procent en het werkgevers- 1 een daling van 2.95. Uit- van gelijkblijvende lastenver- tussen werkgevers en werk- kan de daling aan de ene de stijging aan de andere kant een belangrijk deel opvangen, minister schrijft in zijn toe ting, dat wordt nagegaan op wel wijze de structurele lastenverde- zoveel mogelijk intact kan blij- wet op de arbeidersongeschikt- verzekering (w.a.o.) voorziet in ingen bij ziekte en invaliditeit zover, die langer dan een jaar dt en biedt recht op revali- De eerste 52 weken namelijk rekening van de (gewijzigde) tewet, waarop de w.a.o. aan- De waardevaste uitkeringen zijn nden aan de mate van invali- en variëren van 10 tot jjrocent van het dagloon, dat wordt kend over een inkomen van laai f. 20.000,- De uitvoering wet berust bij de bedrijfsver- en, die daartoe een gemeen- ppelijke medische dienst in het zullen roepen. De uitkeringen betaald uit een apart fonds ook de premies vloeien. Uitvoerig overgangs- en liquidatierecht tvoerig geregeld in een zestal twerpen, dat tegelijk bij de is ingediend. De over- sregelingen bieden in aansluiting indigde invaliditeits- en onge- tkeringen recht op een arbeids- iktheidsuitkering alsmede op aaraan gekoppelde revalidatie- ïeningen. Zelfstandigen kunnen bepaalde voorwaarden toe tot de vrijwillige arbeidson- theidsverzekering. Particuliere keringen komen automatisch te en- Op lopende ziekengeld- ingen krachtens de ziektewet in het algemeen de huidige gen van de ziektewet van toe- Voor deze uitkeringen wordt d tot f.77.- (op jaarsalaris ,-) aangezien ook in de ziek- de loongrens verdwijnt, zal de van verzekerden aanzienlijk uitgebreid. nvaliditeitsrenten de inwerkingtreding van de S.o. zullen de lopende invaüditeits- inten, wanneer daarop een bij lag ingevolge de interimwet inva- liteitssrentetrekkers is verleend, te- imen met die bijslag worden om- treden kan nog gedurende twee Ja ren invaliditeitsrente worden aan gevraagd. De interimwet invaliditeits- rentetrekkers wordt ingetrokken en de contante waarde van invaliditeits- renten, welke worden omgezet in w.a.o.-uitkeringen, wordt overgedra gen aan het arbeidsongeschiktheids fonds. Afkopen By de inwerking treding van de w.a.o. vervalt de mogelijkheid tot het toekennen van genees- en heelkun de behandeling krachtens de invali diteitswet. Reeds aangevangen be handelingen zullen worden voortge zet op de voet van de w.a.o. De verzekeringen van degenen die bij invoering van de wa.o. niet ouder «"«'ui- vau ue w-a-.u mei, uuuej text die voor deze invoering is inge-1 zyn dan 35 jaar zullen' worden af gekocht. (deze leeftyd wordt mogelijk naderhand verhoogd tot 45 jaar). Ook afgekocht worden de verzeke ringen van degenen die ouder zijn dan 35 jaar doch waarvan de ouder domsrente minder dan f. 60,- per jaar zou bedragen. De uitkering van de afkoopsommen zal op grond van financiële en ad ministratieve redenen over acht tien jaren worden gespreid. Bij de invoering van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering zullen de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, de zeeongevallenwet 1919 en de op uitkeringen krachtens die wetten van toepassing zij de toeslagwetten worden ingetrokken. Ongevalsrenten, welke op de liquidatiedatum worden genoten worden in het algemeen om gezet in w.a.o. uitkeringen. Salarisoverleg Ambtenaren zijn teleurgesteld By de opening van de vanmiddag in Amersfoort gehouden vergadering van de Centrale van Rijkspersoneel (20.000 leden), heeft voorzitter J. J. Landman er zijn teleurstelling over uitgesproken dat ook bij de jongste salarisonderhandelingen geen over eenstemming is bereikt. Dit schept een sfeer van onbeha gen, aldus de heer Landman. Hij moest echter erkennen, dat zowel van regeringszijde als van de zijde van de personeelsdelegatie, ernstig wordt gepoogd om tot meer reëel overleg te komen dan in het verleden wel het geval is geweest. De heer Landman toonde zich allerminst te spreken over het in houden van de 5.6 procent compen satie A.O.W.-premie. Dit percentage wordt de ambtenaren ten onrechte ontnomen, zo meent hij. Advertentie GEVAERT-AGFA Hier ls een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u 6terker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar Iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten 6taan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal f ioo,2), belastlngvrijl Een voorbeeld Als u samen In de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de 8paarpremie van 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,— verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25, een levensverzekering of spaarkas- inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht 'bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Ralffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Passende werkgelegenheid (Van onze parlementaire redactie)gelopen gebreken, kwalen en afwfj- Mi nis ter Veldkamp ran Sociale Za- kin gen van lichamelijke, psychisch» ken en Volksgezondheid heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, dat gehandicapten, die van een normale dienstbetrekking zijn uitgesloten, werkgelegenheid garan deert in sociale werkplaatsen en op aangepaste objecten. D© wet is be doeld ter vervanging van de thans geldende ministeriële beschikkingen voor hoofd en handarbeiders beter bekend als de G.S.W.-regelingen. De uitvoering blijft in handen van de gemeenten De wet is van toepassing op hen, I die tengevolge van aangeboren of op- (Van onze Hilversumse correspondent Bovag en haar duizenden leden (voornamelijk garagehouders) krijgen schoon genoeg van steeds maar dalende benzineprijzen, de toe vloed van witte pompen en de chao tische situatie, die is ontstaan doordat de benzmemaatschappijen plaatse lijk de pryzen laten variëren. Men accepteert dit alles niet langer: op 30 juni wordt in de Expohal in Hil versum een protestbijeenkomst ge houden, waarop enige duizenden le den worden verwacht. Men hoopt dan spijkers met koppen te kunnen slaan. Leden van de Bovag hebben al vele suggesties aan het hoofdbestuur doen toekomen om de strijd hard- grondig uit te vechten. Zo kwam het voorstel binnen om de benzinepompen uit protest een of meer dagen per week te sluiten. Deze suggestie wordt uiteraard van de hand gewezen, om dat dan het middel erger is dan de kwaal: de publieke opinie zou zich te gen de benzinepompen keren en het publiek zou gaan sympathiseren met de witte pompen, zoals ook in het buitenland ls gebleken. Op staande voet de contractuele relatie met benzinemaatschappijen verbreken was een ander voor stel. De Bovag wil hierin niet adviseren, aangezien deze raad een uitnodiging tot contractbreuk zou kunnen inhouden. Daar tegenover wordt gesteld, dat de maatschappijen onmogelijk 8.000 leden in rechten kunnen aanspreken. Anderen willen zeer kleine hoeveelheden benzine gaan bestellen hetgeen met het oog de nog komende prijsdalin gen gunstig kan zijn, meent de Bo vag. Een volgend voorstel is, een kort geding aan te spannen tegen die maatschappijen, die benzine leveren aan de witte pompen. Een ander voorstel is, gemeenschappelijk olie vann goede kwaliteit tegen lage prijs en lage verkoopprijs importeren, wat een oplossing zou bieden voor de steeds dalende winsten van de leden. Eén voorstel maakt goede kans op slagen, namelijk de collectieve beëin diging van benzinecontracten met in gang van de datum van afloop van die contracten. Leden, die op een be paald moment dus contract-vrij wor- zouden tot een gemeen schappelijk afnamecontract moeten komen met een der maatschappijen en op die prijzen een lage inkoopprijs kunnen bedingen. Deze actie is ju ridisch volkomen verantwoord, zo heeft de Bovag haar leden medege deeld en kan een duidelijke protest demonstratie zijn. of karakterologische aard niet in staat zijn hun brood via het nor male arbeidsproces te verdienen. De gemeentebesturen krijgen tot taak de gehandicapten, voor zover die tot produktieve arbeid in staat blijken, helpen aan aangepaste ar beid, die gericht is op het behoud, het herstel of de bevordering van hun arbeidsgeechlktheid. De gehandicapten komen in het algemeen in dienst van de betrokken gemeenten. Hun arbeidsvoorwaarden, waarvoor bij algemene maatregel van bestuur nader regelen worden gege ven, moeten zoveel mogelijk zijn af gestemd op de gebruikelijke beloning onder normale omstandigheden. De werknemer heeft het recht bij het gemeentebestuur een bezwaarschrift in te dienen tegen een besluit, han deling of nalatigheid, waardoor hij zich in zijn recht of belang geschaad acht. Tegen de uitspraak van B. en W- staat beroep open bij de raad van beroep voor het bedrijfsleven. Het Rijk verleent aan de gemeen tebesturen een vergoeding voor een deel van de uitgaven, die de gemeen ten voor dit doel moeten doen. Volgens de memorie van toelich ting neemt het aantal personen, dat ln aanmerking komt voor de sociale werkvoorziening, gestadig toe. In tien jaar tijd is het aantal werknemer» dat van een der sociale wer k voorzie- ningsregellngen gebruik maakt, ge stegen van 13.000 tot 28.600 Onder hen zijn 1800 hoofdarbeiders. rolfilm 95 AGFACOLOR SPECIAL De dubbel-gemaskerde film voor maximale kleurzekcrheid. (Van onze correspondent in Bonn) Voor smulpapen en fijnproevers is de Westduitse bondsrepubliek naai de maatstaven van de firma Miche lin niet langer een dorre woestijn. Na een voorbereidingstijd van drie jaar is de beroemde „eetgids' van de Franse bandenfirma ertoe overge gaan Duitse restaurants van een ster te voorzien. Het is nog lang niet zo ver dat. net als in Frankrijk. de beste restaurants in drie groepen worden verdeeld, waarvan er ln de „drie sterren-klasse" doorgaans niet meer dan ongeveer tien in het hele land te vinden zijn. Voor ae bondsrepubliek geldt «>k nog;met het predicant ■*ed.e.nk^arcU!! maaltijden", zoals men die hl ue Franse „drie sterren- restaurants beleven kan. Eenvoudigweg word™ de restaurants, die in de bondsrepu bliek sinds Pasen met eenrter «jn vereerd, als „goede keuken duid Dit is ook te begrijpen, als men bedenkt, wat de eefrechters van Mtchelln sinds de eerste gids in 1»M over de Duitse maaltijden hadden op te merken. Ze schreven en schrijven vinnig: „De Duitse keuken wordt minder gekarakteriseprd door een geraffineerde toebereiding van de gerechten, dan wel door een goed verzorgde bediening en gezond voed sel in ruime hoeveelheden". Deze formulering, die te vergelijken ls met die van de operacriticus, die van de slechte zangeres slechts opmerkte dat zij een prachtige jurk aan had, heeft de zes beroepseters van de Duitse Michelin er niet van weer houden naar de sterren te grijpen. Op een speciaal in de gids opgeno men kaart staan plaatsen aangete kend, die zich voortaan mogen ver heugen in het bezit van een mekka voor smulpapen. Voorlopig ziet de kaart er nog triest uit. In Beieren is aheen Münohen nog maar sterren eerwaardig gekeurd. Toch bleef het zeer gerenommeerde Humplayer aan de Maximiliansplatz nog sterrenloos, terwijl de luxe hotels „Vier Jah- reszeiten" en „Continental" met de eer gingen strijken. In Niedersach- sen en Sleeswyk-Holstein moet de „gourmet" volgens Michelin ver hongeren, evenals in Hessen met uitzondering van Frankfort, waar de enige gelukkigen het antiquiteiten- restaurant „Brückenkeller" en het Italiaanse restaurant „Da Bruno" in de Elbestrasse zijn. Uitzonderlijk goed gesorteerd is daarentegen het land Baden-Württemberg, wellicht omdat de Franse bandenfirma in Karlsruhe nog geen ster haar Duitse hoofdzetel heeft. Terwijl de oude rijkshoofdstad Berlijn (het westelijke deel wel te verstaan) vier maal werd gedecoreerd, moest de nieuwe bondshoofdstad Bonn het zonder één ster doen. Een schrale croost vindt de lekkerbek in het na bijgelegen Bad Godesberg, waar al leen restaurant „Maternus" de eer waardig werd gekeurd. Tegelijkertijd kan men in dit restaurant belang rijke partijpolitici en ministers te genkomen. Ook kanselier Ludwig Er- hard bezoekt „Maternus" af en toe. Als men bedenkt, dat Erhard dol te op gebakken eieren, blijft er weinig hoop, dat hij de prestatie van huize Maternus op waarde zal weten te schatten. (Advertentie) (Advertentie) OFF. DEALER G. DOUSTRAAT 4—4A TELEFOON 31339 MEE OP VAKANTIE MAAR ALLEEN, als U ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelijkse ln ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 20 ct. postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalen, voor de weken waarin zij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie aan. Vandaag opnieuw overleg met de zeelieden Premier Wilson en de vakbondslei ders van de stakende zeelleden heb ben gisteren besprekingen gevoerd, zy zouden vandaag opnieuw by een- komen. Premier Wilson gaf de vakbonds leiders te verstaan, dat de regering geen verdere concessies zal doen op het gebied van de lonen of de werk- tyden. De eis voor onmiddeliyke in voering van een veertigurige werk week kan zy niet inwilligen. Wilson hernieuwde de steunn van het kabi net voor de aanbeveling van een on afhankelijke commissie om de werk week over een periode van twaalf maanden te verkorten. Intussen is het 1324 ton metende Nederlandse schip „Maryke Irene" van de rederij Van der Laan gisteren door de vakbond van Britse zeelieden op de zwarte lijst geplaatst. Het had een week geleden ondanks een door de vakbond afgekondigd embargo materiaal voor de kern centrale die in Wylfa in aanbouw is, aan boord genomen. Dit materiaal zou normaal door een Brits schip zyn vervoerd. Het Nederlandse schip ligt nu in Holyhead. Als BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 et. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing ls. VAKANTIEADRES P-a. Straat: -No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23